PDA

צפייה בגרסה מלאה : ניקוי רדיאטור חימום - סוזוקי ג׳ימני

asypeer
21-01-17, 19:50
אז חשבתי שהחימום בג׳ימני חלש כפועל יוצא של המנוע הלא ממש חזק. עד שישבתי בג׳ימני של חבר והבנתי שכנראה משהו אצלי לא בסדר.
החלטתי לנקות את רדיאטור החימום. עכשיו אני מתבשל להנאתי אחרי 2 דקות. תענוג. לא צילמתי תמונות אבל התהליך לא מאוד מסובך:
סדר פעולות (חשוב לעבוד על מנוע קר בכדי למנוע כוויות ושאר נזקים)
זמן משוער - שעה.
1.
ניקוז מים מהרדיאטור (פתיחת הפרפר והנחה של כלי לאיסוף הנוזל. אני פתחתי אותו חלקית ואז הוא לא ניתז לכל עבר אלא נוזל בקצב איטי למיכל איסוף נקי.
2.
פירוק הצנרת בקיר האש: הצינור שקרוב יותר למצבר הוא היציאה של המים מתא הנוסעים. אפשר להרגיש כשהמנוע חם שהוא קר בהרבה.
טיפ: על מנת לאפשר החלקה של התפס שמחזיק אותו, התזתי עליו מעט WD40. באמצעות פלייר קטן או מכשיר ייעודי לתפסים יש למשוך אותו מהחיבור שלו לפלאנג׳ (מעין צינור מתכת, בצד המנוגד לקיר האש, לא מקיר האש)
3.
את הצינור השני (כניסת המים) פירקתי מהחיבור שלו לקיר האש כי הגישה לצידו השני בלתי אפשרית, אז לעבוד בעדינות - התזה של מעט WD40, תפיסת התפס שלו עם הפלייר והרחקתו מהחיבור.
לאחר מכן צריך להפעיל מעט כח ולנתק את הצינור מרדיאטור החימום. בסוף הוא יוצא.
4. נחבר צינור גינה עם מתאם (היה לי משהו מאיזה קיט טפטפות, לא סיפור לאלתר משהו עם אזיקונים) לצינור היציאה משלב 2, נפתח את הזרם על עוצמה בינונית לכמה דקות ונראה ג׳יפה יוצאת מצינור כניסת המים. נמשיך עד שהמים שיוצאים יהיו צלולים.
5. למקפידים - אפשר לנקד את מי הברז עם אויר (לנשוף עם צינור גינה קצר) - רוב המים יצאו.
בסרטונים ראיתי שיש כאלה שמכניסים נוזל קירור באותה צורה על מנת למנוע כיסי אויר. אז אפשר להשתמש במשפך עם צינור גינה ולהכניס נוזל קירור.
6. מחברים הכל בחזרה, פה קצת הסתבכתי כי התחיל להחשיך ותא המנוע בג׳ימני ק-ט-ן ודורש ידיים קטנות שלמזלי אין לי.
לבסוף הוחזרו כל הצינורות למקומות והתפסים מוקמו במקומם המקורי.
7. ממלאים נוזל קירור דרך הפקק של הרדיאטור עד הסוף, משאירים פתוח.
8. מניעים את המנוע עם חימום עובד על מקסימום.
9. מוסיפים נוזל קירור במידת הצורך (כשייפתח התרמוסטט המפלס ברדיאטור יירד קצת) אפשר ללחוץ על הצינור העליון כדי לנקז אויר כלוא.
זה לוקח כמה דקות עד שהמפלס מפסיק לרדת.
10. מסתכלים שאין נזילות מאיזור הצנרת שפירקנו.
11. סוגרים פקק רדיאטור, שווה לבדוק למחרת שגובה המפלס תקין (אצלי היה תקין)

12. מתבשלים בכיף, עכשיו שיש חימום.

תהנו!

Sent from my iPhone using Tapatalk

asypeer
12-02-17, 16:31
קיבלתי כמה פניות בפרטי אז אני מעלה תמונה של החיבורים עם הסבר בסיסי
. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170212/4f0373155a8194d9f502304c6442875d.jpg
ההבדל מורגש מאוד, לדעתי גם טמפרטורת העבודה של המנוע ירדה מעט, נחכה שיתחמם קצת בחוץ כדי לדעת בוודאות.

zloof
17-02-17, 15:45
אפשר קישור לסרטון

asypeer
17-02-17, 17:31
אין סרטון..

asypeer
23-02-19, 21:25
שנתיים לאחר מכן, שוב חורף..שוב החימום כמעט לא מורגש וקר לי בבקרים.
רק מה, הפעם אין לי צינור גינה בשלף..בניין משותף עם נקודת כיבוי אש ושכנים מלשנים.

