PDA

צפייה בגרסה מלאה : שיפוץ מנוע או התקנת מנוע "חדש"? (או אף אחד מהשניים?)

yoavnissani
18-09-21, 20:10
הקדמה:
סיימתי עם הג'ימני שלי טיול מתגלגל של 5 ימים, מן הגולן ועד אילת (בערך 70% ממנו בשטח, חוויה נהדרת). ביום הרביעי, אי שם בהרי אילת, המנוע החל להתחמם ואני, שרגיש מאוד למחוג הזה, מיד עצרתי, הנחתי לו להתקרר ולאחר התייעצות עם המוסכניק (לא בטוח אם כותבים פה שמות או לא, ואם זה משנה, אז אוותר) ועם פורומי ג'ימני בווטסאפ - המשכתי בטיול לאחר וידוא שאין חוסר או עודף נוזל קירור במיכל עיבוי.
המנוע לא התחמם שוב והטיול הסתיים בהצלחה.

אוסיף ואומר שאין לי רקע טכני

הרכב:
מודל 99' אוטומטי, 190K ק"מ. 11 שנים אצלי, ומשמש לטיולים רק בשנתיים האחרונות. שמור מאוד

עיקרי הדברים:
ועכשיו, שבוע אחרי הטיול, שני סימפטומים שונים:
1. תחושת "גמגום" של תגובת הרכב ללחיצה על דוושת הגז במהלכן של שתי נסיעות עירוניות קצרות רגועות
2. רעש של קרקוש (?) מהמנוע בניוטרל+בנסיעה

לקחתי את הרכב למוסך (שמטפל בו בשנתיים האחרונות, ומאז שגיליתי אותו אני מרגיש הרבה יותר בנוח להגיע למוסך)
לאחר בדיקה נאמר לי שישנן שתי אפשרויות:
1. להחליף מנוע - 7K שח
2. לפרק ולשפץ מנוע (פירוק, שליחת חלקים לסדנה, הרכבה) - 10K שח

לדעת המוסכניק - שיפוץ. הוא טוען שקשה למצוא מנועים מתאימים למודל הזה (ישן, עם רצועת טיימינג), לחליפין מרכיבים מנוע של בלנו, יורו-סוויפט. לדבריו, כולם ישנים ואין לדעת מה עברו בחייהם.

מה בעצם אני שואל?
1. האם הייתן מחליפים מנוע? רק למנוע ג'ימני 99-00, או גם לבלנו\יורו-סוויפט\אלטרנטיבה אחרת? איך הייתם מציעים לאתר מנוע ולבדוק אותו לפני קניה?
2. האם הייתם משפצים את המנוע הקיים? (השאלה מכוונת בעיקר לשיקולי עלות-תועלת ולא לערך הסנטימנטלי שהרכב מהווה עבורי) יש דגשים לשים לב אליהם בתהליך? (מנק' מבט חסרת ידע טכני)
3. האם הייתם מוותרים על הרכב ועוברים לרכב הבא?

מאוד אשמח לשמוע דעות שיעזרו לרענן ולסדר קצת את המחשבות שמתנגשות בראשי.

תודה רבה
יואב

איל מ
18-09-21, 20:59
אם היית כותב מה בדיוק הלך במנוע, היה יותר קל לתת לך תשובה.

yoavnissani
18-09-21, 21:02
אם היית כותב מה בדיוק הלך במנוע, היה יותר קל לתת לך תשובה.

המנוע עוד לא נבדק 'מבפנים' אז לא ידוע.

שווה לבקש בדיקה ואבחנה (מן הסתם בתשלום) לפני שליחה לתיקון? - הנחתי שחלק ניכר מהתשלום הוא על עבודת הפירוק והבדיקה..

ehudzeelim
18-09-21, 21:25
אם הרכב לא נבדק איך אתה יודע שהלך מנוע?.

yoavnissani
18-09-21, 21:32
אם הרכב לא נבדק איך אתה יודע שהלך מנוע?.

כך הציג זאת המוסכניק -

יש רעש מהמנוע -> פותחים ובודקים מה לא תקין -> שולחים לחריטה בסדנה -> מחברים ומוודאים שהמצב תקין שוב

אני מניח שמנסיונו (מוסך שמתמחה בג'ימני, אך לא רק) ברור לו שיש צורך בשיפוץ מנוע. לי​ לא ברור כלום.. :)

שגיא S
18-09-21, 21:41
הייתי במקרה הזה הולך לקבל חוות דעת שניה.
מאיפה אתה בארץ?

