PDA

צפייה בגרסה מלאה : ג'יפ ראשון לנהג אבוד

קודקוד
14-02-21, 19:25
אהלן לכולם!
משתחרר בקרוב לאחר תקופה ארוכה בקבע, במהלכה הייתי עם רכב מהצבא לסופי שבוע וחופשות.
אחרי שנתיים עם איסוזו דימקס אני פשוט לא מצליח לדמיין את עצמי חוזר לנהוג על פרייבט ומכאן מתבקש לקנות ג'יפ כרכב ראשון.
התאהבתי בעיקר בעובדה שאני יכול להעמיס מה שארצה וכמה שארצה ללא מגבלת מקום, מהעבירות הלא רעה בכלל (ביחס לרכב 2 על 4 הוצאתי ממנו הישגים יפים), ומהיכולת שלי פשוט לנדוד בשטח במשך סופ"ש שלם עם רכב עמוס בכל טוב.
נברתי קצת בפרסומים קודמים, ראיתי דברים שדי דומים לדרישות שלי, אבל אולי מהפוסט הזה אגיע למסקנה שכדאי ללכת על רכב שלא שקלתי כאופציה עד עכשיו.

1. תקציב:
א. ממש בא לי לגמור את כל החסכונות מהקבע על ג'יפ מלחיץ שיגרום לי לזקפה בכל פעם שאציץ מהחלון ואראה אותו בחניה, אבל זה כנראה לא המעשה החכם לעשות.
האידיאל הוא 25-35 אלף, אפשר לחרוג קצת למעלה אם מדובר במציאה אמיתית שגם תענה על כלל הצרכים והדרישות.
ב. במידה והתקציב נמצא בחלקו התחתון של הרף, אין לי בעיה להוציא עוד 5-10 אש"ח כדי לשפץ ולשפר קצת את הרכב. אם אני אגיע לגג התקציב שלי אז זה יהיה בתנאי שלא יתלוו לקניה הוצאות נוספות בשלב הראשון.
ג. אני מאמין שאוכל להתמודד עם הוצאה תקופתית של תיקונים למיניהם כל עוד היא נשארת בגדר הסביר, אך מן הסתם שאעדיף לצמצם עד כמה שניתן.

2. גודל / קיבולת הרכב:
בגדול? אני אסתדר לחלוטין עם ג'יפ של 2 מקומות בלבד לי ולבת הזוג, ועל הדרך יאפשר לי לחנות גם במקומות צפופים.
בקטן? יהיה נחמד אם מדי פעם נוכל לצרף לטיולים שלנו עוד 2/3 חברים שישבו מאחור אבל זה לא דיל ברייקר.
אם אלך על ג'יפ קצר עם שני מקומות אני אשמח לראות את זה מתבטא בצריכת דלק נמוכה יותר ובתא מטען שיאפשר להרבה ציוד להיכנס.
אם אני אלך על גדול אז אני מניח שאצטרף להתפשר על עניין הדלק קצת, אז לפחות שיהיה רכב עם מנוע חזק שיאיץ מהר (גם די חשוב לי, והבנתי שזו תורפה בלא מעט מה ג'יפים הקטנים).

3. נסועה שנתית ותחזוקה:
א. להערכתי בין 30 ל40 אלף בשנה, יכול מאוד להיות שאני טועה ולא מעריך נכון, כי כרגע אני חי בצבא ונוסע רק בסופ"שים (והדימקס של הפלוגה עושה 10 אלף בחודש 🤪).
ב. הרכב ישמש אותי גם ביום יום לנסיעות על הכביש ובפקקים, אם הבתזוג תחליט שלא בא לה על רכב בקרוב אז מניח שגם לה יצא לנהוג פה ושם. בכל אופן, הרכב יסע על בסיס יומי בכביש ובשטח בסופי שבוע.
ג. עיקר התחזוקה תתבצע במוסך או אצל אנשי מקצוע. יש לי ידע סביר מינוס במכניקה וחזקת רכב, מעריך שעם הזמן אתחיל ללמוד ואשאף לעשות חלק מהדברים בעצמי. בעיקר בשביל הכיף והפוזה הנחוצה של גבר מפוייח רוכן מעל מכסה מנוע.
ד. יש בקרבתי מספיק מוסכים ואנשי מקצוע.

4. אופי השימוש והטיולים:
א. אין לי נסיון רב בנהיגת שטח אבל בהחלט יש לי תשוקה רבה לתחום ויצר הרפתקני שלפעמים גורר אותי לשביל שמסתבר כהחלטה לא נכונה, אז גם את זה אלמד לאט, אבל חשוב שלרכב יהיו יכולות.
ב. אינספור תעסוקות מבצעיות ואימונים ברחבי הארץ, המון נהיגות בשטח, התחפרויות וחילוצים מהנים. אבל זה הצבא ואנחנו נפרדים כידידים עד המילואים.
יש לי כמה חברים עם ג'יפים, כולל מתחילים או חובבנים כמוני.
ג. מאוד אוהב את השבילים של רמת הגולן, לא יודע לציין מסלול ספציפי, אבל כל מה שמגיע לרמת הבינוני מבחינתי נמצא כאופציה בשלב הראשון של חיי כג'יפאי מתחיל.

