PDA

צפייה בגרסה מלאה : הגדלת מהלך מתלה על ידי בולמים

דרור 14
07-02-06, 16:33
שלום לכולם שאלתי היא איזה גודל של בולם אני יכול להרכיב על מנת לנצל את המיתלים המקורים של הסמוראי עד הקצה כמו כן אני מדברעל סמוראי שנת 90 בעל מתלה ארוך

combina347
07-02-06, 23:52
זה לא קשור באיזה בולם אתה צריך לשים כל בולם יכול לעשות את העבודה.
קודם כל עליך לנתק את הבולם הישן וליצור הצלבה הכי גדולה שאפשר.
אני מתכוון שתעלה עם הרכב על רמפה או סלע עם גלגל אחד ולאחר מיכן תרים את הצד הנגדי של הסרן השני ופשוט תמדוד את המרחק בין עין לעין(החיבורים של הבולמים) בשני הצדדים של האחורה והקדימה
ופשוט תזמין בולמים במידות האלה
איזה סוג? זה כבר עיניין של טעם

נ.ב
אם אתה רוצה יש לי בולמים של בילשטיין אחוריים ארוכים במיוחד
0526888404

combina347
07-02-06, 23:54
אל תתיחסו לשורה הראשונה אני קצת עייף בלילה.

אלון_ק
08-02-06, 00:08
מה זה "מתלה ארוך"?

ארז
08-02-06, 00:48
ההפך ממתלה קצר?

rinzai
09-02-06, 22:43
זה לא מספיק - עניין הבולמים נטחן באחד השירשורים שפתחתי עד אבק... לשים בולם שנותן פתיחה מקסימלית בהצלבה לא בהכרח מספיק כי אם בסגירה הוא ארוך מידי - הוא ימעך... מצד שני לשים בולם קצר עלול להוביל לקריעה שלו בפתיחה מקסימלית

combina347
09-02-06, 22:56
אל תדאג פשוט תמדוד ותדרוש בולמים בגודל הזה
ואם לאחר כל החיפושים שלך עדיין לא תמצא אז אני ממליץ לך לשנות מיקום בולמים ולשים אותם
בשיפוע וכך תוכל להכניס בולם כמעט בכל אורך
קיימות עוד שני אפשרויות אבל לדעתי הם לא טובות
1.להגביה את התושבת המקורית בעוד כמה סנטימטרים אבל אם בונים תושבת חדשה כדי כבר לבנות משהו רציני ומועיל יותר
2. פשוט להנמיך את התושבות התחתונות בכמה סנטימטרים ואז נמצא בסכנה לתלישת הבולם ע"י סלעים ואפילו סתם אדמה בזמן שאנו שוקעים

rinzai
10-02-06, 02:14
אופציה 2 לא מתקבלת על הדעת ! מהסיבות שהזכרת. על אופציה 1 חשבתי, אבל האם לא עולים על זה בטסט? כלומר זה מקובל ובטוח דבר ראשון? נראה שכן ונראה אחלה רעיון

אלון_ק
10-02-06, 15:34
אופציה 1 רלוונטית רק לבולם קדמי, שם בדר"כ פשוט לוקחים מטנדרי פורד ישנים את התושבות. אני לא מאמין שמישהו יעלה על השינוי אלא אם הוא באמת מכיר את הסמוראי, אבל זה לא לדיון כאן בכל מקרה.

לגבי הבולם האחורי, כל עוד אתה נשאר עם מערכת מקורית אין טעם לשחק איתה. יש בולמים של מונרו, מהלך 8'' (אותו אתה לא תנצל במלואו) עם מידות סגירה שמתאימות.

rinzai
10-02-06, 17:31
מאחר והצטמצמנו לאופציה 1 - מה זאת אומרת לקחת מטנדרי פורד? אי-אפשר פשוט לייצר מחתיכת פח 3מ"מ כובע שיתן אחיזה לבולם יותר ארוך? השאלה היא רק איך מפרקים את התושבת הישנה ומרכיבים במקומה תושבת יותר ארוכה... והאם זה פתרון סביר... על דעת מועצת חכמי סמוראי מעבר לך - אלון

