PDA

צפייה בגרסה מלאה : טרופר בנזין ידני - קווים לדמותו

Yaki5500
12-03-20, 19:02
אוקיי חברים
השלב הבא במסע שלי לרכב קשוח יותר:
תזכורת קצרה – כיום נוהג על גרנד ויטרה 2008 ונהנה מאוד מהאמינות, הניהוג הסביר מאוד בכביש והעבירות המפתיעה לטובה. בעבר היה ג'ימני משופר במסגרת החוק שעשה כל מה שרציתי אך כיום הוא קטן מדי למשפחה.
עד כה נשקלו רקסטון, ליברטי, סמוראי משופר בכבדות במתכונת של הפרדת רשויות וטנדר בן כעשור
ועכשיו, המועמד הבא הוא נבלה. וכשאני אומר נבלה אני מתכוון ל-suv בן 20. וזאת במטרה להעפיל לגזרה של השטח הקשה לשם הויטרה לא שייכת. ולשמחתי יש כאן מבחר לא רע.
הכוונה היא להשתמש בו כרכב שני בבית – כ-20 ק"מ מדי יום + טיול שטח קצר פעם בשבוע ופעם בחודש טיול קצת יותר רציני של 2-3 ימים במדבר או ברמת הגולן.
עכשיו, ברור לי שיש להעדיף את הרכב המטופל ביותר והשמור ביותר ולא להינעל על דגם אחד. ואכן אני פוקח עין כרגע על כמה רכבים. אבל קוסם לי במיוחד הטרופר ורציתי לשמוע את חוות דעתכם.
מה שקוסם לי בטרופר הוא גלגל גדול בצירוף מהלך מתלה מרשים מאוד, שניתן להשיג אותו בשנתון מתקדם (2003-4) יחסית לפאג'רו Q למשל שגם הוא נראה לי אופציה מצוינת. ושהמחירון שלו נמוך בשל התקלות שאפיינו חלק מהדגמים והשפיעו על המחירון הכללי של הרכב. כולל דגמים אמינים יותר.
הדגם שמעניין אותי הוא בנזין 3.5 ידני. אפילו נתקלתי באקזמפלר אחד עם 160 אלף ק"מ שזה נשמע לא רע (הויטרה שלי כבר מתקרבת לק"מ כזה) מי שיכול לספר על הדגם הזה בהיבטים של אמינות, עבירות, אחזקה, זמינות ועלויות חלפים, מה לשים לב ברכישה, מחלות אופייניות וכו'.
בנוסף, מספר שאלות ממוקדות
1.אני יודע שבעבר אישרו לו ללא בעיה גלגל 31. אשמח לשמוע אם עדיין מאשרים או שמאשרים רק למי שכבר אושר בעבר או איפה זה עומד. גודל הגלגל חשוב לי מאוד
2.האם קיים קיט להנמכת יחסי העברה בטרנספר לדגם זה או שיש קומבינה אחרת עם סרנים שניתן לבצע?
3.האם יש נעילה לסרן האחורי מלבד ARB ואם כן מה העלויות
4.האם רכבים כאלה מתקשים לעבור טסט בגלל זיהום אוויר או מסיבות אחרות? אין לי בעיה לעשות 2 טסטים בשנה אבל אם כל טסט כזה זה סיפור מהפטרה לעבור זה לא בשבילי
5.האם ה-TOD נחשבת למערכת אמינה – על פניו שילוב הסרן הקדמי (או בעצם רק צירייה אחת אם הבנתי נכון) עם פיקוד חשמלי-פניאומטי בהסתמך על 12 חיישנים שמפוזרים בכל מיני מקומות ברכב נשמע לי כמו מתכון לצרות.
תודה לכולם על התגובות

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

raanan
12-03-20, 19:31
אתה רץ מהר קדימה ....
ראשית תמצא את החד קרן הזה (בנזין 3.5 ידני).
המלצה, תבדוק טוב את רישיון הרכב.

בהצלחה
רענן

ishc
12-03-20, 19:35
טרופר בנזין ידני בארץ? 99% שזו הסבה ואז זה יכול להיות טוב וגם יכול להיות חרא.

הבנתי שלאשר צמיג 31 זה כבר לא כזה קל.
אין נעילה אחורית פרט לשנתון 99 לדעתי (ואז מתחילות קומבינות).
אין יחסי העברה לטרנספר של הדגם הזה, יש לדגם עד 98.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

נדב ש.
12-03-20, 19:51
+1 לאלה מעליי.

ועוד דגש על הגיר, תחפור תימצא את כל הפרטים כאן.

אין בעיה לאשר 31', לפחות עד לפני חצי שנה +/-.
אין בעיה עם TOD כל עוד טיפלו בו(החלפת שמן בזמן) ולא כיסחו, טיפ- תקלה(שאני ניתקלתי בה) בו תסתמן רק אחרי נסיעה של רבע שעה כשאתה משולב אם אין תקלה קריטית אחרת שגורמת לו לא להישתלב כלל.

Yaki5500
12-03-20, 20:14
אתה רץ מהר קדימה ....
ראשית תמצא את החד קרן הזה (בנזין 3.5 ידני).
המלצה, תבדוק טוב את רישיון הרכב.

בהצלחה
רענןאני מבין מבין השורות שלשיטתך בנזין ידני זו הסבה מאוטומט שאולי כשל?

Yaki5500
12-03-20, 20:18
+1 לאלה מעליי.

ועוד דגש על הגיר, תחפור תימצא את כל הפרטים כאן.

אין בעיה לאשר 31', לפחות עד לפני חצי שנה +/-.
אין בעיה עם TOD כל עוד טיפלו בו(החלפת שמן בזמן) ולא כיסחו, טיפ- תקלה(שאני ניתקלתי בה) בו תסתמן רק אחרי נסיעה של רבע שעה כשאתה משולב אם אין תקלה קריטית אחרת שגורמת לו לא להישתלב כלל.קבלתי. אם אבדוק רכבים אקפיד לנסוע משולב כברת דרך מספיקה. תודה

נדב ש.
12-03-20, 21:05
אני מבין מבין השורות שלשיטתך בנזין ידני זו הסבה מאוטומט שאולי כשל?

בדיוק. לא קיים בארץ דגם כזה מהמפעל.
כל מיני קומבינות מוזרות שבמקרה כשל לך תחפש/תייצר חלקי חילוף.

חפש כאן באתר את המילים גיר טרופר בנזין ותבין.

