PDA

צפייה בגרסה מלאה : מצבר נוסף לטובת צרכני מאהל

boaziko
05-05-20, 15:04
אני שוקל את האפשרות להתקין מצבר נוסף לטובת "צרכני המאהל".
קראתי כמה דיונים על מצבר שני ומרוב שנכנסתם שם לדקויות (ואחד בשני..) הלכתי לאיבוד.. אי לכך אנסה להגדיר במדויק מה אני מחפש:

1. אני רק בודק כמה יעלה לי פרוייקט כזה. קראתי את כל הדעות בעד ונגד. שורה תחתונה - אני רוצה עוד מצבר, השאלה כמה עולה..
2. אני לא מבין בחשמל בשיט. אני מנסה להבין מה אני צריך כדי לחבר מצבר נוסף מתחת למכסה מנוע לטובת מקרר, משאבת מים ותאורה. פשוט. אמין. זול.
3. יש סיכוי גבוה שאלך בסוף לבעל מקצוע, אבל אני שואל פה כיוון ש:
א. אני רוצה להבין מה החלקים שצריך למערכת כזו.
ב. גם אם אלך למתקין, אולי אוכל להגיע עם הרכיבים שאקנה בנפרד ובכך להוזיל עלויות. אשמח לקישורים ספציפיים.
ג. אולי בסוף אחליט לנסות לבנות לבד..

הרכב - פאג'רו דיזל 2008.

מכיוון שסעיף ג' נכתב כדי להרגיש יותר טוב עם עצמי, אשמח מאד גם לקבל המלצה לבעל מקצוע אמין ומקצועי באזור המרכז.

בבקשה תשאירו את הדיון ברמת הקבצה ב', כדי שאבין על מה אתם מדברים.
תודה רבה.

דורון.פ.
05-05-20, 15:19
השאלה אים אתה רוצה מצבר ליתיום (שאני אישית חושב שזה הפתרון הנכון) או מצבר עופרת
בנוסף צריך עוד
מפסק ראשי
איסוליטור בין במצברים
אולי DC2DC
מטען אם צריך לטעון מחשמל
פיוזים
כבלים וסופיות
יש מתקון למצבר נוסף?
כדי שנהיה פייר המחיר ינוע לדעתי בין 1000~1500 תלוי במצבר ותלוי במספר הצרכנים
רשימת החלקים הסופית תהיה תלויה במצבר שתבחר יש פה מפוזרים מלא לינקים אבל אפשר לנסות לרכז ברגע שתחליט
אולי נייצר מדריך התקנה

ובעל מקצוע - לא יכול להמליץ בתחום הזה מעדיף לבד ואפילו מוכן לעזור רק שאני בחיפה
אולי הפנינג התקנה אם מישהו יכול לארח

erezgur
05-05-20, 15:43
הערה - מצבר ליתיום כנראה לא תרצה בתא המנוע. הוא לא אוהב חום יותר מדי.

נשלח מהנייד

boaziko
05-05-20, 15:44
תודה רבה על הפירוט ועל הנכונות!!
אין מתקון למצבר.
בקשר לסוג המצבר - זה שוב נופל תחת הקטגוריה של "לא מבין בשיט"..
באופן עקרוני - זה לא שאני רוצה להרים ארוע במאהל. רוצה את הבייסיק. שהמקרר יקרר, האור יאיר, המשאבה תשאב, ואני אהיה רגוע.

נדב42
05-05-20, 15:56
אם אין דרישה לזרמים גבוהים, שימוש כעזר להתנעה, ותוכל למקם אותו באזור המטען ולא בתא המנוע, הפתרון בכתבה של זיו נשמע כמו כיוון נכון ...

דורון.פ.
05-05-20, 16:28
מסכים פה עם נדב
בתא המטען יהיה הרבה יותר פשוט
לדעתי המצבר של ה20ah יהיה קטן מידי כדי להפעיל הכל בלי דאגות ובראש שקט
המצבר של ה50ah יהיה מצוין ולא צריך עוד המון חלקים
העבודה "הקשה" ביותר תהיה לסלול קו מהמצבר אחורה :)

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

boaziko
05-05-20, 18:30
אם אין דרישה לזרמים גבוהים, שימוש כעזר להתנעה, ותוכל למקם אותו באזור המטען ולא בתא המנוע, הפתרון בכתבה של זיו נשמע כמו כיוון נכון ...

פספסתי פה משהו.. מה זה "הכתבה של זיו"?

- - - Updated - - -

מסכים פה עם נדב
בתא המטען יהיה הרבה יותר פשוט
לדעתי המצבר של ה20ah יהיה קטן מידי כדי להפעיל הכל בלי דאגות ובראש שקט
המצבר של ה50ah יהיה מצוין ולא צריך עוד המון חלקים
העבודה "הקשה" ביותר תהיה לסלול קו מהמצבר אחורה :)

במה הקונפיגורציה הזאת יותר פשוטה? איזה חלקים לא צריך?
מבחינת סלילת קו מהמצבר אחורה - זה משהו שבמילא אני עושה בשביל המקרר. לא ככה?

erezgur
05-05-20, 18:32
בהחלט פיספסת...
חפש את המאמר מהימים האחרונים. יש שם את הפיתרון לצורך שלך עם הרבה מידע טכני מלווה...
http://www.jeepolog.com/forums/content.php/3939-%D7%92%D7%95%D7%9C%D7%A9%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%95%D7%93%D7%A7%D7%99%D7%9D-%D7%9E%D7%A6%D7%91%D7%A8-%D7%A6%D7%A8%D7%9B%D7%A0%D7%99%D7%9D-EASTAR-LiFePo4

נשלח מהנייד

asafk
05-05-20, 18:46
תתחיל ברשימה - בטבלה - של כל צרכני המחנה, כמה הספק כל אחד לוקח, לכמה זמן יעבוד כשהמנוע מדומם.

אסף.

zivo
05-05-20, 19:41
תתחיל ברשימה - בטבלה - של כל צרכני המחנה, כמה הספק כל אחד לוקח, לכמה זמן יעבוד כשהמנוע מדומם.

אסף.

מסכים שזו הגישה הנכונה, אבל אני חושש שלהרבה אנשים יהיה קשה לעשות את החשבון.
השאלה הגדולה זה "מוצרי יוקרה" כמו מכונות אספרסו ומערכות קול.
בלי מערכות כאלו, מי שרוצה מקרר + תאורה + משאבת מים ....
אפשר להסתדר עם 20AH , אבל זה יחייב כל הזמן לחשוב ולשנות הרגלים. צריך לשאוף ל 30-35AH.

boaziko
05-05-20, 20:11
תודה רבה על הכתבה.
הבנתי חלק..
אם הבנתי נכון - אני יכול להשתמש במצבר ליתיום המדובר בתנאי שאתקין אותו בתא המטען. לא הבנתי בדיוק איזה חלקים הוא חוסך לי לעומת התקנת מצבר התא המנוע? אם לנסח את השאלה אחרת - מה אני צריך חוץ מהמצבר ליתיום המדובר כדי להגיע למערכת מלאה? (הבנתי שלא חייבים dctodc אבל אז לא אגיע לטעינה מלאה. כמה זה חוסך מבחינת עלויות?).

אסף, מבחינת הצרכנים:

אני מעריך שרב הטיולים יכללו מאהלי לילה שנפתחים אחר הצהרים ומתקפלים כשמתחיל להיות חם מידי..
זה יהיה מאד נחמד אם המקרר יעבוד ללא הפסקה. יהיה נחמד עוד יותר אם המקרר יוכל לעבוד גם במקרה של מאהל של יום שלם.

מקרר - 66W
https://www.e-shetach.co.il/shop/snomaster-carfridge-classic-tr42/

משאבה - כנראה שזאת המשאבה:
https://davinciworkshop.co.il/product/%d7%9e%d7%a9%d7%90%d7%91%d7%aa-%d7%9e%d7%99%d7%9d-3-%d7%9c%d7%99%d7%98%d7%a8-%d7%93%d7%a7%d7%94/

לא הצלחתי למצוא נתונים טכניים..
מבחינת זמן עבודה - רגיל.. שטיפת ידיים, שטיפת כלים.

תאורת מאהל:
פה אין לי נתונים ועוד לא עשיתי שעורי בית לגבי מה שאני רוצה להרכיב.
הרצון שלי הוא שני "פוז'קטורים" קטנים על הגגון - אחד אחורה ואחד הצידה. לא חזקים מדי. תאורת מאהל נעימה.