וכמובן מה המשמעות מבחינה בטיחותית - נראה לי שלא יקרה אסון אם תושבת תתפרק... מקסימום לא יתפקד בולם בצד אחד עד לתיקון

combina347
11-02-06, 03:13
אם אתה חושב שתושבת עלולה להתפרק לך אל תתעשק
מדובר על תושבת עליונה וכאשר היא תישבר הבולם ייפול על הגלגל והבולם ישבר וזה עלול להגמר בהרוגים כאשר הגלגל האחורי יעלה על הבולם עם התושבת שנתלשה ויתפוצץ בכביש מהיר
אל תשחק בקקי אם אתה עושה עבודה אז תעשה אותה טוב או שתשלם על כך ביוקר
אני מדבר מניסיון וחוסר מחשבה עם כמה מקרים שקרו לי
למזלי אין הרוגים ואין תאונה
בהצלחה

rinzai
11-02-06, 15:51
אם אתה חושב שתושבת עלולה להתפרק לך...

תושבת תמיד עלולה להתפרק... גם אם מחברים בולם קצר/ארוך מידי הוא עלול לתלוש את האוזן שלו - אם יש סכנה כזו הייתי מאבטח את הבולם ואת האוזן עם באנד לבולם וכבל פלדה רפוי לקורת השילדה - שיחזיק את גוף הבולם ואת האוזן למקרה קריעת התושבת...

אם הייתי הולך על כזה פתרון שנשמע לי הכי "מקצועי" להארכת בולם קידמי, הייתי מאתר את הרתך הכי טוב במדינה לעשות את זה ובטח לא הייתי עושה את זה בעצמי... זה רעיון מדליק להאריך את המרחב שאפשר לתקוע בו בולם.

כדי להיות על הצד הבטוח ביותר הייתי נותן מידת בולם מינימלית המרחק בין אמצע הבאמפ-סטופ (אפילו עדיף סוף הבאמפסטופ... למרות שזה כבר גו טו דה ראדיקל) עד למשטח החיבור על אוזן העגינה של הבולם המחוברת לשילדה... ה"בעייה" שהמידה הזו כ"כ קטנה, שבולם עם מידה כ"כ קטנה לא יתן פתיחה מספיק גדולה: הבולם לא יכול להיפתח יותר מפי שתיים מאורכו... נגיד 2 שליש מאורכו הוא יכול ...בערך

לכן אין ברירה אלא לאפשר בולמים מה שיותר ארוכים שהם סגורים כדי שיוכלו להפתח הרבה => (מכאן נובע) יש להרחיק את התושבת למעלה...

k2000
11-02-06, 16:13
תסלחו לי, אבל קשקוש כזה לא ציפיתי לשמוע כאן, בג'יפולוג. לא לתכנן מתלה, תושבות מתפרקות, לקשור אותו בשרשראות והמילה "בערך" נכנסת לתכנון אורך בולם ופתיחת מתלה?

תבנו תוספת מעל בית הבולם הקיים, תחברו אותה עם ברגים (אפשר גם עם ריתוך וממש לא צריך את הרתך הכי טוב בעולם, כל רתך סביר עושה את זה בקלות... לא הגזמנו קצת בכלל) ותחשבו את אורך הבולם הנדרש. לא רוצים לחשב, תפרקו את הקיים ותמדדו במדוייק.

איזה סרט עשית מזה, איזי...

