PDA

צפייה בגרסה מלאה : עליית חום מנוע

דרור99
29-11-05, 13:18
שלום לכולם !

אתמול הנעתי את האוטו והשארתי אותו מונע במקום למשך 20 דקות בערך. אחרי שחזרתי לרכב שמתי לב שהשעון חום עלה לטמפ' גבוהה. זה הגיע לתחום אחד לפני האדום.
רצוי לציין שאני משתמש בשעון נפרד לטמפ', לא בשעון המקורי.
עליתי לרכב ונסעתי איתו ותוך כדי נסיעה הטמפ' ירדה למצב נמוך.

מה דעתכם ?
האם זה תקין ?

lizard
29-11-05, 13:37
בסרק החום מנוע עולה פלאים.
מספיק שתעלה קצת את הסל"ד והחום ירד.

בכל מקרה, נשמע לי תקין אבל זה תלוי במה זה הקו האדום שלך (כמה מעלות).

איזה טרמוסטט יש לך? בפעם הבאה תבדוק את הדברים הבאים:
1. שהוא אכן נפתח. זה ע"י הגעה לטמפ' פתיחה של הטרמוסטט (82 מעלות סלזיוס אצלי, נדמה לי שזה הסטנדרט) ואז יש מעיין ירידה מסויימת בחום מנוע.
2. כשהמנוע מתחמם שהוא לוקח או מוסיף מים למיכל עיבוי. אם אין לך מיכל שכזה אז רצוי מאוד לעשות. זה לא מיכל מסובך. (לוקחים מיכל פלסטיק עבה יחסית ורצוי שקוף או בהיר על מנת לראות כמה מים יש בו, עושים חור בקוטר של צינור גומי שיוצא מהראש של הרדיאטור, אני השתמשתי בצינור דלק עודף שהיה לי, בראש המיכל ומורידים את הצינור עד 3/4 מאורך המיכל, שלא ידע בתחתית, ועושים חור נוסף קטן שישמש כנשם, את כל ז המקבעים טוב באיזור הרדיאטור וזהו)

חנן-ג'יפולוג
29-11-05, 13:41
לא, זה לא תקין. בסיקס תקין הטמפ' לא משתנה על פי תנאי העבודה.

מיכה, שוב, מה שאתה יודע מגיע מסיקס עם מערכת קירור לא תקינה, חבל שאתה חושב שזו הנורמה, ועוד מנסה להנחיל את התובנה הזו הלאה.

דרור, ספר על מערכת הקירור שלך כל מה שאתה יודע:

איזה מצנן, מצב מצנן, מתי הוחלף טרמוסטט ואיזה טרמוסטט יש לך? יש כונס אוויר? מאוורר עם כמה כנפיים? איזה קוטר? יש פאן קלאץ' ? אם כן, מתי הוחלף? השעון הנפרד שיש לך, לאן החיישן שלו מחובר?

lizard
29-11-05, 13:50
חנן, המערכת קירור שלי חדשה לגמרי.
בסרק החום מנוע עולה.
לא לטמפ' היסטרית אבל עולה.

חנן-ג'יפולוג
29-11-05, 13:55
לא חדשה. לפחות חלקה משופצת או מפירוק, ובכל מקרה לא תקינה. חבל שאנחנו חוזרים על אותו דיון ואותן הערות, פעמיים:

http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=11248

דרור99
29-11-05, 13:58
חנן

1. המצנן שלי חדש. הוחלף לפני שלושה חודשים. מידה 2 סופר.

2. מאוורר גם הוחלף. עם 7 צלעות והקצוות שלו קצוצות.

3. לגבי הטרמוסטט, אין לי מושג מתי הוחלף.

4. החיישן יושב על גוף המנוע במקום המקורי.

5. אין לי כונס אויר.

מה זה פאן קלאץ' ???

חנן-ג'יפולוג
29-11-05, 14:05
1. חדש, אני רק מוודא שאתה מתכוון לחדש, לא משומש ולא משופץ. שתי שורות או שלוש?

3. שקול להחליף טרמוסטט אם אתה לא יודע שהוא הוחלף בשנתיים האחרונות.

4. אתה מדבר על ראש המנוע בצידו האחורי שמאלי?

5. זה הזמן להרכיב.

פאן קלאץ' זה מכלול שמחבר בחלק מהג'יפים בין משאבת המים והמאוורר ומווסת את מהירות המאוורר בהתאם לחום המנוע. לרוב הסיקסים אין את הפאן קלאץ' אלא יש חיבור קבוע, וזה טוב. פחות צרות. אם אתה יכול לסובב את המאוורר ביד, בקלות, בזמן שהמנוע כבוי, אז יש לך פאן קלאץ' . יתכן שהוא לא תקין.

t_uri
29-11-05, 14:17
חנן, המערכת קירור שלי חדשה לגמרי.
בסרק החום מנוע עולה.
לא לטמפ' היסטרית אבל עולה.

