PDA

צפייה בגרסה מלאה : גיל צמיג בעת התקנה

Obsoffroad
25-01-21, 12:18
שלום

מן הסתם הנושא הזה רלונטי לכל רכב ולכל צמיג, אבל אני מתעניין במיוחד בקשר שלה לצמיגי שטח או צמיגי 50/50.

בקצרה, השאלה היא בן כמה לכל היותר צריך להיות צמיגים חדשים בעת התקנה?

במקום מסויים מצאתי אינדיקציה שגם תחת איחסון "לפי הספר" מאוד לא מומלץ להתקין צמיג חדש יותר משנה לאחר תאריך יצורו ושאחרי 3 שנים הכימיה של הצמיג כבר נפגמת. לעומת זאת כמדומני שתקנות משרד התחבורה מאפשר התקנה עד 6 שנים מתאריך היצור והמתקין בכלל אמר לי 7 שנים ושממילא צמיגים מגיעים לארץ לא לפני חצי שנה מיותר הייצור.

אם יש למישהו תובנות לעשות סדר בבלגן הזה, אשמח לשמוע
תודה

ש01
25-01-21, 13:06
למיטב ידיעתי (לא מקצועית, שמעתי וקראתי בעבר) אם אינני טועה, התקן מאשר התקנה עד שנה וחצי מתאריך היצור.
נסיעה עד 5 או 6 שנים מהיצור.

Yaki5500
25-01-21, 13:06
לא יודע שום דבר לגבי תקנות וחוקים אבל יצא לי לראות צמיגים בני 12 שבועות מותקנים על רכב
אישית אני מתייחס לסוגיה הזו בעת החלפת צמיגים ומתעקש לקבל צמיגים בני חצי שנה לכל היותר

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

erezgur
25-01-21, 13:40
כקונה תשתדל כמה שיותר חדש, מספר חודשים עד שנה לכל היותר.
לפעמים קשה מאד להשיג צמיג מסוים במידה מתאימה ומתפשרים קצת יותר...

נשלח מהנייד

tamir128
25-01-21, 16:12
הצמיג מיוצר אי שם (כנראה) במזרח.
ואז ממתין להסעה לנמל עם כל הפרוצדורות.
ואז הפלגה....
ואז נמל אילת, שוב ממתין למכס, ניירת ופינוי למרכז במשאית.
בקיצור, כמו שאמרו למעלה, צמיג בן חצי שנה זה אחלה, ואפשר להתפשר עד שנה לדעתי.
לא יודע אם יש חוקים או תקנות אבל כצרכן, לא הייתי מתפשר על פחות.

Yaki5500
25-01-21, 17:35
למה כשאת קונה עגבניה או משקולת יד או צעצוע או לפ טופ אתה חושב שהם שוכבים באיזה מחסן?
אחסון עולה כסף

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

דרור ברלי
25-01-21, 18:02
אחסון עולה המון כסף.
אבל בירוקרטיה לוקחת המון זמן.....
לפקידים בנמל בסין או יפן ממש לא אכפת שהצמיגים ישכבו במערומים גם יובלות. קודם כל צריך לסיים את כל הניירת. חוק זה חוק.
לפקידים בנמל בישראל אכפת עוד הרבה פחות שהצמיגים ישכבו במערומים עוד כמה יובלות. קודם כל צריך לסיים את כל הניירת. חוק זה חוק.
ניירת לוקחת זמן. ואף אחד לא באמת ממהר - כי כאמור, האחסון מכניס לנמל המון כסף.....

גם בפנצ'ריה הצמיגים האלה ישכבו עוד זמן. אם לא מדובר בדגם שמבוקש מאוד על ידי מביני עניין שמתעקשים על צמיג מדגם ספציפי כמו טויו MT או BF-KM3 וחוטפים מיד את כל המלאי, "עוד זמן" יכול להימשך המון זמן.

כל עוד הם מאוחסנים במקום סגור וקריר, לא בחוץ, אז לא צריך להיבהל מצמיג שאוחסן כמה וכמה חודשים. למה, על הרכב שלכם שחונה בשמש הוא יהיה מאוחסן יותר טוב?......... אבל אם מציעים לי צמיג בן שנה וחצי?... מבחינתי הוא כבר מלאי ישן - הייתי שוקל לרכוש אותו, אבל רק במחיר שיהיה ממש מפתה.

לפני קצת פחות מחודש התחדשתי ברביעיית טויו MT חדשים. צמיגים משבוע 38 של 2020. מבחינתי הם מאוד טריים. סט אחרון שנשאר באותה פנצ'ריה לדברי הבעלים, שטען שכל המשלוח נחטף תוך שבועיים-שלושה. אם נוריד מזה את הזמן שחלף מהייצור + ההובלות + האחסנה בנמלים כנראה שאצלו הם לא המתינו יותר מדי זמן.