ובלי קשר - לא הייתי מתקין מנוע בנפח מוגדל, כי על אף היתרונות הרבים בנסיעה, יהיו חסרונות קשים יותר - מבחינת חוקיות, היכולת לעבור טסטים בשלווה, תקפות הביטוח, וכו'.

אכן המנוע של ג'ימני 99-2000 הוא נדיר יותר אבל לא בלתי אפשרי.

raanan
18-09-21, 21:43
כך הציג זאת המוסכניק -

יש רעש מהמנוע -> פותחים ובודקים מה לא תקין -> שולחים לחריטה בסדנה -> מחברים ומוודאים שהמצב תקין שוב

אני מניח שמנסיונו (מוסך שמתמחה בג'ימני, אך לא רק) ברור לו שיש צורך בשיפוץ מנוע. ליג€‹ לא ברור כלום.. :)
תחליף מוסך !

erezgur
18-09-21, 21:47
טעות.

nirs
18-09-21, 21:51
הייתי מגיע ל(ד״ר) מורי לחוות דעת שניה

Sent from my iPhone using Tapatalk

ehudzeelim
18-09-21, 21:52
לתשומת לבך
לא כל קרקוש או גמגום זה מנוע גמור
ברוב המקרים זה לא.

asafk
18-09-21, 21:52
נתחיל בזה שאני לא חשדניסט כמו כמה מהמגיבים. אם המכונאי שלך אומר שצריך לפתוח את המנוע - אני מניח שלכל הפחות הוא בדק קומפרסיה וקומפרסיה הפוכה, ולכן הצביע על זה שצריך לפתוח את המנוע או להחליף .
ומכאן הלאה אני חושב שהוא צודק. עדיף לשפץ ולא להחליף לנבלה אחרת מפירוק. חלקים חדשים בתוך בלוק חרוט ונקי זה מנוע חדש. אבל זה בתנאי שהעבודה נעשית לפי הספר בלי שום קיצורי דרך מהתחלה עד הסוף. ולמרבה המזל לשפץ מנוע, בניגוד נאמר לאיתור תקלות - זה משהו שכמעט כל מכונאי עם טיפה נסיון וספרות מתאימה יודע לעשות טוב .

וכמובן.... אם הייתי חושד שהוא סתם מנסה לערבב אותך ולא באמת בדק את המנוע - הייתי מציע לך לשמוע עוד מישהו.

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

נדב ש.
18-09-21, 22:02
כמה התחמם? פעם אחת או יותר?
כרגע חסר נוזלים? מה צבע השמן/נוזל קירור?

סביר להניח שהמכונאי חושד בסדק בראש המנוע, לכן צריך לפרק אותו ולהציץ מה מצב הצילינדרים, יש עוד בדיקות שניתן לעשות בלי לפרק וזה להוציא מצתים ולהכניס מצלמה ולראות המצב בפנים, בדיקות קומפרסיה וכו'.
בכל מקרה הכי חשוב זה שלב הדיאגנוסטיקה לפני שקופצים למסקנות.

לפי הממצאים שיהיו מהבדיקות מכאן כל האופציות פתוחות ונתונות לשיקולך תוך כדי ייעוץ של בעל מקצוע מה כדאי לעשות קודם, שיפוץ מלא או חלקי, החלפת מנוע באחר וכו'.

yoavnissani
18-09-21, 22:21
נתחיל בזה שאני לא חשדניסט כמו כמה מהמגיבים. אם המכונאי שלך אומר שצריך לפתוח את המנוע - אני מניח שלכל הפחות הוא בדק קומפרסיה וקומפרסיה הפוכה, ולכן הצביע על זה שצריך לפתוח את המנוע או להחליף .

גם אני לא חשדניסט, ובמקרה של המכונאי הנ"ל, אני נוטה לכיוון של אמון בצורה די ברורה - מעבר להתנהלות הבינ-אישית, זה אדם שמקבל חוו"ד מצוינות מבעלי רכב כמו שלי חדשות לבקרים.

מצד שני למדתי שיעור - אוודא שאכן נבדקו קומפרסיה+הפוכה

מעבר לכך, המשך התשובה שלך עונה על השאלה העיקרית ששאלתי - החלפה\שיפוץ\ויתור - אז תודה רבה!