וזה עדיין לא עושה את זה תקין ולא עושה את זה לא תקין. אם לצטת את חנן מהקישור שהוא נתן: "רוב "בעיות החום" שרואים בפורום הCJ נובעות מאלו שהכניסו לג'יפ שעון עם ספרות של מעלות, ולא סתם איזורים של צבעים, כמו במקור. אל תקחו אותו מדי ברצינות. תבדקו פעם אחת עם מדחום חיצוני כדי לוודא שמדובר בטמפ' סבירות, נגיד עד ה90-95 .
מכאן והלאה רק תראו שאין שינוי חריג בטמפרטורות שהשעון מראה. הדגש הוא על "שינוי" - לא על המיספר האבסולוטי."

מיכה. מה תוצאות הבדיקה עם מד חום חצוני?

אנחנו לא מחלקים סוכריות למי שכותב הכי הרבה בפורום. אם בא לך להגיד שגם אצלך המצב הוא ככה אז תגיד, אבל מכאן ועד לקבוע שזה מצב תקין יש מרחק גדול. אמרו לך את זה כבר לפני חודש.

אורי טל

דרור99
29-11-05, 14:30
חנן ואורי

אין לי מושג כמה מעלות יש בשעון, אבל אני יודע שיש שינוי.

חנן, לפי מה שהסברת אין לי פאן קלאץ'

הרדיאטור הוא 2 שורות סופר. הקודם היה 2 שורות רגיל.

במה כדאי להתחיל לטפל או לבדוק ?

חנן-ג'יפולוג
29-11-05, 14:34
אני לא יודע מה זה "סופר" והאמת היא שגם אין לי נסיון עם מצנן שתי שורות והאם הוא אפקטיבי כמו ה3 שורות.
תשים כונס. תחליף טרמוסטט. עוד לא ענית היכן ממוקם חיישן החום.

דרור99
29-11-05, 15:04
לגבי החיישן,

כשאני אגיע הביתה אני אבדוק.

lizard
29-11-05, 15:33
כתבתי הודעה ארוכה ומושקעת (יש סוכריות???:wink:) אבל בסופו של דבר היא הייתה ווכחנית ולא לעניין.

אני פורש מהדיון על מנת שלא להפריע.
בהצלחה דרור.

AvigdorAharon
29-11-05, 16:17
אני לא מכיר רכב עם מערכת קירור תקינה ששעון החום עולה בסרק. גם לא ב CJ.
לגבי החיישן אצלי דרור, נדמה לי שהוא מחובר במקום המקורי.

דרור,
אם אין שינוי לאחר הוספת הכונס (סמו...) והחלפת הטרמוסטט (40 ש"ח ו 10 דקות עבודה ביום שישי...), הייתי בודק את משאבת המים.

אביגדור

yaronp
29-11-05, 17:44
אני מודה ומתוודע שאיני מכיר את ה-סיקסים.

אבל... במידה וישנם פלטינות הייתי בודק אותם דבר ראשון. עוד סיבה להתחממות היא - טורים נמוכים מידי בסרק, שעלולים לגרום להיווצרות חום בראש מנוע כאשר משאבת המים אינה מסתובבת מהר מספיק בכדי לפזר את החום שנוצר בראש.

yaronp
29-11-05, 17:47
כוונתי בבדיקת פלטינות היתה בדיקת מרחק לפטינות וכיוון הצתה באופן כללי - וחבל שאין אופציה לתקן תגובה שפורסה כבר...

t_uri
29-11-05, 20:39
אין אצלו פלטינות.

הן היו למיטב ידיעתי על מנוע 232 (אבל אל תתפוס אותי במילה) ונעלמו עם המעבר למנוע 258.

אורי טל.

רפי א.
29-11-05, 21:49
תעביר את החיישן של שעון החום מהבלוק לפלאנג' של הטרמוסטט.
החיישן על הבלוק קולט חום מהסעפת ומראה טמפרטורה יותר גבוהה.

yanivcj
30-11-05, 21:47
דבר ראשון, בכל רכב בסרק הטמפ' של המנוע עולה טיפה, יכול להיות שלא רואים את זה על הסקלה, אבל אין רכב שהטמפ' בסרק לא יותר גבוה, אם רואים שינוי בשעון חום, זה אומר דרשני, או שמשהו במע' הקירור לא תקין או שהשעון מזייף.
הסיבה שבסרק הטמפ' עולה היא פשוטה, ומדובר ברכב תקין ואפילו חדש (שוב אני חוזר, אנחנו לא נראה שינוי בלוח שעונים בשעון החום, אולי שינוי מזערי לחדי העין שביננו) בסרק, משאבת המים עובדת הכי לאט שאפשר, הרוח שהמאורר מכניס זה רוח עומדת, המאורר צריך גם להכניס אויר מבחוץ וגם לדחוק את האויר החם שיש כבר בתא המנוע.
כאשר אנחנו בנסיעה הרוח המדומה שמגיע מהחזית, קודם כל מקררת את הרדיאטור, שנית היא לבד מפנה את האויר החם שיש בסביבת תא המנוע, הרוח המדומה בזמן נסיעה, הרבה יותר חזקה מהרוח של המאורר.
כמובן שבמע' תקינה לא ניראה את השינוי, אבל ככל שהרכב ישן יותר ויש לו יותר קשלים במערכות השונות, תהייה לנו יותר בעיה ואני לא מדבר רק על מע' הקירור, נגיד שמע' הקירור תקינה.
אבל מצד שני התערובת ענייה מדי, בסרק בעיקר המנוע יתחמם יותר.
אם יש בעיה באטם ראש מנוע ויש דליפה של גזי פליטה לתוך מע' המים, יווצר לחץ גבוה מהרצוי במע' הקירור ויגרום לעליה בחום המנוע.
יש עוד דוגמאות, כך שלא רק מע' הקירור צריכה להיות תקינה אלא כל מערכות המנוע צריכות לתפקד בצורה תקינה.
יניב.

