PDA

צפייה בגרסה מלאה : רכב לטיולים בלבד (דיסקו בנזין 96) עם מקרר פועל-שמירה על מצבר ומתח הנעה?

KOOKE
26-04-17, 11:20
דיסקו בנזין 96 משמש כרכב טיולים בלבד, מונע לנסיעות קצרצרות ו"מתיחת אברים" פעם בשבוע ופעם בשלושה שבועות טיול ארוך (3 ימים) למדבר.

רוצה להשאיר את המקרר ברכב פועל כל הזמן. הצורך שמירה על מתח הנעה ועל המצבר.

אני הדיוט מוחלט בענייני חשמל ולא מבין כלום בוולטים, וואטים אמפרים הספק ושאר ירקות...

קראתי את השירשורים הרלבנטיים על מצבר כפול על מטען חשמלי ועל פאנלים סולאריים ומרוב עצים אני לא רואה את היער.

מחפש את הפיתרון לצורך שהגדרתי שיהיה היעיל ביותר, הפשוט ביותר לתפעול, האמין ביותר ואם אפשר גם הזול ביותר.

כרגע בלי מקרר פועל כל הזמן אין בעיות מיוחדות עם המצבר האחד שקיים ברכב.

לפי התובנות שלי בנושא יש שלושה פתרונות אפשריים:

הכי טוב מטען חשמלי ביתי - לא יישים עבורי כי הרכב חונה ברחוב ללא אפשרות לחיבור לשקע חשמל.

פתרון אחר - התקנת מצבר כפול - אחד מהם או שניהם פריקה עמוקה+ מתג שלושה מצבים- אני ספק עד כמה יעיל וזול הפיתרון ועד כמה אכן יענה על הצורך כשהמקרר עובד כל הזמן מה גם שמצברי פריקה עמוקה לא ממש זולים.

הפיתרון השלישי שאליו אני מתכנס פאנל סולארי + בקר טעינה. לא רוצה פאנל סולארי קבוע ומקובע על גג הרכב אבל גם חושש מגניבת פאנל סולארי נישא שסתם יהיה מונח על גג הרכב.

נא עצתכם הטובה מה יענה הכי טוב על הצרכים שהגדרתי אם אפשר בלי הסבר טכני מעמיק מדיי ואם אפשר עם קישור למוצר שנראה לכם הולם.

תודה מראש

נדב42
26-04-17, 11:26
אנו בזמנו תכננתי לשים פנלים סולריים על כיסוי שמש מתקפל לשמשה הקדמית. כך זה שמור בתוך האוטו וחשוף לשמש בו זמנית.
ירדתי מזה כי אצלי הרכב בחנייה סגורה והיה לי יותר פשוט לחבר למטען רגיל, אבל אולי לך זה יכול להיות פתרון.

למה אתה רוצה להשאיר את המקרר דלוק באופן קבוע ? זה לא מקרר ביתי שתוכנן לשימוש כזה ...

נדב ש.
26-04-17, 11:43
לא יותר פשוט לעשות מפסק בקבינה רק למקרר?
אתה אומר שאתה לא נוסע על בסיס יומיומי, ואחת ל 3 שבועות טיול ארוך, כשאתה עולה לרכב תפעיל את המקרר, 20-30 דק' תקבל קירור מספיק לדעתי, נסיעה לדרום מינימום זה שעה וחצי שעתיים...
עדיף מכל התיסבוכת של מצבר נוסף וכו'...

KOOKE
26-04-17, 11:50
רוצה שתהיה לי בירה קרה מוכנה ברכב למקרה שצריך לברוח ספונטנית למדבר...

asypeer
26-04-17, 11:52
מקרר טוב מפירמה מוכרת ינתק את עצמו בכדי לא לרוקן את המצבר. אבל לא הייתי סומך על זה. מפסק למקרר עדיף.

amitaikl
26-04-17, 11:59
בפרסום של noco על המטען הסולרי שלהם הוא נמצא בתוך הרכב, פרוס על הדשבורד.

נדב42
26-04-17, 12:07
רוצה שתהיה לי בירה קרה מוכנה ברכב למקרה שצריך לברוח ספונטנית למדבר...
נו באמת, תשמור במקרר בבית או שתקנה ביילו הקרוב.
או שתתקשר, הבירה עלי :)

אבנר ברוך
26-04-17, 13:31
בדוק את המוצרים של IBS DUAL BATTERY, חברה שוויצרית, הנפלד מייבא.

לא זול אבל הכי טובים בשוק. גילוי נאות - אני לקוח מרוצה כבר חמש שנים.

אתה צריך פאנל סולארי, שני מצברים, בקר טעינה,ממסר זרם גבוה, ומייצב מתח המחבר את הפאנל למטען.
את שני המצברים מחברים בעזרת כבלי רתכת.

באתר היצרן תוכל למצוא הסברים מאוד מפורטים ושרטוטים.

הכל תלוי בתקציב.

http://ibs-tech.ch/en/products/dual-battery-system.html

udical
26-04-17, 13:41
דיסקו בנזין 96...
....
אני הדיוט מוחלט בענייני חשמל ולא מבין כלום בוולטים, וואטים אמפרים הספק ושאר ירקות...
...

רק לי זה נראה כמו שילוב לא טוב????

boaz avrahami
26-04-17, 14:15
מישהו עשה חשבון מה הצריכה של המקרר ביממה ומה גודל הפאנל שיפצה על זה ?
יש לי תחושה שסתם זורקים פה תשובות בלי בסיס עובדתי.

אבנר ברוך
26-04-17, 14:47
הנה קישור למקרר אנגל תחת בדיקה:
https://www.campertrailers.org/fridge_power_consumption.htm

המסקנות מאוד מעניינות.

המשוטט
26-04-17, 14:55
https://www.pulsetech.net/store/solar-battery-chargers/12v-solar-chargers.html

הכי פשוט חבר ושכח
תדביק על הגג

מיוצגים בארץ ע"י ב.רימון סוכנויות בנתניה
אך לא וודאי שכל המוצרים נמצאים על המדף.

Sent from my SAMSUNG-SM-G870A using Tapatalk

בוזי
26-04-17, 15:00
הפתרון שהוצע לגבי בירה מהמקרר בבית או ביילו הוא הנכון ביותר מבחינה טכנית, מעשית וכלכלית.

asypeer
26-04-17, 15:26
בכל הפעמים בהם שמתי בקבוקי ליטר וחצי מהמארז של ה6 בתחנת הדלק במקרר על הקפאה -עד להגעה לשטח הכל היה קר. קל וחומר שישיית בירות מהבית (יקר ב"ילו״..)

בוזי
26-04-17, 16:00
לשאלתך, בועז:
מהנסיון שלי עם קרוואנים, לא ג׳יפים, מדחס המקרר עובד בין שליש לחצי מהזמן.
בשאר הזמן הוא לא צורך חשמל.
המקרר שלי צורך 7 אמפר בזמן העבודה. מקררים של ג׳יפים צורכים פחות, ולהערכתי גם מחזור העבודה שלהם הוא פחות מחצי מהזמן.
מטר רבוע של פאנל סולארי מפיק 4 אמפר בתנאים אידאליים: באביב, כשאין אובך או עננים, בין 10 בבוקר ל 2 בצהריים. בשאר הזמן הפאנל מפיק פחות. כמה פחות? ככה וככה. נגיד לצורך הדיון ש 50%.
נניח גם שהשמש זורחת ב6 בבוקר ושוקעת ב 6 בערב.
מכאן שהמקרר צורך 84ah ביממה.
1 מ"ר של פאנל סולארי מפיק 32ah בשעות האור.
נדרשים פאנלים בשטח 3 מ"ר ע"מ להפעיל את המקרר ועוד קצת, וזה כאמור בתנאים אידיאליים.
אפשר להציב בנוסחה הזו נתונים של מקררים אחרים (צריכה ומחזור פעולה) ולקבל תוצאה אחרת.

