PDA

צפייה בגרסה מלאה : תוספי מחשבים לשיפור ביצועים DT-5.

barak4*4
24-01-06, 10:14
האם המוצר הבא הוא מבית השיפורים של זלמנסון (ראו ערך "טורבו חשמלי" ו"קסאדו"), או שמא יש פה משהו אמיתי?
http://www.dieselchiptuning.com/catalog/product_info.php?products_id=145

בהנחה כי קיים שיפור כל שהוא, מה קורה עם הפרמטרים הבאים:
1. חום - עליה בהספק מחוייבת בעליה ביצור החום, האם המערכת המקורית מסוגלת להתמודד עם עודפי החום שנוצרים.
2. צריכת דלק - ההספק אמור לבוא על חשבון עליה בצריכת הדלק (למרות שהם טוענים שלא), מהיכן יבוא ההספק עם לא מעליה בצריכת הדלק?
3. זיהום אוויר - האם המערכת מעלה את הנתונים הקיימים? האם הרכב יעמוד בתקני זיהום אוויר (טסט)?
4. בלאי - יש שינוי?
5. האם משהו התקין מערכת כזו או דומה לה במנוע TD5 (או מנוע דיזל מנוהל מחשב של כל רכב אחר) ואם כן, האם הורגש שינוי?

בהנחה כי המוצר אינו מתוצרת זלמנסון, נראה כי זה השיפור האופטימלי - אין התערבות "בברזלים", שיפור שעובר בקלות מרכב לרכב ואינו דורש שינויי מבנה כל שהם.
דעותיכם?

asafk
24-01-06, 10:52
קיימים בשוק מספר מוצרים שעושים עבודה דומה... אבל בדרכים שונות.
העקרון הוא כזה- רוצה יותר כוח? צריך לשרוף יותר דלק. את העובדה הזו אין דרך לעקוף. עכשיו נדבר קצת על איך הTD5 עובד.. יש במנוע 5 מזרקים, שכל אחד מהם, הוא למעשה "יחידת הזרקה". משאבת הדלק יוצרת לחץ נמוך- לחץ הזנה בלבד (לא לחץ הזרקה), שעובר לקו ההזנה של המזרקים. כל מזרק, בתזמון שנקבע על ידי המחשב, לוקח דלק מקו ההזנה, דוחס אותו (בעזרת בוכנה שנמצאת כחלק מיחידת ההזרקה) ומרסס אותו לתוך חלל השריפה. בתהליך יש שני פרמטרים שמשתנים- כמות הדלק, וזמן ההזרקה. הגדלה של כל אחד מהם תביא לעליה בהספק. כמות הדלק נקבעת בעיקר על ידי המצערת (הקשר בין כמות הדלק ללחיצה על הדוושה הוא כמעט ישיר, במנועים ישנים יותר הווסת מזיז מוטות קיצוב ככה שיש ממש קשר מכני ישיר בין המצערת לכמות הדלק). זמן ההזרקה נקבע על ידי כל הפרמטרים שהמחשב מודד, ביניהם טמפ' אוויר, טמפ' מנוע, כמות אוויר, סל"ד, מצב מצערת ועוד.

מה המערכות השונות עושות? בצורה זו או אחרת מגדילות את זמן הההזרקה. לפי מה? או... זה ההבדל.
השיטה הטובה ביותר היא תכנות מחדש של מפת ההזרקה על הצ'יפ המקורי, או החלפת הצ'יפ המקורי באחר, עם מפת הזרקה משופרת. למעשה, המחשב משתמש בכל הנתונים שהוא השתמש בהם קודם, אבל בתנאים מסויימים (נגיד, בלחיצה של המצערת מעבר לערך מסויים) מגדיל את משך ההזרקה.
שיטה נוספת היא יחידה שמתחברת בין החיישנים למחשב. אם נשים נגד בין חיישן הטמפ' לבין המחשב, ככה שהוא תמיד יחשוב שהאוויר קר יותר ממה שהוא באמת- המחשב באופן קבוע יזריק יותר דלק. זו שיטה בזבזנית ולא חכמה, אבל זולה מאוד, ובמנועים מסויימים אפילו עובדת לא רע.
ויש גם יחידות שיושבות בין המחשב לבין המזרקים- וגם מקבלות את כל הנתונים מהחיישנים. היחידות האלה משנות את זמן ההזרקה (לפי האות מהמחשב + נתונים מהחיישנים) לפי מפת הזרקה חליפית (דומה מאוד להחלפת צ'יפ במנוע). גם כאן אפשר לתכנת תנאים שונים להפעלת המערכת, והיתרון הוא שאפשר להוסיף מתג שמכבה את המערכת.

