PDA

צפייה בגרסה מלאה : תכנון סדנא ביתית

Nitsan Heiman
29-09-21, 12:04
בתהליך תכנון של בית פרטי קומה אחת, אני רוצה לשלב כחלק מהבית סדנת תחביב לעבודה עם עץ ומתכת, ואיזור חיצוני לטיפול ברכב (דיסקו 1 שנת 98).
הסדנא מתוכננת להיות חלל אחד עם תקרה 3+ מטר, שולחן עבודה נוח, כניסה נוחה מהאיזור החיצוני (שם יהיה גם הליפט).

אשמח להערות ועצות לגבי:
1. בידוד טוב לרעש באיזור מגורים - לא שנעבוד באמצע הלילה, אבל שיהיה סביר גם במהלך היום ובערב לעבודות קטנות. יש דלת כניסה גדולה שאוטמת יחסית? וחלונות? בלוקים מיוחדים? חיפוי מומלץ? רצפה - כל מה שיעזור לשמור על יחסים טובים עם השכנים..
2. גודל החלל וצורתו - גמיש, אבל כמובן מוגבל (כחלק מאחוזי בניה..)
3. סוג ליפט, והתאמות נדרשות בחניה בתהליך הבניה. יהיה מחוץ למבנה וללא סככה, כנראה צד אחד יהיה קרוב/צמוד לחומה.
4. מיזוג ופינוי אבק (כולל השתקת שואב אם אפשרי)
5. קומפרסור - המלצה לביצועים/מפרט, ולמיקום+השתקה
6. כננת - שוקל להוסיף קורה לאורך הסדנא לכננת ידנית/חשמלית, אולי עם חלק שיוצא מהסדנא לטובת העמסה/פריקה מעגלה. או שאפשר לקנות מנוף קרן ולהסתדר איתו.
7. שולחן עבודה - המקום מוגבל, לכן לא יהיו 2 שולחנות גדולים ונפרדים לריתוך ולנגרות. עדיף 2 שולחנות קטנים? עדיף שולחן ריתוך גדול ומרכזי ועליו לעשות גם עבודות עץ? הפוך?
8. איזור נקי לאלקטרוניקה - בעדיפות יותר נמוכה, אבל אשמח לשלב באותו חלל גם איזור תחום עם עמדת עבודה להלחמות, מדפסת תלת מימד ומחשב. כמובן שיש חשיבות למיזוג האיזור ולחסימת אבק ולכלוך מהחלל המרכזי. כיוון שלא נדרש כל הגובה חשבתי לשלב מעל איזור אחסון לחומרי גלם (אפשרי גם לבנות עמדה על גלריה ולאחסן מתחת) - מה עדיף? אפשרי לעשות סגירה של החלל עם פרספקס או משהו שקוף אחר (שלא ירגיש קטן מחניק)?

אשמח לכל טיפ/מידע שיעזור לעשות קצת סדר

מוטי ג.
29-09-21, 12:06
תקרה 3 מטר + ליפט? לאיזה גובה היית רוצה להרים את הדיסקו?
אתה צריך סככה עם תקרה בגובה 4 מטר לפחות לדעתי

shachar
29-09-21, 12:44
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/119186-%D7%92%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%AA%D7%A8%D7%90%D7%95-%D7%9C%D7%A0%D7%95-%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%9E%D7%A2%D7%A8%D7%94-%D7%A9%D7%9C%D7%9B%D7%9D