אביב3
26-04-17, 16:12
אני בדעה של בוזי ונדב .
למה כל הבלאגן הזה אם אתה מטייל אחת ל3 שבועות.
מיותר לדעתי

Sent from my AKAI Diamond using Tapatalk

zivo
26-04-17, 16:47
שלמה,
בבקשה תקציר של ניתוח הבעיה בשפה פשוטה. (כל הדברים נאמרו ע"י אחרים , אני אנסה לסדר לך בשפה הגיונית).
נניח שיש קשר בין שמש לחום :-). כלומר, שיש יותר שמש, יותר טעינה, אבל גם הרכב מתחמם יותר והמקרר צורך יותר. ולכן אני אשתמש במספרים ממוצעים.

1- כמות וגודל מצברים - זו שאלה כמעט לא רלוונטית לפה. ההנחה שאתה לא רוצה להגיע לפריקות עמוקות של המצברים ולכן, מעבר ללילה אחד ויום סגרירי אחד, אתה צריך טעינה שתפצה על פריקה (בא נסכים שבשבוע סגרירי במיוחד, המערכת לא תחזיק ואתה תאלץ להתערב ידנית).
2- מקרר בגודל סביר צורך בממוצע בין 0.5 ל 1AH (כאמור, בלילה פחות, ביום חם יותר, גודל ואיכות מקרר לא ידועים. זה מתורגם ל 6-12W
לשעה, שזה 140-280W ליממה (אתה זוכר את הקווט"ש של חברת חשמל? זה זה).
3- פנל בגודל 40X40 ס"מ יתן במקרה הטוב 5-6W. ואתה לא יכול להניח יותר מ8 שעות ביום (חורף?), שזה 40-50W ליממה.
4- חשבון פשוט, במקרה הטוב והאופטימי ביותר, אתה צריך 4-6 פנלים של 40X40ס"מ מחוברים קבוע על הגג (או שאתה רוצה לקפל פרוייקט שלם כל פעם? זה לוקח יותר זמן מללכת לקנות בירה קרה.....).
זה מתקן לא סביר, שיחסום כל גגון, וצריך להיות ממותקן במורכבות רבה ע"מ שלא יעוף ולא ירעיש......

החלופות-
אפשרות ראשונה (ולא רצינית, אבל עונה לתשובה שלך :-) - בנוסף למקרר הגדול, תוסיף אחד קטן של 2-3 בירות :-)

אפשרות שניה, כמו שאמרו לך, תשאיר את הבירות במקרר, אבל תכבה אותו. מקרר סביר, תוך שעתיים הבירות יהיו קרות (תביא אתך בירה אחת קרה לשעתיים הראשונות).
(דרך אגב, זה יאריך את חיי המדחס פי 20-30 ).

גישה כזו משנה את כל המשוואה, והפנל צריך להתמודד רק עם הפריקה הפנימית של המצברים והזליגה של המערכות (רכב ברחוב, יש אזעקה וכו').
במקרה כזה, יש מצב שפנל אחד של 40X40 ס"מ מבחוץ (או, אני שקלתי לשים שניים על החלונות האחוריים בטרופר, מבפנים), יספיק.
זה גבולי (ראה ההערה שלי למעלה), אבל אני מניח, שהכי גרוע בשבוע גשום, המצברים יפרקו קצת.

פנל, בקר, מחברים וכו, יעלה לך בסביבות 200-300ש"ח (מי שמציע בפחות, הפנל פחות איכותי ולא יעמוד בצרכים שלך).
חיבור מסודר וקבוע על הגג - לא יודע, אני עושה דברים כאלו לבד.

גילוי נאות -
אצלי הרכב חונה בחניה סגורה (מקרר כבוי!), בבית. פשוט נמאס לי לחבר ולנתק את המטען וגם חשבתי על המקרים שדורון תיאר, "מחנה" או השארה של הרכב ויציאה לסיבוב רגלי (כרכום?). בנוסף, סקרנות טכנולוגית.
השקעתי זמן וכסף. בדקתי כ 4 פנלים שונים, ושני בקרים שונים, וירדתי מהרעיון.
העובדה שהרכב בחניה סגורה, מקטינה משמעותית את כמות האור, וזה לא פתר את בעיית הפריקה של הרכב בשבועיים חניה.
את הבעיה של יום טיול או מחנה, פתר לי הבוסטר של הטעינה, או.....רחמנה לצלן, הפעלה של המנוע ל 15 דקות.

נדב42
26-04-17, 17:06
זיו, אני מבין קצת בוואטים, והצלחת לבלבל אותי ... השתמשת ב- W גם בתור וואט וגם בתור וואט/שעה (Wh) ...

דידו
26-04-17, 18:30
קוקי
הצלחת לבלבל את כולם פה..
ואתה בכלל מכור לקולה זירו ולא לבירה..

טייל עם חברים שבאים תמיד עם בירה קרה..

לשאלתך - לא מעשי ,לא כדאי, אלא אם אין ברירה ואז אתה מגיע למערכות של אלפי ש"ח ולתחזוקת ניקיון של הפאנל..
ניצולת מעולה של פאנל סולארי נותנת כ160W מכסימום למ''ר וזאת בתנאי שמש אופטימליים

בוזי
26-04-17, 19:23
תביא לי 160 וואט למ"ר, אני קונה דונם.

zivo
26-04-17, 20:50
זיו, אני מבין קצת בוואטים, והצלחת לבלבל אותי ... השתמשת ב- W גם בתור וואט וגם בתור וואט/שעה (Wh) ...

למה? איפה ומה הבעיה.
W זה הספק רגעי, ואם הוא נמשך לארך זמן, זה ואט שאה.
בדיוק מה שכתבתי בסוגרים - ההספקים של כל הציודים שלנו בבית נמדדים בואטים.
תכפיל כל ציוד בכמה זמן אתה משתמש בו, ותמצא כמה קווט"ש אתה משלם לחברת חשמל כל חודש.
מאחר והמקרר עובד 24 שעות, והפנל רק שמונה , אז צריך להביא את זה לאיזה בסיס משותף.
אחרי שהכנסתי את גורם הזמן וראינו שהייחס הוא 24:8 =3 , אז אפשר להתעלם מכל ה W/H ורק להגיד שאם המקרר צורך 6-12W, אז צריך פנלים של 18-36W.
בהנחה שפנל 40X40 ס"מ יתן 5-6W זה מחזיר למספר של 4-6 פנלים.

קפיש?

boaz avrahami
26-04-17, 22:16
לשאלתך, בועז:
מהנסיון שלי עם קרוואנים, לא ג׳יפים, מדחס המקרר עובד בין שליש לחצי מהזמן.
בשאר הזמן הוא לא צורך חשמל.
המקרר שלי צורך 7 אמפר בזמן העבודה. מקררים של ג׳יפים צורכים פחות, ולהערכתי גם מחזור העבודה שלהם הוא פחות מחצי מהזמן.
מטר רבוע של פאנל סולארי מפיק 4 אמפר בתנאים אידאליים: באביב, כשאין אובך או עננים, בין 10 בבוקר ל 2 בצהריים. בשאר הזמן הפאנל מפיק פחות. כמה פחות? ככה וככה. נגיד לצורך הדיון ש 50%.
נניח גם שהשמש זורחת ב6 בבוקר ושוקעת ב 6 בערב.
מכאן שהמקרר צורך 84ah ביממה.
1 מ"ר של פאנל סולארי מפיק 32ah בשעות האור.
נדרשים פאנלים בשטח 3 מ"ר ע"מ להפעיל את המקרר ועוד קצת, וזה כאמור בתנאים אידיאליים.
אפשר להציב בנוסחה הזו נתונים של מקררים אחרים (צריכה ומחזור פעולה) ולקבל תוצאה אחרת.

