PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה על חיבר חשמל לטסלה

אייל
22-02-21, 08:32
חבר קנה טסלה (אני בונה עליה כמשומשת עוד 20 שנה)...
יש לו אופצייה לחבר את המטען שלה בחיבור תלת פאזי או חד פאזי. יש משמעות לזה?
כמה וולט הטעינה? מה בלל המתח של הסוללות האלו?

תודה רבה.

zivo
22-02-21, 10:45
תבדוק כמה וואט (W) המטען, ותתייחס לזה כמו כל מכשיר חשמלי (נגיד מזגן).
אני מניח שהתשובה היא ברורה - תלת פאזי.

בהנחה שיש לך את המטען שמגיע עם הרכב, למה זה משנה מה המתח של הסוללות?

נמרוד
22-02-21, 11:06

הוא כבר חושב איך אפשר לאלתר רתכת מהטסלה של השכן.

ד ו ר ו ן
22-02-21, 11:06
איך מחברים מקרר לטסלה?

כדאי פאנל?

אייל
23-02-21, 13:39

סתם מעניין.

לגבי הטעינה, השאלה האם יש טעם להתחיל להתעסק עם העברת כבל תלת פאזי לנקודה בה יהיה המטען.

מוני אורבך
23-02-21, 14:04
אם זמן הטענה חשוב לך אז כן כדאי.
בדוק גם שהמטען יכול לעבוד עם תלת פאזי ולהעביר את כל ההספק של תלת פאזי.
אחרת תצא צינצנת.

BFG
24-02-21, 09:49
המתען החזק והמהיר של טסלה זה ה 17KW
לכל דגם (גם שנת יצור)של טסלה יש את המטען המתאים
חשוב לבחור את המתען בתקן אירופאי ותלת פאזי 380V
יש בגוגל מדריכים בפרטי פרטים של - טסלה בשפע

Gershon
24-02-21, 11:08
דוגמה

raanan
25-02-21, 10:13
ואוו, איזה זרמים והספקים.
לדעתי אין שאלה בכלל, תלת פאזי.

העניין הוא שאני לא רואה איך באמת מוציאים את כל הרכבים המונעים בדלקים.
משק האנרגיה לא קרוב לתמיכה בזה.
בנוסף, איך מחברים רכבים בבניינים משותפים ?
או שרכבים חשמליים יהיו לעשירון עליון שגרים בבתים פרטיים
(מניח שמגדלים בת"א נערכו עם תשתית בחיניונים).

אני חושב שנראה עוד להרבה זמן רכבים סטנדרטיים והיברידיים.

רענן

lizard
25-02-21, 11:14
תלת פאזי מפזר את ההספק הנדרש על 3 פאזות ולא רק אחת. בנוסף, יש חיבור משולש וחיבור כוכב. בכוכב, משתמשים באפס משותף (לכן כוכב) ובמשולש לא צריך 0 והוולט במערכת הוא לא 220 אלא 400 +-. זה אומר תצרוכת זרם נמוכה יותר. מה שאתה משלם עליו זה זרם אז בגדול, אם אני מבין נכון, זה גם עולה לך פחות אבל יש מצב שאני טועה.

boaz avrahami
25-02-21, 11:57
מיכה, אל תבלבל עם מנועים והספקים.

לדעתי חיבורי תלת פאזי מאפשרים פשוט להגיע לרכב עם יותר הספק ובכך לקצר את זמן הטעינה.
לא נראה לי שיש משמעות כספית לגבי עלות הטעינה.

שאלת התמיכה בתשתית נכונה מאוד אולם מצד שני רוב הטעינה צפויה להיות בלילה ואז ממילא הרשת פחות עמוסה וזה עשוי להיות דווקא ניצול יעיל יותר של כושר היצור של חברת חשמל.
מספיק שיוסיפו ללוחות הטעינה בקרים שיתנו את מירב הזרם בשעות ספציפיות וזה כבר יוריד חלק מכביד מהבעיה.

raanan
25-02-21, 11:57
תלת פאזי מפזר את ההספק הנדרש על 3 פאזות ולא רק אחת. בנוסף, יש חיבור משולש וחיבור כוכב. בכוכב, משתמשים באפס משותף (לכן כוכב) ובמשולש לא צריך 0 והוולט במערכת הוא לא 220 אלא 400 +-. זה אומר תצרוכת זרם נמוכה יותר. מה שאתה משלם עליו זה זרם אז בגדול, אם אני מבין נכון, זה גם עולה לך פחות אבל יש מצב שאני טועה.
יש מאד מצב שאתה טועה ...
בסוף אתה משלם על הספק לשעה ולא משנה באיזה תצורה חיברת.
דהיינו , אתה אוכל סנדוויץ בביסים קטנים או ביס אחד רעבתני ,
המחיר של הסדנוויץ זהה.

