PDA

צפייה בגרסה מלאה : עליה תלולה שנכשלה ונעילה אוטומטית. באיזה אופן?

בןבן
27-11-18, 07:57
בוקר טוב, בחיפוש כאן לא מצאתי תשובה. ברשותכם ולבעלי הנסיון , איך מתנהגת הנעילה האוטומית במקרה ונכשלתי בעליה תלולה ותחוחה ואני צריך לחזור ישר למטה וכמובן בעזרת בלימת המנוע? אני די בכיוון של התקנת הנעילה האוטומטית ,ומנסה להבין את נק התורפה/סיכון של המערכת. ממה שהבנתי ברגע שהמנוע משולב הנעילה עובדת וברשותי רכב קצר ביותר (גימני) ודי צר ולכן עם סיכון גבוה בירידה ברוורס במקרה כזה לקבל הטיה לאחד הצדדים בגלל חוסר היכולת להגוי(או שלא?) ומכאן הדרך להתהפכות מהירה ביותר. לכן השאלה.
תודה.

asafk
27-11-18, 08:01
התרחיש של עליה שנכשלה הוא מסוכן ודורש תרגול עם או בלי נעילה אוטומטית. הנעילה לא משנה כלום בתכלס בתרחיש הזה - אתה רוצה לרדת ישר, לא לייצר היגוי משמעותי.

אסף.

גיא
27-11-18, 08:07
הכוונה לנעילה קידמית או אחורית ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

דרור ברלי
27-11-18, 08:18
עליה שנכשלה הוא התרחיש הכי מסוכן לטעמי.
עם נעילה או בלי. אין משמעות לנעילה.
והוא מסוכן שבעתיים ברכב קצר.

אתה רוצה לרדת בקו ישר עם הגה ישר ומינימום של תיקוני היגוי.

דיר בלק.

boaz avrahami
27-11-18, 08:25
אתה צריך להבין את העיקרון של נעילה אוטומטית.
היא לא נעולה אם אין האצה.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

נדב ש.
27-11-18, 08:39
התרחיש של עליה שנכשלה הוא מסוכן ודורש תרגול עם או בלי נעילה אוטומטית. הנעילה לא משנה כלום בתכלס בתרחיש הזה - אתה רוצה לרדת ישר, לא לייצר היגוי משמעותי.

אסף.

+1

נעילה אוטומטית קידמית נעולה קבוע זאת הברירת מחדל שלה.
בעליה שנכשלה לא חושב שתצליח לגרום לרכב לבלום בעזרת בלימת המנוע, רק בלמים, וזה המצב המסוכן ביותר ולא הנעילה עצמה, לרדת בקו ישר ובלי היגוי מיותר, כמובן תלוי בעליה ובתרחיש.
מניסיון עם נעילה כזאת ירדתי כמה מעלות קשים במיוחד, ברוורס.
הג׳ימיני אכן צר, קל, וקצר במיוחד, שזה לא לטובתו במקרים כאלה.
כדאי לתרגל עם מישהו מנוסה.

nirs
27-11-18, 09:56
עליה שנכשלה הוא התרחיש הכי מסוכן לטעמי.
עם נעילה או בלי. אין משמעות לנעילה.
והוא מסוכן שבעתיים ברכב קצר.

אתה רוצה לרדת בקו ישר עם הגה ישר ומינימום של תיקוני היגוי.

דיר בלק.

+1
מומלץ מאוד לתרגל את התרחיש בעליה מתונה.

גיא
27-11-18, 10:02
כמה שנים עם סמוראי מוגבה ונעול כפול וכמה שנים עם היילקס נעול כפול. סה הנסיון האישי שלי

תתרגל להכניס לרוורס הכי מהר שאתה יכול. הגה לכייון הירידה ורק ללטף את הבלמים. לא לנעול.
אם יש בוץ. ... סכנה כפול 10.