אני לא בעל מקצוע בתחום החשמל ולכן לא רציתי לשים מספרים אבל זיו עשה את העבודה שאליה כיוונתי.
זה לא יפצה על הפריקה והמצבר יעוף מהר מאוד.

אגב, למיטב הבנתי גם המספרים שלך לא משהם...
אתה מציין ערך של AMH ליממה.
ה H זה לא לשעה?
קיצר, אם יש פתרון כזה מוצלח אני רוצה אותו עבור המזגן בבית לפני המקרר באוטו

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

zerez
26-04-17, 22:37
החישוב שלי קצת אחר, המקרר שלי צורך 3 אמפר ועובד כ 30-50% מהזמן כדי לשמור על טמפרטורה של 2 מעלות, כלומר 36 אמפר שעה שהם כ 400 ואט שעה (החישוב צריך להיות בוואטים)
שים על הגג תא של 200 וואט עם בקר mppt סביר ובקיץ יש לך המון ספייר, פאנל בארץ ובקר סהיר מאיביי יעלו בסביבות 1000 שח ועל זה תוסיף קצת חוטים וקיבוע לגג הרכב.
אבל זה פאנל גדול וכבד שיתפוס לך את רוב הגג.
שווה? לא בטוח.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

zivo
26-04-17, 22:48
בואו נעשה סיכום ביניים קצר -

1- ע"מ לאפשר להשאיר מקרר עובד, מדובר בכמה מטר רבועים (ולצורך הדיון, אני חושב שממש לא משנה עם זה מטר או שלוש, זה מתקן, קבוע, על הגג שאף אחד פה לא מציע לנסוע איתו קבוע).
דרך אגב, אני חושב שהמס' של בוזי יותר מעשיים משלי, ופנל שמונח במצב קבוע (בהנחה שאף אחד לא מציע בקר את האוטו כל חצי שעה, ולא לבנות מתקן שיעקוב אחרי השמש) לא יגיע למספרים האופטימים והריגעים שאני ציינתי.

2- לגבי האפשרות של להגן על המצבר, ללא מקרר (האמת שזה בכלל שייך כבר לשירשורים אחרים פה באתר), אם יש לך מערכת עם זליגה נמוכה (פחות מ 100MA?), כנראה ניתן לאלתר פאנל סביר וקבוע.

כאמור אני על הרעיון של לתחזק רק את המצבר וויתרתי.
ושלמה, אחרי שיקרא את כל זה, יאלץ לוותר על הבירה הקרה שלו בחניה.

ד ו ר ו ן
26-04-17, 23:13
שלמה,
לא ממש הבנתי למה אתה רוצה שהמקרר יעבוד גם כשהרכב חונה בחנייה.
בשביל בירה קרה לנסיעה ספונטנית?
לדעתי מיותר לגמרי.
עד למדבר יש לך לפחות שעה וחצי?
מקרר טוב יודע לרדת למינוס 10 בזמן הזה ולהביא את הבירה למצב של שבביי קרח.. מנסיון עם המקרר של קינן 45ל'.
אני מדליק אותו בבית, מכוון למינוס 10 לנסיעה, ובעצירה הראשונה הוא שם.

בשביל לשמור את המצבר של הרכב בחנייה בבית, בין נסיעות לא הייתי עושה כלום.
הייתה תקופה של כמה שנים שהגמל חנה והונע פעם בשבועיים במקרה הטוב, בלי שום מטען חיצוני והמצבר החזיק את התקופה בלי לגמגם ובלי בעיית הנעה.

התובנות שלי מהאבולוציה של שימוש במקרר בטנדר הן קודם כל מצבר שני לצרכני חנייה בשטח.
קודם כל למקרר, וגם לתאורה, הטענת טלפוניה וכו', ובטחון שאפשר להניע בבוקר.
נכון, למקרר נורמלי יש ערך ניתוק בסביבות 10.8-11 אבל זה סוחט את החיים מהמצבר, ולא בטוח שתניע בקלות.
גם להסתמך על מארז אנרגיה/בוסטר להנעה לדעתי לא נכון, כי שוב אתה במגרש של לסחוט ולקצר למצבר את החיים.

יסלח לי אבנר, אבל המוצרים של IBS אולי טובים מאד, אבל יקרים הרבה יותר מידי בשביל הצרכים שהגדרת, וגם של רוב רוכשי IBS.
אתה צריך סה"כ ממסר ובידוד טעינה בין המצברים, לניתוק בזמן חנייה וויסות טעינה במהלך נסיעה, וזה יעלה שליש מהקיט של IBS.
אני משתמש בזה:
PAC-200 High Current Relay Dual Battery Isolator (http://www.ebay.com/itm/PAC-200-High-Current-Relay-Dual-Battery-Isolator-200-AMP-for-adding-batteries-/142196714001?hash=item211b95aa11:g:k8YAA OSw2xRYP0zZ&vxp=mtr)
אתה יכול לראות את הפתרון שיישמתי אצלי ברכב בשרשור דיגום ארגז.

עובד מצויין.
ובשביל המתלבטים, הנה קישור שמסביר יפה את האופציות אם יש סבלנות לקרוא אנגלית.
Default How to make a cheap isolated dual-battery setup for $50 (http://forum.expeditionportal.com/threads/77503-How-to-make-a-cheap-isolated-dual-battery-setup-for-50)

לחנייה של לילה אחד+ חצי יום ללא הנעה, זה מספיק בהחלט עם רזרבות של חשמל לכל האביזרים, ובטחון של הנעה בבוקר גם בלי חבר ליד.
מהבדיקה שלי, המקרר צורך במצב שימור טמפ' טווח של 1-3 אמפר, לאינטרוולים של קצת פחות מ-10דק' כל פעם, כלומר לא הרבה.
דבר חשוב זה להתאים את הטמפ' במקרר בעמידה ולמה שאתה באמת צריך, לא לכוון לטמפ נמוך מידי, אם זה לשתייה, "0" או קרוב זה מספיק בהחלט, וההבדל יכול להיות גדול מאד לכל מעלה שמנסים להוריד.

ברגע שאתה עובר למוד של חנייה ממושכת במקום אחד, מעל יום, כדאי לחשוב על גורם מפצה על הצריכה של המקרר ואביזרים אחרים בעמידה ללא הנעה, וכאן יש אפשרויות לפאנלים סולריים מתקפלים (להבדיל ממה שזיו העלה), שנוח לסחוב, לא יקרים, ומאפשרים להחזיק את המצבר על גבול 12.5V , בלי לסחוט את המצבר.

אני כרגע משתמש בפנל של 14W מוצהרים (ריאלי יותר באזור של 10-11W), בדיוק לטובת זה, לחניות ארוכות, ומתכוון לשדרג לאחד של 20W מאיכות טובה יותר בשביל עוד קצת מיץ.

KOOKE
27-04-17, 07:23
תודה על העצות.

אוותר על הבירה הקרה בספונטני

בכל מקרה למען השקט הנפשי- אתארגן על מצבר כפול.

דורון ןאחרים-

בעניין מצבר כפול, נא הסבר להדיוט בשביל מה צריך את הריליי הזה שדורון ציין ? ולמה לא מספיק מתג שלושה מצבים + חיבור במקביל של שני המצברים?

zivo
27-04-17, 10:49
בהנחה שלצרכי התנעה, הרכב מגיע במקור עם מצבר אחד, אתה רוצה לייצר מצב שיש לך מצבר התנעה ומצבר צרכנים.
אתה רוצה לנתק בין השניים בזמן שהמנוע כבוי, ע"מ להבטיח שמצבר ההתנעה תמיד ישאר מלא.
כל ההבדל בין רילי למתג ידני, זה בנוחות. אוטומטי לעומת ידני, הרעיון והשימוש נשארים זהים.

