PDA

צפייה בגרסה מלאה : בגי"ה - בורסה

אומי5
21-04-20, 16:14
באמת לא ברור איך עוד אין פה שירשור כזה.

אני מבקש שכל מי שעונה שיבהיר אם הוא בטוח ב100 אחוז במה שהוא אומר, בסוף אנשים עלולים להשתמש במידע הזה.
(וכמובן כל מי שעושה עושה על אחריותו בלבד).

ולשאלה הראשונה:
אופציות לונג קול.
נניח שקניתי ב1000 דולר אופציות למניות ב50 דולר לשנה קדימה. המניה היום שווה 20 דולר.
בפועל הכסף יושב אצל הברוקר והוא חותם התחייבות מול המוכר למכור לי במחיר הזה בעוד שנה, עד כאן נכון ?

היה ובפרק זמן של שנה המניה עברה את ה50 דולר, אני בעצם מממש את הרכישה ומוכר במחיר השוק (נניח 70) הרווחתי 20 דולר למניה?

אם כל זה נכון, למה זה עדיף על פשוט לקנות מניות באלף דולר ולמכור ברווח של 50 ? ( או למכור מוקדם יותר ברווח של 20, מה שגם יותר סביר שיגיע)

(אני מבין שההבדל הוא בסיכון, אבל לא מבין איפה נכנס ההבדל הזה)

OFF-RoaD
21-04-20, 16:30
אני לא איש מקצוע מהתחום.
משקיע בקטנה בשלב זה ומתעניין / קורא לא מעט.

להבנתי,

כשאתה רוכש *אופצית* לונג קול אתה לא משלם את מחיר המניה של האופציה (בדוגמה שלך, 1000 דולר) אלא את מחיר האופציה, שיהיה נמוך ממחיר המניה. זה נותן לך הזדמנות לאסוף את הכסף לרכישה מתישהו לאורך החוזה וכך בעצם למנף כסף שאין לך כדי לממש רווחים שהיית יכול לעשות אם היה לך את הכסף לקנות את המניה.

כמובן שכמו בכל אופציה - אתה לא מחויב לממש אותה בעצמך, אלא יכול למכור אותה הלאה, וכתלות בה, גם לא חייב לחכות לתום השנה (יש אפשרות לממש במהלך תקופת החוזה).

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

אומי5
21-04-20, 16:36
זאת אומרת שבאלף דולר אני קונה אופציה לרכוש במאה אלף, ואז כשהאופציה הזו תהייה מאוד רווחית אני אמכור אותה למישהו שיש לו מאה אלף לשים ? והוא נגיד ישלם עליה 30 אלף כי 100000 כפול 20 דולר וכו' ?

OFF-RoaD
21-04-20, 16:44
משהו כזה, כן.

בעצם במקום לקנות את המניה עצמה (או מוצר אחר שמוכרים לך עליו אופציות) כי אין לך כסף / אתה לא באמת רוצה להחזיק בו (אם ניקח דוגמה חיה מהימים האחרונים - רוב המשקיעים לא רוצים להחזיק חביות נפט בגינה או מטילי זהב במדיח) / המוכר לא באמת רוצה למכור אותו כרגע - אתה סוג של מהמר על מה יקרה עם המחיר שלו (יעלה / ירד).

(שוב - עד כמה שאני מבין. אני לא איש מקצוע בתחום)

אומי5
21-04-20, 16:48
כמובן שנפט זה הכיוון :)

OFF-RoaD
21-04-20, 16:58
אם בנפט עסקינן, עוד 2 נק'

1. כאמור, רוב המשקיעים סוחרים באופציות נפט ולא בנפט עצמו, פשוט כי אין להם מה לעשות איתו. אתה תצטרך בבוא העת (בעת הפקיעה או קודם לכן) למכור את האופציה למשקיע אחר או לחברת נפט פיזית שירצו לממש אותה מול הספק.

2. שוב, להבנתי (ואני מרגיש צורך להגיד את זה) - בניגוד לזהב למשל, שהתנודתיות שלו די נמוכה, הנפט מתנהג כמו רכבת הרים. הבעיה העיקרית עם הנפט כרגע היא 0 ביקוש, אבל הוא מושפע באופן תדיר ממשחקי כוחות ומאבקי אגו של שליטים (ראה הצפת השוק על ידי הרוסים והסעודים), כל אירוע גדול כמו מלחמה/אסון יכולים לנער אותו באופן שונה משאר הכלכלה וההתנהגות שלה, והסיכון שם (וגם הסיכוי) גבוהים מאוד. באופן אישי אני חושב שזה לא מקום לשים בו חסכונות אלא אם אתה מקצוען, או שזה כסף שלא אכפת לך לאבד.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

ניר ל
21-04-20, 17:06
אתה רוצה לתת דוגמה ספציפית ?

