PDA

צפייה בגרסה מלאה : מיכלי גז- הבדלים בהרכב הגז, ובמחיר

איל מ
18-09-20, 13:02
בג'יפולוג, כמו בג'יפולוג, העיסוק בנושאים שמסביב לג'יפ הפכו מזמן לחלק בלתי נפרד (ויש שיאמרו העיקרי) מהתחביב. ליד הויכוח הנצחי בין טויוטאים לג'יפאים, לאנגלופילים, לרומנואידים, ליפנומטים וכו... תפסו מקום מכובד גם הויכוחים על מקררים, ציליות, וכמובן ההבדל בין גז לבנזין (הן לבישול והן לנסיעה).

אז מסתבר שגם בגז אפשר לרדת לתתי קטגוריה וללעוס את הנושא כמו שלועסים סטייק גרוע.

אני משתמש כבר שנים במיכלי גז נע. עולים פרוטות וב10-15 ש"ח ניתן לקנות 220 גר' של גפ"ם (לעומת מיכל הברגה שעולה 30-40 ש"ח ל230 גר'). לאחרונה חבר חשף אותי למיכלי הברגה של 500 גר', שהוא קונה בכפר הסמוך למקום מגוריו בערך במחיר שבו אני קונה בלון גז נע בחצי הגודל. זה הוביל לדיון על ההבדלים במחירים בין סוגי הגזים השונים והאם.
אחי (שגולש כאן מעת לעת) הפנה את תשומת לבי לכמה פרטים בנושא, והנה הם לפניכם:

כל המיכלים מכילים גפ"מ (גז פחמימני מעובה), זה נכון. אבל גפ"מ הוא הגדרה רחבה שכוללת הרבה סוגי גזים. הנפוצים ביותר הם פרופאן, ובוטאן וביניהם כל מיני וריאציות שונות (איזו-בוטאן) או תערובות שלהם.

ההבדל הראשון והעיקרי הוא לחץ האדים של הגז, שמתורגם בעצם לטמם' הרתיחה שלהם.
בעוד שפרופאן הופך לגז כבר במינוס 42 מע"צ, הרי שבוטאן הופך לגז במינוס 1. אז תגידו, ובצדק, שבתנאים שלנו, זה לא משנה, מי עושה קמפינג בארץ במינוס?
ובכן, שתי תובנות בעניין:
א. מפגשי ג'יפולוג (שתהיו בריאים, ביום הכי קר בשנה).
ב. גם בטמפרטורות גבוהות יותר, גז מתפשט ביציאה מהבלון, ומתקרר, יחד איתו הבלון. לחץ הגז יורד משמעותית וקשה לו יותר להפוך מנוזל לגז. בגז בוטאן שמפעיל כירה בהספק גבוה, זה ממש קריטי, ולא נדיר לראות בחורף מנגלים על גז שפשוט לא מצליחים לעבוד כמו שצריך. או גזיות עם להבה חצי כוח. בפרופאן זה פחות קורה.

ההבדל השני, שקשור גם הוא ללחץ האדים, הוא סוגי המיכלים. בגלל הלחץ הגבוה, גז הפרופאן בד"כ יהיה במיכלים חזקים יותר. זה אומר כמעט תמיד שבמיכלי גז נע (החלשים) לא יהיה פרופאן כלל, ובמיכלים חד פעמיים חזקים יותר תהיה תערובת כלשהי, ולא פרופאן טהור. חוזק המיכל נאמד לא רק במעטפת, אלא גם בשסתום.

ההבדל השלישי והמוכר מכולם, הוא טמפ' הבערה, שבפרופאן היא גבוהה יותר.
האמנם?
ובכן טמפ' הבערה של פרופאן באוויר החופשי היא 1980 מע"צ*, בעוד של הבוטאן היא...... 1970...
אז למה פרופאן מצליח להלחים אלומיניום ובוטאן מתקשה? אנחנו חוזרים שוב ללחץ האדים, שמצליח לייצר יותר תפוקת חום כשהוא עובד במבער המתאים. בגזיות לא ניסיתי. יש טענות ברשת שהbtu, הוא זהה. אם יש מתנדבים שיש להם גם בוטאן, וגם פרופאן ורוצים לעשות השוואה על אותה גזיה. זה ישמח אותי מאוד.

