PDA

צפייה בגרסה מלאה : הגבהת בג'יפ/ כיפוף עלים ל-CJ7

עודד הראל
09-01-06, 16:23
האם ישנה אפשרות להגביהה את הג'יפ בבית ולא במוסך?
אם כן, במה זה ככרוך ומה הוא הציוד הנחוץ לכך?
האם כיפוף העלים הוא מגביהה את הג'יפ?
ואם מישהו מוכן לפרט לי את סדר העבודה ויסביר לי מה לעשות?!
אם יש צורך להוסיף דברים אז לא לשכוח להגיד
בתודה עודד

Bulldog
09-01-06, 19:37
אני מוכן.
אתה צריך למדוד את הגובה בין השילדה לחבילת העלים בכל ארבעת הפינות של הרכב.
אח"כ תסמן את הקפיצים , קדימה אחורה, שמאלה ימינה ותפרק אותם.
אח"כ אתה מודד את גובה הקשת של כל קפיץ.
אח"כ אתה מפרק את חבילת העלים לעלים בודדים בלי לשכוח לסמן את כיוון ההרכבה שלהם ע"מ שתדע איך להחזיר אותם (כל קפיץ בסימון שונה על מנת שלא תבלבל בין העלים.
אח"כ אתה מתחיל לערגל עם פטיש וסדן עלה עלה.
מתחילים במאיה, נותנים לה גובה ואז ממשיכים להתאים עלה, עלה לגובה שנתת למאיה. אסור שיווצר "אויר" כלומר מרווח בין העלים השונים. חייבת להיות חפיפה מושלמת בין כל העלים.
עכשיו תעשה את זה בכל 4 הקפיצים.
אח"כ מרכיבים מחדש את כל העלים חזרה לקפיצים לפי הסימונים.
אח"כ אתה מודד שוב את גובה הקשת של כל הקפיצים, אם יש שוני בגובה בין הצדדים ימין ושמאל האוטו יעמוד עקום.
אם יש הפרש שונה, כלומר לא כל הקפיצים הוגבהו באותם X סנטימטרים, האוטו יעמוד עקום.
אם הגבההת יותר מדי אתה צריך ללחוץ את גובה הקפיצים לגובה נמוך יותר.
כך בחשבון כל קפיץ כזה עמור לתמוך בבערך 600-750 ק"ג.
סיימת את כל זה, תרכיב את הקפיצים חזרה על האוטו, תמדוד שוב לוודא שהוא יישר ולא הגבההת יותר מדי וסע לשלום.
עד כאן השיטה הארוכה.
השיטה הקצרה.

גש למתקן קפיצים סמוך למקום מגורייך.
עומר

עודד הראל
10-01-06, 14:04
לג'יפ שלי אין קפיצים, רק בולמים.
אני צריך להוסיף לזה קפיצים, אם כן, צריך לעשות משהו נוסף?
ואילו קפיצים אתה ממליץ?

עירא
10-01-06, 17:00
בלי קפיצים הג'יפ שלך יפול. (הקפיץ זה מה שמחבר את הסרן לשילדה)
עירא

נמרוד
11-01-06, 11:02
העלים = הקפיצים

מה שהבולדוג ניסה לרמוז לך, ואני עכשיו כותב בצורה ברורה, הוא שהתעסקות עם קפיצי עלים זו עבודה שחורה וקשה פיזית, שמשתלם להשאיר לבית מלאכה במתמחה בזה. אם היית רק מחליף את הקפיצים לקפיצים חדשים מקיט - זו סתם עבודה שחורה כשאין לך ליפט, אבל אפשרית בהחלט בתנאים ביתיים. אבל אתה רוצה לערגל קפיצים ישנים, זה אומר כמו שעומר תיאר בצורה מפורטת - לפרק את העלים, לערגל אותם ביד או במכבש הידראולי (שאין לך) - כמה לערגל? לא יודע, בשביל זה צריך נסיון של בעל מלאכה - להחזיר לג'יפ, לגלות שהגובה לא נכון ולא זהה בכל הפינות, לפרק ולערגל שוב, ושוב. התהליך ארוך, גם בעלי המקצוע לא קולעים בפעם הראשונה, ולפעמים גם לא בשלישית ולא ברביעית.

