PDA

צפייה בגרסה מלאה : בקשר לתאונה הקשה אתמול. לפי דעתכם בן 76 צריך להיות נהג אוטובוס

דור אריאל
30-09-21, 08:41
שמסיע ילדים ?
אולי הנהג הזה היה צלול כמו בן 30 השאלה אם אין פיקוח ובדיקה על כשירות הנהגים בגיל פנסיה +

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

מוני אורבך
30-09-21, 09:00
מנסיון, יש אבל היא מאוד רופפת.
מגיל 70 (אם זוכר נכון) יש צורך לחדש את הרשיון כל שנתים.
זה אומר בדיקת ראיה, ובדיקה רפואית כולל אישור רופא.
אבי בגיל 78 התחיל דמנציה והתגובות שלו היו מאוד בעיתיות.
זה לא הפריע לרופא המשפחה לתת לו אישור כמעט באופן אוטומטי.
וכל זה עד גיל 82, אחר כך הוא התבלבל בכביש 6 ונסע בטעות מחיפה את צומת עד הלום.
איך שהוא הוא חזר חזרה, ואני אספתי אותו.
אחרי שהמשטרה הודיעה לי כי הוא נמצא מבולבל לגמרי בקריות.
אחרי זה הוא עצמו החליט לרדת מהרכב.
לעניות דעתי אם היה מבקש מרופא משפחה הוא היה מקבל רשיון..

דרור ברלי
30-09-21, 09:10
ולנהוג בכלל? מסוכן. קחו להם את הרשיונות.
ולעבוד? הם איטיים כאלה, וכל הזמן הם חולים. לא משתלם להחזיק אותם.
ובכלל הם מעצבנים. הכל קשה להם. אין להם סבלנות. והם עולים לנו מלא כסף.
קדימה, לשלוח אותם למדבר הקרח.

נכתב בציניות. למי שלוקח הכל ברצינות מופרזת.

boaz avrahami
30-09-21, 09:32
וכל זה עד גיל 82, אחר כך הוא התבלבל בכביש 6 ונסע בטעות מחיפה את צומת עד הלום.

עזוב, זה לא אינדיקציה. זה קורה לאישתי גם… [emoji23]

asafk
30-09-21, 09:33
או כמו שמישהי אומרת... אני בקושי רואה בקושי שומעת בקושי יש לי כוח ללכת... מזל שעוד נותנים לי לנהוג ..

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

מוני אורבך
30-09-21, 09:43
דרור אני בעד לתת לאדם לעבוד ולתפקד כל עוד הוא יכול ורוצה.
להפך יש דברים שאנשים מבוגרים הרבה יותר טובים כי יש להם יותר סבלנות ונסיון חיים.
אבל יש מצבים רפואים שפשוט לא מאפשרים זאת.
ומה לעשות שלאנשים מבוגרים יש הרבה יותר סיכוי שיהיו במצב כזה..
בנהיגה אתה לא מסכן רק את עצמך אלא גם את כל מי שמסביבך.
ולכן לעניות דעתי בדיקה רפואית לרשיון נהיגה צריך לקחת בכובד ראש.
ולא כלאחר יד כמו שהרבה רופאים עושים.

דרור ברלי
30-09-21, 10:12
לא אמרתי שלא צריך לבדוק. צריך וחצי.
בסוף מוכרחים לעבוד על פי החוק.
מצד שני, כשזה הופך למין עניין פורמלי, אל תתפלא שעושים את זה חפיף.
תחשוב מה יקרה אם יחליטו להחמיר - אני לא יודע כמה תאונות יימנעו, אבל אני בטוח מעבר לכל ספק שיקחו את הרשיון מנהגים/ות מבוגרים/ות בריאים/ות לגמרי רבים/ות מאוד.

תשאל אנשים בגילאים האלה מה משמעות רשיון נהיגה עבורם - מבחינתם זו עצמאות. אלה רגליים. זה ההבדל בין להיות נייד ועצמאי או תלותי וכמעט נכה. אצל מבוגרים רבים זה גם עניין של כבוד עצמי - הם יעשו הכל כדי לשמור על שארית כבודם, לא להיות תלותיים ולהזדקק לעזרה.
במקרה של נהג אוטובוס - זו גם פרנסתו. בגילו, מי היה מקבל אותו לעבודה כלשהי?.... אחד כזה, לקיחת הרשיון משמעותה המיידית היא השלכתו למעגל הקצבאות והעוני. מצד שני - לנהג אוטובוס אחריות כבדה על עשרות נוסעים... זה לא פשוט. הנושא באמת בעייתי ורגיש.

אני גם מתקומם קצת כנגד ההיתפסות הפופוליסטית ל"מספר הרשעות". נכון ש- 51 הרשעות זה מספר מבהיל. מצד שני, הבחור נהג 50 ומשהו שנה וכל מי שהתעסק פעם בכל מיני עבודות נהיגה/רכיבה כמו שליחויות למשל, יודע שקל מאוד לצבור עשרות דו"חות על שטויות. כל דו"ח דבילי על מספר מלוכלך, על פנסי ערפל, כל הורדה מהכביש בגין צמיגים בולטים או כל שטות אחרת, שקיללתם קצת והלכתם לשלם בדואר ושכחתם ממנו, נשאר לדראון עולם בגליון שלכם כ"הרשעה" שאחר כך, אם חס וחלילה תהיו מעורבים בתאונה, יספרו לכם בצעקות בתקשורת. אז קחו בפרופורציה.

אני בכלל הייתי מחפש קודם כל את האשם המיידי בכ-70% מהתאונות הקטלניות - טמבלפון סלולרי - ולא רק את הטמבלפון של נהג האוטובוס. בהחלט יש מצב שזה גם הטמבלפון של מישהו מנהגי הרכבים האחרים שמעורבים בתאונה. אז בכלל, אל תמהרו להאשים מישהו ספציפי לפני שפורסמו מסקנות בוחני התאונות של המשטרה לגבי הגורמים לתאונה ומי אשם (בהנחה שהמשטרה מפרסמת רק את האמת ואנחנו מאמינים לה).

מיכה100
30-09-21, 10:24
הבדל עצום בין נהיגה באוטו פרטי ובין הובלת נוסעים באוטובוס.
אוטובוס, מעבר לגודל והמשקל, זה נסיעות ארוכות ומתישות - הוא מצריך כושר ריכוז ויכולת נהיגה הרבה מעל נסיעות מזדמנות בפרייבט.
לי אישית לא נשמע סביר נהג בן 76 מאחורי ההגה של אוטובוס.

המשוטט
30-09-21, 10:29
דרור
מכיר באופן אישי כמה נהגי טריילרים ואוטובוסים שנוהגים 40 ו 50 שנה בלי הרשעה אחת.

הם נהגים - היום יש נוהגים ....

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

דרור ברלי
30-09-21, 10:32
דרור
מכיר באופן אישי כמה נהגי טריילרים ואוטובוסים שנוהגים 40 ו 50 שנה בלי הרשעה אחת.

הם נהגים - היום יש נוהגים ....

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

נו?
אחד שנוהג על אוטובוס יותר מ-50 שנה, בטח עם נסיון מליילנד-טייגר ושאר כלים של פעם שבאמת הצריכו נהג אמיתי. אז?..... בדיקות הבריאות והראייה צריכות להיות אמיתיות ורציניות. אבל כולנו יודעים שרופא המשפחה שמכיר אותנו שנים רבות חותם בקלות מפחידה על כל דבר.

ואני מזכיר שוב - חובה לבדוק את עניין הטמבלפון. היום זה הגורם מס' 1 לסטיות מנתיב ולפני נתוני משטרת ישראל עצמה, האחראי לכ-70% מהתאונות הקטלניות - אבל זה גם הנושא האחד והיחיד שנזהרים מלטפל בו באופן סיסטמטי. הטכנולוגיה שתמנע מטלפון לפעול ברכב שנמצא בתנועה קיימת, אבל נזהרים לא ליישם אותה. עאלק "גזירה שהציבור לא יעמוד בה". איזה טימטום. איזו איוולת.

Juv
30-09-21, 10:50
חבל שהדיונים האלה, שנוגעים בדברים חשובים, עלים רק כשקורה משהו כ"כ נורא.
נכון שכל אדם הוא עולם ומלואו, אבל לא נכון לנסות להוריד מספרי הורגים ופצועים עם החלטות שנגזרות מתאונה בודדת.

בסוף, להבנתי המוגבלת, תאונה כזאת היא כמעט "ברבור שחור". כיום, סטטיסטית, הרבה יותר בטוח מאשר לפני עשר שנים, לנהוג או לנסוע במכונית - רוב ההרוגים הם רוכבי דו-גלגלי(לסוגיו השונים) או הולכי רגל. ואז, במקום לדון בדברים שבאמת יכולים לחסוך הרבה הרוגים ופצועים קשה, מתעסקים לעומק בנושאי קיצון שההשפעה שלהם על המספרים הגדולים כמעט זניחה.

דרור ברלי
30-09-21, 11:08
כי נמחקה משפחה שלמה. אמא ושלושה ילדים.
זה משהו קורע לב. אי אפשר להתעלם מזה.

tom1105
30-09-21, 11:20
אני אתן נקודה נוספת...
אלו נהגים מקצועיים, זוהי פרנסתם (אוטובוסים / משאיות).
כל עוד המדינה לא מורידה את גיל הפנסיה לעוסקים במלאכות הללו, אי אפשר לבקש מהם לפרוש בגילאים מוקדמים יותר באופן גורף...

או כמו שכתבו לפני, "החוק היבש לא נרטב אף פעם..."

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

IlanHadar
30-09-21, 11:34
כל עוד המדינה לא מורידה את גיל הפנסיה לעוסקים במלאכות הללו, אי אפשר לבקש מהם לפרוש בגילאים מוקדמים יותר באופן גורף...

אכן זו הנקודה,
האיש נהג, התפרנס. כמה אתם חושבים נהג אוטובוס חוסך לפנסיה שלו? עם תוחלת חיים שעולה ועולה. אל תתפלאו לראות אנשים בני 75 ומעלה ממשיכים לעבוד. כנראה שגם חלקנו הגדול.

תאונה נוראית אין ספק. בעוד יומיים כולנו נשכח עד התאונה הבאה.

ד ו ר ו ן
30-09-21, 11:44

לפי הפרסומים לאיש 51 עבירות תנועה כולל משמעותיות כולל תאונה במתאר די זהה של מעבר לנתיב הנגדי והתנגשות ברכב שבא ממול.

זה נשמע יותר כמו אירוע של נהג ספציפי מאשר הגיל.

את עניין ירידת הכושר בגיל אפשר לבדוק עם מבחן כשירות, אבל עבירות תנועה משמעותיות מצטברות של נהג ציבורי זה בעיה מערכתית שלא ידעה להתייחס כסכנה פוטנציאלית לבדיקה.

ד ו ר ו ן
30-09-21, 11:45
אני אתן נקודה נוספת...
אלו נהגים מקצועיים, זוהי פרנסתם (אוטובוסים / משאיות).

או כמו שכתבו לפני, "החוק היבש לא נרטב אף פעם..."

רק שהוא עבר את גיל הפנסיה, אז מה הקשר לטיעון הזה?

ש01
30-09-21, 11:49
ואם כבר,
לפני מס' שנים, במסגרת מגזין החדשות בשבת (אאל"ט) צולמה גברת אחת, מוכרת ומפורסמת, נוהגת בכביש הערבה ב 120 קמ"ש, כשביד אחת סיגריה.
היא נסעה לבקר את הילד שהיה במעצר בית אצל כושי.
הילד היה בן למעלה מ-60.
הגברת בת 92...

מי זו?
לא זוכר את שמה (רק את שם המשפחה),
רמז: בעלה המנוח היה שתום עין, גנרל, שר, חובב עתיקות ויש אומרים שגם נערות...

