PDA

צפייה בגרסה מלאה : תוסף לשמן מנוע בנזין

guyo
31-05-20, 08:49
שלום רב,
האם יש המלצה לתוסף למערכת השמן למנוע בנזין עתיר קילומטראז' לטובת ניקוי המערכת?
הבנתי שצריך להוסיף את התוסף כ 200 ק''מ לפני החלפת שמנים- האם זאת כוונת המשורר?
שאלה נוספת- האם עם התבגרות (שלא נאמר הזדקנות...) המנוע יש צורך בשינוי סוג השמן מהגדרות היצרן (כעקרון היצרן מורה על 10w-30 או 10w-40).
אשמח להמלצות
גיא

Sent from my SM-G970F using Tapatalk

ishc
31-05-20, 08:58
יש מלא דיונים פה על שמים איכות וסוגים.
אני יכול להעיד מהניסיון האישי. רכב הדיזל המזדקן שלי עומד על 420+ אלף ק"מ. הוא ראות היצרן לפני יותר משני עשורים דרושות שמן 15-40 פשוט אבל מאז עולם השמנים התקדם ולפני כשנה העברתי אותו לשמן 5-40 סינטטי. הדעות על כך חלוקות גם ע"י חברים עם רכב דומה (או לפחות בעלי דיזל טיפש) וגם ע"י בעלי מקצוע. רק הזמן יגיד (וגם זה לא בטוח) אם המהלך היה חכם או לא אבל מה שהנחה אותי הוא שהצמיגות במצב קר דלילה יותר ובמצב חם זהה והשמן הסינטטי אמור להיות גם איכותי ולכן יעיל יותר. כרגע אחרי שנה של שימוש הרכב עובד חלק יותר בעיקר בבוקרים קרים (ההבדל המשמעותי הוא בחורף) ושקט יותר.
מלך דומה ביצעתי לאחרונה בהחלפת שמן הגיר שרוב בעלי המקצוע ממליצים כלל לא להחליף. אני לעומת זאת מחליף בהתאם לזמני ההוראות אבל השמן הוחף מתקן DEX-2 במקור ל-SP-3 סיננטי באיכות טובה.
מעבר לזה אני לא עושה שימוש בתוספים פרט לתוסף דלק מאוד ספציפי.
בהצלחה

opl
31-05-20, 08:58
לדעתי אישית - לא. אין צורך בשום תוסף שמן, רוצה לעשות טוב? תחליף באופן תדיר יותר את השמן. כל כמה זמן אתה מחליף היום?

לדעתי גם אין צורך לשנות צמיגות.

guyo
31-05-20, 09:32
לדעתי אישית - לא. אין צורך בשום תוסף שמן, רוצה לעשות טוב? תחליף באופן תדיר יותר את השמן. כל כמה זמן אתה מחליף היום?

לדעתי גם אין צורך לשנות צמיגות.עד כה החלפתי פעמיים בשנה וחצי- פעם אחת עם רכישת הרכב במסגרת ישור קו ולאחר כחצי שנה במסגרת טיפול גדול (ראשי מנוע). טיפלתי אצל שני מוסכים שונים ומילאו לי מסוגים שונים אחד בטענה שככל שהמנוע מתבגר צריך שמן סמיך יותר כדי לשמור על המכלולים המתבגרים, האחר טען שכדאי להשתמש בשמן בעל סמיכות נמוכה יותר על מנת להגיע מהר יותר לכל מכלולי המנוע מהר יותר.
מכיוון שאני רוצה לעשות את ההחלפה הבאה בעצמי, ובזמן הקרוב, אני תוהה לאיזה כיוון ללכת מכיוון שהיצרן חותם על שני הסוגים.

opl
31-05-20, 09:42
תקבל עצות מדוייקות יותר מהחברים באתר אם תרשום את דגם המנוע. אני הייתי נמנע מזה שכל מכונאי מחליף מה שבא לו. כשהייתי מגיע לטיפול במוסך (כי הייתי עצלן) הייתי מביא את השמן איתי, כי לרוב לא היה לו את מה שאני בחרתי לנכון עבורי.