אנחנו לא כלכך אנשי מוסיקה במאהל, אבל אולי גם הרדיו יופעל מדי פעם.

zivo
05-05-20, 20:26
תודה רבה על הכתבה.
הבנתי חלק..
אם הבנתי נכון - אני יכול להשתמש במצבר ליתיום המדובר בתנאי שאתקין אותו בתא המטען. לא הבנתי בדיוק איזה חלקים הוא חוסך לי לעומת התקנת מצבר התא המנוע? אם לנסח את השאלה אחרת - מה אני צריך חוץ מהמצבר ליתיום המדובר כדי להגיע למערכת מלאה? (הבנתי שלא חייבים dctodc אבל אז לא אגיע לטעינה מלאה. כמה זה חוסך מבחינת עלויות?).

אסף, מבחינת הצרכנים:

אני מעריך שרב הטיולים יכללו מאהלי לילה שנפתחים אחר הצהרים ומתקפלים כשמתחיל להיות חם מידי..
זה יהיה מאד נחמד אם המקרר יעבוד ללא הפסקה. יהיה נחמד עוד יותר אם המקרר יוכל לעבוד גם במקרה של מאהל של יום שלם.

מקרר - 66W
https://www.e-shetach.co.il/shop/snomaster-carfridge-classic-tr42/

משאבה - כנראה שזאת המשאבה:
https://davinciworkshop.co.il/product/%d7%9e%d7%a9%d7%90%d7%91%d7%aa-%d7%9e%d7%99%d7%9d-3-%d7%9c%d7%99%d7%98%d7%a8-%d7%93%d7%a7%d7%94/

לא הצלחתי למצוא נתונים טכניים..
מבחינת זמן עבודה - רגיל.. שטיפת ידיים, שטיפת כלים.

תאורת מאהל:
פה אין לי נתונים ועוד לא עשיתי שעורי בית לגבי מה שאני רוצה להרכיב.
הרצון שלי הוא שני "פוז'קטורים" קטנים על הגגון - אחד אחורה ואחד הצידה. לא חזקים מדי. תאורת מאהל נעימה.

אנחנו לא כלכך אנשי מוסיקה במאהל, אבל אולי גם הרדיו יופעל מדי פעם.

http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/115885-%D7%9E%D7%A6%D7%91%D7%A8-%D7%A0%D7%95%D7%A1%D7%A3-%D7%9C%D7%98%D7%95%D7%91%D7%AA-%D7%A6%D7%A8%D7%9B%D7%A0%D7%99-%D7%9E%D7%90%D7%94%D7%9C?p=889886&viewfull=1#post889886

boaziko
05-05-20, 20:40
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/115885-%D7%9E%D7%A6%D7%91%D7%A8-%D7%A0%D7%95%D7%A1%D7%A3-%D7%9C%D7%98%D7%95%D7%91%D7%AA-%D7%A6%D7%A8%D7%9B%D7%A0%D7%99-%D7%9E%D7%90%D7%94%D7%9C?p=889886&viewfull=1#post889886

אם אני מבין נכון, אז שלחת אותי חזרה למה שכתבת שכדאי ללכת על מצבר 30-35Ah?

אם כן, אז המצבר שדברת עליו בכתבה לא מתאים לצרכי.
אז אני חוזר לתחילת הדיון הזה - מה כן אני צריך? איזה מצבר 35Ah? איך לחבר? איפה? מה עוד צריך?

או שאני עושה סלט..?

zivo
05-05-20, 21:12
כן, אתה עושה קצת סלט.
ההמלצה המפורשת שלי, ללכת על המצבר 50AH.
אבל אני אציע לך רעיון נוסף, לך על התקנה מלאה ונכונה (איזולטור וDC2DC), ומצבר של 20AH.
לא יספיק, תוסיף מצבר 20AH נוסף.

My two cents

asafk
05-05-20, 21:18
אם המקרר לא יהיה פתוח נון סטופ- וזה עניין של חינוך - 20 יספיק בהחלט. כל שאר הצרכנים - קטנים.

אסף.

boaziko
05-05-20, 21:45
אוקיי. אז זאת אופציה אחת.
איזו עוד אפשרות עם מצבר גדול יותר ולא כלכך יקר?

boaz avrahami
05-05-20, 21:47
אם המקרר לא יהיה פתוח נון סטופ- וזה עניין של חינוך - 20 יספיק בהחלט. כל שאר הצרכנים - קטנים.

אסף.

מקרר סגור לחניה של 12 -14 שעות זה 25-30 א״ש בטמפרטורות של עכשיו ומכוון על מינוס 5 בפנל ותכולה לא מלאה.
לא שיקרה משהו אם המקרר יפסיק אחרי עשר שעות אבל הבעיה שהמקרר בניגוד לתאורה לא עובד עד קצה הקיבולת של המצבר אלא מפסיק באזור 11 וולט על המצבר שזה עוד אי אלו אמפרים בקיבולת שנשארים בלתי מנוצלים.
אני מהמר שאתה צריך מינימום מצבר של 45 א״ש בשביל להתנהל בלי חשש.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

דורון.פ.
05-05-20, 22:03
במה הקונפיגורציה הזאת יותר פשוטה? איזה חלקים לא צריך?
מבחינת סלילת קו מהמצבר אחורה - זה משהו שבמילא אני עושה בשביל המקרר. לא ככה?

אין שום הבדל במספר החלקים
לדעתי יותר פשוט לסלול כבלים אחרוה ואז יש הרבה יותר חופש למקם רכיבים/מצבר וכו מאשר בתא המנוע.
לזה התכוונתי.

לפי כמות הצרכנים 30-35 היה מספיק המצבר של ה50 מסיר כל דאגה

ממיר dc2dc טוב יעלה עד 30$ חושב ששווה
איסולטור אפשר לשים מפסק ידני אבל לדעתי שווה להשקיע כ30$ בממסר אוטומטי
מפסק ידני טוב 10~15$
ועוד 10$ לקופסאת פיצול
כמובן לא כולל כבלים וסופיות

אם בונים עם סוללה עם bms פנימי הייתי הולך על משהו כזה

דרך אגב המשאבה שם לא זולה בהתחשב שאת רוב הרכיבים מזמינים מדוד עלי הייתי חושב גם על המשאבה
מקווה שלא פוגע באף חנות ישראלית בגלל זה
כי המקרר נכנס טוב במבצע של 50% על פריט שני.

ד ו ר ו ן
05-05-20, 22:24
אם אני מבין נכון, אז שלחת אותי חזרה למה שכתבת שכדאי ללכת על מצבר 30-35Ah?

אם כן, אז המצבר שדברת עליו בכתבה לא מתאים לצרכי.
אז אני חוזר לתחילת הדיון הזה - מה כן אני צריך? איזה מצבר 35Ah? איך לחבר? איפה? מה עוד צריך?

אמרת כניסה ממוקדמת לחניון וקיפול כשחם.. זה אומר מעל 12 שעות במקום.

בהנחה שאתה לא מעוניין ברכב מונע מסריח(ואם יש ילדים אז גם מסוכן), ורועש בחניון לטעינת פיצוי, אתה צריך מצבר גדול יותר, או לחשוב על טעינה סולרית בשעות האור, כדי להרוויח את הלילה.

דפוס החניון שלנו דומה, ומה שאתה מתאר גבולי מאד למצבר כזה, במיוחד בקיץ.

zivo
05-05-20, 22:29
מקרר סגור לחניה של 12 -14 שעות זה 25-30 א״ש בטמפרטורות של עכשיו ומכוון על מינוס 5 בפנל ותכולה לא מלאה.
לא שיקרה משהו אם המקרר יפסיק אחרי עשר שעות אבל הבעיה שהמקרר בניגוד לתאורה לא עובד עד קצה הקיבולת של המצבר אלא מפסיק באזור 11 וולט על המצבר שזה עוד אי אלו אמפרים בקיבולת שנשארים בלתי מנוצלים.
אני מהמר שאתה צריך מינימום מצבר של 45 א״ש בשביל להתנהל בלי חשש.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

אתה קצת סותר את עצמך, אתה כותב מקרר אבל מציין טמפ' של מינוס 5 (זה נקרא פרייזר) :-)
יש לזה השפעה גדולה, ושאני כתבתי לגבי איך להסתפק ב 20AH אז באמת אחת הבררות זה במשך היום להחזיק מקרר מאוד קר, אבל בלילה לתת לו לעלות לעבר ה 6 מעלות. לא יקרה שום דבר לאכול, אבל תחסוך חשמל.
וכן, צריך קצת משמעת לגבי פתיחות הוצאה והכנסה, וששותים מים (קרים) בארוחת ערב, מכניסים בקבוקים חדשים רק בבוקר למחרת.
דבר נוסף, ברגע שעובדים עם מצבר ליתיום, אין סיבה לא לשנות את המתח ניתוק של המקרר (שמיועד במקור למצבר עופרת, הדנפוס יכול לעבוד עד 9.4V).