התובנה שלי-
חברות שונות מציעות תערובות שונות וממתגות את המיכלים שלהן בהתאם (גם במחיר). אם אתם בשלנים גדולים וחובבי חורף, ייתכן ותערובות כאלו יתנו לכם יתרון, גם בלי להסחב עם מיכל גז ביתי.
אם הכירות שלכם קטנות ועם ספיקה נמוכה, גם מיכלי הבוטאן הזולים כנראה יתנו תשובה. ואם לא... פשוט לחמם את המיכל עם הידיים ;).
אופציית ביניים, (לפיינשמקרים של ג'יפולוג) , להחזיק מיכל תערובת יוקרתי לעתות חירום בתנאי קור.
קישורים:
https://www.msrgear.com/blog/ins-outs-canister-fuels/

https://www.budgetpropaneontario.com/blog/lpg-gas-what-is-the-difference-between-propane-and-butane?hs_amp=true

*טמפ' בערה באוויר חופשי נלקחה מויקיפדיה. יש הרבה נתונים סותרים, אז תבדקן אותי. מילות קישור הן flame temp, או burning temp.

hadtomer
18-09-20, 13:25
ראשית, אציין שאני אישית מיכל גאז כבר שנים. יש שיאמרו שמדובר במעי רגיז, אני סבור ש"מעי רגיז" הוא כינוי גנאי- יש לאמר "קיבה שמחה". אני דבק בדרכי ומאמין שהאל הטוב נתן לי מתנה.

שנית, אני מאוד אוהב לבשל בחוץ. זה מה שאני עושה בטיולים. יש לי אוסף מרשים של גזיות. הניסיון מלמד שמיכל הגאז שהכי מתאים לי הוא מיכל הגאז שהכי מתאים לכירה שמיועדת ספציפית למזון שבכוונתי לבשל במצב נתון. כלומר- אל תנסה להיות חכם, גזיה לוקחת בדיוק את המיכל שלו היא מיועדת. את זה אני אומר כי אני באמת אוהב לבשל. יש לי כירת קולמן, יש לי כירת פרופאן סטנספורט, יש לי כמה מבערי בוטאן למשימות שונות, יש לי בבית שלל מתאמים וצינורות- בוטאן לכירת פרופאן (להבה חלשה ומגמגמת), פרופאן למבער בוטאן (כמו דלק טילים בקיה פרייד, עובד 3 דקות ויותר חם מהשמש ).

מה שאני אומר זה- קח כירה שמתאימה למה שבכוונתך לבשל, וקח בדיוק את הבלון שהיצרן רוצה שישימו בה. צריך בישול כבד לכל החברים? הסטנספורט מוכנה (זהה לכירת הeverest של camp chef). חביתה קטנה לילדות? פנקייק? כירת האמגזית הידועה בכינוי "שיואו אתה בסדר? איפה הגבות שלך?" בהחלט מספיקה (אני אישית חושש מהן, יש לי כירת איביי קטנה של BRS שעושה את אותה עבודה בלי לחרוך גבות). נושא הקור והגובה שמעסיק לא מעט גולשים בפורומים זרים, בדרך כלל לצד הדיון כיצד ניתן לוודא שהדיזל במיכל לא יקפא במינוס 20 - פחות רלוונטי לנו.

נ"ב- ציינת נושא ההשוואה על אותה גזיה. לי יש את הסטנספורט אאוטפיטר. אני רכשתי במיוחד מתאם לבלוני בוטאן מהסוג שהזכרת. הביצועים עם בלוני הבוטאן נחותים משמעותית. הלהבה אומנם אינה מגוכחת. כלומר- חביתה אפשר להכין. אבל לבישול רציני עם שליטה טובה בלהבה, שלא לדבר כמובן על עוצמה- רק בלון פרופאן (מה שנקרא בישראל בלון רתכים)

https://www.youtube.com/watch?v=GOTxlAKPBOM&ab_channel=Stansport

נדב42
18-09-20, 13:56
אני מקווה שיסלחו לי שאני מדלג על החפירות ועובר ישר לפרקטיקה.

