PDA

צפייה בגרסה מלאה : ניתוק של פאנל סולרי 10W בעת ההתנעה?

eyaffe23
27-09-20, 11:42
כמו בכותרת, יש לי פאנל סולרי 10W שמחובר לשקע מצית להטענת מצבר 100A, ללא בקר.
האם אני צריך לנתק את הפאנל לפני שאני מניע או שאפשר להשאיר אותו מחובר כל הזמן?

ד ו ר ו ן
27-09-20, 18:27
דרך בקר אין בעיה.

חבר נוסע עם הפאנל מחובר ברכב כל הזמן.

גם בסידור שלך אנ לא בטוח שיש בעיה כי הזרם זניח ביחס לטעינה של האלטרנטור, אבל אין לי מושג האם מתח 18v לא ישגע לך משהו אחר ברכב.

zivo
27-09-20, 18:34
דרך בקר אין בעיה.

חבר נוסע עם הפאנל מחובר ברכב כל הזמן.

גם בסידור שלך אנ לא בטוח שיש בעיה כי הזרם זניח ביחס לטעינה של האלטרנטור, אבל אין לי מושג האם מתח 18v לא ישגע לך משהו אחר ברכב.

אם הוא מגיע ל 18V, כדאי לשטוף את החומצה של המצבר....
או במילים פשוטות, המצבר ימות הרבה קודם, והרכב לא יניע.

eyaffe23
30-09-20, 20:26
במדידה בצהרי היום הלוח מוציא 19.7V...
האם חיבור של בקר יאזן את מתח הטעינה?

zivo
01-10-20, 02:55
במדידה בצהרי היום הלוח מוציא 19.7V...
האם חיבור של בקר יאזן את מתח הטעינה?
כן בוודאי.
מעבר לזה שהבקר מגדיל את היעילות של הפאנל, הוא גם מגן על המצבר מטעינת יתר.
יש את דורון ונדב(42), לשניהם יש בקרים שעובדים שהם מרוצים מהם, חכה שהם יענו פה.

נדב42
01-10-20, 03:53
מה השאלה ?

zivo
01-10-20, 10:05
בקר מומלץ?

eyaffe23
01-10-20, 10:14
תודה, יש לי בקר 10A, אחבר אותו.
חשבתי שאם הפנל קטן אז אפשר לוותר על הבקר...

חנן-ג'יפולוג
01-10-20, 10:24
אם יש לך בקר אז תחבר. למה לא?

אבל בעקרון לוח קטן כזה לא ירים את המצבר לערכים אסורים.
תבדוק אותי בצהרי היום, ליתר בטחון, עם מצבר מלא, ומד מתח.

eyaffe23
01-10-20, 13:21
מדדתי על החיבור מצית של הפאנל :cool:

מתח 20.4V
אמפר 0.22
131035131036

חנן-ג'יפולוג
01-10-20, 13:32
מתח ללא עומס מחובר הוא חסר משמעות.

בדוק מתח על המצבר, כשהלוח מחובר.

נדב42
01-10-20, 13:34
תמדוד על המצבר עצמו.
אם מראה אותו הדבר, נתק מיד וחבר באמצעות הבקר.

אם יראה מתח טעינה נורמלי של מצבר - יש לך בעייה בחיווט - לרוב היא במינוס אבל לא בהכרח.

בכל מקרה, חבר באמצעות הבקר.

zivo
01-10-20, 14:25
תמדוד על המצבר עצמו.
אם מראה אותו הדבר, נתק מיד וחבר באמצעות הבקר.

אם יראה מתח טעינה נורמלי של מצבר - יש לך בעייה בחיווט - לרוב היא במינוס אבל לא בהכרח.

בכל מקרה, חבר באמצעות הבקר.

