PDA

צפייה בגרסה מלאה : התקנת מד טמפרטורה מי קירור ושעון

Aviv-T
09-03-21, 23:46
אהלן,
היום הגיעו מהחלק המזרחי של העולם שעון ומד טמפרטורה למי הקירור.
שניה לפני שאני שם אותם ברכב, התחלתי לשאול את עצמי מה אני רוצה לראות - את טמפרטורת הנוזל לפני הכניסה לרדיאטור (לאחר מעבר במנוע) או אחרי הקירור ברדיאטור ולפני הכניסה למנוע.

הנקודה העיקרית שכרגע אני מצליח לחשוב עליה היא האינדקציה למערכת שהתקלקלה - רדיאטור (אם אני שם לאחר הרדיאטור) וכך אני יודע שהמנוע מקבל מי קירור בטמפרטורה גבוה.

מכאן נובעת השאלה העיקרית - מה עדיף?
ואחר כך שאלות המשנה - מה היתרון היחסי של כל נקודת בדיקה.

הרכב הוא פאג'רו קיו דיזל, אך השאלה היא גנרית.

133120

Yaki5500
10-03-21, 00:19
שאלה מעניינת
אני לא מומחה לעניין אבל ייתכן שמנוע יכול להתחמם גם כשמערכת הקירור מזינה אותו בנוזל קירור בטמפ' תקינה פשוט כי יש בו תקלה אחרת.
במקרה כזה לא תקבל אינדיקציה על כך

Sent from my SM-A505F using Tapatalk

איל מ
10-03-21, 00:32
לעומת זאת, נקודת היציאה צהמנוע היא גב6ה במערכת, ובין הראשונות למדוד אוויר כשיש מחסור בנוזל. זהו באג שקיים בהרבה רכבים שבגללו מלכתחילה אנשים מתקינים מד חום חיצוני.
שים אותו במקום נמוך.

Aviv-T
10-03-21, 00:53
לעומת זאת, נקודת היציאה צהמנוע היא גב6ה במערכת, ובין הראשונות למדוד אוויר כשיש מחסור בנוזל. זהו באג שקיים בהרבה רכבים שבגללו מלכתחילה אנשים מתקינים מד חום חיצוני.
שים אותו במקום נמוך.

אני חושב שזה לא רלוונטי מכיוון שזה מד ׳רטוב׳ כלומר, האינדיקטור טבול בנוזל הקירור, ולכן אינו מושפע מהאוויר החם.
התמונה ששמתי בהודעה הראשונה מראה איך - משני צידי הדבר הכחול מגיע הצינור נוזל קירור, ופשוט עוברים דרכו.

de fox
10-03-21, 07:16
באופן כללי, מדידת הטמפ' נותנת אינדקציה על טמפ' העבודה של המונע שיש לה טווח ערכים תקינים. מדידה אחרי הרדיאטור תתן לך אינדקציה על יכולת הרדיאטור לקרר - פחות רלוונטי למטרת החיישן. קח מקרה קיצון בו הרדיאטור שלך ענק ויודע להנחית את הטמפ' ל 20 מעלות.... מה יעזור לך למדוד את הטמפ' שם...?

ובאופן יותר פרקטי, אם אתה מודד אחרי הרדיאטור אתה לא מודד את הטמפ' בכל זמן העבודה שהתרמוסטט סגור ואם יש לך תקלה בתרמוסטט, המדידה הופכת לא רלוונטית ולא תראה עליה בטמפ' כתוצאה מהתרמוסטט התקול או שייקח זמן עד שהחיישן ייראה את העלייה בטמפ' ואז אולי כבר יהיה מאוחר מדי.

ולשיטתך, אתה לא באמת יודע מה טמפ' המים בכניסה למנוע שהמהנדסים שתכננו את המערכת כיוונו אליה כך שאין לך שום אינדקציה לגבי תקינות הרדיאטור במקרה זה. אם הרדיאטור שלך תקול אז המנוע ייתחמם ואתה תראה את זה במדידת הטמפ' בחיישן שמודד את המים היוצאים מהמנוע.

א.פ
10-03-21, 07:52
מכיוון שמודדים טמפ ביציאה ,ששם הגבוהה שמעניינת אותנו
אני חושב שגם מד זה בדומה לזה שמותקן ברכב לא יתריע (יראה אוויר)במקרה של חוסר מים

מוטי ג.
10-03-21, 08:08
אני חושב שזה לא רלוונטי מכיוון שזה מד ׳רטוב׳ כלומר, האינדיקטור טבול בנוזל הקירור, ולכן אינו מושפע מהאוויר החם.
התמונה ששמתי בהודעה הראשונה מראה איך - משני צידי הדבר הכחול מגיע הצינור נוזל קירור, ופשוט עוברים דרכו.

