PDA

צפייה בגרסה מלאה : חילוץ טובעני – סיפור החילוץ הלילי בעמק נטופה

ערן CJ
07-03-21, 23:33
ערב שישי בתום שבוע חורפי, סיימנו את ארוחת הערב המשפחתית. ב- 20:40 כבר כמעט סיימתי לשטוף את הכלים, לפני הכנסתם למדיח הכלים (פעולה לא הגיונית בעליל).

ימית הקטנה, בת 5.5, ביקשה ללכת לישון. בזמן שהיא צחצחה שיניים, התפניתי להציץ בטלפון הנייד שזנחתי כבר שלוש שעות. העין מיד צדה הודעה מקבוצת חילוץ ג'יפולוג: "סליחה על השעה, תקוע בבוץ. שני כלים. יש כננת, אבל אין עוגן".

העמסתי ציוד חילוץ, חשבתי שאצא לתת משיכה קלה, אולי לעמוד כעוגן לכננת, ואחזור הביתה לעוד שבת שקטה.

פתחתי את תכנת המפות, ומצאתי: מקום החילוץ בלב בקעת נטופה.
בעמוד ענן יש הערה מיוחדת על הנ.צ:

הסמ"ש האדום
נ.צ. 745378 / 228942 גובה: 150
בחורף ואחרי גשמים(גם שבועות אחרי גשמים),השביל גיפים שחוצה את בקעת בית נטופה, מנקודה זו לכיוון רומאנה לא עביר בכלל!! הכל מכוסה בשלוליות ענק וזה טובעני רצח!!

133089
מתוך עמוד ענן

למי שלא מכיר, אחת לכמה חורפים הבקעה הזו מוצפת ונראית כעוד ימת מים בצפון הארץ. מידי חורף, הבוץ הכבד והטובעני של בקעת נטופה הופך למלכודת מרושעת שממתינה בסבלנות של עכביש שפרס את קוריו, לרכבי שטח וכלים חקלאיים שיעיזו לנסות לחצותה. זכור לי טיול חורפי בעמק נטופה, שנת 2000, ה-CJ שלי ועוד שניים קצרים התחלנו בבוקר ליד אנדרטת החייל הבדואי וסיימנו מיואשים ותשושים כעבור 600 מ' ו12 שעות של חילוצים הדדיים. התקשרתי אל מבקש החילוץ ושאלתי מאיפה לדעתו כדאי להגיע. אמיר, מבקש החילוץ, קישר אותי עם עוד שני מחלצים שהיו בדרכם מכיוון יודפת. כבר הייתי במחלף המוביל כשהבינותי מאמיר פרטים רבים על החילוץ המצפה לנו: מדובר בשני רכבי שטח, הם תקועים כבר משעה 15:00 לערך, לרכב אחד נכנסו מים למנוע והוא אינו יכול להתניע, ויש להם ילדים במכוניות. החלטתי להגיע דרך השביל שמלווה את תעלת המוביל. היה חשוך וקר ובחלק מהדרך היו שלוליות ומלכודות בוץ שהמוסו חצה בנחישות.

כשהגעתי יצאתי מהרכב ופגשתי את עמי. את עמי הכרתי במפגש ג'יפולוג האחרון בחורשן. עמי הגיע בדיפנדר המאובזר וכבר התייצב בשביל הבוצי. הוא יצא אלי בסנדלים ומכנסיים קצרים (כן זה עמי. אולי אין לו תחושת קור?). סנדליו כבר היו שקועים בבוץ. כשנגשתי מיד הרגשתי קור רטוב חודר לנעלי שכבדו מהבוץ. ביתו הצעירה של עמי תפקדה כקשר מ"פ עם טלפון נייד מול המחולצים. "איפה הם?" שאלתי. עמי הצביע לכיוון דרום. מן המרחק ניתן היה להבחין באור פנס עמום ורחוק (כ-150 עד 200 מ'). מתוך החושך הגיח לקראתנו אמיר שצעד בביצה הטובענית, רטוב עד מותניו. אמיר תיאר כיצד הרכב של חברו נ' "שתה" מים ונגרר מאחוריו ללא מנוע. עוד תיאר בפנינו כיצד הצליחו לקדם עצמם עם כננות ובזנט שמצאו בשטח. בין אמיר ובין נ' נוהלה תקשורת במכשיר קשר ידני קטן שעבד על תדר מקודד. לא יכלנו לתקשר עימם בתדרים אירופאים או אמריקאים.

133088
מבט אל הביצה מהרכב של עמי.

בעודנו בונים את "תמונת הקרב" הגיעו מכיוון יודפת, מוטי עם דיסקו 1 ואמיתי עם פג'ארו. אספנו את כל הרצועות והשאקלים שהיו לנו בכלי הרכב וניסינו לחבר את הכננת של הדיפנדר אל כלי הרכב השקועים. כולם היו מגוייסים למשימה. ההליכה בבוץ הרטוב הטביעה את הרגליים כמעט עד הברכיים. הרגליים הפכו כבדות והנעליים של שניים מהמחלצים סירבו להמשיך בהליכה, הן נותרו עמוק בתוך הבוץ הדביק. מתיחת הרצועות בין כבלי הכננת נמשכה שעה ארוכה, החושך המוחלט והיעדר מכשירי קשר, לא עזרו למלאכה.

מתחילים לגרור.
פתחנו שיחת ועידה סלולארית בין כל הגוררים והנגררים. הדיפנדר עוגן לדיסקו ולמוסו ועמי הפעיל את הכננת. "נוווו זזים?" כן זזים... אבל במקום שהשקועים יזוזו לכיווננו, נמשכנו אנחנו לעברם, לכיוון הבוץ הכבד.

החלטנו לנסות גרירת רכבת. אמיתי פתח את תא המטען והוציא מהניילונים עוד שתי רצועות גרירה "דנדשות", כאלו שממש חבל ללכלך... ברצועות האחרונות חיברנו את כלי הרכב זה לזה וב"רכבת" גרירה הצלחנו להזיז את השקועים. רגע של אופטימיות, אבל כעבור עשרה מטרים נקרעה אחת הרצועות. עכשיו היו לנו 150 מטרים של רצועות טבולות בבוץ, בין כבלי הכננות. לך תמצא את מקום הניתוק, עכשיו בחושך...