5. העדפות ותנאי סף - האם יש תנאי סף:
א. מת על ידני, אולי אקלל את הרגע באיזה בוקר של פקקים, אבל שווה את זה. מצד שני, להבנתי לנהג מתחיל בשטח עדיף דווקא אוטומט, אז אולי זה יותר נכון.
מצד שלישי, אולי זה יגרום לבת זוג לחשוב פעמיים לפני שתקח את האוטו (טוענת שהיא סבבה לגמרי עם הילוכים) ואז ברכה. מצד רביעי אולי אחת הנסיעות שלה תגמר בקלאצ' שרוף?
ב. בכנות, לא כ"כ מבין את היתרונות והחסרונות בין דיזל לבנזין. אשמח אם מישהו יוכל לציין אותם בתשובה שלו ויעזור לי לקבל החלטה נכונה בעניין.
ג. הכל הולך מבחינת תצורה. לכל אחת יש יתרונות שאני רואה את עצמי מנצל, עדיפות לקצר, גם ארוך זה אופציה, ועל טנדר אני נוהג כבר שנתיים ונהנה מכל נסיעה מחדש (למעט הנסיעות שכוללות חניה בתל אביב, אבל מי בכלל רוצה להגיע לשם?).
ד. גיל הרכב - חדש כנראה לא בתקציב, רכב בגילאי עשור וחצי זה בסדר גמור.
אספנות? נדלקתי לגמרי על סוזוקי סמוראי, אבל זה נראה לי כמו רכב שיעסיק אותי יותר בתחזוקה מאשר בנהיגה.

6. אהבתי את הג'ימיני, אבל ירדתי ממנו אחרי שהבנתי שבתקציב שלי מה שאמצא פחות ישרת אותי על הכביש ובעיקר בשטח, וגם שחוויית הנהיגה בו לא משהו, וזה גם יחסית חשוב לי.
מעבר לזה לא התקבעתי או שללתי רכב מסויים ואני פתוח לכל הצעה רלוונטית.

תודה לכל מי שקרא עד פה ועוד תודה למי שגם יגיב וחכים אותי קצת.

erezgur
14-02-21, 21:11
ברוך הבא,

יש לנו כבר ב' קודוד אז כעת גם קודקוד, יפה.

במצב הנוכחי שאתה מתאר, בחור צעיר, רכב שטח לשניים - התשובה הקלאסית אצלנו היא ג'ימני שנותן לך רכב שטח ללא פשרות, עלויות אחזקה והוצאות שוטפות סבירות כמעט כמו פרייבט. פסלת אותו בשל נוחות נסיעה בכביש, אבל אולי כדאי שתנסה קודם לפני פסילה סופית.
הסמוראי שהזכרת, אביו של הג'ימני, לא יהיה כנראה נח יותר ובטוח ישן יותר...

אם התרגלת ואהבת את הנסיעה בדי-מקס, אולי זה פותח אפשרות גם של תצורת טנדר, למרות שהתקציב יכוון כנראה לאחד הטנדרים הפחות מבוקשים (מזדה?).

לגבי ההבדלים בין דיזל לבנזין - בדרך כלל דיזל יהיה חסכוני יותר אבל התחזוקה של דיזל מיושן יכולה להיות יקרה יותר.

Yaki5500
14-02-21, 21:22
היי
ברכות על שחרורך הקרב

התקציב שלך הוא תקציב כניסה דחוק. זה לא שאין רכבים לשטח ב-30k. יש גם ב-10k. אבל חשוב לי שתדע שרכב שטח משמעותו הוצאות. רכב ב-30 אלף שגם עבד לפחות 5משנים בשטח זה רכב שיכול להפתיע אותך בהוצאות בלתי צפויות בכל רגע נתון. והפעם הצבא לא משלם.

אחרי שאתה מבין ומקבל את זה הדבר הראשון שנראה לי שמתאים לך זה לקנות טנדר כי לזה אתה רגיל וזה מה שאתה אוהב והוא עונה פחות או יותר על כל דרישותיך כולל איזה חוסן בסיסי שלא מזיק בצעדים הראשונים בתחום.

אבל אין לי מושג איך קונים טנדר ב-30k ושורדים את זה והאם זה רעיון טוב בכלל. אז נחכה למישהו שמבין בזה יותר שיגיב.

