PDA

צפייה בגרסה מלאה : תנוחת נהיגה

דרור ברלי
18-04-20, 12:40
לבקשת איל, פתחתי שרשור נפרד:

דרור,
בדומה למדריכי רכיבה (אופנוע), יש לך תמונה חלקית לגבי תנוחת ישיבה. אם תרצה לפתוח שרשור בנושא, אשמח לחפור שם ולא לחטוף כאן.

128634

למה זה כל כך חשוב לעזאזל?... חשוב עד כדי שאנחנו, מדריכי נהיגה, נפתח בזה את השיעור הראשון?....
נדסקס בזה, נסביר, נדגים, נזהיר, נבקש ונתחנן שתשבו נכון - נכון מבחינת היחס בין הגה, דוושות ומושב. שתחזיקו את ההגה תמיד בשתי ידיים בשעה 3 ו-9, שהזרועות שלכם יהיו כפופות ב-45 מעלות, שגם הרגליים שלכם יהיו כפופות ב-45 מעלות וכף רגל שמאל (כאשר אינה מפעילה דוושת מצמד) תהיה נעוצה במדרך על מנת שהטוסיק והגב יוצמדו הכי אחורנית שאפשר לתוך המשענת.

בקורס/הדרכה, המדריך מסביר, והחניכים מבצעים ואכן הכל בסדר. אבל בסוף ההדרכה/קורס, החניכים יחזרו למכוניות שלהם ושוב יעשו מה שהם רוצים, כלומר מה שהם רגילים לעשות שנים ארוכות - יקחו את הכסא עד הסוף אחורה ועד הסוף למעלה, ישכיבו את המשענת אחורנית, ינמיכו את ההגה עד הסוף למטה, יניחו יד אחת על החלון/יחבקו את הדלת, יד שניה על ההגה בכל מקום חוץ מאשר במקום הנכון (יסובבו אותו באצבע או ב"מריחה/ניגוב חומוס" במקום ב"חליבה") , ויפליגו לדרכם....

בסופו של דבר - אף אחד לא אוהב לסבול, לשבת בתנוחה כפויה שמציקה לו. אתם יושבים ונוהגים איך שהכי נוח לכם, לא?......

אני טוען שמי שלא יושב נכון, נוהג פחות טוב.
הוא מתעייף מהר יותר, הוא מגיב לאט יותר ומדויק פחות (כן, איחור בתגובה של חצי שניה זה המון. זה נצח), מהירות ויעילות התפעול של אבזרי השליטה נפגמת. חלק מהעניין זה גם הישיבה הגבוהה שאני רואה אותה כרעה חולה בכל מה שקשור לנהיגה מהירה, בעיקר בכביש (שטח זה משהו אחר. בשטח אנחנו דווקא כן רוצים לשבת גבוה לטובת תצפית טובה על מה שקורה מסביב לרכב וגם כאן יש דרכים שונות להשיג את זה - נכונות ולא נכונות (ותיכף נגיע לזה).

וכן, ברור לי שלא כולנו נבראנו באותן פרופורציות גוף - יש גבוהים ויש נמוכים, יש ארוכי רגליים/ידיים וקצרי ידיים/רגליים. יש רזים ויש שמנים. ברור לי שמה שנוח ומתאים למשל לעידו כהן על 2 המטרים שלו יהיה מאוד לא נוח למי שנמוך ממנו בארבעים סנטימטרים.... אבל אני מתכוון שישיבה נכונה תמקם את גלגל ההגה בגובה מסוים מול הגוף שלנו, ומכיוון שברוב המכוניות כוונון גובה ומרחק גלגל ההגה אינו מספק ואינו עוקב מספיק אחרי טווח כוונון גובה המושב על מנת להתאים בול לכל אחד, קל מאוד לחרוג מזה ולקבע תנוחת ישיבה שגויה שמקשה את השליטה ברכב.

איל - אתה ביקשת שנפתח נושא נפרד. טענת משהו - קדימה, אתה ראשון. מתחילים......

ותעשו טובה - טיעונים ענייניים. לא "ככה נוח לי ואני לא משתולל אז זה מספיק טוב".

מוטי ג.
18-04-20, 12:54
המוזכר מעלה לא רק מזיז את הכסא אחורה, גם מאריך את הקבינה כדי שיהיה מקום לקחת את הכסא עוד אחורה.

Sent from my LG-H930 using Tapatalk

KOOKE
18-04-20, 12:55
מסכים חלקית. תנוחת הנהיגה המתוארת ברישום מתאימה לנהיגה מאומצת, מרוכזת ועל המסלול או על כביש מאתגר היא לא בהכרח מתאימה להזדחלות בפקק באיילון.

לשבת כל כך זקוף עם ידיים כל כך כפופות שעה בפקק מאד מאמץ ומיותר.

כשעוברים למוד נהיגה להבדיל מהזדחלות בפקק בקלות ניתן לתהכוונן לתנוחת נהיגה נכונה יותר.

hadtomer
18-04-20, 12:55
קיים קונצנזוס נרחב שברלי נוהג בתנוחה המיסיונרית.

asafk
18-04-20, 13:10
נהיגה בכביש שונה מנהיגה בשטח. בשטח אני נוהג קצת יותר 'צפוף'.
ישיבת נהיגה שלי שונה מישיבת נהיגה של גברת בת 75. מרכז כובד שונה, למשל.
אני מסכים שתנוחת נהיגה נכונה 'לפי הספר' היא דבר שצריך להתרגל אליו. אני התרגלתי לפני הרבה שנים ומאז זה רק טוב. בסופו של דבר זה כן פחות מאמץ פחות תזוזות גוף ויעילות גבוהה יותר של תנועות הגפיים.
עובדתית, כמעט כל נהג שנכנס אחרי לרכב מזיז את הכיסא אחורה ומגביה אותו 'לא מבין איך אתה יושב ככה'. ותתחיל להסביר על שמירה של הידיים באמצע טווח התנועה וזה...

אסף.

דרור ברלי
18-04-20, 13:14
עובדתית, כמעט כל נהג שנכנס אחרי לרכב מזיז את הכיסא אחורה ומגביה אותו 'לא מבין איך אתה יושב ככה'. ותתחיל להסביר על שמירה של הידיים באמצע טווח התנועה וזה...

אסף.