בדוגמה שלך אם אני מבין נכון - 50 זה מחיר המימוש , שנה אחת זה הזמן לפקיעה , 20 זה שער הספוט (שער הנכס נכון לרגע זה) ו 1000 זה סכום הקנייה.

אם כך חסר לך מחיר האופציה ויחס ההמרה.

אם מחיר האופציה הוא 2 וכל אופציה = יחידה אחת (מניה/ חבית נפט/ אונקיית זהב/ דולר אחד) , אז ב 1000 אתה קונה 500 אופציות.

עכשיו יש לך שנה להיות צודק - אם ביום הפקיעה, שער המניה יהיה גבוה מ 50 אתה תרוויח את ההפרש. אם נניח השער יהיה 53 , תקבל 3 כפול 500 = 1500 ויהיה לך רווח של 50% על ההשקעה שלך.
יש שוק לנגזרים ואתה כמובן יכול לקנות ולמכור לכל אורך התקופה, מחיר האופציה יהיה מושפע מהזמן לפקיעה, מחיר המימוש, מחיר הספוט , תנודתיות וריבית.

טכנית, הבורסה מחוייבת לך ומחזיקה בטחונות כדי להבטיח בוודאות גבוהה שאתה תקבל את ההפרש , תרחיש נדיר כמו אתמול עם ירידת מחיר הנפט, עלול להוות בעיה רצינית לעמוד בהתחייבות הזאת.

assafy
21-04-20, 17:11
איך בא לביטוי שער הספוט שציינת?

Sent from my SM-G970F using Tapatalk

ניר ל
21-04-20, 17:20
כמובן שנפט זה הכיוון :)

איפה אתה קונה call על נפט ?

נפט זה סיפור אחר, מה שקרה אתמול זה לא במסחר באופציות אלא במסחר בחוזים עתידיים.

קניית אופציה מחייבת רק את המוכר. הקונה משלם מראש את מחיר האופציה וזה המקסימום שהוא יכול להפסיד. חוזה מחייב את שני הצדדים.

- - - Updated - - -

איך בא לביטוי שער הספוט שציינת?

ככל שהוא גבוה יותר, האופציה מסוג call תהיה יקרה יותר (אם שאר המשתנים קבועים), הגיוני בסה״כ .

- - - Updated - - -

תעשו לעצמכם טובה ואל תתפתו לשרוף כסף במשחקים האלה.
הבנה טכנית של הנושאים האלה היא פשוטה, גוגל ילמד אתכם לא פחות טוב מכל מכללה או גורו , אבל היא לא עוזרת להרוויח כסף.

אני מבין שזה מאד מפתה בעיקר כרגע , כשמשעמם , אין עבודה ומחפשים דרכים להשלמת הכנסה - אבל זו לא אחת מהדרכים האלה .

נמרוד
21-04-20, 17:38
ותקשיבו לניר_ל.
יש שני דברים שהוא מבין בהם - זה, ואקדחים.

assafy
21-04-20, 18:09
לגבי הנפט אנחנו מדברים על עסקאות פורוורד, נכון?
לגבי אופציות, אם אני מבין נכון אז מי שרושם אופציות לא תחום בהפסדים לעומת מי שקונה, אז למה שמישהו יעשה את זה?

ואל חשש, לא הולך להכנס לתחום. סקרנות אינטלקטואלית בלבד.

shachar
21-04-20, 18:16
באמת לא ברור איך עוד אין פה שירשור כזה.

אני מבקש שכל מי שעונה שיבהיר אם הוא בטוח ב100 אחוז במה שהוא אומר, בסוף אנשים עלולים להשתמש במידע הזה.
(וכמובן כל מי שעושה עושה על אחריותו בלבד).

ולשאלה הראשונה:
אופציות לונג קול.
נניח שקניתי ב1000 דולר אופציות למניות ב50 דולר לשנה קדימה. המניה היום שווה 20 דולר.
בפועל הכסף יושב אצל הברוקר והוא חותם התחייבות מול המוכר למכור לי במחיר הזה בעוד שנה, עד כאן נכון ?

היה ובפרק זמן של שנה המניה עברה את ה50 דולר, אני בעצם מממש את הרכישה ומוכר במחיר השוק (נניח 70) הרווחתי 20 דולר למניה?