לידיעה, ג'ימני הוא בגדול סמוראי אטום לגשם עם מזגן והגה כוח. ושניהם באופן יחסי רכב טוב עבור
1. נהג חדש בתחום.
2. תקציב בסיסי
3. בעלי יצר הרפתקנות

אז אם נראה לך שתוכל לחיות עם המידות הצנועות ויתר החסרונות שלו, אני מציע לך לא לפסול אותו על הסף. אפשרי בהחלט למצוא אחד במצב סביר בתקציב שלך אם נוקטים מספר צעדי זהירות במסע לרכוש אחד

בהצלחה!

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

איל מ
14-02-21, 22:07
אז אני אגיד.
טנדר ב30 אלף זאת לא סתם נבלה. זאת נבלה שחוטה. אפילו אם היא 2*4.

asafk
14-02-21, 22:15
א. 30 עד 40 אלפי קמ בשנה? אתה הולך לעבוד בתור נהג הסעות? אני מניח מכאן הלאה שטנית בגדול בהערכה ואם לא טעית - שום רכב שטח בסכום הזה לא ישרוד וחבל על המאמץ
ב. אם שרדת דימקס, ג'ימני לא יהיה אתגר מבחינת נוחות נסיעה.
ג. ושום רכב בסכום הזה לא ייתן לך חווית נהיגה בכביש.
ד. חוץ.מאינדיאנים עם 8 צילינדרים שבסכום הזה יהיו ישנים יקרים לאחזקה ודלק...
ה. מה שמחזיר אותנו לברירת המחדל. ג'ימני.

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Snir
15-02-21, 00:30
אהלן,
מברוק על השחרור הקרב.
עמדתי בנקודה שלך לפני כמה שנים ואלו התובנות שלי:

1. קשה להפרד מדי מקס צבאית. מאוד. משתתף בצערך.

2. נתון שחסר ולדעתי מאוד משפיע-
אתה יודע מה אתה הולך לעשות באזרחות?
אם התשובה היא "עוד לא", אולי כדאי לחכות קצת.
אולי העבודה שלך תכלול רכב? אולי תהיה במרחק הליכה ממך? לדעתי אלו נתונים שעשויים לשנות את השיקולים שלך.

אם אתה מגיע לאזור ירושלים, מוזמן לסיבוב על גימני.

בהצלחה!

דרור ברלי
15-02-21, 09:26
אני לא מאמין שאתה באמת מתכוון לנהוג ברכב שטח ישן 30-40K ק"מ בשנה.
אם זה כך, ייצא לך זול יותר להחזיק לידו גם פרייבט קטן לצורך תחבורה יומיומית, ושהג'יפ יהיה מיועד רק לשטח.

ש01
15-02-21, 09:59
חברים,
איש קבע שמשתחרר.
שם הרכבים מגיעים להרבה יותר מ 30-40K
אבל כשישתחרר יראה שפתאום נוסע הרבה הרבה הרבה פחות...

ועדין,
רכב שטח ישן עלול להיות בעייתי כרכב יומיומי וגם לטיולים...

אם כי, חיפוש סבלני ודקדקני יאפשר למצא משהו שבאמת "לא ראה שטח". יש לא מעט כאלו.
ואז איזה רכב - פחות חשוב...
קבוצת הויטרות/פורסטרים/ואולי דאצ'יות יהיו כנראה הכוון הנכון ביותר.
רכבים קשוחים יותר, נראה לי מעט בעייתי.
פות"ש גם מדבר על טיולים עם עוד חברים. אז נראה לי שהג'מני לא בכוון, מה גם שרוצה להרגיש מנוע ועדר סוסים בריא...

עוד רעיון, אם יש הכנסה ויכולת להתמודד עם מימון,
אחי קנה לפני מספר שנים דימקס, ביטורבו בן 3 במצב חדש מחברת ליסינג.
אני מאמין שיש עוד כאלו שניתנו לעובדים והיו רכב צמוד ולא באמת ראו שטח או עבדו קשה.

TYD
15-02-21, 11:19
מזל טוב על השחרור
יש לי רעיון מטורף וזה מהניסיון שלי בלבד
אם התרגלתה לרכב גדול ( די מקס) וטסט פעמיים בשנה לא מפחיד אותך ( אני נותן למוסכניק 300 שח ומקבל את הרכב אחרי טסט)
קח בחשבון פרדו ישן חפש בסביבות 30K אפשר למצא וכב שלא עשה הרבה שטח ( סימן טוב שהוא ללא שיפורים)
אל תבהל מק"מ גבוה בסכום הזה הוא יגרד את ה500K מלמעלה או מלמתה
בדוק אותו טוב טוב
אל תקפוץ על המציאה הראשונה
טיפול חם ואוהב יתן לך רכב טוב לשטח וכביש ( אני עושה בסביבות 50K בשנה )
וקח בחשבון שיכולות להיות הוצאות גבוהות מידי פעם