כנ"ל. כל מי שנכנס אחרי לוקח את הכסא אחורה. תזכיר להם גם את הגובה שלך... אתה סביב ה-1.90 כמוני, לא?

נמרוד
18-04-20, 13:19
מסכים חלקית. תנוחת הנהיגה המתוארת ברישום מתאימה לנהיגה מאומצת, מרוכזת ועל המסלול או על כביש מאתגר היא לא בהכרח מתאימה להזדחלות בפקק באיילון.

לשבת כל כך זקוף עם ידיים כל כך כפופות שעה בפקק מאד מאמץ ומיותר.

כשעוברים למוד נהיגה להבדיל מהזדחלות בפקק בקלות ניתן לתהכוונן לתנוחת נהיגה נכונה יותר.

שלמה אני נוהג פחות או יותר כמו בסקיצה שדרור צירף, תמיד, בכל רכב. ככה התרגלתי ונוח לי.

למרות שאני גבוה יחסית, אני מוצא את עצמי מקרב את המושב ומזקיף את המשענת יותר מכל אחד אחר שאני מכיר. למשל כשאני לוקח את הרכב שלי בחזרה מטיפול במוסך (ואני קצת יותר גבוה מהמוסכניק) או כשאני לוקח מכונית ליסינג של מישהו לנסיעת עבודה (אני לא מחזיק ליסינג).
השלבים שלי -
1. מוריד את הכסא עד הסוף, מכניס את ההגה עד הסוף אם אפשר (אני גבוה)
2. רגל לחוצה על הקלאץ' (אם יש) מקרב את הכסא עד שהרגל בזוית משמעותית (דרור אומר 45 מעלות - משהו כזה)
3. מזקיף את המשענת עד שכשהיד מתוחה שורש כף היד על ההגה.
4. כיוון מראות בהתאם.

מי שלא ניסה - ממליץ לנסות. לא חייבים לדקדק על הזויות, וכל רכב וכל אחד מאיתנו אכן שונה, אבל אם מקפידים על שורש כף יד מתוחה על ההגה, ושהרגל בזוית משמעותית כשהדוושות לחוצות עד הסוף, זה הדברים החשובים.

KOOKE
18-04-20, 13:37
נמרוד, אם שורש כף היד הישרה על ההגה אין מצב שבמרפק יהיה לך 45 מעלות.

בגדול תנוחה הנהיגה האישית שלי בחלק התחתון דיי דומה לתרשים אבל מסעד הכיסא מוטה יותר לאחור והידיים כשהן בתנוחת רבע לשתיים יוצרות זוית קצת יותר פתוחה במרפק - הבעיה אצלי זה לא רק הגובה (187 ס"מ) אלא גם הכרס המפוארת...

דרור ברלי
18-04-20, 15:36
שלמה, אני מחזיק ממך אחד שמבין מכוניות ואוהב לנהוג - אם הכרס עד כדי כך מפריעה לתנוחת נהיגה נכונה, הנה לך סיבה טובה לדיאטה......

דרור ברלי
18-04-20, 15:51
ישיבת נהיגה שלי שונה מישיבת נהיגה של גברת בת 75. מרכז כובד שונה, למשל.
אני מסכים שתנוחת נהיגה נכונה 'לפי הספר' היא דבר שצריך להתרגל אליו. אני התרגלתי לפני הרבה שנים ומאז זה רק טוב. בסופו של דבר זה כן פחות מאמץ פחות תזוזות גוף ויעילות גבוהה יותר של תנועות הגפיים.

אסף.

זה בדיוק ככה.
למעט תפקידו רב החשיבות של התחת, ישיבה באוטו אינה דומה בכלום לישיבה בכורסא בסלון.

צריך להתרגל לשבת נכון מול הגה. במיוחד אחרי הרבה שנים של ישיבה לא נכונה.
אבל אחרי שמתרגלים, מבינים שאי אפשר אחרת.
מי שיושב נכון מתחיל להרגיש מהר מאוד שהוא נוהג טוב יותר. חלק וזורם יותר. השליטה שלו טובה יותר, ואז הוא גם מהיר יותר מבלי שהתכוון בכלל.

Pageup
18-04-20, 16:02
נמרוד, אם שורש כף היד הישרה על ההגה אין מצב שבמרפק יהיה לך 45 מעלות.

גם לי 45 מעלות לא מסתדר, נראה לי יותר כמו 135.
שנים אני נוהג ככה וכולם לא מבינים איך אני יושב כ"כ "זקוף" על הכסא. אשתי יותר נמוכה ממני כמעט ב 20 ס"מ ושהיא נכנסת לאלפא (פעמיים בשנה) היא לא מזיזה את הכיסא אחורה (גם דרך שלא יזיזו לי את הכיוונים שלי).

איל מ
18-04-20, 16:33
לגבי ישיבה גבוהה וקרוסאוברים ג'יפונים.
נכון, רוב הקונים את הפחנועים הללו יעשו זאת בגלל שלשכנה יש, אבל....
חמותי למשל (נהגה לפני זה על טרופר, כי זה מה שהיה), לא מסוגל לשבת באוטו נמוך כי "האוטו שלפניה מסתיר לה את מה שקדימה.
וכאן טמון משהו חשוב הרבה יותר. להסתכל נכון (ורחוק) בכביש הרבה יותר חשוב מאשר לשבת נכון (אוקי, אולי לא יותר חשוב, אבל חשוב באותה מידה). מכיוון שנהג שקורא נכון קדימה, לא יכנס לצרות שנהג שמתפעל נכון את האוטו ידע לצאת מהן.
אני יושב באוטו כמו שלימדו אותי בשיעורי נהיגה ואח"כ בצבא. מתאים את מרחק הדוושות ואחר כך את מרחק (ואם יש) את גובה ההגה. יוצא שתנוחת הישיבה שלי היא די זקופה וגבוהה (ראית אותי בחילוץ בירקון, אני לא גבוה בלשון המעטה).
אגב, בתור אופנוען, המגמה של מעבר לג'יפונים, מפריעה לי לראות מעל גבי המכוניות, ומקצרת את טווח הראייה שלי. לכן אני מתנגד מוחלט לתרבות השפע המיותרת הזאת. מבחינתי שכולם (חוץ ממני כמובן, לי מגיע הכל) יסעו בקורולה לבנה.