מורי
11-02-06, 17:42
אין שום סיבה שבולם יתלש או תושבות יקרעו אם מתכננים נכון! מי שלא יודע לתכנן שלא יגע ושיעזר במי שכן מבין. בקרוב אציג תמונות עם גשר הבולמים החדש שאני בונה לעצמי.
דרך אגב....הרתך הטוב במדינה הוא השותף שלי !!!(ואני לא צוחק).

combina347
11-02-06, 19:23
כתבתי את הסכנות של בולם שניתלש על פי החששות של איזי
וגם הצעתי לו לא לנסות אם הוא לא בטוח

איזי בקשר למידות בולמים זה נכון שבולם לא יכול להפתח יותר מפי 2 מאורכו
אבל גם המיתלים שלך לא ניסגרים עד לתושבת של הבולם ואני לא מאמין שיש לך פתיחה כזאת
אפילו אני עם פתיחה שלא להאמין הגיפ שלי כמעט מתהפך ועדיין הגלגלים נוגעים בריצפה
אז פשוט נסה מה שאמרתי עם ההצלבות ואם לא הצלחת תכתוב לנו שוב ואין סיבה שלא תצליח

ליפני שקניתי בולמים גם אני שאלתי את השאלות הללו
כשתתחיל למדוד ולבצע הצלבות תבין שזה לא בעיה
ואחרי שתקנה בולמים כמו שאמרנו לך תיווכח שעשית עבודה טובה

אלון_ק
11-02-06, 21:27
גשר בולמים אחורי עם התאמה לכל סוג בולם עד אורך 12 אינץ' לSUA נקראה ככה, לא משהו מסובך לבניה:

http://img410.imageshack.us/img410/8836/shockadapter9du.jpg

combina347
12-02-06, 00:17
שימו לב שהמתקן לבולמים מזיז את הבו למים מעט אחורה
כאשר אנו פותחים מהלך הגלגל זז קדימה ואיתו הבולם וקיימת סכנה לעיקום הזרוע של הבולם או תלישה

אלון_ק
12-02-06, 12:00
הוא לא מזיז את קו הבולמים, קובי, אלא אם תבנה אותו כך שהוא יעשה את זה. חבר אותו כך שהפאה שמופנית אלינו בתמונה מכוונת אחורה במציאות (אתה צריך לשים את הבולם על המתאם לפני ההרכבה של המתאם על התושבות המקוריות). בגלל זה אתה לא רואה הברגות על המתאם...

המתאם בתמונה הוא קונפיגורציה אחת; באחרות יש את החיתוך בפאה הניצבת במקביל לרצפה בהתאם לבולם הנבחר. בזה יש לך גם חורים למטה וגם מוטות, כך שאתה יכול לבחור איזה בולם אתה רוצה או במילים אחרות - זו סקיצה שממנה צריך לבחור את הפרמטרים הרצויים, כאשר ההעדפה שלי היא לבולמי אוזן-בורג, כך שהבורג נכנס למתאם.

rinzai
12-02-06, 18:24
קומבינה - אני לא מאמין ב"תבדוק בהצלבה ותראה" - הכל טוב בתנאי מעבדה: תעלה על סלע, תרב מהאוטו... ותראה. במציאות שמו באמפסטופ ויש לכך סיבה! אחרת אפשר לפרק אותו וזהו... במצבי קיצוניים - נגיד שהאוטו עמוס, יורד מדרגה חזקה, בולם חזק ומשקל עובר קדימה... ושילובים של כמה מאלה שהזכרתי... הנגיעה בבאמפסטופ יכולה להיות ריגעית... אבל עם גוף הבולם שלך ארוך מידי, משהו שם ימעך... מבחינתי

אורך בולם מינימלי הוא מרחק העיניות (לא משנה באיזה מצב עומס הרכב נמצא) פחות המרחק שבין הבאמפסטופ לסרן... והייתי מעדיף אפילו להחסיר את המרחק בין תושבת הבאמפסטופ לסרן...

ואם מידה כזו קטנה לא יכולה לתת פתיחה מקסימלית (כי אורך הבולם לא יכול להוסיף יותר ב 2/3 לאורכו, בערך) יש להרחיק את עינית הבולם של השילדה למעלה - זה על מנת לכסות את כל האפשרויות התיאורטיות... שהביאו את מהנדסי סוזוקי לשים באמפסטופ

אלון_ק
12-02-06, 19:58
איזי, קח את הבולם הרצוי (איך אתה קובע מה רצוי זו כבר שאלה אחרת. אם החלטת לבנות מגדל בולמים חדש אז אתה כבר יודע את התשובה, אחרת אין לך סיבה לבנות כזה). תמדוד מרחק ממרכז מישור הרכבה למרכז מישור הרכבה (יש גם בולמים שחיבורם איננו בוקסה) במצב סגור לחלוטין. סגור את הסרן עד הסוף (אסף כבר הסביר פעם איך, עם ג'ק). תמדוד מרחק על האוטו ממישור הרכבה אחד לשני. שים את הבמפסטופ בהתאם.

