PDA

צפייה בגרסה מלאה : זהו, גם לתל אביב לא ניתן יהיה להיכנס

assafy
31-08-20, 19:02
https://www.ynet.co.il/article/r1SpwKqXD

בשלבים הבאים יקבעו אזורים בעיר שבהם המגבלות יוחמרו ותיאסר גם כניסתם של כלי-רכב ברמת זיהום "רכב רגיל", כלומר קרוב ל-2 מיליון כלי-רכב, כולל כלי-רכב בנזין ודיזל פרטיים שאינם עומדים בתקן זיהום האוויר המתקדם יורו 6. אזורים אלו יהיו אזורים "מופחתי פליטות אולטרה".

גיא
31-08-20, 19:30
החזון של גילה גמליאל הוא שניסע באוטובןסים ימים שלמים. או נלך ברגל ... העיקר האויר יהיה נקי.

כמובן שזה לא כולל את מפרץ חיפה שם האויר הכי נקי.

Sent from my iPhone using Tapatalk

six 4 life
31-08-20, 19:31
זה לא חדש שמטרת עיריית תל אביב היא להעיף את כל כלי הרכב מתחומה, כבר לפני שנתיים פורסמה תוכנית עירונית בה רחובות ושדרות שלמים עומדים להפוך לטיילות (כולל הפקעת חניות בטאבו של דירות בבניינים על עמודים באותם רחובות מיועדים ללא אפשרות התנגדות מבעליהן) ברגע שהרקבת הקלה תכנס לפעולה.
תל אביב תשאיר את כל הערים ה"נקיות" רחוק מאחור בכל מה שקשור להגבלת כלי רכב.
עוד נתון הוא שנכון להיום, בזמן שברוב הערים במרכז הארץ יזם מחוייב לספק לפחות חניה אחת לכל דירה שהוא בונה, עיריית תל אביב אוסרת על יזמים לספק חניות לדירות אותם הם בונים, כלומר נכון להיום כל הפרוייקטים של פינוי בינוי שנמצאים בשלבי היתר סופי בתל אביב יבנו ללא חניות מראש (ועל הדרך היזמים יחסכו מליוני שקלים על אי צורך בחפירת חניון והרווחיות תגדל).
טוב או רע, כל אחד ודעתו. לי בתור אחד שיש לו אפס עניין בעיר הזאת זה לא מזיז, ועיר שרוצה לסגור את עצמה בגטאות, שיבושם לה.

נדב42
31-08-20, 21:11
כן... אוטובוסים.. אוויר נקי... בטח ...

זלמן 1
31-08-20, 21:53
זה לא חדש שמטרת עיריית תל אביב היא להעיף את כל כלי הרכב מתחומה, כבר לפני שנתיים פורסמה תוכנית עירונית בה רחובות ושדרות שלמים עומדים להפוך לטיילות (כולל הפקעת חניות בטאבו של דירות בבניינים על עמודים באותם רחובות מיועדים ללא אפשרות התנגדות מבעליהן) ברגע שהרקבת הקלה תכנס לפעולה.
תל אביב תשאיר את כל הערים ה"נקיות" רחוק מאחור בכל מה שקשור להגבלת כלי רכב.
עוד נתון הוא שנכון להיום, בזמן שברוב הערים במרכז הארץ יזם מחוייב לספק לפחות חניה אחת לכל דירה שהוא בונה, עיריית תל אביב אוסרת על יזמים לספק חניות לדירות אותם הם בונים, כלומר נכון להיום כל הפרוייקטים של פינוי בינוי שנמצאים בשלבי היתר סופי בתל אביב יבנו ללא חניות מראש (ועל הדרך היזמים יחסכו מליוני שקלים על אי צורך בחפירת חניון והרווחיות תגדל).
טוב או רע, כל אחד ודעתו. לי בתור אחד שיש לו אפס עניין בעיר הזאת זה לא מזיז, ועיר שרוצה לסגור את עצמה בגטאות, שיבושם לה.
מוזר מה שאתה אומרת לגבי אוסרת לספק חניות, במקרה אני נותן שירות לכמה פרוייקטים (פינוי בינוי, ואחרים) בתכנון, וישנם חניות בתכנון, לפחות נכון להיום.

zerez
31-08-20, 21:57
כן... אוטובוסים.. אוויר נקי... בטח ...חברת דן עושה פיילוט עם אוטובוסים חשמליים.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

נדב42
31-08-20, 22:02
מטרופולין בכפ"ס כבר מזמן עם צי חשמלי לא קטן.
חניון הטעינה שלהם לא רחוק מהבית שלי, עם גנרטור-על-גז מפלצתי.

אז זה כנראה יותר נקי מהאוטובוסים המוזנחים שלא ברור איך הם עוברים בכלל טסט על זיהום אוויר, אבל עדיין האנרגיה מגיעה ממנוע בעירה פנימית קונבנציונלי, שממוקם קבוע בשולי העיר...

six 4 life
31-08-20, 22:25
מוזר מה שאתה אומרת לגבי אוסרת לספק חניות, במקרה אני נותן שירות לכמה פרוייקטים (פינוי בינוי, ואחרים) בתכנון, וישנם חניות בתכנון, לפחות נכון להיום.
מה שכתבתי הוא מהצד היזמי בפרוייקט פינוי בינוי שנמצא בשלבי ועדות ואלה פני הדברים לפחות לפרוייקט המדובר.

שגיא S
31-08-20, 23:17

בעוד שבערים כמו חיפה לדוגמא - דירות חדשות נבנות עם 2 חניות לדירה. בתל אביב בניינים חדשים נבנים עם פחות מתקן אחד של חניה לדירה...יותר קרוב לחצי (חניה אחת על כל 2 דירות).

פלג_
01-09-20, 00:00
יש אכן פרוייקטים חדשים בתל אביב ללא חניה כלל אבל זה רק באזורים הצמודים לתחבורה ציבורית.
בכלל כל העניין הזה תלוי בקירבה למתע"ן ( מערכת תחבורה עתירת נוסעים).
זה גם מה שמגדיר את מספר מקומות החניה הדרוש לכל x שטח עיקרי בבניה.

אנחנו עכשיו מעוניינים לקדם פרויקט בניה שמוגדר בוא חניה על כל 35 מטר שטח עיקרי, אם ניקח חניון תת קרקעי חניה תופסת כ 40 מט"ר כולל מעברים רמפה וכו'.
זה הופך את העניין ללא כלכלי בטח באזורים שביקוש החניה לא גבוהה כמו תל אביב.

אני באופן אישי בכלל חושב שהעתיד עם התחבורה האוטונומית לא ידרוש מאיתנו כלל להחזיק רכב, הרכבים ינועו כל הזמן ואנו פשוט נעלה ונרד בתור נוסעים, לדעתי זה הרבה יותר קרוב ממה שזה נראה.
ואז יצטרכו למצוא מה לעשות עם החניונים היקרים האלו.

תחשבו על זה, הרכב של כל אחד מאיתנו תופס כ- 40 מט"ר והוא עומד 90% מהזמן.

גיא
01-09-20, 00:01
בעוד שבערים כמו חיפה לדוגמא - דירות חדשות נבנות עם 2 חניות לדירה. בתל אביב בניינים חדשים נבנים עם פחות מתקן אחד של חניה לדירה...יותר קרוב לחצי (חניה אחת על כל 2 דירות).

בחיפה יש אוטובוסים על גז ועל חשמל
בחיפה יש חניה עם מעלית לרכב אחד מעל לקרקע ואחד מתחת

ובחיפה יש את מפרץ חיפה ... הכל מתקזז .. כניראה.

boaz avrahami
01-09-20, 00:22
תזכירו לי מה ההכנסה הכי קלה של העיריות?
נכון, דוחות חניה.
נראה לכם שהם ימכרו את ה״תרנגולת״ הזו בשביל אוויר נקי?

הצחקתם אותי בתמימות שלכם [emoji23]

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

דרור ברלי
01-09-20, 07:17
כמו שאומרים, במבטא פולני כבד - אמרתי לכם?....

אל תדאג בועז, מכוניות היברידיות וחשמליות לא חסינות מדו"חות...

כמו שעשו לא מזמן בירושלים, נתיבי תנועה יוצרו ומספר מקומות החנייה בכחול-לבן יצומצם דרסטית כדי להאט את התנועה ולהקשות עליה, וכדי להגדיל את מצוקת החנייה שמכניסה לעירייה מיליונים על גבי מיליונים. חניונים חינמיים יהפכו לחניונים בתשלום ומספר מקומו תהחניייה בהם יצומצם, כפי שעשו במערב ראשל"צ

תזכרו היטב - כל נושא מצוקת חנייה בכל יישוב שהוא, היא עניין מלאכותי שמתוכנן ומווסת היטב, שהעיריות/רשויות מקומיות יוצרות על מנת שיוכלו לקיים מערך פיקוח ואכיפה ענקי ולהתפרע עם דוחות וקנסות.

במקרה של ת"א - העיר הפלצנית, המהבילה, המסריחה והיקרה בטירוף הזו, כבר מזמן עלתה לי עד כאן.

מי שבוחר לגור בה מרצונו - כל מה שייפול עליו, כנראה מגיע לו. אבל כל מי שלא גר בה ונאלץ בעל כורחו להיכנס אליה? לעבוד למשל?
אני לא עובד בתחומי העיר ת"א כבר חמש שנים נהדרות. ובשנה האחרונה השתכנעתי סופית שאפשר לחיות נהדר ולהסתדר ממש נפלא, גם בלי להיכנס לת"א בכלל. לא באוטו, לא באוטובוס, לא בטוסטוס, לא באופניים ולא ברגל.
מצדי שבעוד שעתיים יסגרו אותה כליל לכל סוגי כלי רכב בכלל או שבעוד שבועיים תיפול עליה פצצת אטום איראנית. זה לא יזיז לי שערה.

"אוויר נקי"? בתחת שלי. זה הכל כדי למצוץ מהציבור קנסות ואגרות.
יש הרבה דרכים להילחם ברשויות המדינה, אבל העם הטיפש הזה עדיין לא בשל אליהן.
בינתים, יש דרך חוקית, טובה ואפילו בריאה להילחם בגזירה הספציפית הזו, וחשוב שכמה שיותר ישראלים יפנימו אותה ויעשו את הסוויץ במוח - להיגמל מת"א. להימנע בכל מחיר מלהגיע לעיר הזו. אף אחד לא באמת צריך את ת"א, היום כבר יש כל דבר בכל מקום בפריפריה.
בעיר שלא רוצה אותי, באמת שאין לי מה לחפש - לא לגור בה, לא לעבוד בה, לא לרכוש בה כלום, לא לבלות בה, לא לאכול בה סנדביץ' ולא לשתות בה פחית קולה ולא לקנות בה קופסת סיגריות. לא להשאיר בה אגורה שחוקה אחת. פשוט לייבש אותה. בעברית פשוטה - חרם? כן, חרם.
חשוב שמאסה גדולה של אנשים תנהג כך.