במאמר מוסגר. לגבי מדריכי רכיבה על אופנוע- כולם מלמדים תנוחת רכיבה שנכונה לרכיבה ספורטיבית. בעיר, התנוחה הזאת גוזלת ממך שבריר שניה, ודורשת שינוי תנוחה, כשצריך ללחוץ ברקס במפתיע, או להוריד הילוך.

דרור ברלי
18-04-20, 16:55
או.

אם מישהו יטרח לבדוק (אני טרחתי), הוא יגלה שהגג בחלק גדול מהקרוסאוברים לא באמת הרבה יותר גבוה, אם בכלל, ממשפחתית מודרנית.... העמדתי את המאזדה CX3 שהיה אצלי באותו יום, לצד סקודה סופרב. הגגות היו או לפחות נראו, כמעט באותו גובה ממש....

ונעזוב לרגע את העובדה שבסוף, כשכל המכוניות יהיו קרוסאוברים, אף נהג/ת בקרוסאובר, לא יוכל לראות מעבר לגג של הקרוסאובר שלפניו....

בתכלס, הבדל הגובה הוא של סנטימטרים ספורים. מספר חד-ספרתי זניח מהצד הנמוך. וזוית הצפיה קדימה פחות טובה, כי מכסה המנוע בקרוסאובר יותר גבוה מזה שבמשפחתית ולא כי יש לו שם מרווח גחון של היילקס או יותר מנוע מבמשפחתית, אלא רק לטובת הלוק החיצוני - אבל שטח החלונות בוודאות קטן בהרבה... שוב, לטובת העיצוב. טויוטה CHR וניסאן ג'וק הם הדוגמאות המייצגות של הז'אנר הזה - נעזוב לרגע את התחושה הקלסטרופובית והחשוכה, הראות החוצה לכל הכיוונים הרבה פחות טובה. מה שרק מחזק את דעתי על המכוניות הללו כמייצגות של מגמה אופנתית ותו לא, ללא שום יתרון פרקטי אבל כן עם המון חסרונות דינמיים.

ככה שזה לא משהו שבאמת משנה מבחינת היכולת לצפות מעבר לרכב שלפניך. ואם כן אז דווקא לרעה!
הטיעון הזה של צפות מעבר לגג של האחרים, באמת תופס רק כשיושבים ברכב שטח או כביש שטח אמיתי וגבוה באמת - פאג'רו או טרופר או לנדקרוזר או דיסקו או היילקס או דיפנדר או רנגלר, אבל ממש לא בספורטאז' ועוד הרבה פחות מזה בג'וק או ב-CHR....

איל מ
18-04-20, 17:44
וואלה, ישבתי ברכב של החמות (טוסון 2008), יושבים גבוה ושדה הראיה טוב.

מוטי ג.
18-04-20, 17:47
גם אצלי בטיגואן יש מרווח ראיה נהדר, לדעתי דרור התכוון לקטנים יותר.

GodsFather
18-04-20, 18:20
דאסטר מול גולף - חד משמעית הדאסטר יותר גבוה...

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

דרור ברלי
18-04-20, 18:59
ונניח שהדאסטר והטוסון באמת יותר גבוהים מגולף.
זה באמת מספיק גבוה כדי שאשכרה תוכלו לראות קדימה מעל לגג של הגולף?

זה קישקוש ואתם יודעים את זה. זה רק בתחושה, לא יותר.
בהיילקס בפירוש כן. גם בדיפנדר ובסופה וברנגלר ובטרופר ובלנדקרוזר. אבל בקרוסאובר? זניח.

מכיוון שאתם מסנגרים על הצורך לשבת גבוה כדי לצפות טוב יותר קדימה מעל לגגות המכוניות האחרות, האם בכל רכב שהוא אתם מגביהים את המושב ככל שתוכלו, רק כדי "לשבת גבוה" ככל שתוכלו? גם על חשבון תנוחת נהיגה נכונה?.... לא תאמינו כמה אנשים משיבים על זה ב"כן".

תנוחת נהיגה היא תנוחת נהיגה, בכל רכב שהוא. גבוה או נמוך.
ועוד מעט נגיע למה שעדיף בנהיגת שטח.

מוטי ג.
18-04-20, 19:03
נכון, לא גבוה כמו הטרופר.
אבל גם לא נמוך כמו הג'טה הקודמת שלי, אבל זה לא נושא הדיון.

דרור ברלי
18-04-20, 19:10
נכון, זה לא נושא הדיון.
אבל גובה הישיבה הוא נושא רגיש.
זה חלק מההצדקות, רובן פסאודו מדעיות, לבחירה בקרוסאובר.

אישית, אני סבור שלקרוסאוברים יש תכונה אחת אמיתית שמהווה יתרון מובהק שלהם - כניסה ויציאה קלות יותר לאנשים מבוגרים.
אבל את זה בדיוק ובאופן יותר טוב מזה במודגש, הם יקבלו גם במיניוואן. רק שמיניוואן הרבה פחות סקסי....
אז מי אמר שקרוסאוברים הם רק עיצוב ואופנה ולא יותר?................................... ...........

ואם כבר מיניוואן, במיוחד הקטנים - גם הם לא נקיים מאשמה. שם תנוחת נהיגה שגויה במפגיע. מושב נהג מאוד גבוה, ובגלל שמכסה המנוע וקורות הרוחב שתומכות אותו כאשר זו העליונה שתומכת גם בשמשה הקדמית ובעמוד ההגה הם נמוכים, אז גם ההגה מותקן ממש נמוך עם טווח כוונון מוגבל ביותר. רק אנשים ממש קטנים ורזים יכולים להתקרב שם לתנוחת נהיגה מיטבית וגם הם לא בדיוק.
אני למשל, מתקשה לנהוג במיניוואנים קטנים כמו טויוטה יאריס ורסו או ספייס-ורסו. גם אחרי שהנמכתי את המושב עד הסוף, ההגה עדיין נמצא בין הברכיים שלי. מבחינתי לא נוח עד מסוכן ממש ופוסל את בחירת הרכב עבור נהג גבוה. אישור לתיאוריה הזו קיבלתי ממהנדס של טויוטה בהשקת הספייס-ורסו לפני כמה שנים, כששאלתי אותו למה תנוחת הנהיגה כל כך לא נכונה מבחינתי: "פילוח השוק הראה שהלקוח העיקרי של הדגם הזה הוא נשים מבוגרות. גילאי 50 ומעלה". סוף ציטוט. הוא היה צריך להוסיף גם שהנשים הללו יפניות קטנות בגובה מטר וחצי, וזה היה מסביר הכל.