ד ו ר ו ן
31-05-20, 10:00
יש מלא דיונים פה על שמים איכות וסוגים.
אני יכול להעיד מהניסיון האישי. רכב הדיזל המזדקן שלי עומד על 420+ אלף ק"מ. הוא ראות היצרן לפני יותר משני עשורים דרושות שמן 15-40 פשוט אבל מאז עולם השמנים התקדם ולפני כשנה העברתי אותו לשמן 5-40 סינטטי. הדעות על כך חלוקות גם ע"י חברים עם רכב דומה (או לפחות בעלי דיזל טיפש) וגם ע"י בעלי מקצוע. רק הזמן יגיד (וגם זה לא בטוח) אם המהלך היה חכם או לא אבל מה שהנחה אותי הוא שהצמיגות במצב קר דלילה יותר ובמצב חם זהה והשמן הסינטטי אמור להיות גם איכותי ולכן יעיל יותר. כרגע אחרי שנה של שימוש הרכב עובד חלק יותר בעיקר בבוקרים קרים (ההבדל המשמעותי הוא בחורף) ושקט יותר.

כנ״ל, ברכב יותר ק״מ, ההבדל מורגש לטובה.

ד״א, זה לא שהשמן ״דליל יותר״, ממנו יכול להשתמע שהוא פחות מסכך, אלא בעל יכולת טובה בהרבה לזרימה ושימון במצב קר.
כתוצאה מכך הזמן שהמנוע עובד על יבש בהנעה ראשונית קצר יותר.

במצב קר, שמן סמיך מקשה על המנוע להזרים למכלולים=פחות שימון.
ויש מנועים בהם המרווחים מראש לא מתאימים לשמן סמיך יותר, ואז יכול להיות אפילו שימון חסר.

לפותח השרשור,
בלי קשר, שמן מודרני טוב בהרבה משמן שלפני 20 שנה, רק תראה שהשמן עונה לתקן הנדרש למנוע בנזין.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

guyo
31-05-20, 10:04
תודה לעונים, מדובר במנוע 3vze

opl
31-05-20, 10:44
פוראנר?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

ishc
31-05-20, 11:04
תודה לעונים, מדובר במנוע 3vze

Sent from my SM-G970F using Tapatalkמה ההוראות יצרן המקוריות?
איזה שמן ואיזה תקן?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

guyo
31-05-20, 11:24
פוראנר?

Sent from my Mi A1 using Tapatalkכן, היצרן מאשר 10-30 ו 10-40

נמרוד
31-05-20, 11:47
עוד לא יצא לי להשתמש בתוסף לשמן (או לדלק) באף רכב, וגם לא נתקלתי עד היום בהסבר משכנע לתועלת שבמוצרים כאלו.

לגבי סוג השמן - 10W-40 כמו שהשתמשת עד היום, לא יקרה כלום אם תעבור לשמן סינטטי חוץ מזה שתשלם יותר. כמו שכתבו לך, אם אתה רוצה לעשות טוב למנוע, תחליף שמן בתכיפות גבוהה, ותקפיד על פילטר שמן מקורי.

omri_t
31-05-20, 12:59
עזוב אותך מבולשיט.

תקנה שמנים לפי התקן ברמת הצמיגות המומלצת.
מייצרן איכותי ולא שמן מדבקה.
תקפיד על תדירות ההחלפה.
תקפיד על פילטר איכותי/מקורי.
תראה שמשאבת השמן נותנת לחץ תקין.
אתה יכול לצופף תדירות הטיפולים.

וזהו. סע לשלם.
כל עוד אין בעיה אל תיכנס לנעליו של מהנדס שתיכנן את הרכב.

ד ו ר ו ן
31-05-20, 13:14
לגבי סוג השמן - 10W-40 כמו שהשתמשת עד היום, לא יקרה כלום אם תעבור לשמן סינטטי חוץ מזה שתשלם יותר.
מהניסוח שלך משתמע שאתה חושב שאין הבדל באיכות המוצר בין שמן סינטטי ושמן מינרלי פשוט.
?

ד ו ר ו ן
31-05-20, 13:17
עזוב אותך מבולשיט.

תקפיד על תדירות ההחלפה.
וזהו. סע לשלם.
המלצות נכונות מאד למעט ״הבולשיט״ ו”אל תיכנס לנעלי המהנדס״
זה לא בולשיט.
המהנדס תכנן בהתייחס לאילוצים שהיו לפני 30 שנה.
עולם השמנים התקדם.

boaz avrahami
31-05-20, 13:22
עוד לא יצא לי להשתמש בתוסף לשמן (או לדלק) באף רכב, וגם לא נתקלתי עד היום בהסבר משכנע לתועלת שבמוצרים כאלו.