התל אביבים אולי ישמחו בהתחלה, בלי כל הרמת-גנים והחולונים והבת-ימים והראשלצים והנס-ציונים והרחובותים והאשדודים האלה... אבל אחרי שבועיים-שלושה, במסדרונות העיריה יבינו את גודל המפלה הכלכלית והם כבר יתחננו שנחזור.
ואני אומר - זיבי נחזור. חשוב להיות חזקים ולעמוד על עקרונות. שאף אחד לא יבוא ולא יקנה ולא יבלה בת"א ואז העסקים שם ייפלו וערך הדירות יתרסק ותושביה הפלצנים יוכלו להיחנק להם בכיף עם ה"אוויר הנקי" והסחוניה דל-מות שלהם עם 80% לחות שלא ראויה למגורי אדם, והאין-חנייה שלהם. תיהנו.

asafk
01-09-20, 07:32
בדיוק דרור! שייתנו לזהם! מחלות ריאה זה כמו קורונה! סה"כ שיעול עם יחסי ציבור.

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

נמרוד
01-09-20, 07:35

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalkלמי שמעשן או עישן רוב החיים זיהום אויר באמת לא משנה הרבה.

boaz avrahami
01-09-20, 07:49
מה איכפת לו מתל אביבים מסריחים. שיחנקו כולם בגוש דן.
הוא עכשיו סוציאליסט טהור גזע מהעמק. כמעט שוחה באסי עם רשיון של נסיך מהעמק [emoji4]

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

assafy
01-09-20, 09:17
תזכירו לי מה ההכנסה הכי קלה של העיריות?
נכון, דוחות חניה.
נראה לכם שהם ימכרו את ה״תרנגולת״ הזו בשביל אוויר נקי?

הצחקתם אותי בתמימות שלכם [emoji23]

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94נהפוך הוא. עכשיו לא יהיה צריך לחנות במקום אסור אלא פשוט להיות ברחוב. הפקחים יחגגו והכנסות העירייה יעלו פלאים.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk

KOOKE
01-09-20, 10:36
רנגלר 2010 עומד בתקן זיהום אויר יורו 6 ?

assafy
01-09-20, 11:18
רנגלר 2010 עומד בתקן זיהום אויר יורו 6 ?מאחר ויורו 6 יצא רק ב2014 אז כנראה שלא.

danob
01-09-20, 11:19
כמי שגר בת"א (טוב, לא באמת בת"א...בצפון העיר מעבר לירקון) אני לגמרי בעד המהלך.
מבחינתי גם שיסגרו את הכבישים לתנועת רכבים עם מנוע-בעירה-פנימית ויאפשרו רק לאופניים\חשמליים\קורקינט\טוקטוק חשמלי וכו' לנסוע עליהם, והמדרכות ישארו רק להולכי רגל.
כבר עכשיו אני משתדל להכנס למרכז העיר רק על הקורקינט החשמלי.

לגבי אוטובוסים וזיהום, גם אוטובוס "רגיל" אחד, שפולט זיהום בטירוף, ונוסע מלא חלקית (נגיד 20 נוסעים) פולט הרבה פחות זיהום מ-20 רכבים פרטיים.

ובנוגע לכל משמיצי העיר (פצצה אירנית וכיו"ב)...אף אחד לא מכריח אותכם להגיע, ועם כל החסרונות של העיר, ויש לא מעט, היא עדיין הבירה הכלכלית והתרבותית של המדינה, עם ביקוש לא הגיוני לנדל"ן.
לא יכול להיות שכולם מטומטמים, חלק כן אבל לא כולם (או רובם).

ליאור

hadtomer
01-09-20, 11:57
למען האמת זה לא מטריד אותי בכלל.

אני עובד בתל אביב פה ושם - ולא זכור לי שנכנסתי לתל אביב במהלך חמשת השנים האחרונות עם רכב. למרבה האירוניה הג'יפ אשם. עם חשבון הדלק, בעיות החניה והבעיה להיכנס לכל חניון עם מגבלת גובה של שני מטרים.בגלל הג'יפ, לפני שבע שנים קניתי זוג אופניים. הזוג הזה הפך לשני זוגות- אחד מתקפל ואחד לא מתקפל. כל הטיעונים של "תגיע מזיע" מעניינים לי את הישבן המחוטב שלי- יש דאודורנט. כיום לצאת מהבית ברמת גן לתל אביב עם אופניים - לוקח לי פחות זמן ממה שלוקח לי עם רכב. בחמישי האחרון הלכנו לשתות ביפו. כולם חיפשו חניה כשאני כבר היתי עמוק בתוך הגולדסטאר. תכלס- זה עיניין מנטאלי.

ש01
01-09-20, 12:36
מטרופולין בכפ"ס כבר מזמן עם צי חשמלי לא קטן.
חניון הטעינה שלהם לא רחוק מהבית שלי, עם גנרטור-על-גז מפלצתי.

אז זה כנראה יותר נקי מהאוטובוסים המוזנחים שלא ברור איך הם עוברים בכלל טסט על זיהום אוויר, אבל עדיין האנרגיה מגיעה ממנוע בעירה פנימית קונבנציונלי, שממוקם קבוע בשולי העיר...

היה פעם איזה פרסום על בעיה הזויה של ט. 4 לחניון ולבסוף החליטו לשים גנרטור ושכולם ילכו ל#$@&

asafk
01-09-20, 13:14
אני כל יום נכנס לת"א עם רכב. זו הסיבה שהיה לי חשוב שהטנדר יהיה יורו 4 לפחות - היה ברור שזה יגיע
האזורים הנקיים מאוד - אני מקווה שלא יהיו אזורי מגורים כי זו גזירה שהציבור לא יכול לעמוד בה - ואני מבין שזה לא על הפרק בטווח הזמן הקרוב.

אסף.

איל מ
01-09-20, 13:37
אני כל יום נכנס לת"א עם רכב. זו הסיבה שהיה לי חשוב שהטנדר יהיה יורו 4 לפחות - היה ברור שזה יגיע
האזורים הנקיים מאוד - אני מקווה שלא יהיו אזורי מגורים כי זו גזירה שהציבור לא יכול לעמוד בה - ואני מבין שזה לא על הפרק בטווח הזמן הקרוב.

אסף.

יש לי לא מעט חברים שגרים בתל אביב ועובדים כרבע שעה עשרים דקות מחוץ לתל אביב, במקומות בלי בעית חניה.
הם מחנים בפאתי העיר. את הקטע בתוך העיר הם עושים על קורקינט, ואת הנסיעה לעבודה מחוץ לעיר, באוטו. במהלך היום הם מטעינים את הקורקינט בעבודה (עד שיעשו לזה סוף).

גיא
01-09-20, 14:27
[/B][/SIZE]אף אחד לא באמת צריך את ת"א, היום כבר יש כל דבר בכל מקום בפריפריה.
בעיר שלא רוצה אותי, באמת שאין לי מה לחפש - לא לגור בה, לא לעבוד בה, לא לרכוש בה כלום, לא לבלות בה, לא לאכול בה סנדביץ' ולא לשתות בה פחית קולה ולא לקנות בה קופסת סיגריות. לא להשאיר בה אגורה שחוקה אחת. פשוט לייבש אותה. בעברית פשוטה - חרם? כן, חרם.
.

שמע .. צחוקים איתך :)

אני רוצה להפיל עליך פצצה ... אנשים ( בני אדם ) גרו מחוץ לבועה המהבילה של תל אביב כבר לפני אלפי שנים !
גם בקריות, גם בגליל .. אפילו בדרום החם והרחוק .. מצפה רמון נגיד .. שדה בוקר !! ואפילו על הר כרכום :)

מזל טוב לך על הגילוי המרעיש :)

נדב ש.
01-09-20, 14:54
אני רק שומע ת"א אני מקבל חלחלה.
כשאישתי מספרת לי שיש לנו נסיעה לכיוון וצריך לעבור את צומת מגידו לכיוון דרום אני מכין את הדרכון.

זיף
01-09-20, 15:14
חייב לאמר שאותי בעיקר הצחיק המשפט "ההצלחה של חיפה בנושא". איך ומה חיפה הצליחה? שמו שלטים.... וזהו עד כמה שידוע לי. לא נתקלתי באכיפה בתוך העיר.

eyalski
01-09-20, 15:59
שמע .. צחוקים איתך :)

אני רוצה להפיל עליך פצצה ... אנשים ( בני אדם ) גרו מחוץ לבועה המהבילה של תל אביב כבר לפני אלפי שנים !
גם בקריות, גם בגליל .. אפילו בדרום החם והרחוק .. מצפה רמון נגיד .. שדה בוקר !! ואפילו על הר כרכום :)

מזל טוב לך על הגילוי המרעיש :)

בתור מי שעזב את תל אביב לפני המון שנים ועבר לגור בדרום הקריר, 900 מטר מעל פני הים, לא מסובב את הראש אחורה, אפשר להיפרד בקלות מהעיר.

אז הדיפנדר שלי שמשום מה, בניגוד לכל האחרים שאני מכיר, רשום כ"רכב רגיל" ולא מזהם, למרות השובל השחרחר שנפלט מאחוריו שנותנים גז, כבר לא יראה את חיפה או תל אביב יותר, אבל יש לו את כל המדבר, יותר שווה.

המדרים יחכים אמר מישהו מאבותינו, וואללה צדק.

yoni_0000
01-09-20, 17:45
כאמור גם אם אפשר, למה להסתובב בתוך תל אביב עם רכב? אם יש מקום במדינה הזו שלא מצריך רכב זה תל אביב.

בכללי, המרכז זה סיר לחץ שמתבשל ומתבשל.. פשוט יותר מדי אנשים על מעט מדי שטח. עוד 10 שנים גם ראשון וגם הרצליה יהיו לחוצים כמו תל אביב.. אישית אני מתכנן להדרים ולברוח מהבלאגן, אבל גם זה עניין של זמן.. אני ממש לא מקנא בדורות הבאים שיצטרכו לחיות אחד בתחת של השני.

amirmoshe
01-09-20, 21:34
המצב מחמיר...
https://jerusalem.mynet.co.il/local_news/article/ByXfxccXw

פלג_
01-09-20, 23:37
יש מידע חדש/מניסיון לפחות בעניין המסננים האלו שמתקינים פה בארץ?