לגבי מצבר צרכנים - בניגוד למצבר רגיל (התנעה) שאמור להישמר כל הזמן טעון או פריקה קטנה (וריגעית בהתנעה), האופי שימוש של מצבר צרכנים גורם לפריקות עמוקות יחסית (לילה של תאורה, מקרר, טלפונים..) ולכן שווה לחשוב על מצבר פריקה עמוקה (רק למצבר צרכנים).
היו פה כמה שירשורים בנושא (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/100837-%D7%9E%D7%A6%D7%91%D7%A8-%D7%9E%D7%99%D7%A9%D7%A0%D7%99-%D7%9C%D7%A6%D7%A8%D7%9B%D7%A0%D7%99%D7% 9D?p=717842&viewfull=1#post717842), ולמרות שהתאוריה מאוד ברורה לטובת מצבר פריקה עמוקה, היו פה כאלו שאמרו שלפי המימצאים שלהם, זה לא שווה את המחיר ( דורון ?).

דידו
27-04-17, 15:02
ברז בורר 3 מצבים מעולה
כל זמן שאתה זוכר לתפעל אותו..

אצלי מותקן כזה
לצרכנים יש מצבר פריקה עמוקה
לא זוכר מחירים אבל לאחר בדיקה קניתי מאפיק בפתח תקווה

דידו
27-04-17, 15:17
ולמי שרצה להזמין דונם-http://www.ebay.com.au/itm/NEW-MAXRAY-160W-12V-FOLDING-SOLAR-PANEL-KIT-CAMPING-POWER-SOURCE-CHARGE-/291007239893

ויש גם גמישים לתנאים קשים-http://www.lensunsolar.com/blog/category/installation-solar-panel/

ד ו ר ו ן
27-04-17, 20:29
בעניין מצבר כפול, נא הסבר להדיוט בשביל מה צריך את הריליי הזה שדורון ציין ? ולמה לא מספיק מתג שלושה מצבים + חיבור במקביל של שני המצברים?
נוחות תפעול.
הריליי נפתח כשפותחים סוויץ', ומניעים, ומאפשר טעינה במקביל, ונסגר ומנתק בין המצברים בכיבוי המנוע.
אחרת אתה צריך לפתוח מכסה מנוע/לזכור לפתוח/לסגור.

יש מי שמתקינים מתג ששלוט על הריליי, ומפעילים מהקבינה בעזרת המתג, את ההטענה למצבר השני, ממחשבה כי אחרי הנעה, קודם כל מחזירים את המצבר הראשי לתפוקה מלאה, ורק אחרי רבע שעה~ מחברים את השני שהתרוקן בלילה להטענה.

ד ו ר ו ן
27-04-17, 20:38
לגבי מצבר צרכנים - בניגוד למצבר רגיל (התנעה) שאמור להישמר כל הזמן טעון או פריקה קטנה (וריגעית בהתנעה), האופי שימוש של מצבר צרכנים גורם לפריקות עמוקות יחסית (לילה של תאורה, מקרר, טלפונים..) ולכן שווה לחשוב על מצבר פריקה עמוקה (רק למצבר צרכנים).
היו פה כמה שירשורים בנושא (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/100837-%D7%9E%D7%A6%D7%91%D7%A8-%D7%9E%D7%99%D7%A9%D7%A0%D7%99-%D7%9C%D7%A6%D7%A8%D7%9B%D7%A0%D7%99%D7% 9D?p=717842&viewfull=1#post717842), ולמרות שהתאוריה מאוד ברורה לטובת מצבר פריקה עמוקה, היו פה כאלו שאמרו שלפי המימצאים שלהם, זה לא שווה את המחיר ( דורון ?).
מצבר פריקה עמוקה הוא הנכון למערכת שפורקת ונטענת.
עכשיו..

מצבר פריקה יקר משמעותית ממצבר עופרת-מדבקה שלנסיוני עושה את העבודה טוב מאד לצרכן של מקרר+תאורת לד למחנה, ללילה+ קצת בוקר עד להנעת הרכב או חיבור הטענה ממקור חיצוני (פאנל סולרי לדוג').

מבדיקה לא ממש נכונה, חיברתי מקרר על "0" למצבר רגיל של 70א"ש, והמצבר החזיק 23 שעות לפני שהנענו, כאשר המצבר עמד על 11.8 בשלב זה.
בדיעבד, המצבר נפגע מהסחיטה הזו ולא הצליח להיטען כמו שצריך לאחר מכן, והוחלף.
זאת הסיבה המרכזית שצרפתי פאנל סולרי קטן לערכת אנרגיה לשטח שלי (בוסטר קטן+פאנל סולרי).

אנחנו מבצעים חניות ארוכות מאד בנקודה אחת, ויש צורך כזה.

יש חבר פורום כאן שבעקבות נסיון ממושך שלו עם מצבר צרכנים "מדבקה" הלכתי על הכיוון הזה, וזה עובד.
אם אתה לא צופה חניות ארוכות מאד ללא טעינה, או צרכנים כבדים בחניות, אז הנסיון מראה שמצבר מדבקה של כ-70א"ש מסוגל לחיות בלי בעיה עם לילה+כמה שעות בוקר עד להנעה והטענה.

בוזי
28-04-17, 00:02
ולמי שרצה להזמין דונם-http://www.ebay.com.au/itm/NEW-MAXRAY-160W-12V-FOLDING-SOLAR-PANEL-KIT-CAMPING-POWER-SOURCE-CHARGE-/291007239893

ויש גם גמישים לתנאים קשים-http://www.lensunsolar.com/blog/category/installation-solar-panel/

את הלינק לאיביי מחברים ישירות למצבר, או שצריך גם בקר?

בשביל לקבל בפועל 160w נדרשים קולטים בשטח 3.3 מ"ר.
למוצר שבקישור יש קולטים בשטח של קצת יותר מחצי מ"ר, כלומר, יתן 30w ביום ממש טוב.
שים לב שהבקר שמגיע עם הערכה מוגבל ל 10A, אז 160wהוא לא יתן, בטח לא ב 12v.

zerez
28-04-17, 11:59
את הלינק לאיביי מחברים ישירות למצבר, או שצריך גם בקר?

בשביל לקבל בפועל 160w נדרשים קולטים בשטח 3.3 מ"ר.
למוצר שבקישור יש קולטים בשטח של קצת יותר מחצי מ"ר, כלומר, יתן 30w ביום ממש טוב.
שים לב שהבקר שמגיע עם הערכה מוגבל ל 10A, אז 160wהוא לא יתן, בטח לא ב 12v.
הזרם המקסימלי הוא 8.9 אמפר, זה 160 וואט ב 18 וולט.

zivo
28-04-17, 12:49
הזרם המקסימלי הוא 8.9 אמפר, זה 160 וואט ב 18 וולט.

אם אתה מאמין לזה אז אתה צודק.
אבל אין קסמים ולחומרים שמהם מייצרים את הפנלים האלו יש פיזיקה ידועה (כמה וואט למ"ר אפשר להוציא).
השטח של הפנל הזה מתקרב 1 מ"ר, אני מוכן להתערב שהפנל הזה, בפועל, לא מתקרב לחצי מהספק, ובניחוש מהיר אני מנחש, רבע עד שליש מההספק הזה.

בוזי
28-04-17, 13:33
אין טעם לכפול את המתח בזרם כדי לקבל הספק במקרה הזה.
הזרם הוא מקסימלי בקצר והמתח מקסימלי בריק.
בסוף מקבלים... ככה וככה.

zivo
28-04-17, 16:01
בוזי,
בהתחלה חשבתי כמוך, אבל תסתכל טוב על הצילום של המדבקה ב eBay -
ה 8.9A ו18V הם כביכול נקודת העבודה האופטימלית ולא Open-Circuit Voltage , Short-Circuit Current.
לפחות מבחינת הפרסום, ארז צודק בחישוב שלו.