לגבי סוג השמן - 10W-40 כמו שהשתמשת עד היום, לא יקרה כלום אם תעבור לשמן סינטטי חוץ מזה שתשלם יותר. כמו שכתבו לך, אם אתה רוצה לעשות טוב למנוע, תחליף שמן בתכיפות גבוהה, ותקפיד על פילטר שמן מקורי.

לא מגוייק.
כל שמן מנוע שאתה משתמש בו מגיע מהיצרן עם חבילת תוספים.

יש יצרנים תוספים אפטר מרקט שמתיימרים לתת תכונות על ולרוב הם משהו בין שרלטנים לבין דוחפים תוסף בנוסף לחבילה הקיימת מהיצרן בלי ממש לדעת איך זה יתנהג יחד.

אני נוהג לרכוש שמנים מחברות גדולות ומוכרות ובצמיגות המומלצת על ידי יצרן הרכב או קרובה לכך בהתאם לשיקולי השימוש שלי.

לפעמים אני קונה שמן דוגמת מוליקוט Mos2 אבל חשוב מאוד לזכור מה תפקידי השמן

א. סיכוך
ב. שטיפת חלקי המנוע משאריות שחיקה ואבק.

ההנחה שלי ששמן שלא עובד לפרקי זמן ארוכים לא מאבד מיכולות הסיכוך שלו ולכן למשל אין הבדל בין שמן סינטטי למינרלי בעלי צמיגות זהה ( יש סינטטיים עם צמיגות שאין במינרלי).

הדבר הבא שהרוב שוכחים או חוסכים היא תדירות ההחלפה.
במקום לשים תוספים פשוט תחליפו לעיתים יותר תכופות. זה עדיף בהרבה על שמן מזוהם עם כל תוסף אפטר מרקט שהוא.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

boaz avrahami
31-05-20, 13:25
מהניסוח שלך משתמע שאתה חושב שאין הבדל באיכות המוצר בין שמן סינטטי ושמן מינרלי פשוט.
?

לרוב באמת אין כמעט הבדל מבחינת יכולת הסיכוך.
מסייג רק לגבי צמיגויות אקזוטיות שניתן להשיג רק בסינטטי.

הסינטטי הומצא על מנת לאפשר מרווחי טיפולים גדולים יותר בלי מוסך.
הוא שומר על תכונותיו למשך יותר זמן.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

boaz avrahami
31-05-20, 13:26
עזוב אותך מבולשיט.

תקפיד על תדירות ההחלפה.

וזהו. סע לשלם.

חותם על כל מילה

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

opl
31-05-20, 14:22
לא הבנתי מה לא מדיוק במה שנמרוד כתב...

בכל אופן, אני מאמין שיש פה קונצנזוס ששמן רוכשים רק מחברה מוכרת, כמו נוזל קירור, מה שהייתי שמח לראות וטרם ראיתי זה מחקר בלתי תלוי שיכתוב - "מצאנו שמבין המותגים המובילים שנבדקו מותג X מכיל יותר חומרי תוסף מהמתחרים ונמצא יעיל יותר למנועים ישנים" כי אני גם לא הכי בטוח שכמות גבוהה של תוספים היא בכלל משהו שאתה רוצה במנוע ישן.

ד ו ר ו ן
31-05-20, 15:06
לרוב באמת אין כמעט הבדל מבחינת יכולת הסיכוך.
מסייג רק לגבי צמיגויות אקזוטיות שניתן להשיג רק בסינטטי.
הסינטטי הומצא על מנת לאפשר מרווחי טיפולים גדולים יותר בלי מוסך.
הוא שומר על תכונותיו למשך יותר זמן.
Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

יש הבדל עצום בסיכוך בשלבי הגעה לטמפ עבודה ויתרון משמעותי בשמירת רציפות השמן (ניתוק המולקולות), יש על זהה הרבה חומר ברשת וגם כאן ע״י אנשי מקצוע.