חבל לי על הסוואנה הקשישה שלי.

ד ו ר ו ן
02-09-20, 00:09
לגבי אוטובוסים וזיהום, גם אוטובוס "רגיל" אחד, שפולט זיהום בטירוף, ונוסע מלא חלקית (נגיד 20 נוסעים) פולט הרבה פחות זיהום מ-20 רכבים פרטיים.

גם 20 רכבים פרטיים לא מתקרבים לנסועה השנתית של אוטובוס עירוני שעובד כמעט 20 שעות ביום עם מנוע בנפח של 5 מכוניות.
והנסיעה השנתית+נסיעה בלתי יעילה בעליל של האצות והאטות לא מאפשרת עבודה נקייה.

ובחישוב הכללי אין שום סיכוי שהוא מזהם פחות.

דרור ברלי
02-09-20, 07:57

אסף.

חכמולוג, דווקא אתה אמור לדעת שאת מחלות הריאה שיהרגו אותך אתה תחטוף מזיהום שמקורו לא רק במכוניות פרטיות. ואולי רובו בכלל לא ממכוניות פרטיות. כמו בחיפה למשל, היכן שהמפעלים המזהמים בבעלות הטייקונים שאף אחד לא יעז לגעת בהם, הורגים חצי מהאוכלוסיה במאה ואחד סוגי סרטן, אבל הדבר הראשון שעשו שם "למען איכות הסביבה" זה להתעמר בבעלי רכב. כמה קל ונוח להכריז הכרזות שציבור גדול, תמים וטיפש יאמין בהן בלי לדעת את האמת.
מה שאתה נושם בכל רגע כמי שחי במרכז ת"א, גרוע בהרבה מהחצי קופסה סיגריות שלי ביום.

כל מה שאני צריך כדי להיכנס לעיר המפוקפקת שלך לצורך סידורים זה רק לעלות על אוטובוס (מזהם ומסריח כמובן). שזה לכשעצמו לא כזה נורא.
מספר הסידורים שמחייב אותי לבוא לת"א הולך ופוחת. אבל אתה, שגר בצנטרום של הצנטרום ובוודאות באיזור שיהיה כנראה הכי מוגבל לתנועת רכבים - תצטרך כנראה להיפרד מהרכב האהוב שלך. או לעבור דירה.

עכשיו כל אחד יעשה את החשבון שלו: לחיות בעיר עם הגבלות דרקוניות - או להמשיך לאחוז בתחביב ולהיות בנאדם חופשי (יחסית. או לפחות רק להרגיש ככה). התלבטות נעימה!

נמרוד
02-09-20, 08:15
גם 20 רכבים פרטיים לא מתקרבים לנסועה השנתית של אוטובוס עירוני שעובד כמעט 20 שעות ביום עם מנוע בנפח של 5 מכוניות.
והנסיעה השנתית+נסיעה בלתי יעילה בעליל של האצות והאטות לא מאפשרת עבודה נקייה.

ובחישוב הכללי אין שום סיכוי שהוא מזהם פחות.

20 רכבים פרטיים אולי לא מגיעים לנסועה שנתית של אוטובוס אחד, אבל האוטובוס האחד הזה בשנה שרת אלפי אנשים, לא רק 20...
מצד שני, אם זו השורה התחתונה של החישובים שלך, אין טעם לחלוק עליהם.

נדב ש.
02-09-20, 08:49
בתור מי שעזב את תל אביב לפני המון שנים ועבר לגור בדרום הקריר, 900 מטר מעל פני הים, לא מסובב את הראש אחורה, אפשר להיפרד בקלות מהעיר.

.

יש לי היום כמה חברים/שכנים שברחו מישם, מכרו דירות צפופות ובכסף קנו טירה ועוד נישאר עודף.
נכון, מי שלא רגיל ולא נולד לתוך זה צריך הסתגלות לחיים ולשקט שיש במושב/כפר, אבל מהר מאוד מסתגלים לזה ולחופש שיש מהכל, למרחבים הפתוחים ולריחות הנעימים 🤠
כמו שמי שלא נולד בת"א לא יבין איך אפשר לחיות שם.
לא אצל כולם זה פועל אותו דבר, יש גם כאלה שלא הסתדר להם כל זה וחזרו בחזרה...

ד ו ר ו ן
02-09-20, 08:52
נמרוד,
דיברו על זיהום.
אני בעד תחבורה ציבורית.
אבל תחבורה ציבורית יעילה, ונקייה באמת ולא סיפורי פוגי.
ולא פחות חשוב, אלטרנטיבה מידתית לעסקים קטנים שלא יכולים להסתייע באוטובוס לפרנסה, ולאזרח שגר בתל אביב ורוצה להתנייד החוצה ממנה מידי פעם או אפילו לעבודה מחוץ לתל אביב.

הסיפור הוא רחב יותר.
צא מהפוזיציה של תושב הפריפריה.
אזרח שגר בתל אביב עדיין זכאי ליכולת התניידות שלו מחוץ לתל אביב, ובשביל זה הוא כאדם במדינה חופשית זכאי להחזיר רכב לאותה נסיעה משפחתית לסבאסבתא/כינרת שאין אליהם תחבורה ציבורית במדינתנו, או בחג סופש או כל מועד שאין תחבורה כי אין הפרדת דת ומדינה.
הנסועה של אנשים שגרים ועובדים בתל אביב נמוכה מאד.
ואז כשאתה מציב רכב כזה מול אוטובוס מזהם, זו תמונה אחרת.

על אותו משקל אזרח שצריך פעם-פעמיים בשנה להגיע לכרך הגדול לסידורים שאי אפשר אחרת.
תחבורה ציבורית היא לא פתרון מעשי במדינתנו. עובדה.
מה עם כל העוסקים הזעירים והבינוניים עם הקנגו/ברלינגו/קונקט וכו שעוד רגע יהיו לא חוקיים?
האם זו פגיעה מידתית?

לדעתי לא.

asafk
02-09-20, 09:14
אני עובד היום מחוץ לעיר. מהבית לעבודה 16 ק"מ, 16 עד 20 דקות באוטו. שעה וחצי עד שעתיים בתחבורה ציבורית. בשעות שיש תחבורה ציבורית ואני עובד גם בשעות שאין.
אז אנחנו מבינים שאין אלטרנטיבה למי שבאמת צריך לצאת מהעיר ולחזור אליה.
מצד שני זיהום אויר - בעיה קשה. החוק לפחות לא חל על רכב פרטי כך שהמחוקק כן לקח איזשהו פקטור הגיוני. מצד שלישי מסחרי זה גם טנדרון או טנדר שהם החיים של הרבה עסקים קטנים וכאן כבר יש פגיעה אמיתית.
אבל יורו 3 זה באמת רכבים ישנים. הם מיעוט.
והרבה מאוד מהזיהום הוא מתחבורה. משאיות ואוטובוסים ורכב גדול באופן כללי - אז יש טעם בהפחתת הזיהום הזה.

אסף.

ד ו ר ו ן
02-09-20, 09:24
אסף,
לא יודע מתי היית לאחרונה בדרום העיר או ברחובות התעשייה הזעירה.
זה רכבים ישנים.

שים לב ששלב ב של המהלך מוצהר ליורו6.. וזה הולך להיות פגיעה קשה מאד.
זה כבר שולל כמות משמעותית של רכבים.

נדב ש.
02-09-20, 11:50
הרכבים הישנים ילכו לפריפריות ויזהמו שם, או יגרטו/"יגנבו"(כן גם מיזה כולם עושים כסף ויוצאים מורווחים).
אולי כל המהלכים האלה זה כדי שההכנסות המדינה יגדלו ממכירת רכבים חדשים? יראו לכל העם שהינה הכלכלה פורחת וכו' וכו'.

hadtomer
02-09-20, 12:32
אני רק שומע ת"א אני מקבל חלחלה.
כשאישתי מספרת לי שיש לנו נסיעה לכיוון וצריך לעבור את צומת מגידו לכיוון דרום אני מכין את הדרכון.

מזכיר לי את אמי זכרונה לברכה, שהיתה מגיעה מחיפה לבקר אותנו "בעיר הגדולה" ולוקחת כריכים לדרך, למקרה שבמסע הארוך אל עיר המחוז היא תהיה רעבה ולא יהיה בדרך איזה איכר שיסכים להציע לה כוס חלב טרי וקצת חציר שיהיה לה איפה לישון. להערכתי היא תמיד הופתעה כל פעם מחדש כשהיא עברה את זכרון יעקב וגילתה שבמרכז הארץ משתמשים בשקלים ומדברים עברית.

hadtomer
02-09-20, 13:04
להיגמל מת"א. להימנע בכל מחיר מלהגיע לעיר הזו.

רון חולדאי מסר: "לא לא בבקשה לא, אל תעשה לנו את זה, בבקשה לא".

מוטי ג.
02-09-20, 13:15
כולם יחזרו לטנדר סובארו בנזין.
היו גם קצת איסוזו ו מיצובישי מונעי בנזין.

Sent from my LG-H930 using Tapatalk

asafk
02-09-20, 17:56
אסף,
לא יודע מתי היית לאחרונה בדרום העיר או ברחובות התעשייה הזעירה.
זה רכבים ישנים.

שים לב ששלב ב של המהלך מוצהר ליורו6.. וזה הולך להיות פגיעה קשה מאד.
זה כבר שולל כמות משמעותית של רכבים.שלב ב' הוא לאזורים מאוד מצומצמים. אני מנחש ששתיים וחצי שדרות ועוד שלושה רחובות.

רכבים ישנים באזורים הפחות אטרקטיביים - נכון. אבל לא כולם מסחריים. ואלו שכן - כתבתי את דעתי. זו פגיעה בהרבה אנשים שפרנסתם על הגרוטאות האלו.

אסף.

yscheiner
02-09-20, 17:58
קיטבג?
אם לא שאלתי / שאלו בעבר.
מה דינו של רכב מזהם שהפך לאספנות?
הוויליס אספנות שהיה לי (מודל 58) היה פטור מבדיקת זיהום / עשן.

אז כשההיילקסים יהפכו לאספנות...

דרור ברלי
03-09-20, 07:45
אבל יורו 3 זה באמת רכבים ישנים. הם מיעוט.