על הקיר שלו היתה תלויה כרזה של אחד מיבואני הצמיגים הגדולים (לא משנה מי) שנכתב עליה באותיות קידוש "צמיג זה לא קוטג'. אין לו פג-תוקף. גם צמיג חדש בן 6 עדיין מותר להתקנה ובטוח לשימוש". חבל שלא צילמתי. אתם הייתם קונים צמיג כזה?.... נו שויין......

amitaikl
25-01-21, 19:08
מתוך סעיף 322:
עובד מפעל לתיקון צמיגים ואבובים לא יתקין בגלגלי רכב צמיגים שחלפו 6 שנים ממועד ייצורם, ואם היו הצמיגים משומשים – 24 חודשים ממועד ייצורם; בתקנת משנה זו –

"מועד ייצור" – המועד המוטבע על הצמיג;

boaz avrahami
25-01-21, 19:10
צמיגים חדשים-

1. מותר ליבא לארץ צמיג עד שנה וחצי ממועד יצורו.

2. מותר למכור צמיג חדש עד 6 שנים ממועד יצורו.

3. צמיג בן 8 ויותר צריך להחליף גם אם הוא נראה טוב.

עד כאן החוקים בארץ.
בפועל תמיד כדאי את הטרי ביותר שניתן למצוא. עד שנה זה לגמרי סביר.

זה קצת מגוכח להתקטנן על טריות ולהרגיש עם הצמיג הסדר גם 8-10 שנים על האוטו כאילו הזמן עצר מלכת ברגע שרכשנו את הצמיג הטרי.

דרור ברלי
25-01-21, 21:45
צמיגים חדשים-

זה קצת מגוכח להתקטנן על טריות ולהרגיש עם הצמיג הסדר גם 8-10 שנים על האוטו כאילו הזמן עצר מלכת ברגע שרכשנו את הצמיג הטרי.

מגוחך?.... בוא אספר לך משהו מגוחך לאללה. יעניין אותך סיפור על צמיגים בני 11 (אחת-עשרה שנה!!!! יוצרו ב-2010) שעברו טסט בקלילות, מבלי שהבוחן שהתעמק מאוד בוידוא המידה שלהם, אפילו יעיף מבט חטוף במועד ייצורם?..... בטח לא יבדוק אם הלחץ בהם תקין..... העיקר שהמידה תואמת לרשיון. זה הכי חשוב למדינת ישראל. ואני לא רוצה לנבל את הפה ולומר שוב את דעתי על עצם קיומו של המוסד הזה, "טסט"....

boaz avrahami
25-01-21, 23:57
זה לא סותר את מה שטענתי. אולי להיפך.
הלקוח המודע לכאורה יתעקש לקנות טרי ויסע מעבר לתוקף.
מכון טסטים לא בודק תוקף. אולי רק צמיגאים.

נמרוד
26-01-21, 00:46
זה לא סותר את מה שטענתי. אולי להיפך.
הלקוח המודע לכאורה יתעקש לקנות טרי ויסע מעבר לתוקף.
מכון טסטים לא בודק תוקף. אולי רק צמיגאים.אין תוקף שימוש לצמיגים.

boaz avrahami
26-01-21, 08:06
בעקבות מה שרשמת יצאתי לסיבוב חקירה קצר.

התקנה בנושא צמיגים היא 322 ושם לא מופיע דבר זולת מגבלת 6 שנים להרכבת צמיג.

באתר של אוטולוקס ממנו ציטטתי מופיע 8 שנים כגיל שבו צמיג הופך ישן וצריך להחליפו.

במסמך של איגוד המוסכים ( להלן) רשום בכלל 10 שנים ( מסתמכים עם איזו דרקטיבה גרמנית כנראה) אבל אם ממשיכים לקרוא אז מסתבר שלא ממש חייבים להחליף וצריך רק לעקוב.
נראה שמעורבים בזה בעיקר שיקולים מסחריים.

https://iga.org.il/wp-content/uploads/2020/07/הנחיות-מקצועיות-לצמיגיות.pdf

נמרוד
26-01-21, 08:36
נכון מאד. אין באמת תוקף מוסכם לשימוש בצמיגים.