ד ו ר ו ן
31-05-20, 15:09
ההנחה שלי ששמן שלא עובד לפרקי זמן ארוכים לא מאבד מיכולות הסיכוך שלו ולכן למשל אין הבדל בין שמן סינטטי למינרלי בעלי צמיגות זהה ( יש סינטטיים עם צמיגות שאין במינרלי).

הנחה מוטעית.
יצרני שמנים מגדירים בעצמם מרווח חמצון לשמן מרגע פתיחת המיכל ומגע במנוע ים מזהמים.
כלומר,
הזמן יגיע למצב שמצריך החלפה גם אם רק הכנסת למנוע, הרצת לבדיקת מפלס וזהו.

זו גם הסיבה שלא בהכרח יש קורולציה בין מרווח טיפול של 30k למנוע כמנוע, כשיש לשמן גרף משלו.

guyo
31-05-20, 15:15
קצת נתוני מסגרת שיעזרו לתחם את הדיון- מדובר ברכב טיולים בלבד, עד כה בשנה וחצי- 5000 ק''מ, המנוע עם 301k ק''מ. משתדל להחליף כל חצי שנה על מנת לא למשוך עם שמן ומסנן לאורך זמן, אבל אני מאמין שבנסועה שכזו אין באמת תהליך בליה קריטי של השמן.

נמרוד
31-05-20, 15:39
קצת נתוני מסגרת שיעזרו לתחם את הדיון- מדובר ברכב טיולים בלבד, עד כה בשנה וחצי- 5000 ק''מ, המנוע עם 301k ק''מ. משתדל להחליף כל חצי שנה על מנת לא למשוך עם שמן ומסנן לאורך זמן, אבל אני מאמין שבנסועה שכזו אין באמת תהליך בליה קריטי של השמן.

מפנק אתה, אם הייתי מנוע זקן הייתי רוצה שרק אתה תטפל בי :rolleyes:

guyo
31-05-20, 15:50
מפנק אתה, אם הייתי מנוע זקן הייתי רוצה שרק אתה תטפל בי :rolleyes:בוא נשמה ;)

Gershon
31-05-20, 16:27

3vze
כאן כל הנוזלים מ-AUTODATA

guyo
31-05-20, 17:31
3vze
כאן כל הנוזלים מ-AUTODATAתודה רבה!
ממש לגזור ולשמור

opl
31-05-20, 17:41
רק שגם שם יחסית חלק מהנוזלים מיושנים...

איפה שרשום בבלמים DOT3 שים DOT4, איפה שרשום דקסטרון 2 שים 3

asafk
31-05-20, 18:46
תחליף שמן טוב - 10w40 - חצי סינטטי או סינטטי אחת לשנה, תחליף תמיד פילטר מקורי של טויוטה יחד עם השמן, ואל תחשוב על זה יותר מדי.
המנוע מתבלה, אין מה לעשות. אבל בקילומטרז' השנתי הזה, בהנחה שהמנוע עדיין לא בלוי - לא זה מה שיגמור אותו.

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

ד ו ר ו ן
31-05-20, 20:07
למי שעדיין מתלבט, ואכפת לו מהמנוע של רכב השטח שלו, אני ממליץ לחפש את התגובות המפורטות של חבר הפורום הנעדר ״קיד״.

עוד חבר אתר שהבליח ונעלם, Mushu

צירפתי כאן גרף שממחיש את השתנות הצמיגות כתלות בטמפרטורה וכן את ההבדלים בין ארבע צמיגויות שונות, שמן 20W50, 15W40, 10W30 ו 5W30.
ניתן לראות שההבדלים בצמיגות בטמפ' החמות שולית יחסית. ב 100 מעלות צלזיוס, שזו בדרך כלל טמפרטורת השמן הממוצעת במנוע, יש הפרש של מספר יחידות צמיגות בודדות בין דרגה 30 (10 יחידות סנטיסטוקס) לשמן 50 (19 יחידות סנטיסטוקס).
ההבדלים הולכים וגדלים ככל שהטמפ' יורדת:
ב 25 מעלות, שנגיד שזו טמפרטורת בוקר ממוצעת בחודשי הקיץ, יש כבר פער של 300 יחידות סנטיסטוקס בין שמן 5W30 ל 20W50. המשמעות של זה היא ששמן 20W50 הרבה יותר צמיגי משמן 5W30, זורם לאט יותר ומייצר יותר בלאי במנוע בהתנעה קרה.
ב 10 מעלות (שנגיד שזה טמפ' בוקר בחורף) ההבדל כבר מתקרב ל 1,000 (!!!) יחידות סנטיסטוקס, מה שמגדיל את הבלאי במנוע קר אפילו יותר.
כאשר יורדים מתחת לאפס ההבדלים כבר הופכים להיות עשרות אלפי יחידות סנטיסטוקס, ומי שמעניין אותו יכול לראות סרטונים ביוטיוב איך מתנהגים שמנים סינטטיים לעומת חצי סינטטיים ומינרליים ב 30- ו 40- מעלות.