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

gilur
29-09-21, 13:51
יותר מידיי דברים לענות לך :)
זורק בשליפה כמה נקודות:
1. הכי חשוב - אם אתה עוד בשלב התיכנון - שמור על קירות לא מקבילים !! כן. טיפה'לה זוית בין כל זוג קירות וחסכת הרבה הדהודים.
2. שולחנות: הייתי מפריד את הברזל והעץ גם כשמדובר בהקטנתם.
ועוד בהקשר הזה - שאף לאחד גובה בין כולם. זה נח מאוד לנגרות - כשפלטה או קורה יכולות להיות על מסור ועדיין להיתמך על שולחן אחר רחוק יותר
3. ג-ל-ג-ל-י-ם !!! החברים הכי טובים שלך לדעתי. ככל אתשים יותר ציוד על גלגלים (שולחנות עבודה, מסורים, עגלת רתכת, קומפרסור וכו') תוכל לנייד אותם ולהרוויח שחט לפי הצורך.
4. רעש: שתי תובנות:
- תארגן לך איזשהו חיפוי לקירות (אני עובד עם לוחות OSB שתלויים טיפה באלכסון).
- דלת כבדה בין החדר הזה לייתר הבית. עליה - שיכבת ציפוי של צמר סלעים ובד/עץ. והכי חשוב - שתיסגר טוב בלי מרווחים.
5. אבק - אם אתה לא מסתבך עם שואב תעשייתי - יש לך אופציה של .... שואב עלים. תפור לו שק גדול, תוסיף שרשור ויש לך פתרון במחיר עממי מאוד שלא נופל מהשואבים ה"כבדים"

6.... הכי חשוב !!!! מטף כיבוי אש מכובד ! ומפסק אחד ראשי לכל המקום שאתה סוגר כשאתה יוצא.

7. אלקטרוניקה? אצלי היא בפינה קטנה. אם אתה יכול תגן על זה בוילון שזז או משהו דומה.
לך הייתי מציע למקם את זה באזור הברזל ולא העץ (הנסורת מטנפת הכל)

danob
29-09-21, 15:57
4. רעש: שתי תובנות:
- תארגן לך איזשהו חיפוי לקירות (אני עובד עם לוחות OSB שתלויים טיפה באלכסון).

מה הכוונה באלכסון? (לא מקביל לקיר? החלק העליון רחוק יותר מהקיר?)
אשמח גם להסבר לסיבה.
עשיתי בחניה חיפוי של לוחות OSB (לוחות בעובי 10 מ"מ כי זה מה שהיה) הלוחות מחוברים לקורות עץ 5/10 כך שהן במרחק של 5 ס"מ מהקיר.

תודה,
ליאור

gilur
29-09-21, 16:10
מה הכוונה באלכסון? (לא מקביל לקיר? החלק העליון רחוק יותר מהקיר?)
אשמח גם להסבר לסיבה.
עשיתי בחניה חיפוי של לוחות OSB (לוחות בעובי 10 מ"מ כי זה מה שהיה) הלוחות מחוברים לקורות עץ 5/10 כך שהן במרחק של 5 ס"מ מהקיר.

תודה,
ליאור

כן. האלכסון הוא ביחס לקיר.
התליה מתבצעת עם french cleat. מייצרת לנו שני יתרונות:
1. הלוח בזוית ולא מקביל לקיר. באקוסטיקה השבירה של מקבילים תורמת להפחתת ההדהוד. (ההיפך הוא היותר נכון - מקבילים מהדהדים בינהם).
2. העובדה שהלוח לא מהודק לקיר אלא "צף" מאפשרת לו לספוג חלק מהרעש בלי להעביר אותו למה שמאחוריו (קרי הקיר והביית)

מצרף שתי תמונות -הראשונה: איך ניראה ה - קליט (חיתוך של ברגל על מסור שולחני בזווית כל שהיא.)
השניה - התליה עצמה (לא מצאתי תמונה עם תלניה מעץ אבל הרעיון זהה)

135534135535

Nitsan Heiman
30-09-21, 09:01
תקרה 3 מטר + ליפט? לאיזה גובה היית רוצה להרים את הדיסקו?
אתה צריך סככה עם תקרה בגובה 4 מטר לפחות לדעתי

הליפט מתוכנן להיות מחוץ לסדנא ובלי סככה קבועה מעליו.