בוזי
28-04-17, 21:43
יאללה, תזמינו.
אם תוכיחו לי שהפאנל הזה מפיק 160w, אני מזמין דונם.

zerez
28-04-17, 22:56
יאללה, תזמינו.
אם תוכיחו לי שהפאנל הזה מפיק 160w, אני מזמין דונם.
יש לך מקום לאחסן דונם פאנלים? [emoji48]

בוזי
28-04-17, 23:32
זה מתקפל, לא?
והתשובה היא כן :)

Royal Star
03-05-17, 12:17
גם אני מצטרף לשאלה של "שמירה על חיי המצבר".
אצלי הנתונים קצת שונים מפותח השרשור
ברשותי סוזוקי סמוראי שעומד במשך כל השבוע בחנייה ללא תנועה ומונע בדרך כלל רק בסופי השבוע.114641
גם אני התחבטתי בשאלה איך לשמור על חיי המצבר.
לצערי הרכב חונה בחנייה רחבה ללא קירבה לשקע חשמלי כך שמטען ירד מהפרק.
נכון לעכשיו, ניתקתי את המינוס ( - ) במצבר וחיברתי פאנל סולרי שמונח על גג הרכב ומפיק לדעתי 4-5 W
אין לי מושג אם זה מספיק כדי לשמור על המצבר "חי"
אשמח לשמוע את דעתכם

ד ו ר ו ן
03-05-17, 15:21
במשך 3 שנים בהם רכב דיזל טיפש, אבל עם אזעקה בסיסית, שהונע רק בסופש, במקרה הטוב, החזיק מצבר בלי עזרים חיצוניים.
זאת בניגוד לתחזיות אפוקליפטיות של מוות מוקדם של המצבר.

Royal Star
03-05-17, 16:25
במשך 3 שנים בהם רכב דיזל טיפש, אבל עם אזעקה בסיסית, שהונע רק בסופש, במקרה הטוב, החזיק מצבר בלי עזרים חיצוניים.
זאת בניגוד לתחזיות אפוקליפטיות של מוות מוקדם של המצבר.

זה בדיוק המצב עם האופנוע שלי ( כן יש לי גם אופנוע )
את האופנוע אני מניע אחת לשבועיים במקרה הטוב ואכן המצבר מחזיק מעמד יפה כבר כמה שנים
בג'יפ חשבתי לנצל את אנרגיית השמש ולזכות בטעינה קלה למצבר
לא יודע אם זה יעזור, השאלה היא האם זה יכול להזיק ?

zivo
03-05-17, 19:30
להזיק בוודאי שלא , 4W כפול 8 שעות (ממוצע) ואפילו 6 לימי החורף, צריך בלי בעיות לכסות זליגה פנימית של מצבר (אחרי שניתקת מינוס, אין זליגה חיצונית).
השאלה (הפחות מעניינת, כי גם חצי יספיק לך), איך אתה יודע שאתה מקבל 4-5W ? :-)
מונח על הגג == שוכב אופקית? מה הגודל של הפנל?

בקיצור, כל עוד זוכרים לפרק לפני שמתחילים לנסוע :-) להזיק זה לא יזיק.
מה זה עוזר, ועוד בחורף, לא יודע.

Royal Star
03-05-17, 20:20
בהחלט מקבל את דעתך והשתכנעתי שלהזיק זה לא יכול
את הערך שהפאנל מוציא העתקתי מדף המכירה של הפריט באיביי
עכשיו רק נותר להמתין לסופ"ש ולהניע את החמוד
תודה

נדב42
08-04-18, 09:18
קצת מספרים אחרי התנחלות חג שני בפארן:

3 פאנלים של 40W תיאורטיים + בקר MPPT מהזולים יותר + מודד ייעודי שמחובר בין הבקר למצבר.
יום שמשי, לא חם מדי, מקרר IndelB מגירה 40 ליטר, הרכב פתוח רוב היום.
הרכב חונה עם הפנים לכיוון דרום, פנלים מונחים על השמשה הקדמית בלי התעסקות במשך היום

הספק מקסימלי שהושג: 70W
כמות אנרגיה שהושגה במשך יום שלם: קצת מעל 30AH
מצב המצבר בערב: פרוק (אבל - ייתכן שיש בעיית חשמל ברכב, ייבדק השבוע)

כאמור, אני לא מסיק עדיין מסקנות בגלל התקלה החשמלית ברכב - בעיית טעינה חוזרת, בעיית מגעים, או זליגה ממש גדולה...
לפי אחד הקישורים שצורפו כאן, מקרר אמור לקחת בין 30AH ל- 50AH למשך 24 שעות ביום חם. תיאורטית להתנחלות של יום זה היה אמור לסחוב, ייבדק שוב אחרי תיקון התקלה ברכב ...

למה אני קובע שיש תקלה ברכב, תשאלו ? בדרך חזרה שמתי לב שמתח הטעינה נמוך מהרגיל, ובעצירות בדרך חזרה נאלצתי להניע עם בוסטר או שההתנעה היתה גבולית ... אולי מצבר, אולי אלטרנטור (שוב), ייבדק ...

GodsFather
08-04-18, 09:29
בדקת מתח מצבר במצב כבוי/מנותק?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

ד ו ר ו ן
08-04-18, 10:39
נראה לי שיש לך בעיית טעינה כלשהי.

אצלי בחג, פאנל 60w, חובר למצבר בית בכניסה לחנייה בשעה 16:00, עם מקרר מכוון לאפס.
המטרה היא להמשיך טעינה ע״י הפאנל גם כשהמנוע כבוי, ולקצר את זמן עבודת המצבר ללא טעינה.

בקר הטעינה הציג 2.3אמפ בתנאי אחהצ, שירדו לכדי בקושי אמפר בודד לפני השקיעה.

עד לשקיעת השמש, המתח מצבר עמד על 12.8 למרות פעילות המקרר.

לילה, מקרר+תאורת מחנה של שלושה זרקורי 8w, במשך כ-3 שעות עד סביבות 23:00, ומקרר מחובר כל הלילה.

בבוקר המצבר עמד על 12.3v

הפאנל הושאר מחובר בלילה מכוון מזרחה, כדי שבבוקר עד שנצא, תהיה השלמת טעינה.
עד ליציאה בשעה 09:30, המצבר עמד 12.8v.

boaz avrahami
08-04-18, 10:44
דורון, מצבר יעודי או שני מצברי הרכב?

Jeep Grand Cherokee ZJ 98 V8
Honda TRX300EX
4Z7BOZ

נדב42
08-04-18, 11:20
עדכון, אחרי ביקור אצל מקס מצברים:

המצבר תקול, הוחלף בחדש 10 ימים לפני תום האחריות :)
איזה כיף לעבוד עם בעלי מקצוע ראויים - בלי שום ויכוח הוחלף לחדש (אבל של START, לא וורטא כחול כמו שהיה - זו מדיניות היבואן)

על הדרך:
בדיקת זליגות: נאדה, פחות ממיליאמפר אחד.
בדיקת טעינה: תקינה.
בדיקת צריכה של הסטארטר: 180 אמפר, תקין לרכב עם מנוע גדול (בויטארה 100 אמפר, לצורך ההשוואה)

עכשיו אין ברירה, וצריך לבדוק מחדש ... מי פנוי בנחל חצבה ?

ד ו ר ו ן
08-04-18, 11:49
דורון, מצבר יעודי או שני מצברי הרכב?
Honda TRX300EX
4Z7BOZ

חובר למצבר בית
מצבר צרכנים

zivo
08-04-18, 13:11
נראה לי שיש לך בעיית טעינה כלשהי.