בכל מקרה לא אפשרי ללמד בהתכתבות. אבל יש מצבים שאתה רוצה לתת גז דווקא ...

נדב42
27-11-18, 10:33
אני חושב שהעצה הכי טובה היא קודם כל לא להכנס למקום כזה לבד.
ברגע שאתה לא לבד, העצה הבאה היא סבלנות והיעזרות במכוון, שרואה אם יש לך רק עוד 2 סנטים לרדת והכל בסדר, או שאתה על סף החלקה שפ"צ. מכוון טוב שאתה סומך עליו יוריד אותך בבטחה (או יגיד לך לא לזוז עד שמארגנים חילוץ/עיגון), בלי מכוון חיצוני זה מלחיץ מאוד ומועד לטעויות.

אם בכל זאת אין מכוון, ואתה יכול לדומם בבטחה ולצאת מהאוטו לראות מה המצב, עדיף. לא תמיד זה ניתן.

yoni_0000
27-11-18, 11:40
לצורך העניין לנעילות יש יתרונות מסוימים בירידה.

בהיבט של בלימת מנוע ברכב לא נעול, גלגל שמאבד אחיזה כל התנועה עוברת אליו, לכן יכול להיוצר מצב שבהצלבה כל התנועה (או בלימת מנוע) עוברת לגלגל ללא האחיזה ופתאום הרכב מתחיל "לרוץ" בירידה, חלק מבלימת המנוע נעלמת לרגע.

בהיבט של חלוקת הבלימה, ברכב נעול כפול ומשולב ל4x4, הבלימה בכל גלגל משפיעה על שאר החברים שלו. לצורך ההמחשה נסה לרדת ירידה תלולה ברוורס ללא 4x4 - הבלימה מקדימה חזקה בהרבה מהבלימה מאחורה, לכן קורה מצב שהגלגלים הקדמיים ננעלים והאחוריים ממשיכים להסתובב, ואז הפרונט שואף להוביל ואתה נכנס לשיפוע צד.. הנ"ל רלוונטי גם ל"ימין שמאל", לכן ברכב נעול כפול הבלימה של כל גלגל משפיעה על רעהו, או שכל הגלגלים מסתובבים, או שכולם נעולים.. אין באמצע. זה מצב רצוי.

בעניין של השפעה על ההיגוי, מי שעשה רוורס עם רכב נעול כפול שם לב שההשפעה על ההיגוי פחות מורגשת בתמרונים כי ברוורס כל תנועה של ההגה משפיעה הרבה יותר על קוטר הסיבוב.. אם נתאר מקרה בו ניסית לעלות, החלקת הצידה ואתה צריך להתיישר לכיוון הירידה, ההשפעה על ההיגוי בין רכב נעול ובין כזה שלא, זניחה.

לסיכום.. אני לא חושב שההשפעה של נעילה (כל נעילה) בירידה מעליה שנכשלה כלכך קריטית.

nirs
27-11-18, 11:48
אם בכל זאת אין מכוון, ואתה יכול לדומם בבטחה ולצאת מהאוטו לראות מה המצב, עדיף. לא תמיד זה ניתן.

מבקש להדגיש כי בעליה תלולה שנכשלה, הנהג לא עוזב בשום פנים את הרכב.
משלבים לרוורס הכי מהר שאפשר ומתחילים לגלוש בדיוק כפי שתיארו אסף ובראלי.

yoni_0000
27-11-18, 11:54
עוד נקודה למחשבה - במגמת עליה, רכב נעול אחורה נוטה פחות להיכנס לשיפועי צד.. ההחלקה של הסרן האחורי תמיד שואפת "ליישר" את התחת לכיוון הירידה. כל מי שניסה לעלות מדרגה באלכסון ברכב נעול אחורה נתקל בזה.. אם הרכב נעול כפול האפקט עלול להיות הפוך.

