PDA

צפייה בגרסה מלאה : עומס על המנוע בהפעלת מזגן.

אוהב נגב
10-11-20, 00:38
שלום, אשמח לדעת אם הפעלת מזגן באוטו על קרור מקסימלי או ברמת קרור מופחתת משנה את העומס על מנוע הרכב.
בתודה לעונים

גיא
10-11-20, 02:05
למדחס יש שני מצבים. עובד ומנותק.

ההחלטה היא על ידי טרמוסטט ( וברכבים מודרניים וחלושים על ידי המחשב לפי התאוצה / עומס / הילוך / זוית קרני השמש / ושולה השכנה )

כשזה מחובר זה מחובר. המדחס דוחס. וכשזה מנותק זה מנותק. לא משפיע על המנוע.

כשנותנים גז והמחשב מבין שצריכים כל סוס מהמנוע. הוא מנתק. ולכן זה לא משפיע.

כמות הקירור היא אחת. עובד.

כל השאר זה רק המפוח/ים בתוך הקבינה.
ולזה יש השפעה כצרכן חשמל על המנוע.

Sent from my iPhone using Tapatalk

אוהב נגב
10-11-20, 18:46
טוב. למדתי.
תודה גיא.

raanan
10-11-20, 19:01
שלום, אשמח לדעת אם הפעלת מזגן באוטו על קרור מקסימלי או ברמת קרור מופחתת משנה את העומס על מנוע הרכב.
בתודה לעונים
אם מדובר במדחס סטנדרטי (מופעל ע"י רצועת המנוע), אז אכן כשהוא מוצמד (קלאץ חשמלי) יש לו השפעה ניכרת על המנוע.
ברכבים היברידיים המדחס הוא חשמלי (כמו בבית) ופחות משפיע על המנוע.

למרות שכל הפעלת צרכן חשמלי (אורות, מפוח, מע' שמע עוצמתית)
יוצרת עומס על האלטרנטור שמתורגם להתנגדות מכנית למנוע.
אבל זה יחסית פחות משמעותי ביחס למדחס מזגן .

רענן

חנן-ג'יפולוג
11-11-20, 00:46
צריך להבדיל בין רכבים ישנים, או יותר נכון מערכות מזגן ישנות, עם מדחס on/off או עם מדחס בספיקה משתנה.

אם אתה רוצה תקציר מנהלים, אז כן, בכל אחת מהמערכות האלה העומס הממוצע על המנוע משתנה כתלות בדרגת המפוח. יותר חזק שווה ליותר עומס ממוצע. (גם צריכת דלק גבוהה יותר, כמובן) .

במדחס ספיקה משתנה ומערכות בקרת אקלים זה כמעט מובן מאליו. אין יותר מדי צורך להרחיב.

במדחס on/off, כשהמדחס דולק הוא אכן מפעיל את אותו מומנט נגדי על המנוע, אבל כשעוצמת המפוח הפנימי מופחתת המדחס יופעל פחות זמן בממוצע מאשר כשהמפוח על עוצמה מקסימלית. הסיבה לזה היא שבמצב כזה המאדה הפנימי ישחרר פחות קור לחלל הרכב, ויתקרר מהר יותר ל0.5-2 מעלות צלסיוס שזו הטמפ' שבה המדחס מתנתק.

raanan
11-11-20, 07:22
במדחס on/off, כשהמדחס דולק הוא אכן מפעיל את אותו מומנט נגדי על המנוע, אבל כשעוצמת המפוח הפנימי מופחתת המדחס יופעל פחות זמן בממוצע מאשר כשהמפוח על עוצמה מקסימלית. הסיבה לזה היא שבמצב כזה המאדה הפנימי ישחרר פחות קור לחלל הרכב, ויתקרר מהר יותר ל0.5-2 מעלות צלסיוס שזו הטמפ' שבה המדחס מתנתק.

חנן,
אני חושב שאתה טועה,
למיטב ניסיוני, ככל שעוצמת המפוח גבוה יותר , הרכב מתקרר מהר יותר.

לחסכון בדלק וכוח מהמנוע,
אני ממליץ על מפוח בעוצמה הגבוה ביותר (שעדיין לא מטריד ברעש) ואת ווסת הטמפ' לכוון לטמפ' הגבוה ביותר שעדיין נעים ונוח ברכב.

רענן

מוטי ג.
11-11-20, 07:32
רענן, על מנת לספק קירור מהיר יותר של תא הנוסעים יש צורך ביותר אנרגיה, ולכן חנן כתב שהעומס על המנוע (בעירה פנימית) יגדל.

Sent from my LG-H930 using Tapatalk

חנן-ג'יפולוג
11-11-20, 08:19
רענן, המשפט הראשון שלך הוא ממש מובן מאליו. זה ברור ואני מסכים. לזה שהרכב מתקרר יש משמעות נמוכה במערכות ללא בקרת אקלים, כי שם אין חיישן טמפ' קבינה שמנתק את המדחס ויש משמעות במערכות עם בקרת אקלים.
המשפט השני שלך רלוונטי כמובן רק למערכות בקרת אקלים, שהרי במערכת שהיא לא כזו, כשאתה משנה את כפתור הטמפ' אתה פשוט דוחף חימום ממקור חיצוני לאוויר, אז זה בוודאי לא גורם למערכת לעבוד פחות, אלא יותר.