אני כבר בסביבות שנה וחצי עם ליתיום, עם מקרר מאוד בזבזני ושימוש מאוד בזבזני, והרבה תאורה וכו', בחיים לא חציתי את ה 35AH, וברוב הלילות פחות מ 25AH (ובמפגש של ג'יפולג המקרר בכלל הטעין לי את הליתיום :-) ).

boaziko
05-05-20, 23:06
אני קצת מתחיל להתבלבל. אני אנסה למקד:
השאיפה היא למערכת שתיתן שקט ולא תהיה גבולית (אבל גם לא מוגזמת), וכמובן לשמור על עלויות נמוכות שלא פוגעות ב"איכות' המערכת.
אני מבין שמצבר הליתיום של 50mh שהוזכר בכתבה, יענה על הצרכים שלי בצורה מושלמת. חוץ מהמחיר.
האם ניתן להתקין מצבר מסוג אחר, שייתן לי את אותו מענה, אבל יעלה פחות? אני מזכיר שאפשר להתקין בתא המנוע.
תודה!

zivo
05-05-20, 23:57
אני אנסה לעשות אתך את התחשיב.
שאלה ראשונה - כמה אתה פעמים בשנה את ישן בשטח והמצבר יצטרך לשרוד לילה עם מקרר? אם מדובר בפחות מ 5-7 לילות בשנה, אז כנראה שמצבר עופרת יחזיק את השנתים שלוש (אולי 4 אם אתה מקפיד להחזיק אותו טעון כל הזמן).
אבל אם אתה 10 לילות ויותר (בשנה), הנה התחשיב (שאני עשיתי) -

כמו שאסף כתב, חייבים הנחת עבודה - מה הקיבול של המערכת שאנחנו רוצים לבנות.
בנוסף אני מניח שמצבר עופרת רגיל, אסור לפרוק יותר מ 20-30% (וגם זה, בפריקות חוזרות (20?) מקצר לו את החיים), ומצבר AGM יכול לפרוק 60%.
עכשיו נחזור להנחת העבודה לגבי הקיבול הנדרש -

מקרה ראשון, עד 20AH-
ליתיום אפשר להניח מצבר 20AH , עולה פחות מ 600 ש"ח, DC2DC יעלה עוד 100 ש"ח, סה"כ 700ש"ח. זה אמור להחזיק הרבה שנים (10?) (כל שאר האביזרים, אין הבדל).
מצבר עופרת 70AH - יעלה בסביבות ה 600 ש"ח. פריקה של 20AH מקרבת אותך ל 30% פריקה. זה לא דבר שאפשר לחזור עליו אן ספור, ולדעתי שנתיים שימוש זה מספר סביר. רוצה להיות אופטימי, קח 3.
מצבר AMG - יעלה מעל ל 800 ש"ח, יחזיק פחות מיליתיום, עולה יותר, אין טעם להמשיך.

סיכום - הכי פשוט מצבר עופרת רגיל. המחיר המידי, כמעט אותו הדבר. ברגע שהעופרת יגמר ותצטרך לקנות את השני, למשך השמונה שנים הבאות, ליתיום יותר זול (זה יכול להגמר בשליש, רבע מחיר).

מקרה שני, 30-35AH -
תניח שני מצברי ליתיום של 20 (או אחד של 50), 1200 ש"ח, DC2Dב 100, סה"כ 1300. יחזיק הרבה זמן (10? שנים).
מצבר עופרת לא יחזיק פריקות של 50%, אתה תצטרך מצבר של 90-100AH, זה כבר מצבר של 800+ ש"ח . אם אתה בפחות מ 30AH ללילה, אז זה יחזיק את ה2-3 שנים, אבל אם אתה באמת מגיע ל 35AH, לדעתי אחרי פחות משנתיים , תצטרך לקנות מצבר חדש.
מצבר AGM , 70AH - יעלה 800-900 ש"ח, ישרוד יותר טוב ממצבר רגיל. אם ישל מצבר התנעה AGM ברכב, יכול להיות שזה הפתרון הכי פשוט. אבל אם לא, והמצבר התנעה שלך הוא עופרת רגיל, אתה מתחיל להסתבך עם טעינה של שני מצברים לא זהים במקביל (ה AGM והמצבר של הרכב). כל היצרנים והמומחים אומרים שאסור לעשות את זה. במבחן השטח, יש כאלו שעושים את זה. דבר אחד בטוח, זה לא עושה טוב , לאף מצבר. אפשרות, AGM ותוסיף לו DC2DC.
סיכום - במידי הכ זול עופרת. AGM לא הרבה יותר יקר. בטווח של 3-4 שנים ויותר, ליתיום יותר זול משניהם.

מקרה שלישי 40-45AH -
ליתיום (50AH) ו DC2DC סה"כ 1400ש"ח
עבור מצבר עופרת רגיל, תצטרך יותר מ 90-100AH. יש לך מקום? מה תשים 120AH ? כמה זה עולה? אתה רוצה לשים מצבר של 100 ולרוקן מעל 40% כל פעם? לדעתי לא ישרוד לאורך זמן.
AGM 90AH - יכול להיות אופציה מעניינת (גם פה אותן בעיות של מצברם לא זהים וכנראה שרצוי להוסיף DC2DC). יעלה מעל 1000 ש"ח יחזיק אולי 3-4 שנים.
במידי, AGM הכי זול. 3-4 שנים והלאה, ליתיום הכי זול.

שאר האביזרים - איזולטור, פיוזים, חוטים, מפסקים... אין הבדל. תראה את הרשימה שדורון שם פה.

אם אתה באמת מחפש לחסוך (ואני שונא את ההתחכמויות האלו) - שים ליתיום של 20AH ובלילות חמים שאתה צופה שהמקרר יצרוך יותר חשמל, בתחילת הערב, תשארי את המקרר על המצבר של הרכב, אחרי ארחות ערב, תעביר את המקרר לליתיום. 5 שעות מקרר X פחות מ 2AH ממוצע לצריכה של מקרר= 10AH . זה לא יזיק למצבר של הרכב , וזה יתן לך לעבור לילה בשלום.
תצטרך את זה רק בלילות חמים (בחורף המקרר לוקח מעט מאוד חשמל).
כאמור, אני לא ממליץ. בסופו של יום, רוב בתקלות, מהתעסקות שלנו בשטח. אני מעדיף מערכת שלא צריך לגעת בכלום.

omri_t
06-05-20, 00:15
אני שמתי מצבר בתא המטען.
הוא מחובר עם ממסר למצבר הרכב.
כשהרכב מונע הוא מקבל מתח ונטען. כשהרכב כבוי המצבר מנותק לחלוטין כולל מינוס.

למצבר הזה מחובר שקע שירות עצמי דו גידי אליו מחובר המקרר ותאורת מחנה.

המצבר הזה לא יכול להתניע את הרכב.

אגב
המצבר הוא מצבר שפורק מ ups תעשייתי לפני 6 שנים בערך..
לפניו היה המצבר הישן שהוחלף.

אז היה לנו
קצת חוטים
קצת ממסרים
שקע
מצבר משומש

פשוט.

boaziko
06-05-20, 00:19
שאלה ראשונה - כמה אתה פעמים בשנה את ישן בשטח והמצבר יצטרך לשרוד לילה עם מקרר? אם מדובר בפחות מ 5-7 לילות בשנה, אז כנראה שמצבר עופרת יחזיק את השנתים שלוש (אולי 4 אם אתה מקפיד להחזיק אותו טעון כל הזמן).

כמו שאסף כתב, חייבים הנחת עבודה - מה הקיבול של המערכת שאנחנו רוצים לבנות.
בנוסף אני מניח שמצבר עופרת רגיל, אסור לפרוק יותר מ 20-30% (וגם זה, בפריקות חוזרות (20?) מקצר לו את החיים), ומצבר AGM יכול לפרוק 60%.
עכשיו נחזור להנחת העבודה לגבי הקיבול הנדרש -

מקרה ראשון, עד 20AH-
ליתיום אפשר להניח מצבר 20AH , עולה פחות מ 600 ש"ח, DC2DC יעלה עוד 100 ש"ח, סה"כ 700ש"ח. זה אמור להחזיק הרבה שנים (10?) (כל שאר האביזרים, אין הבדל).
מצבר עופרת 70AH - יעלה בסביבות ה 600 ש"ח. פריקה של 20AH מקרבת אותך ל 30% פריקה. זה לא דבר שאפשר לחזור עליו אן ספור, ולדעתי שנתיים שימוש זה מספר סביר. רוצה להיות אופטימי, קח 3.
מצבר AMG - יעלה מעל ל 800 ש"ח, יחזיק פחות מיליתיום, עולה יותר, אין טעם להמשיך.

סיכום - הכי פשוט מצבר עופרת רגיל. המחיר המידי, כמעט אותו הדבר. ברגע שהעופרת יגמר ותצטרך לקנות את השני, למשך השמונה שנים הבאות, ליתיום יותר זול (זה יכול להגמר בשליש, רבע מחיר).