נדב42
12-03-20, 23:03
או שמישהו הביא ידני בייבוא אישי. לא הייתי פוסל על הסף בלי בדיקה..

Yaki5500
12-03-20, 23:38
או שמישהו הביא ידני בייבוא אישי. לא הייתי פוסל על הסף בלי בדיקה..יתכן אבל זה עדיין לא פותר את בעיית החלפים. אלא אם כן הגיר הידני של הדיזל הוא אותו גיר של הבנזין ואני לא בטוח שזה אכן כך

איל מ
12-03-20, 23:54
או שמישהו החליף מנוע מדיזל לבנזין....

amitaikl
13-03-20, 04:53
טרופר בנזין 3.2/דיזל 3.1 יוצרו עד 97/8. לא ניתן לאשר 31" בצורה חוקית. היבואן לא מאשר. לא מתייחס למה שהיה ניתן לעשות עם חאפרים וקומבינות בעבר אלא למה שאפשר היום.
בנזין 3.5/דיזל 3 - ניתן להסב בקלות ל31" במכון רישוי.
יש מספר קטן מאוד של 3.2 ידניים מקוריים. לא ניתקלתי ב3.5 ידני מקורי, זה לא אומר שאין, זה רק אומר שאני לא ניתקלתי (גם לא ניתקלתי בחד קרן או בניקול קידמן ;) )
יש מספר מקומות בארץ שמסבים מגיר אוטומטי לידני. קיבלתי הצעות מחיר בין 9 ל13.
בדכ משתמשים בגיר ידני של דיזל, כיון שזה מה שזמין לפירוק בארץ. לפי מה שהבנתי מקריאה, עלולות להופיע בעיות עם הקלאץ ו/או הגלגל תנופה אם העבודה לא נעשתה כראוי (המחיר הוריד אותי מהרעיון, אז לא המשכתי להתעמק).
יש איזו חברה שמביאה נעילות אחוריות נשלטות שטוענים שיש גם לטרופר.
קדמית יש של לוקה.
דגמי 95-98 עם lsd מאחורה.

דרור ברלי
13-03-20, 07:07
בדרך כלל אני לא טועה. כולם למחוא לי כפיים על הצניעות.

אבל אם אני לא טועה גם הפעם, נדמה לי שלא היה טרופר בנזין 3.5 ידני מקורי מאיסוזו גם בעולם.
בטח לא בישראל. ואם מצאת דבר כזה, אז בסבירות של 99.9% שזו הסבה.

אין לי כלום נגד הסבה שכזו בתנאי שבוצעה כמו שצריך ושהכל עובד ותקין, נהפוכו.
אבל למדינת ישראל יש הרבה נגד זה. כי מדובר בשנתונים שכבר החלו לציין ברשיון הרכב את סוג הגיר (ידני/אוט') ומבחינת המדינה הרקובה הזו ומנהיגיה שחובשים חתול על ראשם, ומגלים רוע, טיפשות, אווילות, חוסר אונים וחוסר מעש ועל כן גם נכשלים שוב ושוב בכל דבר שבאמת חשוב - אבל משקיעים אנרגיות ומשאבים בלתי נדלים באכיפת וברדיפת הציבור על שטויות כגון דא - הסבת גיר אוט' לידני ולהפך זה "שינוי מבנה" ועל כן אסור. (אסור אם לא התקבל אישור בכתב מרשות הרישוי)

אי לכך, מכיוון שאני משוכנע שמדובר בקומבינה (ושוב - לא נכנס אם זו קומבינה מוצלחת או לא) - חשוב לוודא שלפחות הניירת תואמת למה שיש באוטו בפועל. וכן - בודקים את זה.

מערכת TOD - לא מכיר מספיק לעומק. כן זוכר ממבחני דרכים לטרופרים חדשים מהניילון מלפני 19-16 שנה... ה-TOD תמיד כשל. כמו שאמרת - כל מה שמבוסס על המוני חיישנים, קופסאות שחורות, כשפים ולחשים אלקטרוניים למיניהם ועכשיו גם ישן ושבע שנים וקילומטרים - הסבירות שאכן יתקלקל - ויתקלקל הרבה - היא יותר מאשר ריאלית. ייתכן ומומחי טרופר כאן יחלקו עלי אבל לעניות דעתי הבלתי מבינה כלום, מוטב לך לאמץ את הקו המנחה שקובע "פחות טכנולוגיה = יותר אמינות".

טסטים וכו' - ככל שהרכב יותר ישן, ככה מתקשה יותר לעבור טסט ומצבו לא משנה בכלל. אם הוא גם רכב שטח אז על אחת כמה וכמה. ואם אתה מאלה שצרות של אחרים מנחמות אותו במשהו - תגיד תודה שזה לא Jeep אמיתי. שם הטסט החצי שנתי הוא הגהינום בהתגלמותו.

erezgur
13-03-20, 08:21
רק שאלה, מדוע מחפש דווקא בנזין ידני?
מהשנתונים האחרונים שלו, דיזל אוטומט הוא הנפוץ ביותר ואם קצת סבלנות אפשר למצוא בו בנזין אוטומט.
למה דווקא לחפש חד קרן שכזה?

נשלח מהנייד

דרור ברלי
13-03-20, 08:23
כי אנשים שאוהבים מכוניות וחלקם אוהבים ורוצים משהו מגניב ומיוחד שאין לאף אחד אחר.
רק צריך לקחת בחשבון בעיית חלפים ותיקונים אם יידרשו, ושכל תקלה תצריך פתרונות מחוץ לקופסה ויכולת אילתור.

נדב ש.
13-03-20, 08:34
דרור, לא יודע איזה תקלות היו אז באותו מבחן, אבל לגבי ה TOD טעות לחשוב שמדובר ב"המוני חיישנים" ומחשבים וכו', מערכת פשוטה ולא מסובכת.
לראיה- צמת המנוע והגיר(צמה משותפת) תואמות אחד לאחד בין טרופר רגיל וטרופר עם TOD, התוספת זה חיישן מהירות קידמי על הטרנספר ומחשב TOD שנמצא מתחת לכסא נוסע.
היתרון ב TOD שגם אם ה 4x4 high לא משתלב בגלל תקלה ה low תמיד ישתלב לך, בטרופר רגיל זה לא ככה כי יש התנייה של שילוב high קודם כל, אם הוא לא משתלב לא יהיה לך גם LOW.
עוד יתרון זה היחס של ה low ב tod נמוך יותר מהרגיל.