טוב, תחזרו לנושא פוזיצית הישיבה שלכם.
לא סתם העלינו את זה. כי רוב מוחלט של אוחזי ההגה בישראל אבל גם בעולם, בפירוש לא יושבים נכון. זה בדוק.

מוטי ג.
18-04-20, 19:15
אז לגבי תנוחת נהיגה, הרבה יותר נוח לי בטיגואן מאשר בג'טה, ואני חושב שאני יושב "נכון".
בטח יותר "נכון" בטיגואן מאשר שישבתי בג'טה כי משהו שם לא הסתדר לי עם הרגליים (185 ס"מ).

נמרוד
18-04-20, 19:21
דרור מתי תפנים שההעדפות שלך לא נכונות יותר משל כל אחד אחר - הן פשוט שלך?

דרור ברלי
18-04-20, 19:27
ואני מצאתי את הגולף/ג'טה כאחת המכוניות ה"רגילות" הכי נכונות לנהיגה לטווחים ארוכים, בזכות תנוחת נהיגה מושלמת שקל למצוא עם טווחי כוונון יוצאי דופן הן למושב והן להגה (גובה ומרחק). וזה בא להדגיש שישיבה נכונה מעייפת פחות ומשאירה אותך עירני ליותר זמן.
ויצא לי לנהוג בגולפים מעל 1000 ק"מ ביום, כל יום. כולל לג אחד רצוף ללא עצירות של 650 ק"מ בהרבה פחות מ-4 שעות, שכלל גם יציאה ממדינה עם הגבלות מהירות חמורות (שווייץ) שבאופן טבעי נסענו שם על פי החוק. שאר הדרך בגרמניה, עברה מהר מאוד, הרחק מעבר ל-200 קמ"ש. יצאתי מהאוטו כמו חדש. רענן ועירני.

אבל זה ככה בכל הגרמניות. הנדסת אנוש עילית.
גם בשוודיות (וולבו ובעבר גם סאאב).
או בכל רכב שמהנדסי הפיתוח שלו הם אנשים גבוהים......

וזה למה רכבי השטח שהכי נוח וטבעי לי לנהוג בהם הם מתוצרת עידו כהן....

- - - Updated - - -

דרור מתי תפנים שההעדפות שלך לא נכונות יותר משל כל אחד אחר - הן פשוט שלך?

אני מתעסק בנושא הזה מדי שבוע.
מודרכים שלא יושבים נכון ולא מחזיקים נכון את ההגה. אבל היי, ככה נוח להם!.... הבנאדם נוהג ככה 40 שנה, ראש בתקרה, הגה בין הברכיים - מניח עליו יד אחת, מחבק ת'דלת ביד השנייה. ככה נוח לו! מי אני שאקבע לו שמה שמתאים לי מתאים גם לו?.....
זה לא אני קבעתי. יש כללים שנוסחו ופותחו על סמך נסיון של גדולים מאיתנו. יש לזה משקל גם בבטיחות.

ואז כשהוא צריך לתמרן או להגיב מהר, אתה רואה איך נהיה לו פלונטר בידיים.
בהתחלה זה מצחיק. אחר כך הוא גם שוגה בתת-תגובות או בתגובות יתר ולא עובד מדויק.
או שההגה בורח לו כי הוא מכוון נורא נמוך והוא החזיק אותו בתנוחת "ניגוב החומוס".

ואז נופל לו הפגוש.

מסקנה:
חרא אוטו.
חרא מכוון.
השטח אשם.

איל מ
18-04-20, 19:35
לא יודע מה קורה אצלכם הגבוהים. אצלי אם אני לא מרים את הכסא עד הסוף אני רואה את הכביש ברווח שבין ההגה לדשבורד. הממוצע הישראלי נמצא איפשהו באמצע בין המטר שישים שלי למטר תשעים שלך.

ymandel
18-04-20, 19:36
מאז שעברתי הדרכת נהיגה ב "ראלקס" אשדוד, אי שם בשנת 98, אני יושב כמעט כמו בתרשים, וזה מרגיש לי טבעי (1.78, לא מהענקים).
וזה לא כל כך משנה לי אם זה במיאטה, דיפנדר או כל רכב אחר חוץ מואנים שבהם ההגה יותר "שטוח".

נמרוד
18-04-20, 19:49
אני מתעסק בנושא הזה מדי שבוע.
מודרכים שלא יושבים נכון ולא מחזיקים נכון את ההגה. אבל היי, ככה נוח להם!.... הבנאדם נוהג ככה 40 שנה, ראש בתקרה, הגה בין הברכיים, ביד אחת, מחבק ת'דלת ביד השנייה. ככה נוח לו! מי אני שאקבע לו שמה שמתאים לי מתאים גם לו?.....
זה לא אני קבעתי. יש כללים שנוסחו ופותחו על סמך נסיון של גדולים מאיתנו. יש לזה משקל גם בבטיחות.

ואז כשהוא צריך לתמרן או להגיב מהר, אתה רואה איך נהיה לו פלונטר בידיים.
בהתחלה זה מצחיק. אחר כך הוא גם שוגה בתת-תגובות או בתגובות יתר ולא עובד מדויק.
או שההגה בורח לו כי הוא נורא נמוך והוא החזיק אותו בתנוחת "ניגוב החומוס".

ואז נופל לו הפגוש.

מסקנה:
חרא אוטו.
חרא מכוון.
השטח אשם.

לא התכוונתי לתנוחת הנהיגה, בזה אתה צודק. אלא להטפות על סוגי המכוניות. יש אנשים שקרוס אובר מתאים להם, הרבה אנשים, לא סתם מייצרים אותם.

דרור ברלי
18-04-20, 19:59
גם בקרוסאובר אפשר לשבת נכון.
או שלא. הרוב לא.

- - - Updated - - -

לא יודע מה קורה אצלכם הגבוהים. אצלי אם אני לא מרים את הכסא עד הסוף אני רואה את הכביש ברווח שבין ההגה לדשבורד. הממוצע הישראלי נמצא איפשהו באמצע בין המטר שישים שלי למטר תשעים שלך.