גיא
27-11-18, 13:30
עוד נקודה למחשבה - במגמת עליה, רכב נעול אחורה נוטה פחות להיכנס לשיפועי צד.. ההחלקה של הסרן האחורי תמיד שואפת "ליישר" את התחת לכיוון הירידה. כל מי שניסה לעלות מדרגה באלכסון ברכב נעול אחורה נתקל בזה.. אם הרכב נעול כפול האפקט עלול להיות הפוך.

בגלל זה היו מקרים שבהם נותק 4X4 והיה "נסיון" להתקדם רק בהנעה אחורית נעולה כדי ל"הפיל" את התחת למטה ..

אבל כל הדברים האלו זה קורס נהיגה מתקדמת או נסיון חיים ארוך .. לא התכתבות !!

בןבן
27-11-18, 16:38
סליחה שלא הייתי מדוייק,אני מדבר על נעילה אוטומטית אחורית. ירידה אחורה בה הייתי רוצה להשתמש בבלימת מנוע . הפתרון שהוצע כאן לחזור ל 2X4 הכי נראה לי הגיוני ,הבעיה שאין כמעט בלימת מנוע ביחס הגבוה. אני יודע וחוויתי את הבעיתיות פעם אחת מפחידה בעליה רטובה אחרי גשם אחרי חציית נחל גוש חלב לכיוון הגוש(למי שמכיר) עם פאגרו ארוך נעול מאחורה, הרכב חזר באלכסון לאן שבא לו ולא לאן שניסיתי לכוון ,כלומר למטה .אז בבקשה עוד הסברים לבעלי נסיון או שאין דבר כזה אם יש נעילה אחורית אוטומטית... ? שוב תודה על הדיון.

דרור ברלי
27-11-18, 17:54
שמע....
יש מקומות שמלכתחילה לא נכנסים אליהם אחרי גשם. מעלה גוש-חלב הוא אחד מהם. הוא כבר גבה את מחירו ויותר מפעם אחת.
עליות תלולות אחרי גשם זה מתכון לאסון גם עם כלי רכב יותר גיבורים מפאג'רו.

בכללי - למה להיות ביחס הגבוה? אם העליה תלולה, אתה תהיה ביחס הנמוך וכדי לייצר את התנופה תיסע בהילוכים הגבוהים. לדוגמה, עדיף להיות בהילוך שלישי LOW מאשר בראשון HIGH (הם בדרך כלל ביחס העברה כללי די חופף +/-)
זה ישאיר לך את האפשרות לרדת בהילוכים אם תצטרך יותר כוח או תזדקק לבלימת מנוע ברוורס.

כשאתה יורד עליה שנכשלה, אתה עושה זאת עם הגה ישר, ברוורס LOW משולב, בלימה עדינה. אם החרטום מתחיל לברוח לך הצידה לשפ"צ, אתה מתקן עם ההגה בעדינות לכיוון ההחלקה ונותן גז קטן. אבל ממש קטנטן. בדרך כלל זה אמור ליישר את האוטו. חשוב שהכל ייעשה בעדינות מירבית כדי שהאוטו לא יישפך לך משפ"צ על צד אחד לשפ"צ בצד השני.... גם את זה כבר ראיתי.

לא לשכוח ש"אמור" זה שם של דג ואם העלייה בוצית וחלקה אחרי הגשם זה הזמן לייסר את עצמך על הרעיון המטופש לנסות לטפס וכדאי גם לעבור למימד הדתי - תפילה קצרצרה של שנייה-שתיים לפני הסאלטות.

בןבן
27-11-18, 19:58
בקיצור מה שאתה אומר דרור, נעילה אוטומטית אחורית לא אמורה (או לא משפיעה) לשנות את הרגלי הנהיגה ביחס לעליה שנכשלה וברוורס?

salmon
27-11-18, 20:40
העצה הכי טובה שאני יכול לתת לך במקום לנסות קורס סכנה על דפי הפורום .