אצלי בחג, פאנל 60w, חובר למצבר בית בכניסה לחנייה בשעה 16:00, עם מקרר מכוון לאפס.
המטרה היא להמשיך טעינה ע״י הפאנל גם כשהמנוע כבוי, ולקצר את זמן עבודת המצבר ללא טעינה.

בקר הטעינה הציג 2.3אמפ בתנאי אחהצ, שירדו לכדי בקושי אמפר בודד לפני השקיעה.

עד לשקיעת השמש, המתח מצבר עמד על 12.8 למרות פעילות המקרר.

לילה, מקרר+תאורת מחנה של שלושה זרקורי 8w, במשך כ-3 שעות עד סביבות 23:00, ומקרר מחובר כל הלילה.

בבוקר המצבר עמד על 12.3v

הפאנל הושאר מחובר בלילה מכוון מזרחה, כדי שבבוקר עד שנצא, תהיה השלמת טעינה.
עד ליציאה בשעה 09:30, המצבר עמד 12.8v.

דורון,
משהו לא מסתדר במספרים שלך.
1- שאתה מציין מתח, אתה חייב לציין מה התנאים של המדדיה - ריקם (ללא עומס וללא מטען), טעינה (מטען מחובר), פריקה (מחובר צרכן אחד או יותר, איזה זרם). דרך אגב, תחת טעינה, ע"מ שהמצבר יהיה מלא, המתח צריך לעבור את ה 14V.
2- בהנחה שאלו מתחי ריקם, 12.8V מייצג מצבר מלא ו12.3V מייצג מצבר 60-65% טעון.
3- שלושה פנסי 8W במשך 3 שעות => 6AH.
4- נניח שבשעה 18:00 נגמרת הטעינה, וסיום החישוב הוא ב 9:30 בבוקר למחרת => 15:30 שעות (משך הניסוי).
5- בהנחה שלא עשית כל מני משחקים של להקפיא את המקרר ביום ולעלות את הטמפ' שלו בלילה, אני מניח שמקרר שפותחים וסוגרים (בישולים וכו') ולעומת זאת במשך הלילה גם יותר קריר וגם לא נוגעים, אני מניח שהמקרר יעבוד בערך שליש מהזמן (משהו כמו 8-10 דקות עבודה, 16-20 דקות הפסקה). מקרר לוקח בסביבות 40W (בערך 3.3A), ובממוצע 1AH.
6- 15:30 שעות כפול 1AH זה בערך 15AH, נוסיף את הפנסים (6AH) והגענו ל 21AH.
7- עד לפה, המספרים מסתדרים - בהנחה שיש לך מצבר 70AH , ופרקת ממנו 21AH זה מסתדר טוב עם ה 12.3V שאתה מדווח בבוקר (65%).

8- ועכשיו אני זורם אתך :-) , נגיד שהפאנלים מתחילים לעבוד בשעה 6:30, עד 9:30 אתה מדווח חזרה ל 12.8V!
כלומר, בשלוש שעות הראשונות של הבוקר (שלפחות שעה וחצי ראשונות, דומות לדעות האחרונות של השקיעה, ערב קודם), אתה מדווח שהפאנל הפיק 21AH (בשלוש השעות הראשונות של הבוקר!), או במילם אחרות 7AH שעה ממוצע, מה שאומר זרם של למעלה מ 10A בחצי שעה האחרונה ! ב12V, 10A זה 120W זה פעמיים הערך הנקוב של הפאנל, ובערך פי 4-6 ממה שהוא שהפאנל מסוגל לתת באמת.
גם בצהרי היום הפאנל לא מסוגל להוציא הספק כזה.

מה אני לוקח מכל הדיווחים, מהניסויים שאני עשיתי, וממה שראיתי אצל נדב -

1- אני מציע שנתחיל לדבר על הספק מעשי, ושטח של פאנל (ולא על הספק נקוב של 60W או 40W.......). זה יתן מושג טוב יותר על גודל הפרוייקט.
2- המספרים של נדב מסתדרים לי עם מה שאני יודע, יש לו שלושה! פאנלים שמכסים את כל השימשה הקידמית והוא הצליח ביום אופטימלי (ללא עננים אבל לא חם מדי), להפיק 30AH ביום.
3 - עבור מחנה, זה נראה לי פתרון טוב, זה מבטיח לך שקט נפשי (שהמצבר לא מתרוקן), ושקט באוזן (לא צריך להניע יותר מפעם אחת ביום ל 10-20 דקות להשלמות. אני מעדיף בלילה לפני השינה).
4- מעבר לשימוש במחנה, אני לא רואה לזה שימוש. לא עושה לי שכל להסחב עם כל הגודל הזה, בשביל "לגנוב" טעינה שעה לפני השקיעה ושעתיים בבוקר.
4- לגבי המצבר - פריקה של 20-30AH בלילה (ונדב עם התאורה שלו צורך יותר), היא מאתגרת למצבר עופרת יחיד. אין לי שום ספק שמצבר כזה לא ישרוד לאורך זמן.
5- אני מתלבט בין השלוש אפשרויות הבאות -
A- שימוש בשני המצברים במקביל, ואז אני לפחות עם 140AH. זה אומר שאני פורק עד 21% בלילה (30AH מתוך 140AH).
B- להגדיל מצבר אחד (יש לי מקום במקור, לא צריך שינויים) ל 90-100AH, זה יגדיל את ההספק ל 160-170AH כלומר פריקה של 18% (לא יודע כמה זה משמעותי?)
C - להוסיף מצבר פריקה עמוקה של 20-30AH. זה כראה הפתרון הכי טוב (והכי יקר), שמגדיל גם את השרידות (תמיד אפשר להעזר במצבר פריקה גם להתנעה). זה פרוייקט מסובך ויקר, מצבר פריקה עמוקה טוב! צריך מטען יעודי שלו (ולא יכול להיות מחובר ישירות לאלטרנטור).

נדב42
08-04-18, 13:52
אני מניח שאפשר היה להוציא מהפאנלים עוד 10-20 אמפר-שעה במשך היום אם הייתי מארגן סטנד מתכוונן ומסובב אותם 3-4 פעמים במשך היום לזווית אופטימלית, אבל אני מחפש פתרון שישרת אותי ולא להיפך ולכן בחנתי בתצורה העצלנית - הרכב חונה עם הפנים דרומה ולא זז. וגם הפאנלים לא זזים ומשמשים סך שמש שמצמצם את התחממות הרכב עצמו.

יש כמה נקודות לשיפור במיתקון, אבל לא אתחיל להשקיע בזה עד שלא אראה במו עיני, בפועל, שהעסק עובד...
נושאים כמו:
- תמיכה לפאנלים שלא יקבלו "בטן" - הם אמנם גמישים אבל אני בטוח שהם יחיו טוב יותר במצב שטוח ...
- מתקון שיאפשר שליטה בזווית האנכית, וכן שיאפשר מיקום מעל למצחייה של הצ'רוקי, שמצלה על חלקים מהפאנל בשעות הבוקר והערב
- אם ממש תבוא לי הג'ננה, מתקון מתכוונן מלא שאינו תלוי במיקום הג'יפ ולא תופס מקום משמעותי באחסון (הפאנלים עצמם ממש דקים ואני משנע אותם בתוך המזרנים המתקפלים ...)
- חיבור שקע טעינה חיצוני
- שפצור הבקר ויחידת המדידה למתקון הפאנלים

ובנוסף, להערה של זיו עוד מהפארן, כנראה שאפריד את פיקוד התאורה הפנימית של הבגאז' מזו שעל הדלת האחורית שמיועדת למטבח, זה בהחלט יכול לחסוך חשמל בלילה ...