בד"כ, מדי טמפ מודדים את הטמפ של החומר בו הם נמצאים /טבולים.
אם יזרמו סביבו מים ימדוד את טמפרטורת המים, אם יזרום אוויר, הוא ימדוד את טמפרטורת האוויר.
= ככל הנראה בתנאי חדר רגילים ללא נוזל (אוקי יש לחות באוויר אבל ניתן להזניח אותה) הוא ימדוד את טמפרטורת החדר

איל מ
10-03-21, 08:21
אני אבהיר את שרשמתי.
זה ברור שהחיישן אמור להיות טבול. הבעיה היא שכשיש מחסור בנוזל קירור, החיישן שממוקם גבוה כבר לא טבול, ונותן קריאה שגויה.
הפעם הבאה שהוא מתריע, היא כשהוא מתחיל לקרוא קיטור. וזה בד"כ כבר מאוחר מדי.
זה נכון שהואיודע לקרוא טמפ של כל מה שסביבו, אבל עובדתית מה שרואים על השעון הוא טמפ נמוכה יותר, ואז פתאום קפיצה לאדום עם סילוני קיטור מכיוון מכסה המנוע.
בגלל זה, השוק מצביע ברגליים, ורוב החיישנים שאנשים מוסיפים הם חיצוניים ולא טבולים.

Aviv-T
10-03-21, 09:53
באופן כללי, מדידת הטמפ' נותנת אינדקציה על טמפ' העבודה של המונע שיש לה טווח ערכים תקינים. מדידה אחרי הרדיאטור תתן לך אינדקציה על יכולת הרדיאטור לקרר - פחות רלוונטי למטרת החיישן. קח מקרה קיצון בו הרדיאטור שלך ענק ויודע להנחית את הטמפ' ל 20 מעלות.... מה יעזור לך למדוד את הטמפ' שם...?

ובאופן יותר פרקטי, אם אתה מודד אחרי הרדיאטור אתה לא מודד את הטמפ' בכל זמן העבודה שהתרמוסטט סגור ואם יש לך תקלה בתרמוסטט, המדידה הופכת לא רלוונטית ולא תראה עליה בטמפ' כתוצאה מהתרמוסטט התקול או שייקח זמן עד שהחיישן ייראה את העלייה בטמפ' ואז אולי כבר יהיה מאוחר מדי.

ולשיטתך, אתה לא באמת יודע מה טמפ' המים בכניסה למנוע שהמהנדסים שתכננו את המערכת כיוונו אליה כך שאין לך שום אינדקציה לגבי תקינות הרדיאטור במקרה זה. אם הרדיאטור שלך תקול אז המנוע ייתחמם ואתה תראה את זה במדידת הטמפ' בחיישן שמודד את המים היוצאים מהמנוע.

אם כך, אפשר להגיד את אותו הדבר על נקודת היציאה מהמנוע.
כלומר, היצרן אינו הגדיר מה טמפרטורת היציאה של נוזל הקירור, ויכול להיות לאחר שעבר בעוקת השמן, בלוק המנוע ועכשיו הוא בצינור לכיוון הרדיאטור - הטמפרטורה שלו גבוהה.
כך, אם אני יודע מה הטמפרטורה שהוא יצא ממנו, הגיוני שתהיה גבוהה, ומעבר ברדיאטור יקרר אותה.
לעומת זאת, אם אני מחבר בנקודה הנמוכה (כלומר לפני הכניסה למנוע), אני יודע שהטמפרטורה גבוה, ומשהו הולך לקרות למנוע - כי הוא כבר מוזן בנוזל בטמפרטורה גבוהה.

hitoy
10-03-21, 11:02
הנקודה הכי נכונה למדידת הנוזל היא ביציאה מהמשאבה שבדרך כלל ממוקמת במרכז המנוע .
עכשיו צריך לחשוב האם להתחבר ליציאה שאחרי הטרמוסטת או ל"מעגל הקטן" של מערכת החימום.
הזרימה בצינור הגדול מושפעת ממצב הטרמוסטת שיכול להשפיע על המדידה בהתאם.
במעגל הקטן יש רכבים שהמים זורמים כל הזמן ויש כאלו שיש ברז שנפתח רק לצורך חימום, לבדוק לפני שמשתמשים.
אצלי מותקן חיישן לצורך מדידה והפעלת הוונטות החשמליות(לא מקורי). ביציאה של המשאבה למעגל הקטן.
דרך אגב, זה המיקום של החיישן חום המקורי למחשב ניהול מנוע אצלי 4.0L 6cyl

