PDA

צפייה בגרסה מלאה : בניית מזגן בסמוראי לקראת הקיץ

yadin.ganon
29-04-21, 12:48
הקיץ השני שלי עם הסמוראי (כרכב יומיום) הולך ומתקרב.
מכיוון שהחווית נסיעה ברכב סגור ולא מבודד לא נעימה הגעתי להחלטה לבנות מערכת מיזוג ברכב.

פירקתי חלקי מזגן מג׳ימני שנת 2000 והתכנון הוא להתאים את המערכת שלו לסמוראי שלי.

השלב הראשון היה להתאים את רדיאטור המזגן בחזית הרכב - אין מקום מיותר בין הרדיאטור מים לגריל. נאלצתי להזיז תושבות לרדיאטור מים 1 ס"מ לכיוון המנוע. לאחר מכן בניתי תושבות לרדיאטור מזגן.
השלב הבא (עכשיו אני מתעסק איתו) - התאמת היחידה הפנימית.
היחידה של הג׳ימני לא נכנסת יפה כלכך וההתלבטות היא כזאת - ברשותי יחידה פנימית בגודל מושלם אבל היא נועדה לעבוד עם r12 (במערכת יהיה r134).

האם הקירור יצליח יעבוד אם אשתמש בה? ישנם הבדלים משמעותיים בין היחידות, היחידה הלא מזוהה עשויה נחושת ובנויה בצורה שונה - ולעומת זאת היחידה מהג׳ימני עשויה אלומיניום ונראית יותר צפופה.
תודה מראש והמשך יום נפלא!

סולי
29-04-21, 13:24
הקיץ השני שלי עם הסמוראי (כרכב יומיום) הולך ומתקרב.
מכיוון שהחווית נסיעה ברכב סגור ולא מבודד לא נעימה הגעתי להחלטה לבנות מערכת מיזוג ברכב.

פירקתי חלקי מזגן מג׳ימני שנת 2000 והתכנון הוא להתאים את המערכת שלו לסמוראי שלי.

השלב הראשון היה להתאים את רדיאטור המזגן בחזית הרכב - אין מקום מיותר בין הרדיאטור מים לגריל. נאלצתי להזיז תושבות לרדיאטור מים 1 ס"מ לכיוון המנוע. לאחר מכן בניתי תושבות לרדיאטור מזגן.
השלב הבא (עכשיו אני מתעסק איתו) - התאמת היחידה הפנימית.
היחידה של הג׳ימני לא נכנסת יפה כלכך וההתלבטות היא כזאת - ברשותי יחידה פנימית בגודל מושלם אבל היא נועדה לעבוד עם r12 (במערכת יהיה r134).

האם הקירור יצליח יעבוד אם אשתמש בה? ישנם הבדלים משמעותיים בין היחידות, היחידה הלא מזוהה עשויה נחושת ובנויה בצורה שונה - ולעומת זאת היחידה מהג׳ימני עשויה אלומיניום ונראית יותר צפופה.
תודה מראש והמשך יום נפלא!צ.ת

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

יונימוג אדום
29-04-21, 19:28
אין בעייה ליחידה המיועדת ל R12 לעבוד עם R134 אבל החיבורים שונים .
לא מכיר מספיק את היחידה הפנימית שהבאת ( ג'ימיני ) למרות שיש לבני ג'ימיני .
אצלי בסמוראי אני לקראת התקנה של יחידה פנימית בפעם השלישית - הראשונה פורמולה סטנדרטית שהותקנה בצד הנוסע מתחת לתא הכפפות , התוצאה חסר מקום לרגליים של הנוסע והנוסע כל הזמן מתלונן שקר לו ואילו הנהג מזיע .
לאחר מכן ייצרתי יחידה אשר ממוקמת בכניסה ליחידת האיוורור המקורית - הספיקה חלשה מידי .
כעת אני מתאים יחידה שירדה ממשאית מאן ישנה ( הפכתי ל-12V ) עם מפוח חזק וצינורות היוצאים ללוברים - זה יהיה מקרר .
כל העבודה היא עצמית שלי - הכל כולל הכל .
יש לי את כל הציוד הדרוש - משאבת ואקום , סעפת למילוי גז , לוחץ צינורות וכמובן כלים למסגרות .
הבעיה הכי מסובכת היא בנית התושבת למדחס .
מציע לך לעבוד עם מדחס 505 ( בוכניות ) ולא עם מדחס מקורי סוזוקי ( סכינים ) , מדחס בוכניות מייצר דחיסה כבר מסל"ד נמוך מאוד ואילו מדחס סכינים מייצר דחיסה בסל"ד גבוה יחסית - בעמידה ברמזור יעילות המערכת ממש נופלת .
ניסיתי מספר סוגי מדחסים - כולם מעמיסים על המנוע בצורה דומה .
יש לי תושבת מתאימה עם מדחס ומשאבת הגה כח למכירה אם מעוניין צור קשר .

