PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלות על מערכת המתלים יונימוג

ערן המסוקס
13-03-06, 20:36
http://www.jeepolog.com/with.php?pic=unimog2004/Pict0062.jpg

את שאר התמונות אפשר לראות בכתבה הנחמדה באתר.

מערכת המתלים הזאת נראית לי מאוד מעניינת. בסך הכל היא משדרת פשטות מצד אחד, יכולת ארטיקולציה כמעט בלתי מוגבלת מצד שני, חוסן, ועמידות. בנוסף להכל היא גם מגינה על גל ההינע האחורי.
אני טועה או שזאת מערכת מתלים מושלמת לרכב שטח? למה בעצם לא רואים מערכות כאלה על רכבי שטח, או רכבי עבירות בבנייה עצמית? מה החסרונות של מערכת כזאת?

יוני5
13-03-06, 20:52
מערכת מצויינת מהרבה סיבות.

שים לב להינע סופי בגלגלים מה שמאפשר להרים את הדיפרנציאל ולתת מרווח גחון מעולה, ועוד הרבה יתרונות.
למה לא?
משקל בלתי מוקפץ גבוה יותר,
עוד מערכת והרבה חלקים - מחיר...מחיר...

מערכת דומה יש בהאמר, אם כי אם מתלים נפרדים.

יוני5

ערן המסוקס
13-03-06, 21:23
משום מה נראה לי שאין הרבה חלקים, אין סיבה למחיר גבוה. למעשה נראה שיש פה הכי מעט חלקים ביחס למערכות המתלים המקובלות. המשקל המוקפץ אף הוא לא נראה גבוה יותר.
יש פה מוט מרכזי שמגן גם על גל ההינע + 2 מוטות שיוצרים משולש לסרן, וזרוע פאנהרד פשוטה. יותר פשוט מזה?

סולי
13-03-06, 21:44
אני יורה באפילה, אני מנחש שהבעיה היא מו"פ ועלויות ייצור.
כנראה שמרצדס הראשונים לפתח את תצורת המתלה הנ"ל וכנראה שהם גם היחידים שיכולים, מהסיבות המוזכרות לעיל.

ומי יודע אולי בדיפנדר הבא נראה משהו דומה...

ארז
13-03-06, 23:33
אתה ויוני מדברים על דברים שונים לחלוטין, אתה שואל על מערכת המתלים(אם הבנתי נכון) ויוני עונה לך על סרן הפורטל שיש ביונימוג.

לגבי המתלים המערכת היא 3 לינק פשוטה הקיימת בהרבה רכבים .
היא אינה מגנה על גל ההינעה אלא הדרייבשפט עצמו נמצא בתוך צינור ושם הוא מוגן.

ערן המסוקס
13-03-06, 23:43
אתה ויוני מדברים על דברים שונים לחלוטין, אתה שואל על מערכת המתלים(אם הבנתי נכון) ויוני עונה לך על סרן הפורטל שיש ביונימוג.

צודק, עכשיו באמת הבנתי שהוא חשב שאני מתכוון לסרן עצמו. התכוונתי למתלים כמובן.

לגבי המתלים המערכת היא 3 לינק פשוטה הקיימת בהרבה רכבים .
היא אינה מגנה על גל ההינעה אלא הדרייבשפט עצמו נמצא בתוך צינור ושם הוא מוגן.

נו? גל הינע ודרייבשאפט הם אותה המילה בשפה שונה.

בכל מקרה, האם תוכל לפרט או להראות עוד רכבים עם תצורת מתלים כזו?

נמרוד
14-03-06, 21:59
זה ממש לא מערכת 3 לינק פשוטה או נפוצה.

ערן שים לב - כמעט כל הראקציות נלקחות על ידי הצינור הזה שעוטף את הדרישפט. זה נקרא torque tube, וזה ממש לא מיגון לדרישפט, זה וואחד צינור חזק, עם חיבורים מיוחדים וקשיחים מאד הם לסרן והן לטרנספר, והוא לוקח כוחות אדירים. במערכת מתלים רגילה יש שני מוטות רדיוס ראשיים, קרובים לגלגלים, שממקמים את הסרן בציר הסבסוב - כאן הדבר הזה לוקח את אותם המומנטים - מהאמצע! את המומנטים בציר העלרוד של הסרן לוקח בלנדרובר למשל המשולש העליון - גם את המומנטים האלו לוקח כאן הצינור! למעשה, קח מתלה אחורי של דיפנדר שהוא מתלה 4 לינק קלאסי בדמיון, קח את כל 4 הלינקים שיש בו - שני מוטות רדיוס, ושתי הצלעות של המשולש העליון, תקרב בדמיון את כולם למרכז הסרן, כולם סביב הדרישפט - זה זה, כל 4 הלינקים "יצוקים" לתוך צינור אחד. זה צריך לקחת את אותם מומנטים, אבל הזרועות קצרות ביותר, ולכן הכוחות אדירים, ולכן זה דבר עצום ושוקל המון, ואני מתכוון המון, הרבה יותר מכל מערכת מתלים קונבנציונאלית, וזה הכל משקל בלתי מוקפץ! זה לא בא בחשבון ברכב שטח קל. החיבור של הצינור הן לסרן והן לטרנספר צריך להיות חזק בצורה יוצאת דופן, בדגש על הטרנספר - שביונימוג הוא חלק נושא עומס! לך לחיים רכס להעיף מבט בשלדה של יונימוג ישן ללא בודי, המימדים של המכלולים האלו מפחידים.

בקיצור, זה מערכת עם משקל בלתי מוקפץ אדיר. יש לה גם חסרונות דינמיים, אבל הם לדעתי משניים.

ערן המסוקס
14-03-06, 22:42
אני לא יורד לסוף דעתך בהקשר לעומסים יוצאי הדופן העובדים על העמוד המרכזי הנ"ל.
לפחות על פי התמונה, לא נראה שיש מאסיביות יוצאת דופן במכלולים הנ"ל, בעיקר אם לוקחים בחשבון שמדובר במשאית.
באמת יהיה מעניין לברר מה העומסים שיעבדו על מערכת כזאת ביחס למערכת "רגילה" אחרת ברכב מסויים.
האמת שאפשר לחשב את זה פחות או יותר.. הממ.. אולי אנסה..

נמרוד
14-03-06, 22:46
לך תסתכל על יונימוג מקרוב. כתבתי לך איפה יש אחד מפורק...

לפני שאתה מחשב, תצייר לך מערכת אופיינית - של ג'יפ רנגלר או דיפנדר כשתי תצורות קלאסיות, תנתח מה התפקיד של כל לינק, ורק אז תנסה להבין את מה שקורה ביונימוג. אגב, המפרק המסיבי נמצא לא בתמונה הזאת, שבה הצינור מחובר קשיח לסרן, אלא בצד השני, ביציאה של הטרנספר. וזה חתיכת דבר, אני אומר לך.

-->