ד ו ר ו ן
08-04-18, 14:28
מדידות המתח בוצעו כשאין צרכנים עובדים מול המצבר, כלומר המקרר בהשהיה.

המצבר המשני אכן 70אמפר.

אני קורא את מדידת הטעינה דרך צג הבקר, שמראה גם כמה טעינה בכל רגע נתון.

רואים יפה איך זה משתנה עם השינוי בדרישה.
כלומר, שמש חזקה ומצבר מלא, הטעינה היא מינימלית עד לא קיימת רק בשביל לשמר מצב, וכשיש צריכה הוא נותן כל מה שאפשר.

2.3אמפר הפאנל נתן בזמן עומס, כשהמקרר עבד, ואחרי עצירת המדחס ירד.

גם לפי החישוב שלך, בהנחה שבכניסה לחניון המצבר היה מלא מהטעינה במהלך הנסיעה, אז בחנייה הפאנל ידע לתת כל מה שהמקרר צריך בשעות האור, ולא הייתה צריכה מהמצבר בפועל, למעט התנעת המדחס לשבריר שנייה.

בדיקה במקביל עם רב-מודד מדידת בקר הטעינה מדויקת בסטייה של עד 0.1 ביחס לרב-מודד, ולדעתי אפשר להתייחס לזה כמדידה זהה.

הטעינה לא הסתיימה ב-18:09.. יותר בכיוון של 19:00.
ולחילופין התחילה כבר בסביבות 06:00 בבוקר.

דבר נוסף,
ראיתי בנסיונות שיש הבדל משמעותי בביצועים בין פאנל מונוקריסטל לבין סינגלקריסטל, וגם הבדל גדול בין בקרים שונים מול אותו הפאנל, עד כדי אמפר שלם ש״נזלל״ בדרך ע״י הבקר.

ד ו ר ו ן
08-04-18, 14:35
4- מעבר לשימוש במחנה, אני לא רואה לזה שימוש. לא עושה לי שכל להסחב עם כל הגודל הזה, בשביל "לגנוב" טעינה שעה לפני השקיעה ושעתיים בבוקר..
בסוף הגודל של 3 פאנלים עם צירים בינהם ובקר טעינה מסתכם בחבילה בגדול 30x40x10סמ סה״כ.

לא נראה לי משהו גדול.

zerez
08-04-18, 20:22
כדי לדעת את מצב המצבר כפונקציה של המתח צריך לתת לו "לנוח" לפחות 4 שעות (במצבר עופרת חומצה). מתח של 12.8 וולט מיד לאחר טעינה לא נותן אינדיקציה נכונה.
http://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_measure_state_of_charge

החישוב המקובל בקיץ בארץ הוא שתא סולארי נותן כ 70 הספק במשך כ 6 שעות, לכן, תאים של 120 וואט יספקו כ 40 אמפר שעה.
נצילות התא תלויה בטמפרטורה ואם התא נמצא בתוך רכב חם ומאחורי זכוכית שחוסמת חלק מהקרינה של השמש אז ההספק שלו יורד.
מהבחינה הזאת המיספרים כן מיסתדרים לי.

zivo
08-04-18, 23:17
ארז,
הסיבה העיקרית שהצעתי לדבר בסמ"ר ולא W (לגבי הגודל של הפאנל), זה בגלל שאי אפשר לסמוך על הסינים האלו.
ברגע שאני יודע את הגודל והסוג (מונו, סינגל...) יש בתעשיה מספרים מקובלים.
שים לב שדורון מדבר על 60W נקוב, ונדב מדבר על 3X40W , כלומר פי שניים, ולדעתי, ישל להם בערך אותו גודל (ולדעתי גם סוג דומה) של פאנל.
המספרים לא מסתדרים, קודם כל בגלל שדורון מדבר על שעות הקצה (תחילה וסוף היום), ולכן זה לא מסתדר עם נתונים תאורטים של יום שלם (שכולל את שעות השיא).

דורון,
גם אתה בעצמך מציין שלפני השקיעה זה ירד ל1A, אז גם אם אתה רוצה לשכנע אותי שזה הטעין עד 19:00 ולא 18:00 (ואני מוכן להתערב שבשבע ההספק היה זניח) אז תוסיף עוד 1AH ואתה צריך להשלים רק 20AH (ולא 21), זה שולי וזניח, ולא מסביר את ההספק "הפנטסטי" שאתה מתאר בבוקר שלמחרת.

ועדיין, לדעתי הבעייה העיקרית היא הפריקה של המצבר, איך שלא נשחק עם המספרים, אתה פורק למעלה מ 20AH בלילה, זה לא מוסיף בריאות למצבר 70AH.
נכון להיום, בלילה לפני השינה, שאני נוסע הצידה להתרחץ, אני מניע ומשאיר את המנוע עובד כל זמן המקלחת + עוד איזה 10 דקות, 20 דקות עם אלטרנטור של 90A עושות את העבודה (גם עם בגלל הסל"ד הנמוך זה משלים רק 10-15AH).

ד ו ר ו ן
08-04-18, 23:50
זיו,
אני נוטה להניח שאתה לא רומז שאני ממציא.

אלו המספרים שנקראו מהמכשור בפועל.

תסכים שלפחות בשעות האור, המקרר השתמש במה שהפאנל נותן ולא העמיס כמעט כלום על המצבר למעט הנעת המדחס.
זה אומר שעד 18:00 לפחות לא הייתה צריכה.
כנל בבוקר מרגע שהשמש עלתה במלואה.

אז הוסיפו לניתוח חידוד נכון ש-12.8v בסיום הטעינה זה קצת פחות אחרי ייצוב.

תנסה להסביר, או לקבל.

אגב,
בהזדמנות אחרת, כדי לבדוק אפשרות של לקיחת המקרר לחוף רחוק מהרכב, חיברתי אותו למצבר12v קטן של 3אמפר, וחיבור לפאנל להזנת המערכת במקביל.

הקומבינציה הזו עבדה יפה מאד בשעות הצהריים בלי בעיה בכלל מעל שעה, בעבודה רציפה של המקרר, למרות שלכאורה זה לא אמור לעבוד.
כלומר הפאנל (3x20), נתן מה שהמקרר לקח.

zivo
09-04-18, 00:11
דורון,
אני לא רומז כלום, תקרא טוב מה אני אומר.
התחלתי בלהגיד שעבור מחנה, 3 פאנלים של ~30X40 ס"מ כנראה עושים את העבודה.
1- אין לי שום ספק, שבצהרי היום הפאנל שלך מחזיק את המקרר בלי בעיה (אני מסכים עם ה 70W של נדב, ומקרר לוקח, גם בים, פחות מ 30W).
2- לא מסתדרים לי המספרים שאתה מדווח מהבוקר (21AH עד 9:30, בזמן שנדב מדווח על 30AH ליום שלם).
3- הבעיה העיקרית שמדאיגה אותי היא בכלל לא הפאנל אלא הפריקה של המצבר בלילה. כתב

ד ו ר ו ן
09-04-18, 00:23
ציינתי שבדקתי את המתח מצבר לפני ההנעה, וארז ציין בצדק ש-12.8v, ברגע ניתוק הפאנל הם בפועל פחות לאחר ייצוב.
אם נניח שזה היה יורד ל-12.6 אחרי ייצוב זה כבר הבדל לא קטן מספרית.

נדב42
09-04-18, 08:57
ההקשה שבין מתח המצבר (בריקם או בכלל) לבין כמות האנרגיה שבו מאוד לא מדוייקת ולא נכון להתבסס עליה לצורך חישובים. זה שימושי כמו מחוג דלק ברכב ישן - אינדיקציה גסה ותו לא ...

למצברים שונים יש עקומות מתח שונות, ואפילו לאותו המצבר בשלבי חיים שונים שלו.