מקרה שני, 30-35AH -
תניח שני מצברי ליתיום של 20 (או אחד של 50), 1200 ש"ח, DC2Dב 100, סה"כ 1300. יחזיק הרבה זמן (10? שנים).
מצבר עופרת לא יחזיק פריקות של 50%, אתה תצטרך מצבר של 90-100AH, זה כבר מצבר של 800+ ש"ח . אם אתה בפחות מ 30AH ללילה, אז זה יחזיק את ה2-3 שנים, אבל אם אתה באמת מגיע ל 35AH, לדעתי אחרי פחות משנתיים , תצטרך לקנות מצבר חדש.
מצבר AGM , 70AH - יעלה 800-900 ש"ח, ישרוד יותר טוב ממצבר רגיל. אם ישל מצבר התנעה AGM ברכב, יכול להיות שזה הפתרון הכי פשוט. אבל אם לא, והמצבר התנעה שלך הוא עופרת רגיל, אתה מתחיל להסתבך עם טעינה של שני מצברים לא זהים במקביל (ה AGM והמצבר של הרכב). כל היצרנים והמומחים אומרים שאסור לעשות את זה. במבחן השטח, יש כאלו שעושים את זה. דבר אחד בטוח, זה לא עושה טוב , לאף מצבר. אפשרות, AGM ותוסיף לו DC2DC.
סיכום - במידי הכ זול עופרת. AGM לא הרבה יותר יקר. בטווח של 3-4 שנים ויותר, ליתיום יותר זול משניהם.

מקרה שלישי 40-45AH -
ליתיום (50AH) ו DC2DC סה"כ 1400ש"ח
עבור מצבר עופרת רגיל, תצטרך יותר מ 90-100AH. יש לך מקום? מה תשים 120AH ? כמה זה עולה? אתה רוצה לשים מצבר של 100 ולרוקן מעל 40% כל פעם? לדעתי לא ישרוד לאורך זמן.
AGM 90AH - יכול להיות אופציה מעניינת (גם פה אותן בעיות של מצברם לא זהים וכנראה שרצוי להוסיף DC2DC). יעלה מעל 1000 ש"ח יחזיק אולי 3-4 שנים.
במידי, AGM הכי זול. 3-4 שנים והלאה, ליתיום הכי זול.

שאר האביזרים - איזולטור, פיוזים, חוטים, מפסקים... אין הבדל. תראה את הרשימה שדורון שם פה.

אם אתה באמת מחפש לחסוך (ואני שונא את ההתחכמויות האלו) - שים ליתיום של 20AH ובלילות חמים שאתה צופה שהמקרר יצרוך יותר חשמל, בתחילת הערב, תשארי את המקרר על המצבר של הרכב, אחרי ארחות ערב, תעביר את המקרר לליתיום. 5 שעות מקרר X פחות מ 2AH ממוצע לצריכה של מקרר= 10AH . זה לא יזיק למצבר של הרכב , וזה יתן לך לעבור לילה בשלום.
תצטרך את זה רק בלילות חמים (בחורף המקרר לוקח מעט מאוד חשמל).
כאמור, אני לא ממליץ. בסופו של יום, רוב בתקלות, מהתעסקות שלנו בשטח. אני מעדיף מערכת שלא צריך לגעת בכלום.
ואו..!!
אז קודם כל תודה רבה!
אני מתחיל להבין את הרעיון..
אקרא את זה שוב כמה פעמים ונראה מה עושים..
(אולי כדאי לנעוץ את זה כמיני כתבה..)

Asaf-a
06-05-20, 00:34
אני רק שאלה, כי נראה לי שאתה רץ מהר למדי...
מקרר כבר קנית? מה הנתונים שלו?
כדאי לך לבדוק אולי תסתדר איתו ללא מצבר צרכנים, ותסתפק בחיבור חשמל איכותי מהמצבר, לא השקע המקורי בתא המטען אלא שקע עם הזנה ישירות למצבר וכבלים איכותיים.

אני עד היום הסתדרתי עם מקרר שמחובר לרכב, אשר פועל רק כאשר הרכב עובד, בחלק מתא ההקפאה אני שם קרחומים אשר מתקררים כל היום, ובלילה כאשר המקרר לא עובד מעביר אותם לתא הרגיל.
עבור מוצרי חלב וכו' זה טוב מספיק, ובשר ממילא צריך להפשיר במהלך הטיול, ללילה אחד בוודאות זה מספיק, ולמעשה גם לשני לילות, אולי להיעזר בבוסטר התנעה מחובר למקרר ללילה, בחניון הלילה אני בדרכ בכלל מוציא המקרר מהרכב ומניח אותו על המחצלת ליד האוהל, כך שנוח שאינו מקובע לרכב.

בהנחה שיש לך מצבר בריא וצעיר, הייתי מנסה זאת מספר פעמים לפני כניסה לפרויקט מצבר צרכנים.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

נדב42
06-05-20, 04:12
זיו,

לא הייתי לוקח כהנחת עבודה לתחשיב משך חיים של 10 שנים למצברי הליתיום, הנסיון שלי {עם ליפו) מראה בין שנתיים לחמש.

אני רוצה להציע אפשרות אחרת פשוטה יותר:
אם פות"ש ייקח את המצבר הגדול (50 א"ש) מהכתבה ויחבר אותו להזנת חשמל של אביזרי הרכב (ACC) ישירות כמו שהוא - מה יהיה הקיבול השמיש שלו ?

בחיבור כזה:
- המצבר כנראה יחיה יותר שנים (ליתיום "מעדיף" לא להיות טעון במלואו)
- אין צורך במבודדים כי המערכת לא תמשוך חשמל מהרכב כשהוא כבוי (אבל יש את האופציה להפעיל שיקול דעת ולאפשר אספקת חשמל במצב ACC). וכמובן כל זמן שהרכב םועל, הליטיום ימשיך להיטען
- המצבר לא "ימצה" את כל הפוטנציאל שלו, השאלה אם זה יהיה מספיק ..

מה דעתך ?

ד ו ר ו ן
06-05-20, 09:19
.
אני עם מצבר עופרת 70אמפר בשימוש כפול ממה שציינת וזה עובד.
כרגע עם מצבר ״מחוזק״ שמיועד לרכבים עם מערכת start-stop, אבל ב-5 שנים לפניו זה היה מצבר רגיל.
החזיק טוב יותר מאשר מצבר הרכב שמשמש להנעת מנוע (דיזל).

לפותח השרשור,
בכל אופציה שתיבחר, חשוב מאד לעשות חישוב צרכנים כדי להחליט על המינימום המחויב.
זה מבאס מאד לגלות דברים מופשרים טרם זמנם/מתקלקלים בשטח.

בניגוד לבועז,
6 מעלות זה גבוה מידי לבשר עוף ומוצרי חלב, אני שם במקסימום על 4 מעלות, ועדיף 0, כי גם ככה. הטמפ לא אחיד בחלל המקרר.
את הקפואים/רגישים שמים למטה.
בשביל 6 מעלות הייתי נשאר עם צידנית, הרבה קרח והצלבת אצבעות.

ציינת שהמחיר חשוב לך, העלות מחולקת לרכיבים שיהיו בכל מקרה, ועלות מצבר שתלויה בסוג, וציוד נלווה נוסף בשביל המצברים המיוחסים.
וכל זה בראייה של מספר שנים של שימוש.

משאבת מים:
הקישור לא נפתח אצלי, אבל העלות בסביבות 50שח למשאבה סינית באיביי, במחיר הזה קנה 2 ושים אחת ספייר ברכב לטיול ארוך.
ממליץ על לא יותר מ5 ליטר/דקה, ועדיף באזור 3, אחרת תגלה שהמים נגמרים מאד מהר במיכל.

amitaikl
06-05-20, 10:37
השאלה אים אתה רוצה מצבר ליתיום (שאני אישית חושב שזה הפתרון הנכון) או מצבר עופרת
בנוסף צריך עוד
מפסק ראשי
איסוליטור בין במצברים
אולי DC2DC
מטען אם צריך לטעון מחשמל
פיוזים
כבלים וסופיות
יש מתקון למצבר נוסף?
כדי שנהיה פייר המחיר ינוע לדעתי בין 1000~1500 תלוי במצבר ותלוי במספר הצרכנים
רשימת החלקים הסופית תהיה תלויה במצבר שתבחר יש פה מפוזרים מלא לינקים אבל אפשר לנסות לרכז ברגע שתחליט
אולי נייצר מדריך התקנה

ובעל מקצוע - לא יכול להמליץ בתחום הזה מעדיף לבד ואפילו מוכן לעזור רק שאני בחיפה
אולי הפנינג התקנה אם מישהו יכול לארח

תודה דורון!
בהחלט עשה לי סדר.
אשמח לאיזה מדריך התקנה, ולא פחות מכך ללינקים לחלקים המפורטים:
מפסק ראשי
איסוליטור בין במצברים
DC2DC
מטען אם צריך לטעון מחשמל

תודה!