אל תתכנן מתלה כמו חורני. בשיטה שלך אתה מפסיד המון מהלך לחינם, כי אתה משקשק ממשהו לא ידוע. תפסיק לשקשק, תבין את התהליך, הגורמים ושאר המשתנים ותבנה מתלה כראוי.

הבמפסטופ, אגב, לא נולד רק בשביל הבולם. ממש לא.

rinzai
18-02-06, 00:59
אלון

חישוב הסגירה הוא מאוד פשוט (תקן אותי אם אני טועה): מהלך פתיחה נוכחי של הבולם (בכל תנאי מדידה) פחות המרווח שבין הבאמפ סטופ לסרן (באותם התנאים) - עד כאן האם אני טועה
?

כלומר - תאורטית - זה מכסה את כל האפשרויות שלא ניתן אפילו להעלות על הדעת

Am I right?

אלון_ק
18-02-06, 17:39
כן, אבל גם חישוב של מהלך הפתיחה הנוכחי פחות 1 מ"מ מכסה אותך לגמרי, אתה פשוט מפסיד המון כי אתה מחשב בצורה לא נכונה.

מהלך הסגירה הנוכחי הוא המינימום שלך. אם הבולם החדש סוגר X ס"מ יותר, תוריד את המפסטופ את אותם X ס"מ ותקבל בדיוק את אותו טווח הבטחון שהמהנדסים תכננו. למה להכניס לזה עוד מרווחי בטחון מוערכים? למה לפגוע עוד במהלך?

rinzai
19-02-06, 19:15
אם רוצים לקצר את הבאמפסטופ זה כבר סיפור אחר. אני מדבר על באמפסטופ נתון, ולא משנה איזה, אורגינלי או לא

אפרופו מהלך מתלה: היום החלפתי בולמים קידמיים למונרו
REFLEX 30-50 - הרכב שלי עומד על 40ס"מ במנוחה
הדבר נעשה לאחר שאחד הבולמים הגיע למצב שאפשר היה למשוך אותו מעלה מטה עם 2 אצבעות. כך שברמה הפרקטית זה מה שעשיתי - לאחר התייעצות בהולה עם סוזי לגבי המידות ועם שווה להשקיע ברפלקס - שוב תודה לסוזי

ועכשיו לעניננו
מהלך המתלה המינימלי הוא (לדעתי, תיאורטית מכסה את כל האפשרויות) הוא לפי הנוסחה הבאה

מהלך סגירה
"מרווח בולם במנוחה" פחות "מרווח סרן לבאמפסטופ" פחות "איזה מרווח ביטחון" של מעיכת הבאמפסטופ

מהלך פתיחה
מה שמודדים בהצלבה + "איזה מרווח ביטחון", שהבולם לא יגע במעצור הפתיחה שלו

אלא ש: בולם שעונה על "" לא יהיה עם תושבת בולם עליונה מספיק ארוך כדי לתת מהלך פתיחה, ולכן נראה לי מייק-סנס הרעיון "להגביה" את התושבת כמו שכבר הוצע כאן

rinzai
19-02-06, 19:17
טעות - איאפשר יותר לתקן טעויות :oops: - מי שעורך את השירשור אולי יוכל לתקן: רשמתי פעמיים "מהלך סגירה" ובפעם השנייה היה צריך לכתוב "מהלך פתיחה" כמובן

אלון_ק
19-02-06, 20:52
אתה ממש מתעקש ללכת בדרך הלא נכונה, מה?