בהצלחה

קודקוד
15-02-21, 12:03
תודה לכל המגיבים. בהחלט תגובות מחכימות שפותחות כמה כיוונים חדשים.
1. אני מבין ששווה לשקול שוב את הג'ימיני, או לפחות לצאת לסיבוב על אחד כדי לקבל החלטה מושכלת לגביו. כך אעשה.
2. אני בהחלט אשקול את הכיוון של הטנדרים למינהם. אוהב מאוד את הרעיון של תא מטען גדול, הבעיה שלי היא בעיקר עם צריכת הדלק המכובדת שלהם.
2. ויטרה/פורסטר עלו פה כאופציות, על הויטרה חשבתי בעצמי והבנתי שיתרון המשמעותי שלו הוא אמינות ועלות אחזקה נמוכה יחסית ביחד עם אחלה של יכולות שטח. איך הוא על הכביש ובתור רכב יום יומי? מה לגבי צריכת הדלק?
את הפורסטר לא ממש מכיר אבל אני אחקור קצת בכיוון.
3. מה השיקולים לגבי גיר ידני או אוטומטי מבחינת נסיעה בשטח?
האם בתור טירון בתחום עדיף לי להתחיל דווקא מגיר אוטומטי כדי להפחית את העיסוק בידית ההילוכים לטובת הריכוז בנהיגת שטח עצמה?
מה בעצם התורפות והיתרונות של רכב ידני בעיניכם?

שוב תודה לכולם על התשובות האדיבות והסבלניות, מקווה לעדכן בקרוב על ההחלטה וכמובן על הרכישה הנכספת.

איל מ
15-02-21, 12:23
אם אתה שואל אותי,
ללמוד נהיגה לומדים על ידני.
ייתכן וחבר עם אוטו בדיוק כמו שלך (אבל אוטןמט) יתן ביצועים יותר חלקים במקומות טכניים, אבל הוא לא באמת יהיה נהג טוב, ולתפיסתי זה גם הרבה פחות כיף.
אבל! נהיגה בשטח היא רק חלק קטן מהזמן, ואם 99 אחוז מהזמן תהיה תקוע בפקקים, עד למצב של דלקת בגיד ברגל של הקלאץ', ושנאה של האוטו, זה לא הכיוון הבריא.
בגדול סך הדרישות שלך לא מתכנס.
גם אוטו עם כוח, גם מקום להמון ציוד, גם זרקת איזה משפט על רכב קצר, גם קילומטראז' דמיוני (רוב האנשים עושים 15-20 אלף בשנה, וזה בתנאי שהם לא גרים ועובדים בעיר) באמינות, וכל היופי הזה במחיר של נבלה.
אתה צריך להחליט מה סדר העדיפויות, ואיפה אתה מתגמש.

ולבסוף, לא להתפתות לקחת הלוואות כדי לקנות רכב חדש. לגרד עוד כמה אלפים מפה ומשם זה בסדר, להתחיל לשלם בכסף שאין לך, ימנע ממך בעתיד לנסוע ברכב שטח אמיתי ולשפוך עליו משכורות שלמות ;)

קודקוד
15-02-21, 12:35
אם אתה שואל אותי,
ללמוד נהיגה לומדים על ידני.
ייתכן וחבר עם אוטו בדיוק כמו שלך (אבל אוטןמט) יתן ביצועים יותר חלקים במקומות טכניים, אבל הוא לא באמת יהיה נהג טוב, ולתפיסתי זה גם הרבה פחות כיף.
אבל! נהיגה בשטח היא רק חלק קטן מהזמן, ואם 99 אחוז מהזמן תהיה תקוע בפקקים, עד למצב של דלקת בגיד ברגל של הקלאץ', ושנאה של האוטו, זה לא הכיוון הבריא.
בגדול סך הדרישות שלך לא מתכנס.
גם אוטו עם כוח, גם מקום להמון ציוד, גם זרקת איזה משפט על רכב קצר, גם קילומטראז' דמיוני (רוב האנשים עושים 15-20 אלף בשנה, וזה בתנאי שהם לא גרים ועובדים בעיר) באמינות, וכל היופי הזה במחיר של נבלה.
אתה צריך להחליט מה סדר העדיפויות, ואיפה אתה מתגמש.