ד ו ר ו ן
06-05-20, 10:48
תודה דורון!
בהחלט עשה לי סדר.
אשמח לאיזה מדריך התקנה, ולא פחות מכך ללינקים לחלקים המפורטים:
מפסק ראשי
איסוליטור בין במצברים
DC2DC
מטען אם צריך לטעון מחשמל

תודה!
חלק מהחלקים כאן נחוצים רק למצבר ליתיום, ואחרים בגדר תוספת אבל לא חובה.

המינימום הנדרש הוא איסולטור/מפצל טעינה בין המצברים.
כזה שמנתק בינהם כשהמנוע כבוי, ומחבר כשעובד.
מפסק ראשי לא קשור למערכת מצברים כפולה לטיולים, זו תוספת שאפשר להתקין בעל מצב אם רוצים.

zivo
06-05-20, 10:51
זיו,

לא הייתי לוקח כהנחת עבודה לתחשיב משך חיים של 10 שנים למצברי הליתיום, הנסיון שלי {עם ליפו) מראה בין שנתיים לחמש.

אני רוצה להציע אפשרות אחרת פשוטה יותר:
אם פות"ש ייקח את המצבר הגדול (50 א"ש) מהכתבה ויחבר אותו להזנת חשמל של אביזרי הרכב (ACC) ישירות כמו שהוא - מה יהיה הקיבול השמיש שלו ?

בחיבור כזה:
- המצבר כנראה יחיה יותר שנים (ליתיום "מעדיף" לא להיות טעון במלואו)
- אין צורך במבודדים כי המערכת לא תמשוך חשמל מהרכב כשהוא כבוי (אבל יש את האופציה להפעיל שיקול דעת ולאפשר אספקת חשמל במצב ACC). וכמובן כל זמן שהרכב םועל, הליטיום ימשיך להיטען
- המצבר לא "ימצה" את כל הפוטנציאל שלו, השאלה אם זה יהיה מספיק ..
מה דעתך ?
1- הכימיה עצמה. מצבר ליפו נבנה לצרכנים כמו טיסנים, בצועים (יחס קיבול: משקל) מעל הכל, תוך הקרבה של תכונות אחרות (בטיחות ואורך חיים).
אתה לוקח מצבר קטן של כמה AH בודדים, ומניע אתו רכב, אתה מגיע ל 100C? 50C? ואני לא אתפלא שהמפרט המקורי שלו מדבר על 500 מחזורי טעינה.
מצבר LiFePo4 נבנה בדגשים שונים, אורך חיים ובטיחות. הוא לא מיועד לתת יותר מ 3C! (שים לב להבדל), ובהגדרה מיועד ל 5-10 שנים ו 2000 מחזורי טעינה . במקרה הזה, אורך חיים מדבר על עד ירידה של 20% בקיבול (כלומר מצבר שיש לו עדיין 80%. , קנית מצבר 50A יש לך עדיין 40AH).
בקיצור, הסיכוי ש LiFePo4 יעבור חמש שנים, גדול מהסיכוי של מצבר עופרת לעבור שנתיים. ואחרי זה, עופרת מת, ליתיום עדיין נותן 80%.

2- טעינה ישירה- בהחלט יכולה להיות אפשרות. כתבתי את זה במפורש. אין לי מושג מה זה יעשה לאורך החים של המערכות, אני רק יודע שכל התעשיה מתנגדת.
האם זה יהיה מספיק? תלוי בהמון גורמים (הטרופר שלי מתייצב על 14.2-14.4, ההילקס של דורון על 13.8-14), כמה קיבול אתה באמת צריך? איזה מצבר שמת?
ניחוש שלי, 15% פחות יראה לי מספר סביר (+-5%?).
דרך אגב, תחזור לפרוייקט הוויטארה שלך, לא בטוח שאתה רוצה להטעין ישירות מה ACC. אתה כן רוצה פיקוד מה ACC. זה קצת מסבך את המעגל.

Last but not Least
כתבתי את זה לדורון גם בשרשור השני - לא קונים מצבר ב 1300ש"ח וחוסכים 100ש"ח על DC2DC, בשביל להשתמש בו בתצורה שכל התעשיה מתנגדת. מעבר לדיונים אין סופיים, פשוט חבל על הזמן של לחשוב בכלל על הקומבינות האלו :-)

אנשים קונים אופניים חשמליות בכמה אלפי שקלים, ואז שהמטען שלהם נשרף, הם מאלתרים איזה מטען אחר. בסוף זה נגמר באיזה סרטון יוטיוב על אופניים בוערות ואמירה שליתיום זו פצצה מתקתקת.

נדב42
06-05-20, 11:34
תסביר לי שוב למה צריך dc2dc אם למצבר יש bms מובנה ?

דורון.פ.
06-05-20, 11:38
מהשרשור השני מצטט את זיו

]במקרה הספציפי הזה (של המצבר הזה, עם ה BMS שיש בתוכו), ל DC2DC יש כמה תפקידים -
1- להעלות את המתח ל 14.6, שזה המתח טעינה המלא של המצבר.
2- להבטיח בידוד בין מערכת החשמל המקורית של הרכב (אלטרנטור, מצבר ומנגנון הוויסות טעינה - המחשב או כל מערכת ).

3- אם משתמשים באיסלטור מכני (מפסק או ממסר לעומת מיתוג אלקטרוני שבד"כ כולל רכיב כיווני), ה DC2DC גם מבטיח שבשום מקרה לא תהיה זרימה הפוכה (מהמצבר צרכנים למצבר הראשי) .
תחשוב על מקרה של מצבר צרכנים מלא, הרכב כבוי, כלומר איסולטור מנותק, ומניעים את הרכב. האיסולטור מתחבר, במצבר צרכנים יש 14+ אבל המצבר הראשי עדין על 12-13V, מה ימנע מהמצבר צרכנים לפרוק לכיוון המצבר הראשי?

בנוסף, (לא במקרה של המצבר הזה), יש BMS שלא יודעים להגביל (או לא יודעים טוב) את זרם הטעינה. ואז זרם הטעינ היכול להיות גבוהה מהרצוי -
זה מעמיס סתם את האלטרנטור.
זה מחייב שהקו מהמנוע לעבר המצבר צרכנים יהיה עבה יותר (או שיתחמם).
זה יכול לגרום נזק ל BMS.
DC2DC, יגביל את הזרם טעינה למס' שפוי (10A).

במקרה שבוחרים להשתמש ב Li-ION ( ולא ב LiFePo4), יש בעיה הפוכה, במקום להעלות את המתח, ה DC2DC צריך להוריד את המתח מ 14+ ל 12.6V.

בכל מקרה, מי שאחראי לטעינה של המצבר זה BMS ולא ה DC2DC.

PW
06-05-20, 11:40
יקיריי,
תנסו לקחת בחשבון גם את עלות ה"מצבר לשנה" ותראו שיש עוד אפשרות, אולי הכי זולה ולבטח הכי פשוטה.
1. מצבר עופרת / חומצה, הכי איכותי והכי גדול שנכנס פיזית במקומו. מוגדר כאמור כ"מצבר ראשי" ומחובר לכלל הצרכנים "כרגיל".
2. מצבר התנעה (למשל "אופטימה אדום") שמחובר דרך ממסר אחרי סוויץ'.
מצבר עופרת / חומצה 100 א"ש "של הביוקר" עולה כ - 1600 ש"ח. יחיה בניהול נכון (טעינה ביתית, פריקה מבוקרת) - 5 שנים בממוצע.
מצבר התנעה יבש 55 א"ש עם CCA גבוה יעלה כ - 1800 ש"ח. יחיה בניהול נכון (טעינה ביתית) 10 שנים בממוצע.
(שלא לדבר על היתרון אם צריך למשל להפעיל כננת ולהשתמש בכוח של שניהם).
עכשיו תעשו את החשבון.
מיי טו גרוש
PW

ד ו ר ו ן
06-05-20, 12:06
2- טעינה ישירה- בהחלט יכולה להיות אפשרות. כתבתי את זה במפורש. אין לי מושג מה זה יעשה לאורך החים של המערכות, אני רק יודע שכל התעשיה מתנגדת.
האם זה יהיה מספיק? תלוי בהמון גורמים (הטרופר שלי מתייצב על 14.2-14.4, ההילקס של דורון על 13.8-14), כמה קיבול אתה באמת צריך? איזה מצבר שמת?
ניחוש שלי, 15% פחות יראה לי מספר סביר (+-5%?).
דרך אגב, תחזור לפרוייקט הוויטארה שלך, לא בטוח שאתה רוצה להטעין ישירות מה ACC. אתה כן רוצה פיקוד מה ACC. זה קצת מסבך את המעגל.