מוטי התנדב ללכת עם מגפיו הגבוהים, לאורך הכבלים, לכיוון השקועים. אמיר מצד השקועים צעד בכיוון הנגדי. ה"אאוריקה" נשמעה מצידם של השקועים. "כבל צהוב נקרע!". מכיוון שכבר הרווחנו 10 מטרים, ניתן להשיב את הגוררים לאחור ולבטל את הרצועה הקרועה.

133092
המגפיים של מוטי...

השעה כבר 01:30, ערפילי העמקים החלו להסתיר את הירח שהאיר במחצית מילואו. החלטנו לגרור את השקועים לחוד. מתחברים למצב "רכבת" ומושכים. הגרירה התקדמה לאט לאט, מרחוק ראינו את אורות הפג'ארו הנגרר של אמיר עולים ויורדים, כמו הייתה זו ספינה בים גלי. גדר התעלה של המוביל הארצי הגבילה את קטע הגרירה ל- 30 מטרים. לכן נאלצנו פעם אחר פעם לעצור ולנתק חלק מהרצועות כדי לקצר טווח אל הנגרר. נותרו עוד 10 מ', אנחנו כבר רואים ושומעים את נהימת המנוע של הפג'ארו הנגרר מנסה בכל כוחו לסייע לנו, אבל כלום לא זז! כשחשבנו שהפג'ארו כבר תיכף בחוץ הוא התיישב על סלע שהיה חבוי בבוץ. ואם לא די בכך, הוא גם נכנס לשפ"צ לא נעים.

ב- 02:05 הגיע מכפר חסידים, כמו בסיפור "אליעזר והגזר", רועי עם השירוקי האימתני לעזר. אחת ושתיים חיבר כבליים ומשכו בגזר... סלע לא סלע, הפג'ארו בחוץ.

עכשיו היה זמן לעדכן את רועי ולצרפו לשיחת הועידה של הגוררים. הבטנו אחד בשני בידיעה שהחלק הקל של החילוץ מאחורינו. לאמיר עוד היה מנוע לסייע לנו בגרירה. ללנדקרוזר התקול לא היה מנוע והמצבר שלו מת מניסיונות החילוץ העצמיים עם הכננת.

133093
שיירת הגרירה בשיטת "רכבת".

שוב אספנו את כל הכבלים והרצועות והלכנו אל תוך הביצה כדי להתחבר אל נ' עם הלנדקרוזר. "תמיד הכי חשוך לפני עלות השחר" כתב שלום חנוך. ואני מוסיף לידיעתכם, שגם הכי קפוא לפני עלות השחר. המרחק אל הל"ק ארוך יותר כי עכשיו היה עלינו להשלים את המרחק שהיה בין הפג'רו של אמיר לל"ק של נ'. המרחק הוא בדיוק אורך הכננת של אמיר. מצד שני, אמיר נכנס לצוות הגוררים. עמי עם הדיפנדר נקשר אל הכננת של אמיר ונכנס אל עומק הביצה כדי להשלים את אורך הכבל החסר. כולנו שוב התחברנו למבנה ה"רכבת" והתחלנו שוב לגרור ב"פעימות" של 30 מ'. גוררים ומקצרים כבלים, גוררים ומקצרים. לקראת סוף הגרירה נאלצנו להפחית את מספר הגוררים. זאת מכיוון שהכננת של הל"ק הנגרר הייתה פתוחה באורכה הכמעט מלא ובקטע הקצר שבין הביצה לגדר תעלת המוביל הארצי, לא נותר מקום לכולנו. ללנד קרוזר לא נותר אפילו וולט אחד כדי לגלול את הכננת ולקצר את המרחק. הגרירה עם פחות גוררים קידמה אותנו בעשרה מטרים נוספים ושם זה נעצר.

אלומת הפנס חשפה לעיננו תמונה קשה. לפני הל"ק הנגרר, נערמה ערמת בוץ בגובה מכסה המנוע. לא היה סיכוי ששני כלי רכב גוררים יצליחו להזיז את הדבר הזה. ברור היה שמערום בוץ שכזה אינו מתאים לכלי חפירה ידניים. מבט מעמיק יותר לימד ש"את אשר יגורנו בא לנו". טמבון המתכת של הל"ק כבר התפרק. חשבנו להשתמש במכפיל כוח כדי לקצר את הכבל, אבל ערמת הבוץ לא איפשרה להכפיל את הכבל הארוך. פשוט לא ניתן היה להגיע אל נק' הגרירה שבתחתית השילדה.

לרגע חשבתי שאני הוזה, כשמהצד השני של הביצה ראינו אורות של רכב מנסה להגיע אלינו. מי זה? שאלנו זה את זה. נ' שכבר היה תשוש משך את רגליו מהבוץ, הנעליים נותרו בפנים. הוא הביט לכיוון האורות ונזכר: "זה חבר מהיישוב שלנו. הוא בא עם הטרנו שלו, לסייע בחילוץ". למזלנו נ' ואמיר הצליחו ליצור קשר עם המחלץ האמיץ ומנעו ממנו כניסה אל האזור הביצתי.

כמעט מיואשים אבל לא מוותרים. רועי עם השירוקי נכנס אל הביצה הטובענית. על צמיגי שטח מלא, 37 אינצ'. השירוקי ממש חתר בבוץ עד שנצמד אל הל"ק. בנותיו הקטנות של נ' הועברו מהל"ק אל הג'יפ וזכו סוף סוף לחימום אחרי שעות ארוכות וקפואות בל"ק. חיברנו כבלי חשמל בין הל"ק והג'יפ וגללנו את הכננת. שוב ניתן היה לגרור בשיטת ה"רכבת". חיברנו את "רכבת" הגרירה וב- 03:45 הל"ק חולץ מהביצה הטובענית.

133096
הלנדקרוזר עם ערמת הבוץ. עומק הבוץ מומחש ע"י עומק רגליו של נ' שעומד לפני הרכב.

אספנו את כל הכבלים והרצועות לקצה השביל. כל אחד זיהה את הרצועות והשאקלים שלו מתוך ה"ספגטי ברוטב בוץ" שהוגש קר על השביל... העמסנו הכל על הגגונים. ניקיונות? אולי מחר בבוקר.

