PDA

צפייה בגרסה מלאה : מחשבות (פנטזיות ?) על שיפורי מנוע לצ'רוקי

נדב42
03-11-17, 22:10
הי,

קודם כל דיסקליימר: זה לא עומד לקרות בקרוב. אין כרגע תקציב וזה לא באמת נחוץ. יש דברים אחרים בג'יפ שהם בעדיפות יותר גבוהה, ויש דברים שלא קשורים לג'יפ שיקרו עוד קודם. אבל בא לי, אז יש סיכוי שבסוף זה יקרה.

אז ככה: בעקבות שרשורים שהיו פה לאחרונה ואזכור של ההשוואה בין סיקס לסופה, נזכרתי לרגע (קצר, ממש קצר) בגעגועים לסיקס, שהיה הג'יפ הראשון שלי. מנוע 3800 וגיר 3 הילוכים, מה שהיום אני יודע לומר שהיה "נבלה סרוחה"...
עיון בנתוני המומנט ההשוואתיים אישר את מה שזכרתי באופן מעורפל ורומנטי: למנוע הסיקס יש הרבה יותר מומנט בסל"ד נמוך.

אני אוהב מומנט, אוהב אותו בסל"ד נמוך, ולפני שקופצים פה כל החכמים: אני לא אוהב דיזלים. מצד שני, אני פחות אוהב את השטויות של הקרבורטור של מנוע הסיקס, זוכר גם אותן ...

מה שמוביל את קו המחשבה הפתלתל לכיוון הצפוי: סטרוקר.
אבל המילה "סטרוקר" יכולה להסתיר מאחוריה כל מיני צירופים של שיפורים שונים ומשונים, ולכן אמקד את הצרכים/פנטזיה:

א. אני לא מחפש שיפור בהספק המנוע או במהירות הסופית של הרכב. זה לא יזיק אבל לא נמצא בעדיפות כלל וכלל.
ב. אני לא רוצה להתפשר על אמינות המנוע.
ג. אני לא רוצה להתפשר על אופן הפעולה החלק בכל מצב של מנוע מוזרק לעומת קפריזות של קרבורטור
ד. אני מעדיף לא לפגוע משמעותית בצריכת הדלק/גז בנסיעה שוטפת. ברור לי ששימוש במומנט עולה בצריכה, אבל לפחות שנסיעה רגועה תשאר בצריכה דומה לזו הנוכחית
ה. אם יש פתרונות חיצוניים למנוע הנוכחי (כמו שינויים בהזרקה/הצתה) או שינויים מינוריים למנוע (כמו שינוי קאמשאפט), אני פתוח לשמוע גם עליהם
ו. אני לא שם שמן נחשים במנוע.
ז. אני לא מרכיב מנוע V8 או מפלצת אחרת, אני אוהב את התצורה של 6 בטור ...

רעיונות, הצעות, אני מקשיב ...

six 4 life
03-11-17, 22:46
שום שיפור חיצוני לא ישנה מומנט או כח סוס ברמה שתרגיש הבדל משמעותי - המון כסף בשביל לקבל בסוף הדרך סוסים בודדים
לעומת זאת בתור משהו לא יקר במיוחד ולא פולשני במיוחד עם תמורה לא רעה אתה יכול לשים קאמשאפט ספציפי למומנט גבוה בסל"ד נמוך על חשבון מומנט נמוך בסל"ד גבוה. אם תרצה להמשיך משם אז הדרס ארוך גם יעזור לחבילה לעבוד יותר טוב.
בשורה התחתונה שום דבר מהדברים האלו לא מתקרב לתפוקה שסטרוקר בנוי נכון מספק - כח ומומנט גבוהים בכל טווחי הסל"ד מ0 ל5500 אבל אם לא בא לך להכנס למנוע חדש אז האופציה הראשונה היא הכיוון שאני מציע לך לכוון אליו.

נדב42
10-11-17, 20:44
מישהו יודע למצוא גרפים של מומנט שמשווים בין המקור לשיפורים השונים ?

נדב42
22-11-17, 12:11
ציטוט משרשור אחר:

המומנט הוא לא תולדה של דרך הזנת הדלק אלא של מבנה המנוע.
הסבה להזרקה ובטח למחשב+הזרקה רב-נקודתית של סופה (ואם כבר אז גם עם ראש סופה/4.0L) עושה רק דברים טובים למנוע של סיקס.

זה מתחיל להשמע מעניין ...
מכירים מישהו שעשה את זה ?
יש ב- 258 איפה לחבר חיישן קראנק ? יש מפלג עם חיישן שמתאים לו וגם למחשב ההזרקה של ה- 242 ?
יש גרפים של מומנט/הספק (או לחילופין בעל רכב כזה שמוכן להזמין אותי לסיבוב התרשמות) ?

וכן, קראתי וראיתי סרטונים על סטרוקרים אמיתיים ומוגדלי נפח אי שם מעבר לאוקיינוס. זה יגיע לאזור ה- 40K שקלים כאן בארץ, רחוק מאוד ממסגרת התקציב שאולי תהייה אפשרית עבורי אי פעם ...

דרור ברלי
22-11-17, 13:32
הכי זול והכי פשוט ומאוד נכון אם תקצר קצת יחס העברה בסרנים. יתן לך את מה שאתה רוצה.

נדב42
22-11-17, 14:32
מקוצרים, 4:10
גם בטראנספר, ה- LOW הוא 1:4 בערך.

למעשה, אם אני חושב על זה קצת, המחסור במומנט חסר ממש רק בראשון High, כשאני מתעצל להוריד ליחס הנמוך בטראנספר.
מאחר והיחס הנמוך הוא נמוך מדי לנסיעה אלא מתאים רק לזחילה/מעברים טכניים, אני מגיע לסל"ד נמוך מאוד לפעמים, וכבר כבה לי המנוע מספר פעמים. ולא, אני לא רוצה לקחת יותר תנופה כדי לשבור משהו, אני אוהב לאט.

אם היה רוביקרולר לגיר הידני, הייתי הולך עליו, אבל מאחר ואין ואטלס יקר בטירוף אז נחזור חזרה למסלול המקורי ...

למה לא לבנות מנוע עם מומנט גבוה יותר בסל"ד נמוך, אם העלויות סבירות ?
נתחיל מהפשוט: מנוע 258 עם ראש והזרקה של 242.
מה הבעד ?
מה הנגד ?

-->