אולי הגיע הזמן להפסיק להתעלם ולבטל את ה"מיעוט".
מיעוט זה לא אויר, זה לא שקוף. זה בני אדם. אנשים קשי יום ומצומצמי פרנסה. אנשים שאין להם כסף להחליף רכב חדש כל שנתיים-שלוש.
גם למיעוט יש צרכים.

נזכרים בהם רק לפני בחירות. כדי לשטוף את מוחם ולשכנע אותם לשים את הפתק הנכון.

ובכלל, אם כל כך אוהבים לחקות את חו"ל, שיתנו גם את הפתרונות של חו"ל. כמו תחב"צ יעיל?.... או זיכוי ממס על מכוניות נקיות?.... אבל אלה חלומות באספמיה. לי כבר אין ציפיות מאלה שמנהלים את המדינה שמטפלים גם בזיהום האויר כפי שהם מטפלים בקורונה.

הפוליטיקאים ופקידי המדינה הם חלאות מושחתים ומנוולים שמנותקים מהמציאות. מבחינתי הם אויבים, איום קיומי עלי כאזרח - איום פיזי, איום כלכלי, איום לחופש שלי. במקום אחר, בזמן אחר, הם ראויים לסיים את הקריירה שלהם כמו צ'אושסקו. לצערי הרב אני עדיין אזרח שומר חוק ולכן איני יכול לטפל בהם או לתמוך בטיפול בהם, בדרך שראויה להם (בדמוקרטיה שלנו אפילו לחשוב על דברים כאלה זה כבר עבירה), ולכן אני נאלץ להרכין ראש ולבחור.

אני בחרתי להרוויח את זמן האיכות שעוד נותר לי, לפני שגם כל המכוניות שלנו בכלל ונסיעה בשטח בפרט ייאסרו לשימוש על פי חוק - ולהתנתק מגוש-דן בכלל ומת"א בפרט. זה הצעד המשמעותי והטוב והנכון ביותר שעשיתי בחיי. מומלץ לכל אחד, גם כי פשוט מחוץ לגוש דן האוויר הרבה יותר נקי.

השארתי את גן העדן הכלכלי-תרבותי הלח והמצחין של חולדאי לעכברי עיר מופלאים וחסיני סחוניה כמו תומר למשל, שאני מודה שאני ממש מקנא בהם איך דיאודורנט-פשוט פותר להם את הבעייה (תראו אותו פעם מגיע על האופניים שלו בקיץ, עם תיק גב שבתוכו סטים של בגדים להחלפה, כנראה שלא תשתכנעו....) ולחכמולוגים פוליטיקלי-קורקטיים שמצקצקים בשפתיים על "אוויר נקי" שפתאום ייאלצו למכור את ההיילקס שלהם כי כבר לא יוכלו לנסוע בו הביתה. או לעבור דירה. והם לא מבינים (או גרוע מזה, מבינים ומתעלמים) מזיהום-אווירה שצעדים כאלה יוצרים, שגרוע בהרבה מסתם זיהום אוויר.
אז עכשיו בעלהמלאכה שנוסע בברלינגו לא יוכל להיכנס לעיר. שנתיים אחר כך, גם עם פוקוס בת עשר כבר אי אפשר יהיה לבוא בערב לקונצרט או הופעה בעיר הנקייה שלכם. רק עם מרצדס E300e פלאג-אין נקייה בחצי מיליון שקל או S560e ב-800,000 שקל. שזה אגב בדיוק נמרץ, חתך האוכלוסיה שמר חולדאי מכוון ורוצה בעיר הפרטית שלו. כי אין לו כוח לעניים, לקשי יום ולסתם תפרנים ממעמד הביניים, שמקלקלים לו את התמונה הנוצצת של העיר הקוסמופוליטית, הליברלית, המתקדמת הנקייה והיקרה להחריד שהוא מוכר בעולם.

שלא תדאגו - גילה גמליאל, השרה לאיכות הסביבה שגם אם ייצא לה עשן מהגולגולת, לא תצליח לנחש איך נראה אוטובוס מבפנים (היא מכירה בעיקר מחלקות עסקים במטוסים), תמשיך להגיע לת"א ברכב שרד בזבזני ומזהם שאתם שילמתם.

דברים כאלה יכולים להתרחש רק כי אנשים שותקים. וככל שתשתקו יותר - כך זה יהיה יותר דרקוני ויותר מהיר. בהצלחה.

asafk
03-09-20, 10:17
דרור תסלח לי שלא קראתי כל מה שכתבת.
אבל דבר אחד חשוב בהקשר של אותם אחוזים בודדים - אמרתי מיעוט ואמרתי שזומבעיה אמיתית. אתה מצטט רק את החלק הראשון כאילו אני אומר שאפשר להתעלם מבעיות של מיעוט

ועדיין מדובר באחוזים בודדים. תבדוק כמה - באחוזים - מכלל כלי הרכב, הם 'רכב מזהם'.

בכל מקרה אם אני הייתי צריך להצעיר את צי הרכב הפתרון היה אחר - לא קנס לרכב ישן, מזהם- אלא הורדת המיסים על רכב חדש ולא מזהם.

אסף.

erezgur
03-09-20, 10:36
אבל אז היית פוגע בתזרים המזומנים של הממשלה, כנראה שזה כואב יותר מאשר סוגיית זיהום האוויר (וגם לא היה עוזר לי עם היורו-3 כיוון שנבחר רכבי השטח שאני יכול לרכוש מאד מאד מצומצם, גם אם ירד המחיר).

נשלח מהנייד

נדב ש.
03-09-20, 14:37
בכל מקרה אם אני הייתי צריך להצעיר את צי הרכב הפתרון היה אחר - לא קנס לרכב ישן, מזהם- אלא הורדת המיסים על רכב חדש ולא מזהם.

אסף.

אם אפשר גם וגם אז למה לא?
גם קנסות, גם להמציא איזה בולשיט על מסנן הזוי שעולה כמו עוד רכב(שלא לדבר על הנזקים למנוע ולרכב על הדרך), וגם מיסים על רכב חדש. הכי טוב מהכל.

- - - Updated - - -

רון חולדאי מסר: "לא לא בבקשה לא, אל תעשה לנו את זה, בבקשה לא".

איך רואים שת"א בועה.

בינתיים מלונות נסגרים, תפוסה של 20-30% כי אין תיירים.
בזמן שאילת והצפון עמוסים. לא הכי אידיאלי בזמן קורונה אבל מה אנשים יעשו כשאין חו"ל...

danob
03-09-20, 16:48
ובכלל, אם כל כך אוהבים לחקות את חו"ל, שיתנו גם את הפתרונות של חו"ל. כמו תחב"צ יעיל?.... או זיכוי ממס על מכוניות נקיות?.... אבל אלה חלומות באספמיה. לי כבר אין ציפיות מאלה שמנהלים את המדינה שמטפלים גם בזיהום האויר כפי שהם מטפלים בקורונה.

אז עכשיו בעלהמלאכה שנוסע בברלינגו לא יוכל להיכנס לעיר. שנתיים אחר כך, גם עם פוקוס בת עשר כבר אי אפשר יהיה לבוא בערב לקונצרט או הופעה בעיר הנקייה שלכם. רק עם מרצדס E300e פלאג-אין נקייה בחצי מיליון שקל או S560e ב-800,000 שקל. שזה אגב בדיוק נמרץ, חתך האוכלוסיה שמר חולדאי מכוון ורוצה בעיר הפרטית שלו. כי אין לו כוח לעניים, לקשי יום ולסתם תפרנים ממעמד הביניים, שמקלקלים לו את התמונה הנוצצת של העיר הקוסמופוליטית, הליברלית, המתקדמת הנקייה והיקרה להחריד שהוא מוכר בעולם.

שלא תדאגו - גילה גמליאל, השרה לאיכות הסביבה שגם אם ייצא לה עשן מהגולגולת, לא תצליח לנחש איך נראה אוטובוס מבפנים (היא מכירה בעיקר מחלקות עסקים במטוסים), תמשיך להגיע לת"א ברכב שרד בזבזני ומזהם שאתם שילמתם.

איך זה מתחבר?
תחבורה ציבורית יעילה לא תעזור לאותו בעל מלאכה שנוסע בברלינגו כי כנראה שהוא צריך רכב מסחרי (אחרת היה בוחר ברכב פרטי עם מנוע בנזין, זול יותר לאחזקה)
ובנוגע לשרה, היא דווקא גרה על אחד מצירי התנועה העמוסים ביותר, וכנראה לא נהנית מאויר נקי מזיהום...

דרור ברלי
04-09-20, 07:22
איך זה מתחבר?
תחבורה ציבורית יעילה לא תעזור לאותו בעל מלאכה שנוסע בברלינגו כי כנראה שהוא צריך רכב מסחרי (אחרת היה בוחר ברכב פרטי עם מנוע בנזין, זול יותר לאחזקה)
ובנוגע לשרה, היא דווקא גרה על אחד מצירי התנועה העמוסים ביותר, וכנראה לא נהנית מאויר נקי מזיהום...

הכל מתחבר. כי כל אלה רק דוגמאות.
רכב הבנזין לא זול יותר לאחזקה מהברלינגו. שזה אגב בדיוק מה שמפריע לשלטון כאן עם הדיזלים - שהם חסכוניים יותר בדלק ולכן על אותה נסועה, מכניסים לאוצר פחות שלמוני מיסים.

הכל מתחבר, כי הם מנסים לחקות את החוקים הסביבתיים של חו"ל, רק בלי לתת לאוכלוסיה פתרונות כמו בחו"ל.

אבל האמת היא שאנחנו מתעצבנים רק ע להעיקרון. בתכל'ס מי שממעיט/מוותר על ת"א ככל יכולתו, לא באמת מפסיד משהו.

אתמול לפנות ערב במקום לחזור צפונה, הייתי צריך להגיע מהרצליה לדרום ת"א/גבול יפו. איזור בלומפילד. סידור קטן מחוסר ברירה. איילון היה סתום ועומד במקום כהרגלו. וייז הציע לי מסלול שחוצה את הכרך המסריח באלכסון. כבר חודשים רבים שלא הצגתי כף רגל או סוליית צמיג בתחומי ת"א שמעבר לקצה הדרומי של רח' שוקן (המשרד של אתר השטח) ואשכרה הרגשתי שאני בארץ אחרת, זרה ומוזרה - התנועה בעיר העברית היא סיוט גם כשאינה פקוקה. זו פשוט מלחמה עם המוני אוטובוסים, קורקינטים, אופניים חשמליים וכל מיני טיפוסים מזוקנים נשיים ומוזרים שמשוטטים על הכביש.