Last but not Least
כתבתי את זה לדורון גם בשרשור השני - לא קונים מצבר ב 1300ש"ח וחוסכים 100ש"ח על DC2DC,.
זו מעולם לא הייתה הגישה שלי.
משפט שיש בקצה שלו סימן שאלה אומר שזו שאלה.. לא קביעה.

אני מאד מעריך את ההסברים שלך, למדתי מהם הרבה על חשמל ומערכות כאלו בשנה החולפת, גם אם לפעמים זה דורש פינוי לו״ז..

יש לך לפעמים נטייה להנדסת יתר.

נדב42
06-05-20, 12:35
1- להעלות את המתח ל 14.6, שזה המתח טעינה המלא של המצבר.

אתה מבין שהמשמעות של זה היא שכל מעגל הצרכנים יעבוד במתח 14.6V ? אתה יודע להגיד שהם יעמדו בזה ?

2- להבטיח בידוד בין מערכת החשמל המקורית של הרכב (אלטרנטור, מצבר ומנגנון הוויסות טעינה - המחשב או כל מערכת ).

מה מטרת הבידוד ?
רק מזכיר שמדובר במצבר עם bms מובנה, כך שצריכת הזרם שלו בזמן טעינה מוגבלת, בשונה ממצבר עופרת רגיל שיכול להיטען גם בקצב גבוה.

3- אם משתמשים באיסלטור מכני (מפסק או ממסר לעומת מיתוג אלקטרוני שבד"כ כולל רכיב כיווני), ה DC2DC גם מבטיח שבשום מקרה לא תהיה זרימה הפוכה (מהמצבר צרכנים למצבר הראשי) .
תחשוב על מקרה של מצבר צרכנים מלא, הרכב כבוי, כלומר איסולטור מנותק, ומניעים את הרכב. האיסולטור מתחבר, במצבר צרכנים יש 14+ אבל המצבר הראשי עדין על 12-13V, מה ימנע מהמצבר צרכנים לפרוק לכיוון המצבר הראשי?

תחשוב על זה שוב. אתה באמת רוצה לייצר ברכב סביבה חשמלית נפרדת שעובדת במתח גבוה יותר, כאשר כל צרכניה תוכננו למתח עבודה של רכב ?

אני אישית הייתי מעדיף (לצורך הזה) לוותר על חלק מהקיבול לטובת פשטות ואורח חיים של המערכת ...

דורון.פ.
06-05-20, 12:57
לפי מה שאני יודע וחקרתי רק קצת.
צרכני 12V המיועדים לצריכה אוטומטית הם לא באמת צרכני רק 12V.
הם מתוכננים לעמוד במתח יותר גבוהה במנעד רחב בגלל אלטרנטורים שונים ומתחי טעינה שונים ברכבים
המנעד נע מ-10V ועד 15V ויש רכבים שטוענים ב14.6V אז אני לא חושב שיש בעיה

boaziko
06-05-20, 15:02
שוב הפלגתם רחוק..
אני מחזיר את הדיון לרמת הקבצה ב'
בשלב הזה נראה, במידה ובאמת אצליח להכניס תושבת למצבר איפה שנראה לי שאפשר, אלך על התרחיש האמצעי שzivo הציג עם מצבר AGM.
כדי להתקדם אשמח מאד אם מישהו יעזור לי בקישורים לרכיבים אותם צריך להזמין.
תודה רבה!

ishc
06-05-20, 16:15
תחשוב שוב אם בכלל אתה צריך.
אני עם צרכנים וסטאפ דומה למה שאתה מתאר עם מצבר בודד כבר כמה שנים.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

דורון.פ.
06-05-20, 16:24
שוב הפלגתם רחוק..
אני מחזיר את הדיון לרמת הקבצה ב'
בשלב הזה נראה, במידה ובאמת אצליח להכניס תושבת למצבר איפה שנראה לי שאפשר, אלך על התרחיש האמצעי שzivo הציג עם מצבר AGM.
כדי להתקדם אשמח מאד אם מישהו יעזור לי בקישורים לרכיבים אותם צריך להזמין.
תודה רבה!
יש לך כרגע מצבר AGM ברכב?

דורון.פ.
06-05-20, 17:34
טוב אז ביקשו רשימה
הנה הרשימה שדומה למה שאני השתמשתי - לא זוכר אם אלו היו המחירים שאני שילמתי - בטוח אפשר למצוא יותר זול או אחר
אם זה היה פורום אמריקאי הייתי כותב כתב ויתור אחריות ארוך :)
אבל אנחנו לא , אבל בכל מקרה זו יכולה להיות בסיס טוב להמלצה
סוויטש ראשי לניתוק המערכת
אני השתמשתי רק בניתוק/חיבור אפשר להשתמש במעביר בין מצברים החלטה שלכם
https://www.aliexpress.com/item/4000333147692.html?spm=a2g0s.9042311.0.0 .27424c4dLLQBDa

איסולטור
אני השתמשתי בממסר רגיש מתח VSR שמחבר אוטומטית את הטעינה שהמתח במצבר הראשי/טעינה בין 12.8V ל 13.3V
מה שחשוב אם משתמשים ברכיב הזה שלא יהיה מפל מתח בינו לבין המצבר במיוחד אם סוללים מהמנוע לתא המטען - לוודא קו בריא
כי 0.5V נפילה יכולה לגרום לנדנוד של ניתוקים חיבורים (מניסיון)
https://www.aliexpress.com/item/4000133219941.html?spm=a2g0o.productlist .0.0.48d7241ariPhuY&algo_pvid=4e88f4ec-17f5-4fb5-8bce-0ea3964031d1&algo_expid=4e88f4ec-17f5-4fb5-8bce-0ea3964031d1-1&btsid=0be3769015887537096663847ec0f5&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_ ,searchweb201603_

DC2DC
יש פה שתי אופציות
מה שאני שהשתמשתי הוא BoostUp שניתן גם להגביל צריכת זרם , אני השתמשתי בו כי בסוללה שלי יכולה לצרוך בטעינה 50A אז רציתי להגביל.
חסרון צריך לייצר לו קופסא ויש לו מאוורר שס פחות מתאים לרכבים פתוחים
https://www.aliexpress.com/item/4000308511957.html?spm=a2g0o.productlist .0.0.69b8208ac8O34f&algo_pvid=dcfe18ba-a7ca-4aa8-8d47-fb4d501d51fc&algo_expid=dcfe18ba-a7ca-4aa8-8d47-fb4d501d51fc-0&btsid=0ab6fb8815887537587781687e1ded&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_ ,searchweb201603_

מוצר חדש יחסית הוא DC2DC סגור ומגביל ל10A לסוללה שהוצעה ע"י זיו אידאלי לדעתי
https://www.aliexpress.com/item/4000954860934.html?spm=a2g0o.productlist .0.0.521c2202PDJgfk&algo_pvid=e12d9007-db16-4676-a193-996c8e2e8458&algo_expid=e12d9007-db16-4676-a193-996c8e2e8458-

קופסאת פיצול
לא צריך יותר מידי הסברים
https://www.aliexpress.com/item/4000774610810.html?spm=a2g0o.productlist .0.0.271c766basxKjT&s=p&ad_pvid=20200506041248333564856254495001 5260253_4&algo_pvid=ac215e0c-8ff5-4a30-98f5-ea00b653dca1&algo_expid=ac215e0c-8ff5-4a30-98f5-ea00b653dca1-3&btsid=0be3743b15887635681247568efcdf&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_ ,searchweb201603_

אם בונים מחדש לחשוב על קופסא של טעינת טלפונים ועוד שקע 12V (כמובן טעינה מהירה QC3 - לא רוצה להסתבך)
https://www.aliexpress.com/item/32963563029.html?spm=a2g0o.productlist.0 .0.599623e13Fdob1&algo_pvid=896bd0a0-5913-4189-af97-ee8086c9546b&algo_expid=896bd0a0-5913-4189-af97-ee8086c9546b-4&btsid=0ab6d69515887639963831642e6dfc&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_ ,searchweb201603_

ושרטוט כמובן
128978

וכל זה בהנחה שהסוללה מכילה BMS והגנת קצר

zivo
06-05-20, 17:36
אתה מבין שהמשמעות של זה היא שכל מעגל הצרכנים יעבוד במתח 14.6V ? אתה יודע להגיד שהם יעמדו בזה ?

מה מטרת הבידוד ?
רק מזכיר שמדובר במצבר עם bms מובנה, כך שצריכת הזרם שלו בזמן טעינה מוגבלת, בשונה ממצבר עופרת רגיל שיכול להיטען גם בקצב גבוה.

תחשוב על זה שוב. אתה באמת רוצה לייצר ברכב סביבה חשמלית נפרדת שעובדת במתח גבוה יותר, כאשר כל צרכניה תוכננו למתח עבודה של רכב ?

אני אישית הייתי מעדיף (לצורך הזה) לוותר על חלק מהקיבול לטובת פשטות ואורח חיים של המערכת ...