אף אחד לא דיבר על קיצור במפ-סטופ. זה ינבע רק מבולם עם מהלך סגירה קטן מהבולם המקורי ולכן בולם קצר יותר, מה גם שזה לא יהיה הכרחי במצב כזה - על שלמות הבולם והמתלה אתה תשמור. מדובר על הנמכת הבמפ סטופ ביחס ישר להארכת הבולם. אני אתן דוגמא מספרית:

נניח שהבולם המקורי היה 28-45 (28 סגירה, 45 פתיחה) ושהבולם החדש הוא 30-50. אזי חובה עליך להוריד את הבמפ סטופ בדיוק 2 ס"מ, שמגיעים מכאן: 30-28=2.

לגבי מהלך הפתיחה, מה אתה חושב שמגביל אותו במקור? מוט מייצב+בולם. בלי מוט מייצב, רק הבולם. זה עובד רק ע"ב הבולם בהרבה סטאפים של מערכות מתלים, למה אתה מנסה לתכנן משהו חדש במקום משהו שעובד? לא צריך להיות אכפת לך כמה בדיוק הוא נפתח (מלבד לטובת חישובי גיאומטריה, מה שכרגע לא מעניין אותך כי אתה לא מתקרב לתחום הבעייתי וגם לא תתקרב אליו עם מערכת מתלים סטנדרטית - בפרט הקפיצים).

אם היית מחשב סגירת במפסטופ היית צריך לקחת, ככלל אצבע, 2/3 ממנו (2/3 מתכווצים). מה אתה בכלל נכנס לזה? בנית מערכת מתלים חדשה? שינית משהו בגיאומטריה? אז למה אתה לא משתמש בנתוני יצרן שחושבו עבורך כבר? תחסר שני מספרים קטנים, פשוטים, כמו בדוגמא וזהו. למה לסבך, להכניס "בערך", "אולי" ו"נדמה לי"?

שיהיה ברור לגמרי: במצב כזה, של החלפת בולמים בלי החלפת קפיצים (ערגול לא נחשב החלפה, לכן זה תופס גם לערגול) החישוב היחידי שצריך לבצע עבור הבולם הוא זה שרשום מעלה.

לקפיץ יש יכולת לנוע במשרעת מסויימת, אותה אי אפשר להגדיל. ככל שתאריכו את הבולם יותר, כך אתם מכריחים את עצמכם להוריד במפ-סטופ יותר, כך אתם אוכלים יותר לתוך משרעת התנועה הזו. במצב מקורי המתלה איננו מנצל את כל משרעת התנועה, לכן יש הגיון בהארכה מסויימת של הבולם; קחו בחשבון שגם לזה יש גבול, מתישהו מתחילים להפסיד מהארכת הבולם. זה לא המצב אצל איזי כרגע, זה סתם להעשרה.

rinzai
20-02-06, 19:46
לגבי מהלך הפתיחה, מה אתה חושב שמגביל אותו במקור? מוט מייצב+בולם. בלי מוט מייצב, רק הבולם.

מה שחשבתי שמגביל את מהלך הפתיחה זה משרעת הקפיץ המוגבלת מצידה על-ידי הנדנדנה ביחס פי (3.14) כלומר: אם הבולם "יוצא" 10 סנטים, אורך המשרעת צריך לגדול ב- 31.4 סנטים - אם, ואם הנדנדה תאפשר כזו הגדלה. כאשר הנדנדה משיקה לקפיץ... זה סוף המהלך התיאורטי של הקפיץ... אם משקל הסרן מסוגל למשוך כ"כ את הקפיץ למטה - כנראה שלא

לא נשמע רעיון טוב שהבולם יגביל את מהלך הפתיחה... אבל אולי אני טועה וזה לא כ"כ נורא... פשוט לא נשמע לי טוב שהבולם יחרוג מתחום הפעולה הרציף שלו למעצור פנימי בו

בתכלס:
מה הערת על ה- מונרו 30-50 רפלקס ששמתי? הרכב שלי עומד על 39-40 במנוחה - צריך לשנות משהו בבאמפסטופ? ...ועוד שאלה "פרקטית" קטנה: מישהו מכיר את המונרו רפלקס? שווה היה לשלם על זוג 750 ש"ח
?

-->