חנן, נדב,
אני חושש שאתם לא מדייקים.
אין ספק שאתם צודקים בנקודה שמתח ריקם, פחות, עד לא חשוב,
אבל -
1- הבן אדם צירף מספר 20V ו 0.22A. זה מספר שלאורך זמן, יהרוג מצבר.
2- ברור שאם המצבר על 12.5V, ומדובר בפאנל של 10W (ונגיד שהוא נותן 8W.....), אז אם תחבר את הפאנל למצבר 70-90AH, המתח יתיצב מיד על12.5-12.6V.... ועכשיו בשביל באמת לדעת מה קורה, אתה צריך למדוד זרם (המתח בפני עצמו לא יראה ולא יזהיר שאתה בבעיה).
3- בהנחה שמדובר במקור אנרגיה של 8-10W, אם אין לו הגבלת מתח, והוא מסוגל לעבור את 15V (ולא משנה אם זה 0.5A או 1A), זה יגמור את המצבר.

my two cents

נדב42
01-10-20, 14:41
1- הבן אדם צירף מספר 20V ו 0.22A. זה מספר שלאורך זמן, יהרוג מצבר.

אכן, אם זה באמת המתח על המצבר עצמו.
לכן ביקשתי את מדידת המתח בנפרד על המצבר.

eyaffe23
01-10-20, 14:51
מדדתי על המצבר עצמו 12.5 כשלא מחובר ומתחיל לעלות לאט אחרי שמחבר את הפאנל (12.51,12.52).
ארד לבדוק שוב עוד שעה

חנן-ג'יפולוג
01-10-20, 15:56
תעדכן. למרות מה שזיו כתב, אני עומד על דעתי שפאנל קטן כזה, שיהיה חשוף לשמש חצי יום ביממה, לא יצליח להרים את מתח המצבר לערך לא בריא.

eyaffe23
01-10-20, 17:09
אחרי 3 שעות ללא שינוי 12.51

חנן-ג'יפולוג
01-10-20, 17:16
בסדר. זה לא מפתיע כי המצבר שלך רחוק מלהיות מלא. הוא באיזור ה80 אחוז, ויקח לפאנל הזה עוד זמן רב, כנראה ימים רבים להביא אותו למצב מלא.
אז או שתטען אותו עם מטען חשמלי, או שתניע את הרכב עד שהמצבר יתמלא, או שתחכה בסבלנות רבה.

המבחן האמיתי יתחיל כשהמצבר יהיה עם 12.75 וולט, ואז תאמר לנו לכמה עוד המתח מטפס.

zivo
01-10-20, 17:50
תעדכן. למרות מה שזיו כתב, אני עומד על דעתי שפאנל קטן כזה, שיהיה חשוף לשמש חצי יום ביממה, לא יצליח להרים את מתח המצבר לערך לא בריא.
חנן,
תחפש פה, ותראה שכבר לפני שנים, שמטענים היו סיפור יקר, כתבתי פה, שעבור המשימה של של לשמור על מצבר של רכב חונה, אני משתמש בספק ביתי פשוט של 250 מיליאמפר שמחובר ישירות למצבר (ואני עדיין חושב שזה פתרון טוב).
השאלה מה יקרה, עם ביום קיץ, אחרי נסיעה ארוכה, שהמצבר מלא, מחברים לו מקור של 8-10 וואט, מתקרב לאמפר?
יש המון שאלות כמו איכות הפאנל, כמה שמש, וזרמי הזליגה של הרכב, ואני מסכים, שברוב המקרים אין בעיה.
אני רק אומר, שמי שרוצה לחבר ישירות כדאי שיבין את כל השיקולים.
והכי חשוב, בקר, מעבר להגנה מטעינת יתר, אמור לשפר את הטעינה, אז למה להתלבט?
כמה עולה בקר?

חנן-ג'יפולוג
01-10-20, 17:58
אין פה עניין מהותי. הרי רשמתי שאם כבר יש לו בקר, שיחבר.