נדב,
במקרה של המצבר הספציפי שבכתבה, ה BMS שלו מגביל את הזרם טעינה ל 10A, יש הרבה BMS שלא מגבילים את זרם הטעינה (הם פשוט נשרפים אם יש להם מקור חזק מדי), או שיש כאלו שמגבילים אבל לזרם חזק מאוד.
שאתה מתחיל להתלבט איזה BMS לבחור, אז לרובנו יש נטיה "לסחוב למעלה" למקרה ש.... ואז, שאתה שם BMS שמסוגל להוציא 50A, אתה מגלה שהוא גם מטעין ב 50A.
דורון פ. בנה לבד מארז LiFePo4 מאוד יפה (שיכול גם לשמש כבוסטר) , אבל ללא DC2DC, הוא מסוגל גם להגיע לזרם טעינה של 50A, ואת זה אנחנו לא רוצים.
רובנו צריכים קונפיגורציה א-סימטרית, אנחנו רוצים להיות מסוגלים לצרוך מעל 30A אבל לא רוצים טעינה של מעל 10-15A. ו BMS כזה, כבר קשה למצוא (וזו גם הסיבה שאהבתי את המצבר שכתבתי עליו, כי הם פתרו את זה).
לגבי אורך חיים, אני חושב הפוך, BMS רק יאריך את חיי המצבר.

לגבי ה 14.6, אני מצטרף למה שדורון כתב, הטרופר שלי מגיע ל 14.4V בטעינה מלאה, ה 0.2V לא יעשה שום נזק. כל המערכות של הרכב מיועדות לכך וכל מטען מצברים (סביר + ) יטען את המצבר ל 14V + .

נדב42
06-05-20, 17:42
זיו, התכוונתי למצבר הספציפי שבכתבה ...

erezgur
06-05-20, 17:50
תחשוב שוב אם בכלל אתה צריך.
אני עם צרכנים וסטאפ דומה למה שאתה מתאר עם מצבר בודד כבר כמה שנים.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalkבדיוק.
כנראה שעם המצבר הקיים ברכב (בהנחה שהוא לא לקראת סוף חייו) והתנהגות מחושבת סבירה - לא צריך למהר כעת.
מספיק שהמקרר יכוון לטמפ' נמוכה בשעת עבודת המנוע לקראת העצירה ולאחר כיבוי המנוע תעלה את הטמפ לאזור 5 מעלות (יספיק בלילה בוודאי). למחרת עם היציאה אפשר להנמיך חזרה.

נשלח מהנייד

amitaikl
06-05-20, 17:58
ושרטוט כמובן
128978

וכל זה בהנחה שהסוללה מכילה BMS והגנת קצר

תודה דורון, בדיוק מה שחיפשתי!
שתי שאלות:
1. האם ה+ לקופסת פיוזים אמור לצאת מהDC2DC או מהמצבר?
2. אם משתמשים במצבר בליBMS צריך רכיב נוסף?

דורון.פ.
06-05-20, 18:41
תודה דורון, בדיוק מה שחיפשתי!
שתי שאלות:
1. האם ה+ לקופסת פיוזים אמור לצאת מהDC2DC או מהמצבר?
2. אם משתמשים במצבר בליBMS צריך רכיב נוסף?

זה חיבור מקבילי אז זה לא ככ משנה
אבל לסדר הטוב:
1. הייתי מחבר סופיות ל-DC2DC ומחבר למצבר
2. הייתי מחבר סופיות לקופסאת פיוזים ומחבר למצבר

במצבר הזה אין כניסה נפרדת לטעינה וככה במקרה ותרצה להחליף רכיבים/לשדרג הכל פריק

אם משתמשים במצברי ליתיום ללא BMS צריך BMS מתאים לסוג המצבר ולדעתי פיוז הגנה על הסוללה.
אם בעופרת עסקינן אין צורך ברכיבים נוספים ואפילו הDC2DC מיותר - עם ההמלצה ששני מצברי העופרת יהיו מאותו סוג.

- - - Updated - - -

אהה ושכחתי מטען לבית ל- LifePO4
זה 5A כי לא ממהרים לשום מקום כמובן צריך להחליף לו את הפלאג למשהו אחר שיתאים לטעינה

https://www.aliexpress.com/item/32992393187.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.2 7424c4dLLQBDa

asafk
06-05-20, 18:47
אני חושב שכאשר בונים מהתחלה מערכת - אפשר לאסוף רכיבים ולחבר אותם - ואפשר לקנות קופסה אחת:
http://www.ironman4x4.com/products/autoelectric-products/dual-battery-systems-accessories/40a-dc-to-dc-battery-charger#fitting

למשל. זה בטוח עולה יותר - אבל אני לא בטוח שהשקט הנפשי לא שווה את זה למי שלא מחפש את הניסוי והתעיה.

אסף.

ד ו ר ו ן
06-05-20, 18:47
אחרי לא מעט שאלות כאן וקריאה של השרשור הזה:
https://expeditionportal.com/forum/threads/how-to-make-a-cheap-isolated-dual-battery-setup-for-50.77503/
ו-2 חברי אתר אצלם יש מערכת דומה זמן רב, הלכתי על הכי פשוט שיש.
ממסר מפריד בין המצברים לפי המלצות איכות בשרשור בקישור הראשון:
https://www.ebay.com/itm/151812966394
מתחבר אחרי סוויץ.

כבל רתכת עבה ממנו למצבר המשני(כרגע זה מצבר 70אמפר מחוזק (לרכבי Start-Stop), ההתלבטות הייתה באמת ל-AGM, כשהמשווק מצברים אמר שאין שום בעיה לחבר רגיל לרכב בלי בקר מיוחס באמצע.
המחיר ניצח..

מהמצבר המשני כבל 10ממר לתיבת פיוזים בחלק האחורי של הרכב, ממנה יש יציאה למקרר, משאבת מים ושקע לתאורת מחנה.

משאבת מים:

https://www.ebay.com/itm/184097769549
יש גם זולות יותר, צריך לחפש קצת.

הכי בסיסי, עובד נהדר זו השנה השביעית.

zivo
06-05-20, 19:10
נדב,
ברשותך חיווט קצת אחר.
מה DC2DC תתחבר לקופסאת פיוזים.
מהקופסאת פיוזים, תתחבר למצבר אבל שים שם פיוז חזק (30A?).
אם יש לך מספיק פיוזים בקופסא, אתה פשוט יכול להשתמש באחד מהם לחיבור של המצבר.

boaziko
06-05-20, 20:16
אני חושב שכאשר בונים מהתחלה מערכת - אפשר לאסוף רכיבים ולחבר אותם - ואפשר לקנות קופסה אחת:
http://www.ironman4x4.com/products/autoelectric-products/dual-battery-systems-accessories/40a-dc-to-dc-battery-charger#fitting

למשל. זה בטוח עולה יותר - אבל אני לא בטוח שהשקט הנפשי לא שווה את זה למי שלא מחפש את הניסוי והתעיה.

אסף.

אפשר הסבר קצר? זה מחליף את כל רכיבי המערכת?

asafk
06-05-20, 20:37
כן.
זה גם ממיר וגם מטען וגם מפצל טעינה.
יש כל מיני מוצרים בשוק - יותר או פחות מתוחכמים, מתאימים או לא מתאימים לסוגי מצברים שונים, עם או בלי כניסת פנל סולארי, במחירים של... עד...
והם מיועדים למי שלא רוצה לעשות דוקטורט או לחיות בחשש אלא למי שמוכן לשלם פעם אחת ולא מעט - אבל להתקין פעם אחת וזהו .

אסף.

boaziko
06-05-20, 21:38
כן.
זה גם ממיר וגם מטען וגם מפצל טעינה.
יש כל מיני מוצרים בשוק - יותר או פחות מתוחכמים, מתאימים או לא מתאימים לסוגי מצברים שונים, עם או בלי כניסת פנל סולארי, במחירים של... עד...
והם מיועדים למי שלא רוצה לעשות דוקטורט או לחיות בחשש אלא למי שמוכן לשלם פעם אחת ולא מעט - אבל להתקין פעם אחת וזהו .

אסף.

זה מוצר שנמכר גם בארץ?

האם ניתן לקנות dc2dc בארץ? יש למישהו קישור?

חנן-ג'יפולוג
07-05-20, 09:20
במידה ואתה חושש/לא מעוניין בתוספת של חיבורים ומודולים, כדאי שתדע שאתה לא באמת חייב כלום. כל מה שהוצע כאן זה NICE TO HAVE, ומכוון לאוטומציה בניגוד לתפעול ידני.
אתה יכול לקנות מצבר כלשהו: חומצה-עופרת רטוב, AGM, או LIFEPO4 כמו בכתבה של זיו (אני בעד), לחבר אותו במהלך נסיעה של חצי שעה שעה לחשמל של הרכב, ויש לך מצבר טעון ומוכן לעבודה, ללא שום אביזר מיוחד.

boaziko
09-05-20, 20:02
מסתמן שאלך על מצבר ג'ל פריקה עמוקה (לא agm), כמצבר שני.
אשמח מאד אם מישהו יוכל לעזור לי למצוא קישור לdc2dc מתאים.
תודה רבה!