אם כל זה נכון, למה זה עדיף על פשוט לקנות מניות באלף דולר ולמכור ברווח של 50 ? ( או למכור מוקדם יותר ברווח של 20, מה שגם יותר סביר שיגיע)

(אני מבין שההבדל הוא בסיכון, אבל לא מבין איפה נכנס ההבדל הזה)על רגל אחת ועל קצה האצבעות..
אופציה לונג זו הזכות שלך לממש.
אם השער ירד מכסימום תפסיד את הפרמיה ששילמת.
אם אתה קונה את הנכס כאשר הוא יורד אתה יכול להפסיד את כל השווי.

וחוץ מזה, מה שניר אמר..

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

מאיר אלוני
21-04-20, 19:08
יש מי שיעשה הרבה כסף מנפילות הנפט :
https://www.calcalist.co.il/markets/articles/0,7340,L-3809493,00.html

https://www.calcalist.co.il/markets/articles/0,7340,L-3809190,00.html

קצת תשובות :

https://www.calcalist.co.il/markets/articles/0,7340,L-3809614,00.html

ניר ל
21-04-20, 19:17
לגבי הנפט אנחנו מדברים על עסקאות פורוורד, נכון?
לגבי אופציות, אם אני מבין נכון אז מי שרושם אופציות לא תחום בהפסדים לעומת מי שקונה, אז למה שמישהו יעשה את זה?

ואל חשש, לא הולך להכנס לתחום. סקרנות אינטלקטואלית בלבד.

לא,
עסקת פורוורד זה גם סוג של חוזה עתידי , אבל הוא לא סחיר.
נניח שאתה יבואן, קונה סחורה ב $ ומוכר אותה ב ₪,שוטף + 60 אז אתה גם משלם לספק. אם ה $ יעלה בינתיים ב 10% הלך לך הרווח ... אז אתה מתקשר לחדר עסקאות מט"ח של הבנק והוא מצטט לך שער $ לתאריך הרצוי באמצעות חישוב פערי ריבית ועמלה .

Future זה חוזה עתידי שנסחר בבורסה כמו החוזים על הנפט.

במידה וקיימות אופציות סחירות אז ניתן לרכוש או למכור חוזה סינטטי, באמצעות קניה וכתיבה (מכירה) של אופציות רכש ומכר באותו מחיר מימוש.

אומי5
21-04-20, 21:19
אתה רוצה לתת דוגמה ספציפית ?

בדוגמה שלך אם אני מבין נכון - 50 זה מחיר המימוש , שנה אחת זה הזמן לפקיעה , 20 זה שער הספוט (שער הנכס נכון לרגע זה) ו 1000 זה סכום הקנייה.

אם כך חסר לך מחיר האופציה ויחס ההמרה.

אם מחיר האופציה הוא 2 וכל אופציה = יחידה אחת (מניה/ חבית נפט/ אונקיית זהב/ דולר אחד) , אז ב 1000 אתה קונה 500 אופציות.

עכשיו יש לך שנה להיות צודק - אם ביום הפקיעה, שער המניה יהיה גבוה מ 50 אתה תרוויח את ההפרש. אם נניח השער יהיה 53 , תקבל 3 כפול 500 = 1500 ויהיה לך רווח של 50% על ההשקעה שלך.
יש שוק לנגזרים ואתה כמובן יכול לקנות ולמכור לכל אורך התקופה, מחיר האופציה יהיה מושפע מהזמן לפקיעה, מחיר המימוש, מחיר הספוט , תנודתיות וריבית.

טכנית, הבורסה מחוייבת לך ומחזיקה בטחונות כדי להבטיח בוודאות גבוהה שאתה תקבל את ההפרש , תרחיש נדיר כמו אתמול עם ירידת מחיר הנפט, עלול להוות בעיה רצינית לעמוד בהתחייבות הזאת.

לא מתכוון לקנות נפט אלא אופציות על מניות של חברות נפט, אחת או שתיים. נניח של חברת SHELL על הכפלת השווי הנוכחי.
כמובן שאני לא מתכוון להשקיע שם את החסכונות שלי, סכום הימור של נגיד אלף דולר שאני מוכן לאבד בשביל הסיכוי לקבל 5000.
אז אם נלך לפי הדוגמא שלך, אם אני מניח שהמניה תגיע תוך שנה ל70, אז אני מסכן אלף בשביל הסיכוי לקבל 10000.
ודי סביר להניח שהמניה תחזור ל60 ואז הרווח הוא 5000 דולר.

נכון?

