PDA

צפייה בגרסה מלאה : נהיגה בצד ימין ושמאל של הכביש - ההסבר ההיסטורי

mik_l86
04-03-17, 13:17
למה נוהגים ברוב העולם בצד ימין של הכביש? ובחלקים אחרים (מדינות שנשלטו ע"י בריטניה) בצד שמאל?
אומנם היה על זה דיון חלקי פעם, עם הרבה השערות (רובן נכונות) הנה הסבר שמניח את הדעת:
http://www.calcalist.co.il/world/articles/0,7340,L-3708879,00.html?dcRef=ynetCube

ולשאלה למה רק בישראל נוהגים בצד ימין למרות שהארץ נשלטה ע"י הבריטים?
כי לפניהם היו פה הטורקים והתשתיות כבר היו בנויות וכנראה זה לא היה מספיק חשוב להם להתעסק בכאב ראש הזה של לשנות.

מאיר אלוני
04-03-17, 13:36
למה הפס מצד ימין של הכביש צהוב ומצד שמאל לבן ? (רמז קשור לרכבי שטח)

boaz avrahami
04-03-17, 14:03
למה הפס מצד ימין של הכביש צהוב ומצד שמאל לבן ? (רמז קשור לרכבי שטח)

בארהב זה הפוך.
השול הימני לבן

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170304/f5b9604de391136536d9b6f15782e0a2.jpg

אגב, ההסבר הכי טוב ששמעתי הוא

We drive on the right side and you on the wrong side.

אחרי זה כל התרוצים סגורים

מאיר אלוני
04-03-17, 15:45
רכב שעולה מהשטח לכביש לא יכול לדעת אם כיוון התנועה המותר הוא ימינה או שמאלה הצבעים אמורים לעזור, לפני הרבה שנים קרתה תאונה קשה כשרכב שעלה לכביש נסע נגד כיוון התנועה ומאז...

lizard
04-03-17, 17:06
צבע צהוב אומר שאפשר לחצות בחירום. צבע לבן אסור לחצות.

zivo
04-03-17, 17:31
רכב שעולה מהשטח לכביש לא יכול לדעת אם כיוון התנועה המותר הוא ימינה או שמאלה הצבעים אמורים לעזור, לפני הרבה שנים קרתה תאונה קשה כשרכב שעלה לכביש נסע נגד כיוון התנועה ומאז...
מודה שלא הבנתי.
כל עוד האמצע שונה מהשוליים מה זה משנה אם זה צהוב ולבן או ירוק ואדום?
או שכל השאלה בעצם, למה קו ההפרדה שונה מהשוליים?

lizard
04-03-17, 20:48
כי קו הפרדה אסור לך לחצות. סימון לבן שלם-כאילו יש שם קיר. קו הפרדה צהוב כן ניתן לחצות. ההגיון הוא שאם אתה עוצר בשול, אתה צריך לחצות את קו הסימון. אם הוא לבן, אסור לך. אם צהוב - מותר. למה בצד ימין ולא שמאל? אני חושב שזה בגלל שהנתיב השמאלי הוא נתיב מהיר ולעקיפה ולכן יותר מסוכן לעצור בו.
לפני כמה שנים היה לי פנצ'ר ליד לטרון. עצרתי בצד שמאל (פנצ'ר בגלגל שמאלי אחורי נדמה לי) ושוטר שעבר שם עצר ואמר לי לעבור לצד השני, עם הצנ'ר והכול. לא הסכים שאחליף גלגל מעבר לקו הלבן למרות שהיה שם יותר מקום (ולי היה יותר בטוח בלי גב אל הכביש).

mik_l86
04-03-17, 22:00
עכשיו אני שם לב שמתוך הרגל (שהפורום הכללי הוא הראשון) פתחתי את זה במקום הלא כלכך מתאים מנהלים אפשר להעביר לפורום הכללי...

amotzg
05-03-17, 10:39
בעיית ההצטרפות לכביש היא במקרים שכיווני התנועה ממש מופרדים. כמו, למשל, כביש 34 על יד שדרות או חלקים מכביש שש.
כשאיזה מבולבל מצטרף לקטע כזה הוא יכול לשים לב להצטרף רק מהצד הצהוב ורק ימינה (בישראל כמובן, בארצות אחרות לפי הצבעים והכיוונים המקומיים).

בקשר לישראל והבריטים, אנחנו אף פעם לא היינו ממש קולוניה. יתכן ובגלל זה הם לא טרחו כאן בשינויים עמוקים.

klam
05-03-17, 13:14
בהשלמה למה כבר הוזכר בכתבות ובתגובות מלפני כמה שנים:
צד ימין נחשב ל"דרך פשוטי העם" וצד שמאל ל"דרך האצילים" - זאת משום שהאבירים בימי הבינים ובמודרניות המוקדמת נהגו להחזיק את החרב ביד ימין ולכן העדיפו לרכב בצד שמאל כדי לקדם את פני הבאים מולם במרכז הדרך. המהפכה שהביא נפוליאון לאירופה לוותה בדרישה אידיאולוגית לעבור לרכיבה בצד ימין - משום שזו דרכו של העם והיא מסמלת התנגדות לאצולה. מסיבה זו כל הארצות שנכבשו על ידי נפוליאון, הנהיגו תנועה (רכיבת סוסים וכרכרות), בצד ימין. אלו שהתנגדו לו ונשלטו ע"י הבריטים, נשארו בצד שמאל.

-->