de fox
10-03-21, 13:23
אם כך, אפשר להגיד את אותו הדבר על נקודת היציאה מהמנוע.
כלומר, היצרן אינו הגדיר מה טמפרטורת היציאה של נוזל הקירור, ויכול להיות לאחר שעבר בעוקת השמן, בלוק המנוע ועכשיו הוא בצינור לכיוון הרדיאטור - הטמפרטורה שלו גבוהה.
כך, אם אני יודע מה הטמפרטורה שהוא יצא ממנו, הגיוני שתהיה גבוהה, ומעבר ברדיאטור יקרר אותה.
לעומת זאת, אם אני מחבר בנקודה הנמוכה (כלומר לפני הכניסה למנוע), אני יודע שהטמפרטורה גבוה, ומשהו הולך לקרות למנוע - כי הוא כבר מוזן בנוזל בטמפרטורה גבוהה.

היצרן מגדיר יופי את טמפ' היציאה של נוזל הקירור, זה טווח הטמפ' התקין במיקום שהחיישן המקורי קורא ומעביר למחשב\צג הנהג. שוב לשיטתך, איך תדע שהטמפ' שאתה קורא אחרי הרדיאטור היא תקינה?
ושוב, במקרה שנתפס לך התרמוסטט, לא תהיה לך שום אינדיקציה שהמנוע מתחמם עד שיתפוצץ לך איזה צינור.
הבקרה על טמפ' המנוע היא לא רק למניעת חימום יתר, גם עבודה בטמפ' נמוכה היא לא תקינה וגורמת לשלל בעיות.

Aviv-T
10-03-21, 13:57
היצרן מגדיר יופי את טמפ' היציאה של נוזל הקירור, זה טווח הטמפ' התקין במיקום שהחיישן המקורי קורא ומעביר למחשב\צג הנהג. שוב לשיטתך, איך תדע שהטמפ' שאתה קורא אחרי הרדיאטור היא תקינה?
ושוב, במקרה שנתפס לך התרמוסטט, לא תהיה לך שום אינדיקציה שהמנוע מתחמם עד שיתפוצץ לך איזה צינור.
הבקרה על טמפ' המנוע היא לא רק למניעת חימום יתר, גם עבודה בטמפ' נמוכה היא לא תקינה וגורמת לשלל בעיות.

אז להבנתי, בכל מקרה אתה ממליץ בצינור העליון, בקטע בו המים יוצאים מהמנוע בדרך לרדיאטור, כדי לדעת האם המנוע חם מדי, או לחלופין קר מדי (לא בטמפרטורת עבודה).
אם הבנתי אותך נכון וזוהי באמת כוונתך, אני חושב ששכנעת אותי.

איל מ
10-03-21, 20:47
לא הבנתי,
המד חום ברכב לא עובד?

ehudzeelim
11-03-21, 11:17
התקנת חיישן שמבוסס על קריאת טמפ נוזל הקירור מפספסת את המטרה
במקרה של חוסר נוזל קירור (נזילה וכו') או אוויר במערכת לא תתקבל התראה
החיישן המתאים שגם משלים את המדידה המקורית של שעון חום הרכב ומכסה מקרים אלו הוא חיישן חיצוני שאינו מודד את נוזל הקירור אלא טמפ המנוע עצמו.

kd2
12-03-21, 13:07
לשימושים כאלו לדעתי עדיף לא להכניס עוד אלמנט על צנרת הקירור אלא למצוא בורג (החל מM6 ועד כל גודל שתרצו) שנמצא בנקודה רלוונטית על המנוע ולהשתמש בחיישן מוברג, בין אם הוא מוברג לנקודה בה יש נוזל ובין אם סתם לבלוק.
החברות המתמחות בארץ יודעות להביא חיישן או פוקט למגוון רחב של צורות והברגות וכך נמנעים מיצירת עוד נקודה חלשה במערכת.
וכך גם החיישן, אם מוברג למתכת, תמיד יקרא טמפ' גם בהיעדר נוזל קירור.

zivo
12-03-21, 14:51
כמו שכבר כתבו פה -
למדוד על הצינור מהמנוע לראדיאטור זו שגיאה כפולה ( ונפוצה)- זה גם מזייף כשהטרמוסטט סגור, וגם יזייף כשיהיו חסרים מים.
רכב שהמעגל הקטן, של החימום, פתוח כל הזמן, זה המקום הכי מדוייק למדוד טמפ' מים.
אבל ( וגם זה נאמר) , אם לרכב יש כבר שעון מים, ואתה רוצה להוסיף גיבוי, במקום למדוד את המים, תבדוק טמפ' ראש ( ע"י הצמדה של חיישן לאחד הברגים בראש).
זה יזהיר על אובדן מים יותר טוב מכל מדידת מים.

-->