שורה תחתונה:

מעבר לשימוש בשמן סינטטי מלא יעשה רק טוב בכל מנוע ובכל גיל.
מעבר לצמיגות 10 או 5 יעשה רק טוב בכל מנוע ובכל גיל.
יש להקפיד על הצמיגות החמה אותה דורש יצרן הרכב. רכב עם מנוע עייף או כזה שעובד בתנאים קשים יכול לעלות דרגה או שתיים בצמיגות החמה, זה לא יעשה נזק ואף בעל פוטנציאל להפחית את הבלאי, צריכת השמן, צריכת הדלק ולשפר את הביצועים (גם אם לא ברמה מורגשת).
יש לבחור שמן בתקן הנדרש ע"י היצרן, בין אם זה API, ACEA או תקן יצרן ספציפי.
תוספת ZDDP בשמן המנוע מיותר ואסור ברכבים עם ממיר קטליטי, למען השקט הנפשי במנועים ישנים זה אפשרי.

http://www.jeepolog.com/forums/archive/index.php/t-105595.html

Mor Gurevich
31-05-20, 20:53
3vze
כאן כל הנוזלים מ-AUTODATAסליחה על ההפרעה לנושא השרשור, אך תוכל לשים טבלה כזו גם עבור ג'ימני עם מנוע vvt?

guyo
31-05-20, 21:04
מציע אולי, אם למישהו יש גישה למידע, כח ואפשרות לשים פוסט נעוץ עם המידע. יש בפורום אפשרות טכנית לכך?

omri_t
31-05-20, 22:13
שמן מתחמצן.
מכאן שגם כשעומד... לא טוב לו.

מה שכן
תעשה סיבוב בריא אחת לשבוע.
שהכל יזרום ישתמן ויעבוד.

הסופה שלי עד לתקופה האחרונה של הקורונה עשתה בערך 5000 קמ בשנה.
שני טיפולים בשנה.
כדי להרגיש טוב עם עצמי.

boaz avrahami
31-05-20, 22:19
בדיון הזה אין אמת מוחלטת ואפילו בין המומחים ישנן דעות חלוקות.

יש הסברים גם לנזקים שמעבר לשמן סינטטי עלול לגרום במנוע ישן.

באופן אישי אני החלטתי להישאר עם מינרלי או חצי סינטטי מחברה טובה ועם תוסף מובנה דמתיימר לשפר שחיקה בעת ההתנעה.

מקפיד להחליף פעם בדנה (5009 קמ) את השמן ושם פילטר שמן ואוויר מקורי ומקווה לטוב.
המנוע אצלי לא נחשב כרגיש ואני רחוק מאוד ממה שמקובל במנועים אלו לסיום חייהם.

כאמור זה לא מדע מדוייק.
תבחר את הנוסחה שמתאימה לך ותתפלל שיהיה בסדר

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

ד ו ר ו ן
31-05-20, 23:26
בדיון הזה אין אמת מוחלטת ואפילו בין המומחים ישנן דעות חלוקות.
יש הסברים גם לנזקים שמעבר לשמן סינטטי עלול לגרום במנוע ישן.

עד עכשיו מצאתי רק תחושות של אנשים בלי שום גיבוי מוחשי.

טכנית לפי המפרט והצמיגות אין שום בעיה כל עוד מקפידים על הסף העליון הנדרש.
מלמטה אתה רק מרוויח.
אני מפנה אותך שוב לתגובות של קיד ו-Mushu, אין שם שום חילוקי דיעות והם מומחים.

לעומת זאת, יש נסיון מעשי הפוך של סינטטי ברכבים ישנים, כולל הבחור ששם סינטטי מלא בטרקטור בן 40.

https://youtu.be/Pa4RwsiZUmI

-->