אל תשכח לחגור

yoni_0000
27-11-18, 21:02
ירידה אחורה בה הייתי רוצה להשתמש בבלימת מנוע . הפתרון שהוצע כאן לחזור ל 2X4 הכי נראה לי הגיוני ,הבעיה שאין כמעט בלימת מנוע ביחס הגבוה.

ממש לא הבנת....
במגמת ירידה מעליה שנכשלה זה בערך המתכון להיכנס לשיפועי צד. הפרונט ננעל ושואף לעקוף את האחורי.. ואז נכנסים לשיפוע צד.
לא מעשי להוציא משילוב בזמן עבירות או להתחיל לעשות Burn-Out (https://www.youtube.com/watch?v=d5PDEurs_4w) בשיפועי קיצוני... זה תמיד יעשה יותר נזק מתועלת.

ariel-ro
27-11-18, 22:09
בקיצור מה שאתה אומר דרור, נעילה אוטומטית אחורית לא אמורה (או לא משפיעה) לשנות את הרגלי הנהיגה ביחס לעליה שנכשלה וברוורס?

אני חושב שדרור לא יכול להתחייב לך ע"כ, ואף אחד לא. (תמיד יכול להיות המקרה האיזוטרי ביותר, שבו דווקא בגלל שהיתה נעילה זה החריף את המצב, ולכן אף אחד לא יכול להתחייב)
מהידע של חברי האתר, נעילה אוטומטית לא אמורה לשנות.
הסיבה העיקרית(בעיני) היא שבירידה ברוורס אתה עושה תיקונים מאוד עדינים עם ההגה, ומבצע רדיוסי סיבוב גדולים מאוד. כך שההגיון הבריא אומר שזה שהסרן נעול לא אמור להשפיע על רדיוסי סיבוב גדולים.

אבל שוב, כל מקרה לגופו.
אני יכול להעיד על עצמי שעליתי עליה שבסופה לא היה מוצא , ונדרשתי או לחזור ברוורס או להסתובב. בקצה העליה היה די מישורי ורחב, ואחי ואני הערכנו שניתן לסובב את הרכב וזה יהיה יותר בטוח מלרדת ברוורס עליה תלולה וארוכה שכזאת.
בדיעבד זה היה אחד הרגעים היותר מפחידים שהיו לי. עם רכב נמוך יותר כנראה שלא הייתה שם שום בעיה. אבל עם הצ'ירוקי הגבוה זאת הייתה טעות קריטית.
בקיצור, נהיגה לא לומדים בהתכתבות, ואף אחד לא יכול להתחייב על שום דבר, כמות המשתנים בכל סיטואציה היה גדולה מידי. ולכן יש כמה עקרונות מנחים, ומפה שיקול הדעת הניסיון הם קריטים.

דרור ברלי
28-11-18, 02:50

כנראה שלא.
היא כן משפיעה בנסיעה בשיפועי צד.

בןבן
28-11-18, 06:37
כן, שיפוע צד זה ברור לי. או קי תודה רבה חברים.

יונתןמצפה
28-11-18, 09:01
נעילה זה מעולה.
נעילה אוטומטית זה אחלה פתרון.
הדיון כאן, למרות המידע המאוד מועיל שנכתב בו, לדעתי בכלל לא רלוונטי להחלטה.
הסיכון העיקרי מבחינת תרחישי שטח בנעילה אוטומטית (או בכלל) זה שמבחינת עבירות אתה תגיע הרבה יותר רחוק. בקלות תמצא את עצמך בקצה גבול מעטפת הבטיחות, ומכאן שגם הפתרון יהיה מסוכן.
בנוסף, רכב קצר ונעול מתנהג לפעמים באופן קצת מפתיע ונוטה להניף גלגלים קדמיים גבוה גבוה במקומות שלפני זה עלית עם תנופה ולא התרגשת. עם הנעילה אתה תעלה לאט ובצורה נשלטת, אבל הגלגלים הקדמיים בקלות יונפו גבוה במצבים מסויימים.
צריך ללמוד לנהוג איתה, זה משהו קצת שונה.