כל זה נכון במידה ואתה רוצה להגביה את הג'יפ על ידי ערגול (=כיפוף) הקפיצים הישנים. זו טכניקה מקובלת, אבל לא תמיד היא נותנת תוצאות טובות. לעיתים קרובות הג'יפ שוקע בחזרה תוך זמן קצר. הדרך הנכונה והיקרה היא להתקין קפיצים חדשים לגמרי.

בוא נחזור אחורה - בכמה אתה רוצה להגביהה את הג'יפ, מה גודל הגלגלים, מה מפריע לך כרגע (הג'יפ סוגר מהלך? גלגלים נוגעים בכנפיים? עלים שבורים?)...

עודד הראל
11-01-06, 14:43
עירא! מה שמחבר בין הסרן לשילדה הוא הבולם ואין שום קפיץ
אני אשלח לך בהודעה פרטית תמונה שממחישה את זה ותבין למה אני מתכוון

AvigdorAharon
11-01-06, 15:46
אשלח לך בהודעה פרטית תמונה שממחישה את זה ותבין למה אני מתכוון
למה רק לעירא? אני מאמין שעוד כמה אנשים (במיוחד אני) ישמחו לראות רכב עם בולמים ללא קפיצים.

אביגדור

shmil
11-01-06, 18:51
הסתובבה בזמנו קומבינה עם הסבה לקפיצי סליל, ואני יודע שניסו למכור אותה.
אולי לזה כוונתו?
אחרי שיהיו תמונות נדע.

עירא
11-01-06, 19:02
תעשה הבחנה בין המונחים השונים.
קפיץ לרכב אם סרן חיי (לרוב) ומפיע באחת משתי התצורות הבאות:
1. קפיץ עלים.
2. קפיץ סליל.
לכל ה-CJ שנמצאים בארץ (מבחינת החוק לפחות) יש קפיץ עלים.
קפיץ העלים מחובר בשתי נקודות לשילדה (בקצוותיו) ובמחובר במרכזו לסרן, והוא מה שמחבר את הסרן לשילדה. במקביל לקפיץ מחובר בולם זעזועים שתפקידו לבצע פעולה הפוכה לפעולה של הקפיץ, כלומר להתנגד לו ולרסן אותו.
קפיץ הסליל נמצא בין השילדה לסרן ודואג שהם לא יגעו אחד בשני, אבל כמו במקרה של קפיץ עלים, גם במקרה הזה, ללא הקפיץ השילדה תיהיה מונכת על הסרן עצמו.
האופציה היחידה (שקופצת לי לראש עכשיו) של מצב שבו אין קפיץ בין הסרן לשילדה, היא אופצייה שמה שמותקן אינו בולם זעזועים אלא בוכנת עזר לכל מני משחקים עם הג'יפ, משהו אקזוטי, ולא לשימוש סטנדרטי.

עירא

AvigdorAharon
12-01-06, 07:32
האופציה היחידה (שקופצת לי לראש עכשיו) של מצב שבו אין קפיץ בין הסרן לשילדה, היא אופצייה שמה שמותקן אינו בולם זעזועים אלא בוכנת עזר לכל מני משחקים עם הג'יפ, משהו אקזוטי, ולא לשימוש סטנדרטי.
במשאיות חדישות ואוטובוסים, יש כריות אויר.

אביגדור

עודד הראל
13-01-06, 21:03
לאור מה שעירא כתב הבנתי את ה'בורות' שלי ואת העזרה הנחוצה לי ממכם על מנת ללמוד על הג'יפ.
לכן, טעות שלי! זהו קפיץ עלים.
תודה רבה לכם על העזרה.
אני מקווה שבפעם הבאה תעזרו לי להבין על מה מדובר כמו עכשיו.
ירדתי מהנושא, זה גדול עליי ונראה לי שאני אקח את ה'קפיצים' למישהו ממוחה לדברים האלו ושהוא יסתבך איתם.
אני אעשה דברים אחרים ויותר פשוטים איתם אני אוכל להתמודד.

עודד.

עירא
13-01-06, 21:23
דווקא העבודה על קפיצים היא אחת הפחות מסובוכות.
לא צריך כמעט שום דבר מעבר למה שעומר כתב.
אבל הכסף שיילך לכירופרקט אח"כ יהיה הרבה יותר גדול ממה שיחסך בעבודה העצמית.
אני חושב שאתה עושה את הצעד הנכון.

עירא

-->