דרך איפה נוכל לגרור את הל"ק אל הכביש הקרוב? הטיפוס בגרירה אל יודפת אפשרי אבל לא פשוט. אמיתי הציע לצאת חלוץ כדי לבדוק את העבירות של המסלול לכיוון צומת מסלחית. לדעתו יש לשם דרך כורכר טובה. אמיתי בדק את המסלול בזמן שאנחנו נערכנו לגרירת הל"ק. המסלול אכן היה עביר ועם מעט עזרה הדדית הל"ק נגרר אל חוף מבטחים מאוספלט.

אל ביתי הגעתי בשעה 04:50. ב 05:10 כבר הייתי אחרי מקלחת. קפצתי אל המיטה ולדעתי נרדמתי עוד באוויר.

חוויות לחיים? עברתי בחיי לילות מעניינים מכל מיני סוגים. חלק מהלילות הללו דאגתי לשחזר לכדי קשרים מתמשכים. עם אחד השיחזורים אפילו התחתנתי... גם בליל החילוצים זה קרה. נפרדנו לשלום בידיעה שאנשים נפלאים ומיוחדים כל כך, חייבים להיפגש שוב. קשה לכמת את מידת הנחישות של הקבוצה ואת הנכונות לסייע ולסיים את משימת החילוץ בהצלחה. התיאורים הכתובים אינם דומים בעצמתם לאירוע האמיתי. הייתה אווירה טובה של אחוות ג'יפאים מרגשת. אוירה מיוחדת כזו שלא יכולה להתפוגג בקלות.

133094

133095
ניקוי הכבלים ושאר ציודי החילוץ.

היום בבוקר פנו אמיר ונ' אל כל המחלצים וביקשו להזמין את כולנו למפגש בביתם שבדרום רמה"ג. לפגישה עם אנשים מהסוג המיוחד שפגשתי, אבוא תמיד ולכל מקום.

ערן CJ

GodsFather
07-03-21, 23:41
תענוג וכתיבה משובחת

Sent from my HD1903 using Tapatalk

raanan
07-03-21, 23:52
תענוג וכתיבה משובחת

חסר רק הסרט ...

אתמול צפתי מעל שעה בסרט של החבורה של רוסלן (https://www.youtube.com/watch?v=JtrrGKXcE8Y) (עם הפורסטר)
מתבצבצים בבוץ, נתקע להם דיסקו מהצהריים ורק בלילה שלפו אותו עם שני רוביקונים .
אבל אחלה חבורה ומצב רוח רוסי במיטבו

נדב ש.
08-03-21, 00:12
תענוג וכתיבה משובחת

+1.
שאפו!

מוטי ג.
08-03-21, 02:17
שמע.... אחלה כתיבה...
כמה דברים מהצד שלי...

השעה הייתה כ8 בלילה, בדיוק העברתי למיטה את הקטנה שלי בת 5 שנרדמה לידי בסלון, וחזרתי לסלון לבדוק מה מצפצף בטלפון.

ראיתי בקשת סיוע, ראיתי שיש ילדים, נצבט לי הלב שיש ילדים שלא מצליחים להגיע למיטה שלהם בעוד ששלי במיטה וחם להם ונעים להם ונצבט לי הלב.

הלכתי לרוקן מימיי באסלה, וחזרתי עם ערימת בגדים, הגברת שואלת אותי: מה, עובר דירה?
אמרתי: "קופץ רגע לחלץ מישהו, ילדים באוטו... וזה... לא מרגיש בנוח עם לשבת בבית עכשיו...
ככל הנראה יש מישהו קרוב ממני באזור, מקסימום יצאתי לטיול לילה קצר, במקרה הגרוע אל תשכחי להוציא מפתח מהדלת..... "

העמסתי בגדים, מים ועוד כמה דברים על הדיסקו, כננת יש שעברה טיפול חשמלי קטן כמה ימים לפני לאחר פאדיחה בדרום, רצועות שקלים יש פק"ל, יש חגורה חדשה בניילון במחסן, 9 מטר, ניקח שיהיה, מקסימום חוזרת as is.
מגפיים לא מזיק ופרוג'טור ידני נטען נייד (פרטים בשרשור אחר)

נכנס לאוטו, אוי אין דלק.... טוב... 5 דקות מהבית יש תחנת דלק.... איזה באסה שכבר שבוע מאז בסופ"ש בדרום ועדיין לא תדלקתי אותו, ממש פאק בכוננות.
ואז, תו"כ התדלוק חשבתי איך יתנהל חילוץ שבו כולם ברכבים ואף לא רואה כלום מהאוטו בחושך, ובטח נהיה חייבים עיניים וידיים שאינן אוחזות הגה, טלפון לאחי אבי 2 דקות שכנוע קטן "מקסימום טיול לילה", "בוא יהיה קטעים" "קצת בוץ" והוא נרתם למשימה, התלבש והגיע עם בקבוק מים ו2 רוגלך.

אז פה הזמן לגלות את הסוד, זה לא אני שהייתי בבוץ עד הביצים אלא הוא, והוא סחב את כל החגורות בבוץ.
והוא אח"כ לבש את הבגדים היבשים שהבאתי (מזל, שאנחנו לובשים אותן מידות, חבל שלא אמרתי לו בטלפון לארגן בגדי החלפה).
אני סיימתי את הלילה עם נעליים מלאות בוץ ומכנס מבוצבץ עד הברכיים אבל זה לא גרוע כמו תחתונים רטובות וקפואות.

נסענו כשעה מגבעת עדה ליודפת, נכנסנו בציר אדום לכיון נקודת האירוע עפ"י מסלול מוכן מראש ע"י אמיתי, פעם ראשונה שלי באזור הזה בשטח, צריך לבוא גם באור יום מתי שהוא.

בשטח כבר היו עמי עם מכנס קצר, סנדלים ביד, מלא בוץ, וערן.

מפה ההמשך נכתב בצורה יעילה מאוד מעליי.
הגענו הביתה בתחילת הזריחה, 5 וחצי בערך,
מקלחת חמה, והלכתי לישון, קמתי ב10 בערך, הוצאתי עם הילדים הכל מהאוטו והתחלנו לשטוף את הבוץ. התמונות "לפני"ו "אחרי" בהודעה של ערן.