חובה לציין תאריך יצור על המוצר, אבל אין תאריך תפוגה. תאריך היצור יכול לאפשר לכל משתמש לקבוע לעצמו מתי להפסיק את השימוש. מנהל צי רכב של חברה או גוף מוסדי יכול להחליט להגביל את תוקף השימוש בצי שלו לפי זמן, וגם מדינה יכולה לעשות את זה - זה באמת יהיה קל לבדוק בטסט ולפסול צמיגים לפי תאריך לידה. אחלה רעיון.

אני פונה לרב"ט שבמשמרת היום - בדו"ח היומי על יוזמות הגבלה חדשות שעלו מהעם, נא להקפיד לאיית נכון את השם של היזם, דרור ברלי. הוא ראוי לקרדיט. כן, זה אותו אחד שכל הזמן מבקש ממך לשבש את תדרי הסלולר בתוך מכוניות. אבל בניגוד ליוזמה ההיא, שלא מצאתם דרך לבצע אותה, היוזמה לפסול צמיגים בטסט לפי תאריך יצור קלה מאד לישום.

erezgur
26-01-21, 09:22
לצערי ברכב שטח מעולם לא היה לי צמיג שהחזיק מעל שנתיים אולי גג כמעט שלוש.
לכן גם אם אני קונה צמיג שנה וחצי לאחר תאריך ייצורו הוא מוחלף לפני שהוא מגיע לגיל חמש...

בפרייבטים אצלי כבר היו צמיגים שהחזיקו 5-6 שנים... אולי גם יותר.

נשלח מהנייד

ניר ל
26-01-21, 09:33
מגוחך?.... בוא אספר לך משהו מגוחך לאללה. יעניין אותך סיפור על צמיגים בני 11 (אחת-עשרה שנה!!!! יוצרו ב-2010) שעברו טסט בקלילות, מבלי שהבוחן שהתעמק מאוד בוידוא המידה שלהם, אפילו יעיף מבט חטוף במועד ייצורם?..... בטח לא יבדוק אם הלחץ בהם תקין..... העיקר שהמידה תואמת לרשיון. זה הכי חשוב למדינת ישראל. ואני לא רוצה לנבל את הפה ולומר שוב את דעתי על עצם קיומו של המוסד הזה, "טסט"....

למה שיעיף מבט במועד היצור ? הרי אין להם שירות של החלפת צמיגים במקום, כי אם היה כזה היו נפסלים לך צמיגים גם על קובייה אכולה בסוליה. פסים זוהרים , מטף ולוחיות רישוי הוא בטוח בדק.

דרור ברלי
26-01-21, 09:37
אני ממש שמח שבפורום שדוגל בתחזוקה מונעת ולא בתחזוקת שבר, על אחת כמה וכמה כשמדובר באמת בבטיחות - וגם מקדיש לזה מאות ג'יגהבייטים של חפירות ומלא בצדקנים ומתחסדים "ממלכתיים" וסאחיים עד העצם, צמיגים זה נושא לבדיחות סרות טעם.

אם יש משהו שמשפיע על בטיחות, לא פחות מכשלים בבלמים ובהיגוי - זה צמיגים עתיקים שכבר מזמן עברו את שלב הגומי בחייהם והפכו לפלסטיק מתפורר. העיקר שהמידות תואמות לרשיון ועומק הסוליה 2 מ"מ. זה חוקי.....

אני באמת מסתכל על העניין רק מנקודת מבטי כמשתמש ברכב - צמיגים תקינים וטריים זה בשבילכם, לא בשביל המכון או החוק. וכן, זה לא סוד שמאחורי הרבה סעיפים ותקנות יש בשורה התחתונה שיקול כלכלי/מסחרי של בעל אינטרס כלשהו. לא רק אצלנו. ואני מודע לעובדה שקהילת הצמיגאים תהיה מאוד מרוצה מקריאתי להחליף את הצמיגים בתדירות גבוהה יחסית ולא למשוך איתם לנצח.

החוק דפוק? כן. זה מחדש משהו למישהו?.... לא. כמו כל דבר שקשור למחוקקים הקרימינלים שלנו.
בלי שום ציניות, בסופו של דבר, במדינת חוק מה שקובע זה מה שכתוב בחוק. גם אם מדובר במשהו כמו צמיגים שאם הוא כושל, אשכרה מתים ממנו.... אבל המחוקק לא מבין כלום בזה, כמו ברוב הנושאים האחרים עליהם הוא מופקד - וכל "מומחה" עילג שמתקשה לחבר אותיות למילים ומילים למשפטים אבל מוסמך לתקן בנצ'רים ברמה שהופכת אותו ל"יועץ ראשי" למשרד התחבורע לענייני טאיירים וטומבונים/בגושים, יגיד לך משהו אחר.