ואתה בדיסקו, שמבחינת ראות החוצה הוא אולי הרכב בעל ההנדסה הטובה ביותר.

Snir
18-04-20, 20:00
אשמח לשמוע הסבר למה נכון יותר לשבת נמוך (בכיוון הכיסא, לא בסוג הרכב), לא הצלחתי לקלוט את זה בין ההודעות כאן.

דרך אגב, אצלי כמה שיש פחות אפשרויות מתוחכמות בכיסא (גימני, היילקס ישן) אני מוצא את הישיבה יותר נוחה...
בכל מני מכוניות גרמניות מתוחכמות עם מליון תנוחות כיסא והגה אני לא מצליח למצוא את התנוחה הנכונה..

opl
18-04-20, 20:02
אני 1.90, בשביל לשבת ככה בדיפנדר צריך או לנסר את הרכב או את העצמות. היד אצלי בכל רכב כן רופייה על ההגה - (ראש כף היד על החלק העליון של ההגה, את זה למדתי מאיזה סרטון של ראם סמואל מלפני הרבה שנים) אבל הרגליים... במיוחד רגל ימין היא בסוג של Z שכזה שנשען על הבלם יד. בטנדרים הברכיים שלי נוגעות בדשבורד, אני יושב קבוע הכי נמוך שאפשר בכיוונון הכיסא.

איל מ
18-04-20, 20:05
גם בקרוסאובר אפשר לשבת נכון.
או שלא. הרוב לא.

- - - Updated - - -

ואתה בדיסקו, שמבחינת ראות החוצה הוא אולי הרכב בעל ההנדסה הטובה ביותר.

אחת הסיבות שאני בדיסקו.
אגב, בחלק מהדיפנדרים בצבא הייתי יושב על שק"ש. יאמר לזכותי שגם אנשים נורמליים היו עושים זאת.

דרור ברלי
18-04-20, 20:06
דיפנדר זה בעיה....
הגוף של דיפנדריסטים ותיקים מקבל צורת S או Z....

אני מת על דיפנדרים. אבל אחרי 3 ימים רצופים בדיפנדר, החלו לי כאבי גב ורגליים שלקח להם ארבעה חודשים לחלוף.
אבל סולחים לו. כי דיפנדר זה אוטו שלא משנה כמה תעבוד ותשקיע, אתה לא יכול להתאים אותו לצרכיך. זה אתה שצריך להתאים לצרכיו.

לא הצלחת? תעבור לאוטו אחר.

נמרוד
18-04-20, 20:06
פיספסת את הכוכבית בדיאגרמה שדרור צרף: לא רלוונטי לבעלי דיפנדר.
עבורם התנוחה באמת שונה.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200418/3a9b42c5fc4e4961d4f74ea72ec0a966.jpg

opl
18-04-20, 20:15
קטע, למטה יש קישור ל"נושאים דומים"

הראשון בניהם הוא:http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/23692-%D7%AA%D7%A0%D7%95%D7%97%D7%AA-%D7%A0%D7%94%D7%99%D7%92%D7%94-%D7%90%D7%95-%D7%9C%D7%9E%D7%94-%D7%A0%D7%94%D7%92%D7%99-%D7%93%D7%99%D7%A4%D7%A0%D7%93%D7%A8-%D7%97%D7%99%D7%99%D7%91%D7%99%D7%9D-%D7%9C%D7%A1%D7%91%D7%95%D7%9C

"תנוחת נהיגה או למה נהגי דיפנדר חייבים לסבול"

שנת 2007.

חסר לי בתמונה שלך ארנק ריק וחשבונית של המזרח.

nirs
18-04-20, 21:43
השלבים שלי -
1. מוריד את הכסא עד הסוף, מכניס את ההגה עד הסוף אם אפשר (אני גבוה)
2. רגל לחוצה על הקלאץ' (אם יש) מקרב את הכסא עד שהרגל בזוית משמעותית (דרור אומר 45 מעלות - משהו כזה)
3. מזקיף את המשענת עד שכשהיד מתוחה שורש כף היד על ההגה.
4. כיוון מראות בהתאם.
.

נמרוד,
לא מבין את פשר הורדת הכסא.
ברכב שטח עדיף לשבת כמה שיותר גבוה לשיפור זווית הראיה קדימה (כמובן תוך שמירה על מרחקים נכונים מההגה, זווית הגוף, מרחק לדוושות וכו׳ בדומה לתמונה של בארלי)

Sent from my iPhone using Tapatalk

asafk
18-04-20, 22:52
הרכב שטח שיש לו תיקרה, לשבת גבוה זה לחטוף.
לא רק ישירות מהתקרה, בעיקר מהקורה העליונה של הדלת....

אסף.

דרור ברלי
18-04-20, 23:57
נמרוד,
ברכב שטח עדיף לשבת כמה שיותר גבוה לשיפור זווית הראיה קדימה (כמובן תוך שמירה על מרחקים נכונים מההגה, זווית הגוף, מרחק לדוושות וכו׳ בדומה לתמונה של בארלי)

כן, אתה רוצה לשבת גבוה כדי לשפר את זוית הראיה שלך קדימה... אבל אם ההגה לא מתכוונן בהתאם, נדפקה לך תנוחת הנהיגה על מזבח הגובה.
ואז אתה מגלה גם ש....
1. הראש שלך חוטף מכות מהתקרה ומהמשקוף העליון של הדלת.
2. בלא מעט כלי רכב כמו סיקס/סופה, דיפנדר, רנגלר ועוד, ישיבה גבוהה מביאה לך אל מול העיניים את הקצה העליון של השימשה הקדמית... ושכרך יצא בהפסדך.
3. ואז אתה גם לא יושב נכון והשליטה שלך נפגעת, גם הראש שלך כואב מהמכות ואתה גם לא רואה קדימה טוב כמו שחשבת.
תוסיף לזה שבג'יפ פתוח ללא דלתות ישיבה גבוהה מדי אשכרה תגרום לך להרגיש שאתה הולך ליפול ממנו.