מאיר אלוני
30-09-21, 12:05
לפי עדויות הנוסעים הנהג נסע מוזר
איבד את בתו ושלושה מנכדיו בתאונה: "איך אפשר לקבור ארבעה פרחים?" (ynet.co.il) (https://www.ynet.co.il/news/article/bkdoeexnf#autoplay)

om2
30-09-21, 12:15
ספציפית במקרה הזה זה קרה בגלל שהוא השתולל בכביש
פחות הפריע לי הגיל כמו זה שיש לו 50+ עבירות תנועה

אדם עם כ"כ הרבה עבירות תנועה לא צריך להיות נהג
בטח ובטח לא נהג אוטובוס
קל וחומר לא נהג אוטובוס של ילדים

מבחינת גיל?
יש אנשים שבגיל 76 עדיין צלולים ויכולים לתפקד
ויש כאלה שכבר בגיל 50 שופכים לאגר

דור אריאל
30-09-21, 12:29
ספציפית במקרה הזה זה קרה בגלל שהוא השתולל בכביש
פחות הפריע לי הגיל כמו זה שיש לו 50+ עבירות תנועה

אדם עם כ"כ הרבה עבירות תנועה לא צריך להיות נהג
בטח ובטח לא נהג אוטובוס
קל וחומר לא נהג אוטובוס של ילדים

מבחינת גיל?
יש אנשים שבגיל 76 עדיין צלולים ויכולים לתפקד
ויש כאלה שכבר בגיל 50 שופכים לאגרהשאלה איך ממינים אותם ונותנים רק למי שבאמת צלול ומגיב מהר לנהוג אוטובוס

דרור ברלי
30-09-21, 12:32
ואם כבר,
לפני מס' שנים, במסגרת מגזין החדשות בשבת (אאל"ט) צולמה גברת אחת, מוכרת ומפורסמת, נוהגת בכביש הערבה ב 120 קמ"ש, כשביד אחת סיגריה.
היא נסעה לבקר את הילד שהיה במעצר בית אצל כושי.
הילד היה בן למעלה מ-60.
הגברת בת 92...

מי זו?
לא זוכר את שמה (רק את שם המשפחה),
רמז: בעלה המנוח היה שתום עין, גנרל, שר, חובב עתיקות ויש אומרים שגם נערות...

רות דיין ז"ל (נפטרה בפברואר השנה, בגיל 104) אכן המשיכה לנהוג מדי יום ביומו, עד גיל מופלג. הלוואי על כולנו בריאות וצלילות כמו שהיא הפגינה.

רק ביום שני האחרון חזרתי מהדרום בג'ימני על כביש הערבה. המהירות המותרת 90 קמ"ש שזו שערוריה בפני עצמה (כי במהירות הזחלנית הזו פשוט נרדמים). מאז שאני עובד בהדרכות אני די מקפיד על נושא המהירות כי לא בא לי לאבד את הרשיון ואת הפרנסה - פה ושם חרגתי קלות לכיוון ה-100 (זה במסגרת המרווח שהמשטרה מאפשרת. השוטרים לא יבזבזו את זמנם וזמנך על 95-99 קמ"ש), והרגשתי אשכרה כמו מטרה/מחסום על הכביש. כולם כולל כולם, כולל אוטובוסים, עקפו אותי. לא היתה ברירה אלא להעלות מהירות.
חלק גדול מהעוקפים היו על 120 וגם יותר. אני לא מנסה להצדיק את זה, על פי החוק היבש זו עבירה גסה וגם רוב הכביש (מיטבתה צפונה, נתיב אחד לכל כיוון) לחלוטין לא מתאים למהירות הזו, אבל זה קצב התנועה. אז מה לעשות?..... אם אתם שואלים אותי? מבחינת סיכון נטו - בטוח יותר לנסוע בקצב התנועה ולא משנה מה מהירות התנועה, מאשר במהירות המותרת ולא משנה מהי.

כי מה שמסוכן זו לא המהירות לכשעצמה, אלא הפרשי המהירויות בין המכוניות. יותר נכון "מהירות הסגירה". רכב איטי גורם לרכבים מהירים לסגור עליו במהירות ולבלום, ו/או לצאת לעקיפה, שבכביש דו סיטרי כמו כביש הערבה, היא לכשעצמה הפעולה המסוכנת.

נסיעה איטית במופגן יוצרת אצל נהגים אחרים את התופעה המוכרת בשם Road-rage (זעם-כביש) כלומר גורמת להם להתעצבן, ואז הם עוקפים בפראות. תופעת הזחילה על 60-80 קמ"ש בנתיב שמאלי ו/או אמצעי בכבישים מהירים עם שלושה נתיבים היא אחת הנגזרות המקוממות והמסוכנות בהקשר הזה - עבירה מסוכנת ביותר שמשטרת ישראל מקפידה שלא לאכוף.

---------------------------------------------------

המציאות של אנשיםמבוגרים שממשיכים לעבוד הרבה מעבר לגיל הפנסיה זה לא נדיר ואפילו מאוד נפוץ ועם העליה בתוחלת החיים והעלאת גיל הפנסיה הצפויה, זה עניין שימשיך להתפשט ביתר שאת - יוקר המחיה בישראל יצר מצב שלחלק גדול מהציבור אין יכולת כלכלית להפריש לפנסיה (או שהפנסיה שלהם קטנה עד גיחוך) והוא מוכרח להמשיך לעבוד כדי שיוכל לחיות בכבוד מינימלי. פשוטו כמשמעו. זה כולל גם נהגי אוטובוס, ששכרם כידוע מעליב (כ-40 שקלים לשעה), ולא רק שלא מאפשר להתעשר, אלא מספיק בקושי כדי לחיות, להחזיק את האף מעל למים. לא יותר. וגם זה בצמצום.

איל מ
30-09-21, 12:39

לא חוכמה! אתה כותב מפוזיציה ;)

דרור ברלי
30-09-21, 12:45
הזמן עף חבוב. אני כבר בן 55. ריח האדמה הולך ומתחזק.
עוד מעט גם אתה תהיה בפוזיציה. נראה מה תכתוב אז....

דרור ברלי
30-09-21, 14:49
כדי שתקבלו פרופורציות....

מצוטטת מודעת דרושים לנהגי אוטובוס:

לחברת XXXXX חברת ההיסעים הגדולה בענף, דרושים/ות נהגים/ות אוטובוס להסעות עובדים, תלמידים ועוד.
מענק ענק על סך 10,000 ש"ח
שכר שעתי - 32.75
אשל - 15 ש"ח ליום עבודה
הבטחת הכנסה - 6,200
תנאים סוציאליים ע"פ חוק
בונוס חבר מביא חבר
בכפוף להסכם הענפי.

דרישות התפקיד

חובה רשיון D + ת 84
בעלי תודעת שירות גבוהה
בעלי ניסיון
לפרטים - XXXXXXXXXXXXXXXXXX
המשרה פונה לנשים וגברים אחד!

ואני שואל אתכם: בנאדם שעובד בתנאים כאלה ובשכר כזה, פחות מ-33 שקלים לשעה, יכול להפריש לפנסיה?..... הוא יוכל להפסיק לעבוד בגיל 67?....................

gilur
30-09-21, 15:09
יש פה עניין הרבה יותר גדול לדעתי: "תחזוקה מונעת" או תחזוקת שבר..
באיגוד התעופה העולמי (או איך שקוראים לו) החליטו שטייסים בגיל 65 מפסיקים להטיס נוסעים.
נקודה.
מסכים - זה אכזרי להוריד נהג מהכביש רק בגלל יום ההולדת שלו. ובאותה מידה אכזרי לתת לו לנהוג בחוסר אחריות.
יש לי חבר שנלחם כמה שנים להוריד את אבא שלו מהכביש כשזה כבר היה בחוסר יכולת תיפקודית אבל לא הכיר בזה והמשיך להתניע את הרכב ונסוע בו. איך הוא אמר לי "הוא כבר לא רואה את הצבע ברמזור, אבל נוהג..."

המדינה צריכה לחשוב טוב טוב איך מוודאים מי כשיר לנהוג, מי כשיר להוביל אחרים ומי לא כשיר לאף אחד מאלה ולדעתי - כמו שכתבו כאן בלי קשר למספר הרשעות. אולי... לטיבן (או חומרתן יותר נכון*)
ד"א, אם תהפכו רגע את הגלגל - זה בדיוק כמו שלנהג חדש מצמצמים את כמו הנוסעים שיכולים להתלוות אליו.

דרור - לעניין "סירוס" הטלפונים בנהיגה - עוד לא שמעתי על פטנט שיסרס כתיבת הודעות ולא יפריע לנווט וזה כבר גול עצמי.

דרור ברלי
30-09-21, 15:34
אין לי מושג בטכנולוגיה של טלפונים, אבל כל ילד יודע שאפליקציות הניווט כמו WAZE וכמו כל תוכנות הניווט שאנחנו משתמשים בהן בשטח, מבוססות על רכיב GPS, לא על קליטה סלולרית. עובדה שהן פועלות מצוין גם באיזורים ללא קליטה.

להבנתי ולדעת מומחים גדולים ממני שעוסקים בתחום, אין שום בעיה להתקין ברכב (ברכב - לא בטלפון!) רכיב משבש קליטה סלולרית שיפעל כשהרכב בהילוך, ולא יאפשר לטלפון לפעול - לא חיוג, לא העברת מסרונים, לא גלישה וכו' - כל עוד בורר ההילוכים משולב בהילוך והרכב בתנועה. GPS ימשיך לפעול. תוכל להשתמש באפליקציות ניווט ותו לא.
רוצה לנהל שיחות? עצור בצד. שים את הבורר בפרקינג או בניוטרל ושחק בטמבלפון להנאתך.

אנשים אחרים באוטו רוצים להתעסק בטלפונים שלהם? בעיה שלהם. במטוס דורשים מכם לכבות את הטלפון או לשים אותו במצב טיסה ואתם מצייתים בלי להתווכח? תעשו את זה גם באוטו. לא יקרה לכם כלום. רובכם חייתם ונהגתם ככה הרבה שנים וזה לא הפריע לכם.

והיה שקרתה תאונה ולאחר בדיקה מדוקדקת התברר שאחד המעורבים בה ביצע ברכב שינוי שאיפשר לטלפון לפעול כשהרכב בתנועה - שייכנס לקלבוש להרבה שנים. אני לא צוחק. אני אולי עוד לא יכול להתחייב לכם שהתאונה הזו קרתה בגלל טמבלפון, אבל ממש לא נתפלא אם כן - כי רוב הסטיות מנתיב הן בגלל הסחות דעת שמקורן בטלפונים ומסכים וכעקרון - טמבלפון באוטו הוא רוצח פסיכופט שרק ממתין להפיל אתכם בפח.

אז למה אין מוצר כזה בשוק? אולי בגלל חשש הרגולטורים מהתנגדות הציבור שתתעורר?... אולי בגלל חשש הרגולטורים מכוחן העצום של חברות הסלולר והטכנולוגיה?..... כי אנחנו מכורים לטכנולוגיה, בעיקר לטכנולוגיה בידורית. למסכים המרצדים. כולנו. גם אתם וגם אני. זה גם לא מוצר שמישהו ירכוש מיזמתו - אלא יצטרך להיות מותקן בכלי הרכב ע"י היצרנים עצמם, באופן בלתי ניתן להסרה/פריצה, מכוחה של חקיקה. ביחד עם איסור מוחלט על הימצאות מסכים במכוניות, על פי חוק. כי מתים מזה.
אבל בעידן שבו חיינו מתנהלים ממכשיר סלולרי, הרגולטורים פוחדים להתעסק בדבר הכל כך רגיש ונפיץ הזה. "גזירה שהציבור לא יוכל לעמוד בה" עאלק. הם מעדיפים להמתין לכלי רכב אוטונומיים ועד אז - שתמותו בהמוניכם על מזבח הסלולר והמסכים. כולם יצקצקו בלשון יום-יומיים וישכחו מזה. עד לתאונה הספקטקולרית הבאה.

yosss
30-09-21, 15:55
חסימה סלילרית לא ישימה מכמה סיבות.
החסימה יוצרת בועה של הפרעה.
גם לנוסעים ברכב תהיה ביץעיה להוציא שיחות.
אם מישהו יהיה קרוב לרכב תהיה לו בעיה להוציא שיחות.
כדי לבצע חסימה טובה תהיה הפרעה לטווח של מטרים עד עשרות מטרים מחוץ לרכב.
לא ניתן ליצר מכשיר חסימה על ידי יצרן הרכב, כל מדינה עם תדרים שונים.
אם מדובר על התקנה מקומית אין בעיה לנתק את המערכת.
תדרים משתנים כל הזמן. כל פעם צריך להחליף מכשיר חסימה.