לקחים (לא סדר העדיפות)
1. בגדים להחלפה, למחלצים וגם למחולצים. להציע להביא גם להם!
2. להביא אוכל, אפילו במבה...
3. להביא תרמוס תה, אין זמן להתחיל להכין באירוע.
4. רצועות והרבה.
5.מגפיים זה נחמד, אבל סט של עובדי מדגה עדיף (סרבל מכנס +מגף ביחידה אחת)
6. תאורה ניידת טובה, פנסי ראש ונייידים חזקים
7. מכשירי קשר, יש לי 2 ניידים ולקחתי רק אחד מהבית, חבל..
8. היו מלא דיעות בשטח, אבל לא היו מלחמות מנהל, היה קבוצת חשיבה טובה, והתנהלות רגועה ונעימה. גם בשעות הקשות אז סבלנות. לא מזיקה גם כן
9. תביאו עוד מישהו אתכם באוטו עוד זוג ישים ועיניים לכוון, לחבר רצועה לתאם בין שני רכבים לא מזיק
10 לא לספר לחברים שלא הצעתם להם לבוא, הם כועסים אח"כ שלא הבאתם אותם גם [emoji1787]
11. להביא מים לשטוף ידיים, עדיף חמים לעמי יש חמום מים באוטו וזה מגניב.

12. להיזהר מאוד, חושך, בוץ הכפפות מחליקות,
הפעם זה לא נגמר בנזקי אדם, אבל היה קרוב מאוד! רועי.... היית קרוב מ"מ מלהפיל מישהו בבוץ כשהתקרבת לחבר כבלים.

ולסיום, באתי לעזור כי אני יכול, ויודע שאם אי פעם אצטרך, יהיו כאלה פסיכים שיבואו לעזור לי!

מוטי ג.
08-03-21, 02:43
...
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210308/3aa9db741cdbaf0356bd84783a7c26f7.jpghttp s://uploads.tapatalk-cdn.com/20210308/f9509e55d2b49b641cbabb2e841501d7.jpg

אמיר.ה
08-03-21, 08:16
אני אמיר עם הפג'רו שהיה שקוע בבוץ.
אוסיף קצת פרטים מהצד שלי.

יום שישי בצהריים, מזג אויר מעולה לטיול.
העמסתי את הרכב בציוד לטיול כולל לינה בשטח, הילדים קפצו בשמחה לג'יפ נרגשים לקראת טיול אחרי הרבה זמן שלא יצאנו לטייל כי הג'יפ היה תקופה ארוכה במוסך ועבר אוברול מנוע.
התחלנו את הטיול באזור יער טורעאן, עצרנו לארוחת צהריים ואז הצטרף אלי ניצן עם הלנד קרוזר שלו והמשכנו במסלול.
הגענו לאזור עמק בית נטופה ועלינו על הסמ"ש האדום.
התחלנו לחצות את השביל ועברנו כמה שלוליות קטנות, לא משהו מאיים. באותם רגעים לא היה לנו מושג איזה טווי שטח אימתני עומד לפניינו.
לאחר מעבר שלולית קטנה, פתאום אני שם לב שניצן כבר לא מאחורי.
עולה מולו בקשר והוא אומר לי בקול מיואש "המנוע כבה, אני לא מצליח להניע, הסטרטר נעצר אחרי חצי סיבוב".
ניצן היה בטוח שמדובר באיזה קצר חשמלי.
חזרתי אחורה וניגשנו יחד למכסה מנוע.
פותחים מסנן אויר , ומגלים שהוא ספוג מים.
בשלב הזה הבנו את גודל הצרה, בלי להיות מודעים שזאת רק הצרה הקטנה שעומדת בפתחו של הלילה.
ניגשים לעבודה - התכנית, לפרק מצתי להט ולנסות להדיח את המים, ולקוות שהנזק לא גדול ועוד נצליח להניע את הלנד קרוזר.
אחרי שעה של פירוקים, אינטרקולר, סעפת יניקה ועוד... (זה המקום להודות למהנדסים של טויוטה שקברו את המצתי להט עמוק בלי גישה נוחה).
בסוף החלטנו לוותר ולגרור את הלנד קרוזר עד לכביש ומשם לעלות אותו על גרר.
מחברים רצועה ויוצאים לדרך.
אחרי 100 מטרים בערך פגשנו אותה.
ביצה רצינית שלא מתכוונת לעשות לנו חיים קלים.
דיי מהר נעצרתי עם הפג'רו בבוץ. השעה הייתה בערך 18:00 וכבר מתחיל להחשיך.
עכשיו כבר הבנו שמחנה לילה כבר לא על הפרק, אבל בשלב הזה הילדים עוד היו אופטימים ורק רצו להגיע לנקודה של מחנה לילה, לפתוח אוהל להדליק מדורה ולשרוף מרשמלו על האש.
מתחילים לנסות להיחלץ עם כננת ומוצאים בזנט בודד נטוש בשטח.
דופקים את הבזנט עמוק באדמה ומתחלים למשוך.
"זה זז" אני צועק בשמחה, אבל אחרי 5 מטרים הבזנט נכנע. עוד ניסיון ועוד ניסיון אבל הבזנט לא מוכן לעמוד יציב.
בשעה 20:00 בערך שלחתי הודעה בקבוצה ומייד אנשים טובים נענו לקריאה.
כאן הסיפור כבר מסופר בצורה מדהימה בתחילת השרשור.
הגעתי הבייתה ב 5:15 כשהילדים כבר ישנים מאחור.
תכננו טיול עם לינת לילה ואכן קיבלנו לילה ארוך, שונה בתכלית מהתכנון המקורי.

אז תודה ענקית לכל מי שיצא מהבית ושקע עם הרגליים בבוץ כל הלילה.
זכיתי לפגוש אנשים מדהימים עם תושייה בלתי רגילה.

מוטי ג.
08-03-21, 08:19
אז בסוף הם קבלו לינת לילה בשטח!
[emoji23]

boaz avrahami
08-03-21, 08:20
שישי בלילה בשיא החורף וטמפרטורה של 6-7 מעלות בצל.