ולבסוף, לא להתפתות לקחת הלוואות כדי לקנות רכב חדש. לגרד עוד כמה אלפים מפה ומשם זה בסדר, להתחיל לשלם בכסף שאין לך, ימנע ממך בעתיד לנסוע ברכב שטח אמיתי ולשפוך עליו משכורות שלמות ;)

אמת..
שמתי לב תו"כ הכתיבה שחלק מהדרישות קצת סותרות, אבל היה חשוב לי לציין העדפות ודברים שאותם אני רואה כיתרונות בשיקולים שאעשה כשאבחר את הרכב.
קיבלתי כמה כיוונים מעניינים ואני אתחיל לברר אותם.
המסקנה המרכזית היא שכנראה אני אעשה חושבים לגבי התקציב ואסיט אותו קצת לכיוון ה40-50 כדי לקבל רכב במצב קצת יותר טוב.
בהחלט מקבל את ההמלצה של לקנות רק ממה שיש ביד ולא על חשבון הכסף שיהיה בעתיד.
תודה!

Yaki5500
15-02-21, 12:45
תודה לכל המגיבים. בהחלט תגובות מחכימות שפותחות כמה כיוונים חדשים.
1. אני מבין ששווה לשקול שוב את הג'ימיני, או לפחות לצאת לסיבוב על אחד כדי לקבל החלטה מושכלת לגביו. כך אעשה.
2. אני בהחלט אשקול את הכיוון של הטנדרים למינהם. אוהב מאוד את הרעיון של תא מטען גדול, הבעיה שלי היא בעיקר עם צריכת הדלק המכובדת שלהם.
2. ויטרה/פורסטר עלו פה כאופציות, על הויטרה חשבתי בעצמי והבנתי שיתרון המשמעותי שלו הוא אמינות ועלות אחזקה נמוכה יחסית ביחד עם אחלה של יכולות שטח. איך הוא על הכביש ובתור רכב יום יומי? מה לגבי צריכת הדלק?
את הפורסטר לא ממש מכיר אבל אני אחקור קצת בכיוון.
3. מה השיקולים לגבי גיר ידני או אוטומטי מבחינת נסיעה בשטח?
האם בתור טירון בתחום עדיף לי להתחיל דווקא מגיר אוטומטי כדי להפחית את העיסוק בידית ההילוכים לטובת הריכוז בנהיגת שטח עצמה?
מה בעצם התורפות והיתרונות של רכב ידני בעיניכם?

שוב תודה לכולם על התשובות האדיבות והסבלניות, מקווה לעדכן בקרוב על ההחלטה וכמובן על הרכישה הנכספת.

אתייחס למה שרשמת כמיטב יכולתי
1. שווה בהחלט לשקול את הג'ימני. צריכת דלק 1:10 נוח לחניה ולהתנהלות אורבנית, בסך הכל אמין וגם אם יש בעיות על פי רוב המחיר נמוך יותר מאשר כל מיני רכבים אחרים כי מחיר החלפים נמוך יחסית, היצע החלפים טוב והעבודה על אוטו בנזין יחסית פשוט ובתכנון ישן היא גם כן פשוטה וקלה יותר וזה מוזיל עלויות. כמובן שגם יש הרבה שאפשר לעשות לבד אם יש רצון ונכונות.
לצורך הדוגמא גם בתרחיש של החלפת מנוע אתה יכול להשיג בערך ב-5,000. לצורך השוואה מנוע ברכב שלי זה סדר גודל של 12-14k ויש הרבה רכבים שהחלפת מנוע היא בסכום כזה או יותר. תיבת העברה אפשר להשיג גם ב-1500 וכו'. ואלה לא מכלולים שהולכים כל יום. מדובר על מקרה קצה.
מנגד הוא אכן זוועתי בכביש המהיר עם מהירות מירבית מוגבלת וסל"ד גבוה עם קרוב ל-0 בידוד. ולא הייתי שם חברים מאחורה בטיול. לא כי זה לא אפשרי אלא כי הם חברים.
2א. צריכת הדלק של הטנדרים האלה נעה סביב 8-10 ק"מ לליטר סולר כתלות ברמת התחזוקה שלהם בעיקר. אני לא יודע על רכב שטח אחר בתקציב שלך שצריכת הדלק היא משמעותית טובה יותר. קח בחשבון שסטירת לחי אחת מהרכב יכולה לעלות יותר מההפרש של הדלק לשנה שלמה. במקומך, כשהמדובר הוא ברכב שטח ישן הייתי שם דגש על אמינות לפני צריכת דלק.
2ב. ויטרה מגיעה ב-4 דורות
ויטרה דור א 1989-1997
ויטרה דור ב' (גרנד ויטרה דור א') 1998-2006
ויטרה דור ג' (גרנד ויטרה דור ב') 2006-2015 (לי יש כזה)
ויטרה דור ד 2016 והלאה - לא רכב שטח
תגיד לאיזה כלי אתה מתכוון ויוכלו להגיד לך למה לצפות. ככלל אצבע, ככל שתבחר דור ישן יותר תקבל רכב טוב יותר בשטח אבל קצת פחות נוח לחיי היום יום (אם כי בהחלט סביר) וגם בעייתי יותר בתחזוקה כי קשה יותר להשיג חלפים וכו'.
3. יש הרבה יתרונות לגיר הידני בשטח על פני האוטומט.
הוא אמין יותר (אם כי יש בנמצא גם גירים אוטומטיים עם אמינות מופלגת - כל מקרה לגופו)
הוא מהנה יותר (למי שנהנה מדברים כאלה)
ההילוך הראשון קצר יותר (טוב לטיפוס מעלות וטוב לירידות תלולות בצורה מבוקרת באמצעות בלימת המנוע)
במקרה שיש בעיית חשמל ניתן להניע בדרדור/דחיפה
פחות רגיש להתחממות
גם לאוטומט מספר יתרונות
הוא נוח יותר כשרוצים לטפס מדרגות או מקטעים טכניים מורכבים (שים לב לא אמרתי שהוא טוב יותר אלא רק נוח יותר או מצריך פחות מיומנות)
קל יותר לשמור על רצף תנועה כאשר אין צורך להחליף הילוכים באמצע מקטעים טכניים - דבר המוביל לאובדן מומנט ויכול להוביל לאובדן רצף התנועה.