ועם זאת, עם כל החסרונות שיש למצברי חומצה-עופרת, גם יש להם יתרונות, ואחד מהם הוא סוג של גמישות בנושא הטעינה. קצת יותר, קצת פחות, כל עוד זה ברמה סבירה, הכול הולך, ללא פגיעה מעשית במצבר.
וכמה שעות של זרם של פחות מאמפר (במציאות, מנסיונות שעשיתי עם פאנלים סיניים, זה כנראה יהיה בפועל הרבה הרבה פחות), פעם ביממה, לא ירימו את מתח המצבר למקום לא בריא. הטענה שלי היא שהזרם הזה "יבלע" במצבר בלי להשאיר סימן.

אבל במקום להמשיך לדון בזה תיאורטית, אני מציע לחכות כמה חודשים עד שהפאנל הזה יגיע לאיזורים האלה (:

או שפות"ש ירכיב בקר. אין לי כלום נגד.

נדב42
01-10-20, 20:03
מדדתי על המצבר עצמו 12.5 כשלא מחובר ומתחיל לעלות לאט אחרי שמחבר את הפאנל (12.51,12.52).
ארד לבדוק שוב עוד שעהיקירי,
מבלי לשנות את דעתי, בדומה לחבריי, אני חושב שנכון לחבר דרך הבקר.

אבל, בלי קשר, אתה מדווח על פער של 7-8 וולט בין שקע המצית לבין המצבר, וזה כשעוברים בסה"כ 220 מיליאמפר על הקו. זה פער עצום ואני לא מבין איך החברים כאן לא התייחסו לזה. אני רואה 3 אפשרויות:

א. טעות באחת המדידות
ב. שקע מצית שעבר זמנו
ג. בעייה אקוטית בחיווט שבין שקע המצית למצבר - יכול להיות בפלוס, במינוס או בשניהם.

אז בלי קשר לפאנל, שווה לעבור ולבדוק מה קורה במערכת החשמל שלך. היא מחכה מעבר לפינה לנשוך אותך ...

איל מ
01-10-20, 20:08
או....(לדעתי)
המדידה ב"שקע המצית" היא בשקע של הפאנל, כשאינו מחובר לעומס (למצבר). ואז המדידה על המצבר היא הגיונית. ציפיתי שתהיה גבוהה יותר, איפשהו בין 20 ל12, יותר קרוב לצד של ה12, אבל זה יכול להיות.

חנן-ג'יפולוג
01-10-20, 20:21
בהתחלה רשמתי בתגובה שהתשובה היא שהפאנל נבדק ללא חיבור לרכב כלל, אבל הזרם מראה שבכל זאת משהו היה מחובר.

יתכן שהסוויץ' היה סגור, ואז הזרם הלך לצרכן שמחובר באותו חיווט עם שקע המצית.

בכל מקרה, ברור שהוא לא היה מחובר למצבר.

eyaffe23
01-10-20, 20:37
הבדיקה הראשונה (20V,0.22A) בוצעה עם המודד מחובר ישירות לתקע מצית של הפאנל (לא מחובר לרכב כלל).
אני חושד שאכן שקע המצית לא במיטבו אבל אבדוק שוב בימים הקרובים.
להבנתי, גם כשמחברים את הפאנל ישירות למצבר, מתח הטעינה לא "קופץ" למתח גבוה מעל 13 כמו בטעינת אלטרנטור אלא נשאר באיזור של 12.5.

בחיבור בקר, הוא לא "גונב" חלק מהזרם של ההטענה?

חנן-ג'יפולוג
01-10-20, 20:47
עכשיו אני מבין. הזרם פשוט עבר דרך רב המודד שלך, שלמעשה קיצר את יציאת הפנל.

לגבי העלאת המתח של המצבר, מכיוון שיכולת ספיגת הזרם של המצבר גדולה מאות מונים מיכולת דחיפת הזרם של הפאנל, אתה לא יכול לצפות שחיבור פאנל כזה ירים במהירות את מתח המצבר.

זה תהליך איטי ביותר, של ימים, ואולי גם שבועות.