2 מחולצים קוראים לעזרה ואליהם יוצאים שישה מחלצים חדורי מטרה ולא מוותרים עד השחר ושולפים אותם מאחת מזירות הבוץ הקשות בארץ . ממש ברוח של יחידת קומנדו מובחרת.

מסיר בפניכם את הכובע וגאה להיות חלק מהקבוצת חילוצים המיוחדת הזו.
כל הכבוד חברים!

ערן, תודה על הכתיבה הנהדרת.

יואב פולס
08-03-21, 10:05
מסיר את הכובע בפניכם.
באמת אנשים מיוחדים.

Lior Kahlon
08-03-21, 10:16
איך מצטרפים לקבוצת החילוצים?

Sent from my SM-G980F using Tapatalk

ערן CJ
08-03-21, 10:21
להצטרפות אל קבוצת החילוץ:
פנה בפרטי אל boaz avrahami.

מוטי ג.
08-03-21, 10:22
איך מצטרפים לקבוצת החילוצים?

שולחים הודעה פרטית לבועז מופיע פה כמה הודעות למעלה, ארז או לביא.

אומי5
08-03-21, 10:27
קודם כל, כל הכבוד לכולם.

האם לא היה נכון יותר לקפל את כולם הביתה, להשאיר שני שומרים לישון ברכבים ולחלץ בבוקר?
לדעתי היה מי שכתב את זה בקבוצה כבר בתשע בערב.

בטיחותית, מעבר לסכנות של עבודה בחושך בתנאי קשים עם עייפות לילה, בקור כזה נוסף החשש להיפותרפיה.

Lior Kahlon
08-03-21, 10:39
שולחים הודעה פרטית לבועז מופיע פה כמה הודעות למעלה, ארז או לביא.תודה חבר.

Lior Kahlon
08-03-21, 10:44
להצטרפות אל קבוצת החילוץ:
פנה בפרטי אל boaz avrahami.תודה רבה חבר

ד ו ר ו ן
08-03-21, 11:13
על הכבוד על ההתנהלות.

. השעה הייתה בערך 18:00 וכבר מתחיל להחשיך.
עכשיו כבר הבנו שמחנה לילה כבר לא על הפרק, אבל בשלב הזה הילדים עוד היו אופטימים ורק רצו להגיע לנקודה של מחנה לילה, לפתוח אוהל להדליק מדורה ולשרוף מרשמלו על האש.

בעתיד, באירוע חילוץ, זה בדיוק מה שעשינו.
פתחנו בצד לילדים אוהל מדורה ואוכל.
וככה הם היו עם עצמם מסודרים והלחץ ירד משמעותית.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

מוטי ג.
08-03-21, 11:27
ה"בצד" פה הוא ביצה, היבש רחוק רחוק... לא ריאלי לילדים לבד, ולמיטב זכרוני לא היו אמהות באירוע.

גיא
08-03-21, 11:30
ה"בצד" פה הוא ביצה, היבש רחוק רחוק... לא ריאלי לילדים לבד, ולמיטב זכרוני לא היו אמהות באירוע.

ולהשאיר שומר מאהל באחד הרכבים ולשנע את השאר הביתה ... לפחות עד הבוקר ואז לבוא לעבוד באור ? .. עם קצת שמש .. ?

לא יותר הגיוני ( או בטיחותי ) ?

מוטי ג.
08-03-21, 11:33
אתה צודק... זה עבר לי בראש באיזה שלב זה או אחר,
אבל בגלל שראינו התקדמות מסויימת כל הזמן כנראה זה לא הרגיש הכרחי.
לגבי השיקול להשאיר רכבים שם, את זה אני אשאיר לבעלי הרכבים.

חנן-ג'יפולוג
08-03-21, 11:43
לא כל מי שרצה קיבל הזדמנות לחלץ, אז אני פונה אל הלב של כלל השותפים בקבוצת החילוץ: תיתקעו!

מוטי ג.
08-03-21, 11:44
ולפי מזג האוויר, אין עוד הרבה חורף, אז קדימה... אבל לא חייבים לחכות לחושך.
מי אמר קורס חילוץ? אסף בטח ישמח לקבל עוד כסא/מיטה/אוהל....

zivo
08-03-21, 12:47
לא כל מי שרצה קיבל הזדמנות לחלץ, אז אני פונה אל הלב של כלל השותפים בקבוצת החילוץ: תיתקעו!
לפי הרוח פה בשרשור, מה שמחפשים פה זה שומרי מאהל, לא מחלצים.

ואם להיות יותר רציני,
בד"כ גם אני דוגל בגישה של עדיף לחכות לבוקר, אבל הפעם, לדעתי, זה לא המקרה.
אין פה איזה סכנה של הדרדרות או נפילה, אין סכנה אמיתית של היפותרמיה ( הרבה אנשים ביחד, תמיד אפשר לבקש עזרה....).
חלק מהחילוצים זה האנדרנלין, והחילוץ הזה סיפק את זה ובגדול.
עדיף לסיים את הארוע.

שאפו גדול לצוות.

בשולי הארוע-
לפחות 3 אנשים ישבו "בכוננות" בטווח של 40-60 דקות ( לפני שאני סופר את חנן ורחוקים אחרים).
ממעקב אחרי הקבוצה, וגם אחרי שדיברתי עם אחד המחלצים, לא הצלחתי להבין מהם אם הם צריכים עזרה.
בסופו של דבר, לא רצינו לנדנד יותר מדי, ואנשים פרשו לישון.
מקריאה של התאורים, אני מבין שכנראה רכבים נוספים לא היו עוזרים.
אם זה המקרה, אז הכל טוב ( אין לי בעיה שהם לא עדכנו את הממתינים), אבל אם רכבים נוספים כן היו יכולים לעזור, אז היה פה פיקשוש.

אומי5
08-03-21, 13:02

ואם להיות יותר רציני,
אין פה איזה סכנה של הדרדרות או נפילה, אין סכנה אמיתית של היפותרמיה ( הרבה אנשים ביחד, תמיד אפשר לבקש עזרה....).
עדיף לסיים את הארוע.

שאפו גדול לצוות.