דורון.פ.
09-05-20, 20:46
במקרה הזה הייתי מחפש מטען dc2dc ולא רק ממיר dv2dc

boaziko
09-05-20, 22:21
במקרה הזה הייתי מחפש מטען dc2dc ולא רק ממיר dv2dc

אוקיי.. אחרי כשכבר חשבתי שזה לא יכול להסתבך יותר.. מה זה מטען dc2dc? למה אני צריך כזה עם מצבר ג'ל פריקה עמוקה ולא ממיר dc2dc?

דורון.פ.
09-05-20, 22:25
אוקיי.. אחרי כשכבר חשבתי שזה לא יכול להסתבך יותר.. מה זה מטען dc2dc? למה אני צריך כזה עם מצבר ג'ל פריקה עמוקה ולא ממיר dc2dc?דוקאה לא מסתבך
הכוונה למצוא מטען יעודי למצבר פריקה עמוקה שמקבל 12 v בכניסה ויודע לנהל את הטעינה של המצבר.
על מנת למנוע טעינת יתר התחממות וכו

boaziko
17-05-20, 15:34
הבנתי שלא מומלץ לשים מצבר ג'ל פריקה עמוקה מתחת למכסה מנוע.
האם יש בעיה לשים מצבר עופרת פריקה עמוקה מתחת למכסה מנוע?

opl
17-05-20, 15:43
מסתמן שאלך על מצבר ג'ל פריקה עמוקה (לא agm), כמצבר שני.
אשמח מאד אם מישהו יוכל לעזור לי למצוא קישור לdc2dc מתאים.
תודה רבה!

מצטרף לבקשה, אני גם עומד להתקין אחד של 100-120 אמפר בדיפנדר.

boaziko
17-05-20, 22:34
הבנתי שלא מומלץ לשים מצבר ג'ל פריקה עמוקה מתחת למכסה מנוע.
האם יש בעיה לשים מצבר עופרת פריקה עמוקה מתחת למכסה מנוע?

מעלהנשוב את השאלה למקרה שהיא קצת נבלעה בדיון - אשמח מאד לקבל אינפוט בנושא הזה.
תודה!

boaz avrahami
17-05-20, 23:41
מצבר חומצה/עופרת פולט למיטב הבנתי גזים רעילים ומסוכן להכנסה לתא הנוסעים.

לא מוכרת לי הנמלצה להימנע מהתקנת מצבר ג׳ל בתא הננוע. המידע המוכר לי שמצברי הג׳ל ניתן להתקין גם וגם.
תוכל להפנות למקור?

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

boaziko
18-05-20, 00:15
מצבר חומצה/עופרת פולט למיטב הבנתי גזים רעילים ומסוכן להכנסה לתא הנוסעים.

לא מוכרת לי הנמלצה להימנע מהתקנת מצבר ג׳ל בתא הננוע. המידע המוכר לי שמצברי הג׳ל ניתן להתקין גם וגם.
תוכל להפנות למקור?

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

אין לי מקור.. רק כל מיני דברים ששמעתי לאחרונה - "מצברי ג'ל לא אוהבים חום" "לא יעבדו טוב בחום של תא המנוע" וכאלה..
בגלל זה אני שואל פה.
אני רוצה לדעת איפה אפשר למקם מצברי פריקה עמוקה - גם פריקה עמוקה ג'ל, וגם פריקה עמוקה עופרת.

boaz avrahami
18-05-20, 00:39
לך לאתר היצרן וחפש דפי נתונים.
אל תסמוך על סיפורים ממקורות עלומים.

תשווה בין שני סוגי המצברים.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

ד ו ר ו ן
18-05-20, 06:27
אין לי מקור.. רק כל מיני דברים ששמעתי לאחרונה - "מצברי ג'ל לא אוהבים חום" "לא יעבדו טוב בחום של תא המנוע" וכאלה..
בגלל זה אני שואל פה.
אני רוצה לדעת איפה אפשר למקם מצברי פריקה עמוקה - גם פריקה עמוקה ג'ל, וגם פריקה עמוקה עופרת.

אופטימה פריקה עמוקה מוצג בפרסומות בתוך תא מנוע בשטח.

נראה לי ששמועתי הפך לעובדתי בלי בסיס אמיתי.

opl
18-05-20, 07:15
https://www.trojanbattery.com/pdf/GEL_Trojan_ProductLineSheet.pdf

129176

חנן-ג'יפולוג
18-05-20, 07:41
אני לא יודע לציין מספרים כפי שיש בטבלה ובהערה שOPL הביא, אבל את הרעיון הכללי, שחיי המצברים מתקצרים כתוצאה מטמפ' גבוהות בתא המנוע, שמעתי בהרצאה של נציגי שנפ על מצברי חומצה-עופרת רטובים (רגילים) .
זה מקצר חיים למצבר, אבל לא מדובר על סיכון.

איל מ
18-05-20, 08:17
בכל הרכבים החדשים (כולם רכבי start&stop), המצבר עטוף במעטפת בידוד. לא בטוח שזה עוזר אחרי כמה שעות של מנוע עובד, אבל את קרינת החום הישירה מהמנוע זה מפחית בוודאות.
נסה להשיג כזה מפירוק (אלא אם אתה מתכנן מצבר גדול פיזית).

opl
18-05-20, 08:19
יש כאלה אצל מתקני מצברים בזמנו כשהחלפתי מצבר לפאגרו הוא עטף אותו במוצר שכזה. בידוד יחסית דק בצורה של היקף המצבר.

ד ו ר ו ן
18-05-20, 11:02
יש יריעות תרמיות כאלו באיביי במחירים זולים.

כשבניתי את התיבה למצבר צרכנים עטפתי עם יריעה כזו את הקופסא.
זה בהחלט מוריד את הטמפ של המצבר, ביחס למקורי שחשוף לתא המנוע.
אבל זה לא שהמצבר פתאום הפך לקריר, זה ההבדל בין חם לחם מאד.

opl
18-05-20, 11:10
בגלל זה ועוד סיבות - הדיפנדר הוא הרכב המושלם.

ד ו ר ו ן
18-05-20, 11:18
בגלל זה ועוד סיבות - הדיפנדר הוא הרכב המושלם.
בגלל מערכת ההתראה המובנית, כשהמצבר בוער אז לנהג חם בתחת, או בגלל מרכיב ההגנה שהרצפה מתחת למצבר נוזל מתפוררת באופן מבוקר כדי שהחומצה לא תתפשט ברכב?

או שבעיית החשמל הן לא כשל ייצור אלא מנגנון הגנה מקצרים?

boaz avrahami
18-05-20, 11:23
אצלי בגראנד יש חישן טמפרטורה תחת המצבר והוא מחובר למחשב מנוע שם נמצא גם ווסת הטעינה.
כשרכשתי את האוטו המצבר הראשון שלי קיבל בטן בצד שקרוב לרדיאטור.
כידוע, תא המנוע ב ZJ לוהט.

ניגשתי לפרוקיה ומצאתי קופסת פלסטיק עבה, נדמה לי ממאזדה 3, קצת שיפצרתי עותה ומאז היא עוטפת את המצבר מהצדדים.
רעיון לא רע בכלל לעטוף גם ביריעת בידוד. אני איישם ברגע שהמשלוחים יחזרו לעבוד כמו שצריך

opl
18-05-20, 11:34
מדהים איך לאנשים קשה להכיר בשלמות...

weref
18-05-20, 11:34
מה דעתכם על זה:
https://www.rc-hobby.co.il/product/%d7%a1%d7%95%d7%9c%d7%9c%d7%95%d7%aa-%d7%9c%d7%99%d7%a4%d7%95-4s-5200mah-60c-hardcase/

לדעתי יכול להחליף את המצבר הרגיל ברכבים קטנים, לפחות ככה אנחנו עושים באופנועים (גם מעל ליטר) בפולגז

חנן-ג'יפולוג
18-05-20, 11:38
לדעתי אתה מתבלבל. LIPO יכול להתניע רכב, אבל הוא לא בנוי לקבל מתח טעינה של רכב. מצברי הליתיום ששמים באופנועים הם LIFEPO4. במקרה יש שניים כאלה על השולחן שלי:
https://www.motopower.co.il/?product=poweroad-plfp-14bl

איל מ
18-05-20, 20:32
מדהים איך לאנשים קשה להכיר בשלמות...

עזובת'ך. ערמה של קנאים. אם הדיפנדרים היו נמכרים במחיר נורמלי, הם מזמן היו קונים אחד (ולא מספרים לאף אחד. שלא ידעו).

-->