PDA

צפייה בגרסה מלאה : בעיה- סטרטר רץ בזמן נסיעה בלי שילוב

omri_g
02-12-05, 15:41
הבעיה היא כזאת- בזמן נסיעה מדי פעם הסטרטר מתחיל לעבוד סתם ובלי להשתלב כאילו מישהו סוגר מעגל בצורה חיצונית (עוקף את הסולונואיד). הבעיה קוראת רק בזמן עצירת מנוע או תאוצה ואני ממש לא מבין את הקשר.

יחשוב לציין שבימים האחרונים פורק הסטרטר בגלל בעית חשמל ולאחר החיבור שלו הכל היה בסדר (או שלא ולא שמתי לב). האוטו מניע בסדר ובמכה ראשונה.

רעיונות?

אלון_ק
02-12-05, 17:12
אם זה התחיל אחרי הפירוק וההרכבה שלך אתה אשם, זה לא מקרה. בהנחה שזה המצב, חזור על התהליך שביצעת וודא שביצעת אותו נכון.

combina347
02-12-05, 17:31
לדעתי הבעיה בקצר שהיה לך במהלך הלילה הוא גרם לך לכל הבעיות
בתחילה היה לך קצר או נתק שלא נתן לסטרטר להסטובב ועכשיו לאחר שהחלפת חוטים
אך לא נגעת בבעיה האמיתית היא באה בצורה אחרת

לדעתי יש סיכוי שתמצא את תיבת הפיוזים מרוחה שוב

עכשיו שאני חושב על זה אולי כאשר תיבת הפיוזים נמרחה היא לא נמרחה לבד אלה גם מספר צמות חוטים ומה שנשאר בתוכן זה חוטי נחושת מבצבצים שבזמן נסיעה מפעילים לך את הסטרטר

כדאי לך לנתק את הסטרטר מהמערכת ולבנות לו ריליי משלו וכך לעשות לכל דבר שיתקלקל ברכב

אלון_ק
02-12-05, 18:38
לשים ריליי לפני סולונואיד זה מיותר. הסולונואיד מעביר מתח יותר טוב.

combina347
02-12-05, 18:53
ריליי ברכב משמש כמפסק או כנתב מתח לא יודע איך להגדיר את זה
תפקידו שהכח יעבור ישר לצרכן ולא דרך המפסק או במקומות מיותרים
ריליי מרכיבים בדרך כלל לכל צרכן גדול
ברכב רגיל אין ריליי משום שהמפסק הוא בעצם הסוויטש שמעביר דרכו כמות זרם גדולה מאוד
אך בכל זאת סוויטשים מתקלקלים אומנם פעמים נדירות
הריליי ימנע את הבליי של הסוויטש או של כל חוט חשמלי שעובר דרכו

זה מה שאני יודע על ריליי ואם יש עוד כמה דברים אשמח ללמוד

combina347
02-12-05, 18:54
מצאתי את המילה

" ממסר"

זה מה שהריליי עושה הוא ממסר את המתח ישירות לצרכן............

אלון_ק
02-12-05, 19:02
אתה צודק; תפקיד הריליי הוא להעביר מתח גבוה יחסית ללא צורך להעביר את המתח דרך המיתוג.

זה בדיוק מה שסולונואיד עושה. הסוויץ' שלך לא מחבר בין המצבר לסטארטר, הוא ממתג את הסולונואיד שמחובר לסטארטר. אין טעם לשים עוד מיתוג בדרך.

לאורות זה טוב. ריליי לאפליקציות (גם בלי מיתוג) זה טוב. לסטארטר זו סתם תוספת מיותרת לחלוטין.

eran4x4
02-12-05, 20:43
קצת סדר....

צריכת הזרם של ממסר נמוכה משמעותית מצריכת הזרם של הסולונויד של הסטרטר ולכן יש הצדקה לשים ממסר לפני הסולונויד במקרים שהסוויטץ ו\או החיווט "עייפים" ולא רוצים להתעסק בהחלפתם.

אין ממש קשר בין התקלה הנוכחית להמלצה להוסיף ממסר

מהתאור של התקלה נשמע שיש לך קצר לא קבוע פנימי בתוך הסטרטר, למיטב הבנתי את התאור הסטרטר מסתובב בלי שהסולונויד מושך את החילזון לכיוון הזר של גלגל התנופה, האם זה המצב?