- - - Updated - - -

לתשומת לבך
לא כל קרקוש או גמגום זה מנוע גמור
ברוב המקרים זה לא.

מאוד שמח לשמוע, מקווה שאכן יסתיים במשהו אחר

- - - Updated - - -

הייתי במקרה הזה הולך לקבל חוות דעת שניה.
מאיפה אתה בארץ?

ובלי קשר - לא הייתי מתקין מנוע בנפח מוגדל, כי על אף היתרונות הרבים בנסיעה, יהיו חסרונות קשים יותר - מבחינת חוקיות, היכולת לעבור טסטים בשלווה, תקפות הביטוח, וכו'.

אכן המנוע של ג'ימני 99-2000 הוא נדיר יותר אבל לא בלתי אפשרי.

תודה, לא הייתי מודע לכך שמנוע של דגם אחר הוא בעייתי מבחינה חוקית - מבחינתי זה יורד מהפרק (גם ככה עושים לי את המוות בטסטים ומחפשים אותי על קטנות בגלל השנתון של הרכב)

- - - Updated - - -

כמה התחמם? פעם אחת או יותר?
כרגע חסר נוזלים? מה צבע השמן/נוזל קירור?

סביר להניח שהמכונאי חושד בסדק בראש המנוע, לכן צריך לפרק אותו ולהציץ מה מצב הצילינדרים, יש עוד בדיקות שניתן לעשות בלי לפרק וזה להוציא מצתים ולהכניס מצלמה ולראות המצב בפנים, בדיקות קומפרסיה וכו'.
בכל מקרה הכי חשוב זה שלב הדיאגנוסטיקה לפני שקופצים למסקנות.

לפי הממצאים שיהיו מהבדיקות מכאן כל האופציות פתוחות ונתונות לשיקולך תוך כדי ייעוץ של בעל מקצוע מה כדאי לעשות קודם, שיפוץ מלא או חלקי, החלפת מנוע באחר וכו'.

התחמם פעם אחת, עד 3/4 מהספקטרום שעליו מצביע המחוג (כאשר בנורמלי הוא מצביע על המרכז)

לא חסרים נוזלים
צבע נוזל קירור - ירקרק למיטב זכרוני
צבע שמן לא בדקתי

אבקש מהמכונאי שיעדכן אותי בתוצאות הבדיקות, ואעדכן כאן

raanan
18-09-21, 22:23
גם אני לא חשדניסט, ובמקרה של המכונאי הנ"ל, אני נוטה לכיוון של אמון בצורה די ברורה - מעבר להתנהלות הבינ-אישית, זה אדם שמקבל חוו"ד מצוינות מבעלי רכב כמו שלי חדשות לבקרים.

מצד שני למדתי שיעור - אוודא שאכן נבדקו קומפרסיה+הפוכה

אתה צעיר בוודאות
וזה שנותנים ביקורות טובות לא מעיד על שום דבר.
חלקן של הביקורות זה חנופה.
מי שלוקח ממך כסף, הוא לא חבר שלך.
הוא בעל מקצוע.
ובעל מקצוע לא צריך להתנשא עליך ולתת לך תשובות מגובה 30 אלף רגל.

בכל מקרה, בהצלחה !

ונ.ב - אני בדעה הפוכה משל אסף. מנוע אלומניום שעבר טראומת חום, דינו לפח .
לא הייתי ממליץ לך לבחור או להביא המנוע למוסך,
שהמוסך יבחר מנוע משומש ויחליף מנועים עד שיימצא מנוע סביר.

רענן

asafk
18-09-21, 22:29
לפי מה שאתה כותב - 3/4 מהטווח - המנוע בכלל לא התחמם.
לתשומת לבך.. מנוע מתחמם זה מחוג יושב באדום עולה ולא יורד. מחוג ב3/4? חם. באילת בקיץ במאמץ? נו ו....?
נשמע לי שיש לך תקלה קלה יותר ממה שאתה חושב.

אסף.

yoavnissani
18-09-21, 22:40
אתה צעיר בוודאות

38
ובכל הקשור לרכבי שטח וכו' - מרגיש צעיר יותר
ובכל מקרה לא מאוד רלוונטי לדיון

וזה שנותנים ביקורות טובות לא מעיד על שום דבר.
חלקן של הביקורות זה חנופה.
מי שלוקח ממך כסף, הוא לא חבר שלך.
הוא בעל מקצוע.
ובעל מקצוע לא צריך להתנשא עליך ולתת לך תשובות מגובה 30 אלף רגל.