לטעמי אפשר לדבר על היתרונות והחסרונות בלי סוף אבל הדבר הכי חשוב בבחירת סוג הגיר הוא העדפה אישית - אם אתה נהנה מהחלפת הילוכים אז תשקיע בללמוד איך לעשות את זה בשטח נכון. אם אתה לא אוהב את זה או שאתה מבלה הרבה בפקקים למשל, קח אוטומט.

דרור ברלי
15-02-21, 13:28
קל יותר לשמור על רצף תנועה כאשר אין צורך להחליף הילוכים באמצע מקטעים טכניים - דבר המוביל לאובדן מומנט ויכול להוביל לאובדן רצף התנועה.

קבל תיקון:
אתה לא מחליף הילוכים במקטעים טכניים. מה הטעם?....
במקטע טכני אני נוסע בראשון LOW. לאט לאט.
במכשול ספציפי - ראשון או שני LOW, בהתאם לכמות התנופה הנדרשת. כעקרון, לא אחליף הילוך עד שאסיים את המכשול, למעט בנקודות ספציפיות שידרשו הורדה משני לראשון (נגיד, אני מטפס בעליה דרדרתית ארוכה בהילוך שני LOW, אבל בסוף העלייה יש מדרגה שאעדיף להאט בגישה אליה כדי לתקל בהילוך ראשון.

עם ידני קצת יותר קשה לשמר רצף תנועה אחיד כי לפעמים אתה צריך לשחק בקלאץ' על מנת לא לדומם, וזה עוצר לך את רצף התנועה לשבריר שניה. זה עניין של מיומנות נרכשת ולאחר מעט מאוד זמן זה הופך לפעולה כמעט אוטומטית שלך כנהג. בסוף אתה לומד למנן במדויק את כמות הגז שאתה נותן ברגל ימין, כדי לגשת למדרגה או לבולדר במהירות מינימלית - מצד אחד בלי לעצור את תנופת ההתקדמות שלך, מצד שני בלי לדומם ובלי שום צורך לגעת בקלאץ'. זה כיף גדול, השליטה המדוייקת הזו במשהו שלכאורה הוא נורא מורכב - כנראה אותו כיף שאיל התכוון אליו ובצדק. אני משווה את זה לנגינה על המכונה. כמובן שגם אני אוהב את זה מאוד וזה משהו באין באוטומט. הכל קל מדי.

באוטומט הכל קל יותר, אבל לא לומדים כלום. לכן מי שרוצה באמת ללמוד נהיגת שטח, לדעתי מוטב שיתחיל בידני. כדי שילמד להבין טוב יותר את האוטו ואת השטח. ואחר כך שימשיך עם מה שנעים ונוח וכיף לו יותר.

ש01
15-02-21, 13:33
עכשיו אחרי שהעלית את התקציב, אני אתייחס שוב.

כמו שרשמת, גם אני נהנה מנהיגה, וחשוב לי שיהיו כמה שיותר סוסים מתחת למכסה המנוע.
את זה צריך לצרף ליכולת שטח, הנאה מהנסיעה (לא רק מהנהיגה) ושיהיה מרווח לאסוףעוד 2-3 חברים לטיול.

בתקציב שרשמת הייתי יוצא מעט והקופסה ומחפש רכב שייתן לך את הרוב - גראנד שירוקי עד שנת 2010.

השוק משופע ברכבים כאלו, רבים מהם באמת לא ראו שטח מעולם. אצלי במושב יש 2. שניהם עדין יד 1 (אחד מרופאה, אמיתי) ופרט לנסיעה לחוף הים מעת לעת, מעולם לא ראו שטח (רק ששניהם עדין לא למכירה).