בשולי הארוע-
לפחות 3 אנשים ישבו "בכוננות" בטווח של 40-60 דקות ( לפני שאני סופר את חנן ורחוקים אחרים).
ממעקב אחרי הקבוצה, וגם אחרי שדיברתי עם אחד המחלצים, לא הצלחתי להבין מהם אם הם צריכים עזרה.
אם זה המקרה, אז הכל טוב ( אין לי בעיה שהם לא עדכנו את הממתינים), אבל אם רכבים נוספים כן היו יכולים לעזור, אז היה פה פיקשוש.

בדיוק בגלל שאין סכנה מיידית בדמות נפילה מצוק, איזו סיבה יש לסיים את זה בחמש בבוקר ואז ללכת לישון עד 15:00 ולא ללכת לישון ואז לבוא בבוקר ולחלץ עד 15:00?

גיא
08-03-21, 13:03

"
האביב מתחיל להשפיע
קפיצות בטמפרטורה בין יום ליום. צריכים בשלוף מהארון גם קצר וגם מעיל. בימים שלישי עד חמישי יהיה די חם על גבול השרב. הרוחות יקזזו את החום. גל גשם קצר בחמישי בלילה ובשישי שוב קר.
"

עם קצת מזל תוכל לנסות שוב בסופ"ש הקרוב.

מוטי ג.
08-03-21, 13:05
לדעתי,
רכבים עם צמיגים גיבורים באמת היו עוזרים (סטייל זיבאר ומפלצות שטח אחרות) אז כנראה ש2 כאלה היו מספיקים.
"סתם" צמיגי בוץ לא הועילו שם, כי היה שלב שבו עמי ורועי לא הצליחו להזיז את הלנד קרוזר לבדם, אבל 5 רכבים ברכבת כן.

לעוד רכבים "רגילים" (כאלה שיכולים לנוע על הכביש) לא היה מקום על הציר, בלי להרוס את השדה חיטה, כי ככל שהרכבת התארכה, מישהו גולש לשדה החיטה כי הציר הישר לא מספיק ארוך.

פתרון אחר, כמו עוגן מחרשה וכננת עם מכפיל לא עלו לביצוע (לא היה עוגן מחרשה , היה עמוד מבוטן שלדעתי היה יוצא ממקומו)

אבל.... אפשר בקלות להפריח את טענתי, למי שמעוניין הנקודה פורסמה בקבוצה

גיא
08-03-21, 13:14
לדעתי,
רכבים עם צמיגים גיבורים באמת היו עוזרים (סטייל זיבאר ומפלצות שטח אחרות) אז כנראה ש2 כאלה היו מספיקים.
"סתם" צמיגי בוץ לא הועילו שם, כי היה שלב שבו עמי ורועי לא הצליחו להזיז את הלנד קרוזר לבדם, אבל 5 רכבים ברכבת כן.

לעוד רכבים "רגילים" (כאלה שיכולים לנוע על הכביש) לא היה מקום על הציר, בלי להרוס את השדה חיטה, כי ככל שהרכבת התארכה, מישהו גולש לשדה החיטה כי הציר הישר לא מספיק ארוך.

פתרון אחר, כמו עוגן מחרשה וכננת עם מכפיל לא עלו לביצוע (לא היה עוגן מחרשה , היה עמוד מבוטן שלדעתי היה יוצא ממקומו)

אבל.... אפשר בקלות להפריח את טענתי, למי שמעוניין הנקודה פורסמה בקבוצה

אולי ה"רגילים" היו יכולים להסיע ילדים הביתה למיטה ..

מוטי ג.
08-03-21, 13:15
נכון, זה מה שחשבתי שיקרה כשיצאתי מהבית.
אני לא נגד הרעיון. אולי גלשנו למשחקי בוץ מיותרים כי פשוט התחשק לנו, לא היה פה שום איום סכנה ממשי.

מוטי ג.
08-03-21, 13:22
אנחנו לא אלוהי החילוץ ואין צורך להעריץ אותנו.

השתתפתי פעם בקורס חילוץ טנקים בצאלים, הטנק שוקל 60 טון, וטנק חילוץ עם כננת ומכפיל מייצר כוח של 80 טון ומחלץ את הטנק כולם עמדו והריעו כאילו קרה קסם, אין פה קסמים זה נטו פיזיקה.

לא חושב שהיינו מעולים, יצאנו לעזור, מישהו אחר היה עושה את זה או טוב יותר או טוב פחות.

שכל אחד יאמץ את המסקנות שלו מהאירוע.

[emoji41]

boaz avrahami
08-03-21, 13:33

ואם להיות יותר רציני,
עדיף לסיים את הארוע.

שאפו גדול לצוות.

בשולי הארוע-

זיו,
אני נשארתי ער עד סוף החילוץ ובקשר עם האנשים בשטח מצד אחד ועם הקבוצה היעודית מהצד השני.
אילו היה צורך הייתי מפרסם בקבוצה.
אבל מי שרוצה לצאת, גם אם הוא בסוף לא ממש עוזר יכול לצאת. מקסימום ספג אווירה.
בסופו של דבר רועי עם הגרנד הגיע בלי לשאול ותרם את חלקו...

גיא
08-03-21, 13:37
אולי גלשנו למשחקי בוץ מיותרים כי פשוט התחשק לנו,

הצעתי ישר בהתחלה עזרה .. בדעבד התברר שזה לא המקום בשבילי ..
אבל ! .. לפי המהירות שבא עמי ארז את עצמו ורץ לדיפנדר .. אין ספק שהעניין היה הכיף שבחילוץ וההתעסקות בטיול עבירות ספונטני :)

וזה טוב !

אני לא יודע מה היה גיל הילדים שהיו שם אבל לפי התאור של ( נדמה לי ערן ) ישבו שם כמה ילדים בטויוטה ללא מנוע וללא חימום .. כמה שעות.

אז עם כל הכיף של הילדים הגדולים לשחק בבוץ .. ( ואני מודע לכמה כיף זה יכול להיות ) אולי היה מקום לחשוב על הילדים הקטנים ..

אם אני טועה, אז .. מחילה :)

בכל מקרה, אני הייתי זמין רוב הלילה ( לא עשיתי כלום חוץ מלישון .. ) והייתי בא בשמחה לעזור לשנע ילדים קפואים לביתם. גם אם לא יכולתי לעזור בחילוץ הממוטות השקועות בבוץ. ( יש לי גם הרבה כבלים ורצויות באוטו )
אז אם מישהו מקבל את התחינה של חנן ונתקע, תזכרו שיש גם "מסייעת" או "תומכי לחימה" שיכולים לעזור גם בלי לנהוג על צמיגי שטח מלא.

