PDA

צפייה בגרסה מלאה : בג'יפולוג יודעים הכל: עקצה אותי צרעה? דבורה? מה קורה פה?

hadtomer
05-06-20, 20:30
שלום לכולם.

היום חזרתי הביתה, וכמנהגי בקודש הלבשתי על הג'יפ את כל אמצעי המיגון הרגילים. ליד החניה שלי יש שיבר מים ענק שממנו יוצא ברז כיבוי גדול, ואני קושר את הג'יפ לבסיס שלו עם שרשרת של ספינות. אלא שהפעם חיכתה לי הפתעה: מישהו כנראה שכח את השיבר טיפה פתוח משום מה, נשארו כנראה טיפה מים עומדים, זה קר וטחוב ונעים- צינור ענקי עם צל - ובתוך הלוע של הברז הבחנתי בכמה מעופפים. לא צריך להיות גאון גדול כדי להבין שאו שאלה דבורים או שזה איזה מסוק צהוב דמוי דבורה. מפה לשם, בזמן שאני קושר את הרכב לשיבר, אני מרגיש שמישהו החליט לקחת מחט- ולדקור אותי בראש. עקרונית אני לא מטומטם (עקרונית....)- זו עקיצה. הרי לפני שנייה אמרתי לעצמי "בוא לא נעצבן את המעופפים האלה". אני לא אלרגי. נעקצת? בן אדם- תתאפס על עצמך, קשור את הג'יפ, שלוף את הקניות, עלה מהר הביתה וקח אנטי היסטמין ושים קרח. אני עולה הביתה (יש לציין, אני כבר כמה שבועות קירח, סתם כי עם מכונת גילוח זה מהר) , ניגש לאשתי ומבקש שתסתכל מה קרה. ושתשלוף את העוקץ.

אשתי מסבירה לי שאין שום עוקץ. רק נקודה אדומה "כאילו שדקרו אותך עם מחט ואני רואה שזה כבר נהיה נפוח מסביב לנקודה, ככה נפיחות בגודל של מטבע של שקל". זה מאוד מוזר, אין עוקץ לשלוף..... אני שם על המקום שקית קרח, כי זה אשכרה במרכז הגולגולת שלי - ומחכה שהכאב יהפוך למשהו מפלצתי . אבל זה לא קורה. זה כואב , אבל לא כואב של "יא אללה הצילו". זכור לי כמה פעמים בחיי שעקצו אותי דבורים, זה כואב, זה מתנפח, זה מגרד וזה ממש לא נעים. ועם זאת, אחרי כשעתיים, יש רק תחושה של עדיין דקירה של מחט בראש. זה לא כאבי תופת, זה לא משהו ברמה של למרוח אלוורה. זה סתם כואב של פצע.

מה שכן, אשתי העירה את תשומת לבי לעובדה שהראש שלי נראה קצת כמו כיפה של שמוק כלומר יש לי במרכז הראש "רכס" מנופח.

ירדתי שוב למטה אל השיבר, הפעם חמוש במיטב הציוד שקיים בשוק בתחום גידול הדבורים (חולצה ארוכה, מכנס ארוך, כפפות קורונה, כובע) כדי לראות מה עקץ אותי. הסתכלתי ממרחק ביטחון0 והבנתי שאלה לא דבורים. אני לא יכול להעלות כאן תמונות (עדיין) אבל זו הבת זונה:

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A6%D7%A8%D7%A2%D7%94#/media/%D7%A7%D7%95%D7%91%D7%A5:Polistes_dominu lus_5.jpg

כמובן- הוזמן מדביר וכו - אבל קלטתי עוד משהו- אני לא כוורן, אבל בתוך צינור השיבר גרו להן בנחת כמה עשרות של המפלצות האלה, אולי אפילו כמה מאות. כל הזמן היתה תנועה פנימה והחוצה. אני לא חושב שאלבה דבורים, כי הניסיון הדל שלי אומר שדבורים גרות בכוורת. זו ממש לא כוורת. הגודל הוא בערך כמו דבורה- אבל זו ממש לא דבורה.

אשמח להבין-

עקצה אותי צרעה?

זה לא קצת מוזר שעקצה אותי צרעה ואחרי כשעתיים הכאבים עברו? זה לא אמור להיות נורא כואב?

יש מצב שצרעות עושות "נוהל הקש בדלת" ועוקצות רק בקטנה?

asafk
05-06-20, 20:39
צרעות לא מאבדות את העוקץ.
אבל זה כואב.