לא הכל קונספירציה

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

om2
30-09-21, 16:12
השאלה איך ממינים אותם ונותנים רק למי שבאמת צלול ומגיב מהר לנהוג אוטובוס

טסט כמו לרישיון רכב.
טסט פעם בשנתיים

איל מ
30-09-21, 16:23
דרור,
ראשית התייחסותלנושא משני. אני מודע בהחלט לפוזיציה שאורבת מעבר לסיבוב. לא מתכנן לחיות עד אז. ראיתי את התהליך על יותר מדי קרובים ויקרים.
שנית, לגבי שיבוש. ההנחה שלך שזה לא יקרה בגלל שאנשים יצעקו חמס היא נכונה, אבל טכנולוגית, הגם שזה אפשרי בהחלט, זה לא אמור לעבוד על שבש, כיאפליקציית ניווט צריכה גם תקשורת סלולרית בשביל עדכוני תנועה, מפות אונליין וכו....
לכן זאת צריכה להיות הגבלה שבאה מתוך הטלפון עצמו.
לחילופין, בסקודות הראשונות עם קישוריות לטלפון, מהרגע שהתחברת, האוטו לא נתן לתפעל את הטלפון, אלא דרך תפריטי הרכב וכפתורי ההגה. שם זה היה מטופש כי כן יכולת לסמס, אבל בשיטה של לעבור אות אות ולגלול עד שהגעת לאות הרצויה. כל מילה הצריכה איזו דקה של להסתכל על לוח השעונים ...
קיצור, המגבלה היא (שוב) הגורם האנושי, ולא הטכנולוגיה

yosss
30-09-21, 16:24
אולי לא בתדירות או באיכות הנכונה, אבל כבר קיים "טסט" לנהג.
https://www.kolzchut.org.il/he/%D7%91%D7%93%D7%99%D7%A7%D7%94_%D7%A8%D7 %A4%D7%95%D7%90%D7%99%D7%AA_%D7%91%D7%97 %D7%99%D7%93%D7%95%D7%A9_%D7%A8%D7%99%D7 %A9%D7%99%D7%95%D7%9F_%D7%A0%D7%94%D7%99 %D7%92%D7%94_%D7%9C%D7%A0%D7%94%D7%92%D7 %99%D7%9D_%D7%9E%D7%91%D7%95%D7%92%D7%A8 %D7%99%D7%9D

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

ד ו ר ו ן
30-09-21, 16:37
במקרה של נהג אוטובוס - זו גם פרנסתו. בגילו, מי היה מקבל אותו לעבודה כלשהי?.... אחד כזה, לקיחת הרשיון משמעותה המיידית היא השלכתו למעגל הקצבאות והעוני. מצד שני - לנהג אוטובוס אחריות כבדה על עשרות נוסעים... זה לא פשוט. הנושא באמת בעייתי ורגיש.
אני גם מתקומם קצת כנגד ההיתפסות הפופוליסטית ל"מספר הרשעות". נכון ש- 51 הרשעות זה מספר מבהיל. מצד שני, הבחור נהג 50 ומשהו שנה וכל מי שהתעסק פעם בכל מיני עבודות נהיגה/רכיבה כמו שליחויות למשל, יודע שקל מאוד לצבור עשרות דו"חות על שטויות..
שטיות ותירוצים.
אבי עבד כנהג מקצועי משך זמן לא שונה בהרבה מהנהג המדובר.
צבר עבירות תנועה זניחות במספר פחות מכף יד אחת.
כמורה נהיגה, ידע שאם נתפס על עבירה משמעותית נשלל לו רשיון העבודה כמורה, אבל בסגנון נהיגה שלו זה לא היה רלוונטי כמשהו להרתעה.
אבל בשביל הפחות מקפידים, זה לבד תמריץ לא מבוטל לנהגים מקצועיים:
תתפרע=תאבד את הפרנסה.

דרור ברלי
30-09-21, 17:17
דרור,
ראשית התייחסותלנושא משני. אני מודע בהחלט לפוזיציה שאורבת מעבר לסיבוב. לא מתכנן לחיות עד אז. ראיתי את התהליך על יותר מדי קרובים ויקרים.

גם אני לא מתכנן להגיע ליום שאצטרך ללבוש טיטול ושפיליפינית תנגב לי ת'תחת ותדחף אותי בכסא גלגלים. כאילו שישאלו אותנו.....
נראה כמה אומץ יהיה לנו להפסיק לאכול ולהפסיק לקחת את התרופות - פשוט כדי להתפגר קצת יותר מהר.....

מה שיש היום זה עלייה בתוחלת החיים/אורך החיים - על חשבון איכות החיים.
פעם היינו גומרים בשיא. גבר בן 45-50, עובד פיזי, בריון מסוקס, חוטף דלקת ריאות בחורף ולא מתעורר בבוקר.
היום בנאדם בן 70-75 כבר לא נחשב ל"זקן". מקבל ים של תרופות ומושך עד 83-85 ויותר בקלות. אבל הוא כן מבוגר וכבר לא כשיר כמו פעם. לראות אחד כזה נאלץ להמשיך לנהוג באוטובוס כל היום בשכר מבזה רק כדי להביא קצת אוכל הביתה, זה עצוב.
ואז יבואו ויגידו לו בפטרונות - "אתה כבר זקן, אל תנהג". הבנאדם נוהג אוטובוס כבר 50 שנה, מה הוא יעשה חוץ מלנהוג באוטובוס?... ישמור בשכר מינימום בקניון/בסופרמרקט?.... זה מה שאתם מאחלים לאבא שלכם?... לעצמכם בעוד 30 שנה?.... עצוב.

ד ו ר ו ן
30-09-21, 17:27
ואז יבואו ויגידו לו בפטרונות - "אתה כבר זקן, אל תנהג". הבנאדם נוהג אוטובוס כבר 50 שנה, מה הוא יעשה חוץ מלנהוג באוטובוס?... ישמור בשכר מינימום בקניון/בסופרמרקט?.... זה מה שאתם מאחלים לאבא שלכם?... לעצמכם בעוד 30 שנה?.... עצוב.
יותר עצוב משפחה שנמחקה.
ולמרות ההתמקדות שלך בסוגיית הגיל, עבירות ככ רבות וחלקן משמעותיות לפי הפרסומים, זה הדבר הבעייתי.

boaz avrahami
30-09-21, 19:47
לא קובעים מדיניות לפי מקרה בודד. חמור ככול שיהיה.
צריך להסתכל בסטטיסטיקה.

לפי זה למשל צריך למנוע מצעירים עד 25, מבוגרים מעל 74 ומערבים רשיון.
מותר לנהוג רק מגיל 25-45 ומגיל 55-74 ולערבים אסור.

מתאים לכם?
אגב, באופנועים וטרקטורונים ערבים וצעירים מככבים יותר חזק.

לכביש יש מחיר כמו למלחמה.
ישראל ביחס לעולם עם צפיפות לקמ כביש גבוהה, מנטליות רעה ולמרות זאת במקום סביר ביחס לתאונות דרכים.

תתקדמו

https://www.gov.il/BlobFolder/reports/trends_2017/he/research_megamot_2017_4.pdf

נדב42
30-09-21, 20:01
יש הבדל בין נהיגה לצורך עצמאות לבין הובלת נוסעים בשכר.

ויש הבדל בין נהיגה ברכב פרטי לבין נהיגה באוטובוס.

מדובר באדם מבוגר, הרבה מעבר לגיל פרישה, שנוהג (ככל הנראה) קילומטרים רבים על רכב כבד עם הרבה נוסעים.

לדעתי האישית זה לא נכון.

אפשר להשאיר את רשיון הנהיגה לטובת העצמאות האישית, אבל ראבקום, לא בתור נהג רכב ציבורי כבד.

במקרים חריגים של צורך פרנסה, לאפשר נהיגה במונית, אפילו מונית שירות.

זו דעתי האישית ...

Saar
30-09-21, 20:57
יותר עצוב משפחה שנמחקה.
ולמרות ההתמקדות שלך בסוגיית הגיל, עבירות ככ רבות וחלקן משמעותיות לפי הפרסומים, זה הדבר הבעייתי.
היום פרסמו שבארבע השנים האחרונות לא היו לו עבירות כלל...

שמעון.פ
30-09-21, 21:07
דוד שלי נהג בגיל מבוגר באופן מסוכן
ולילדים שלו לא היה נעים לומר לו זאת.
יום אחד נכנס לצומת בלי שהבחין ברכב חוצה
(לצד השני לא קרה כלום)
ופונה לבית חולים במצב קל מאוד.
ילדיו שמחו.

אני חוזר ואומר לילדים שלי ברגע שתבחינו
שאני לא נוהג טוב, אל תתבישו לומר לי.
באותו יום אני מחזיר את הרישיון.
לא רוצה על המצפון שום תאונה.

ד ו ר ו ן
30-09-21, 21:27
היום פרסמו שבארבע השנים האחרונות לא היו לו עבירות כלל...

ועדיין היו 50 לפני זה.. ועדיין לפי הפרסום הייתה בעבר תאונה במתאר זהה של מעבר לנתיב הנגדי.

יסלחו לי אלו שמנסים לרדד את המצב, אבל נהג רכב ציבורי עם 50+ עבירות.. לא עובר טוב בגרון.
לי לפחות.
עוד אמרו שהאוטובוס תקין לחלוטין ונסע לאט בעיקול, אז מה נשאר אם לא נהג?

Asaf-a
30-09-21, 22:01
לי לא ברור מה הטעם מעל X עבירות להמשיך לתת עבירות וקנסות ולא לשלול הרשיון לצמיתות או לפחות לשלול לשימוש שאינו אישי.

השיטה של עשרות רבות של עבירות היא סוג של מס או תשלום ״ביטוח״ על הסיכון המוגבר, הרי נהג עבריין מועד עם רקורד עשרות רבות של עבירות כבר לא ישתנה.

דוגמה נוספת היא הנהג שדרס ביום כיפור האחרון, יש לו רזומה מרשים של עבירות.

Asaf-a
אסף.א

gilur
30-09-21, 22:40
יש הבדל בין נהיגה לצורך עצמאות לבין הובלת נוסעים בשכר.

ויש הבדל בין נהיגה ברכב פרטי לבין נהיגה באוטובוס.

מדובר באדם מבוגר, הרבה מעבר לגיל פרישה, שנוהג (ככל הנראה) קילומטרים רבים על רכב כבד עם הרבה נוסעים.

לדעתי האישית זה לא נכון.

אפשר להשאיר את רשיון הנהיגה לטובת העצמאות האישית, אבל ראבקום, לא בתור נהג רכב ציבורי כבד.

במקרים חריגים של צורך פרנסה, לאפשר נהיגה במונית, אפילו מונית שירות.

זו דעתי האישית ...

נדב, התאפקתי מקודם לא להיכנס לפינה הזאת ומשכת אותי :)
בתאונה (ברובן) ישנם שני כלי רכב. אחד אשם והשני בדר"כ קורבן של הטעות.
זה לא משנה אם נהג האוטובוס יהיה זה שמסמס (לשיטתו של דרור) או הנהג שבא ממול.
כל אחד מהם יכול להרוג את כל נוסעי האוטובוס.

לי לא ברור מה הטעם מעל X עבירות להמשיך לתת עבירות וקנסות ולא לשלול הרשיון לצמיתות או לפחות לשלול לשימוש שאינו אישי.

השיטה של עשרות רבות של עבירות היא סוג של מס או תשלום ״ביטוח״ על הסיכון המוגבר, הרי נהג עבריין מועד עם רקורד עשרות רבות של עבירות כבר לא ישתנה.

דוגמה נוספת היא הנהג שדרס ביום כיפור האחרון, יש לו רזומה מרשים של עבירות.