הקפיאה היחידה שנתקלתי בה היתה בשילוב של לילות קרים עם ספיקה גבוהה (2-3 מנגלים ועוד כירה או שתיים) על ווסת אחד. בכירות בלי ווסת לא נתקלתי בזה אף פעם.

הפתרון פשוט: אם אתה רואה שמתחיל להצטבר לך קרח על הווסת, שפוך עליו קצת מים חמים או לחילופין תחזיק מתחתיו פינג'אן על להבה נמוכה (אם אין רוח).

אגב, במערכות גפ"מ לרכב זורם נוזל קירור של המנוע דרך הווסת, וכך הוא והמזרקים לא קופאים ...

איל מ
18-09-20, 14:14
אני מקווה שיסלחו לי שאני מדלג על החפירות ועובר ישר לפרקטיקה.

הקפיאה היחידה שנתקלתי בה היתה בשילוב של לילות קרים עם ספיקה גבוהה (2-3 מנגלים ועוד כירה או שתיים) על ווסת אחד. בכירות בלי ווסת לא נתקלתי בזה אף פעם.

הפתרון פשוט: אם אתה רואה שמתחיל להצטבר לך קרח על הווסת, שפוך עליו קצת מים חמים או לחילופין תחזיק מתחתיו פינג'אן על להבה נמוכה (אם אין רוח).

אגב, במערכות גפ"מ לרכב זורם נוזל קירור של המנוע דרך הווסת, וכך הוא והמזרקים לא קופאים ...

אתה לא נתקלת בזה כי אתה עם בלונים גדולים.
כשעובדים עם הבלונים הקטנים (220-230 g) עם גזיות חזקות, כשקר, כבר כשהבלון בחצי/שליש האחרון שלו, עוצמת הלהבה יורדת משמעותית.

ונא לא לשלוח אותי להצטייד במערכות בישול עתירות נפח או כירות בנזין. המיכלים הקטנים עם גזיה אלפינית וכירת בישול (מהסוג המתפוצץ) מספקים את כל צרכי השטח שלי.
נ. ב.
הנה יתרון של הכירה המתפוצצת. כשקר, עם מחבת גדולה, המיכל מקבל חימום אוטומטי ;)

נדב42
18-09-20, 15:19
דבר איתי כשיהיה קר, ואינשאללה הצ׳רוקי יחזור לכשירות, ואתדלק לך מיכל הברגה 230 או 460 מתערובת הגפ"מ האוטומוטובי המשובח, לצורך המחקר האקדמי כמובן [emoji16]

ואגב, אני מבשל לא מעט גם על האלפינית הקטנה בטיולים שאני יוצא לבד. הפרישה הגדולה היא בטיולים גדולים או מפגשים/קמפינג בחברותא...

איל מ
29-12-20, 10:05
לכל חובבי הגז-נע, נתקלתי במבצע. עשרה מיכלים 220 גר' של אמגזית ב109 שח. אין לי קשר או היכרות עם החנות אבל זה מחיר ב**ונה:
https://www.almog-tech.com/items/3209455-%D7%9E%D7%99%D7%9B%D7%9C-%D7%90%D7%9E%D7%92%D7%96%D7%99%D7%AA-%D7%9C%D7%9B%D7%99%D7%A8%D7%94-%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%93%D7%AA-220-%D7%92%D7%A8%D7%9D-10-%D7%99%D7%97-

GodsFather
29-12-20, 11:11
לכל חובבי הגז-נע, נתקלתי במבצע. עשרה מיכלים 220 גר' של אמגזית ב109 שח. אין לי קשר או היכרות עם החנות אבל זה מחיר ב**ונה:
https://www.almog-tech.com/items/3209455-%D7%9E%D7%99%D7%9B%D7%9C-%D7%90%D7%9E%D7%92%D7%96%D7%99%D7%AA-%D7%9C%D7%9B%D7%99%D7%A8%D7%94-%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%93%D7%AA-220-%D7%92%D7%A8%D7%9D-10-%D7%99%D7%97-בתוך אותה מודעה רשום שזה כולל גם 10 וגם 12 יחידות...