אגב, אם בא לך להיות היסטרי. חפש מה הולך עם
Murder hornets

כאילו לא הספיקה הקורונה והשטפונות והאסטרואיד הזה שמגיע מחר

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

hadtomer
05-06-20, 20:43
צרעות לא מאבדות את העוקץ.
אבל זה כואב.

פה מה שלא מסתדר לי. זכורות לי עקיצות דבורים- הן כללו 3 שעות של כאבים. התנפחות, גירוד, אני כרגע סבבה. כאב לי שעה אבל לא כאבי תופת.

יש מצב שהצרעה שעקצה אותי נתנה לי אולי "חצי מנה"? אולי היא נבהלה מהג'יפ והבינה לא להתעסק?

נורא מוזר לי שזה לא כואב ברמה של גיהנום

ניר ל
05-06-20, 20:51
מתי הספקת להכין סטייקים ופירה בתוך כל הבלאגן הזה ?

hadtomer
05-06-20, 20:54
מתי הספקת להכין סטייקים ופירה בתוך כל הבלאגן הזה ?
הקניות שהיו ברכב היו הסטייקים. ולמען האמת חשבתי שזה הסוף שלהם.

אבל אני שוב שואל-ובשיא הרצינות- מה עקץ אותי והאם יתכן שהתגובה לעקיצה היתה יחסית ממש לא נוראית?

asafk
05-06-20, 20:56
זה גם תלוי במקום העקיצה והזמן.
לפני כמה שנים חטפתי 7 או 8 עקיצות סימולטנית מחבורה של דבורים עצבניים (דבור - צרעה מזרחית) שכל של אופנוע פירק להם את הכוורת ו'מישהו' רצה לצלם מקרוב.
העקיצות בראש היו יותר כמו נשיכה קטנה, ברגליים ובגב היו כואבות הרבה יותר.
פעם, באירוע אחר שחלקנו, הסבירו לי תוך כדי שליפת זכוכיות די גדולות מהגולגולת, שבקרקפת יש יחסית מעט עצבים אז לא כל כך מרגישים כאב. אולי זה קשור.

אסף.

Mor Gurevich
05-06-20, 21:11
מחזק את אסף,
לאחר שישבתי על קן צרעות, חטפתי מעל 40 עקיצות בכל הגוף (ברמה של מיון). את העקיצות בגב, בישבן וברגליים הרגשתי מצויין. את אלה שהיו בראש גיליתי במקרה בזמן מקלחת..

זוהר לב
05-06-20, 22:53
לצרעה עוקץ חלק, לדבורה משונן. לכן כשדבורה עוקצת זה "תמות נפשי......"
עוצמת הכאב הוא פונק' של כמות הארס שהוזרק ומיקום .
הטעות שעושים רוב האנשים בעקיצת דבורה, היא שמנסים לשלוף את העוקץ ביד, ובכך בעצם סוחטים את שק הארס שנשלף מהדבורה,
לתוך הגוף. לכן יוצא שברוב המקרים עקיצת דבורה כואבת יותר מעקיצת צרעה.
אם שולפים העוקץ בצורה נכונה, הכאב קצר יותר ובהחלט נסבל, מנסיון.

jukbarosh
06-06-20, 01:01
צרעה יכולה לעקוץ מספר פעמים בניגוד לדבורה שבעקיצה הראשונה שלה נתלש ממנה כל מערכת הנשימה שלה ולכן מתה.
ישנם מספר סוגי צרעות כאשר הצירעה המזרחית היא הכואבת מכולם ועקיצה שלה יכולה לכאוב גם כמה ימים בקלות מנגד יש צרעה גרמנית וצרעה פלכית שהעקיצה שלהן זניחה ועוברת מהר ברוב המקרים.

nitzan
06-06-20, 09:20
כמו שנאמר כאן, שמוציאים עוקץ של דבורה בדכ סוחטים את שק הארס ולכן הכמות גדולה, עדיף לגלח את העוקץ, כנראה שנעקצת עי צרעה מזרחית קטנה.בתקופת הקורונה נוספה עקיצה הרבה יותר כואבת והיא של רשות המיסים, אני נעקצתי בחודש שעבר זה ממש כואב.

ד ו ר ו ן
06-06-20, 09:52
תומר,
אם אני מוצא חוט מקשר בין האירועים הוא שעקיצה בראש משפרת את כושר הבישול שלך.

כדברי הוטרינר הערבי בספארי, עכשיו זה ״עניין של המינונים״..
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200606/8afbe5d47f1d1bc5a068de5088b656df.jpg

-->