Asaf-a
אסף.א

אסף, העבירה הראשונה שרשומה לי היא כניסה לדרך ירושליים ביפו בשעה 08:27 - לנת"צ. היה מותר רק מ- 08:30 .
אבל הייתי אז נהג צעיר (עוד לא היה המושג נהג חדש), לא הבנתי כלום מהחיים שלי ובחמישה לתשע השוטרת התפנתה לרשום לי דוח.
4 נקודות.
לא תמצא אצלי דוחות על אדומים או עצור אבל כן מתפלקת לי מהירות פה ושם (107 בדרך לבאר שבע ...)
אני לא בטוח שאני מסכן חיי אדם כמו נהג שעובר אדומים באופן שיטתי או נוהג תחת השפעת אלכוהול וסמים.
סתם להוריד מהכביש כי הגעתי למספר מסויים נשמע לי פחות נכון

Asaf-a
30-09-21, 22:43
אין לנו מחלוקת, אפשר לחשוב מה המספר הנכון או תדירות העבירות, אבל עשרות רבות של עברות (חמורות, אין דין רמזור אדום כדין חריגה של 15 קמש) זה סיפור אחר, לא נראה לי שתואם הפרופיל שלך…

Asaf-a
אסף.א

gp1
01-10-21, 01:28
לפי מה שדווח ...ב- 20 שנים האחרונות ,,,הוא לא חטף דוחות (אין עברות)..ומי שנוהג קלומטראז'ים חוטף דוחות .. אני בחודש האחרון חטפתי הורדה מהכביש על רכב שכור שהיה ברשותי רק יומיים והשוטר התעקש לרשום את ההורדה על שמי על אף שהרכב שכור ...אז יש לי עוד עברה ברזומה לשארית חיי ... ואז הוייז בלבל אותי ..אני לא אלוף בנת"צי ת"א אז חטפתי השבוע על נת"צ בקינג ג'ורג' שנסעתי בלוק אחד בנת"צ, אז עוד עברה ברזומה לשארית חיי .....באסה, רשיון לאוטובוס כבר לא אקבל.... אז לגבי 50 הדוחות שלו....הייתי מרגיע ......ובמקרה של התאונה הזאת יש חשד לאירוע לבבי בנהג שגרם לתאונה ....

דור אריאל
01-10-21, 06:53
לפי מה שדווח ...ב- 20 שנים האחרונות ,,,הוא לא חטף דוחות (אין עברות)..ומי שנוהג קלומטראז'ים חוטף דוחות .. אני בחודש האחרון חטפתי הורדה מהכביש על רכב שכור שהיה ברשותי רק יומיים והשוטר התעקש לרשום את ההורדה על שמי על אף שהרכב שכור ...אז יש לי עוד עברה ברזומה לשארית חיי ... ואז הוייז בלבל אותי ..אני לא אלוף בנת"צי ת"א אז חטפתי השבוע על נת"צ בקינג ג'ורג' שנסעתי בלוק אחד בנת"צ, אז עוד עברה ברזומה לשארית חיי .....באסה, רשיון לאוטובוס כבר לא אקבל.... אז לגבי 50 הדוחות שלו....הייתי מרגיע ......ובמקרה של התאונה הזאת יש חשד לאירוע לבבי בנהג שגרם לתאונה ....

לא מדוייק ,
ב 2017 הוא עבר באור אדום ו כמה שנים לפני הוא חצה פס הפרדה ופגע ברכב

ד ו ר ו ן
01-10-21, 07:33
לפי מה שדווח ...ב- 20 שנים האחרונות ,,,הוא לא חטף דוחות (אין עברות)..ומי שנוהג קלומטראז'ים חוטף דוחות .. אני בחודש האחרון חטפתי הורדה מהכביש על רכב שכור שהיה ברשותי רק יומיים והשוטר הדוחות שלו....הייתי מרגיע ......ובמקרה של התאונה הזאת יש חשד לאירוע לבבי בנהג שגרם לתאונה ....
וקצין משטרה שהתראיין וכתב ערוץ 12 אמרו אחרת.. שהדוח האחרון היה לפני 4 שנים.
והבדיקה הרפואית שפורסמה לא מצאה משהו לבבי.
רק ממחיש לך כמה בעייתי להבין את הרקע.

אני לא מקבל את זה כפשוטו את אמירה שמי שנוהג מקבל דוחות, בטח לא אם המספר 50 נכון.

omri_t
01-10-21, 08:10
לא. לדעתי אדם בן 76 לדעתי לא יכול להיות נהג מקצועי שמסיע נוסעים בשכר ברכב עם נוסעים רבים.
הוא גם לא יכול להיות טייס.
גם לא נהג רכב כבד.
הוא גם לא יכול להיות מפעיל מנוף.

לא פוליטיקליקורקט- וזה לא מעניין אותי.
יש גיל בו חושיו של אדם נחלשים
וכושרו הפיזי והמנטאלי משתנה.
אני משוכנע שתמצאו המון דוגמאות הפוכות.
אני גם יכול למצוא לכם ילדים בני 6 עם יכולות מדהימות... ועדיין אנחמו לא רוצים שהם ינהגו או יחצו כביש לבד .

ואין כל סיבה לקחת מהם את הרשיון.
שינהגו אם הם כשירים.
אבל לא כנהגים מקצועיים שמסיעים עשרות נוסעים.

המדינה צריכה לאפשר לאזרחיה לצאת לפנסיה בכבוד.
שלא יצטרכו לעבוד .
מי מהם שרוצה להמשיך יעשה זאת בתפקידים אחרים ומתאימים יותר.

אני לא בטוח שנהג אחר היה מתמודד אחרת.
לא טענתי ואיני יודע.
יש המון תאונות של נהגים מקצועיים וצעירים עם גליון הרשאות מזעזע.
בהם נדרש לטפל ביד קשה.

gilur
01-10-21, 08:34
לא. לדעתי אדם בן 76 לדעתי לא יכול להיות נהג מקצועי שמסיע נוסעים בשכר ברכב עם נוסעים רבים.
גם לא נהג רכב כבד.

......

אני רוצה להקשות עליך קצת (וכתבתי את זה מקודם):
מקבל את כל מה שאמרת על היכולות ביחס לגיל.
אבל גם כשהוא נוהג לבד, עם עצמו, הוא עדיין יכול לחצות את הנתיב לצד שני ולגרום לאותה תאונה.

חוץ מלדאוג שהוא יהיה פחות שעות על הכביש - לא שינית את המצב בהרבה. (ואולי כבר פה יש חלק מהפתרון......)

נדב42
01-10-21, 09:16
הוא יהיה פחות שעות על הכביש ועם פחות נוסעים איתו ברכב, וזה משמעותי.

בעיני זה איזון נכון יותר, וזה מידתי.

polar bear
01-10-21, 10:17
זאת ועוד - נהג מקצועי לא יכול להחליט פתאום באמצע נסיעה שהוא צריך לנוח. לשים את כל הנוסעים בצד לחצי שעה ולישון. או לדווח לרופא שאולי לפעמים יש לו קצת סחרחורת כי מיד יאבד את הפרנסה. שזה קצת יותר מסתם לאבד רשיון נהיגה. או לבקש מכל הנוסעים להיות בשקט כי כבר סוף היום וקשה לו להתרכז.

לגבי לגרום לאותה תאונה- לא, לא אותה תאונה - אם תקח את הספיציפית הזו - פרייוט היה נעצר בספרינטר . בהנחה שהנהג עדין תפקד ברגע הסטיה תיקון וחזרה לנתיב קלה יותר ותופסת פחות מקום על הכביש . וגם כשבסוף הפריווט מתהפך הסיכוי שהוא יעלה באש ביחד עם 50 נערם שואף לאפס .

נדב ש.
01-10-21, 15:30
לא ניכנס לעומק לדיון של גיל פרישה מנהיגה, אבל גם אני חושב שיש גיל שצריך לדעת מתי לרדת מההגה, נהג פרטי או נהג מקצועי מבחינתי זה אותו דבר, ואם לא ברור או לא יודעים או מתכחשים מתי זה צריך לקרות אז אותה מדינה/רשות אחראית שתעשה מבחן כל שנה, כן מבחן, כן כל שנה, כמו טסט לרכב רק טסט לנהג. עד כאן.

לגבי לצאת לפנסיה, פנסיה עלובה במדינה הזאת, כזאת שאתה מת מרעב.
כן מי שבדק כמה יש לו בקרן וניסה למשוך את הפיצויים כי הוא זקוק להם מסיבה x/y/z יגלה שגם כאן המדינה "משתתפת" איתכם גם בזה, בערך 35% מיסים, כן מיסים!!! לשלם "להם"!!על מה ששלכם ומגיע לכם! במלואו, לדעתי.
אז למה לעזאזל צריך לשלם מיסים על כסף שכל החיים עבדתם וחסכתם? מישהו מהתחום שיסביר במתותא.

הכותב לא מבין כלום בזה ואין לו מושג בכלום.

ADaShim
01-10-21, 16:07
כן מי שבדק כמה יש לו בקרן וניסה למשוך את הפיצויים כי הוא זקוק להם מסיבה x/y/z יגלה שגם כאן המדינה "משתתפת" איתכם גם בזה, בערך 35% מיסים, כן מיסים!!! לשלם "להם"!!על מה ששלכם ומגיע לכם! במלואו, לדעתי.
אז למה לעזאזל צריך לשלם מיסים על כסף שכל החיים עבדתם וחסכתם? מישהו מהתחום שיסביר במתותא.
על משיכת כספי פיצויים עד תקרה בעת סיום העסקה לא מוטל מס (ועדיין באופן אישי לא ממליץ למשוך).
משיכת כספי תגמולים שלא בעת פרישה לפנסיה (כנראה שלזה אתה מתכוון), מחוייבת ב- 35% מס (או מס שולי, הגבוה מבינהם).

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk

נדב ש.
01-10-21, 16:32
מי שבדק הוא בן 67, זה גיל פרישה לא?

זוהר לב
01-10-21, 17:04
ממליץ למשרד התחבורה ולמשטרה למקם שם מצלמות מהירות בשני הכיוונים כדי למנוע תאונות בעתיד.

דור אריאל
01-10-21, 17:39
ממליץ למשרד התחבורה ולמשטרה למקם שם מצלמות מהירות בשני הכיוונים כדי למנוע תאונות בעתיד.

זה לא קטע ממש מסוכן ,
הייתה שם בעיה אחרת , או צורת הנהיגה ( לא מאמין למנהל החברה שלו שהוא היה ב 50 כי לא צריך לרדת שם ל 50 )
או בעיה רפואית ( הוא לא צעיר ועבר לא מזמן ניתוח מעקפים )

עשו שם מקום יותר מסוכן עכשיו , בעליה לאלקוש בדיוק אחרי הסיבוב של נחל כזיב בנו כיכר חדשה שיש עומס תנועה פתאום מגיעים לקצה הפקק אחרי הסיבוב ,
בנוסף הכיכר היא ענקית והכביש בה צר..

ADaShim
01-10-21, 18:04
מי שבדק הוא בן 67, זה גיל פרישה לא?
בגדול, כספים שהופקדו בקופת פנסיה החל משנת 2008, ניתנים למשיכה בגיל פרישה כקצבה חודשית ולא כסכום חד פעמי. (אגב, גם הקצבה החודשית המתקבלת חייבת במס).

נדב ש.
01-10-21, 19:06
בגדול, כספים שהופקדו בקופת פנסיה החל משנת 2008, ניתנים למשיכה בגיל פרישה כקצבה חודשית ולא כסכום חד פעמי. (אגב, גם הקצבה החודשית המתקבלת חייבת במס).תודה על המידע.לא רוצה לחטוף את השרשור, נברר יותר לעומק ואולי ניפתח שרשור התייעצות בנושא הזה.שוב תודה.

gilur
02-10-21, 10:12

הכותב לא מבין כלום בזה ואין לו מושג בכלום.

התשובה הפשוטה לשאלתך הכנה (וההוגנת) היא שהמדינה שלך עניה.
היא עניה במובן שהיא לא תוכל לדאוג לך ולי לפניסה.
בגלל זה התחילו לחייב אותנו להפריש לפנסיה - כחובה ולא מבחירה.