דרור ברלי
13-03-20, 08:38
זה היה מזמן. אבל אני כן זוכר שהאוטו איבד הנעה קדמית בכלל. ב-High וב-Low.
וזה קרה שוב בטרופר אחר, אחר כך.

לא סומך על דברים כאלה, במיוחד כשהם מתיישנים. לטעמי מיותר לחלוטין.

asafk
13-03-20, 10:09
בדיוק. לא קיים בארץ דגם כזה מהמפעל.
כל מיני קומבינות מוזרות שבמקרה כשל לך תחפש/תייצר חלקי חילוף.

חפש כאן באתר את המילים גיר טרופר בנזין ותבין.קיים - ייבוא אישי.
פגשתי שניים, אחד היה סיפור - של יפני שעבד בארץ, שקנה במיוחד ביפן רכב עם הגה שמאלי.
(בעצם אני מתחיל לחשוב אם זה היה 3.2 או 3.5)

אסף.

Yaki5500
13-03-20, 10:12
רק שאלה, מדוע מחפש דווקא בנזין ידני?
מהשנתונים האחרונים שלו, דיזל אוטומט הוא הנפוץ ביותר ואם קצת סבלנות אפשר למצוא בו בנזין אוטומט.
למה דווקא לחפש חד קרן שכזה?

נשלח מהנייד אני מעדיף ידני בשטח בזכות אמינות, הנאה, הילוך ראשון קצר יותר, כושר הנעה כשהמצבר מת, פשטות מכנית, והיעדר ממיר מומנט שבו הולך לאיבוד חלק מהכוח באוטומט
יחד עם זאת לא הייתי מודע לכך שמדובר ביצור נדיר וזה משנה את כללי המשחק. אם גיר ידני מכניס אותי לסכנה של השבתה ממושכת במקרה תקלה בשל חוסר בחלקי חילוף. אז אוטומט הופך להיות עדיף. לעומת זאת אם מדובר בגיר הידני של הדיזל אני פחות מודאג.

דיזל אני לא רוצה ממגוון סיבות. מעדיף את הכוח הזמין ועלויות האחזקה של הבנזין חרף צריכת הדלק הגבוהה יותר.
בנוסף, מהמעט שקראתי הבנתי שהגיר האוטומטי בבנזין רגיש. אם כי ייתכן שקולר נפרד + שעון חום ייעודי פותר את הבעיה.

לגבי ה-tod, אין מידע רב ברשת אבל קראתי מבחן דרכים שם דובר על כך שהמערכת נסמכת על 12 חיישנים
אני משער שלפחות חלק מהחיישנים הם חיישני ABS וחיישן מהירות קראנק שקיימים ברכב בכל מקרה אבל עדיין מטרידה אותי העובדה ששילוב הסרן הקדמי נשען על ככ הרבה חיישנים + פיקוד חשמלי + מערכת פניאומטית. נשמע סיבוך אחו שלוקי מיותר לעומת ידית מיכנית כמו ברכב שטח מקביל מהתקופה
אני מצרף את המאמר שם קראתי על כך https://www.4x4.co.il/article/178

בכל מקרה תודה לכולם על התגובות. אני מקווה שברור לכל שאני מסביר את הרציונל שלי לא כדי לשכנע אתכם אלא להיפך - כדי שתתקפו אותו ותתקנו אותי או תוסיפו לי מידע שלדעתכם חסר לי

אשמח מאוד לשמוע עוד תובנות ובמיוחד אם יש פה אנשים שהחזיקו טרופר TOD או טרופר ידני לגבי החיים עם המכלולים הללו

eyalski
13-03-20, 10:59
חיפשתי פעם גם, בפזורה הבדואית יש לא מעט טרופרים בנזין אוטומט, ממה שהבנתי, חלקם עשו את העבודה בירדן ומאוד מרוצים מכך, כמובן שמבחינת החוק זו בעיה, אבל יש בעיות יותר רציניות מזו.

בכלל, כל המדיניות של משרד התחבורה שאוסרת על החלפת מנועים או גירים של אותו יצרן ואותו דגם שולחת מכוניות טובות לפח האשפה או את בעלי הרכב להוצאות כספיות ותסכול.

אם היה אפשר לדוגמה להרכיב לטרופר 2004 מנוע וגיר של הדיזלים הישנים עם הגיר הרגיל, אלה שייוצרו לפני 98, היה זה פתרון מצוין ופשוט.

נדב ש.
13-03-20, 11:12
אין 3.5 ידני מהמפעל.

היו לי כמה טרופרים בין היתר גם TOD.

המאמר שצירפת ישן ולא נכון, אין 12 חיישנים וה abs לא קשור בכלל, קרא תגובה קודמת שלי.

לגבי שילוב- בכל הטרופרים 99' ומעלה השילוב ע"י כפתור חשמלי שמפעיל את השילוב ע"י סולונואידים/וואקום+מזלג שילוב על הסרן הקידמי- shift on the fly, זה בגדול מאוד, בפורום איסוזו יש יש ספר להורדה תוריד ותבין איך זה עובד.

שילוב מכאני/ידית זה רק בטרופרים הישנים.

לעיניין הכוח הזמין, אל תצפה לאיזה מטוס קרב מהבנזין, בבנזין 99' ומעלה יחס העברה 4.10 ואם אתה מגדיל ל 31' זה כבר מורגש, לעומת הדיזלים שהם 4.3 ומסתדרים גם עם 33', הרבה לקחו יחסים של הדיזל ושתלו בבנזין 99' ומעלה זה בולט און בלי בעיה, אותם סרנים.
בטרופר הישן זה 4.56, יש כאלה שלקחו גם אותם ושתלו בחדש אבל זה כבר מצריך התאמות כי הסרנים אחרים ויש שטוענים שהסרנים והציריות של הישן "גבוליים" לחדש בגלל כל מיני שינויים שיש ביניהם, גם כאן החלקים כבר לא כאלה זמינים כמו שהיו, בכלל החלקים לבנזין הופכים להיות נדירים כי פשוט אין הרבה כאלה כמו ביחס לדיזלים.
זה בגדול.
עצה שלי- אם אתה לא רוצה הרפתקאות אל תחפש כאלה, או שתיקח רכב סידרתי ותעשה בעצמך מה שאתה מבין, או שתיקח רכב כזה ממוכר אמין שאתה מבין מה נעשה בו.