רק דבר אחד לגבי מה שנכתב כאן ולדעתי הבנת לא נכון-
בשום אופן אין לנתק הנעה קדמית על מנת לרדת אחורה עלייה שנכשלה. אתה תמצא את עצמך בוודאות בשפץ חריף וסביר שגם ללא יכולת עצירה.
מה שנכתב כאן ע"י גיא התייחס למקרה מאוד ספציפי, עם פתרון מאוד ספציפי וממש לא מומלץ למי שלא מכיר או יודע איך לצפות שהרכב יתנהג במקרה כזה.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

gilur
29-11-18, 17:40
אני מנצל את הפוסט הזה לעוד שאלת הבנה:
בסרטון הזה - דקה 1:30 - הטנדר הירוק - מתחיל לעלות יפה ומסתבך פתאום
(גם 3:40 ?? למרות ששם ההגה לא ישר מההתחלה...)

מה הטעות שלהם?

https://www.youtube.com/watch?v=p-RAUAzd3Cc

גיא
29-11-18, 18:24
נראה שהוא מגיע במהירות רבה מאד לעליה. הגלגלים מסתחררים ( מפרפרים ) וזה שווה למעט מאד אחיזה.

נראה שקר מאד והאדמה לא רטובה. ורואים אבק / עפר נזרק מהגלגלים הקדמיים.

מכיון שבעליה המשקל עובר אחורה וגם ככה יש מעט אחיזה לגלגלים הקדמיים. ועוד על זה הוא מוסיף את הפירפור הזה.
יש אפס אחיזה מקדימה.

מספיק תנועה קטנה ביותר של ההגה או שביב אחיזה של אחד הגלגלים שהוא יותר מהגלגל המקביל לו בצד השני בשביל שהאוטו יחליק הצידה.

זה מה שקורה גם לאידיוט על הסלע הרטוב בקטע לפניו. גז ועוד גז ... אין סוף גז ... שווה לאפס אחיזה.

כמובן משקל המנוע מושך למטה.

gilur
29-11-18, 19:25
נראה שהוא מגיע במהירות רבה מאד לעליה. הגלגלים מסתחררים ( מפרפרים ) וזה שווה למעט מאד אחיזה.

נראה שקר מאד והאדמה לא רטובה. ורואים אבק / עפר נזרק מהגלגלים הקדמיים.

מכיון שבעליה המשקל עובר אחורה וגם ככה יש מעט אחיזה לגלגלים הקדמיים. ועוד על זה הוא מוסיף את הפירפור הזה.
יש אפס אחיזה מקדימה.

מספיק תנועה קטנה ביותר של ההגה או שביב אחיזה של אחד הגלגלים שהוא יותר מהגלגל המקביל לו בצד השני בשביל שהאוטו יחליק הצידה.

זה מה שקורה גם לאידיוט על הסלע הרטוב בקטע לפניו. גז ועוד גז ... אין סוף גז ... שווה לאפס אחיזה.

כמובן משקל המנוע מושך למטה.

אז כל הסיפור של הירוק היה - להיכנס בפחות תנופה?

גיא
29-11-18, 19:32
בטח

הכלל אומר הכי מהר שחייבים.
הכי לאט שאפשר.

פשוט וקל.

באים לעליה הכי לאט. עולה קצת ומתחיל להתחפר. עוזבים גז ויורדים אחורה.

באים טיפה יותר מהר ... וכו׳

בןבן
29-11-18, 19:59
הבעיה בסרטונים הללו זה בעיקר חוסר הבנה בסיסי וגדול בנושא אחיזה ובטיחות,ואגו מנופח מידי מכדי לנסות בזהירות. למיטב הבנתי עליה שנכשלה מחייבת עצירה ובחינה מחדש ובטח ובטח שילוב לרוורס כדי לייצר אחיזה ולא ההיפך.

-->