כדי שלא תתפתה לגעת בכסף הזה עד גיל הפרישה שלך - המדינה "קונסת" אותך ב- 35% מס.
נהיה לא שווה, נכון? זה מה שהמחוקק רצה.
שתתאפק לא לגעת בכסף הזה, אחרת - שוב יהיו לו יותר מידיי רעבים להאכיל וזה גדול עליו.

asafk
02-10-21, 10:26
אני מעדיף שלא לקשור לתאונה הספציפית כי חבל אולי לעשות עוול לאדם מסויים.

נהיגה של שעות באוטובוס או משאית - קשה ומעייפת. חוק שעות עבודה ומנוחה ובאופן ספציפי שעות נהיגה - מתירני בישראל יחסית לעולם. בישראל מותר לנהוג שעתיים יותר מבאירופה.
חסרים נהגים. נהגי אוטובוסים ונהגי משא כבד - פשוט חסרים במספרים של אלפים.
ונהיגה באוטובוס או ברכב הסעות נחשבת מקצוע מצויין לפנסיונרים. לא במקרה - כי זה מחבר את הצורך של אדם בגיל פרישה להמשיך לעבוד - גם כדי להתפרנס וגם כדי להיות עסוק, יחד את המחסור בנהגים. על פניו זו עבודה נוחה, בישיבה עם מזגן ורדיו. מה רע. בפועל זה קשה ומעייף. ואין איפה לעשות פיפי. והימים ארוכים. והלו"ז מוכתב ולא גמיש.

כאן צריך לעשות ניתוח סיכונים הסתברותי. מה ההשפעה של תאונה - הנזק שעלול להיגרם? מה הסיכוי לתאונה? האם יש הבדל הסיכוי לתאונה בין נהג בן פחות מ60 לנהג בן יותר מ60? 70? יש סטטיסטיקה וצריך להשתמש בה. וההשפעה - הנזק שעלול להיגרם - ממונית או אוטובוס זעיר, או באוטובוס עירוני - קטן יותר מאשר מאוטובוס תיירים גדול. אז לא. אל תורידו אותם מההגה. אבל אולי כן להוריד מההגה של אוטובוס תיירים לטובת רכבי הסעות קטנים או אוטובוס עירוני? כאמור זו לא המלצה שלי אלא דוגמה לאיך צריך לנתח את הבעיה. וגם להבין שבסטטיסטיקה תמיד יש שוליים ותמיד יש את ההוא שבגיל 100 נוהג בסמיטריילר לאילת כל יום ומרים את המכוניות לבד בידיים.
זה לא משהו שאפשר לעשות כאן בפורום כי אין לנו את הנתונים וזה גורר השערות ומסקנות לא מבוססות.

אסף.

gilur
02-10-21, 11:38
אני מעדיף שלא לקשור לתאונה הספציפית כי חבל אולי לעשות עוול לאדם מסויים.

נהיגה של שעות באוטובוס או משאית - קשה ומעייפת. חוק שעות עבודה ומנוחה ובאופן ספציפי שעות נהיגה - מתירני בישראל יחסית לעולם. בישראל מותר לנהוג שעתיים יותר מבאירופה.
חסרים נהגים. נהגי אוטובוסים ונהגי משא כבד - פשוט חסרים במספרים של אלפים.
ונהיגה באוטובוס או ברכב הסעות נחשבת מקצוע מצויין לפנסיונרים. לא במקרה - כי זה מחבר את הצורך של אדם בגיל פרישה להמשיך לעבוד - גם כדי להתפרנס וגם כדי להיות עסוק, יחד את המחסור בנהגים. על פניו זו עבודה נוחה, בישיבה עם מזגן ורדיו. מה רע. בפועל זה קשה ומעייף. ואין איפה לעשות פיפי. והימים ארוכים. והלו"ז מוכתב ולא גמיש.

כאן צריך לעשות ניתוח סיכונים הסתברותי. מה ההשפעה של תאונה - הנזק שעלול להיגרם? מה הסיכוי לתאונה? האם יש הבדל הסיכוי לתאונה בין נהג בן פחות מ60 לנהג בן יותר מ60? 70? יש סטטיסטיקה וצריך להשתמש בה. וההשפעה - הנזק שעלול להיגרם - ממונית או אוטובוס זעיר, או באוטובוס עירוני - קטן יותר מאשר מאוטובוס תיירים גדול. אז לא. אל תורידו אותם מההגה. אבל אולי כן להוריד מההגה של אוטובוס תיירים לטובת רכבי הסעות קטנים או אוטובוס עירוני? כאמור זו לא המלצה שלי אלא דוגמה לאיך צריך לנתח את הבעיה. וגם להבין שבסטטיסטיקה תמיד יש שוליים ותמיד יש את ההוא שבגיל 100 נוהג בסמיטריילר לאילת כל יום ומרים את המכוניות לבד בידיים.
זה לא משהו שאפשר לעשות כאן בפורום כי אין לנו את הנתונים וזה גורר השערות ומסקנות לא מבוססות.

אסף.

יפה לאללה ! הרבה נקודות למחשבה.

דור אריאל
02-10-21, 12:44
דרך אגב חבל שלא שמענו שום ציוץ משרת התחבורה בנושא.

אבל מה זה חשוב לה העיקר שהיא דאגה לטמפרטורה ברכבת..

איל מ
02-10-21, 13:13
מה אתה רוצה שהיא תגיד?
או שמא אתה מעדיף שהיא תקפוץ כמו הקודמת ותשלוף שטויות מהמותן?

דור אריאל
02-10-21, 13:29
מה אתה רוצה שהיא תגיד?
או שמא אתה מעדיף שהיא תקפוץ כמו הקודמת ותשלוף שטויות מהמותן?שהיא תבדוק את נושא גיל הנהגים באוטובוסים

ד ו ר ו ן
02-10-21, 13:35
שהיא תבדוק את נושא גיל הנהגים באוטובוסים

אולי היא חכמה לחכות למסקנות החקירה?

דרור ברלי
02-10-21, 13:36
גם לא נהג רכב כבד.

בהבל פה הפכת את כל המבוגרים לדימנטים/סנילים/לא אחראים למעשיהם.
ורופא הוא כן יכול להיות?
וראש ממשלה?...
ונשיא ארצות הברית שאצבעו תרעד על הכפתור האדום?....

וכושרו הפיזי והמנטאלי משתנה.
אני משוכנע שתמצאו המון דוגמאות הפוכות.
אני גם יכול למצוא לכם ילדים בני 6 עם יכולות מדהימות... ועדיין אנחמו לא רוצים שהם ינהגו או יחצו כביש לבד .

אצל כל אחד זה בגיל אחר. רוב אזרחי ישראל כשהם על הכביש, מוכיחים יכולות קוגניטיביות נמוכות ביותר גם בגילאי 30-40. אז?
אבל אותך לא מעניין. השיטה האסקימוסית - לשלוח את הסבא/סבתא למדבר הקרח ושימותו שם, כנראה מאוד מדברת אליך.

ואין כל סיבה לקחת מהם את הרשיון.
שינהגו אם הם כשירים.
אבל לא כנהגים מקצועיים שמסיעים עשרות נוסעים.

המדינה צריכה לאפשר לאזרחיה לצאת לפנסיה בכבוד.
שלא יצטרכו לעבוד .
או. עלית על הפואנטה. אבל מדינת ישראל לעולם לא תאפשר לאף אחד מאזרחיה הקשישים להזדקן בכבוד, אם אינו מהמאיונים העליונים ויכול לממן את זה מכיסו. יוקר המחיה המטורף כאן מאלץ קשישים לבחור בין אוכל בסיסי לבין תרופות. משפחותיהם במקרים רבים קשות יום בעצמן ולא מסוגלות לעמוד בעלויות של מטפל/ת צמודים או דיור מוגן ברמה סבירה. ואז אתה רואה נהג אוטובוס בן 76 שמרוויח 6,200 שקלים לחודש. או שומר בן 75 בשער של קניון, מאוד מרתיע מחבלים..... או "נהג שינוע" בחברת השכרה שמסנג'רים אותו כל היום בשליחויות, ב-5,700 שקלים לחודש - כי הוא לא מצליח למצוא שום עבודה אחרת.
זו מדינה פושעת, מנוולת. מילימטר לא פחות. ואחר כך תשאל אותי מה יש לי נגד המדינה ולמה אני כבר שנים לא מניף את הדגל שלה....

מי מהם שרוצה להמשיך יעשה זאת בתפקידים אחרים ומתאימים יותר.

אני לא בטוח שנהג אחר היה מתמודד אחרת.
לא טענתי ואיני יודע.
יש המון תאונות של נהגים מקצועיים וצעירים עם גליון הרשאות מזעזע.

יש המון תאונות בכלל.
כי בישראל נוהגים מזעזע. כולם.
עם "גליון הרשעות מזעזע" או בלעדיו. אני מת על ההגדרה הזו "גליון הרשעות מזעזע"..... קנסות ודו"חות על עבירות תנועה הם שיטה בדוקה ויעילה לחלוב מס דרכים מהאזרחים. וכן - קנסות על עבירות תנועה הם מס דרכים ותו לא. זה סעיף משמעותי בתקציב המדינה, כפי שהודה בזמנו, מזמן, ב-96', שר אוצר אחד, יעקב מרידור קראו לו. פוליטיקאי מהדור הישן שעוד היתה לו קצת יושרה, שהיה מספיק ישר/תמים להודות בראיון לגל"צ שכשבונים תקציב, מתייחסים ברצינות לעניין הזה, שיכניס כך וכך כספים בשנה. כי מדובר במיליארדים רבים - אי אפשר להתעלם מסכומים כאלה. ואם האכיפה מזרימה סכומים נמוכים מהצפי, יושבים ומתכננים "מבצעי אכיפה" כדי להגביר את זרם המזומנים לקופה הרעבה. פרוייקטים של מצלמות-מהירות כמו "א3" נועדו רק לצורך הזה. גם אגרת הגודש המתרגשת עלינו בקרוב.
זה מנגנון רשע, שאין בינו לבין בטיחות דבר וחצי דבר. כל מהותו היא שוד של האזרחים. והוא יכול להתקיים כי האזרחים לא מתקוממים נגדו בכוח. בבריטניה למשל, האזרחים התקוממו נגד המצלמות. אלפי מצלמות חובלו/הוצתו/נשרפו/נעקרו על ידי אזרחים. כך צריך לפעול! בסוף הממשלה ויתרה והורידה את רובן.

נהג מקצועי שגומע קילומטראז' שנתי שש-ספרתי, עלול לצבור בקלות מספרי דו"חות מטורפים. אם אני מסתכל על הק"מ המצטבר של נהג אוטובוס במשך 47 שנות נהיגה שעומד על מיליוני ק"מ, ומחלק למספר הדוחות - הממוצע שלו עלול להיראות "סביר" לחלוטין.
בשנתיים שאחרי שהשתחררתי מצה"ל עבדתי בשליחויות על קטנוע - שנתיים של קריעת תחת שצברו לי מעל 20 דו"חות - רובם שטותיים כמובן, רובם גם שקריים לחלוטין, (כי עד היום דעתי היא ששוטר תנועה הוא מקצוע בזוי, גרוע יותר מזנות, נתעב כמעט כמו פוליטיקאי, וברירת המחדל שלו היא לשקר. אני לא מאמין לשוטר גם אם יגיד לי מה השעה) שקריים או לא - כל דו"ח כזה ששולם ונשכח, הוא "עבירה" בגליון ההרשעות שנשאר לדראון עולם. אחרי 30 שנה יזכירו לך שבשנת 1988 הרצועה של הקסדה שלך לא היתה מהודקת לדעתו של שוטר, או שלדעתו "נסעת על המדרכה" (בסה"כ יצאת מחצר של בניין. לא מעניין אותו) או שהחליט שהמספר שלך היה מלוכלך. מי שמלוכלך אלה רק השוטרים. לא סתם אני שונא אותם. עוד הרבה לפני שבכלל היה לי ג'יפ.