אז כאזרחים שומרי חוק שלא מוסמכים להבין בכלום, תמשיכו לנסוע על צמיגים יבשים מ-2007. זה מותר. לא תיכשלו על זה בטסט וזה אפילו יעבור בבית המשפט, כי בשום מקום לא כתוב שזה אסור. יתפוצץ? תעופו מהכביש? בעיה שלכם. אני רק מקווה שזה לא יהיה גם בעיה של מישהו אחר - אז בבקשה תשתדלו להרוג את עצמכם לבד ואל תפגעו תו"כ במישהו אחר. ברצינות, בלי ציניות.

וכן ניר, אתה צודק. למרות שלכמעט כל מכון רישוי תמיד צמודים חשמלאי, מכון קרבורטורים/הזרקות, מכון פרונטים ופנצ'ריה ששיכים/קשורים בצורה כזו או אחרת לבעל מכון הרישוי....

ולמרות חוש ההומור הדפוק-משהו שלו, גם נמרוד צודק - ישראלי ממוצע החליף משהו באוטו שלו, זו עובדה מוגמרת שזה עלה לו אי-אילו אלפי שקלים? מאותו רגע, תהיה לו נטיה להגדיר את זה כ"חדש" במשך שנים ארוכות ועשרות אלפי ק"מ.
מצבר בן 3 - "חדש". מנוע מפירוק/יבוא עם הסטוריה לא ברורה מלפני 5 שנים - "מנוע חדש". גיר ששופץ ב-2014 - "חדש". צמיגים מ-2010 - "חדשים"...
הוא אפילו יתייק את החשבוניות בקלסר בסדר מופתי שעל סף חשד להפרעה-טורדנית-כפייתית, מה שיאשש את טענתו ובבוא יום מכירת הרכב יוכיח למתעניינים שהאוטו "מושקע ומטופל בלי לעשות חשבון להוצאות, הכל חדש". זה מגניב ואפילו מרשים. כולנו, במודעות מלאה, קנינו מכוניות יד-שניה/שלישית מאנשים כאלה. גם אני. גם אני קיבלתי קלסר כזה..... אותי לפחות, זה לא הרשים בשיט בשלב המו"מ ואני מאוד מקווה שגם אתכם דבר כזה לא ירשים ושלפחות את הצמיגים תחליפו אם יש לכם צל של ספק שהם מתחילים להראות סימנים של התייבשות. כן, לפעמים זה קורה כבר אחרי שנתיים-שלוש.

מצטער על יבשושיות נעדרת כל בדל של חוש-הומור על הבוקר.
אבל עדיף בלי הומור בכלל על פני הומור דפוק.

ש01
26-01-21, 11:26
מאמר שפורסם בדמרקר לפני מספר שנים ונכתב על ידי אחד תומר הדר (מכירים...?)
לפי מה שכתב, צמיג חייב להגיע לארץ כשהו בן לא יותר מ 10 חודשים...

https://www.themarker.com/dynamo/cars/1.453464

דניאל מאירי
26-01-21, 11:44
132557

Sent from my iPhone using Tapatalk

- - - Updated - - -

היות ואני עוסק בייבוא אורינגים מסוגי גומי שונים,
צירפתי קובץ של אורך חיי מדף לאורינגים מחומרים שונים.
כדי להגיע למספר השנים האופטימלי באחסון יש פרמטרים של טמפ', צל, לחות ועוד ועוד,
צמיג שיושב כמה שנים במחסן אני באופן אישי לא הייתי נוגע בו גם בחצי מחיר,
זה תהליך של מדרון חלקלק שעם הזמן הגומי מתחיל לאבד מהתכונות שלו,
וזה פריט כ"כ בטיחותי וחשוב שאין כאן מקום למבצעים.
וגם כשאני קורא שמישהו נסע 8 שנים על סט, אני לא מחזיק ממנו, אלא להיפך, פשוט עניין של מזל,
כי יש איכויות שונות בין יצרנים כמו גם אצלי.
דניאל

ehudzeelim
26-01-21, 14:02
אנקדוטה קטנה בנושא אורך חיי צמיגים:
אני מכיר מישהו (היכרות קרובה) שעשה עם פג'ו j5 על הצמיגים המקוריים 250,000 ק"מ (!) בכשלוש שנים. הרכב נסע בעיקר נסיעות בינעירוניות בכל הארץ, נסיעה עדינה מאד מאד אך היה עמוס כל הזמן. הצמיגים היו מישלין. לא הכרתי מעולם מישהו שהתקרב לקילומטראז' הזה עם סט צמיגים אחד. כשהצמיגים הוחלפו מצבם עוד היה סביר למראית עין, אבל הם התחילו להתפוצץ..;)

-->