רענן

Shalem
25-02-21, 12:08
רענן, קראתי איפושהו באינטרנט, אחפש את הכתה ואשתדל להוסיף.
כנראה שיהיו "תחנות דלק" שבהן תבוא ותתחבר בטעינה מהירה ותטעין את הרכב בכמה דקות של קפה וסיגריה (אפשר סיגריה כי זה לא דליק :cool:)

אור

עריכה:
מצרף כתבה מאתר "אוטו"
"הראשון מאפשר טעינה מלאה במספר שעות, ואילו השני מאפשר משך טעינה של אי-אלה עשרות דקות לטעינה של 80%."
https://www.auto.co.il/article/134028-local-news

נוסע לאילת, עוצר בדרך מטעין חצי שעה וממשיך בנסיעה.
מאמין שלאט לאט ועם התפתחות הטכנולוגיה הטעינה תהיה מהירה יותר ויותר ונגיע לדקות בודדות בדיוק כמו תדלוק.

איל מ
25-02-21, 12:13
לגבי תשתיות.
אם אני לא טועה, כשבטר פלייס עוד היו חלום אקטואלי, היה ניהול מרוכז של עמדות הטעינה הביתיות, כדי למנוע עומס על הרשת ברגע שכולם חוזרים הביתה מהעבודה.

raanan
25-02-21, 12:33
לגבי תשתיות.
אם אני לא טועה, כשבטר פלייס עוד היו חלום אקטואלי, היה ניהול מרוכז של עמדות הטעינה הביתיות, כדי למנוע עומס על הרשת ברגע שכולם חוזרים הביתה מהעבודה.
בטר פלייס היה רעיון גאוני וחבל שלא אומץ (או ששי אגסי רצה בלעדיות עם רנו) ע"י יצרני הרכב.
הרעיון של ניהול עמדות הטעינה מצויין למניעת קריסת תשתית החשמל.
אבל הרעיון של להחליף מצבר אוטומטית במספר דקות בעמדות ברחבי הארץ הצמודות לתחנות דלק פשוט גאוני.
זה מונע מנהגים התעכבות של עשרות דקות בעמדות טעינה כמו שיידרש בעתיד.

רענן

zivo
25-02-21, 14:36
היו בבטר פלייס הרבה רעיונות גדולים, והרבה חזון, אבל גם הרבה שרלטנות ותאוות בצע.
כל הרעיון של לא לתת לך לטעון בבית, ותעריף חשמל שיותר יקר למשתשמש (למרות שלכאורה צריך להיות יותר זול, כי זה מתואם עם חברת חשמל) זו הונאה אחת גדולה.

וכך, בטר פלייס מכרה לכולם את הסיפור של טעינה חכמה, שמתואמת עם יכולת היצור של חברת חשמל, אבל בפועל עשתה בדיוק הפוך!!!
שהמצבר מהווה חלק כל כך יקר בעלות הרכב, אתה מנסה לחסוך בכמות המצברים שאתה מתפעל.
ברגע שאין עמדות ביתיות, ורוב הרכבים מבוססים על אותן עמדות "מופלאות" שמחליפות מצברים תוך כמה דקות, אז כל הגל של הרכבים שעברו בעמדת החלפה בבוקר, בטר פלייס רצה מיד להטעין אותם כדי להחזיר אותם לשימוש.
אותו הדבר עם עמדת טעינה בעבודה, שאתה מגיע לעבודה אתה רוצה לטעון כמה שיותר מהר, אתה לא רוצה לקחת צ'אנס שיזיעקו אותך להוציא ילד חולה מהגן, ואין לך מצבר.
כלומר, טעינה בשעות השיא של המשק.
תוסיף לזה את בעיית התמחור של המצבר- מי שמחליף מצברים צריך יותר מצברים מרכבים, וזה גם יקר וגם מזהם יותר מהמתחרים, ונבין שזו הייתה רמייה אחת גדולה.
כל הקיום של העמדות האלו היה מסיבה אחת פשוטה, לא לתת לצרכנים להנות ממחיר הזול של אנרגיית חשמל.
זו היתה רמיה אחת גדול, וכמו שאמרו חז"ל - סוף גנב לתלייה.

raanan
25-02-21, 15:00
אני חושב ששי אגסי רצה להיות סטיב ג'ובס.