דרור ברלי
13-03-20, 11:46
בכלל, כל המדיניות של משרד התחבורה שאוסרת על החלפת מנועים או גירים של אותו יצרן ואותו דגם שולחת מכוניות טובות לפח האשפה או את בעלי הרכב להוצאות כספיות ותסכול.

זו בדיוק כוונת משרד התחבורע.
להוריד מכוניות מהכביש כדי שירכשו עוד מכוניות חדשות.
לטובת רווחי יבואני הרכב (הון-שלטון) ובעיקר לטובת עוד כספי שוד-מיסים לקופת האוצר. כמה זה מרושע, ככה זה פשוט.

raanan
13-03-20, 11:57
אנסה להוסיף מעט מידע :
א. בארצות הברית נמכר התאום של האיסוזו (לא זוכר את השם) עם מנוע 3.5 וגיר ידני.
ב. לא ניתן לשתול את הגיר הידני מהדיזל למנוע הבנזין (האוזינג לא תואם).
ג. באותו מידה לא ניתן להחליף מנוע דיזל בבנזין ולהיפך גם ובעיקר בהיבט החשמלי.
ד. הכי קרוב שניתן להחליף את הגיר זבלה של הבנזין 3.5 4L30E בגיר אייסין של רודאו 2003-2004 מבחינה מכנית.
אבל יש מורכבות בסנכרון מחשבים (בטרופר מחשב הגיר משולב עם מחשב המנוע, ברודאו מחשב גיר נפרד).
ה. למיטב ידעתי הוסבו 3 עד 4 טרופרים בצפון לידניים עם גיר מטנדר אמריקאי ישן (לא זוכר את השם), בזמנו הסבה כזאת תומחרה בכ 15K ש"ח.
ו. מערכת ה TOD מאד אמינה וכוללת סה"כ 2 חיישני מהירות וסלנואיד חשמלי שבהתאם למתח מגביר לחיצה על סט דיסקיות (קלאצ'ים).
במידה ומשתמשים במערכת למה שנועדה, נסיעה על כביש חלקלק (בוץ, גשם, קרח, שלכת) או כורכר כבוש, לא נסיעה בשטח, וכן מקפידים על שגרת החלפת נוזל הידראולי דקסטרון 3 , אזי מאד אמינה.

סיכום שלי בקצרה על טרופר בזין 3.5 אוטומט,
אמין מאד , שורד את הזמן היטב, בנוי חזק לשטח מבין ה SUV , דיי עביר בשטח בפרט אם מוסיפים נעילה קדמית.
עקב אכילס, הגיר האוטומטי (לומדים לחיות עם זה אם מתקינים קולר מפלצתי).
בכביש, מערכת בלימה חלשה מאד, מערכת היגוי של משאית (לא מתקרבת לרמת הלנדקרוזר).

שורה סופית, חזק בשטח. אבל, בכביש כשהוא מוגבה, צמיגי 31 שטח מלא, דורש נהיגה זהירה מאד.

בהצלחה
רענן

Yaki5500
13-03-20, 12:05
אנסה להוסיף מעט מידע :
א. בארצות הברית נמכר התאום של האיסוזו (לא זוכר את השם) עם מנוע 3.5 וגיר ידני.
ב. לא ניתן לשתול את הגיר הידני מהדיזל למנוע הבנזין (האוזינג לא תואם).
ג. באותו מידה לא ניתן להחליף מנוע דיזל בבנזין ולהיפך גם ובעיקר בהיבט החשמלי.
ד. הכי קרוב שניתן להחליף את הגיר זבלה של הבנזין 3.5 4L30E בגיר אייסין של רודאו 2003-2004 מבחינה מכנית.
אבל יש מורכבות בסנכרון מחשבים (בטרופר מחשב הגיר משולב עם מחשב המנוע, ברודאו מחשב גיר נפרד).
ה. למיטב ידעתי הוסבו 3 עד 4 טרופרים בצפון לידניים עם גיר מטנדר אמריקאי ישן (לא זוכר את השם), בזמנו הסבה כזאת תומחרה בכ 15K ש"ח.
ו. מערכת ה TOD מאד אמינה וכוללת סה"כ 2 חיישני מהירות וסלנואיד חשמלי שבהתאם למתח מגביר לחיצה על סט דיסקיות (קלאצ'ים).
במידה ומשתמשים במערכת למה שנועדה, נסיעה על כביש חלקלק (בוץ, גשם, קרח, שלכת) או כורכר כבוש, לא נסיעה בשטח, וכן מקפידים על שגרת החלפת נוזל הידראולי דקסטרון 3 , אזי מאד אמינה.

סיכום שלי בקצרה על טרופר בזין 3.5 אוטומט,
אמין מאד , שורד את הזמן היטב, בנוי חזק לשטח מבין ה SUV , דיי עביר בשטח בפרט אם מוסיפים נעילה קדמית.
עקב אכילס, הגיר האוטומטי (לומדים לחיות עם זה אם מתקינים קולר מפלצתי).
בכביש, מערכת בלימה חלשה מאד, מערכת היגוי של משאית (לא מתקרבת לרמת הלנדקרוזר).

שורה סופית, חזק בשטח. אבל, בכביש כשהוא מוגבה, צמיגי 31 שטח מלא, דורש נהיגה זהירה מאד.

בהצלחה
רענןתודה רבה על הפירוט.
אני מבין בעצם שכדי לשמור על tod בשטח יש לנעול דיף מרכזי בעצם ואז היא הולכת לישון

נדב ש.
13-03-20, 12:18
לא קיים דיפ' מרכזי בטרופרים.
זה או שה TOD עובד(4x4 high) או שאתה ב low שזה הנעה קבועה וחלוקת כוח שווה לכל הגלגלים.

raanan
13-03-20, 12:55
לא קיים דיפ' מרכזי בטרופרים.
זה או שה TOD עובד(4x4 high) או שאתה ב low שזה הנעה קבועה וחלוקת כוח שווה לכל הגלגלים.
לא מדוייק נדב,
הטרנספר TOD כולל נעילה מרכזית שהיא בעצם נועלת ומעבירה כוח ישירות ללא פעולת הקלאצ'ים וזה ע"י מעבר הידית ל LOW .
127801
לכן בשביל זה מאד מומלץ לבעלי ה TOD לשלב ל LOW בכל כניסה לשטח .
בונוס נוסף, שומר גם על הגיר הגבולי.