yanivcj
30-11-05, 22:14
דרך אגב המיכל עיבוי שכבר ניתקלתי פה שקוראים לו כך, הוא לא מיכל עיבוי במע' הקירור של הסיקס, מכיוון שמיכל עיבוי קיים במע' סגורה, כאן זה תוספת.
בפקק של הסיקס (ברדיאטור) יש שני גומיות וקפיץ, אם נתחיל מכיוון ראש הפקק אז יש גומיה גדולה, אחריה קפיץ ובקצה גומיה קטנה יותר, כאשר הלחץ ברדיאטור עולה הוא לוחץ את הקפיץ והגומיה הקטנה פותחת מעבר של נוזל קירור או מים למי שמשתמש במים, והוא או יוצא החוצה או הולך ל"מיכל עיבוי".
הגומיה העליונה תפקידה לדאוג שבמצב כזה המים/נוזל קירור לא יעברו את הפקק וישפכו החוצה.
כאשר הלחץ יורד ויש יניקה (וזה מה שגורם למים/נוזל קירור להשאב ממיכל העיבוי) הקפיץ של הפקק כבר ירד למטה והמעבר לתוך הרדיאטור נסתם, לא חוזר יותר מים.
בעיקרון המע' ניבנתה ללא מיכל עיבוי, ואם הכל תקין, אז המע' פולטת את המים/נוזל הקירור העודף החוצה ואז שומרת על גובה נוזל קבוע ללא שינוי וללא צורך במיכל עיבוי.
אם יש בעיה אז מתחילים לאבד מים/נוזל קירור.
בעצם המיכל עיבוי שמתקינים חברה בסיקס הוא מיכל עודפים ולא יותר מזה. מיותר לעניות דעתי.
אם אתם רוצים לעבוד במע' סגורה, תורידו את הקפיץ בפקק של הרדיאטור ותשארו עם גומיה עליונה בלבד, על מנת שלא יצאו מים/נוזל קירור דרך הפקק, תוסיפו מיכל עיבוי ואז המע' תהיה סגורה, ואז בכל פעם שיהיה לחץ המים/נוזל הקירור יגיע למיכל העיבוי וביניקה הוא ישאב משם חזרה לרדיאטור.
יניב.

AvigdorAharon
01-12-05, 07:07
אם אתם רוצים לעבוד במע' סגורה, תורידו את הקפיץ בפקק של הרדיאטור ותשארו עם גומיה עליונה בלבד, על מנת שלא יצאו מים/נוזל קירור דרך הפקק, תוסיפו מיכל עיבוי ואז המע' תהיה סגורה, ואז בכל פעם שיהיה לחץ המים/נוזל הקירור יגיע למיכל העיבוי וביניקה הוא ישאב משם חזרה לרדיאטור.

תוספת קטנה:
במערכת סגורה, צריך להיות פקק לחץ במיכל העיבוי ולא סתם פקק כמו שיש ב CJ.

אביגדור

ערן המסוקס
01-12-05, 08:25
יש מיכל עיבוי מקורי בחלק מהסיקסים. המים שנפלטים למיכל העיבוי חוזרים לרדיאטור שהמנוע מתקרר, והפקק תקין.

מה שקורה זה, שהרדיאטור עכשיו תמיד מלא לחלוטין בנוזל קרור, מה שמוסיף לו תיאורתית עוד יכולת קרור.

yanivcj
01-12-05, 21:59
אביגדור אתה צודק, הכוונה שלי היתה לקחת מיכל עיבוי של דגם של רכב מפירוק, ואז המיכל מגיע עם הפקק לחץ.
יניב.

טדי
04-12-05, 06:13
יניב כל מילה בול ותחלופת האויר העניה בטורים שאולי נמוכים מ750 אכן תחמם תמנוע יותר

טדי
04-12-05, 06:17
יניב קח מיכל עיבוי של וולבו ישנה הוא עגול צר וגבוה -ביצעתי את זה בהצלחה לפני 15 שנה על אחד הג'יפים שלי וזה עבד מצוין

-->