לגבי הבקר, אין לי נסיון אתו, אבל אני מניח שצריכת הזרם שלו לא גבוהה, ובוודאי נמוכה מהיכולת שלו "להרוויח" אנרגיה ע"י ניהול נכון של הפאנל.

zivo
01-10-20, 21:48
חנן,
סוף נסיעה, מצבר מלא, מחברים פאנל שמזרים נגיד 0.5A (בזמן שמש)
נניח 6 שעות כל יום => 3AH+ ליום.
נגיד ויש זליגה של 50ma => שווה 1.2AH-
הרכב עומד שבוע ==> למעלה מ12AH+
צריך לזכור דבר אחד חשוב על הפאנלים האלו ( ללא בקר)-
אם יש מקור מתח יציב של נגיד 15V, ככל שהמצבר יתקרב למתח הזה, הפרש המתחים יקטן, והזרם ילך ויקטן (גם עם המקור יכול לספק זרם גבוה יותר).
בפאנל, שהתחום האופטימלי שלו בסביבות ה 18V, והוא יכול להגיע גם ל 20V, זה מתנהג אחרת.
מחברים את הפאנל למצבר (12.6V) , הפאנל יתן זרם מקסימלי (עד שהמתח שלו ישתווה למצבר).
ברגע שהמתח של המצבר עולה, הזרם יורד, המתח של הפאנל יעלה......
וחוזר חלילה.
פאנל של 10W, בשביל הפשטות, אפשר להסתכל עליו כמו ספק של 20V 0.5A.
אני לא מרגיש טוב להשאיר מצבר מחובר לספק כזה.

חנן-ג'יפולוג
01-10-20, 22:42
אתה עושה חשבונאות בסיסית של מכולת, בעוד שמצבר חומצה עופרת יודע "לבלוע" אנרגיה מיותרת, עד רמה מסוימת, ועושה את זה בפועל ברכבים של כולנו (חוץ משלי :p ) כשאנחנו ממשיכים לספק לו 14 וולט פלוס, שעות ארוכות לאחר שהוא כבר מלא, בכל נסיעה.

אבל יש כאן מעבדה מעשית שפות"ש זימן לנו. מציע לחכות לתוצאות.

zivo
02-10-20, 02:27
אתה עושה חשבונאות בסיסית של מכולת, בעוד שמצבר חומצה עופרת יודע "לבלוע" אנרגיה מיותרת, עד רמה מסוימת, ועושה את זה בפועל ברכבים של כולנו (חוץ משלי :p ) כשאנחנו ממשיכים לספק לו 14 וולט פלוס, שעות ארוכות לאחר שהוא כבר מלא, בכל נסיעה.

אבל יש כאן מעבדה מעשית שפות"ש זימן לנו. מציע לחכות לתוצאות.
לא מבין.
ברכב רגיל, אנחנו ממשיכים לספק לו 14 וולט אבל המצבר מגיע ל 14 וולט, ולכן הזרם טעינה יורד לערך אפסי.
פה יש מקור שבזמן שהזרם יורד, המתח יעלה (עד- 18-20 וולט), ואז או שהמצבר יעלה אחריו או שישאר הפרש פוטנציאלים ויווצר זרם טעינה.
שני המקרים לא זהים לרכב, ושניהם נראים לי לא בריאים.
מה אני מפקשש?

חנן-ג'יפולוג
02-10-20, 03:18
ברכב רגיל, אנחנו ממשיכים לספק לו 14 וולט אבל המצבר מגיע ל 14 וולט, ולכן הזרם טעינה יורד לערך אפסי.
פה בדיוק הנקודה שאני חולק עליך.
בעולם אידאלי, במצב שבו הסוללה מלאה, מתח הטעינה היה יורד למצב float, כ13.5 וולט, והזרם היה יורד ל 1-2 אחוז מקיבולת המצבר. 0.7-1.4 אמפר למצברי רכב שטח אופייניים.
אבל בעולם האמיתי, נעזוב בצד מערכות טעינה מתוחכמות מנוהלות מחשב, המתח לא יורד לfloat, אלא נשאר באיזור ה14 וולט, ואז הזרם הוא גדול יותר מהערכים שהזכרתי.
כמה גדול יותר? אני לא יודע לומר, אבל אני זוכר שבטרקטור של אבי, שהיה מותקן בו מד זרם, המחט לעולם לא היתה יורדת ל0. זה היה באיזור ה3-5 אמפר למיטב זכרוני.