Yaki5500
13-03-20, 13:02
כלומר לרכב המצבים הבאים
2*4 high
2*4 low
4*4 high tod
4*4 low 50:50 בין הסרנים

נדב ש.
13-03-20, 13:26
לא מדוייק נדב, הטרנספר TOD כולל נעילה מרכזית שהיא בעצם נועלת ומעבירה כוח ישירות ללא פעולת הקלאצ'ים וזה ע"י מעבר הידית ל LOW .127801לכן בשביל זה מאד מומלץ לבעלי ה TOD לשלב ל LOW בכל כניסה לשטח .בונוס נוסף, שומר גם על הגיר הגבולי.שלילי רענן.יש לי טרנספר כזה אם אתה רוצה לראות מפורק.2x4 הוא במצב של קלאצ'ים, ז"א גם כשאתה לא משולב אתה גם מסובב אותם גם בנסיעה רגילה ב drive , שים לב שבמצב הזה גם הגל הינע הקידמי אמנם מסתובב מהלחץ ההידראולי שמופעל אבל אפשר לעצור אותו אפילו בכוח היד כשהרכב באוויר כמובן.4x4 high אתה מפעיל את הכויל האלקטרומגנטי שלוחץ את הקלצ'ים בהתאם למומנט שנידרש ממנו.4x4 LOW אתה מדלג על פעולת שילוב ה TOD וזה שילוב ישיר ע"י גלגלש"ים ושרשרת.

- - - Updated - - -

כלומר לרכב המצבים הבאים
2*4 high
2*4 low
4*4 high tod
4*4 low 50:50 בין הסרנים

תמחק את ה 4x4 low, אלא אם כן יש לך לוקרים ידניים.

JohnnyEnglish
13-03-20, 13:31
תמחק את ה 4x4 low, אלא אם כן יש לך לוקרים ידניים.

2x4 low

Sent from my LM-G710 using Tapatalk

raanan
13-03-20, 14:03
.4x4 LOW אתה מדלג על פעולת שילוב ה TOD וזה שילוב ישיר ע"י גלגלש"ים ושרשרת.

אתה צודק 100% , וזה נקרא נעילה מרכזית .
דהיינו, ל TOD יש נעילה מרכזית רק במצב LOW .

רענן

נדב ש.
13-03-20, 15:43
אתה צודק 100% , וזה נקרא נעילה מרכזית .
דהיינו, ל TOD יש נעילה מרכזית רק במצב LOW .

רענן

לטרנספר TOD אין דיפרנציאל מרכזי.
אתה מוזמן לבוא לבדוק בעצמך.

- - - Updated - - -

2x4 low

Sent from my LM-G710 using Tapatalk

צודק... טעות כתיב.

raanan
13-03-20, 16:05
לטרנספר TOD אין דיפרנציאל מרכזי.
אתה מוזמן לבוא לבדוק בעצמך.

נדב,
ראשית, בשום מקום לא כתבתי דפרנציאל מרכזי .
שנית, זה שב TOD יש מערכת קלאצ'ים מבוקרת מחשב ולא סטליטים כבדפרנציאל סטנדרטי,
זה לא אומר שלא ניתן להתייחס ל TOD כדפרנציאל (מאפשר מהירויות שונות לכל אחד מהצירים).
סה"כ בסוף ה TOD מאפשר לך נהיגה ב 4X4 על כל סוג משטח כמו בלנדקרוזר ושוות.
לדעתי האישית, ה TOD עדיף על AWD .

בקיצור, הפער ביננו במינוח, אבל לא בהבנה המקצועית איך ה TOD עובד.

רענן

נדב ש.
13-03-20, 16:38
מעדיף את ה tod על כל טרנספר אחר.
אפשר להיתייחס אליו כדיפ' מרכזי בגלל חלוקת הכוח הלא שווה לסרנים למרות שבפועל הוא לא כזה.

Yaki5500
13-03-20, 16:47
מעדיף את ה tod על כל טרנספר אחר.
אפשר להיתייחס אליו כדיפ' מרכזי בגלל חלוקת הכוח הלא שווה לסרנים למרות שבפועל הוא לא כזה.לא הבנתי מה היתרון שלו על טרנספר מופעל מכנית

גיא
13-03-20, 19:16
לא הבנתי מה היתרון שלו על טרנספר מופעל מכנית

שאפשר לנסוע במצב אוטומטי שהנעה נוספת מתחברת רק כשצריך אותה .. יש לזה יתרונות וכמובן גם חסרונות.

Yaki5500
13-03-20, 20:12
אוקיי חברים שמעתי את כל הדיעות ואני מתרשם שהרכב לא מתאים לצרכים שלי למרות שהוא באמת רכב מאוד מגניב עם הרבה מעלות לזכותו (תרתי משמע [emoji12])
תודה רבה לכולם על האינפוט

דרור ברלי
15-03-20, 07:23
לא הבנתי מה היתרון שלו על טרנספר מופעל מכנית

האמת?
גם אני לא הבנתי למה טרחו באיסוזו עם ה-TOD לעומת טרנספר AWD רגיל, עם אפשרות לנעול דיפ' מרכזי. כמו בפאג'רו ובל"ק לדגמיהם.
לא הבנתי אז וגם כתבתי על זה אז. עדיין לא מבין גם היום.

ומכיוון שהפטנט המורכב שלא לצורך הזה היה כל כך מוצלח, הוא לא איתנו היום. נקסט.

נדב ש.
15-03-20, 09:59
זה קיים גם היום בעוד רכבים, ותאמינו או לא לדעתי בטרופר זה אחד היחידות הראשונות והפשוטות שיש, היום ברכבים חדשים יותר המערכת קשורה לזווית ההגה, כמה גז הנהג לוחץ וכו'.

להנעה קבועה יתרונות וחסרונות משלה, כמו גם הנעה 2x4 ושילוב מכני כשצריך 4x4.
torque on demand -TOD - מציע העברת מומנט לפי דרישה מהרגע ש"דרכת" את המערכת, בטרופר משתמש ב 2 חיישני( חיישן אחד קיים כבר והוא vss, מהירות הרכב) מהירות, סה"כ חיישן נוסף מקדימה שמודדים מהירות ביציאות מהטרנספר על גלי ההינע, ברגע שיש הפרשי מהירויות הטרנספר מעביר את הכוח הנידרש לגלגלים הקידמיים בהפרשים של 15%, 30% , 50%)יש אינדיקציה בלוח השעונים) כשזה כבר כוח שווה וההעברה תהיה ריגעית לאותו קטע שטח, היתרון הבולט ביותר- לא מרגישים עומס על ההיגוי כמו בטרנספר רגיל.
זה בגדול.