אתם רוצים למדוד ולחשב ? אז קודם כל תמדדו כמו שצריך, שווה $8 לדעתי, למשל זה:
https://www.ebay.com/itm/Digital-DC-combo-Meter-LCD-Watt-Power-Volt-Amp-RC-Battery-dis-charging-Analyzer-/401235847663?hash=item5d6b8529ef (https://www.ebay.com/itm/Digital-DC-combo-Meter-LCD-Watt-Power-Volt-Amp-RC-Battery-dis-charging-Analyzer-/401235847663?hash=item5d6b8529ef)

בוזי
09-04-18, 09:25
נדב, שתי שאלות בבקשה:
מה ההבדל בין המכשיר הזה למכשירים עם shunt חיצוני?
ובאמת נראה להם שאפשר להעביר 50A דרך חוטים כ"כ דקים?

נדב42
09-04-18, 09:39
ראית פעם את עובי הפיוז של 50 אמפר ?
ובמחיר כזה אני לא מצפה לעמידה בתקן כלשהו או לדיוק של מכשור מעבדה. ואם יעברו דרכו 10 אמפר אהיה מאושר ... ☺

ד ו ר ו ן
09-04-18, 09:59
אתם רוצים למדוד ולחשב ? אז קודם כל תמדדו כמו שצריך,
את זה על איזה קו אתה מחבר?

כי הבקר טעינה שלי מראה לי את הנתונים האלו על הקו בין הפאנל למצבר.

החוט של המודד הזה דק משמעותית מהחוט שמנותב אצלי מהמצבר אל תיבת הפיוזים בארגז.
עובי החוט נגזר מבעיות נפילת מתח שמנעו הפעלה תקינה של המקרר גם עם מצבר מלא ומנוע עובד.
הגדלת עובי החיווט פתרה את הבעיה.

לא נראה לי נכון לרדת בקוטר החוט רק בשביל זה.

נדב42
09-04-18, 10:09
חיברתי את יחידת המדידה בין הבקר למצבר
החוטים של יחידת המדידה אמנם דקים יחסית, אבל קצרים מאוד, המשך החיווט היה עבה יותר.

ובכל מקרה, הזרם המקסימלי התיאורטי עם התאים שלי הוא 10 אמפר כך שאין לי באמת בעייה עם עובי החוט של יחידת המדידה.

היא גם לא חייבת להיות שם כל הזמן ...

boaz avrahami
09-04-18, 10:51
זה גם אמפר סיני. הוא יותר נמוך ועם עינים מלוכסנות ולכן עובר בקלות בחוטים דקים

Honda TRX300EX
4Z7BOZ

בוזי
09-04-18, 10:52
בשביל 10$ כולל משלוח אני מזמין לצרכי מחקר ;)

zivo
09-04-18, 10:59
בסופו של יום, כמו שנדב כתב, זה לא ציוד מעבדה ולא צריך לצפות לדיוק וביצועים מהשמים.
מה שהאביזר הזה נותן (מעבר למדידה הריגעית) זה מדידה מצטברת של AH ו W מרגע החיבור.
גם אם זה לא הכי מדוייק, זה בטוח יותר מדוייק מכל המכפלות והניחושים שאנחנו עושים פה.
יתרה מזאת, לצורך הבנת ההספקים של הפאנל, זה מנטרל מהמדידיה בעיות מצבר למניהן ( ולא צריך לנחש כמה שווה 12.6V).
אני השתמשתי במודד כזה כדי לבדוק את היעילות של הבקר ולוודא שהוא באמת "מחזיק" את הפאנל בנקודה האופטימלית.
וכמו שנדב כתב, עבור 8$ ..... זה שווה (דרך אגב, אפשר להעזר בזה גם לדברים אחרים כמו זליגות ).

נדב42
09-04-18, 11:07
או כדי לדעת כמה באמת צורך המקרר במשך יום שלם ו/או לילה שלם ...

יאיר_א
09-04-18, 11:37
או כדי לדעת כמה באמת צורך המקרר במשך יום שלם ו/או לילה שלם ...קראתי את השרשור בעודי מפדל בחדר כושר ( ומייצר כ 50 וואט בערך ) וחשבתי שאולי אפשר לפתור את אתגר האנרגיה של המקרר והתאורה במדבר בצורה אחרת לגמרי.

אני רואה בעיני רוחי אופני כושר עם דינמו ומייצב זרם (סוג של אלטרנטור), בזמן שהמבוגרים שותים אלכוהול ומכינים בשר, הילדים עושים תורנות פידול על המכשיר. את עודף המרץ שלהם הם יתעלו ליצירת אנרגיה ואנחנו נקבל ילדים עייפים ושקטים.

יאללה, מי מרים את הפרויקט שולח סרטונים ?

יאיר

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

ד ו ר ו ן
09-04-18, 12:40
חיברתי את יחידת המדידה בין הבקר למצבר
...
אז הבקר שאצלי כולל את הנתונים האלו בתצוגה.
אחרי בדיקה במקביל עם רב מודד אני מקבל את הנתונים שמוצגים בבקר הטעינה כנכונים.

רק לוודא,
זה מציג גם סכום מצטבר של מה עבד דרכו או מה עובר ומה המצב כרגע?

נדב42
09-04-18, 12:49
גם מצטברhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20180409/ddf3c07470f9d7b788148f91c528bb88.jpg

ד ו ר ו ן
09-04-18, 14:03
מעניין, ושווה לטובת הבדיקה.
נחבר בחצר בשבת ונפעיל את המקרר.

zerez
09-04-18, 21:11
ההקשה שבין מתח המצבר (בריקם או בכלל) לבין כמות האנרגיה שבו מאוד לא מדוייקת ולא נכון להתבסס עליה לצורך חישובים. זה שימושי כמו מחוג דלק ברכב ישן - אינדיקציה גסה ותו לא ...

למצברים שונים יש עקומות מתח שונות, ואפילו לאותו המצבר בשלבי חיים שונים שלו.

אתם רוצים למדוד ולחשב ? אז קודם כל תמדדו כמו שצריך, שווה $8 לדעתי, למשל זה:
https://www.ebay.com/itm/Digital-DC-combo-Meter-LCD-Watt-Power-Volt-Amp-RC-Battery-dis-charging-Analyzer-/401235847663?hash=item5d6b8529ef (https://www.ebay.com/itm/Digital-DC-combo-Meter-LCD-Watt-Power-Volt-Amp-RC-Battery-dis-charging-Analyzer-/401235847663?hash=item5d6b8529ef)אתה צודק אבל אם מדובר במתחים שהם מעל 12.5 (כמו שיש כאן) אז אפשר להסיק שהמצבר לא פרוק ביותר מ 20 או 30 אחוז, וזה בסדר.
כפי שזיו ציין קודם זה מקצר את אורך חיי המצבר, אבל גם בלי זה התחביב שלנו לא זול, אז נוסיף עוד קצת על קיצור חיי המצבר.

zerez
09-04-18, 21:21
אני בניתי סוללה וירטואלית מארדואינו ורכיב מדידת זרם טורי, הסוללה "נטענת" כאשר מתח המצבר של הרכב עולה על 13.3 וולט ו"ניפרקת" כאשר המתח יורד מתחת ל 12.9 וולט, הגבלתי את הקיבול ל 20 אמפר שעות וברגע שהצריכה עולה על ה"קיבול" הצרכנים מתנתקים.
כרגע רק המקרר מחובר לזה ומחזיק לילה שלם בחניון.
כדי לחסוך אנרגיה אני מכוון את המקרר ל 4 מעלות בחניון ואת בקבוקי המים שאני רוצה לקרר אני מכניס במשך היום כשהמנוע מונע, ככה בחניון אני לא מקרר כלום אלה רק שומר על הטמפרטורה.
אם אני לבד בשטח אני לא לוקח סיכון ומנתק את המקרר.

-->