בכל מקרה, בהצלחה !

מסכים בהחלט, עם זאת לא הבנתי שמשתמע מדבריי שהמכונאי התנשא עלי. הוא לא פירט, אבל חמור מכך אני לא שאלתי כי לא ידעתי מה לשאול - ועל כן השירשור..

ונ.ב - אני בדעה הפוכה משל אסף. מנוע אלומניום שעבר טראומת חום, דינו לפח .
לא הייתי ממליץ לך לבחור או להביא המנוע למוסך,
שהמוסך יבחר מנוע משומש ויחליף מנועים עד שיימצא מנוע סביר.

רענן

אני מאוד מקווה שלא עבר טראומת חום, אלא בעיה אחרת (את ההקדמה לגבי ההתחממות הוספתי כדי לא להשמיט שום דבר שנראה לי רלוונטי, אבל מה אני מבין..)
ובמידה וכן טראומת חום - חשוב לשמוע גם דעה כמו שהצגת - תודה!

- - - Updated - - -

לפי מה שאתה כותב - 3/4 מהטווח - המנוע בכלל לא התחמם.
לתשומת לבך.. מנוע מתחמם זה מחוג יושב באדום עולה ולא יורד. מחוג ב3/4? חם. באילת בקיץ במאמץ? נו ו....?
נשמע לי שיש לך תקלה קלה יותר ממה שאתה חושב.

אסף.

אינשאללה

raanan
18-09-21, 23:54
מסכים בהחלט, עם זאת לא הבנתי שמשתמע מדבריי שהמכונאי התנשא עלי. הוא לא פירט, אבל חמור מכך אני לא שאלתי כי לא ידעתי מה לשאול - ועל כן השירשור..
כשאני לא מרגיש טוב, אני הולך לרופא.
אני לא מבין כלום ברפואה! ולכן הרופא מסביר (בלי שאבקש)
מה ממצאי הבדיקות והטיפול המומלץ.

חוזרים לנקודת ההתחלה,
מחוון ב 3/4 אם טיפסת עלייה ארוכה ואיטית, זה טבעי.
אם פתחת מכסה מנוע ולא "עף" לך נוזל הקירור ממיכל העודפים,
ולא היה צריך להשלים נוזל קירור למחרת שהמנוע קר, אז אתה יכול להיות יחסית רגוע.

בעיות סחיבה וקרקושים יכולים להיות מאלף סיבות.
ממליץ לך לבדוק בעצמך שאין בעיית מפלס נוזל הקירור,
שהשמן על המדיד ללא בועות או בצבע טחינה.

אם זה תקין, אז קח אוויר, תן גז וסע לקבל דיאגנוסטיקה ממוסך אחר.

בהצלחה
רענן

איל מ
19-09-21, 06:56
השאלה לגבי מה לא בסדר במנוע היא כי יכול להיות שצריך רק להחליף חלק קטן, ויכול להיות אוברול מלא.
ולכן, לא הייתי מקבל החלטה לפני שפותחים.
מצד שני,
אם הוא כבר החליט שהמנוע גמור, אולי זה מבוסס על משהו, גם אם לפעמים אינטרס של מוסך לא זהה לאינטרס שלך (כאב ראש, עבודה וכו...). בעשורים האחרונים יש נטיה לא לשפץ אלא להחליף.

דרור ברלי
19-09-21, 08:16
חסרה כאן המון אינפורמציה.

נבדקה קומפרסיה?
קומפרסיה הפוכה?

המנוע התחמם שוב?
לא התחמם?

ההתחממות היתה במאמץ? מזג אויר חם? מהירות איטית? (סביר בהחלט)
או בכביש, במהירות גבוהה? (לא אמור לקרות. מעיד על בעייה)

מנוע עם בעיית התחממות יתחמם שוב. גם בכביש ישר ולכאורה לא במאמץ.
מנוע אלומיניום שרתח - כמעט תמיד זה סופו ולא יהיה ניתן לשיפוץ. יהיו עיוותים בראש ובבלוק. זה קורה בגלל הזנחה, שימוש בנוזלי קירור זולים/לא מתאימים ("מים ירוקים" זולים מהסופר/מכולת) או גרוע מזה - מי ברז, שקטלניים למערכת הקירור ובמיוחד למנועי אלומיניום, אבל מאוד מקובל בקרב התפרנים שהחזיקו ברכב לפניך. הנזק נגרם ומצטבר והוא בלתי הפיך. כמאמר הפתגם: "ברזלים הם כמו נשים - הם לא שוכחים לעולם".