לשבת גבוה ללא הכרח אמיתי ברכב שמתוכנן לזה, זה אשכרה רע.
אני מקווה שאצליח לשכנע ולו בנאדם הגיוני אחד להוריד את מושב הנהג שלו לגובה הנכון - גם אם הצלתי נפש אחת בלבד, זה מספיק לרשום אותי לכף זכות.

nirs
19-04-20, 09:30
לא רואה סתירה בין מה שכתבת לבין מה שאני כתבתי.
רצוי לשבת הכי גבוה שאפשר תוך שמירה על התנוחה והמרחקים הרצויים (כולל מהתקרה [emoji6]).
יש לכוון את ההגה, מרחק דוושות (גם את זה אפשר בחלק מהרכבים) מראות וכו׳ ע״מ שיתאימו לגובה.

ד ו ר ו ן
19-04-20, 09:31
2. בלא מעט כלי רכב כמו סיקס/סופה, דיפנדר, רנגלר ועוד, ישיבה גבוהה מביאה לך אל מול העיניים את הקצה העליון של השימשה הקדמית... ושכרך יצא בהפסדך..
ממתי בסופה/סיקס/דיפנדר היה כוונון גובה כיסא?

מתי בדיפנדר מיקום הכיסא קשור לרכב?
(זה יותר נראה כאילו אמרו למחסנאי, ״לך שם לקופסא ההיא, תחבר כיסא בתוכו בצד שמאל מקדימה״).

דרור ברלי
19-04-20, 12:13
במקרה של סופה/סיקס המושב המקורי (המחורבן) לא ניתן לכוונון וכרית המושב מאוד דקה, על מנת שהגובה יתאים למיקום ההגה.
ברוב הסיקסים/סופות עמוד ההגה קבוע ולא ניתן לכוונון.
בחלק מהסיקסים/סופות מותקן עמוד הגה אופציונלי שניתן לכוונון לגובה בלבד. זה אולי פותר חלק מהבעיה עבור נהגים גבוהים שמיקום ההגה המקורי נמוך להם מדי.

רבים מבעלי הסיקסים/סופות מחליפים מושב לאיכותי/נוח יותר שמקורם מפירוק, שמגיע מפרייבט/רכב אחר - קחו בחשבון שרוב המושבים מפרייבטים הם בעלי כרית עבה/גבוהה מדי והתקנתם על הרגליים המקוריות יוצרת תנוחת נהיגה גבוהה מדי בעליל עד כמעט מגוחכת, עם מיקום גלגל הגה נמוך מדי עד בלתי אפשרי לשליטה סבירה ברכב.
במקרה כזה יש לקצר את הרגליים המקוריות/לבנות את הרגליים מחדש - זו עבודת מסגרות וריתוכים שאינה טריוויאלית לכל אחד.

לכן מומלץ להחליף רק למושבים תחליפיים איכותיים שמיועדים מלכתחילה לג'יפ CJ/YJ ומתאימים בולט-און לרגליים המקוריות. או למושבים ספורטיביים - באקטים/ריקליינרים שהתחתית שלהם דקה מספיק.

------------------------------------------------------------------------------------------------

בדיפנדר המושב המקורי מותקן על מין תיבה שהיא חלק ממרכב הרכב, לרוחב כל תא הנוסעים. התיבה הזו משמשת לאיחסון המצבר וכו' וגם כאן מדובר במושב די בסיסי ולא תמיד נוח, עם כרית מושב מאוד דקה.
התקנת מושב חליפי דורשת עבודת הכנה מורכבת בהתאם על מנת לשמור על גובה/נומך נסבל, בהתאם לגובה ואורך רגלי הנהג. קחו את זה בחשבון.

KOOKE
19-04-20, 12:44
נשאלה השאלה ולא ממש נענתה מדוע ישיבה נמוכה חשובה לתנוחת נהיגה נכונה?

אני רק משער שהתשובה שבעת ישיבה נמוכה יותר ביחס לדוושות וההגה נוצרות זויות ומנופים נכונים וטובים יותר לתפעול ההגה וללחיצה על הדוושות.

גם מתאפשר לחץ בעזרת הרגל על ה"דוושה המתה" כך שהגוף נטוע טוב יותר במושב כשמופעלים עליו כוחות G גבוהים.

יתקנו/ ירחיבו המומחים ממני בעניין זה.

השירשור הזה הזכיר לי שאני אכן צריך להזמין ולהתקין דוושה מתה ברנגלר שלי.....זה נשכח ממני במסגרת השיפצורים והדיגומים האין סופיים ברכב הזה. ברנגלר הקודם התקנתי כזו דוושה מתה. פשוט אבסורד איך דבר כזה לא קיים מהיצרן ברכב מודרני...מקום סביר להנחת הרגל השמאלית...טוב נו זה רנגלר וצריך לפרנס את שוק האפטרמרקט.

נמרוד
19-04-20, 12:55
נמרוד,

אני מנמיך את המושב פשוט כי אני גבוה, לא מאיזו סיבה עקרונית.
(כמובן ברכב שזה אפשרי... בהיילקס שלי, שהוא נחשב "מודרני", אין כוונון גובה בכל מקרה, במקרה זה אני מרים את ההגה עד הסוף).

הדברים המהותיים הם שתהיה זוית משמעותית הן ברגליים (עם דוושות לחוצות עד הסוף) והן בידיים. כשהידיים והרגליים ישרות מדי, טווח התנועה והכוח שאפשר להפעיל מוגבל. כל שאר הכוונונים נועדו כדי להתאים את סביבת הנהג לנתונים הפיזיים של הנהג.

מה שדרור מנסה להגיד, הוא שאנשים רבים נוהגים רחוק מדי מהדוושות וההגה.

יונתןמצפה
19-04-20, 14:12
ממתי בדיפנדר היה כוונון גובה כיסא?

מתי בדיפנדר מיקום הכיסא קשור לרכב?

ממתי בדיפנדר היה כוונון של משהו?? [emoji848]

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

opl
19-04-20, 14:37
https://www.youtube.com/watch?v=_opnFeTrj4M

talw
19-04-20, 15:55
שמתי לב הרבה פעמים שתמיכה נכונה לתחתית הירכיים מקנה נוחות, לא לחינם כל הבאקטים (כמו בתמונה של דרור) מרופדים בכריות מתחת לברכיים ואחורה. שילוב של כיסא טוב עם מרחקים נכונים להגה ולדוושות הוא יתרון ברור לזמני תגובה ותפעול, הבעיה היחידה שתנוחת דריכות שכזו גוררת אחריה מכתבים כל חודש לתיבה עם תמונות של הרכב מאחור והזמנה לבתי משפט.

nirs
19-04-20, 15:59
ממתי בדיפנדר היה כוונון של משהו?? [emoji848]

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

בדיפנדר שלי (עם כסאות מזדה 3) היה כוונון גם לגובה.
היה שימושי ומועיל.

