PDA

צפייה בגרסה מלאה : הגבהה החוקית הכי גבוהה לגימני

halevi
14-02-21, 20:36
אהלן

כרגע מותקן OLD MAN על הגימני שלי, תהיתי אם יש הגבהה חוקית שהיא יותר מ 2-2.5 אינטש בשוק.
תודה לעונים

erezgur
14-02-21, 21:00
ברוך הבא,

יש הבדל בין "יש הגבהות בשוק" לבין "הגבהה חוקית".

פרקטית ובצורה פשוטה יחסית ניתן לאשר ברישיון הגבהות עד 50 ממ (כ-2 אינטש).
כדי לאשר ברישיון הגבהה גדולה יותר, צריך למיטב ידיעתי לעבור תהליך פרטני מול מעבדות בדיקה מורשות ותהליך פרטני מול משרד התחבורה, כנראה שבאופן פרקטי (כלכלי, השקעת זמן, ניירת ותהליך כנראה ממושך מול משרד התחבורה) - זה לא צעד שאתה תעשה.

דרור ברלי
15-02-21, 09:00
יש קיטי הגבהה לג'ימני מעל 2 אינץ'. חוקיים בישראל הם לא.
ברור שיש כלים עם אישור ברשיון "מותקנת ערכת הגבהה 50 מ"מ" ובפועל מוגבהים יותר - בעליהם מין הסתם מודעים לזה ולהשלכות של זה.

JohnnyEnglish
15-02-21, 10:39
ההגבהה של OLDMAN/ARB לא הייתה לי בג'ימני .

נותנת פחות מ50 מ"מ למיטב זכרוני, תלוי כמובן בקפיצים.

אפשר לעבור להגבהה חוקית שנותנת יותר גובה אבל לא יהיה משמעותי , יש כמובן לא חוקיות אבל אל תשכח שבטסט ימדדו.

תלוי כמות הזמן שהקפיצים היו ברכב, הם "שוקעים" עם הזמן.

erezgur
15-02-21, 12:00
. אפשר לעבור להגבהה חוקית שנותנת יותר גובה

יותר גובה מ-50ממ?
תסביר בבקשה, זה מה שפות"ש ביקש.

נשלח מהנייד

JohnnyEnglish
15-02-21, 12:09
יותר גבוה מהגבהת אולדמן שכרג מורכבת אצלו

Sent from my LM-G710 using Tapatalk

דרור ברלי
15-02-21, 13:36
אני חושב שהכוונה היא שלא כל ערכות ההגבהה מגביהות בפועל אותו דבר.
בהחלט יש כאלה שמגביהות ב-50 מ"מ ואולי מעט יותר וכאלה שמגביהות ב-35-40 מ"מ בלבד.

תחת משקל הקפיצים שוקעים מעט.
אחרי כמה שנים הם שוקעים עוד קצת.

JohnnyEnglish
15-02-21, 16:02
אני חושב שהכוונה היא שלא כל ערכות ההגבהה מגביהות בפועל אותו דבר.
בהחלט יש כאלה שמגביהות ב-50 מ"מ ואולי מעט יותר וכאלה שמגביהות ב-35-40 מ"מ בלבד.

תחת משקל הקפיצים שוקעים מעט.
אחרי כמה שנים הם שוקעים עוד קצת.בדיוק מה שהתכוונתי

Sent from my LM-G710 using Tapatalk

asafk
15-02-21, 18:56
בואו נבין מה מטרת הגבהה.
רכב עם בסיס גלגלים ארוך, זוויות גרועות.... ירוויח מהגבהה קצת אויר בין הברזל לסלעים - יתיישב פחות ויינזק פחות. זה לא ג'ימני.
רכב עם מתלה נפרד - הגבהה תרחיק לו את הביצה מהקרקע ומרווח הגחון בנקודה הנמוכה ביותר ישתפר. גם זה לא ג'ימני.