לקבוע תקן ושכולם יתיישרו אחריו.
לאפל זה מצליח אבל בתעשיית הרכב זה לא קרה ונקווה שלא יקרה.

מעבר לבעייה העיקרית בשיטה שבעצם דיי מגבילה את ההתקדמות והשינוי.
הפטנט של ההחלפה בנוי על מצבר בגודל ומיקום ספציפי שהרובוט יכול להחליף.
זה אומר שחברה כמו טסלה שכמעט כל המרכב התחתון שלה זה יחידת מצברים לא יכולה להשתתף בחגיגה.
טסלה ממותגת היכן שהיא בזכות החדשנות ופריצת דרך בתחום הקיבולת (יחס ישיר למרחק נסיעה).

בקיצור, היה לו רעיון גאוני אך לאורך זמן מגביל את ההתפתחות.

אני חושב שהעתיד (רחוק מאד) דווקא בטעינה השראתית מהכביש.

רענן

amir_shai
25-02-21, 15:51
זיו צודק. הסיפור היה תיכמון אחד גדול ולכן גם לא הצליח.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

zivo
25-02-21, 18:23

מיכה,
יש פה כל כך הרבה שגיאות, שאני ממש לא יודע מאיפה להתחיל.
אבל בכל זאת, שתי הערות.
1- חשמל ופיזיקה - גם בחיבור כוכב לא צריך 0 (לפעמים מחברים 0 לאמצע של הכוכב, אבל זה מסיבות אחרות \ מניעת תקלות \ מה קורה שחסרה פאזה). העיקר, בשגרה לא צריך 0 במרכז של הכוכב.
אם בא לך להבין, תצייר 3 סינוסים בהפרש של 120 מעלות ותראה.

2- מה שמשלמים עליו זה קווט"ש. בגדול, יש מחיר קבוע להספק, ולא משנה אם צורכים את זה מפאזה אחת, שתיים או שלוש.

boaz avrahami
25-02-21, 18:33
מחוץ לדיון אבל את אגסי לא עניינה כל כך המכונית.
הסטנדרט שעניין אותו היה להשתלט על עמדות הטעינה הפרטיות והציבוריות.

לצורך כך גוייס מר פרס שעזר לו בישראל להשיג בלעדיות על העמדות תוך איסור שימוש בשקע ביתי.

בגלל שהאוטו לא ממש עניין אותו הוא בחר פלטפורמה זולה של רנו שגם תקעו לו סכין בגב ופיתחו במקביל פלטפורמה מתחרה ומנוגדת לחזון שלו.

אבל כמקובל במקומותינו בקרוב הוא בטח ישתתף בפאנלים של מומחים לרכב חשמלי בטלביזיה כמו שאולמרט משיא עצות לניהול המדינה.

tallevi
27-02-21, 23:11
דוגמהלפי זה מדובר על חיבור חד פאזי בלבד.
למה? בגלל המתח הנקוב.

בחיבור חד פאזי המתח הוא 240V
בחיבור תלת פאזי המתח השלוב הוא 400V
מה שאומר שאם יחברו מתח תלת פאזי למטען הזה הוא ישרף.

אבל אם פותש מציין במפורש שקיימת אפשרות למטען תלת פאזי אז או שזה לא מעודכן או שקיימים סוגים/דגמים נוספים של מטענים.

טל.

tallevi
27-02-21, 23:39
מיכה,
יש פה כל כך הרבה שגיאות, שאני ממש לא יודע מאיפה להתחיל.
אבל בכל זאת, שתי הערות.
1- חשמל ופיזיקה - גם בחיבור כוכב לא צריך 0 (לפעמים מחברים 0 לאמצע של הכוכב, אבל זה מסיבות אחרות \ מניעת תקלות \ מה קורה שחסרה פאזה). העיקר, בשגרה לא צריך 0 במרכז של הכוכב.
אם בא לך להבין, תצייר 3 סינוסים בהפרש של 120 מעלות ותראה.

אני בכלל לא בטוח למי יש יותר שגיאות, לך או למיכה...

בוא תסביר לנו, לפי ההסבר שלך, איך בדיוק כל השקעים בבתים של כולנו מוציאים מתח של 230V ("לא צריך 0...")???

איזה חיבור יש בסליל המשני של כל השנאים המזינים מתקנים פרטיים?

איך בדיוק ייתכן חיבור תלת פאזי לצרכן פרטי ללא אפס (בשגרה...)???

נתחיל מזה...

טל.

-->