אילן

סולי
29-04-21, 21:30
ההפלאפון השתגע ושלח הודעה בעצמו...

כמה דברים שכן רציתי לכתוב לך.
1. תציץ על סמוראי עם מזגן מקורי ותלמד קצת איך זה בוצע שם, גם במציאות וגם ב"פיצוץ" חלקים.
2. תציץ על הרכב של אביה ותראה איך בוצע אצלו. לדעתי שידך את יחידה פנימית של סמוראי לגימיני.. עם קצת יכולת הדפסה בתלת מימד זה יכל להיראות אפילו מוצר מהמפעל.
3. 1סמ לא נשמע הרבה... ולא הייתי מודאג כל כך ממפגש בין הרדיאטור לפאן קלאץ חוץ מבמצבים הבאים... תושבות מנוע בלויות, הורדה/גיר של גיר לצורך תיקון .. שים לב לזה.
4. מאוורר חזית יהיה שם?
5. ההצעה של אילן .. שילוב של תושבת הגה כוח+מותחן ותושבת מדחס מזגן מגימיני 99-00 אמור להתיישב יחסית בקלות על בלוק g13b של סמוראי.

kd2
29-04-21, 22:42
אני לשמחתי צעיר מידי כדי להבין במערכות R12, אבל בנתונים היבשים הגזים דומים בלחצים, כך שהמאייד אמור להיות בסדר.
ההבדלים בסגנון המאיידים נראה לי יותר קשורים בהתקדמות טכנולוגית מאשר במשהו אחר.
לגבי מחברים, אם זה רק המאייד של R12 אז מילא המחברים לא עליו, לכן לא תהיה בעיה עם מחברים סטנדרטיים.

yadin.ganon
07-05-21, 12:32
עדכון מצב
השתמשתי בתושבות של גימיני 2000 ביחד עם רדיאטור ומדחס, וליחידה הפנימית לקחתי את היחידת r12 הלא מזוהה שהייתה ברשותי (פאן עצמאי).
צנרת עשו לי בדרעי מזגנים במפרץ.
חניתי אצלהם יום שלם וכדי לא לאתגר את הסבלנות שלהם ביקשתי מהם פעולות ללא מחשבה - תלחץ פה, תלחים פה.
כרגע יש במערכת 450 גרם.
והמזגן מקרר מצויין! אני מבסוט!

erezgur
07-05-21, 17:26
לא צילמת אף תמונה של התהליך?
יוכל אולי לעזור למישהו בעתיד...

נשלח מהנייד

סולי
07-05-21, 19:11
תתחדש ידין!
מצטרף לקריאה לויזואל... אם לא מהתהליך לפחות מהתוצאה הסופית..

yadin.ganon
09-05-21, 16:07
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210509/451582b417fa58b0f578b7c9c3089945.jpg

קדיחת חור להזזת התושבות רדיאטור מים 1 ס"מ לאחור. בבורג התחתון נדרש גם ליישר חלק מהזווית מכיוון שלא היה מספיק עומק לעוד חור.

yadin.ganon
09-05-21, 16:09
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210509/c68bc0ae2b7ecbb74ad1ee10f74fecca.jpg
התושבת שעשיתי לצד נהג למעבה מזגן של הגימני.
מתחברת בעזרת התושבות גומי המקוריות של המעבה.

yadin.ganon
09-05-21, 16:10
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210509/3998df2476a5f083d11a733d8b5a93b7.jpg
התושבת שהכנתי לצד נוסע של המעבה (גם פה מתחברת עם התושבות גומי המקוריות של המעבה).

yadin.ganon
09-05-21, 16:14
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210509/70703cffd06a3548f431cda00813d1aa.jpg
בקושי ניתן לראות את התושבות משני צידי המעבה.
אבל ניתן לראות את הפלאח לקונטרה של התושבת בצד הנוסע צמוד לפנס הראשי. המייבש נכנס ללא חיתוכים ומחובר עם הצנרת הקשיחה המקורית למעבה. משמאל למייבש הרכבתי פאן שמקורו לא ידוע שמצאתי בגאנק שלי. נראה שהכל נכנס טוב.

yadin.ganon
09-05-21, 16:20
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210509/01570c02328f1b3d853f2c056ef8b313.jpg
היחידה הפנימית מורכבת עם חשמל ניסיוני לשליטה - סוג של "Proof of concept"

אבקש מחילה על הבלגן שעשיתי שם עם הטרמוסטט הפוטנציומטר הרליי והכבלים... יטופל בהמשך!
הבעלים הקודם השאיר שם כמה חורים עם ברגי איזכורית /:
אז כדי לא להזיק עוד החלטתי להשתמש בהם ובניתי את התושבות ליחידה לפי חורים קיימים שהיו (גם ביחידה וגם בצינור מתכת של הדשבורד) אני מתכנן להפוך את החורי איזכורית שאותם להברגןת m8.

yadin.ganon
09-05-21, 17:24
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210509/f65b1a660cb7f216ef130f0b569d4105.jpg
קצת מאתגר להסביר איך הצנרת בנויה אבל בגדול - הכל עובר מצד הנוסע של המנוע ומאזור מנעול מכסה המנוע (מעל המעבה).