ג'ימני עם סרנים חיים או כל ג'יפ קצר מסוגו - דורש הגבהה משתי סיבות. הראשונה כדי להכניס צמיגים גדולים יותר - בהחלט צורך ראוי שמשפר דרמטית את היכולות בשטח. השניה - כי קפיצים ובולמים איכותיים ומהלך סגירה מעט גדול יותר משפרים את איכות הנסיעה.
האופטימום של הגבהה לג'יפון כזה הוא סביב 50 מ''מ או קצת פחות. יותר מזה מוטות הרדיוס מתחילים להיכנס לזןויות משונות, גלי ההינע סובלים והיציבות נפגעת קשות. לכן, ולא במקרה, רוב יצרני ההגבהות שמיועדות לכלי רכב שממשיכים לנסוע בכביש יהיו באזור ה50 מ''מ או קצת פחות - בדיוק מה שצריך כדי לעלות מידה או שתיים בצמיגים ולהרוויח מעט מהלך מתלה ונוחות, בלי לפגוע עדיין בהתנהגות הדינמית ובאמינות.

לכן נשאלת השאלה. למה אתה מחפש יותר מזה? האם מדובר ברכב שתכליתו עבירות אקסטרים? האם חשקה נפשך בצמיגים במידה גדולה משמעותית מהמקור?
והאם אתה מבין שכדי להגביה ג'ימני מאזור ה 70 מ''מ והלאה כבר צריך לבצע הרבה שינויים - מהסוג שאם רוצים להמשיך לנהוג בכביש בבטחה, אין לחפף בהם או לחסוך?

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

הירשפלד יובל
15-02-21, 20:53
לא מכיר את פות'ש גילו ונסיונו בנהיגת שטח. מעבר למה שצויין לגבי חוקיות ההגבהה ושינויים בגיאומטרית המתלים וההינע צריך לזכור שמדובר בג'ימיני , לא בדיוק הרכב הרחב ביותר במשפחת הג'יפים , לא קשה במיוחד לבנות ולהביא אותו למצב שבו כל סיבוב בכביש/שפ"צ בשטח עשוי להסתיים לא בצורה הרצויה.

דרור ברלי
16-02-21, 09:17
אסף, במצבו המקורי, הג'ימני די נמוך. מוטות הרדיוס בג'ימני בגובה המקורי אפילו לא אופקיים אלא יושבים בזוית שלילית/הפוכה. הם נמוכים יותר מגובה מרכז הגלגל - ומוט רדיוס שמחובר לשילדה גבוה יותר מציר הגלגל הוא רק עוד אחד מהקריטריונים הפרטיים שלי ל"רכב שטח אמיתי". אבל זה רק אני ומה אני מבין....

ג'ימנים סטנדרטיים חוטפים בומבות כל הזמן בתושבות מוטות הרדיוס שמתחת לשילדה וגם נתקעים עליהן לא מעט ואנחנו חווים את זה כל הזמן אפילו בהדרכות נהיגת-שטח בסיסית שבהם מלכתחילה לא לוקחים את הלקוחות למכשולים ברמת קושי גבוהה מדי. בטיולים הארוכים, כשהרכבים גם עמוסים מאוד ושוקעים קצת, כבר אין מי שלא חוטף....
התושבות הללו עשויות פח דקיק ומתעקמות/מתכופפות בקלות. זה לא אסון גדול, אבל המכות לא נעימות והנזק נראה לעין - וזה מאוד מבאס את אלה שזה עתה שילמו 150,000 על רכב חדש וחרדים לכל שריטה....
הגבהה 50 מ"מ חוקית תביא את המוטות לזוית קצת יותר נכונה והאוטו יחטוף הרבה פחות מכות, אם בכלל.
כדי להגיע ל"זויות משונות" שאתה מתאר + רעידות וכל שאר התופעות הרעות של הגבהה מוגזמת, צריך הגבהה 4.5' או יותר.