לגבי המערכות הטובות יותר (מפות הזרקה חליפיות)-
צריכת דלק- אם לא תלחץ על הדוושה.... לא תצרוך יותר דלק. יתרה מזאת- אפשר לבנות מפת הזרקה שבתנאים מסויימים (90 קמ"ש, מצערת לחוצה פחות מחצי) מזריקות פחות דלק מהמפה המקורית. אבל כשתלחץ- תקבל יותר הספק... וזה יעלה לך ביותר דלק. בשביל שצריכת הדלק לא תעלה אתה צריך להיות רגוע מאוד. ללחוץ פחות ממה שאתה רגיל על הדוושה בשביל לצאת לעקיפה, לדוגמה. אם תאיץ בדיוק כמו שהאצת קודם בעקיפה- לא תצרוך יותר דלק. אבל כיוון שהמערכת מאפשרת לך להאיץ יותר- אתה תעשה את זה- ותצרוך יותר דלק.
חום- עד 20% עליה בהספק אין בעיה. חשוב לזכור שלא מדובר במצב שאתה כל היות נוסע בפול-גז. העליה בהספק היא רגעית- גם ביום שלם של נסיעה בדיונות אתה לא כל הזמן לוחץ עד הסוף. עליה של יותר מ20% בהספק- צריך כבר לבדוק כל הזמן את הטמפרטורות לפני שמחליטים אם נדרש שינוי במערכת הקירור. בד"כ זה כבר גם התחום שכמויות הדלק כל כך גדולות שמגדילים גם את האינטרקולר.
זיהום אוויר- להרבה מהמערכות האירופאיות יש תקן. תסתכל כאן, לדוגמה - http://www.pbox.at/ זו מערכת עם תקן TUV.
בלאי - מנועי דיזל מודרניים נכשלים בד"כ לא כתוצאה מבלאי אלא כתוצאה מכשל במערכת השימון או הקירור. מבחינת בלאי, אורך החיים של המנוע הוא משהו כמו מליון ק"מ. גם אם יש תוספת של מספר אחוזים לבלאי המנוע- אתה לא תרגיש את זה. למרות זה- מערכות שיש להן תקן- זה אומר שגם הבלאי במנוע מאוד קטן, עד זניח (ושוב, אני מדבר על המערכות שמוסיםות סביב ה20 עד 30 אחוז להספק- לא יותר מזה).

לאחרונה נסעתי על שני TD5ים שהורכבו בהם מערכות יותר אגרסיביות- כולל כיוון מחדש של הטורבו והגדלת אינטרקולר. אחד דיפנדר עם 190 כ"ס, אבל רק בטורים גבוהים- בסרק אין לו כוח בכל (המערכת די קילקלה את התגובה של המנוע בטורים נמוכים לטובת תוספת כוח בטורים גבוהים). השני דיסקברי ידני עם 200 כ"ס, אוטו מדהים- מאיץ כמו פנתר כבר מסל"ד סרק. וזה הופך את האוטו למשהו אחר לגמרי...

אסף.

barak4*4
24-01-06, 11:05
תודה לך על התשובה המנומקת.
מכאן כי רוב הצהרותיהם של המשווקים אינן נכונות (צריכת דלק). אני יכול גם לשער כי הצהרות ההספקים גם כן אינן מדוייקות.
אני לא מעוניין בשינויי "ברזלים" - הגדלת טורבו, אינטרקולר ועוד, רק בשיפור מחשב.