הרכב מגיע בתצורת מנוע בנזין (3.7, 4.7 או חלום של 5.7) או דיזל 3 ליטר.
רכבי הבנזין, לפחות הגדולים יותר, מאוד חזקים ומהנים לנהיגה. ברבים מהם כבר הותקנה מערכת גז שהופכת את צריחת הדלק לסבירה.
יש שמועות על בעיות שונות לאור ההסבה לגז, ברכבים שלי ושל משפחתי לא היו כל בעיות (לאחי היה קומנדר עם מנוע 4.7 מוסב לגז).
מנוע הדיזל (לדעתי על סמך מידע מחבר שהיה בעלים) פחות אמין ומומלץ.

אילו רכבים יחסית אמינים, שוק חלקי חילוף גדול וזול.
רבים מהם כבר הוגבהו ומוגנו, אבל בסוף ההגבהה והמיגון נותרו לפוזה בלבד.

מדובר ברכב שנוסע מצויין בכביש. חזק מאוד, ביצועים טובים מאוד מרווח ומפנק.
בשטח הרכב בהחלט ברמה של היפנים השונים ולא תתקל בו בבעיות כל עוד תיסע בגבול הסביר (ללא הרפתקאות כגון הכמריר ושות).
גם נעילות לא חייבים לאור מוגבל החלקה יעיל מאוד. אם כי יש אקזמפלרים שהגיעו עם מערכת נעילות.

דרור ברלי
15-02-21, 13:34
גרנד WK הוא לחלוטין לא למתחילים. רכב כייפי, אבל עתיר תקלות.

דני יפני
15-02-21, 19:48
לפני הכל, שחרור נעים :)

כמו שאתה יכול לראות לפי מספר ההודעות אני טרי בפורום, וזה כי אני הייתי במצב שלך לפני כמה חודשים. אני לא סוחב על כתפיי שנות נסיון בג'יפאות כמו שאר חברי הפורום, ואני נוטה לפעול בפזיזות שקולה אבל יכול להיות שהנסיון שלי יהיה רלוונטי ויעזור לך.

השתחררתי מקבע וחיפשתי רכב שטח כדי לענות על היצר ההרפתקני-טכני-מכני, בתור רכב יחיד. בתקציב של עד 30 אלף שח.
אני אוהב לסחוב את הבית איתי לשטח אז ג'ימני ודומי גודלו לא באו בחשבון מבחינתי, מצד שני היפופוטם 7 מקומות כבר היה לי בעבר ואני והוא לא הסתדרנו עם הטבע העירוני הצפוף של גוש דן. לכן חיפשתי משהו באמצע - כמו סוזוקי ויטרה דור א'/גרנד 5 דלתות, או אחד מהיפנים המקוצרים. החלטתי שאני לא מתכוון לקנות רכב ולעשות לו יישור קו מקיף בניצול כל התקציב שלי, אלא אביא אותו למצב בסיסי טוב ואמין ועם הזמן אטפל בבעיות לא דחופות.
לאחר שבדקתי כמה רכבים הלכתי על ניסאן טראנו דיזל 99' בסכום של 22 אלף, מה שנקרא "הג'וק" - שחור, קצר, ידני, 260 אלף ק"מ , שורף שמן, מזיע פה ושם, פרונט מקרקש אבל שום דבר רציני (בינתיים).מה שכן כדי לטייל איתו בראש שקט התצטרכתי להכיר את כולו על רוב מרכיביו, כל צליליו וריחותיו השונים, עם הכלים תמיד בבגאז וגלון שמן צמוד.
מאז נובמבר ועד עכשיו הוא עלה לי בערך 2500 ש"ח נוספים כדי להביא אותו לאמינות בסיסית. אבל יש עוד הוצאות בדרך. לא כאלה שדחופות, אבל כאלה שאני אצטרך או עלול לטפל בהן והן יעלו כמה ש"חים טובים. אם לא הייתי מבצע את העבודה עליו בצורה עצמאית אז הוא היה עולה לי הרבה יותר . אני מניח שאפשר להחיל את הסכומים האלה גם על רכבים יפניים מיושנים מקוצרים/ארוכים/טנדרים אחרים. מבחינתי, האקסטרה כסף שאני מוציא עליו הם על תחביב, גם מבחינת הנסיעה וגם מבחינת התחזוקה, ואני שלם עם זה ומודע לכך שיכולות ליפול עליי הוצאות פתאומיות גבוהות כתוצאה מהתחביב הזה.
לסיכום- זול יותר מבני דודיו היפניים המקוצרים, הוא חזק יותר ובשטח הוא עביר יותר מג'ימני לא משופר(משווה לסוזוקי של חבר), סוחב יותר ציוד וגם יותר אנשים (וביותר נוחות), אבל גם עולה יותר מבחינת תחזוקה וזה מתבטא במיוחד כשהרכבים שאנחנו מדברים עליהם ישנים ונוטים להתקלקל.