asafk
16-02-21, 19:06
מה שכתבת, דרור- זו הסיבה שיש כדאיות להגבהה של 50 מ''מ פחות או יותר - וכמו שכתבתי קודם, זו גם לא במקרה נקודת האופטימום של רוב ההגבהות בשוק.
ולכן שאלתי - למה להגביה יותר מזה? אני לא נגד, אבל כדאי להבין מה המטרה.
ולגבי הגובה ממנו מתחילה ההגבהה להוציא את הרכב מהתחום הסטנדרטי- עד 70 מ''מ (2.5) הכל רגיל. מההגבהות של 3 ומעלה - הזוויות מתחילות לא להסתדר. לפני כמה שנים (לפחות עשור...) מדדנו והעלינו כאן בפורום מדידות של ג'ימני בגבהים שונים.... לצערי זה היה במחשב שמנוחתו עדן אבל אולי חפירה בפורום תעלה את המספרים.

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

ncaster
04-10-21, 22:18
אסף, במצבו המקורי, הג'ימני די נמוך. מוטות הרדיוס בג'ימני בגובה המקורי אפילו לא אופקיים אלא יושבים בזוית שלילית/הפוכה. הם נמוכים יותר מגובה מרכז הגלגל - ומוט רדיוס שמחובר לשילדה גבוה יותר מציר הגלגל הוא רק עוד אחד מהקריטריונים הפרטיים שלי ל"רכב שטח אמיתי". אבל זה רק אני ומה אני מבין....

ג'ימנים סטנדרטיים חוטפים בומבות כל הזמן בתושבות מוטות הרדיוס שמתחת לשילדה וגם נתקעים עליהן לא מעט ואנחנו חווים את זה כל הזמן אפילו בהדרכות נהיגת-שטח בסיסית שבהם מלכתחילה לא לוקחים את הלקוחות למכשולים ברמת קושי גבוהה מדי. בטיולים הארוכים, כשהרכבים גם עמוסים מאוד ושוקעים קצת, כבר אין מי שלא חוטף....
התושבות הללו עשויות פח דקיק ומתעקמות/מתכופפות בקלות. זה לא אסון גדול, אבל המכות לא נעימות והנזק נראה לעין - וזה מאוד מבאס את אלה שזה עתה שילמו 150,000 על רכב חדש וחרדים לכל שריטה....
הגבהה 50 מ"מ חוקית תביא את המוטות לזוית קצת יותר נכונה והאוטו יחטוף הרבה פחות מכות, אם בכלל.
כדי להגיע ל"זויות משונות" שאתה מתאר + רעידות וכל שאר התופעות הרעות של הגבהה מוגזמת, צריך הגבהה 4.5' או יותר.

אם כן, מדוע יצרני הרכב, ג'ימני חדשה במקרה שלנו, לא מגביהים אותו לגובה האופטימאלי? הרי הם שואפים לייצר רכב שטח אמיתי, אז למה מראש לא לתכנן אותו בגובה הרצוי? התשובה ככל הנראה היא פגיעה חמורה בבטיחות שגם ככה לא מהמשובחות. או שאני מפספס משהו?

דרור ברלי
05-10-21, 00:52
אם כן, מדוע יצרני הרכב, ג'ימני חדשה במקרה שלנו, לא מגביהים אותו לגובה האופטימאלי? הרי הם שואפים לייצר רכב שטח אמיתי, אז למה מראש לא לתכנן אותו בגובה הרצוי? התשובה ככל הנראה היא פגיעה חמורה בבטיחות שגם ככה לא מהמשובחות. או שאני מפספס משהו?