ובכל זאת, בהנחה שהמחוג לא הגיע לתחום האדום, לא הייתי ממהר לקבוע שהמנוע מת או אפילו ניזוק. נדרשת חוות דעת נוספת וגם אני נוטה לנחש/להמר שהמצב בפועל טוב משאתה חושב.

לגבי החלפת מנוע - מנוע 1.6 מבלנו עדיף כמובן, אבל לא יקבל אישור. נו, מדינת ישראל.
מנוע סוויפט/יורוסוויפט בנפח 1.3 כן יאושר ויהיה חוקי. כאמור - אלה מנועים ישנים. מצבם והק"מ שלהם לא ידועים. הם בהחלט יכולים להיות במצב סביר ואפילו טוב - אבל רק ביחס לגילם, ולהחזיק מעמד מעבר לתקופת האחריות הקבועה בחוק לחלפים ולעבודה במוסך שעומדת על 3 חודשים בלבד - ואחר כך לפתח תקלה כלשהי. ואז אתה חוזר לנקודה בה אתה נמצא היום.

שיפוץ מנוע יסודי ומוצלח הוא הפתרון הנכון לאורך זמן אבל בהחלט עולה יותר.

בהנחה שהמנוע אכן סיים את חייו:
אתה רוצה להמשיך להחזיק ברכב עוד תקופה ארוכה - תכניס יד עמוק לכיס ולך על שיפוץ מלא. אם אפשרי (כאמור - מנוע אלומיניום שרתח לא יהיה בר שיפוץ)
רוצה למכור את הרכב ולהמשיך הלאה - החלפה למנוע מפירוק/יבוא. הוא יחזיק מעמד מספיק זמן, או שאולי לא. אבל זו כבר לא תהיה הבעיה שלך....

yoavnissani
19-09-21, 09:12
אתחיל בתודה על הדיון הער - רמת מעורבות גבוהה, משמח שיש את מי לשאול :)

לגבי ההתחממות - הרכב התחמם במהלך נסיעה איטית בשטח ביום חם מאוד בהרי אילת, להבנתי חלקכם לא קוראים למאורע כזה 'התחממות' כי המחוון לא הגיע לראש הסקאלה. לאחר חצי שעי בהדממה הוא התקרר שוב. נבדק נוזל קירור במיכל עיבוי, לא היה חוסר/עודף. למחרת בבוקר נבדק נוזל קירור ברדיאטור, היה מלא עד הסוף בנוזל בצבע ירקרק. שמן לא נבדק באותו היום, אלא לאחר שבועיים בערך ע"י המכונאי, ותקין.

לאחר שבועיים התחילו גמגומים בתגובה לדוושת הגז וכן רעש מהמנוע שלא קיים בד"כ
כעת האוטו במוסך, לא נפתח מנוע עדיין, נשלל PULLEY לא תקין של המאוורר.
לא נבדקה קומפרסיה וקומפרסיה הפוכה

יכול להיות שממהלך הדברים+בורות טכנית שלי הייתי לא ברור - המכונאי לא טוען שהלך מנוע. מה שאמר עד כה הוא שיש צורך לבדוק את המנוע, להתחיל בלפתוח אגן שמן ולבחון האם משהו נראה לעין שם, ומשם להתקדם על דרך השלילה.
הוא כן הציב בפני את האופציות לתסריטים הפחות טובים - החלפה/שיפוץ של המנוע - כדי שאוכל להתכונן לעניין, ולקבל החלטה מושכלת לכשנדע מה האבחנה

זו הסיבה שפתחתי את השירשור - כדי לשמוע מאנשים שמבינים מה דעתם - שיפוץ/החלפה/ויתור

עד כה נטיית ליבי היתה לשפץ - הרכב איתי 11 שנים, אני מכיר את ה הטיפולים והבעיות ולתחושתי הלא מוסמכת הוא אכן במצב טוב. למצוא מנוע מתאים עשוי לקחת זמן (זה רכב יחיד בבית) וגם כשנמצא, אם אני מבין נכון אין הרבה על מה להסתמך, וזה סוג של הימור.

