PDA

צפייה בגרסה מלאה : רכיבי פליז במגע עם רכיבים מגולוונים בצנרת מים ביתית-הטוב מול הרע

פיזיקאי
01-06-20, 21:32
שלום לכולם.
החלטתי לשנות/להחליף חלקים בסעפת הכניסה של המים לבית. זו כוללת ברז פליז-מונה מים מפליז-ברז כדורי מפליז. בין הברזים למונה צריך לשים רכיבי "בושינג" (מתאמי קטרים). הברזים והמונה עשויים כאמור פליז, הבושינגים ורכיבי הסעפת הנוספים - מגולוונים. הסעפת חיצונית כולה וזו כוללת מסנן-אבנית וכן רכיב מפצל שבין צנרת הגינה לצנרת דירתית פנימית. כל הרכיבים אחרי הפיצול עשויים פלסטיק - כלומר, אין להם משמעות לנושא שיחה כאן. מה שרלוואנטי אלו הצימודים שבין רכיבי הפליז לרכיבים המגולוונים בהם מתקיים אפקט תא-גלווני. האפקט הזה הגורם לקורוזיה מואצת של הצנרת המגוולנת שבכך מגנה על רכיבי הפליז (הגנה קתודית). הדרך למנוע את הקורוזיה היא באמצעות בידוד רכיבי הפליז ואז הכל בסדר, אבל..וזו בעצם השאלה שלי: האם אני באמת רוצה בזה?! מדוע אני שואל זאת? כי פליז הוא מקור גדול של זיהומי עופרת. ללא הגנה קתודית, פליז יעבור קורוזיה עצמית אטית אבל קבועה, במים. אטומי העופרת בפליז יעברו המסה אטית מה שיעלה את שעור זיהום העופרת במי השתייה. בשביל למנוע זאת צריך הגנה קתודית. במקרה כזה, רכיבי הצנרת המגולוונת הבאים במגע ישיר עם הפליז משמשים לו הגנה. אמנם הם נהרסים בקצב מואץ אך הפליז עצמו נותר עמיד קורוזיה. אז נכון שאצטרך להחליף כל שנתיים-שלוש את ה"בושינגים" ואולי איזה ניפל מגולוון אבל אמנע בכך את זיהום מי שתייה שלי בעופרת רעילה. אני יודע שזה כנגד המקובל אצל קבלני אינסטלציה. כי בס"ך האנשים דורשים מהם שהצנרת הביתית תחזיק לאורך שנים רבות, אבל, לא עדיף להחליף בושינגים במקום כליות? אני ממש לא מומחה לנושא-רק שואל. מה דעתכם, חברים?

זוהר לב
01-06-20, 21:59
כל התשובות אצלך. צריך רק לבחור מה מתאים לך.
רק דבר אחד לא הבנתי. איך נפלטים אטומי עופרת מסגסוגת שמורכבת מנחושת ואבץ?

פיזיקאי
01-06-20, 22:26
עופרת מצויה בפליז כזיהום. לגבי שאלת "הבחירה הנכונה" - הייתי רוצה לשמוע דעתם של מומחים לנושא.

Raccoon
01-06-20, 22:32
https://davidson.weizmann.ac.il/online/askexpert/%D7%A2%D7%95%D7%A4%D7%A8%D7%AA-%D7%91%D7%A7%D7%A4%D7%94-%D7%9E%D7%93%D7%95%D7%A2-%D7%96%D7%94-%D7%9E%D7%A1%D7%95%D7%9B%D7%9F

Sent from my LG-H930 using Tapatalk

kd2
02-06-20, 01:32
בוא נניח שהסיפור על זיהום עופרת בפליז נכון (אני לא יודע לא בדקתי), ונניח שבמתכות אחרות שמהם בונים צנרת הוא לא קיים (?).

בכל מקרה כזה הקטע הקצר שאתה רוצה לטפל בו הוא לא רלוונטי בתמונה הגדולה.
כי כל שאר מחברי הצנרת המודרניים גם בתוך הבית שלך וגם בכל צנרת ההולכה אליו....הם פליז, ויש הרבה כאלו.
ואם הם לא פליז אז הם PEX או כל סוג פלסטיק אחר, שאני בטוח שגם בו תמצא חומרים עם "בעיות".
אתה מבין לאן זה הולך ?
לא פרקטי להכנס לפרטים של זה.
שים את הסננים שאתה מאמין בהם בנקודת הקצה ותקווה לטוב.

נמרוד
02-06-20, 07:10
כפיזיקאי, הערכה כמותית של כמות העופרת שעלולה להגיע לדיירי הבית לא צריכה להיות מסובכת. שטח הפנים של מחברי הפליז, כמות העופרת בתוך סגסוגת הפליז, קצב הקורוזיה, ספיקת המים. תגיד אתה אם אחוז העופרת הממוצע עלות להיות מסוכן.

זוהר לב
02-06-20, 08:33
זהו דיון תיאורטי ומלומד ללא ערך מעשי, כי במקורות המים המגיעים לצרכן יש שימוש בסוגי מחברים ממתכות שונות
ואין לנו שליטה על איכות המים המגיעה לברזים. (לפחות לא בנושא ריכוזי עופרת כל כך מזעריים).

לגבי תא גלווני.
אמרת בצדק שהגילוון (אבץ) במחברים המגלוונים "מוקרב" לצורך שמירה על שאר המתכות במע. מפני שהוא קרוב להיות חומר אנודי טהור.
מצד שני ניתן לטעון שמחברי הפליז עצמם עשויים גם מאבץ, וייתכן שגם ללא מחברים מגלוונים האבץ שבמחברי הפליז יתחיל להתפרק וייגן
על מערכת ההולכה והמים מפני פליטת אטומי עופרת.

-->