מוטי ג.
08-03-21, 13:58
גיא, גם אני לא נוסע על צמיגי שטח מלא.
אני מכליל אותי ואותך בבוץ הזה באותה קטגוריה.
גם עמי בדיפנדר נעול לא התקדם הרבה פנימה.
רועי התנייד הכי קל, אבל אני לא יודע אם הוא היה מצליח לחצות על מנת להגיע לרכב הצד השני לחלץ ממנו ילדים והם לא כ"כ רצו לצאת לבוץ(היתה שם אחת לדעתי).

אגב ילדים, אם אני לוקח את הילדים שלי כדוגמא (8 ו 5) הם היו מעדיפים להישאר איתי ברכב ללא חימום ולא לצאת מהשטח ברכב זר (לא מדבר על לצאת עם אמא שלהם, הכוונה לבד לבד ברכב עם זרים)
אבל שוב, את התשובה לכך אני משאיר לניצן ואמיר זה מאוד תלוי אישיות של הילדים.

עמי
08-03-21, 14:26
הצעתי ישר בהתחלה עזרה .. בדעבד התברר שזה לא המקום בשבילי ..
אבל ! .. לפי המהירות שבא עמי ארז את עצמו ורץ לדיפנדר .. אין ספק שהעניין היה הכיף שבחילוץ וההתעסקות בטיול עבירות ספונטני :)

אז זהו, שלא ארזתי...

Sent from my LG-H930 using Tapatalk

zivo
08-03-21, 15:20
זה כבר מתחיל להראות כמו "לעזור לזקנה לחצות את הכביש".
כל עוד זוכרים את האפשרויות ( לדחות למחר, לחלץ ילדים) , לא חובה תמיד ללכת לאפשרויות קיצון.
עובדה שהכל נגמר טוב וללא סיכונים.

ערן CJ
08-03-21, 15:28
לא בטוח שניתן היה להעביר את הילדים מרכב אל רכב.
אף כלי לא יכול היה להגיע אל השקועים שהיו במרחק 30 מ' זה מזה, ובמרחק 150-200 מ' מהכלים שלנו.
להוציא את הילדים לפני החילוץ ולחזור למחרת בבוקר, משמעו להוליך את הילדים בתוך ביצת הבוץ, בקור מקפיא, בחושך, במים כ- 150 מ'.
חשוב לציין שבדרך אל השקועים הייתה שלולית בעומק 1.0 מ' בערך. אמיר חצה את השלולית הזו. הלך בתוכה פעמיים, בשלבי קשירת הרצועות. לא כיף. אפילו מסוכן בריאותית!
מכיוון שחלק מהילדים היו קטנים, יש מצב שבשלולית האמורה הם היו נאלצים לשחות.
אני חושב שהיציאה של כולנו אל החילוץ הייתה מהמניעים הנכונים.
יכול להיות, שאם היינו מגיעים למצב של 0 התקדמות לאורך זמן ממושך, היינו מחשבים מסלול מחדש ושוקלים להוביל את הילדים החוצה בבוץ.
לתחושתי (הלא קובעת), ההתעקשות לחלץ הייתה "נכונה לשעתה". בטוח שיש מי שיחלוק.
יש מקום למחלוקת. הכל בסדר, לשם כך קיים הפורום. דיון פורה ותרבותי הוא תמיד טוב ונכון.

ערן CJ

מוטי ג.
08-03-21, 15:31
וכעת, למשהו טכני לגמרי, נקרעו חגורות "כחולות".
אמיר, תוכל לפרט יותר על הדגם /חברה על מנת שלא יסתובבו חגורות כאלה בינינו ושלא יקרה אסון אמיתי מחגורה כזו שנקרעת?

boaz avrahami
08-03-21, 15:47
מי שמחליט אלו האנשים בשטח.
הם קוראים את התמונה שמורכבת מהשטח, מצב התקועים, אמצעי החילוץ, המיומנות והרוח שדוררת בשטח ועוד.
מהצד לא רואים הכול.

חילוץ כזה יכול ללכת טוב וגם יכול להסתבך.
לא היה צריך הרבה בשביל שנניח ערן ישקע על הציר לאורך התעלה וכבר היה עוד חילוץ.

אני בעד לתת לאנשים בשטח לעבוד בשקט ולסיע בכל מה שניתן ולהוות עתודה.

יש מסקנות שכן צריך לקחת ומוטי ריכז אותם די יפה.

בשורה התחתונה החילוץ הצליח וזה מה שחשוב.

לא פחות חשוב זה ההוכחה לכולנו מאיזה חומר בנויים החברים.
כולנו מרגישים הרבה יותר מגובשים ומחוייבים אחד לשני לאחר תצוגת תכלית שכזו ואין זו הפעם הראשונה שאנשים מגלים חברות ויוצאים לחלץ בתנאים לא קלים.

הרעות, הרוח, איכות האנשים - הן החומר מהן עשויות קבוצות עלית.

אומי5
08-03-21, 16:08
לא בטוח שניתן היה להעביר את הילדים מרכב אל רכב.
אף כלי לא יכול היה להגיע אל השקועים שהיו במרחק 30 מ' זה מזה, ובמרחק 150-200 מ' מהכלים שלנו.
להוציא את הילדים לפני החילוץ ולחזור למחרת בבוקר, משמעו להוליך את הילדים בתוך ביצת הבוץ, בקור מקפיא, בחושך, במים כ- 150 מ'.
חשוב לציין שבדרך אל השקועים הייתה שלולית בעומק 1.0 מ' בערך. אמיר חצה את השלולית הזו. הלך בתוכה פעמיים, בשלבי קשירת הרצועות. לא כיף. אפילו מסוכן בריאותית!
מכיוון שחלק מהילדים היו קטנים, יש מצב שבשלולית האמורה הם היו נאלצים לשחות.
אני חושב שהיציאה של כולנו אל החילוץ הייתה מהמניעים הנכונים.
יכול להיות, שאם היינו מגיעים למצב של 0 התקדמות לאורך זמן ממושך, היינו מחשבים מסלול מחדש ושוקלים להוביל את הילדים החוצה בבוץ.
לתחושתי (הלא קובעת), ההתעקשות לחלץ הייתה "נכונה לשעתה". בטוח שיש מי שיחלוק.
יש מקום למחלוקת. הכל בסדר, לשם כך קיים הפורום. דיון פורה ותרבותי הוא תמיד טוב ונכון.