מצטער, אבל גם לא הייתי ממהר להתפעל מגליון הרשעות כזה או אחר - אני אפילו לא ממהר להאמין למערכת כשהיא מאשימה נהג בחציית צומת באור אדום, במיוחד אם מדובר בתקופה בה לא היו מצלמות בצמתים והאשמות חמורות כאלה הסתמכו על מילתו של שוטר מול מילתו של אזרח - סיטואציה בה לאזרח אין שום סיכוי מול דורסנות המערכת והשוטר יכול להאשים אותו גם בנסיון לרצח. זו בעיקר דמגוגיה זולה של השלטון שכל מה שמעניין אותו זה לסחוט מאזרחיו כספים, של המשטרע שששה לקיים כאן משטר-אימים אלים שמבוסס על פחד ומחנות-מעצר המוניים - רק תאפשרו לה ותראו מה יקרה כאן - ושל התקשורת שמחפשת סקופים ודם וכותרות באדום ושחור - ועל איך עובדת תקשורת אני יודע משהו, אחרי 22 שנות עבודה בדסק חדשות.

בהם נדרש לטפל ביד קשה.

אוי "ליד הקשה".

מה שצריך כאן זה חינוך. אבל זה הדבר הלפני אחרון בהחלט שממשלות בישראל ישקיעו בו (הדבר האחרון בהחלט שהממשלות רוצות להשקיע בו הם הקשישים. הם כבר סיימו לתת, להיחלב, להישדד. העטינים שלהם יבשו. אין בהם תועלת עוד. עכשיו צריך לאפשר להם להזדקן בכבוד = להשקיע בהם כסף, ואת זה המדינה לא אוהבת. היא מחכה בקוצר רוח שהם ימותו)

זוהר לב
02-10-21, 14:00
וזה גם המעסיקים שמנצלים נהגים בצורה מחפירה עם תנאי העסקה דרקוניים משכורות מינימום וכמעט ללא בטחונות פנסיוניים.
זו גם מע. הבריאות או ליתר דיוק רופאים שנותנים אישורי בריאות (לרוב פיקטיביים) לנהגים מקצועיים מבוגרים מתוך הבנה שזה מטה לחמם.
ובהחלט זו גם המדינה, שדואגת בעקיפין איך להביא את קשישיה הפנסיונרים, לקבר, ומהר.

polar bear
02-10-21, 19:49
נו דרור. דמגוגיות. זה נחמד, אבל בסופו של יום , רוב בני האדם מתדרדרים בריאותית בכל מני כוונים ככל שגילם עולה. יש סטטיסטיקה. אין מי שיאכוף אז צריך ללכת לפי הסטטיסטיקה. מה זה אין מי שיאכוף? לפני כחצי שנה נהג מקצועי כלשהו חווה סוג של אירוע מוחי באמצע נהיגה, האירוע ארך כ4 שעות בסופן התנגש בקיר כלשהו. הנוסעים שהיו איתו "עזרו" לו ע"י כך שכוונו אותו לאן ליסוע ובאיזה מהירות כי היה נראה להם שהוא קצת מבולבל כי הוא זקן.

ברגע שתקנו את כלי הרכב הוא חזר לנהוג באותה עבודה ולהסיע נוסעים.

עכשיו תגיד לי - לא מה פתאום, צריך לבדוק, צריך לראות, למה שלא תלך על אותה דמגוגיה? תגיד - מה? אז היה לו איזה אירוע קל וחמוד , אף אחד לא מת, הוא כבר 8 שנים אחרי גיל פרישה והכל היה בסדר עד עכשיו - שינהג. מה? לא מגיע לו להפרנס בכבוד במקצוע שלו?

לגבי הפנסיה - הדברים ידועים כבר יותר מ 20 שנה, מה לעשות שרוב הנהגים מעולם לא הפרישו לפנסיה, גם כשהיו להם משכורות שלרוב אזרחי המדינה נראו דמיוניות. אז עכשיו הם עומדים מול שוקת שבורה ולא רק באשמת המדינה. היום לאט לאט מתחילים להבים מה זה הדבר הזה ומי שלא רוצה למות על ההגה לא מושך את כספי הפנסיה כי הוא רוצה לחתן בת , מפריש ליותר מקרן פנסיה אחת ו/או לא מושך כספי קה"ש במלואם .

ואף אחד { לפחות לא כמו שאני מבין את הדברים} לא שלח את סבא וסבתא למוצת במדבר אלא בסך הכל לא להיות נהגים מקצועיים.

דרור ברלי
03-10-21, 14:28
אירוע מוחי אתה יכול לחטוף גם בגיל 40-50. גם אירוע לבבי. תתחיל להתעניין קצת ותראה.
אבל מכיוון שאי אפשר להסתמך על נפנופי ידיים אלא על נתונים - אם הסטטיסטיקות יראו שלנהוג אוטובוס בגיל הזה זה מסוכן, וסביר ביותר שזה כך, אז בהינף חותמת יכרתו את מטה לחמם של מאות אם לא אלפי נהגים שרובם דווקא בריאים וכשירים. כי ככה זה בחוקים והגבלות - הם קולקטיביים. ללא אבחנה.

ומי שבגיל כזה נאלץ לנהוג באוטובוס בשכר מינימום+ ואומר תודה שיש לו עבודה, כנראה שגם קודם לכן לא היה מנכ"ל של חברת הייטק שיכול לשים מיליונים בצד. מין הסתם יתקשה מאוד או לא יכול למצוא עבודה אחרת. גם בנגריה לא יקבלו אותו, כי כנראה יהיה לו קשה לפרוק פלטות ממשאית פעמיים בשבוע, כי הוא כבר זקן....

לזה אני קורא "ללכת למדבר הקרח". זו רק מטאפורה. אבל בפועל, להושיב בנאדם כזה בבית על קצבת הביטוח הלאומי העלובה שלו, זה פרופר לשלוח אותו למות.

נדב42
03-10-21, 16:40
ומי שבגיל כזה נאלץ לנהוג באוטובוס בשכר מינימום+ ואומר תודה שיש לו עבודה, כנראה שגם קודם לכן לא היה מנכ"ל של חברת הייטק שיכול לשים מיליונים בצד. מין הסתם יתקשה מאוד או לא יכול למצוא עבודה אחרת. גם בנגריה לא יקבלו אותו, כי כנראה יהיה לו קשה לפרוק פלטות ממשאית פעמיים בשבוע, כי הוא כבר זקן....

לזה אני קורא "ללכת למדבר הקרח". זו רק מטאפורה. אבל בפועל, להושיב בנאדם כזה בבית על קצבת הביטוח הלאומי העלובה שלו, זה פרופר לשלוח אותו למות.

לפחות בקטגוריה הספציפית הזו אפשר לתת מענה מכליל - שינהגו במוניות רגילות, או מוניות שירות עירוניות אם לא בא להם לרדוף אחרי פרנסה ברחובות. יש לזה פתרון מידתי.

שמעון.פ
03-10-21, 16:59
נכון שלחייב נהג לפרוש בשל גילו, זה כואב ביותר.
אבל מצד שני, באופן טבעי, לרוב, במעלה הגיל,
הכישורים הנדרשים לנהיגה קצת מתכהים.
ואותו נהג שבשעתו היה נהג מעולה, כעת מהווה
סכנה לנוסעיו ולשאר משתמשי הדרך.

נראה לי שהמדינה צריכה לתקן שמגיל מסויים, כל נהג
יצטרך לעבור מעין מבחן נהיגה שיעריך את כישוריו.

וחברת הסעות/הובלות שתרצה להעסיק נהג מבוגר
תצטרך לארגן לו מבחן נהיגה על חשבונה.

כמובן שהמבחן יהיה מצולם (כיום כל טסט מצולם)
כדי למנוע הכשלות כוזבות מחד, ואישורים פיקטיביים מאידך.

זה יהיה מבחן שיבדוק רק עירנות ותגובות של הנהג.
בנהג "עייף" מבחינים תוך זמן קצר.

asafk
03-10-21, 20:09
יש סימולטורים שמדמים בדיוק את זה ומיועדים לאיבחון של נהגים מקצועיים.
כלומר.. אפילו לא צריך לשרוף סולר.

אסף.

דרור ברלי
05-10-21, 12:14
עוד דעה (https://thecar.co.il/%d7%91%d7%90%d7%99%d7%96%d7%94-%d7%92%d7%99%d7%9c-%d7%a6%d7%a8%d7%99%d7%9a-%d7%9c%d7%94%d7%a0%d7%99%d7%97-%d7%90%d7%aa-%d7%94%d7%9e%d7%a4%d7%aa%d7%97%d7%95%d7% aa-%d7%95%d7%9c%d7%94%d7%a4%d7%a1%d7%99/?fbclid=IwAR2wspV7SmiBOW2Z1JZYHt4agItoe9 lm47OPEMxbn7mhE4yuOFvVh_uogwQ)

איל מ
05-10-21, 12:47
עוד דעה (https://thecar.co.il/%d7%91%d7%90%d7%99%d7%96%d7%94-%d7%92%d7%99%d7%9c-%d7%a6%d7%a8%d7%99%d7%9a-%d7%9c%d7%94%d7%a0%d7%99%d7%97-%d7%90%d7%aa-%d7%94%d7%9e%d7%a4%d7%aa%d7%97%d7%95%d7% aa-%d7%95%d7%9c%d7%94%d7%a4%d7%a1%d7%99/?fbclid=IwAR2wspV7SmiBOW2Z1JZYHt4agItoe9 lm47OPEMxbn7mhE4yuOFvVh_uogwQ)

ראשית,
כתבהמעניינת.
שנית, עניינו אותי שם שני דברים שהייתי רוצה לראות.
א. עדות מבפנים של חוקר תאונות שישפוך אור ממקור ראשון על איך מתבצע חקר של תאונה (ועדיף של מישהו שאיננו ממורמר ונוטר טינה כי סיים העסקתו בסיטואציות לא נעימות).
ב. במחקר הבלגי, יש התייחסות למעורבות מבוגרים בתאונות, אבל לא להשפעה שלהם על התנועה. כלומר, האם רכב הנוסע בצורה חריגה (איטיות למשל), לא גורם לאנומליות בתנועה שמובילה ליותר תאונות. היו פה בזמנו דיבורים על "שמאלנים" (אלו מהנתיב, לא מהפוליטיקה), שיוצרים road rage, ונהיגה מסוכנת אצל אחרים (לא דעה שלי, אבל הוזכרה כאן מספר פעמים).

polar bear
05-10-21, 13:20
זה נחמד לכתוב שכחמישית נמצאו לא כשירים לנהיגה אבל לא לכתוב על כמה אחוזים הוטלו הגבלות. כאשר אי נהיגת רכב ציבורי זו גם הגבלה. וככל הנראה אם היו בוחנים אותם לזה היו רובם נפסלים.

מעבר לזה שמשעשעת הקביעה שישראל ובלגיה דומות על סמך קמ"ר ואוכלוסיה.

Pageup
05-10-21, 13:50
ומה תגידו על מקרה כזה:
אדם עובר טיפולים כימותראפיים, כתוצאה מזה יש לו לפעמים עוויתות ונתפסים לו שרירים.
בהיות אדם "מאוד אחראי" הוא אוסף את הילדים שלו עם הרכב שלו (שבאמצע הנהיגה
זה יכול לקרות לו). אותו אדם מגיע בשישי לקחת את הילדים שלו מגרושתו בעצמו, היא
פונה למשטרה ומבקשת מהם למנוע ממנו לנהוג (סכנה לילדים שלה, אם תסרב לתת
לו לקחת אותם זה יהיה סיפור אחר). תגובת השוטר: כל עוד משרד התחבורה לא שלל
ממנו את הרשיון (זמנית/קבוע) אנחנו לא יכולים לעשות שום דבר (כולל זימון לחקירה).
זה שהרופא שלו רשלן בן רשלן שלא דיווח למשרד הבריאות זה בעיה, זה יום שישי ומשרד
התחבורה סגור ואין אפילו קו חירום (שבמילא לא היה עושה כלום) זה תקלה, וזה
שהמשטרה לא עושה כלום - אימפוטנציה.
עכשיו ברור שיש פה בעיה, גם אדם שתכנן רצח (ולא עשה שום דבר כדי לממש אותו) אי
אפשר לעשות לו כלום. ואדם שיקחו לו רשיון שהוא גם ככה מוגבל (מחלה) זה חתכת
בעיה, אבל יש פה תאונה שתקרה בטוח.