גיא
15-03-20, 10:15
אצלינו זה פועל טוב ... [emoji2372]

Sent from my iPhone using Tapatalk

איל מ
15-03-20, 11:09
אצלינו זה פועל טוב ... [emoji2372]

להזכירך, בשלב מסוים, עלה הדיון האם וכיצד ניתן לבטל/לעקוף את הדבר הזה אצלכם.

גיא
15-03-20, 11:42
להזכירך, בשלב מסוים, עלה הדיון האם וכיצד ניתן לבטל/לעקוף את הדבר הזה אצלכם.

זוכר.

אבל !

1. אני מאז לא נתקלתי במצב שהמחשב ניתק לי
2. לא מכיר שמישהו באמת ביצע את זה
3. מעריך שהעומסים שמסתובבים אצלינו קטנים ברמות ממה שיש בטרופר .. ועוד בן 20. ( למרות שיום אחד גם הדאסטר יהיה בן 20 )

נדב ש.
15-03-20, 15:46
לדעתי המנגנון בדאסטר שונה.

דבר נוסף, במקרה תקלה בתיבת העברה בטרופרים(גם ה TOD וגם הרגיל) אתה מוצא תיבה במחיר בין 500 ל- 1000 שח...
רכב שלם כתורם לחלקים(דיזל ובנזין הם אותו דבר מבחינת חלקים, חוץ ממנוע וגיר כמובן) תמצא באיזור ה 5000 שח...

פשוט מאוד, הדיזלים ניכחדים (איך שאני רואה את זה), רבים מאלה ש"הלך לו המנוע" כבר לא מעוניינים בתיקון גם כי החלפת מנוע מגיעה לסכום של מחצית ממחיר השוק של הרכב, וגם מלאי מנועים שמתחיל להיצטמצם...

haggaigi
15-03-20, 20:11
אם אתה הולך על SUV בן 15-20 למה אתה הולך על רכב מסובך עם תקלות והזדקנות רעה (טרופר דיזל עם בעיית המזרקים הידועים והמנועים הידועים לשמצה או בנזין עם בעיית הגירים הרגישים). אני יכול להמליץ לך רק מניסיוני האישי עם שני SUV ישניםL גלופר וטראנו, היום אני עם הטראנו השני שלי: בנזין, ארוך 2002 , גיר רגיל, נוסע נהדר, נכון, איטי וחלש, אבל נותן תמורה מלאה למחירו, פלטפורמה מצויינת לשיפורים (יש נעילות בשפע, קדמיות ואחוריות), הגבהה חוקית 2 אינצ' (למרות שהוא די גבוה), פגוש אספיר + כננת, עוד ועוד...במחיר שיעלה לך לקנות טרופר בנזין ידני או אוטומט.
אגב שלי הינו רכב יום יומי ונוסע כל יום 22 ק"מ ואחת לחודש בממוצע טיול חד יומי. נסע ונוסע בכל הארץ, צפון ודרום, מטופל במוסך מורשה כבר שנים רבות כשהטיפול היקר ביותר היה היישור קו לפני ארבע שנים על סך 5,500 ש"ח. טיפולים בודדים מאד חצו את רף ה2000 ש"ח. מרביתם עלו פחות. המנוע הבנזין טיפש וחלש, ללא טורבו שיכול להתקלקל ולעניות דעתי נותן תמורה מלאה לעלותו. יש כרגע ביד 2 כמה כאלו אקספלרים עם קילומטראזים סבירים.
בהצלחה.

Yaki5500
15-03-20, 20:24
טראנו אחלה רכב אין צל של ספק. הטרופר קרץ לי הרבה בזכות הגלגל הגדול ומהלך המתלה המטורף.
שמעתי כבר שאומרים על הטראנו שהוא הקורולה של רכבי השטח - כלומר אמין, צפוי, נותן תמורה לשקל. יש לי גם חבר עם טראנו דיזל מאוד מבסוט למרות ששלו לא שיא האמינות אבל עדיין אין שם בעיות קשות כמו בטרופר ובלנד קרוזר. ברגע שמוותרים על הגלגל הגדול נפתחות המון אפשרויות. כרגע אני שוקל טראנו מול צ'ירוקי kj שהוא בכל זאת דור אחד קדימה מבחינת בטיחות וניהוג.
מאמין שבסוף אלך על הראשון שאמצא במצב ובמחיר הנכונים
תודה על ההמלצה

zivo
15-03-20, 20:55
הדיון הזה כבר מזמן התבדר, אבל עכשיו כבר נסחפתם.
טרופר טוב מטארנו בכל מימד ונתון -
אמינות, עבירות, נוחות....
טרופר קיבל את המכה שלו, ולכן הערך שלו נמוך בגלל בעיית מזרקים שכבר פשוט לא קיימת.
מצד שני, רכבת הכח של הדיזל, אמינה ללא תחרות.
הדיזל, הוא רכב אמין ביותר.

erezgur
15-03-20, 21:03
+1 לזיו.
התגובות הקודמות לגבי הטרופר כאילו נכתבו לפני 10 שנים. אין כיום בעיית מזרקים או מנוע לטרופר דיזל.
יש רכב שטח מצויין במחיר אטרקטיבי.
כמובן שיש הרבה נבלות בשוק וצריך לבדוק במיוחד אם המחיר הנמוך וחשוד מדי.

נשלח מהנייד

נדב ש.
15-03-20, 21:12
+2 לזיו.

haggaigi
15-03-20, 21:26
לא מתווכח עם אלו שטוענים שטרופר יותר טוב מטראנו, לא היה לי טרופר ולא מתיימר לדבר עליו מעבר למה שנאמר קודם. אני חושב שבתחום עלויות האחזקה ותקלות משביתות, לטרופר יש שם הרבה יותר גרוע מהטראנו ועלויות תיקונים כאלו גבוהים לאין ערוך. לא חושב שזאת חוכמה לרכוש רכב ישן ב20 אלף שקל בלי לקחת בחשבון שבטווח זמן קצר תזדקק לסכום כזה לתקן אותו, שוב בהנחה וכסף לא מצוי בשפע בכיסך, מניח שאם היית משופע בכסף היית קונה לנד קרוזר/פג'רו/ג'יפ/ לנדרובר חדיש יותר ויקר יותר.