אלון_ק
03-12-05, 00:12
צריכת הזרם של ממסר נמוכה משמעותית מצריכת הזרם של הסולונויד של הסטרטר ולכן יש הצדקה לשים ממסר לפני הסולונויד במקרים שהסוויטץ ו\או החיווט "עייפים" ולא רוצים להתעסק בהחלפתם
פיספסתי את ההגיון. הרי את צריכת הזרם של הסטארטר לא מעניין מה ממתג אותו, הוא לא מוזן דרך המיתוג. המיתוג רק סוגר מעגל שמזיז את האלקטרומגנט, דרכו עובר הזרם והזרם הזה איננו קשור לזרם המיתוג. אם עד כאן נכון (?), מה אכפת לי כמה זרם צורך המיתוג? מעניין אותי כמה זרם מגיע לסטארטר וזה כאמור איננו קשור לצריכת הזרם של המיתוג.

בקיצור, במילים אחרות - אני מפעיל את מעגל א' על זרם כלשהו שלא מעניין אותי, כי כל מה שהוא עושה זה לסגור את מעגל ב' דרכו עובר הזרם שחשוב לי.

eran4x4
03-12-05, 00:27
אלון

סולונויד=אלקטרומגנט

כאשר "נותנים בטרטר" מועבר זרם פיקוד לסולונויד שמושך את הבנדיקס קדימה הזרם הזה הוא לא הזרם שמסובב את הסטרטר אבל עדיין הוא לא נמוך והוא גבוה יותר מהזרם שנדרש לסגור ממסר רכב רגיל.

כאשר הסוויטצ' ו\או החוטים מספיק "עייפים" יכול להיות שיהיה להם מספיק כוח לסגור ממסר פשוט אבל לא יהיה להם מספיק כוח בכדי להפעיל את הבנדיקס.

omri_g
03-12-05, 11:01
אז ככה, העיה המקורית חזרה. לאחר ערב קר בחוץ האוטו שוב לא הניעה (גם עם כבלים) אלה רק בדחיפה בדיוק כמו בהתחלה. הסולונואיד עושה רע תיקתוק קטן כאילו הוא לא מקבל מספיק מתח כדי לפעול. בזמן נסיעה אתמול (לפני שהבעיה חזרה) קרה שהסטרטר התחיל להשתגע ולסתובב במהירויות מטורפות ולכן הייתי חייב לעצור את האוטו ולבדוק מה קורה. עצרתי,כיביתי את האוטו (הסטרטר המשיך הסתובב אבל בלי להשתלב) ולא הייתי יכול להניע שוב תוך כדי. פתחתי מכסה מנוע רק כדי לגלות את הסטרטר מסתובב יותר יותר מהר עד שמשום מה הוא הפסיק ואז עלה קצת עשן מהסולונואיד. חיכיתי שהכל יתקרר והנעתי בלי בעיה. לאחר מכן החנתי את האוטו ללילה וכשחזרתי הבעיה המקורית חזרה.

omri_g
03-12-05, 11:02
כעת שהבעיה המקורית חזרה ניתן אולי לחזור לפתרון שהוצע במקור- ממסר לפני הסולונואיד שיגביר את המתח מהסוויץ' אליו שכנראה ובקושי מגיע.

רעיונות?

אלון_ק
03-12-05, 11:16
כאשר "נותנים בטרטר" מועבר זרם פיקוד לסולונויד שמושך את הבנדיקס קדימה
לפי המשפט הזה אותו זרם שמושך את הבנדיקס קדימה הוא אותו הזרם שסוגר את המעגל של הפיקוד? אתה בטוח?
איך הוא עושה את זה, אם הוא מחובר אך ורק לפיקוד של הסולונואיד?

חימושניק
03-12-05, 13:20
חבר'ה לא לריב!!!

אשמח לענות לכם בתור חשמלאי רכב.

לסולונואיד במתנע אלקטרו-מכאני (כמו זה שיש ב-95% אחוז מהרכבים, אבל לא ב-CJ) שני תפקידים:
1. לשלב את השינן (בנדיקס) בזר השיניים של גלגל התנופה.
2. למתג את הזרם הגבוה שהמנוע (החלק השמן של המתנע צורך), כך שלא יהיה צורך להעביר את הזרם הגבוה הזה (כ-80 עד 100 אמפר - ברכב "קטן") דרך מתג שצריך להיות גדול במיוחד כדי לעמוד בכמות החום שמעבר זרם כזה יוצר. המיתוג נעשה ע"י זוג מגעות ("פלטינות" בשפת העם) ודיסקית מתכת שנעה יחד עם הטובלן של הסלנואיד וסוגרת את המעגל בין שת המגעות.

צריכת הזרם של הסולנואיד עצמו היא בין 20 ל-30 אמפר - צריכת זרם גבוהה כשלעצמה, ולכן ברוב הרכבים המודרניים (סופה - לדוגמא) זרם הפיקוד של הסולונואיד מועבר דרך ממסר, זאת כדי להאריך משמעותית את חיי מתג ההתנעה.