Sent from my HD1903 using Tapatalk

איל מ
29-12-20, 11:22
נו... עוד יותר טוב,
ביחד זה 22 ;)

alto
29-12-20, 13:08
לאחרונה חבר חשף אותי למיכלי הברגה של 500 גר', שהוא קונה בכפר הסמוך למקום מגוריו בערך במחיר שבו אני קונה בלון גז נע בחצי הגודל.

פרט, הסבר ונמק, ועל הדרך שלח קורדינטות בבקשה.

elibaba
29-12-20, 15:38
הכוונה לדעתי לכאלה (https://www.polack.co.il/item-8643/%D7%9E%D7%99%D7%9B%D7%9C-%D7%92%D7%96-%D7%A4%D7%A8%D7%95%D7%A4%D7%90%D7%9F-400-%D7%92%D7%A8%D7%9D-%D7%9B%D7%97%D7%95%D7%9C-%D7%94%D7%91%D7%A8%D7%92%D7%94-%D7%AA%D7%95%D7%A6%D7%A8%D7%AA-%D7%90%D7%A8%D7%94%D7%91-%D7%9C%D7%91%D7%A8%D7%A0%D7%A8) שיש כמעט בכל חנות אספקה טכנית ראויה (וזה היתרון הגדול, היום בהרבה מקומות לא מחזיקים כבר בלוני בוטאן)
גם אני קניתי בזמנו ב 40 שקל ל 400 גרם, ואז עברתי לבנזין.

איל מ
29-12-20, 16:54
לא.
אלו מיכלי פרופן.

אני מתכוון למיכלי בוטאן הברגה רגילים.
הכפר שבדרך לבית אריה כשבאים מכיוון מחסום רנתיס. נדמה לי ששמו א-לובן. (לא יודע באיזה חנות בדיוק, החבר שקונה שם אומר שבכולן יש...).

Eitan_S
29-12-20, 18:36
טל"ח

ehudzeelim
29-12-20, 22:36
פרט, הסבר ונמק, ועל הדרך שלח קורדינטות בבקשה.

השבוע פעם ראשונה שנתקלתי וקניתי (אצל נוני בתחנת דלק פז ליד בילו סנטר) מיכל הברגה 500 גר', תוצרת יוון. לא זוכר כמה שילמתי אבל כן זוכר שהוא אמר שזה במבצע ובאותו מחיר של מיכל 400 גר'..

לביא
29-12-20, 23:47
השבוע פעם ראשונה שנתקלתי וקניתי (אצל נוני בתחנת דלק פז ליד בילו סנטר) מיכל הברגה 500 גר', תוצרת יוון. לא זוכר כמה שילמתי אבל כן זוכר שהוא אמר שזה במבצע ובאותו מחיר של מיכל 400 גר'..

אצל נוני הכל יקר....

- - - Updated - - -

נ"ב- ציינת נושא ההשוואה על אותה גזיה. לי יש את הסטנספורט אאוטפיטר. אני רכשתי במיוחד מתאם לבלוני בוטאן מהסוג שהזכרת. הביצועים עם בלוני הבוטאן נחותים משמעותית. הלהבה אומנם אינה מגוכחת. כלומר- חביתה אפשר להכין. אבל לבישול רציני עם שליטה טובה בלהבה, שלא לדבר כמובן על עוצמה- רק בלון פרופאן (מה שנקרא בישראל בלון רתכים)

https://www.youtube.com/watch?v=GOTxlAKPBOM&ab_channel=Stansport

אני מחבר את ה everest לבלון 2.5 קילו שאותו אני ממלא בבית מבלונים של 12 ק״ג.
נותן בעיקר זמן בישול אינסופי.

-->