ביקשתי מהמכונאי שיתקדם לפתיחת אגן שמן ויעדכן אותי בממצאים, ואכתוב פה כשיגיעו

מקווה שכעת הדברים ברורים יותר, אם חסר מידע אשמח להרחיב אם אוכל

מתן הירש
19-09-21, 10:26
אתחיל בזה שאני לא מומחה כמו המגיבים לפני אבל נראה לי שווה לבדוק המון דברים לפני שרצים לפתוח מנוע, אם באמת היית חד על מד הטמפ' (ממליץ להתקין ווטשדוג עם התראה בלי קשר)
והוא לא התחמם ולא איבד נוזל קירור,ואין נוזל קירור בשמן וההפך אולי הבעיה של הגימגום היא משהו אחר?
תנסה להגדיר יותר טוב את "הגמגום".

נ.ב
אין במנועים האלו נורת צ'ק אינגיין? אם כן, ביצעת בדיקה והכל תקין?

Sent from my SM-A526B using Tapatalk

nir.samo
19-09-21, 10:36
חסרה כאן המון אינפורמציה.

נבדקה קומפרסיה?
קומפרסיה הפוכה?

זה. ענית שלא, ועדיין בלי זה אין מה להתקדם.

yoavnissani
23-09-21, 18:06
אני מעדכן:

במוסך פתחו את המנוע והחלו לעבור עליו.
נמצאו מספר בעיות, מזכיר שאין לי ידע טכני אז בעיקר חוזר על מה שנאמר
להבנתי שלושת הבעיות בגזרת גל הארכובה:
1. קייל אכול
2. טבעת (לא קלטתי את שמה או תפקידה) שיושבת בצורה רופפת על גל הארכובה
3. "אכילה" של קצה גל הארכובה, כנראה קשור לרפיון של הטבעת הנ"ל
4. בנוסף, רצועת טיימינג יבשה וישנה, וגם לא יושבת בדיוק כמו שצריך

הממצאים יכולים להסביר "גמגום" בתגובת המנוע לדוושת הגז, רעשים חריגים מהמנוע.

לפי מה שהוסבר לי -
הקייל יוחלף, רצועת הטיימינג גם. את המגרעת בגל הארכובה המכונאי מתכוון למלא ע"י ריתוך (התכה?) ואז גם הטבעת אמורה לשבת בצורה הדוקה יותר.
לתיקון גל הארכובה אין 100% סיכויי הצלחה אבל הוא מקווה שיצליח

כרגע - בדיקות ודיאגנוזה - אני עומד על 2000 ש"ח
במידה והתיקון יצליח, אז כולל החלפת רצועה, חלפים הנ"ל, שמן מנוע ועבודה - התשלום יהיה בסביבות 4500 ש"ח

מצורפות תמונות ואעדכן לאחר ביצוע
אם יש הערות אשמח לשמוע

תודה רבה

135459135458135460

tooshey
23-09-21, 22:59
אני לא מומחה בסוזוקי אבל יכול לספר שבהילקס, מנועי 2L, בעיה דומה נגרמת בגלל הידוק לא נכון ולא מספיק של הבורג המרכזי בקראנק, זה שלוחץ על הפולי.
בטויוטה הוראות יצרן דורשות בורג קראנק חדש בכל פעם שפותחים, והידוק למומנט גבוה על כריכות משומנות (מומנט רטוב).
כדי להגיע למומנט הרצוי יש לנעול את הפולי בעזרת כלי יעודי.

לעיניינך
מלבד מילוי הקראנק ושגם חדש, רצוי להחליף גם את הפולי שהחריץ שלו קצת אכול.
בורג פולי קראנק מקורי חדש בלבד.
הידוק למומנט לפי הספר (יבש או רטוב).

בברכה, טושי

boaz avrahami
24-09-21, 01:26
אין התיחסות למצב הצילינדרים. האם הם חלקים?
האם נלקחו מהם מדידות?
לא ציינת אם לפני הפתיחה נבדקה קומפרסיה ולחץ הפוך ומשם היה ניתן להבין מה מצב הצילינדרים, רינגים ואולי גם ראש המנוע.
מה מצב אטם הראש?
בכלל לא צויינו עלויות לכך ונראה שהחלק העליון של המנוע לא פורק. למה?

נראה שהמכונאי שלך על פניו יודע את העבודה אבל כדאי כפי שטושי הסביר שיסגור לפי הספר והמידות ולא לפי ידע אישי מוקדם בשביל שיהיה לך שקט להרבה זמן ושיתיחס לכל עניין הקומפרסיה בכדי שתדע שהמנוע תקין גם מלמעלה.

-->