PDA

צפייה בגרסה מלאה : חידת מקום, בנוהל:

PW
07-04-18, 12:21
מה?
היכן?
מתי?
למה?
כמה?
מה על יד?
ומה עוד על יד?
למה שמה?
ומה נהיה בסוף?

בין הפותרים נכונה יוגרל מקדש לשמיני

119164

מגידון
08-04-18, 06:38
מה?
היכן?
מתי?
למה?
כמה?
מה על יד?
ומה עוד על יד?
למה שמה?
ומה נהיה בסוף?

בין הפותרים נכונה יוגרל מקדש לשמיני

119164
ומה הקשר לספירת העומר?

איל מ
08-04-18, 08:02
חשבתי על סוסיתא, אבל פחות מסתדר עם האבנים המרובעות (יש שם מאגר דומה אבל של עמודים).

erezgur
08-04-18, 10:02
גם אני מייד חשבתי על סוסיתא (לאחר שהשנה ביקרתי במקום בנחת ולא רק מעבר חפוז ליד, בפעם הקרשונה וממש הופתעתי מעושר הממצאים וגודל האתר) ואפילו כבר התחלתי להשלים את שאר השאלות אבל עדיין לא הכל התחבר לי.

לגבי העבנים המרובעות לעומת עמודים - נכון שיש שם שפע של עמודים, אבל דווקא יש שם לא מעט אבנים גדולות ומרובעות למיטב זכרוני.

amotzg
08-04-18, 14:31
ומה הקשר לספירת העומר?

הקשר הוא ספקולציה של קירילוס

מגידון
10-04-18, 16:59
הקשר הוא ספקולציה של קירילוס
אם אכן ירדתי לסוף דעתך, אזי תשובתי- לא
לא כוונתי לניסה...

amotzg
10-04-18, 17:46
לא לזה התכוונתי וגם טעיתי כנראה בכוונתי.

בתמונה רואים כנסיה מאוחרת בבניה משנית על חורבת עומרית (חרבת אל עמארה). הצפון בראש התמונה וניתן לראות שמבנה הכנסיה פונה למזרח.
גאיוס אוקטביוס הוא גאיוס יוליוס קיסר הוא אוגוסטוס קיסר הוא השמיני. מקובל שהמקדש הגדול בעומרית הוא המקדש שבנה הורדוס לכבוד אוגוסטוס בבניאס ומתואר על ידי יוסף בן מתתיהו. מעל (וממזרח) למקדש עוברת הדרך העתיקה שהובילה לבניאס וזה החלק בדרך בו נכנסים לתא השטח של בניאס.

רואים בעומרית הרס שקשור לרעידת האדמה ב363. יש המייחסים רעידה זאת לניסיון להתחלת בניה של בית המקדש השלישי באישורו של יוליאנוס הכופר. הטענה שרעידת האדמה קרתה בי"ח באייר התאריך בו מציינים את ל"ג בעומר וגם טוענים שזהו יום התחלת הבניה. לפי התנ"ך אבן הפינה לבתי המקדש הונחה בחודש אייר, ההנחה היא שיהודי התקופה ידעו את התאריך המדויק והוא י"ח באייר.
אני חשבתי שכל הסיפור מתבסס רק על תעוד של קירילוס הבישוף של ירושלים באותה תקופה (שהיה מתנגד לקיסר הכופר), מאוחר יותר ראיתי גם אזכור לתעודה מהגניזה הקהירית שמונה ימי צום ורומזת לרעש בל"ג בעומר ואולי גם למקורות נוספים.

בסמוך לעומרית ומצפון נישא תל עזזיאת עליו נלחמו גיבורינו במלחמות 48 ו67. למרגלות התל ציון קבר יהודה בן יעקוב המקראי, אתר הקדוש לדרוזים ולמוסלמים. מומלץ גם ביקור משלים בתל פאחר ותצפית מגבעת האם.
אפשר לכלול את האתרים ואתרים נוספים כחלק מטיול בשולי רמת הגולן שמתחיל מבניאס ונוסע דרומה על בסיס הדרך האדומה והמשכה הידוע יותר ציר המוסכים. הקטע שבין בניאס ועד כביש גונן-ווסט בעבירות קלה לאין שיעור, רובו עביר לרכב פרטי. בחלקו עובר על דרך סולינג ישנה (תוואי ההטיה?) שקצת מעצבן לנסוע עליה, בעיקר בחלק הדרומי.

PW
10-04-18, 22:01
היטבת זהות, על כן הפרס הוא שלך, וגם תמונת בונוס של האתר.
כבוד!
שאפו!

119194119195

מגידון
11-04-18, 11:27
הקשר שלי הוא אטימולוגי בין שם האתר ועת כתיבת החידה. שלושה אתרים גדולים נראו לי מתאימים (בניה מסיבית בבזלת וגיר) ח. עומרית, סוסיתא ובית שאן רק כאשר ראיתי את הרמז הגעתי למקום. אוסיף רק שהורדוס בנה בארץ ישראל עוד שני מקדשים לכבוד אדונו אוגוסטוס - אוגוסטאום בקיסריה ובשומרון.

-->