איל מ
19-04-20, 16:03
שורה תחתונה, רוב האנשים שאני רואה שיושבים לא נכון, יושבים רחוק ונמוך מדי (מגזרי).
או לחילופין, בלי להזכיר מגדר, צמוד לגלגל ההגה, בצורה שגם לא מאפשרת היגוי, וגם לא משאירה סיכוי אם תיפתח כרית אויר.

מיכה100
19-04-20, 17:03
וואלה לא מבין איך אתם מצליחים להקיש מהשרטוט של דרור אל עצמכם, אלא אם כן מישהו צילם אתכם מהצד בלי דלת לשם ההשוואה.
הפרוצידורה שלי (1.77 ביום טוב עם רוח גבית) כוללת דחיפת ההגה עד הסוף, שיפוע הגה נמוך יחסית אבל שמשאיר מספיק מרווח מעל הברכיים, גובה כיסא מספיק גבוה כדי לראות טוב אבל מספיק נמוך כדי שהתקרה לא תרגיש קרובה מדי, מסעד זקוף מספיק כדי שהגב התחתון לא ישדר מצוקה ומיקום כיסא ככה שעם יד ישרה פשוטה קדימה שורש כף היד נוגע בחלק העליון של ההגה (שריד לאיזה קורס מפעם).
אה ותמיכת גב תחתון עד הסוף קדימה, חשוב לאללה למקרה גב כמוני.
כמובן שחלק מהכונונים משפיעים אחד על השני, אבל בסוף יש איזו נוסחת קסם שבה הכל מרגיש נכון.
כל האמור לעיל נכון לאוקטביה עתירת כיוונונים ונהגים משפחתיים במנעד גבהים עצום.
בדיסקו אני פשוט נכנס ונוסע :cool:.

דרור ברלי
19-04-20, 17:19
אם אתה מחלק למגזרים ומגדרים שיושבים לא נכון:

המגדר - קרוב מדי וגבוה מדי. מקובל במיוחד בתת-קטגוריית הסבתא. החזה בתוך ההגה, הידיים לא אוחזות בהגה אלא מחבקות אותו. כנראה זה עניין של חום ואהבה אימהיים. בקרב המגדר יש גם את האסכולה ההפוכה, הנונשלנטית - זו שמקובלת בעיקר בקרב תת-קטגוריית הפרחה, שמתבטאת גם ברגל שמאל מקופלת צמוד לחזה, עם כף הרגל עם כרית המושב, או לעתים אפילו על הדשבורד. משתלב מצוין עם כיסוי פרווה ורודה על ההגה ומבטיח שבזמן פיצוץ כרית האויר, הברך תפוצץ את שתל הסיליקון, תמחץ את הצלעות ואולי גם את הפרצוף. לא אבדה גדולה.

המגזר - תמיד רחוק מדי, תמיד הכי נמוך שאפשר ותמיד עם משענת שכובה אחורנית - אם תשימו לב, תראו שגם ההגה אצלם מונמך עד הסוף ומסובבים אותו באמצעות קצה הציפורן. שם זה חלק מפוזה נונשלנטית מאוד מוקפדת.... מקובל במיוחד בדגמי מכוניות ספציפיים כמו הונדה סיוויק-קופה והולך מעולה עם קסקט של נייק.

מי יותר גרוע? רחוק מדי גרוע באותה מידה כמו קרוב מדי. אבל אלה לא הקליינטים שלי.

עכשיו נחזור לרצינות התהומית.... כפי שהזכירו לפני, זוית 45 מעלות ברגליים חשובה (מרחק נכון מהדוושות). רגל שמאל במדרך - חשוב, אפילו חיוני! במיוחד ברכב אוטומטי. ואני יודע שבכמה וכמה מכוניות אין דבר כזה, בין אם היצרן התכוון שתרכשו בנפרד (רנגלר) או שסתם אין, כמו בפוקוס 2002 שלי...
מיקום ההגה (גובה = קצה עליון של גלגל ההגה מקביל לגובה הכתף. מרחק = ידיים כפופות ב-45 מעלות. שורש כף היד נוגע בקצה העליון של גלגל ההגה כאשר הידיים מתוחות קדימה. רגליים - ברכיים ב-45 מעלות או 135 למי שמתעקש....). את הפוזיציה הנכונה הזו תקבלן רק אם הכסא נמוך יחסית וההגה גבוה יחסית וקרוב. תמיכה לחלק האחורי (תחתון כשיושבים) של הירך, חשובה מאוד. כפי שטל רמז - ככה יושבים נהגי מירוץ, כי כשאתה בתנוחה הנכונה זה מתבטא בביצועי נהיגה טובים יותר. נורא פשוט.

ד ו ר ו ן
19-04-20, 19:06
תת-קטגוריית הפרחה, שמתבטאת גם ברגל שמאל מקופלת צמוד לחזה, עם כף הרגל עם כרית המושב, או לעתים אפילו על הדשבורד. משתלב מצוין עם כיסוי פרווה ורודה על ההגה.
כביש בר-אילן השנה.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200419/ad9e244bc12c78b77a7ff28a485fc73e.jpg

מוטי ג.
19-04-20, 19:17
שלא יהיה להגה קר

KOOKE
19-04-20, 20:49
כיוון מחשבה קצת אחר - למה בכלל צריך תנוחת נהיגה נכונה ויכולת שליטה על ההגה, הדוושות וההילוכים ברכב מודרני?

ההיגוי הפך למתוגבר להחליא כד ניתוק מוחלט מהנהג במה שמכונה היגוי על חוט חשמלי - היזון חוזר, לוחמת הגה וכו' מושגים ששייכים אולי לרכבי אספנות ובטח לא ברכב מודרני ממוצע. תכלס ברוב הרכבים המודרניים ניתן לסובב את ההגה עם הציפורן הארוכה של הזרת כפי שתיאר דרור.