פתחתי את חלון הפוקוס הממוזגת והוצאתי ראש החוצה. משקפי השמש נאטמו מיד באדים רטובים וחמים. סחוניה נוזלית, לוהטת ודביקה אפפה אותי. ואז דמיינתי לעצמי את תומר מדווש על האופניים המצחיקים שלו בתוך סיר מרק האפונה המבעבע הזה, כשהוא חמוש בדיאודורנט בלבד ומנסה לשכנע אותנו שהתוצאה לא תהיה רדיואקטיבית ממש....... עוד חשבתי לי - המוני מטומטמים מתקוטטים על הזכות לשלם מיליונים כדי לחיות כאן בצנטרום של הגהינום הזה. משוגעים, בחיי. אם זה מה שאתם אוהבים - זה מה שמגיע לכם ולי אין מה להתעצבן בכלל - תאסרו את הכניסה לרכב?.... לכו על זה. מי בכלל רוצה לבוא לכאן?.... באוטו או בלעדיו?...
ממילא לא משנה לי בשיט. תהנו.

nir.samo
04-09-20, 07:40
שוקן זה דרום ת"א די קרוב לבלומפילד. אתה בטוח מכיר יותר טוב ממני.
דבר שני כמו שאתה מרחם על רוכבי האופניים הם מרגישים עוד יותר ככה לנהגים.
שבוע שעבר הייתי בחופשה בתא-יפו וברגע ששמתי את האוטו בחניון העיר התהפכה והפכה לנעימה (יחסית.. הקיץ). ולי קשה לסנגר על ת"א.
מרחקים קצרים לא נורא בכלל להתנהל ברגל בטח אם יוצאים מהשפעה של מזגן, ויש פתרונות - נסה לקחת קורקינט חשמלי לכמה נסיעות (אנחנו בירושלים יכולים רק לחלום על עושר כזה בכלים ושבילים) ותראה איך זה לעקוף רחוב פקוק שלא זז כאילו כלום. פתאום הנהגים שיושבים בקופסאות הם אלה שנראים לא שייכים.
לא בטוח שזה יעלה יותר מהדלק וזה בטוח יותר אקולוגי מה שמחזיר לכותרת השרשור.

Sent from my H3123 using Tapatalk

asafk
04-09-20, 08:33
הכל מתחבר. כי כל אלה רק דוגמאות.
רכב הבנזין לא זול יותר לאחזקה מהברלינגו. שזה אגב בדיוק מה שמפריע לשלטון כאן עם הדיזלים - שהם חסכוניים יותר בדלק ולכן על אותה נסועה, מכניסים לאוצר פחות שלמוני מיסים.

הכל מתחבר, כי הם מנסים לחקות את החוקים הסביבתיים של חו"ל, רק בלי לתת לאוכלוסיה פתרונות כמו בחו"ל.

אבל האמת היא שאנחנו מתעצבנים רק ע להעיקרון. בתכל'ס מי שממעיט/מוותר על ת"א ככל יכולתו, לא באמת מפסיד משהו.

אתמול לפנות ערב במקום לחזור צפונה, הייתי צריך להגיע מהרצליה לדרום ת"א/גבול יפו. איזור בלומפילד. סידור קטן מחוסר ברירה. איילון היה סתום ועומד במקום כהרגלו. וייז הציע לי מסלול שחוצה את הכרך המסריח באלכסון. כבר חודשים רבים שלא הצגתי כף רגל או סוליית צמיג בתחומי ת"א שמעבר לקצה הדרומי של רח' שוקן (המשרד של אתר השטח) ואשכרה הרגשתי שאני בארץ אחרת, זרה ומוזרה - התנועה בעיר העברית היא סיוט גם כשאינה פקוקה. זו פשוט מלחמה עם המוני אוטובוסים, קורקינטים, אופניים חשמליים וכל מיני טיפוסים מזוקנים נשיים ומוזרים שמשוטטים על הכביש.

פתחתי את חלון הפוקוס הממוזגת והוצאתי ראש החוצה. משקפי השמש נאטמו מיד באדים רטובים וחמים. סחוניה נוזלית, לוהטת ודביקה אפפה אותי. ואז דמיינתי לעצמי את תומר מדווש על האופניים המצחיקים שלו בתוך סיר מרק האפונה המבעבע הזה, כשהוא חמוש בדיאודורנט בלבד ומנסה לשכנע אותנו שהתוצאה לא תהיה רדיואקטיבית ממש....... עוד חשבתי לי - המוני מטומטמים מתקוטטים על הזכות לשלם מיליונים כדי לחיות כאן בצנטרום של הגהינום הזה. משוגעים, בחיי. אם זה מה שאתם אוהבים - זה מה שמגיע לכם ולי אין מה להתעצבן בכלל - תאסרו את הכניסה לרכב?.... לכו על זה. מי בכלל רוצה לבוא לכאן?.... באוטו או בלעדיו?...
ממילא לא משנה לי בשיט. תהנו.מילים כדורבנות, דרור.
כשהכריזו על אטי נקי בחיפה, מייד כשסיימתח להחנק מהאוקסימורון, אמרתי אותו דבר. מה יש לי לחפש בחיפה.

אבל.

כלי הרכב הזעירים הם לא הבעיה. הם הפתרון. וזה שאתה או כל אורח אחר נוסע בעיר גדולה - כל עיר גדולה - ברכב ללא צורך (לטכנאי או מוביל או חשמלאי יש צורך) - זו בעיה.

זה שמחליטים על גזירה בלי גזר - לאותם אחוזים בודדים שזה יזיז להם את נקודת האיזון למקום שלא כדאי לעבוד - זו בעיה אחרת. אבל שוב, במספרים אמיתיים - רוב הברלינגואים שאתם רואים הם יורו 4 ומעלה. גם אם הם נראים גרוטאות. הכמות האמיתית של הטנדרונים יורו 3 היא ממש קטנה ומי שפרנסתם תלויה הגרוטאה בת 20 - לא זו הבעיה האמיתית שלו. תכלס רוב המכוניות הן בנות עד 5 שנים, יש סטטיסטיקה מאוד מדוייקת למי שמעוניינות אותו גם עובדות.
מכוונים כאן יותר לרכבים גדולים יותר. משאיות חלוקה, רכבי הסעות וכו'. כאלה אין שום סיבה שיהיו גרוטאות מזהמות.

ובניגוד לחיפה, בתל אביב וירושלים אין מקור זיהום מסיבי נוסף. זה לא כמו שכתבת, דרור 'כאילו הזיהום הוא מתחבורה'. רידינג כבר לא פולט עשן. גם את שדה דב פינו (אתם יודעים כמה זיהום מטוס פולט במכת גז אחת?). נשארו האוטובוסים והמשאיות.

אסף.

JohnnyEnglish
04-09-20, 09:58
אני תוהה לעצמי איך יושפעו מאות המוסכים ב"ערים הירוקות" שמתפרנסים מבעלי רכבים "מזהמים" .

Sent from my LM-G710 using Tapatalk

גיא
04-09-20, 10:38
אני תוהה לעצמי איך יושפעו מאות המוסכים ב"ערים הירוקות" שמתפרנסים מבעלי רכבים "מזהמים" .

הם יעברו לתל עדשים

או יצאו לפנסיה מוקדמת

JohnnyEnglish
04-09-20, 10:41
הם יעברו לתל עדשים

או יצאו לפנסיה מוקדמת

Sent from my iPhone using Tapatalkמקווה שאירגנו לעצמם פנסיה תקציבית

נמרוד
04-09-20, 10:57
בואו לשם הספורט נעשה סקר. מי שנפגע באופן ישיר מהתקנות האלו - כלומר יש לו רכב שמוגדר מזהם, שהוא תלוי בו לפרנסתו או הגעה לפרנסתו, ונמנעת ממנו הכניסה לאזורים המסוימים האלו בחיפה, ירושלים, תל אביב. שיקום, ויספר את סיפורו. צריכים להיות כאלו כמה פה בקרב חברי הפורום.

חנן-ג'יפולוג
04-09-20, 12:40
אני, בקטנה, ממש בקטנה.
עד הקורונה באתי מאיזור לכיש לעבודה בצפון תל אביב, ברכבת ואופניים מתקפלים.
מאז הקורונה נאסר עלינו להגיע בתחב"צ לעבודה, כשמשלמים לנו את הוצאות הרכב.
אז בד"כ אני מגיע עם האיי10 בן ה4 לעבודה, אבל פעם ב, כשהבת צריכה את הi10, אני מגיע עם ההיילקס בן ה25. האופציה הזו תרד מהפרק.
בנוסף, נעזרים בהיילקס שלי בשביל לגרור את הרכב שאנחנו עובדים עליו, לניסויים במסלולי מירוצים.
גם האופציה הזו יורדת מהפרק, ומקום העבודה ירכוש כנראה טנדר חדש יותר, עם מחשבה על סילברדו. זה לא משהו שפוגע בי אישית. להיפך. הגרירות הן תיק קטן עבורי וזה מכפיל בסדר גודל את העומס השנתי הממוצע על הטנדר החלש והעתיק, בגרירת מטען כבד ובקילומטראז'.

בראיה רחבה, אני רואה באופן חיובי את התקנות האלה. טכנולוגיית הדיזלים עברה שינוי פנטסטי ברמות הזיהום. ברמה של 1/50 ואף פחות ממה שהיה לפני 15 שנים לאותה כמות עבודה. חובה לנצל את זה. כל מה שיעזור לתושבים לנשום אוויר נקי יותר, מבורך.

איל מ
04-09-20, 13:09
מהפכה פנטסטית?
איך, כשהפתרון הוא הרס עצמי של המנועים?

חנן-ג'יפולוג
04-09-20, 13:14
אני לא מתכוון להתקנת האפטרמרקט אלא ליחסי זיהום האוויר בין יורו 6 לאין-יורו.

- - - Updated - - -

אפרופו האפטרמרקט, אשתי שאלה על האופציה הזו להיילקס ותגובתי האינסטינקטיבית היתה "זיבי".

יש כבר חוות דעת של משתמשים ותיקים לגבי התוצאות? לא רק השערות ושמועות?

איל מ
04-09-20, 13:54
להבנתי יש זיהום של שמן המנוע בדיזל ברכבים מודרניים לחלוטין. ולא באפטרמרקט.
מצחיק,
באיסוזו טרופר לפני 20 שנה זאת היתה תקלה שעשתה הדים.
באיסוזו דימקס הנוכחי זאת שיטת עבודה..