אתה לא מפספס כלום.
הגבהה אכן פוגמת בהתנהגות הכביש.
היצרן לא שואף לייצר "רכב שטח אמיתי". הוא שואף לייצר רכב שטח שיימכר בכמויות גדולות ככל האפשר.
היצרן יודע שרוב הלקוחות איננם עכברי שטח מובהקים ומשתמשים ברכב בעיקר על כביש. גם אנשי השטח המסוקסים ביותר, כאלה שמטיילים כל שבוע או אפילו פעמיים בשבוע, מבלים 90% מזמנם על כביש. לכן היצרן מתכנן את הרכב להתנהגות כביש ברמה שתהיה לכל הפחות "מתקבלת על הדעת".

במקרה של הג'ימני - ג'ימני נחשב ביפן ל-Kei-car, קטגוריה גדולה וחשובה ביפן של מכוניות עירוניות קטנות, שמקבלת הקלות במיסוי וניתן לרכוש אותן גם ללא הוכחת בעלות על מקום חנייה פרטי (כן, יש חוק כזה ביפן). הקריטריונים הם נפח מנוע (עד 660 סמ"ק) הספק (עד 64 כ"ס) ומידות חיצוניות - אורך, רוחב וגובה, שמוגבלים על פי חוק. הג'ימני שנמכר בישראל הוא דגם שמיועד לייצוא, שלא עומד בתקנות Kei-car מבחינת נפח והספק המנוע, אבל גובה המרכב שלו זהה לדגם היפני. אם יהיה גבוה יותר, יחרוג מהתקנות ביפן ולא יזכה להקלות המיסוי והחנייה.

התנהגות הכביש של הג'ימני הסטנדרטי אולי לא ברמה של הצנועה במכוניות המיני, אבל היא מפתיעה לטובה, במיוחד ביחס לרכבי שטח אמיתיים. מצד שני ביצועי השטח שלו מצויינים גם במצבו הסטנדרטי. מרווח הגחון המצומצם וקוטר הצמיגים הקטנטן מקבלים פיצוי יותר מאשר מספיק מבסיס גלגלים קצרצר וזוויות מרכב מצויינות. בג'ימני, יותר מבכל רכב שטח מודרני אחר - רמת הנהיגה קובעת הרבה מאוד. נהג טוב יעבור עם ג'ימני סטנדרטי כמעט בכל מקום.

רוצה יותר מזה? תגביה בקיט חוקי של 50 מ"מ, זה מספיק לכל צורך מעשי.

סולי
05-10-21, 17:12
אני דווקא חושב שהקיט לדוגמא של אולדמן משפר את התנהגות הכביש, הרכב מרוסן ומהודק משמעותית, "ממושמע" יותר לשינוי כיוון... וסהכ הנסיעה נוחה יותר מהתצורה המקורית.

Sent from my SM-G781B using Tapatalk

ncaster
06-10-21, 13:28
אתה לא מפספס כלום.
הגבהה אכן פוגמת בהתנהגות הכביש.
היצרן לא שואף לייצר "רכב שטח אמיתי". הוא שואף לייצר רכב שטח שיימכר בכמויות גדולות ככל האפשר.
היצרן יודע שרוב הלקוחות איננם עכברי שטח מובהקים ומשתמשים ברכב בעיקר על כביש. גם אנשי השטח המסוקסים ביותר, כאלה שמטיילים כל שבוע או אפילו פעמיים בשבוע, מבלים 90% מזמנם על כביש. לכן היצרן מתכנן את הרכב להתנהגות כביש ברמה שתהיה לכל הפחות "מתקבלת על הדעת".

במקרה של הג'ימני - ג'ימני נחשב ביפן ל-Kei-car, קטגוריה גדולה וחשובה ביפן של מכוניות עירוניות קטנות, שמקבלת הקלות במיסוי וניתן לרכוש אותן גם ללא הוכחת בעלות על מקום חנייה פרטי (כן, יש חוק כזה ביפן). הקריטריונים הם נפח מנוע (עד 660 סמ"ק) הספק (עד 64 כ"ס) ומידות חיצוניות - אורך, רוחב וגובה, שמוגבלים על פי חוק. הג'ימני שנמכר בישראל הוא דגם שמיועד לייצוא, שלא עומד בתקנות Kei-car מבחינת נפח והספק המנוע, אבל גובה המרכב שלו זהה לדגם היפני. אם יהיה גבוה יותר, יחרוג מהתקנות ביפן ולא יזכה להקלות המיסוי והחנייה.