כמו שאומרים כאן הרבה - ההחלטה הכלכלית למתחילים היא בטח סוזוקי כלשהו. אם הלב שלך נוטה לכיוון אחר ואתה מעדיף אופציה אחרת, תבין את המשמעות הכלכלית לפני שאתה נכנס לשם
בהצלחה :)

דרור ברלי
16-02-21, 10:56
"מקוצר"?.... מה זה, M16 שצה"ל ניסר?...
"מקוצר" זה משהו ארוך, שחתכו וקיצרו אותו.
זה קטע שהיה נפוץ פעם בעולם הסופות והסיקסים. עם השנים המטומטמים הבינו את הטעות שעשו, והיום יש כאלה שרוצים להאריך בחזרה.....

אז צא מעולם המינוחים של הסלנג הצבאי.
יש טראנו/פאג'רו/פראדו/לנדקרוזר/טרופר/רנגלר/גרנד ויטארה ארוכים. עם 5 דלתות.
ויש קצרים. עם 3 דלתות.

דני יפני
16-02-21, 14:01
"מקוצר"?.... מה זה, M16 שצה"ל ניסר?...
"מקוצר" זה משהו ארוך, שחתכו וקיצרו אותו.
זה קטע שהיה נפוץ פעם בעולם הסופות והסיקסים. עם השנים המטומטמים הבינו את הטעות שעשו, והיום יש כאלה שרוצים להאריך בחזרה.....

אז צא מעולם המינוחים של הסלנג הצבאי.
יש טראנו/פאג'רו/פראדו/לנדקרוזר/טרופר/רנגלר/גרנד ויטארה ארוכים. עם 5 דלתות.
ויש קצרים. עם 3 דלתות.

קיבלתי, החכמתי

Aviv-T
17-02-21, 00:04
אהלן אחי,
כמוך - אחרי כמה שנים טובות בדימקס, גם אני נפרדתי ממנה לשלום (יצאתי ללימודים, לאו דווקא השתחררתי. למרות שזה בינתיים מרגיש אותו דבר.)
אני בחמש שנים האחרונות נוסע על מיצובישי פאג׳רו Q ידני קצר (היה גם סמוראי, אבל האמת זה שלב שהייתי מדלג עליו. לא כי לא נהניתי, אבל זה כבר סיפור אחר)
בדרך כלל אני יוצא לטיולים של בין יומיים לשלושה, ואוהב לקחת ציוד. אין משהו שגגון שהוספתי, קצת מגירות שבניתי וארגון נכון של הרכב לא מסדר - לאט לאט למדתי איך לזווד, ולקחתי טיפים מפה ואנשים שטיילתי איתם.
יש פה המון אנשים שמבינים הרבה יותר ממני, אך אוכל להמליץ לך על מה שאני נוסע.
יש לי רכב אחד פרייבט, עליו אני עושה את רוב הנסיעות, ואת הג׳יפ רק לשטח.
כמובן שזו האופציה הטובה ביותר, אבל אני מבין שזה לא תמיד אופציה אפשרית. היום, אני חושב שזה רכב שהייתי מצליח להתמודד איתו ליום יומי, אבל בנסיעות מעל 45 דק׳- שעה... לא פשוט.
כן אגיד שלמדתי ממנו המון איך לנהוג בשטח. אילו נעילות יש לו, מה צריך מתי, הילוכים וכו׳. באמת רכב בעל עבירות מצויינת. עם הזמן גם גיליתי שכל פעם צריך משהו - צמיגים, פגוש ברזל עם כננת (סיבה 1 - אני יוצא המון כרכב בודד... שמח שעשיתי. סיבה שניה כי זה לגמרי נותן קצת זקפה) ופס לד (שהאמת בכלל מכוון אחורה בשביל המאהל)
לגמרי ממליץ עליו בנושאים שחשבת עליהם - למרות שאני לא יודע מה מצב ה׳שוק׳ שלהם היום. שלי שנת 99, ולא מפסיק לשאול אותי בכמה אני מוכר.
אם תרצה עוד התייעצות אשמח

ואם אתה מחפש פרטנרים לטיולים - דבר איתי גם, מהרגע שיצאתי ללימודים מחפש פרטנרים לטייל איתם

דרור ברלי
17-02-21, 09:24
טוב, נו...

אסף. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210215/59106732155ea715f9ea24f21e9feb0d.jpg

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

בקיצור: יונדאי טראקן. עם כננת (בשביל הזקפה). ותצפה אותו בפאייטים....

ש01
17-02-21, 10:47
בקיצור: יונדאי טראקן. עם כננת (בשביל הזקפה). ותצפה אותו בפאייטים....

היא בחרה בסוף במישהו עם BMW.... (סדרה 3)

-->