חנן-ג'יפולוג
04-09-20, 14:01
לפני שאתה מקבע את הרעיון הזה כהנחת העבודה וכשיטה אני מציע להתעמק.
יש שיטה של מזרק חמישי (שבה אין מצב שסולר יגיע לשמן) , ויש של הזרקה מאוחרת. יש דגמים בודדים עם בעיה מוקצנת מובנית, ויש, רובם, שלא.

בהכללה גסה, ברוב הדגמים, בנסועה נורמלית, אין השפעה על השמן או על המפלס שלו, ובוודאי לא על אורך חיי המנועים.

גיא
04-09-20, 14:06
מילים כדורבנות, דרור.
כשהכריזו על אטי נקי בחיפה, מייד כשסיימתח להחנק מהאוקסימורון, אמרתי אותו דבר. מה יש לי לחפש בחיפה.

אבל.

כלי הרכב הזעירים הם לא הבעיה. הם הפתרון. וזה שאתה או כל אורח אחר נוסע בעיר גדולה - כל עיר גדולה - ברכב ללא צורך (לטכנאי או מוביל או חשמלאי יש צורך) - זו בעיה.

זה שמחליטים על גזירה בלי גזר - לאותם אחוזים בודדים שזה יזיז להם את נקודת האיזון למקום שלא כדאי לעבוד - זו בעיה אחרת. אבל שוב, במספרים אמיתיים - רוב הברלינגואים שאתם רואים הם יורו 4 ומעלה. גם אם הם נראים גרוטאות. הכמות האמיתית של הטנדרונים יורו 3 היא ממש קטנה ומי שפרנסתם תלויה הגרוטאה בת 20 - לא זו הבעיה האמיתית שלו. תכלס רוב המכוניות הן בנות עד 5 שנים, יש סטטיסטיקה מאוד מדוייקת למי שמעוניינות אותו גם עובדות.
מכוונים כאן יותר לרכבים גדולים יותר. משאיות חלוקה, רכבי הסעות וכו'. כאלה אין שום סיבה שיהיו גרוטאות מזהמות.

ובניגוד לחיפה, בתל אביב וירושלים אין מקור זיהום מסיבי נוסף. זה לא כמו שכתבת, דרור 'כאילו הזיהום הוא מתחבורה'. רידינג כבר לא פולט עשן. גם את שדה דב פינו (אתם יודעים כמה זיהום מטוס פולט במכת גז אחת?). נשארו האוטובוסים והמשאיות.

אסף.

כשאתה בן 20-30 הגעת מהספר לעיר הגדולה לראות עולם. ואתה עובד באיזה שקר אחר במגדל קומה 246 זה מעולה להגיע עם הקורקינט הנטען .. אבל כשאתה אמא צעירה שצריכה לקחת את התינוק ואת כל הציוד ההכרחי להשרדותו. לא הכי נוח בקורקינט. גם לנסןע לסבא וסבתא בכפר בסופ׳ש עם הקורקינט זה לא הכי קל ..

גם ללכת ברגל את הקילומטר שניים מפה לשם וחזרה זה לא בעיה כשאתה צעיר ושעיר. אבל זה נהנה בעיה כשאתה בן 78 בחום של 49 מעלות ולחות יחסית של 257 אחוז.

בחיפה למשל. אם אני צריך לנסוע בתחבור׳ץ. זה פרוייקט של יומיים. אפילו אם זה 5 קמ בלבד. בעיקר כי האוטובוסים עושים סיבובים והקפות כדי לכלול כמה שיותר רחובות במסלול. זה אולי טוב. אבל זה מתיש ולוקח בעיקר ממממש הממוווון זמןןןןןן.

ולא נדבר על אידיוטים כמונים שגרים בחיפה ועובדים ברעננה. אין ום דבר להגיע לעבודה ולחזור בפחות מ 5 שעות עם תחבורה ציבורית. או 3 שעות עם אופציה להרבה יותר באוטו שלי.

בקיצור. להתנייד בצלוחית מרק שלנו. זה לא ממש אופציה. הכי טוב בכפר ( מרק ) עדשים.

איל מ
04-09-20, 14:15
לפני שאתה מקבע את הרעיון הזה כהנחת העבודה וכשיטה אני מציע להתעמק.
יש שיטה של מזרק חמישי (שבה אין מצב שסולר יגיע לשמן) , ויש של הזרקה מאוחרת. יש דגמים בודדים עם בעיה מוקצנת מובנית, ויש, רובם, שלא.

בהכללה גסה, ברוב הדגמים, בנסועה נורמלית, אין השפעה על השמן או על המפלס שלו, ובוודאי לא על אורך חיי המנועים.

אז למה כל מי שקונה רכב דיזל עם dpf, ועם מערכת אוריאה מקלל?

חנן-ג'יפולוג
04-09-20, 14:42
אין לי יכולת לנסות להגיב ל"ראיה" שלך.
אני יכול להעיד מההיכרות המוגבלת שלי.
בשתי העבודות הקודמות שלי עסקתי בזה. בראשונה כשבגבול האחריות שלי כמה אלפי משאיות ואוטובוסים, ובשנייה כמה מאות אלפי מכוניות.

אז אני מכיר את הנושא מצד השירות. יש פה ושם תקלות (בהחלט לא ברמה שחורגת ממערכות אחרות ברכב) , כשרובן ככולן הן עקב תקלה נקודתית או אופיין שימוש לא רגיל, ולעתים גם נזק שנגרם ע"י משתמש קצה. היו גם כאלו שנבעו מטעות הנדסית, ותוקנו בדגמים מאוחרים יותר.
וכל אלו ביחד היו חריג זניח ביחס לכלל.

asafk
04-09-20, 15:01
כשאתה בן 20-30 הגעת מהספר לעיר הגדולה לראות עולם. ואתה עובד באיזה שקר אחר במגדל קומה 246 זה מעולה להגיע עם הקורקינט הנטען .. אבל כשאתה אמא צעירה שצריכה לקחת את התינוק ואת כל הציוד ההכרחי להשרדותו. לא הכי נוח בקורקינט. גם לנסןע לסבא וסבתא בכפר בסופ׳ש עם הקורקינט זה לא הכי קל ..

גם ללכת ברגל את הקילומטר שניים מפה לשם וחזרה זה לא בעיה כשאתה צעיר ושעיר. אבל זה נהנה בעיה כשאתה בן 78 בחום של 49 מעלות ולחות יחסית של 257 אחוז.

בחיפה למשל. אם אני צריך לנסוע בתחבור׳ץ. זה פרוייקט של יומיים. אפילו אם זה 5 קמ בלבד. בעיקר כי האוטובוסים עושים סיבובים והקפות כדי לכלול כמה שיותר רחובות במסלול. זה אולי טוב. אבל זה מתיש ולוקח בעיקר ממממש הממוווון זמןןןןןן.

ולא נדבר על אידיוטים כמונים שגרים בחיפה ועובדים ברעננה. אין ום דבר להגיע לעבודה ולחזור בפחות מ 5 שעות עם תחבורה ציבורית. או 3 שעות עם אופציה להרבה יותר באוטו שלי.

בקיצור. להתנייד בצלוחית מרק שלנו. זה לא ממש אופציה. הכי טוב בכפר ( מרק ) עדשים.

Sent from my iPhone using Tapatalkמה שכתבת נכון לחלוטין - אבל לתושבים.
ואני כתבתי על אורחים.

אסף.

נדב42
04-09-20, 15:23
אני לא יודע אם לצחוק או לבכות.

צעד כזה יכול היה להיות מבורך אם היה מבוצע עם צעדים משלימים שמספקים פתרון מערכתי מלא, למשל:

1. מתן אפשרות לקניית רכבי התושבים/עסקים על ידי המדינה במחיר ריאלי (של לפני הגזירות)
2. מתן פתרון הולם של תחבורה ציבורית, גם בשבתות וחגים

בפועל כרגע לא ניתן פתרון לבעלי הרכבים המזהמים שגרים/מתפרנסים באזורים ה"נקיים", התחבורה הציבורית בגוש דן בתקופה זו במצב קשה במיוחד עקב עבודות הפיתוח של הרכבת הקלה ומגבלות התפוסה החלקית בתקופת הקורונה, ובכלל בתקופת הקורונה עדיף לאפשר לכל מי שיש לו אופציה לרכב פרטי לממש אותה כדי לצמצם חשיפה ולהקל על העומס של התחבורה הציבורית.

אבל בשביל זה צריך להפעיל קצת הגיון, ובמשוואה שבין הגיון לפופוליזם, ידו של ההגיון על התחתונה. חלם.

דרור ברלי
05-09-20, 13:12
מה שכתבת נכון לחלוטין - אבל לתושבים.
ואני כתבתי על אורחים.

אסף.

ואני בכלל התכוונתי לשלב הבא.

כרגע מדברים על רכבי דיזל "מזהמים" - שימו לב טוב טוב למה שכתוב ברשיון הרכב שלכם - מה הגדרת הרכב ("פרטי" או "מסחרי") ומה כתוב תחת הרובריקה "רמת זיהום" - כל כלי הרכב המסחריים של פחות מיורו 4 מוגדרים ברשיון כ"מזהם". אלה שמעל יורו 4 הם "רגיל". כמו בפרייבטים ורכבי השטח שאינם "מסחרי" ובכלל כמו כל רכב עם מנוע בנזין. הסופה והפוקוס שלי מוגדרים כרגע כ"רגיל".

השלב הבא יהיה איסור כניסה לעיר לכלי רכב ה"רגילים".
וזו כבר מאסה רצינית של כלי רכב. ואלה כבר לא רק אנחנו אלא גם תושבי העיר עצמם.
לא רק ה"אורחים" הלא רצויים ממרחב החיב"ר הפרובינציאלי המאוס כל כך על אזרחי מדינת ת"א האריסטוקרטיים, שמפריע את שלוותם התרבותית המעודנת והליברלית.
כי לא כל מי שגר במרכז ת"א הוא באמת מיליונר כמו שחולדאי רוצה שכל תושבי העיר יהיו.... (כלומר הוא מיליונר "על הנייר", כי הדירה שלו בבניין מתפורר בן 70 שנה שווה המון כסף. אבל בפועל הוא חי על משכורת ממוצעת או פחות מזה ולא יכול להרשות לעצמו מכונית פאר פלאג-אין/חשמלית גרמנית חדשה) חלק גדול, אולי אפילו רוב מוחלט מתושבי העיר, מחזיק מכונית בנזין רגילה ולא חדשה, לעתים ממש ישנה, כי זה מה שהוא יכול להרשות לעצמו.