אם יש לכם שאלות נוספות בנושא - תרגישו חופשיים.

omri_g
03-12-05, 14:33
הסטרטר הורכב בסדר, בדקתי ולא נראה שיש בעיה במערכת החשמל כי היא בדיוק כמו שהיא הייתה לפני התקלה (אני יודע כי ישבתי שם הרבה). בכל אופן התקנתי ממסר שעדיין לא פתר את הבעיה ועדיין יש בזמן סוויץ' קליק קטן מהסולונאיד ואם מקצרים דרך שתי ההברגות אליו בזמן שמחזיקים את הסוויץ אז האוטו מניע. אני אולי לא חשמלאי אבל משהו אומר שהבעיה בסולונואיד.

omri_g
03-12-05, 14:42
עוד סיבה שאני חושד בסולונואיד- הסטרטר היה מתחיל לרוץ סתם רק במקרים של בלימה או האצה, כאילו שמשהו זז אפשהו

אבל זאת רק השארה כללית מאוד.

חימושניק
03-12-05, 14:42
אם אתה מקצר בין שתי ההברגות (הקטנה והגדולה = מגע הכוח ומגע הפיקוד) סימן שהסולנואיד תקין! מה שלא תקין זה מעגל הפיקוד שאמור לתת פלוס למגע הפיקוד (בורג קטן) בזמן שמסובבים את הסוויץ'.

omri_g
03-12-05, 17:52
ומעגל הפיקוד איפה? (סליחה על הבורות)

חימושניק
03-12-05, 17:57
מעגל הפיקוד הוא מה שיוצא מהסוויץ' במצב START ואמור להגיע למגע הפיקוד בסולנואיד

omri_g
03-12-05, 18:08
מה הכוונה בבורג קטן?

eran4x4
03-12-05, 21:36
1. אם הסטרטר עובד עצמאית ולא משלב את הבנדיקס לתוך הזר שעל גלגל התנפה הסטרטר לא תקין!

בסטרטר תקין כמו שהחימושניק הסביר מתקבל פיקוד בבורג הקטן, הפיקוד הזה מפעיל את האלקטרומגנט שמושך את התובלן\בנדיקס קדימה לתוך הזר. המשיכה קדימה גורמת גם לסגירת מעגל הזרם הגבוה שמסובב את הסטרטר.
זרם הפיקוד מגיע דרך הבורג הקטן שנמצא על הסולונויד, זרם ההתנעה (סיבוב הסטרטר) מגיע ישירות מהמצבר לבורג הגדול.

אלון_ק
03-12-05, 22:08
1.
המשיכה קדימה גורמת גם לסגירת מעגל הזרם הגבוה שמסובב את הסטרטר.

זה מה שהיה חסר לי, תודה.

omri_g
03-12-05, 22:46
והמסקנה היא שהסטרטר לא בסדר אפילו שבמשך שבוע באוטו הניע בלי בעיה?

נשמע קצת לא ברור.

combina347
03-12-05, 23:43
שניה חברים יקרים בואו נעשה קצת סדר
אל תמהרו!!!
הוצא את הסטרטר והחזק אותו ביד חבר לו פלוס לבורג העבה ליד לברזל הקטן שמחובר לסוויטש.
חבר מינוס, עדיף עם בורג מחוזק לחור של התושבת
ועכשיו תן פלס לברזל הקטן מה שצריך לקרות זה שהסטרטר יסתובב והסולונאיד יקפיץ את הגלגל שיניים למעלה.
אתה תרגיש את זה וגם תראה את זה וזאת הבדיקה הכי טובה.
לאחר הבדיקה אם התופעה ממשיכה למרות שהסטרטר תקין חבר את מפסק הסטרטר שבממסר עם כפתור בניפרד ממערכת ההנעה כך שהקצר הקודם לא אמור לפי כל הגדרה הגיונית להפריעה שוב
ואם זה לא יצליח אני מבטיח לסדר לך את הבעיה על חשבוני ומזמני היקר
בהצלחה

omri_g
04-12-05, 02:07
חיברת הכל בחזרה רק שהפעם במקום לעבוד על החוט הרגיל שיוצא מהסוויץ עשיתי לו מעקף ישירות לסטרטר וגם אז הסטרטר לא עבד (אבל כן נדחף). כאשר קיצרתי ונתתי פלוס ישירות לחיבור הקטן אז הסטרטר נדחף כאילו סובבתי את הסוויץ', כאשר קיצרתי עם הבורג הגדול השני, הסטרטר היסתובב אבל לא נדחף קדימה. ובקיצור מה באמצע של כל זה- הסולונואיד שאני עדיין חושב שהוא זה שעושה את הבעיה.

eran4x4
04-12-05, 09:33
כפי הנראה משהוא התפרק לך פנימית בתוך הסולונויד ו\או המגעות נשחקו ומשהוא לפעמים מקצר אותם, אתה צריך לשפץ את הסאטרטר, אם לא חיממתה יותר מידי את הסטרטר כפי הנראה ששיפוץ של הסולונויד (אולי רק החלפת מגעי זרם גבוה) יעשו את העבודה.