ונמרוד צודק, כשקניתי לראשונה אקדח הלכתי לניר וקיבלתי קפה והרצאה מצוינת על העולם שנכנסתי אליו. מהשיעורים הטובים שקיבלתי בנושא.
ועוד דבר, אני בדיוק אחרי הפסד קטן כי חשבתי שאני יודע... אז זה בסדר, אני לא שאנן, ולא חושב שבבורסה רק מרוויחים.
אני בעיקר מנסה ללמוד את התחום הזה, וכרגע מוכן לשים שם קצת כסף כדי להשתפשף. (ובכלל לא בטוח שזה יהיה אלף דולר, יש לי ג'יפ על הראש :) )

ניר ל
21-04-20, 22:32
אתה מתכוון למניית shell שנסחרת בNY בשם RDS.B ?
המחיר שלה היום 32$ , לפני חודש ביקרה ב 20$.

השיא שלה היה קרוב ל 70$
אופציית call לינואר 21 במחיר מימוש 50 עולה 50 סנט ביחס 1:100, כלומר 50$ לחוזה ונניח עוד 10$ עמלה כי אתה לא תקבל מחיר של שחקן. אז ב 1000$ תוכל לקנות 16 אופציות לינואר 21 או 6 אופציות לינואר 22, אלו הציטוטים שאני רואה ואין לי מושג אם הם בכלל הוגנים, כי אלו אופציות מאד רחוקות מהכסף. 16 אופציות שקולות ל 1600 מניות ואם זה יגיע ל 50$ אז זה יהיה שוו"ע ל 80 אלף דולר, על כל 1$ מעל 50 אתה תקבל 1600$ ביום הפקיעה. כמובן שככל שהמניה תקדים לעלות הרווח יהיה גבוה יותר גם הרבה לפני שתגיע ל 50$, בגלל הפרמטרים הנוספים שמשפיעים על שווי האופציה.

אומי5
22-04-20, 11:06
אוקי, עד כאן זה נשמע דווקא די משכנע, הימור מסוכן על X שיכול להניב 80X.
עכשיו אני מנסה להבין מה קורה בהפסד.
אם המניה לא מטפסת, אז פשוט אף אחד לא ירצה לקנות אופציה שיש לה מעט סיכוי להתממש ואז אני תקוע איתה עד רגע הפקיעה? ברגע הפקיעה היא פשוט נעלמת? מי הרוויח את 1000 הדולר האלו ? ברוקר? מוכר האופציה? מי בעצם מוכר לי את האופציה ?

ניר ל
22-04-20, 12:15
מי שמוכר לך את האופציה מקבל את הכסף , מי שכתב את האופציה ולא התכסה (קנה בחזרה) חשוף להפסד בלתי מוגבל .
הברוקר מקבל עמלה שסיכמת איתו , תבדוק אם היא לא גבוהה יותר ממחיר האופציה.

אתה בתור קונה מתחיל מהנקודה הכי נמוכה - התשלום שלך הוא ההפסד המקסימלי ומכאן אתה יכול רק לעלות.

גם כרטיס לוטו עולה x ומרוויח מליון x . זה לא הימור מסוכן אם אתה בצד הקונה, אתה יודע בדיוק כמה אתה משלם.

ניר ל
22-04-20, 12:25
מי שכותב ( יוצר) אופציה , נמצא במצב הפוך - הוא מקבל את הרווח המקסימלי במכירה ומהנקודה הזאת הוא יכול רק לרדת. אם ביום הפקיעה הוא נשאר עם כל הכסף או חלקו , אז הוא הרוויח.
הברוקר דואג שיהיו לו בטחונות מספיקים כדי לשלם את החוב בכל רגע נתון , אם אין לו והוא לא מוסיף בזמן אז הברוקר מתכסה עבורו בהפסד .

ברגע הפקיעה האופציה מתבטלת .

ניר ל
22-04-20, 13:29
יש מי שיעשה הרבה כסף מנפילות הנפט :
https://www.calcalist.co.il/markets/articles/0,7340,L-3809493,00.html

https://www.calcalist.co.il/markets/articles/0,7340,L-3809190,00.html

קצת תשובות :

https://www.calcalist.co.il/markets/articles/0,7340,L-3809614,00.html

כן ... זה מאד חכם לשים את כל הביצים באותו סל ... אבל אני שמח שהם עושים את זה, נותן לנו סיכוי מוחשי בהחלט לראות אותם חוזרים לגור באהלים ולחיות מחלב גמלים. פחות מקור מימון לארגוני טרור.

מאיר אלוני
22-04-20, 18:23
כן ... זה מאד חכם לשים את כל הביצים באותו סל ... אבל אני שמח שהם עושים את זה, נותן לנו סיכוי מוחשי בהחלט לראות אותם חוזרים לגור באהלים ולחיות מחלב גמלים. פחות מקור מימון לארגוני טרור.

יש להם ביצים גדולות והם ירוויחו מיליארדים וכבר רואים את הנפט עולה היום

-->