גיר ידני עולם הולך ונעלם - מאז שנכנס הגיר הרובוטי כפול המצמדים לעולם הרכב יותר ויותר דגמי רכב מוצעים רק בגרסה אוטומטית ולכל היותר יש את הפלאפים בצידי ההגה להחלפת הילוכים כאילו ידנית - דוושת קלאץ' - מה זה? זה קורה בעולם כולו ולא רק בארץ או בארה"ב. תכלס אם בפורמולה עברו לגיר רובוטי אז מה יגידו אזובי המשפחתומטית.

אם במה שכתבתי לא דיי אז תוסיפו את מערכות העזר הבטיחותיות בלימה מוקדמת עצמאית, בקרת שיוט אדפטיבית, תיקון/ התראת סטייה מנתיב, התראה שטח מת, בקרת החלקה ומה לא...(שלא נרחיק בכלל לרכב אוטונומי שזה כבר דיון אחר..)

היי אפילו מערכות המולטימדיה לא דורשות הפעלה פיזית כיום - פיקוד קולי, או אפילו סיבוב אצבעות באויר כדי להגביר הווליום וכדי לחסוך מהנהג את המאמץ הכרוך בלחיצה על כפתור שעל ההגה....כאילו דא...???

אז חוזר לשאלה הפותחת תגובה זו - אם לא נדרשת כמעט שום מעורבות או יכולת פיזית ממשית כדי לשלוט על ניהוג הרכב הרכב מודרני אז בשביל מה לעזזל להקפיד על תנוחת ישיבה שאמורה להקנות לנו יכולת טובה יותר (שכאמור לא ממש נדרשת יכולת) לתפעל מערכות השליטה והנהיגה ברכב?

אז בהחלט ניתן להבין את דרור שמצהיר שיותר מהנה לשלוט בחיפושית עתיקה וסוררת בכביש מפותל...

איל מ
19-04-20, 20:54
יאללה, יוחזרו התפוחים לגלגל ההגה!

yoav
18-10-20, 22:14
אז ניסיתי ככתוב:
הושבתי את המטר שבעים הצנועים שלי בהיילקס. הנמכתי את הכיסא למינימום.
העיניים רואות רק דש בורד והשמשה הקדמית אי שם למעלה.. על מכסה המנוע וכל מה שלפני הרכב אין בכלל מה לדבר [emoji2369]

נמרוד
18-10-20, 22:32
אבל אתה 1.70, אז למה שתנוחה שנוחה למי ש1.80 או 1.90 תתאים לך? בשביל זה יש את הכיוונונים.

hadtomer
19-10-20, 15:04
שורה תחתונה: אם יש לך דיפנדר ואתה מעל מטר שמונים, צריך לקצץ קצת את קצות האצבעות ברגליים. אם יש לך דיפנדר ואתה מטר שבעים, צריך לחבר בוקים מעץ לכפות הרגליים. אם יש לך דיפנדר ואתה מעל 90 קילו אז צריך להוריד לך את מרפק ימין, אם יש לך דיפנדר ואתה פחות מ80 קילו אז צריך להוסיף לך 9 קילו לתחת ואם יש לך דיפנדר ואתה ממוצע אז זה כולה לשייף משהו כמו חצי סנטימטר מהחלק העליון של הגולגולת, ואז זה פרפקט.

ניב151
20-10-20, 18:14
התנוחה שדרור העלה , מתאימה לנהיגה ספרוטיבית , לנהיגה במשפחתית .
ממש לא לנהיגת שטח / טיול ארוך .

בכל הרכבים שהנהג מבלה בו שעות , ימים שלמים , הישיבה זקופה .

ראו את כל המשאיות , מסחריות וכו'

דווקא זווית הכסא דיפנדר הוא טובה ( לא מבחינת זווית הרגלים לדוושות ).

ד ו ר ו ן
20-10-20, 19:22
התנוחה שדרור העלה , מתאימה לנהיגה ספרוטיבית , לנהיגה במשפחתית .
ממש לא לנהיגת שטח / טיול ארוך .

בכל הרכבים שהנהג מבלה בו שעות , ימים שלמים , הישיבה זקופה .

ראו את כל המשאיות , מסחריות וכו'

דווקא זווית הכסא דיפנדר הוא טובה ( לא מבחינת זווית הרגלים לדוושות ).

זה לגמרי אישי.
אני לא סובל את התנוחה הזקופה בשטח בה מכות וטלטלות אנכיות מלמטה עולות לך דרך עמוד השדרה למוח.
כנל בדיפנדר בישיבה הזקופה שלא לומר כפופה לפנים לכל מי שמעל מטר וחצי.
ניב,
נסעת פעם יום שלם בשטח עם משאית?
זה ממש לא כייף, גם לא במשאית ייעודית לשטח.

ymandel
20-10-20, 19:28
להפתעתי, נהגתי בשבוע שעבר 900+ ק"מ, ללא הפסקה בדיפנדר 130, היה נוח וללא כאבים למחרת.
כבישים בגרמניה...

ניב151
20-10-20, 19:28
זה לגמרי אישי.
אני לא סובל את התנוחה הזקופה בשטח בה מכות וטלטלות אנכיות מלמטה עולות לך דרך עמוד השדרה למוח.
כנל בדיפנדר בישיבה הזקופה שלא לומר כפופה לפנים לכל מי שמעל מטר וחצי.
ניב,
נסעת פעם יום שלם בשטח עם משאית?
זה ממש לא כייף, גם לא במשאית ייעודית לשטח.

לא נסעתי במשאית בשטח.
בהיילקס, דימקס ודומהם נסעתי והתנוחה זוועתית .
הרכב הכי נוח שיצא לי לנהוג עליו בשטח זה דיסקברי .

שמעון.פ
20-10-20, 21:33
היום כשלכול המשאיות יש כסאות עם בולמי זעזועים
שסופגים את כל מהמורות הדרכים, זה שונה לחלוטין.

ברכבים ללא בולמים, תנוחה זקופה, תגמור את הגב.

ד ו ר ו ן
20-10-20, 21:59
היום כשלכול המשאיות יש כסאות עם בולמי זעזועים
שסופגים את כל מהמורות הדרכים, זה שונה לחלוטין.

בשטח זה בא לידי ביטוח בעיקר כמחלת ים.

-->