איל מ
15-03-20, 21:30
ולקורונה יש שם של מינימום אבולה.

נדב ש.
15-03-20, 21:32
לא מתווכח עם אלו שטוענים שטרופר יותר טוב מטראנו, לא היה לי טרופר ולא מתיימר לדבר עליו מעבר למה שנאמר קודם. אני חושב שבתחום עלויות האחזקה ותקלות משביתות, לטרופר יש שם הרבה יותר גרוע מהטראנו.

היה לי טראנו אחד שנתון 96' , מצד שני היו לי כמה טרופרים...
תבין מיזה מה שתבין.

haggaigi
15-03-20, 21:42
היה לי טראנו אחד שנתון 96' , מצד שני היו לי כמה טרופרים...
תבין מיזה מה שתבין.

נכתבו פה 4 עמודים על חסרונות של טרופר בנזין עם גיר ידנים ובעיות של השתלת מנועי דיזל בבנזין ואם תבדוק כמה בעלי טרופר נדרשו להחליף מזרקים בתקופת בעלותם. מזכיר גם שהיה אפילו הארכת אחריות על הדיזלים, ככל שידוע לי. בקיצור לא מתווכח איתכם, רק ציינתי את מה שדיברו פה על הטכנולוגיה של הטרופר. נכון טרופר בפוטנציאל רכב נהדר, אבל מורכב ועם תקלות לא מועטות ולא זולות, במיוחד רכב שנסע מאות קילומטרים. היתרון של הטראנו הפשטות שלו, כל רכב, אבל כל רכב בין 15-20 שנה עמוס בתקלות, יש שמזדקנים יפה ויש פחות. השאלה זה עלות ההחזקה, זמינות חלפים והפשטות של הרכב, ככל שהוא נטול טכנולוגיות ופשוט יותר, כך הסבירות שתיקוניו יהיו פחות מורכבים.

zivo
15-03-20, 23:08
בדיוק בגלל זה אמרתי שהדיון התבדר...
רענן ונדב, שני אנשים שמכירים טרופר יותר טוב מאיסוזו, לקחו אותך לדיון אקדמאי למתקדים...
תשכח מהחלפות ומהשתלות, זה מסובך (ולדעתי, טעות מהיסוד).
טרופר דיזל, שעבר טיפול לישור קו עם הבעיות מנוע ( מזרקים מסדרות חדשות) נוסע.
היתה פעם אופנה, לעשות החלפות מונעות כל 40K, גם על זה כבר לא מדברים.

נדב ש.
16-03-20, 09:23
נכתבו פה 4 עמודים על חסרונות של טרופר בנזין עם גיר ידנים ובעיות של השתלת מנועי דיזל בבנזין ואם תבדוק כמה בעלי טרופר נדרשו להחליף מזרקים בתקופת בעלותם. מזכיר גם שהיה אפילו הארכת אחריות על הדיזלים, ככל שידוע לי. בקיצור לא מתווכח איתכם, רק ציינתי את מה שדיברו פה על הטכנולוגיה של הטרופר. נכון טרופר בפוטנציאל רכב נהדר, אבל מורכב ועם תקלות לא מועטות ולא זולות, במיוחד רכב שנסע מאות קילומטרים. היתרון של הטראנו הפשטות שלו, כל רכב, אבל כל רכב בין 15-20 שנה עמוס בתקלות, יש שמזדקנים יפה ויש פחות. השאלה זה עלות ההחזקה, זמינות חלפים והפשטות של הרכב, ככל שהוא נטול טכנולוגיות ופשוט יותר, כך הסבירות שתיקוניו יהיו פחות מורכבים.

עזוב רגע את החד קרן הזה שדיברו עליו כאן בנזין ידני או בנזין בכלל, תשווה תפוחים לתפוחים.

לגבי הדיזלים, כמו שהזכירו קודמיי אתה מדבר על תקופה שלפני לפחות 10 שנים, כאשר הטרופר היה פרה חולבת של umi אז היו החלפות גורפות של מנועים ומזרקים, כל "המחלות" שתיארת חלפו מהעולם, המזרקים שודרגו והסדרות "החדשות"(חדשות, שודרגו סביבות 2008) לא גורמות לבעיות הזרקה שהיו בעבר בתדירות גבוהה, עם זאת מזרקים מתקלקלים(במיוחד במערכות מסילה משותפת) לפעמים, אבל אני אומר לך שאם מטפלים בזמן וחלקים מקוריים, ומתדלקים בתחנות מוכרות הם מחזיקים מאות אלפי ק"מ וזאת כבר עובדה, זה נכון לכולם ולא רק לטרופר.

הטראנו שלך בנזין ישן? תשווה לטרופר בנזין ישן- לא שונים, אבל הטרופר לוקח בגדול בכל הפרמטרים לדעתי.

תשווה טרופר דיזל לטראנו דיזל 2.7 או 3.0 ותראה שמבחינת תקלות הם לא כאלה שונים.
לטראנו צרות מישלו שלא לדבר על היבואן, מרכב צר וגבוה, פרונט בעייתי(בכל השנתונים), אופציות למידות צמיגים וכו' וכו'.

haggaigi
16-03-20, 23:52
עזוב רגע את החד קרן הזה שדיברו עליו כאן בנזין ידני או בנזין בכלל, תשווה תפוחים לתפוחים.

לגבי הדיזלים, כמו שהזכירו קודמיי אתה מדבר על תקופה שלפני לפחות 10 שנים, כאשר הטרופר היה פרה חולבת של umi אז היו החלפות גורפות של מנועים ומזרקים, כל "המחלות" שתיארת חלפו מהעולם, המזרקים שודרגו והסדרות "החדשות"(חדשות, שודרגו סביבות 2008) לא גורמות לבעיות הזרקה שהיו בעבר בתדירות גבוהה, עם זאת מזרקים מתקלקלים(במיוחד במערכות מסילה משותפת) לפעמים, אבל אני אומר לך שאם מטפלים בזמן וחלקים מקוריים, ומתדלקים בתחנות מוכרות הם מחזיקים מאות אלפי ק"מ וזאת כבר עובדה, זה נכון לכולם ולא רק לטרופר.

הטראנו שלך בנזין ישן? תשווה לטרופר בנזין ישן- לא שונים, אבל הטרופר לוקח בגדול בכל הפרמטרים לדעתי.