הדסופה
05-10-21, 14:23
ומה עם חולי אפילפסיה ? תאורטית אמורים לשלול להם או אמורים להפקיד רישיון אבל בפועל מהכרות זה לא תמיד המצב… תלוי אם הם נחשבים תחת שליטה , אבל תכלס בכל שנה שעוברת המוח יכול לצאת מאיזון

ומה עם חולי סכרת שעקרונית יכולים לאבד הכרה בכל רגע נתון ?

ומה עם חולי לב ? או יודע מה … אנשים שרק בקבוצת סיכון גבוה למחלות לב ?

לא בטוח שאפשר לצאת מזה עם טיפול מהצד המחמיר של הסקאלה

Sent from my iPhone using Tapatalk

דרור ברלי
05-10-21, 14:34
ראשית,
כתבהמעניינת.
שנית, עניינו אותי שם שני דברים שהייתי רוצה לראות.
א. עדות מבפנים של חוקר תאונות שישפוך אור ממקור ראשון על איך מתבצע חקר של תאונה (ועדיף של מישהו שאיננו ממורמר ונוטר טינה כי סיים העסקתו בסיטואציות לא נעימות).
ב. במחקר הבלגי, יש התייחסות למעורבות מבוגרים בתאונות, אבל לא להשפעה שלהם על התנועה. כלומר, האם רכב הנוסע בצורה חריגה (איטיות למשל), לא גורם לאנומליות בתנועה שמובילה ליותר תאונות. היו פה בזמנו דיבורים על "שמאלנים" (אלו מהנתיב, לא מהפוליטיקה), שיוצרים road rage, ונהיגה מסוכנת אצל אחרים (לא דעה שלי, אבל הוזכרה כאן מספר פעמים).

אני כתבתי בזמנו על Road-rage.
בחו"ל זה משהו שנותנים עליו את הדעת. אבל בישראל לא אוהבים להתייחס לזה, כי קיימת כאן מוסכמה עתיקה שאי אפשר להזיז אותה מילימטר, שקושרת קשר ישיר בין מהירות לתאונות ובין איטיות לזהירות ו"נהיגה נכונה".... ולכן גם אוכפים כאן מהירות כמו משוגעים, אבל לחלוטין לא מתייחסים לנהג איטי מדי שמפריע לתנועה, ומסכן אותה לא פחות מנהג שמפריז במהירות. זה נכון שבעתיים גם - ובמיוחד - כשמדברים על נהיגה איטית בנתיב שמאלי ובעיקר באמצעי - מה שכמו שתיארת, מסכן נהגים אחרים, מעצבן אותם וגורם להם לבצע עקיפות מסוכנות ועוד עבירות גסות שמסכנות חיים. אם אתם שואלים אותי? מי שמזדחל 80 קמ"ש בנתיב האמצעי של כביש 6 ובטוח שהוא "נהג זהיר", הוא בתכל'ס רוצח וצריך לקחת לו את הרשיון לאלתר.

אבל בוא ונניח שיאכפו את העניין הבעייתי הזה כמו שבאמת צריך לאכוף את זה (ביד קשה), נמצא פתאום שיורידו מהכביש לא רק נהגים זקנים/מבוגרים מאוד אלא גם הרבה מאוד נשים לדוגמא, שחלק לא קטן מהן נוהגות ממש לאט ומאוד אוהבות להזדחל דווקא באמצע ובשמאל, וממש לא מדובר רק בנהגות זקנות או אפילו "רק" מבוגרות. ואז מה?.... תקום כאן צעקה גדולה שמתעמרים דווקא ב"נהגים הזהירים" ויותר מזה, יעלו צווחות עד השמיים על שוביניזם....

כולנו יודעים שגם המשטרה עובדת בצמוד ולעתים גם בכפוף לדרישות יח"צ והאכיפה מתבצעת במקרים רבים מסיבות ומניעים לא תמיד ענייניים. אני טוען שבישראל האכיפה היא בכלל כעקרון סוג של מס דרכים - מקור שופע להכנסות לקופת המדינה ולא כלי שנועד לחנך נהגים עבריינים או לשפר בטיחות. עובדה מוגמרת שהאכיפה בישראל מתבצעת היכן שקל ונוח ומכניס הרבה כסף מדו"חות (נגיד, בסוף ירידה ישרה וארוכה בכביש טוב עם שדה ראיה טוב, היכן שרוב הנהגים עוברים את המהירות המותרת), ולא בכבישים המסוכנים המועדים לתאונות. אוכפים חזק על כלי רכב שבולטים לעין של השוטר (רכבי שטח, מכוניות ספורטיביות, אופנועים) ועל הפרופיל האופייני של "נהג פרוע" שהוא בדרך כלל זכר וצעיר, כי המוסכמה היא שהם משתוללים ולכן גם המסוכנים ביותר ושלרדת רק עליהם זה מה שנכון לעשות.

והתוצאות? מרוחות בדם על הכביש. זה לא עובד.
אבל למדינה זה לא אכפת. לה אכפת רק שהקופה תמשיך לצלצל - ואכיפת תנועה היא אחת מקרני השפע הגדולות ביותר של תקציב המדינה.

דרור ברלי
05-10-21, 14:48
לגבי מספר הרשעות והקשר לנהיגה בטוחה...

אמא שלי בת 80 ולא מזמן החזירה את רשיון הנהיגה שלה. 0 דו"חות/הרשעות. אם תשאלו את משטרת ישראל ומשרד התחבורע, כנראה מדובר בנהגת זהירה במיוחד, שומרת חוק. ממש מצטיינת.

אבל למערכת אין בסיפור שלה שום נתון אחר - למשל, שהוציאה את הרשיון רק בגיל 40 ונהגה שנתיים בלבד, במהלכן גמעה מאות ק"מ ספורים בלבד, גם זה רק בתחומי העיר חולון ומקסימום במעגל הקרוב בגוש דן, הצליחה להיות מעורבת בכמה תאונות (קלות, נזק קל בלבד), כולן באשמתה ומתוכן שתיים או שלוש באותו יום ממש... והיא עברה טסט ראשון! אבל היתה מקרה קלאסי של חרדת נהיגה, חוסר התמצאות מוחלט על הכביש ויכולת אפסית לתפעל רכב (במיוחד רכב ידני) - תעודת עניות מובהקת לתכנית לימודי הנהיגה ולבוחני הנהיגה, והיא הייתה מודעת לזה, פחדה להמשיך לנהוג ולכן הפסיקה לנהוג מיזמתה בגיל 42 בלבד וביום בו אני קיבלתי רשיון למכונית ב-83'. היום יש כלים ומומחים/מאמנים מקצועיים לטפל בחרדות נהיגה ולאמן בנהיגה בטוחה/מתקדמת ובתפעול נכון של רכב - אבל אז לא היו אמצעים כאלה. בינתיים, מבחינת המערכת היא יכולה להוות דוגמא ומופת לנהיגה זהירה ובטוחה....

לעומתה, נהג מקצועי שגומע מעל 100,000 ק"מ בשנה, הסיכוי שלו להתחכך במשטרה ולצבור דו"חות לרוב, גבוה משמעותית. אנחנו מבצעים ביום שתי נסיעות בערך. יש ימים שלא נוהגים בכלל, אבל נהג מקצועי נוהג ללא הפסקה מבוקר ועד לילה. האם ידעתם שכל אחד מאיתנו, בנסיעה ממוצעת, מבצע בהיסח הדעת כ-75 עבירות תנועה בממוצע?.... כן, בנסיעה אחת! וזה כולל שוטרים, שופטי תעבורה, נהגים מקצועיים ונהגים רגילים. זו סטטיסטיקה שהתפרסמה פעם.

אז כן, תמיד יביאו דוגמה יוצאת דופן של נהג סמיטריילר שנוהג כבר 60 שנה ללא אף דו"ח. יש גם כאלה. אבל הם בודדים ובהחלט יוצאים מין הכלל.

ד ו ר ו ן
05-10-21, 20:50
לעומתה, נהג מקצועי שגומע מעל 100,000 ק"מ בשנה, הסיכוי שלו להתחכך במשטרה ולצבור דו"חות לרוב, גבוה משמעותית.
אתה מנסה להדהד את הנימוק הזה כתירוץ לצבירת עבירות.
לא מקבל את ההקלה הזו.
לא חסרות דוגמאות הפוכות של כאלו לא מגיעים למצב הזה.
״איכשהו״ כמעט תמיד מוצאים (בהפתעה כמובן), שנהג שמעורב בתאונה קשה צבר ערימת עבירות לא מבוטלת.
ואז נשלפים בתירוצים.

כלומר, הנהגים ״השקטים״ שאולי צברו עבירות טכניות להגדרתך (מספר מוסתר לדוג׳), איכשהו לא מופיעים בחדשות..

בנוסף,
הייתה תקופה ממושכת שנסעתי בשנה באזור כ-60-70k קמ וכך גם חבריי באותה תקופה.
לא צברנו עבירות..
אבי, ש״בילה״ הרבה שנים על הכביש כעבודה, כנל.
חברים מתחום הדרכת תיירים, כנל..

אז לפחות באילן הזה אם אפשר, פחות להיתלות.
במיוחד מול התיעוד והעדויות על התנהגותו של הנהג בשנה החולפת.
יש מצב שזה לא קשור לגיל בכלל.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

דרור ברלי
07-10-21, 18:12
אתה מנסה להדהד את הנימוק הזה כתירוץ לצבירת עבירות.
לא מקבל את ההקלה הזו.
לא חסרות דוגמאות הפוכות של כאלו לא מגיעים למצב הזה.
״איכשהו״ כמעט תמיד מוצאים (בהפתעה כמובן), שנהג שמעורב בתאונה קשה צבר ערימת עבירות לא מבוטלת.
ואז נשלפים בתירוצים.

כלומר, הנהגים ״השקטים״ שאולי צברו עבירות טכניות להגדרתך (מספר מוסתר לדוג׳), איכשהו לא מופיעים בחדשות..

בנוסף,
הייתה תקופה ממושכת שנסעתי בשנה באזור כ-60-70k קמ וכך גם חבריי באותה תקופה.
לא צברנו עבירות..
אבי, ש״בילה״ הרבה שנים על הכביש כעבודה, כנל.
חברים מתחום הדרכת תיירים, כנל..

אז לפחות באילן הזה אם אפשר, פחות להיתלות.
במיוחד מול התיעוד והעדויות על התנהגותו של הנהג בשנה החולפת.
יש מצב שזה לא קשור לגיל בכלל.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

זה גם עניין של גיאוגרפיה.
מאז שאני לא במרכז, חרדת השוטרים שלי הולכת ויורדת. לא שחסרה כאן אכיפת תנועה, אבל זה ממש רגוע לעומת הטירוף של גוש דן.

אם היית צובר ק"מ שנתי כזה באיזור המרכז, בוודאי ברכב בולט לעין, סביר להניח שהיית נעצר ע"י שוטר מסיבה מדומיינת כלשהי גם פעמיים-שלוש ביום. כל יום.

גם נהג האוטובוס המדובר - הרוב המוחלט של ה"הרשעות" שלו הן בעבירות טכניות. מהסוג שהמשטרה משתוללת איתן ללא הפסקה כדי למלא את הקופה. "תיעוד התנהלותו" כפי שהודלף כנראה במכוון ע"י המשטרה עוד לפני שהחלה החקירה בכלל - ונטחן עד דק ברשתות החברתיות, כבר התברר והוכרז רשמית כפייק מוחלט. דו"ח אחרון שקיבל היה לפני 4 שנים - הבנאדם נהג מאז כנראה כמעט חצי מיליון ק"מ... אז תנו לחקירה להתנהל ולהסתיים בשקט, לפני שמכפישים אדם שכבר לא יכול לענות ומבצעים בו רצח אופי, הורגים אותו שוב.

גם במה שנקרא "עבירות איכות" - כלומד עבירות תנועה חמורות, מסכנות חיים כמו עצור או אדום או פס לבן - הסיכוי ששוטר יעצור אותך ויטפול עליך משהו שלא היה ולא נברא, הוא קיים, לעתים אפילו גדול מאוד - ועכשיו לך תתווכח. לא מעט שוטרים נוטים לשקר ולהעליל עלילות כדי למלא פנקסים וכדי להיראות בעלי מוטיבציה.
לא, אין במשטרת ישראל מיכסות של דו"חות - אבל אין להם דרך אחרת להוכיח שהם עובדים ולא שותים קפה באלונית. מכר שוטר הודה שהקידום שלהם בהחלט תלוי בזה.