אז תגידו מה מי שגר ועובד בעיר גדולה כזו עם כל הפסיליטיז, בכלל צריך אוטו?... ששותה בנזין או סולר או מוצץ חשמל מבטריה?.... שדורש שני מקומות חנייה (אחד ליד הבית, אחד בעבודה) ולא מצליח לנסוע כי הוא תקוע בפקק?.... ואתם צודקים לחלוטין!

אבל עובדה שצריך. כי גם אנשים שכל חייהם מתנהלים במרכז ת"א מתוך אידיאולוגיה, רוצים גם לצאת מהעיר לפעמים. וגם כי התחב"צ מסורבל ולא יעיל באמצ"ש - ומצומצם יותר בתקופת הקורונה שלא עומדת לחלוף כל כך מהר ובכלל לא קיים בשבת וכו' וכו'. ואז הם בבעיה.

ונעזוב לרגע את תנאי מזג האוויר הספציפיים של מרכז הארץ לאורך החוף, עם 70-90% לחות שבמשך כמעט חצי שנה ברציפות הם כמעט בלתי אפשריים (למרות שלתומר מספיק רק דיאודורנט כדי להתמודד עם זה....) מסתבר שלרוב האנשים הזיעה הזו כן מפריעה. והמזגן באוטו הוא כן פתרון ומפלט.

התמונה הכוללת הרבה יותר מורכבת ואולי שווה דיון נפרד - כי בשנים האחרונות מדינת ישראל "מתכנסת" ומצטופפת למרכז הארץ. לתוך גוש דן. כל מרכז הכובד הכלכלי/תעסוקתי נמצא במרכז ומחייב נגישות למרכז. אני בכלל רואה בהזנחה הפושעת מרצון של הפריפריה, לא טעות שלומיאלית של ממשלות חדלות-אישים אלא משהו הרבה יורת גרוע - סוג של מזימה זדונית, הרת אסון, ברמה הלאומית. משהו שכולנו עוד נשלם ונבכה עליו כבר בעתיד הלא כל כך רחוק, ולא רק מהסיבות של איכות סביבה ופקקים. אני סבור שיהיה לזה גם מחיר בחיי אדם.

asafk
05-09-20, 13:53
דרור אתה שוב כותב בלי לקרוא.

כתבת

השלב הבא יהיה איסור כניסה לעיר לכלי רכב ה"רגילים

ומההכרזה עולה שמדובר על אזורים מאוד מצומצמים. כי גם לרשלנים - טמבלים - רשעים לשיטתך - יש כנראה קצת תבונה.
לא שעושה לי טוב שיסגרו את רחוב ביאליק כיכר דיזנגוף ושדרות בן ציון (סתם המצאתי) לרכב שהוא לא היברידי בעוד 5 שנים - אבל ההסתגלות הכללית זה כנראה יקרה רק כשכלי הרכב האלה יהיו כבר הרוב. זה, לדעתי, מסוג ההצהרות שלא עולות כלום כשהן רק על הנייר.
ב2025 לא יהיו יותר רכבי דיזל חדשים. זה אומר שב2030 רכבי דיזל יהיו אחוזים בודדים מכלל כלי הרכב בישראל. ב2030 תכלס פחות מ10 אחוזים מהמכוניות יהיו מה שהיום נקרא דרגת זיהום רגילה.
ושוב - לא, זה לא בסדר שלא נותנים למעטים שעדיין נופלים באחוזים הבודדים של הסטטיסטיקה פתרונות. זה לא בסדר נקודה.

אסף.

דרור ברלי
05-09-20, 15:42
אני קורא ממש טוב.

ואני גם למוד נסיון רע עם מדינת ישראל, שאוהבת לקפוץ בראש כמו חמור-גרם עם הגבלות דרקוניות, אבל לא אוהבת לתת פתרונות לאלה שניזוקים מזה.

כי תרבות השלטון כאן היא כזו שלא רואה לנכון שום צורך לשמש כדוגמה. כי השרה האחראית תמשיך לנסוע על חשבונך ברכב שרד מזהם ולא על אופניים או בתחב"צ (כפי שעושים מיניסטרים במערב אירופה, שאליה המדינה שלנו רוצה לדמות.... האמנם?...) אבל כשהכללים המנחים הם כוח, כסף, כבוד.... שכחת?....

הפתרון האישי שלי הוא מאוד פשוט. במקום להתנגח ולהתלונן, פשוט להימנע ככל האפשר מלהכינס, לבלות, לקנות או לעבוד או בכלל לנסות לנוע בעיר המאוסה הזו, שמהווה עבורי סביבה עוינת - ולא רק ברכב אלא גם מהבחינה הכי בסיסית של מזג אויר בלתי אפשרי. העברתי את מרכז חיי למקום אחר. יבש, שקט, רגוע, פתוח, מפוזר, נקי ובעיקר שפוי הרבה יותר. זה הכל.

כל מה שצריך זה רק עוד מיליון או שני מיליון כמוני שיירד להם האסימון - יבינו, יסיקו מסקנות, יקבלו החלטות ויעשו שינוי מהותי בחייהם. זה הכל....
ובת"א מהר מאוד יתחילו לזעוק שכלכלת העיר נפגעה. אז איך אומרים?..... זו כבר תהיה בעיה שלכם. יהיה לכם אויר יותר נקי ותוכלו להיחנק איתו בכיף.

hadtomer
05-09-20, 16:13
העברתי את מרכז חיי למקום אחר. יבש, שקט, רגוע, פתוח, מפוזר, נקי ובעיקר שפוי הרבה יותר. זה הכל.

עזבתם את חולון!?!

הצורה בה אתה מתייחס לתל אביב, משהו כזה נורא יצרי אך גם מאוד...נקרא לזה "איש מערותי" מזכירה לי שיחות שלי פה ושם עם חבר'ה נחמדים שאני פוגש מדרום לקו באר שבע, שבטוחים שתל אביב היא מעוז הרשע, שכולם שם מסוממים שמבלים את זמנם בהפגנות שמאל ובשריפת ספרי תורה ופה ושם מחרבנים על דגל ישראל את שאריות צלי החזיר של אתמול. רק שאתה, למיטב זכרוני, גר במרחק של כעשרה קילומטרים מת"א בקו אווירי.

דווקא בתור מי שהסתובב לא מעט בעולם- היתי מצפה ממך להבנה יותר מעמיקה של המצב. צר לי לבאס אותך, תל אביב לא נגדך. תל אביב לא נגדי. תל אביב פשוט תיישם- בעתיד הרחוק- תכנית תחבורתית בדיוק כמו כל עיר אחרת באירופה. זה לא יקרה מחר. כשזה יקרה הסופה שלך תהיה כבר בקבר. אוקיי, במקרה שלך לא בקבר, פשוט יהיו עליה עוד מיליון קילומטרים. כיום אתה לא יכול להיכנס גם למרכז לונדון עם רכב מזהם. אתה באמת חושב שכל בעלי הדיפנדר בבריטניה פמפמו בעצבים במקטרת וציינו בזעם שהם יותר לא יכנסו ללונדון?לא, הם נכנסו ללונדון באוטובוס. אתה לא יכול להיכנס עם רכב מזהם ללב אמסטרדם. גם בפריז יש תכנית ויהיו בעתיד הלא רחוק עוד ערים כאלה. למעשה- אם אתה עדיין חולוני- תל אביב השאירה אותך מאחור. היא בעצם גורמת לך ולרוב חבריך לנסוע עם הרכב המזהם ברחובות חולון ולפגוע בבריאות תושבי חולון. אם כי יש לציין שגם עיריית חולון החלה לפעול בכיוון ושירות רכב שיתופי ראשון החל לפעול בעיר לפני כחודש.

צא כבר מהגישה של "אף אחד לא מתחשב באנשי המערות, אני אסתגל במערה שלי ולא אצא ממנה". עליך להבין רוב בני האדם לא חולקים את השקפותיך לפיהן רכב ישן זה סבבה כי יש לזה אופי, קופסה קאמל ביום זה בסדר כי סרטן זה בכלל חיה שגרה בים ודאודורנט זה משהו שהמציאו שמאלנים בגלל שהם מסריחים. העולם לא נמצא במקום בו אתה נמצא, העולם התקדם. אתה נשארת מאחור.

אתה מכלה המון עצבים ומלל על משהו שיקרה עוד זמן רב, אתה מכליל המון דברים- והמסקנה הסופית שלך היא "נחרים את תל אביב". ובכן- חדשות לי בשבילך: אתה ואיזה צבא בדיוק? הג'יפאים? אפשר לשאול באיזה סרט אתה חי? כפי שציינתי- אני בתל אביב מינימום פעמיים בשבוע. אני לא נכנס עם רכב. ההבדל בינינו הוא שלי סבבה להיכנס על האופניים. בחורף אני מעדיף אוטובוס כי לא בא לי לשלם חניה. אני גם משתמש פה ושם ברכב שיתופי וגם בבאבל דן. כל אלה מן הסתם זרים לך, כי אוי ואבוי אמרו לך שבשנת 2030 לא תוכל להיכנס לתל אביב עם רכב שבתכלס יהיה שייך למוזיאון. אני אישית מאוד אוהב את תל אביב. לפני כ20 שנים, כשהגעתי מחיפה לעיר הגדולה זה היה דווקא בעקבות לימודים ועבודה ושנאתי את תל אביב. כיום אני מאוד אוהב אותה. אני אוהב לשתות בה, אני אוהב להסתובב בה, אני אוהב להסתכל על בחורות. ואם אתה אומר לי שאני יכול לעשות את כל זה במקום שיהיה פחות מזוהם, במחיר להשאיר את הרכב שלי בחוץ, אני בעד.

asafk
05-09-20, 16:37
אני אעדיף להיות פרודוקטיבי ומעשי ולפנות למקבלי ההחלטות כדי שרכב אספנות יוחרג מכל התקנות האלה - כי רכבי אספנות הם חלק מהאוםי התרבותי של כל עיר גדולה.

אסף.

דרור ברלי
05-09-20, 17:19
עזבתם את חולון!?!

אני עזבתי את חולון. מגיע פעם בשבוע אבל בגדול, אני כבר לא במרכז.

הצורה בה אתה מתייחס לתל אביב, משהו כזה נורא יצרי אך גם מאוד...נקרא לזה "איש מערותי" מזכירה לי שיחות שלי פה ושם עם חבר'ה נחמדים שאני פוגש מדרום לקו באר שבע, שבטוחים שתל אביב היא מעוז הרשע, שכולם שם מסוממים שמבלים את זמנם בהפגנות שמאל ובשריפת ספרי תורה ופה ושם מחרבנים על דגל ישראל את שאריות צלי החזיר של אתמול. רק שאתה, למיטב זכרוני, גר במרחק של כעשרה קילומטרים מת"א בקו אווירי.