לגבי מערכות בקרת אקלים, ניתן לבדוק את מה שאתה אומר. זה נכון שהתא מתקרר מהר יותר כשהמפוח בעוצמה גבוהה, ואז חיישן טמפ' הקבינה ינתק מהר יותר את המדחס, אבל אתה כנראה מתעלם, אולי לא מודע לזה שכשהמפוח בעוצמה נמוכה, חיישן טמפ המאדה ינתק את המדחס הרבה יותר מהר. הוא יעשה את זה הרבה פעמים עוד לפני שהטמפ' בקבינה תגיע לערך הרצוי.

אם זו מערכת עם מדחס ספיקה משתנה מבוקר אלקטרונית אז ניתן לבדוק את זה עם סורק, אבל במערכות עם מדחס on/off קל מאוד לבדוק את זה כשעומדים ליד תא מנוע פתוח עם טיימר ביד. אתם מוזמנים לעשות את זה ולהוכיח שאני טועה.
אני עשיתי את זה במערכות שהן לא בקרת אקלים, והפער הוא מובהק. ברמות של פי 2-3 זמן עבודת מדחס כשהמפוח בעוצמה גבוהה.

raanan
11-11-20, 09:11
אבל אתה כנראה מתעלם, אולי לא מודע לזה שכשהמפוח בעוצמה נמוכה, חיישן טמפ המאדה ינתק את המדחס הרבה יותר מהר. הוא יעשה את זה הרבה פעמים עוד לפני שהטמפ' בקבינה תגיע לערך הרצוי.

אתה צודק בבדיקה מבוקרת. אבל,
בפרקטיקהשל היום יום, הנהג והנוסעים רוצים אקלים נוח (בפרט היושבים במושב האחורי).
הזרמת אוויר על הגוף מקלה מאד גם אם טמפ' האוויר הזורם אינה קפואה.

אני מהעתיקים ! אני זוכר עדיין איזה שדרוג זה היה להוסיף על הדשבורד של החיפושית מאוורר ....
מי שמע אז על מזגן (אולי ראינו בסדרה דאלאס ).

בקיצור,
נראה לי שאת העקרונות הבין פותח השרשור גם עם הבדלים קלים בתשובות.

רענן

אוהב נגב
12-11-20, 00:29
בקיצור,
נראה לי שאת העקרונות הבין פותח השרשור גם עם הבדלים קלים בתשובות.

רענן[/QUOTE]
לרענן וחנן, תודה על ההתיחסות המעמיקה, וזה מה שהבנתי לגבי הדיסקו 1 שלי בראייה של אריכות חיים למנוע: המדחס מופעל ע"י רצועה ולכן יוצר עומס על המנוע, והמפוח יוצר עומס על האלטרנטור שגם הוא עם רצועה מעמיס על המנוע. אם כך כדאי לי לנתק מזגן בעליות ועדיף להשתמש במפוח בדרגה הנמוכה.
ושוב תודה לכל העונים

חנן-ג'יפולוג
12-11-20, 08:12
אני ממש אצטער אם משהו ממה שכתבתי יגרום לך להזיע כי כיבית מזגן.

א. פרגן לעצמך מזגן. עזוב שטויות.
ב. באחוזים מאוד גבוהים המוות של המנוע שלך לא יגרם מבלאי טבעי, ובוודאי לא מעומס מזדמן של מזגן, אלא מתקלות כגון טיימינג, התחממות, שימון וכו'
ג. בהנתן לחיצה מסוימת על דוושת ההאצה, אם יתפנה מומנט מהמנוע שכבר לא ילך קדימה לפולי של רצועת האביזרים, הוא ילך אחורה להנעת הגיר. הוא לא יפחת כתוצאה מכיבוי המזגן. במלים אחרות: מומנט המנוע נגזר מכמות הדלק שנכנסת אליו, שאת זה קובעת הדוושה הימנית, ולא מהעומסים שמחוברים אליו. אם אתה עם רגל עד הפח בעלייה, וזה בד"כ מה שקורה ברכבים חלשים, מומנט המנוע יהיה מקס' בלי שום קשר למזגן.

האמת היא שגם אני לפעמים מכבה מזגן בעלייה בהיילקס, אבל זה בגלל שלא נעים לי מהמזדחלים מאחוריי (: בוודאי לא מרחמים על המנוע שנמצא ממילא כבר 25 שנים בסטטוס של "רגל עד הפח" ומסרב למות.

תהנה מהמזגן.

איל מ
12-11-20, 17:49
אני עושה את פשוט מהרגל מהרכבים שעליהם למדתי לנהוג...

-->