האם נראה לך שלחינם אנשים נוסעים היום עם מצלמות-דרך ברכב?... אתה חושב שהעניין הזה נולד סתם כך פתאום?.... הוא נועד לתעד קודם כל את השוטרים שקופצים ומודיעים לך חגיגית שלא עצרת בעצור - למרות שכן עצרת.
אז השתנו דברים. היום הכל מצולם. השוטרים נושאים מצלמות גוף - אז גם אתה חייב שתהיה לך אחת. כי ללא תיעוד מצולם, לא תהיה לך שום אפשרות אחרת להתמודד מול עדותו של שוטר בבית המשפט.

פעם היית יכול רק לסנן קללה, ללכת עם זה לדואר לשלם את הקנס. בינתיים נצברו "הרשעות" בגליון. היום אפשר להילחם בחלאות מטעם המדינה בנשק שלהם. לתעד, לתעד, לתפוס אותם בקלקלתם. להוציא אותם שקרנים. שיחשבו מאה פעם לפני שהם מעלילים על מישהו.

נמרוד
08-10-21, 00:07
אם היית צובר ק"מ שנתי כזה באיזור המרכז, בוודאי ברכב בולט לעין, סביר להניח שהיית נעצר ע"י שוטר מסיבה מדומיינת כלשהי גם פעמיים-שלוש ביום. כל יום.

באמת? עוצרים אתכם שם במרכז פעמיים-שלוש ביום? כל יום?

asafk
08-10-21, 01:26
לא.

אסף.

ד ו ר ו ן
08-10-21, 03:11
גם נהג האוטובוס המדובר - הרוב המוחלט של ה"הרשעות" שלו הן בעבירות טכניות. מהסוג שהמשטרה משתוללת איתן ללא הפסקה כדי למלא את הקופה. "תיעוד התנהלותו" כפי שהודלף כנראה במכוון ע"י המשטרה עוד לפני שהחלה החקירה בכלל - ונטחן עד דק ברשתות החברתיות, כבר התברר והוכרז רשמית כפייק מוחלט. דו"ח אחרון שקיבל היה לפני 4 שנים -.
לא מדויק.
יש תיעוד מטריד מאד מצולם משנה שעברה לגבי נהיגה בסגנון שמתואר שהביא לתאונה השנה.
כולל עצירה ע״י סייר תנועה שכנראה ״ריחם״ עליו ואין דוח.
ברמה שהנוסעים ביקשו לרדת מהאוטובוס והחליפו רכב באמצע הסעה.

דרור,
את הקמ המצטבר הגבוה הנ״ל צברתי כשנסעתי ועבדתי בעיקר במרכז.

אהה,
יומולדת שמח!

דרור ברלי
08-10-21, 23:20
באמת? עוצרים אתכם שם במרכז פעמיים-שלוש ביום? כל יום?

קטנועים ואופנועים תמיד על הכוונת. עליהם יש גם מבצעי אכיפה כל הזמן.
ג'יפים כמובן. לא לנדקרוזר וכאלה, ג'יפים שבולטים לעין.
רכבים ספורטיביים גם.

לא שאתה לא יכול להסתובב איפה שבא לך, אבל צריך להיות מאוד עירני.

זה איזור מוכה שואה.
שואה נדל"נית, שואה תחבורתית, שואה אקלימית, שואה באכיפה.
איך בז מור קרא פעם לגוש דן?..."בבילון".
אני כבר לא שם, תודה לאל.

asafk
09-10-21, 08:36
די נו.... הבחור שצבר עבירות - וגם דורון שכתב קודם על עשרות אלפי ק"מ בשנה - לא עשה את זה בג'יפ או בקטנוע.
אז אין קשר לכמה יעצרו אותך בג'יפ או על דו"ג לצבירת עבירות כתוצאה מעשרות אלפי קמ בשנה באוטובוס או בטנדר לבן.

אסף.

נמרוד
09-10-21, 09:11
דרור, אתה נהגת בגוש דן רוב החיים, בג'יפים בולטים. עצרו אותך פעמיים-שלוש ביום, כל יום? זה 365 כפול 3 כפול עשרות שנים... אלפי פעמים! עשרת אלפים לפחות אם אני יודע חשבון. איזה חוזק פנימי. מדהים שאתה עדיין שפוי!

ניר ל
09-10-21, 09:28
אני נוסע עם נהג כזה שכבר מזמן עבר את גיל הפנסיה כל בוקר, מתחנת הרכבת לעבודה. משתדל לתפוס מקום ישיבה עם הגב לכוון הנסיעה בגלל בלימות החירום וההאצות לאורך הדרך ואם נאלץ לעמוד זאת וואחד התעמלות בוקר. קל לזהות מי לא נוסע קבוע בקו ... הם ממשיכים לסמס בטלפון עם שתי ידיים ודי מהר מתעופפים לאורך האוטובוס.
אחרי הנסיעה הראשונה חשבתי לדווח אבל הבנתי שלכל נהג אחר זה יקח עוד 10 דקות לעשות את הדרך הזאת בעומס תנועה כזה, כנראה שגם שאר הנוסעים הבינו.

איל מ
09-10-21, 10:24
קטנועים ואופנועים תמיד על הכוונת. עליהם יש גם מבצעי אכיפה כל הזמן.
.
נוסע על אופנוע כל יום בתוך גוש דן.לפעמים אפילו על קטנוע עבריינים שמושך אש. הפעם היחידה בעשר שנים האחרונות בה נעצרתי לבדיקה שגרתית היתה על כביש 444, הרחק מהגוש וליד טייבה היכן שקטנועים אומללים עושים דרכם לכיוון פירוק בשטחים.
מי שנעצר תמיד אלו החברה שחותכים את איי התנועה הלבנים, או משתוללים על השולים.
ובתור רוכב פעיל, הריני לבשר לך שאת "מבצעי האכיפה" רוכבים הרוויחו לעצמם ביושר.

asafk
09-10-21, 12:02
גם במבצעי האכיפה - יש יום אחד בודד שיוצרים את כולם (דגש על קטנועים) לבדיקת רשיונות ומשם הלאה ממשיכים כרגיל באיילון למשל - נסיעה על אי תנועה או סביב הצמתים כל מיני.
עדיין זה לא מייצר עשרות דו"חות לנהג בודד שנוהג בכלל באוטובוס.

אסף.

ד ו ר ו ן
09-10-21, 13:55
אם נתחקר ממש לעומק, יש מצב שאחוז ניכר מאלו שעצרו את דרור היו בכלל שוטרות שמשפט הפתיחה העיקרי שהן מכירות הוא ״תעצור בצד״, וברור הפרטים היה נסיון לקבל טלפון (ובמקום הן קיבלו מקלחת בולשביקית בלבלבלהההה..), ודרור פשוט לא הבין את הסיטואציה?

asafk
13-11-21, 17:52
אני אשתף אתכם בנסיעה באוטובוס מהשבוע. הלוך ביום חזור בערב.
מדובר בנהג מבוגר יחסית.
במחזור התיישבתי מאחוריו כדי לראות את ההגה והספידומטר.
הדבר הבולט ביותר הוא שהוא נוסע לאט. ממש לאט. אני מדבר על 60 קמ"ש בכבישים של 80-90. אוטובוסים אחרים עוקפים על 100-120 והוא שומר על 60. לפעמים עולה ל70 ולרגעים בודדים 80 ומייד מפעיל ריטרדר. בכלל כל הנסיעה התחושה היא שהאוטובוס רוצה לנסוע והוא מפעיל ריטרדר.. וכשבוף סוף הצחוק מראה 70-80 הוא לא מצליח לשמור על האוטובוס בנתיב. באופן כללי ה80 מגיע רק בכביש רחב מואר ועם שלושה נתיבים בכיוון. מיקום האוטובוס במצב הזה הוא על הקו בין שני הימניים.
כל הדרך עוקפים אותנו וצופרים....
זה ממש הרגיש כאילו נוהג מישהו שיודע שהוא לא אמור לנהוג ובגלל זה הוא נוהג נורא נורא לאט.
אני בהחלט יכול לדמיין את הנהג הזה בכביש צר ומפותל מעורב בתאונה חזיתית.
ולמרות זה איך אפשר להתלונן על נהג שנוסע לאט? הרי לאט זה זהיר, לא? אפשר להתלונן על נהג משתולל. אבל על נהג זהיר?

אסף.

דרור ברלי
13-11-21, 18:38
אז מה אתה רוצה לומר בזה?

הוא נוהג ככה כי הוא מבוגר?
שצריך להוריד את המבוגרים מהכביש?
מה זה "מבוגר"?....
החל מאיזה גיל בדיוק?....

כי עד עכשיו הקו הרשמי הפטרוני תולה רק בצעירים את כל חוליי התאונות.
מביאים לך כל מיני נתוני חברות ביטוח וסטטיסטיקות שמפלחים קבוצות אוכלוסיה וקובעים למי יש סיכוי גדול יותר להיות מעורב בתאונה. רק מדבר אחד הסטטיסטיקות הללו מתעלמות - מקילומטראז' נסיעה ממוצע אמיתי של כל נהג/ת. וזה בגלל שקשה לקבל מידע אמיתי, או בגלל שזה נתון שעלול לקלקל את הסטטיסטיקה ולהוציא אותה "רע" - כלומר לא פוליטיקלי-קורקט.

נראה לי שכל מי שיישאל בעניין הזה, יסביר ש"כל המסוכנים שצריך להוריד מהכביש" הם מקבוצות-אוכלוסיה שלא כוללות אותו בעצמו: צעירים, מבוגרים, נשים, גברים, מיעוטים, זרים, שמנים, רזים, שחורים, לבנים, ערסים, חנונים.... יו ניים איט.

asafk
13-11-21, 18:55
לא רציתי לומר. רק לשתף.
אני גם בטוח שלנהג המסוכן מאוד לתפיסתי - אין תאונות או דו"חות באמתחתו.
התלוננתי עליו, למי ששאל. אצל המעסיק שלו.

אסף.

דרור ברלי
13-11-21, 19:37
בישראל המפגרת, הפטרונית, יש רק מדד אחד.
אם גליון ההרשעות שלו נקי וצח - הוא ייחשב כנהג מעולה וזהיר. בדיוק כמו אמא שלי.

דרור ברלי
13-11-21, 21:08
ועוד משהו.

החתימה הנוכחית שלי, כאן באתר?....
מדד מאוד אישי ל"נהג טוב" - עוד אחד מהציטוטים של הנהג הטוב ביותר שאני אישית הכרתי, מושא הערצתי במשך שנים, אחד שהיה פעם אלוף העולם ב-WRC והיום, עוד מעט בן 79, והוא עדיין נהג-המבחן הראשי של יצרן מכוניות נידח ולא משמעותי (פורשה) ובגילו עדיין יעשה עיגולים מסביב לנהגים הכי טובים וכי מהירים בישראל.

אז גם ה"עניין הקוגניטיבי" כנראה משתנה מאדם אחד לרעהו.
למרות שאין צל של ספק שמתישהו, בעוד לא יותר מדי שנים, גם הוא יתלה את גלגל ההגה שלו על הקיר.

KOOKE
13-11-21, 23:16
כבר נאמר זה לא הגיל אלא התרגיל ובתרגום לעניין שלנו.... נרצה או לא אבל היכולות הפיזיות והמנטליות שלנו מתדרדרות עם הגיל כולל הכישורים הנדרשים לנהיגה.

הפתרון- מעל גיל מסויים לחייב אחת לשנה מבחן כישורי נהיגה על סימולטור לנהגי רכב ציבורי - אוטובוסים....כן תיכף דרור יקום ויצעק על עוד שררה וכוח שלטוני המגביל את חופש הפרט ונתון בידי פקידונים מושחתים של משרד התחבורע שמפעיל את המרב"ד (מרכז רפואי לבטיחות בדרכים) שיש לו כבר סימולטור כזה. אבל כשמדובר בנהגי אוטובוס זה לדעתי חובה.

-->