התנהגות הכביש של הג'ימני הסטנדרטי אולי לא ברמה של הצנועה במכוניות המיני, אבל היא מפתיעה לטובה, במיוחד ביחס לרכבי שטח אמיתיים. מצד שני ביצועי השטח שלו מצויינים גם במצבו הסטנדרטי. מרווח הגחון המצומצם וקוטר הצמיגים הקטנטן מקבלים פיצוי יותר מאשר מספיק מבסיס גלגלים קצרצר וזוויות מרכב מצויינות. בג'ימני, יותר מבכל רכב שטח מודרני אחר - רמת הנהיגה קובעת הרבה מאוד. נהג טוב יעבור עם ג'ימני סטנדרטי כמעט בכל מקום.

רוצה יותר מזה? תגביה בקיט חוקי של 50 מ"מ, זה מספיק לכל צורך מעשי.

דרור, הפעם אתה לא מדייק. kei-car מגביל את הנפח, את האורך והרוחב, ואכן הג'ימני ביפן צרה וקצרה בלא מעט סנטימטרים. הגבלת הגובה היא 2 מטרים. אי לכך הרכב לא מתקרב לחריגה מסף התקן.
ככל הנראה, הגבהה פוגעת בבטיחות, כלומר, בניקוד (הגרוע בכל מקרה) של מבחני הריסוק, ומקטינה את זויות הגלגול. יש עוד סיבה?

דרור ברלי
07-10-21, 17:41
הג'ימני היפני לא קצר יותר. רק צר יותר. בהרבה. אין לו כנפונים. הגלגלים שלו צרים-צרים, כמו צמיגי אופניים. מכונסים בתוך המרכב. הוא נראה די אומלל, האמת.

ואם כבר, הגבהה תגדיל את זוית הגילגול.
אבל זה לא מחוייב. הרבה קפיצי הגבהה הם באותו אורך כמו המקוריים, אבל עם קבוע קצת יותר גדול. כלומר קשים יותר. הם פשוט שוקעים פחות תחת משקל הרכב. קפיצים קשים יותר דווקא יגרמו לרכב לגלגל קצת פחות.

רוב קיטי ההגבהה עושים שימוש בבולמי זעזועים איכותיים יותר מהמקוריים, כך שאם נעשה כיוון פרונט כמו שצריך וגיאומטריית ההיגוי תוקנה, אז בניגוד לכל התיאוריות שמבוהלות מההגבהה כי היא "מעלה את מרכז הכובד ולכן תדפוק את ההתנהגות" - אחרי הגבהה חוקית בקיט איכותי כמו אולדמן לדוגמה, כל התנהגות הרכב דווקא תשתפר.
הוא אולי יהיה קצת יותר נוקשה במהירויות עיר, אבל יהיה יותר נו וירסן הרבה יותר טוב ככל שהמהירות עולה. ובג'ימני אחת הבעיות הגדולות בכביש היא ריסון נדנודי המרכב לצדדים - הג'ימני ידוע כמי שפשוט יוצא מדעתו על קפלי אספלט.

סולי
07-10-21, 18:57
אתה אומר דבר והיפוכו,
אתה מתקן דברים של בנאדם... ואז מיישר לפי מה שאמר...

כל קיטי ההגבהה בעלי קבוע קפיץ גבוה יותר ועם בולמים בעלי יכולת ריסון ושיכוך עדיפים מהמקור.

על כן כולם קשיחים יותר ומתנדנדים פחות למשקל נתון מהמקור.

ולגבי בטיחות... אין רכב לא בטוח ... יש נהג לא בטוח.

Sent from my SM-G781B using Tapatalk

-->