5 ק"מ. ולא התייחסתי ולו ברמז לפרופיל הצבעוני של תושב ת"א שאתה מצייר... ויש לי הרגשה שגם אותם דרומיים מתייחסים לת"א לא בדיוק כמו שאתה מתאר. "מעוז הרשע"... מי שישמע. בן אדם אחד בחיי שמעתי אומר על ת"א שהיא "בבילון", וגם הוא מוזר וסטלן על סף הנרקומן. אני באמת משתדל שהטיעונים שלי לגבי העיר העברית הראשונה יהיו פרקטיים ככל האפשר.

דווקא בתור מי שהסתובב לא מעט בעולם- היתי מצפה ממך להבנה יותר מעמיקה של המצב. צר לי לבאס אותך, תל אביב לא נגדך. תל אביב לא נגדי. תל אביב פשוט תיישם- בעתיד הרחוק- תכנית תחבורתית בדיוק כמו כל עיר אחרת באירופה. זה לא יקרה מחר. כשזה יקרה הסופה שלך תהיה כבר בקבר. אוקיי, במקרה שלך לא בקבר, פשוט יהיו עליה עוד מיליון קילומטרים. כיום אתה לא יכול להיכנס גם למרכז לונדון עם רכב מזהם. אתה באמת חושב שכל בעלי הדיפנדר בבריטניה פמפמו בעצבים במקטרת וציינו בזעם שהם יותר לא יכנסו ללונדון?לא, הם נכנסו ללונדון באוטובוס. אתה לא יכול להיכנס עם רכב מזהם ללב אמסטרדם. גם בפריז יש תכנית ויהיו בעתיד הלא רחוק עוד ערים כאלה. למעשה- אם אתה עדיין חולוני- תל אביב השאירה אותך מאחור. היא בעצם גורמת לך ולרוב חבריך לנסוע עם הרכב המזהם ברחובות חולון ולפגוע בבריאות תושבי חולון. אם כי יש לציין שגם עיריית חולון החלה לפעול בכיוון ושירות רכב שיתופי ראשון החל לפעול בעיר לפני כחודש.

כתבתי - ואתה לא קראת. או שכהרגלך קראת רק את מה שמעניין אותך. בישראל נורא רוצים להיות "כמו בלונדון, פאריז, אמסטרדם..." עם כל מיני "תוכניות תחבורתיות" - רק לא רוצים לספק לאזרחים את הפתרונות התחבורתיים האמיתיים של לונדון, פאריז ואמסטרדם. לא מאפשרים תחבורה ציבורית בשבת וגם לא חלופה הגיונית לפרייבט הזה שזולל דלק, מזהם אויר, עומד בפקקים וזקוק למינימום 10 מ"ר של מקום חנייה. כל עוד לא מספקים לנו פתרון תחבורתי בצורת תחב"צ נוסח לונדון - אין מקום ואין הגיון לכפות עלינו שום "תוכנית תחבורתית" נוסח לונדון. (ואגב - לא יודע מתי היית לאחרונה בלונדון. אני הספקתי לחזור שנייה לפני הבידוד..... אבל מרכז לונדון סתום בכלי רכב. כאלה שמשלמים את אגרת הגודש כמובן. עשרות אלפי מרצדסים ופורשות ובנטלים ופרארים ורולסים וב.מ.ווים.... כלומר, העשירים ממשיכים וימשיכו לנסוע במרכז העיר במכוניות הכי מזהמות שאפשר ולצפצף על כל העולם - כל עוד הם משלמים, אז איכות האוויר לא נפגעת.... כי "איכות סביבה" וצביעות תמיד הלכו יד ביד, בכל מקום בעולם. העירייה מין הסתם מעושרת ומאושרת מזה עד אין קץ. זה כנראה המתווה שגם חולדאי רוצה)

צא כבר מהגישה של "אף אחד לא מתחשב באנשי המערות, אני אסתגל במערה שלי ולא אצא ממנה". עליך להבין רוב בני האדם לא חולקים את השקפותיך לפיהן רכב ישן זה סבבה כי יש לזה אופי, קופסה קאמל ביום זה בסדר כי סרטן זה בכלל חיה שגרה בים ודאודורנט זה משהו שהמציאו שמאלנים בגלל שהם מסריחים. העולם לא נמצא במקום בו אתה נמצא, העולם התקדם. אתה נשארת מאחור.

אני לא דורש שיתחשבו בי, אלא בעשרות ואולי מאות אלפי אנשים שמתפרנסים בזיעת אפיים מרכב מסחרי ישן, תמורת שכר שנמוך משלי ושלך ושאותם, צדקנים מסוגך נוטים לא לראות ממטר ולא לספור ממילימטר. בנוסף, אני כנראה צרכן דאודורנטים ובשמים גדול ממך, אבל לך יש יתרון מובהק עלי - אתה נהנה להזיע ואני לא. ליטרים של זיעה ניגרת בכל פעם שצריך להוציא את קצה האף לרחוב באוגוסט, הופכים אותי למפלצת. וממש לא בא לי להיות כזה.

אתה מכלה המון עצבים ומלל על משהו שיקרה עוד זמן רב, אתה מכליל המון דברים- והמסקנה הסופית שלך היא "נחרים את תל אביב". ובכן- חדשות לי בשבילך: אתה ואיזה צבא בדיוק? הג'יפאים? אפשר לשאול באיזה סרט אתה חי?

מאז שאני והעיתון כבר לא, ומשכתי הצידה חזק לטובת התעסקות במה שאני באמת אוהב (וזה לא "עיתונות" הרכב וגם לא אינפוגרפיקה), ובמיוחד מאז שרוב זמני כבר לא עובר עלי בגוש-דן, אני חי במציאות הרבה יותר נעימה, טובה ורגועה וחיובית. דעתי על ערים שמגבילות את הכניסה לתוכן או על ת"א ספציפית?..... זה לא מאבק או מלחמה - זה משהו שאנשים שאם משהו בחיים לא מסתדר ולא טוב להם, צריכים לחשוב עליו עם עצמם. להבין, להסיק מסקנות ולקבל החלטות. מי שטוב לו בסיר המרק המבעבע הזה שכל כך חביב עליך - שיבושם לו ושייהנה וזה גם מה שמגיע לו!.... אבל מי שלא טוב לו - שיקום ויעשה מעשה. לא צריך לעלות על בריקדות, רק להעמיס את הפקלאות ולעלות צפונה או לרדת דרומה. זה מה שאני עשיתי. אם מספיק אנשים יקבלו שכל ויעשו את זה, המציאות תשתנה.

כפי שציינתי- אני בתל אביב מינימום פעמיים בשבוע. אני לא נכנס עם רכב. ההבדל בינינו הוא שלי סבבה להיכנס על האופניים. בחורף אני מעדיף אוטובוס כי לא בא לי לשלם חניה. אני גם משתמש פה ושם ברכב שיתופי וגם בבאבל דן. כל אלה מן הסתם זרים לך, כי אוי ואבוי אמרו לך שבשנת 2030 לא תוכל להיכנס לתל אביב עם רכב שבתכלס יהיה שייך למוזיאון. אני אישית מאוד אוהב את תל אביב. לפני כ20 שנים, כשהגעתי מחיפה לעיר הגדולה זה היה דווקא בעקבות לימודים ועבודה ושנאתי את תל אביב. כיום אני מאוד אוהב אותה. אני אוהב לשתות בה, אני אוהב להסתובב בה, אני אוהב להסתכל על בחורות. ואם אתה אומר לי שאני יכול לעשות את כל זה במקום שיהיה פחות מזוהם, במחיר להשאיר את הרכב שלי בחוץ, אני בעד.

בוא אחדש לך משהו על שתיה, בחורות וכו' (תחומים שבהם כנראה יש לי, איך נאמר בעדינות? קילומטראז' שאינו קטן משלך) - זו לא המצאה תל אביבית....

אני קליינט של אוטובוסים כבר תקופה ארוכה ולגמרי בעד תחב"צ, עד שבאה הקורונה וזמני ההמתנה בסחוניה שבחוץ הם... איך נאמר?.... בעייתיים. קורקינטים חשמליים שיתופיים? זה באמת אחלה רעיון, אני אפילו משתמש מדי פעם. כיף, אבל פחד אלוהים. עניין סטטיסטי פשוט עד שאחד האוטובוסים המשתוללים יסיים את הסיפור שלך.

את הכיף של האופניים בקיץ תל-אביבי אני משאיר לך - ראשית, כי בפעם האחרונה שנכנסתי לת"א על אופניים לפני 13 שנה זה עלה לי בחוויית שחזור לסתות בתל השומר, משהו שאני לא מאחל לאף אחד, אפילו לא לך. שנית, 90 אחוזי לחות, הזיעה והסרחון הרדיואקטיביים, שהם משהו שאתה נהנה ממנו ואולי גם הבנות שאתה מפשיט בעיניים כשאתה סובא בירה בבר תל-אביבי (עצתי: תפסיק עם זה. זו לא רק עילה להאשמה בהטרדה, בגילנו זה כבר לא...אפעס... מכובד?.... משהו שמגדיר אותך כאשמאי זקן?...) . אבל אני? בפעם המי יודע כמה - לא רק שאני לא נהנה מהזיעה הזו, זה מחזיר אותי לעצבים וללחץ ולשנאת האדם של ימי העיתון, שהופכים אותי למפלצת לא נחמדה בעליל. ואז גם ה"בחורות" ייבהלו ויברחו.... (שוב, בגילי הן כבר יותר דודות...) אז תודה, אבל לא. בלי הזיעה הזו אני חסיד אומות העולם, אוהב אדם, ליברל רגוע ומתחשב, כמעט שמאלני.
ואני מתכוון להישאר ככה. תודה.

אז ויתרתי על ת"א והיא ממש לא חסרה לי. וככל שאני נמצא יותר ויותר בשאר חלקי הארץ, אני מגלה שכמעט ואין מקום בארץ הטובה הזו שאינו טוב יותר מת"א בהכל. ואני מתכוון ב-ה-כ-ל, תומר. ולא רק מבחינת מזג אויר, איכות אויר, איכות אוירה, חנייה, צפיפות וכמובן מחירים - זה גם ובעיקר מבחינת איכות אנושית.

....

-->