בכל מקרה שוה לבדוק ולפי הצורך להחליף פחמים ולבדוק\לחרוט את המגעים שעל הקולקטור.
על הדרך תבדוק את המיסבים.

יכול להיות שנגרם נזק קלשהוא לבנדיקס כאשר ניסיתה לתת סטרטר עם מנוע עובד - תבדוק גם אותו.

תבדוק בספרות של סוזוקי למבנה פנימי ושיפוץ של סטרטר, יש כאן לינק של טויוטה, העקרון דומה, חיפשתי לינק אחר שמסביר קצת יותר טוב לא מצאתי אותו.
http://www.off-road.com/toyota/tech/starter/index.html

אם אתה לא רוצה להתעסק אם זה לבד תגיע עם הסטרטר מפורק למישהוא שמשפץ, אם תספר לנו מאיפוא אתה אולי אפילו נוכל להמליץ על מישהוא בסביבה.

בכל מקרה בזהירות כשאתה פותח את הברגים שסוגרים את הבית של הסטרטר (לא אלו שמחברים את הסטרטר למנוע), בד"כ אלו ברגים ארוכים\יחודים לסטרטר שקשה למצוא תחליפים להם וקל להרוס אותם, ביחוד עם יש להם ראש פיליפס ולא משושה (אם נהרסו בד"כ תמצא כאלו אצל מי שמשפץ סטרטר בג'נק).

omri_g
04-12-05, 12:29
אני מתל אביב.

בכל אופן הסטרטר עצמו צריך להיות בסדר כי עד היום הוא הניע לי (גם שהייתה הבעיה אז על ידי קיצור וסוויץ' ביחד).

כמה יעלה סולונואיד חדש?
כמה סולונואיד זה דבר מסובך מבנית (אפשר לפתוח ולתקן לבד?)?

eran4x4
04-12-05, 13:31
לא יודע להמליץ בת"א
יש מישהוא בסגולה (חנן)
בטוח יש כמה וכמה בת"א
לא ממש לא מסובך
אם הסטרטר שלך הסתובב עצמאית בלי שהסולונויד זז קדימה יש לך בעיה פנימית בסטרטר!

omri_g
04-12-05, 13:49
אבל הסטרטר לא יכול להסתובב בלי לקבל פלוס מהסולונואיד, לא?

omri_g
04-12-05, 13:49
בכל אופן הסולונואיד פורק ויש עדויות קלות למים בתוכו.

eran4x4
04-12-05, 14:39
אבל הסטרטר לא יכול להסתובב בלי לקבל פלוס מהסולונואיד, לא?

כאשר הסולונויד זז קדימה הוא מחבר את ה"בורג הגדול" לעוגן והסטרטר מסתובב, תבדוק טוב טוב את את המגעים שהסולונויד סוגר.

omri_g
04-12-05, 15:38
היום הלכתי לחפש איפה לשפץ את הסטרטר.

מצאתי מישהו שמוכן לשפץ לי את הסטרטר+ החלפת סולונואיד ב200 או רוטציה עם סטרטר משופץ כבר ב-300.

מקווה לטוב ולא לרמאי.

שעיה כליף
04-12-05, 18:31
שמע
קניתי לפני כחודש במשמר השבעה
ייבוא משומש עם אחריות
סטרטר שנראה עליו שבקושי עבד ב 350 ש"ח.
שווה לך.

omri_g
04-12-05, 18:43
אפשר יותר פרטים?

איפה בדיוק?

זה כולל סולונואיד?

שעיה כליף
04-12-05, 20:30
באדיבות עידן ו.. דפי זהב

כאן (http://www.d.co.il/27190940/28050/)

combina347
24-12-05, 16:21
עומרי אני מצטער לא שמתי לב להמשך השירשור

בכל אופן אם עוד לא קנית סטרטר ועבדו עליך
אז אני מוכן לעזור לך ומזמין אותך אלי להסברים וללמד אותך איך בנוי הסטרטר
ואיך מתקנים ואפילו לעזור לך בהחלפת החלקים ותיקונם.
במיקרה שהלך הבנדיקס יש לי אחד טוב וקיבלת אותו במתנה
אני מתערב ששלך תקין כל עוד הוא לוקח את גלגל השיניים קדימה
צור קשר אם אתה צריך עזרה 0526888404

-->