אסף כתב:
...."ויש גם יחידות שיושבות בין המחשב לבין המזרקים- וגם מקבלות את כל הנתונים מהחיישנים. היחידות האלה משנות את זמן ההזרקה (לפי האות מהמחשב + נתונים מהחיישנים) לפי מפת הזרקה חליפית (דומה מאוד להחלפת צ'יפ במנוע). גם כאן אפשר לתכנת תנאים שונים להפעלת המערכת, והיתרון הוא שאפשר להוסיף מתג שמכבה את המערכת."

לפי הבנתי,הקישור שנתתי הוא הדבר הדומה ביותר לצ'יפ.

האם משהו התנסה ב"צ'יפ" בלבד ללא שיפורים אחרים?

shachar
24-01-06, 12:09
נדמה לי שכבר שאלת או ששאלו בצהוב את אותה שאלה

יש בחור באתר בשם דניאל שיש לי ציפ מתוצרת מקומית (פרילינג אם אני לא טועה) אסף בטח מכיר אותם מהמקום הישן שלהם.
הוא די מרוצה מהמערכת.

לגבי טסט. רגע תן לי להחזיק את הבטן.

בדיקת זיהום ? צריך להריץ את הרכב ל 90 קמ"ש כדי לבצע בדיקה כזו.

בתור אחד שבדקו לו ברקסים בסגנון סע - עצור סע תרים הנדברקס. תודה
וזיהום בלחיצה על גז בעמידה לא נראה לי שתהיה עם זה בעיה

תזכור בטסט לא לעלות על המתקן גלילים שמריץ רק שני גלגלים כדי שלא תטחן את הדיפרנציאל המרכזי.
ולא תמצא מכון טסטים שמריץ קידמי ואחורי יחדיו.

IlanHadar
24-01-06, 20:21
יש מידע רב על שיפורי המנוע האלה בפורומים אירופיים, כדאי לך לבצע חיפוש ולקרוא.בזמנו שקלתי את העניין לרכב שלי, יש מספר חברות שמייצרות צ'יפים למנועי דיזל וזה אכן נותן 20-30 כ"ס במנועים מדורניים.הסיפור איך החל העניין היה אותם מנועים בשווקים שונים עם הספקים שונים ואז קמו חברות ואמרו אם היצרן נותן את אותו מנוע עם יותר הספק הוא כנראה יודע מה הוא עושה.יצא לי לטייל עם מגנום שהיה לו כזה צ'יפ שנשלט מהתא הנהג. קיבלתי הדגמה אין ספק שיש יותר הספק אבל יש גם יותר עשן!המערכת שלו ישבה בין המחשב למזרקים ולא היתה בעיה להוציא אותה לטסט.

Dolev
27-01-06, 00:51
הזכרתם פה את פרילינג.
מנסיון על רכב ספורט של חבר, העבודה שהוא עושה היא בשינוי התוכנה של מחשב הרכב ולא מוסיף שום חלק לרכב. היום זה מה שעושים ולא רק הוא עושה את זה, היתרון הוא בביצועים טובים יותר ורק מי שמתחבר לך למחשב של הרכב יכול לראות שבכלל נעשה שינוי בתוכנה ככה שאין שום בעיה עם חוקיות. ככה נוסעים כל רכבי הכביש המשופרים (אימפרזה wrx, גולף וכד').
מה שנחשב היום צ'יפ זה שינוי תוכנה במחשב הרכב, אין צורך להתקין צ'יפ על המחשב.

asafk
27-01-06, 00:57
בTD5 יש זכרון פלאש. בשנתונים מסויימים אי אפשר לתכנת אותו מחדש ולכן נדרש להחליף אותו. נחשו מה? האוטו של ברק הוא שנת 99, ואי אפשר לתכנת אותו, גם אם מאוד רוצים- ולכן צריך להחליף את הצ'יפ. החיים קשים.

אסף.

אילן מאירי
25-02-06, 18:23
תזכור בטסט לא לעלות על המתקן גלילים שמריץ רק שני גלגלים כדי שלא תטחן את הדיפרנציאל המרכזי.
ולא תמצא מכון טסטים שמריץ קידמי ואחורי יחדיו.

אתה יכול להסביר את המשפט הזה בבקשה.

תודה
אילן

osi90
25-02-06, 18:53
אתה יכול להסביר את המשפט הזה בבקשה.

תודה
אילן

אילן, יש כבר דיון בנושא:
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=11114

-->