נמרוד
30-09-21, 12:23
1. בידוד טוב לרעש באיזור מגורים - לא שנעבוד באמצע הלילה, אבל שיהיה סביר גם במהלך היום ובערב לעבודות קטנות. יש דלת כניסה גדולה שאוטמת יחסית? וחלונות? בלוקים מיוחדים? חיפוי מומלץ? רצפה - כל מה שיעזור לשמור על יחסים טובים עם השכנים..
2. גודל החלל וצורתו - גמיש, אבל כמובן מוגבל (כחלק מאחוזי בניה..)
3. סוג ליפט, והתאמות נדרשות בחניה בתהליך הבניה. יהיה מחוץ למבנה וללא סככה, כנראה צד אחד יהיה קרוב/צמוד לחומה.
4. מיזוג ופינוי אבק (כולל השתקת שואב אם אפשרי)
5. קומפרסור - המלצה לביצועים/מפרט, ולמיקום+השתקה
6. כננת - שוקל להוסיף קורה לאורך הסדנא לכננת ידנית/חשמלית, אולי עם חלק שיוצא מהסדנא לטובת העמסה/פריקה מעגלה. או שאפשר לקנות מנוף קרן ולהסתדר איתו.
7. שולחן עבודה - המקום מוגבל, לכן לא יהיו 2 שולחנות גדולים ונפרדים לריתוך ולנגרות. עדיף 2 שולחנות קטנים? עדיף שולחן ריתוך גדול ומרכזי ועליו לעשות גם עבודות עץ? הפוך?
8. איזור נקי לאלקטרוניקה - בעדיפות יותר נמוכה, אבל אשמח לשלב באותו חלל גם איזור תחום עם עמדת עבודה להלחמות, מדפסת תלת מימד ומחשב. כמובן שיש חשיבות למיזוג האיזור ולחסימת אבק ולכלוך מהחלל המרכזי. כיוון שלא נדרש כל הגובה חשבתי לשלב מעל איזור אחסון לחומרי גלם (אפשרי גם לבנות עמדה על גלריה ולאחסן מתחת) - מה עדיף? אפשרי לעשות סגירה של החלל עם פרספקס או משהו שקוף אחר (שלא ירגיש קטן מחניק)?

אשמח לתרום מנסיוני.
1. אצלי הסדנא בנויה כחלק מהבית, קירות איטונג, דלת פנימית רגילה, פתח חיצוני תריס גלילה חשמלי ברוחב גדול (3.5 מטר בערך). מבחינת רעש, אין בעייה עם עבודות מכונאות בדרך כלל. יש בעייה רצינית בעבודות דיסק וכאלו, ואני פשוט לא עושה אותן בשעות שזה מפריע.
2. אצלי משהו כמו 5X6 מטר, חלק מזה מתחת למדרגות. גובה תקרה 3 מטר. אם אני זוכר נכון, 25 מטר נחשב כמחסן/חניה לצורך האישור אבל אל תתפוס אותי במילה, עברו כבר עשר שנים.
3. אין לי ליפט, אין לי מה לתרום.
4. עשיתי בזמנו הכנה למזגן, לא התקנתי עד היום. אולי מתישהו. עבודות מלוכלכות משתדל לעשות בחלק החיצוני (וזה מסביר גם למה את הרעשים הכבדים באמת אי אפשר למסך, כי אתה במילא עובד בחוץ).
5. לי יש קומפרסור 4 כ"ס 270 ליטר תלת פאזי ש"נפל עלי" לפני כמה שנים פה בפורום. לא יכולתי לסרב למחיר. האתגר היה להעביר אותו. אבל כנראה ש3 כ"ס 100 ליטר יעשה את העבודה מצויין. שים אותו בפנים, בדיוק מהסיבות של הרעש. אין סיבה להפיל את עיקר הרעש על השכנים.
6. הכנסתי בקונסטרקציה של התקרה פלטות ברזל חשופות מחושבות למשקל של 500 קילו כל אחת, 9 פלטות כאלו. התוכנית היתה לתלות קורה כמו שאתה מתאר, בפועל ריתכתי טבעת גדולה על אחת מהן, פלשנצ'וק (כננת ידנית) וזה עושה כל מה שאני רציתי עד היום.
7. שולחנות וכל דבר אחר - תעשה על גלגלים אם אפשר.
8. לא מאמין באלקטרונים, אין לי מה לתרום :rolleyes:

תמונה פנורמית מהפתח החיצוני:
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=132229&d=1610184570

-->