ערן CJ

זה כבר הסבר הרבה יותר הגיוני, תודה.

Aifer
08-03-21, 17:36
כל הכבוד חברים .
מצטער שלא יכולתי להשתתף הפעם.
קבוצה מדהימה

Sent from my IN2013 using Tapatalk

hadtomer
08-03-21, 18:26
חבורה טובה של אנשים טובים.

ד ו ר ו ן
08-03-21, 19:23

ואם להיות יותר רציני,

רואים שהילדים שלך גדולים, שכחת מה זה ילדים צעירים יותר.

אין שום אדרנלין כשאין סכנה.

לעומת זאת, מהלך הפתיחה הכי נכון בחילוץ, מרגע שמבינים שאין סכנה מיידית, הוא ללכת הצידה לרגע, להכין קפה/תה/סיגרה/מלפפון חמוץ או מה שמרגיע אותך לרגע, ולחשוב שנייה מה עושים כשאתה מחוץ(!) לאירוע.

ככה מקבלים פרופורציות, פתאום רואים את הילדים/נוספים שהולכים להתייבש/להרטב/להיות רעבים ולהיות אתגר בהמשך, כשאתה בקטרזיס שלך משליפת ציוד החילוץ וכיבוש עוד סנטימטר של התקדמות בבוץ.

אז תקרא לי ״שומר מאהל״, אני אקח את זה בתור מחמאה.

מהקריאה נראה לי שניהול החילוץ היה למופת, מהצד הטכני.
זה לא מייתר, ואף מדגיש את העצירות המתודיות במהלך המתמשך של האירוע לראות שאולי נסחפים באדרנלין ואולי הגיע הרגע לעצור.

סתם קריאת כיוון לחילוץ הבא אם יהיו נוכחים בו נוספים שאינם מעורבים בחילוץ עצמו.

איל מ
08-03-21, 19:53
לזכור להביא לחילוץ בוץ עם ילדים הבא:
קומפרסור;
סירה מתנפחת לחילוץ ילדים;
ילדים של מחלצים לבעלי צמיגי at, כדי שיארחו חברה לילדים המחולצים בזמן שמסיעים אותם הביתה.
אמא של ילדי מחלצים- כי תכלס, אף אחד מאיתנו לא יודע לשבור קרח עם ילדים זרים.

אמיר.ה
08-03-21, 20:17
וכעת, למשהו טכני לגמרי, נקרעו חגורות "כחולות".
אמיר, תוכל לפרט יותר על הדגם /חברה על מנת שלא יסתובבו חגורות כאלה בינינו ושלא יקרה אסון אמיתי מחגורה כזו שנקרעת?

מדובר ברצועת קשירה ולא רצועת גרירה.
נאלצנו להשתמש בה רק בשביל לגשר על המרחק החסר.

מוטי ג.
08-03-21, 20:26
מדובר ברצועת קשירה ולא רצועת גרירה.
נאלצנו להשתמש בה רק בשביל לגשר על המרחק החסר.אוקי, זה מה שחשבתי, תודה.

amitaikl
08-03-21, 20:57
אז עכשיו הזוית שלי.
את ההודעה ראיתי בארוחת ערב אצל אמא בחיפה. פעם ראשונה של הנכדים אצלה מאז מרץ 2020.
אני לא יכול להפריד ביניהם כל כך מהר, אז בנתיים עושה את המקסימום שאני יכול: מנצל את ההיכרות שלי עם השטח (רק ביום ראשון שלפני, 5 ימים קודם לכן עברתי שם והחלטתי לעקוף את הציר האדום) ולייצר מסלולי כניסה למי שמתכנן להגיע.
בבית כבר העמסתי עוד קצת רצועות, תרמוס תה, הייליפט וקצת קורות עץ ויצאתי לנקודה.
כשהגעתי עמי כבר היה רתום עם הכננת לאמיר, מוטי מחובר לעמי וערן מחובר למוטי.
שאר הסיפור כבר סופר.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

אוהב נגב
08-03-21, 23:13
קודם כל, כל הכבוד לכולם.

האם לא היה נכון יותר לקפל את כולם הביתה, להשאיר שני שומרים לישון ברכבים ולחלץ בבוקר?
לדעתי היה מי שכתב את זה בקבוצה כבר בתשע בערב.

בטיחותית, מעבר לסכנות של עבודה בחושך בתנאי קשים עם עייפות לילה, בקור כזה נוסף החשש להיפותרפיה.

כן. אני כתבתי בתשע בערב.
לפני 40 שנים כסמ"פ בשריון החמצתי אימון (שוט-קלׂׂׂ) בצאלים כי הייתי בחו"ל. במהלך אימון הלילה ניתקע טנק. תוך כדי מהלכי התיקון והחילוץ נדרסו למות טנקיסט ואיש החוליה הטכנית מהפלוגה. זה דבר שלא שוכחים.

amitaikl
18-03-21, 15:04
בשני האחרון נפגשנו בערב אצל אמיר לבשר.
היה קשה לזהות את האנשים באור ובלי בוץ :)
תודה אמיר על האירוח ועל ההזדמנות להכיר אנשים בסיטואציה אחרת.
אם תצליח לשכנע את השותף שלך לספר איך זה נגמר מבחינתו, זה יכול להיות סגירת מעגל נחמדה

מוטי ג.
18-03-21, 18:25
עזוב, אף אחד לא יאמין לו איך ההמשך יום שלו היה

boaz avrahami
18-03-21, 20:00
חילוץ באמת מטורף.
האתגר, האנשים, הביצוע....

ולקינוח מפגש נהדר בתל קציר אצל אמיר.
אחלה חברה ובשר משובח.

תודה גדולה למחלצים וכמובן לאמיר וניצן על הארוח

בועז

עמי