אתה מבין עכשיו למה אני משער שהפאנל הקטנטן שמדובר כאן, יגיע במקרה הטוב למתח float, ואולי ביום טוב במיוחד לטיפה מעבר? הוא בוודאי לא יצליח לעלות לערכי מתח שבהם נמצאת כל מערכת טעינה נורמלית, בשגרה.

אבל, אני מודה שלא יצא לי ללמוד ולבחון בצורה מסודרת את הנושא. יתכן שפות"ש יצביע על תוצאה שתגרום לי להודות שטעיתי.

alto
03-10-20, 13:00
שאלת אהבל,
איך בעצם יודעים/בודקים שמתבצעת טעינה?
חיברתי אצלי עם בקר, זרם בהדקים שמחוברים לקולט 0.14A, בצד המצבר משהו כמו 14A ומתח 12.5V.
יש איזה חיווי בבקר?
אפשר למדוד עם רב מודד?

Sent from my Mi A2 using Tapatalk

חנן-ג'יפולוג
03-10-20, 13:23
איך 0.14 אמפר הופכים ל14 אמפר? יתכן שאתה טועה במספרים?

הזרם שהולך אל המצבר הוא בהחלט אינדיקציה טובה אבל המספרים שציינת לא מתכנסים למשהו הגיוני.

alto
04-10-20, 12:28
איך 0.14 אמפר הופכים ל14 אמפר? יתכן שאתה טועה במספרים?

הזרם שהולך אל המצבר הוא בהחלט אינדיקציה טובה אבל המספרים שציינת לא מתכנסים למשהו הגיוני.בדקתי שוב, וכמו ששמעתי את ההדרים של הרב מודד על צד המצבר בבקר, הבקר הפסיק לעבוד, נראה כאילו קיצרתי שם משהו, לא שמבין איך.

איל מ
04-10-20, 15:23
תן לי לנחש, שמת על מצב מדידת זרם,
וחיברת הדק אחד לפלוס של הבקר, והדק שני למינוס.
מזל טוב,
גילית שלבקר אין הגנת קצר.
(או ששרפת את הפיוז של האבומטר).

alto
04-10-20, 15:29
תן לי לנחש, שמת על מצב מדידת זרם,
וחיברת הדק אחד לפלוס של הבקר, והדק שני למינוס.
מזל טוב,
גילית שלבקר אין הגנת קצר.
(או ששרפת את הפיוז של האבומטר).בדיוק!
אהבל, כבר ציינתי?
איך כן מודדים זרם? (לבקר הבא שיגיע מסין)

איל מ
04-10-20, 16:03
בטור. עם צרכן.
אבל תבדוק קודם שהאבומטר תקין. אולי שרפת אותו ולאת הבקר.
יש סרטונים מוצלחים יותר, אבל זה היה הראשון בגוגל:

https://www.youtube.com/watch?v=7lwZkl0yBqA

alto
10-10-20, 14:20
בטור. עם צרכן.
אבל תבדוק קודם שהאבומטר תקין. אולי שרפת אותו ולאת הבקר.
יש סרטונים מוצלחים יותר, אבל זה היה הראשון בגוגל:

https://www.youtube.com/watch?v=7lwZkl0yBqAתודה, הבנתי את העיקרון.
השאלה, איך מעשית אני בודק את זרם הטעינה עם המערכת הזאת.

איל מ
10-10-20, 15:36
דמיין שהפלוס והמינוס של הסוללה הם הפלוס והמינוס של הבקר, והמנורה היא המצבר.

-->