תשווה טרופר דיזל לטראנו דיזל 2.7 או 3.0 ותראה שמבחינת תקלות הם לא כאלה שונים.
לטראנו צרות מישלו שלא לדבר על היבואן, מרכב צר וגבוה, פרונט בעייתי(בכל השנתונים), אופציות למידות צמיגים וכו' וכו'.

מקבל את ההערה שלך בנוגע למזרקים, באמת שלא מכיר את זה, אבל יודע שזו הייתה בעיה ידוע לשמצה שהשביתה המון טרופרים וחוררה את כיסי בעליהם בסכומים מזעזעים.
לגבי ההשוואה שלך בין טראנו בנזין לטרופר בנזין, אלו באמת חיות שונות בתכלית, הטרופר חזק לאין ערוך, אבל נגזרת מכך גם יותר שתיין, ולגבי בעיות הגירים, שוב, זה עלה בשרשור הזה, לעומת זאת הגיר הידני בטראנו פשוט ודורש אחת לכמה מאות אלפי קילומטרים החלפת קלאצ', ללא בעיות יוצאות דופן, בוודאי לא בהקפים של הגיר של הטרופר.
לגבי בעיות דיזלים לטראנו, ברור שיש, שוב, אני חוזר על רישא של דברי, הכל נגזרת של עלות, טראנו בכללי רכב יותר זול, היה יותר זול בקנייה ובעלות, כנ"ל בנוגע לחלפים.
בנוגע להערה שלך לגבי היבואן, כיום לדעתי הוא לא רלוונטי, לא מחזיק לדעתי חלפים של טראנו, שרובם באים מכל רחבי העולם דרך פלטפורמות הרכישה המכוונת או מרכבים שפורקו וקהילה תומכת. בנוגע למרכב הרכב, הוא אכן צר, אבל יכול לשאת בכיף משפחה בת 5 נפשות או יותר על ציודה לטיולים, לא פחות מהטרופר.
יתרונות של הטראנו על הטרופר, הן בדמות כמות הנעילות שניתן להתקין על הרכב, קדמיות ואחוריות, נשלטות ואוטומטיות, עם הגבהה חוקית מדובר ברכב משובח שמזדקן לדעתי, באופן סך הכל יפה ונותן תמורה לכיס. עלויות תיקון סבירות ולא קורעות את הכיס. אני לא שולל את הטרופר, רק מציג לפותח השרשור חלופה שלעניות דעתי כדאי לבדוק.

נדב ש.
17-03-20, 00:26
כאמור מה שהיה בעבר כבר לא רלוונטי.
הכוונה בהשוואה בין הבנזין זה לבנזין הישן עד 98' שם אין בעית בעית גירים בגלל יחסי העברה שונים ועוד.
ובשביל לא להטעות ולמען מי שיחפש בעתיד מידע, בנוגע לחלפים גם ל umi יש עדיין חלפים וגם ברשת לא חסר כי הטרופר שווק בכל העולם כמעט תחת שמות שונים, בנוסף יש בארץ לא מעט כאלה כי נמכרו בכמויות ולכן גם מוצאים אותם בפירוק לא מעט, חלקים די זולים לרוב.
נעילות יש גם לטרופר מכל מיני יצרנים כאלה ואחרים להבנתי, כאלה שלא היו בעבר גם.
הטרופרים מזדקנים גם די יפה בזכות איכות הרכבה טובה, רוב הרכבים שלמים כולל דשבורד ומפסקים, פלסטיקה ועוד.
הטראנו שראיתי לאחרונה בשנתונים עד שנות ה 2000 פלסטיקה חלשה, סאן רוף שמתפרק ודולף וכו'.

danob
17-03-20, 09:31
אתם יכולים להמשיך ולהתווכח עד שתעבור הקורונה על מי אמין יותר טרופר או טרנו...בשורה תחתונה, כשמדובר ברכב בן 20 מה שחשוב זה מצבו הנוכחי ולא מי היה אמין יותר כשהם היו חדשים (או בני כמה שנים).

להחזיק את הטרנו (דיזל) עלה לי פי כמה וכמה מלהחזיק את כל שאר הרכבים האחרים שהגיעו אחריו, ובכלל זה טרופר בנזין. למעשה הוא היה היקר ביותר לאחזקה מבין 11 רכבי שטח שהיו ברשותי (ואת כל זה הוא הספיק לעשות ב-10 חודשים). לעומתי, זה שקנה ממני היה מאוד מאוד מרוצה ממנו.

מה לומדים מזה? שבכל הקשור לרכבים (ובאופן כללי בחיים) צריך הרבה מזל, על אחת כמה וכמה כשמדובר ברכבים ישנים.

ליאור

נדב ש.
17-03-20, 10:00
צודק בהחלט.
לכן הנקודה שניסיתי להבהיר כאן לגבי הטרופר ומה שקרה איתו שזה בדיוק ההיפך, כשהוא היה חדש הוא סבל קשות מחבלי לידה וחוסר אמינות(בעיקר בגלל חוסר ידע לגבי המנוע 4jx1), אבל היום זה בדיוק הפוך...

ולגבי הטראנו..... בזמנו היה סביבות בן 10 כשהיה אצלי לתקופה של 6 חודשים כשבאותה תקופה האוטו היה לטיולים נטו.... כבר אז הסאן רוף נזל, הפרונט זה מה ששבר אותי לגביו, מבין שהיום יש יותר פתרונות לגבי זה אבל עדיין משולש עליון שהתבריג שלו נימצא על קורת השילדה ולא עם בורג ואום זה בעייתי משהו כשעושים כיווני פרונט בתקופות קצרות.

Yaki5500
17-03-20, 10:12
לכל אותו יש מוזרויות או נק' כשל מובנות בתכנון. אם ניתקע על זה לא נקנה רכב שטח בכלל

ד ו ר ו ן
17-03-20, 10:30
אתם יכולים להמשיך ולהתווכח עד שתעבור הקורונה על מי אמין יותר טרופר או טרנו...בשורה תחתונה, כשמדובר ברכב בן 20 מה שחשוב זה מצבו הנוכחי ולא מי היה אמין יותר כשהם היו חדשים (או בני כמה שנים).

+++
הגרועים לא מחזיקים מעמד בשוק להגיע לגיל 20..
ואלו שהחזיקו לגיל 20~ או טופלו כמו שצריך והמחיר בהתאם, או שזו גרוטאה שהחלודה מחזיקה אותה יחד שלא תתפרק.

-->