אז פירקתי את אותם צינורות והפעם חיברתי צנרת ארוכה עם אזיקונים לכניסה והיציאה של הרדיאטור חימום.
בצידה האחד חוברה למשאבת שמנים בתולה ובצידה השני לבקבוק שתיה ריק.
בהתחלה דחסתי מים נקיים וקיבלתי מים חומים בבקבוק, אחרי זה דחסתי כוס ״דורגול״ לניקוי קומקומים - אחרי כמה דחיסות-שאיבות העברתי ליטר מים נקיים ואז דחסתי אויר.
אחרי חיבור הצינורות והשלמת נוזל קירור, אפשר לבשל שוב נוסעים ברכב..כיף.

ד ו ר ו ן
23-02-19, 21:45
יותר פשוט להפעיל מידי פעם גם בקייץ את הרדיאטור הפנימי..

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

asypeer
23-02-19, 22:26
ד.ב:
ממה שאני יודע, נוזל הקירור בג׳ימני עובר ברדיאטור החימום תמיד וכשאתה ״מפעיל חימום״ אתה בסהכ מפעיל מפוח שזורק אויר הרדיאטור ככה שאין זה ממש משנה אם הייתי מפעיל חימום או לא..

ד ו ר ו ן
23-02-19, 22:34
אז מה מונע מהאויר החם לזרום לאוטו כל הזמן?

ברוב הרכבים, האוורור מהחוץ עובר דרך הרדיאטור הפנימי, ומה שקובע את הטמפרטורה, זה האם הברז פתוח מהרדיאטור.

asypeer
23-02-19, 22:54
יש מעין דלת ביחידה שנפתחת מעט כשאתה מזיז את החוגה לחימום, אין שסתום.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190223/c0bde08b3bfff3419c46e85c360414c0.jpg

opl
24-02-19, 07:55
דווקא בכל הרכבים שאני מכיר אין ברז. יש זרימה קבועה של נוזל ומה ששולט בחום הוא התריס/בורר.

יש סיכון בניקוי הזה בפריצת הרדיאטור וצריך להיזהר. בכל אופן נראה כי משהו אצלך נרקב. לכל הפחות הייתי מכין ברכב מגשר לצנרת כניסה - למקרה חירום או מקדים תרופה למכה בדרך זאת או אחרת.

סולי
24-02-19, 08:27
בסמוראי יש ברז... בגימיני נראה שויתרו עליו משום מה..

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

asypeer
24-02-19, 09:08
יש לי השערה שזה קרה בגלל גם כי במשך שנתיים הרכב כמעט לא נסע ונוצרו משקעים וגם כי הוספתי כמות קטנה של חומר איטום שכנראה התנחל שם.

asypeer
25-02-19, 15:50
היום יום חם למדי, נסעתי עם מזגן בפקק הקבוע הביתה. טמפ׳ המנוע בעמידה ירדה מ97-100 ל90-92, הגיוני שרדיאטור חימום סתום ישפיע כל כך לרעה?

ד ו ר ו ן
25-02-19, 19:02
זה עוד 2-3 ליטרים של נוזל קירור שעכשיו שמשתתפים במאמץ דרך עוד רדיאטור.

asypeer
25-02-19, 19:33
אולי בטויוטה..
מערכת הקירור בג׳ימני מכילה כולל הנוזל בבלוק 6 ליטר.
אחרי שניקיתי את הרדיאטור חימום והוצאתי ממנו נוזלים השלמתי בהגזמה חצי ליטר למערכת.

ד ו ר ו ן
25-02-19, 19:39
ועוד קצת בצנרת לכל כיוון, ויש לך לפחות ליטר.

באחוזים זה תוספת לא קטנה למערכת שלך, וכשזה עובר דרך עוד תווך קירור, אז יש אפקט.
אתה רואה אותו בעצמך.

בהיילקס אין שינוי אם חימום עובד/לא עובד, לגבי הטמפ עבודה הכללי.

-->