קיימים 4 צינורות.

הראשון - בין המדחס למעבה, שם השתמשתי בצינור המקורי מהג׳ימיני (שנת 2000).

השני - מהמעבה למייבש שהוא בעצם מולחם במקור למעבה, לא נדרש שינוי.

השלישי - עשוי משני חלקים (להרכבה קלה יותר). החלק הראשון יוצא מהמייבש ונגמר ליד האיירבוקס, הוא צינור קשיח לגמרי ולא עבר שינוי מעבר לקצת כיפופים עדינים. לחלק השני גנבתי את החיבור שהיה במקור בקצה החלק הראשון והלחימו לי אותו אל מחבר לחיצה. את מחבר הלחיצה חיברו לצינור גמיש שרץ עד השסתום ביחידה הפנימית.

הרביעי (הצינור בתמונה) - בצינור הזה קיימים שני חלקים. החלק הראשון יוצא מהיחידה הפנימית ורץ עם צינור גמיש מהצד נוסע של התא מנוע עד לכתף של הרדיאטור מים (בצד הנוסע) שם לחצו לי חיבור 90 מעלות שמתחבר לחלק השני של הצינור - שהוא מוטציה של הצינור המקורי של הג׳ימני.
לחלק השני השתמשתי בצינור הלחץ הנמוך המקורי שיוצא מהמדחס וחתכתי אותו רגע לפני שהוא יורד ב90 מעלות (זה יוצא בערך באזור הבית טרמוסטט), שם הלחימו לי מחבר שמתחבר לחלק הראשון של הצינור.
בנוסף הלחימו לי על הצינור חיבור לחץ נמוך שנועד להתחבר למכונת גז במוסכים (רואים בתמונה את החיבור).

סולי
09-05-21, 18:56
תודה על הכתיבה והשיתוף, אחלה פרויקט!

kd2
09-05-21, 21:44
יפה מאוד.

yadin.ganon
07-07-21, 13:07
עדכון מצב:
גם בימים החמים של הקיץ המזגן מקרר! ואפילו מקרר טוב! הצלחה!
התפוקת אוויר גבוהה, ועדיין המדחס מצליח לקרר אותה.
בונוס הוא שהמדחס הקטן לא גומר על הכוח של המנוע.

אבל למרות "ההצלחה" התגלתה בעיה נוספת בנסיעות יותר ארוכות מעשרים דקות.
היא משמעותית הרבה יותר ממה שחשבתי שתהיה.
בידוד החום המקורי של הרצפה לא עושה עבודה מספיק טובה והרצפה מקרינה חום רציני מאוד - בעיקר בצד נהג בגלל מערכת הפליטה.

למישהו יש המלצות על חומר בידוד חום מוצלח? אם יבודד גם רעש אז יהיו לי שתי ציפורים במכה אחת.

מקורות החום המרכזיים הם (לפי סדר עדיפות):
גיר
רצפת נהג
קיר אש
רצפת נוסע
חלונות? (לא בטוח איך לגשת לבעיה)

המשך יום נפלא לכולם!

סולי
08-07-21, 20:36
אין לך שום בידוד מקורי? מתחת לבודי.

yadin.ganon
08-07-21, 23:36
אין לך שום בידוד מקורי? מתחת לבודי.

יש.
אבל - יש מקום לשיפור ביחס לרכב מודרני.
עשיתי מחקר והבנתי שלפלציב יש חומר יעודי, מישהו ניסה את החומר?

סולי
08-07-21, 23:43
בתכלס כל מחסום שתשים יעשה את העבודה, כמובן היעילות של כל חומר שונה, והכל תמיד פונקציה של עלות.

יש ל3m שפע של מוצרים, שמיכות, דבקים וספוגים.. ליוגב היבואן עם אתר ומבחר יפה ומשלוחים יש לכל הארץ.

חבר משותף שלנו מהבקעה השקיע גם מלמטה בשמיכות של 3m שדוחות חום מהמרכב. אבל גם בתוך הקבינה בספוגים כבדים וצפופים, על כל רצפת הרכב.
למיטב זכרוני גם כל התעלה של הרכבת כוח עם מודבקת בדיינאמאט.
ומעל כל זה יריעת pvc אפורה.

תתייעץ איתו...

-->