PDA

צפייה בגרסה מלאה : (נגזר) ריביאן ו4X4 חשמלי

duduzar
22-12-21, 17:13
יפיוף אמיתי.
אבל
תראו את הסקירה של דאג....
וגם, רק לי ברור שרכב השטח הבא שלי הוא חשמלי? הרי החשמליים עברו במסלולים שרכב עם מנוע בעירה רק יכול לחלום עליהם...

guy888
23-12-21, 14:04
יפיוף אמיתי.
אבל
תראו את הסקירה של דאג....
וגם, רק לי ברור שרכב השטח הבא שלי הוא חשמלי? הרי החשמליים עברו במסלולים שרכב עם מנוע בעירה רק יכול לחלום עליהם...לא ברור מאיפה המסקנה/קביעה שהרי...

רכב שטח חשמלי היום זה רנגלר 4xe. ואיפה הוא יכול לנסוע או לא לא תלוי במנוע אלא בשיפורים

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

sgill
23-12-21, 14:13
4XE הוא היברידי ולא חשמלי מלא. וגם זה בקושי. הטווח החשמלי שלו הוא 40 ק"מ מוצהר על המצבר, בפועל יגיע אולי ל-30. זה לא נותן כלום. רק מוסיף 260ק"ג של משקל קבוע לרכב גם אחרי שהמצבר מתרוקן. (כמו 3 אנשים נוספים ברכב קבוע).
זה אולי מתאים למי שמשתמש בג'יפ יום יום לנסיעות קצרות לעבודה וחזרה ורוצה לחסוך את הדלק.
למי שבעיקר מטייל עם הרכב ועושה שטח אמיתי, הטווח החשמלי לא נותן כלום והמשקל הנוסף מפריע.

duduzar
23-12-21, 19:01
לא ברור מאיפה המסקנה/קביעה שהרי...

רכב שטח חשמלי היום זה רנגלר 4xe. ואיפה הוא יכול לנסוע או לא לא תלוי במנוע אלא בשיפורים

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

המסקנה היא אבולוציונית נטו. מנועי בעירה שייכים לעבר.
כן, זה ייקח עוד כמה שנים, אולי עשרות שנים, כי יש לא מעט שחושבים שמנוע בעירה זה הכי אחי
אבל בתכלס, אין מה להשוות, אין מנוע בעירה קונבנציונלי שיודע להגיע לרמות של מנוע חשמלי... זו אגב, עובדה.
ועוד אני לא מדבר על שאר היתרונות שיש...כמו היעדר הצורך במיגון גחון ועוד

sgill
23-12-21, 19:19
מה זה העדר הצורך במיגון גחון?
מכות במצבר זה בסדר?
ונניח שהרכב החשמלי יהיה עם 4 מנועים, מנוע לכל גלגל. בלי סרנים בלי ביצים ובלי טרנספר. אז על המנועים שמחוברים ישירות לגלגל לא צריך להגן?

Yaron.nahum
23-12-21, 19:45
המסקנה היא אבולוציונית נטו. מנועי בעירה שייכים לעבר.
כן, זה ייקח עוד כמה שנים, אולי עשרות שנים, כי יש לא מעט שחושבים שמנוע בעירה זה הכי אחי
אבל בתכלס, אין מה להשוות, אין מנוע בעירה קונבנציונלי שיודע להגיע לרמות של מנוע חשמלי... זו אגב, עובדה.
ועוד אני לא מדבר על שאר היתרונות שיש...כמו היעדר הצורך במיגון גחון ועוד

דווקא ברכב חשמלי אתה חייב מיגון גחון, ועוד מלא.

בכל הרכבים החשמליים שאני מכיר , מערך המצברים הוא על רצפת הרכב.
וברובם המצבר מכיל ליתיום , (לפחות בטסלה מדובר על מצברי LFP )
חומר שלא אוהב חשיפה לחמצן אשר באוויר.

פגיעה במצבר עלולה להפחית מאוד את הטווח או במקרה הגרוע לגרום לשריפה של הרכב

ומבלי לדבר שמיגון כזה יפחית את הטווח , היות שהקירור של הסוללות יפגע. (אין זרימה של אוויר מלמטה , המיגון חוסם)

אז כן , למנוע חשמלי יש יתרון של מומנט מסלד נמוך , התחזוקה שלו הרבה יותר קלה ,
ואפשר באמצעות בקרים להמנע מכל העניין של טרנספר , נעילות וכד'.

אבל כמו לכל דבר בחיים , יש לו גם חסרונות .

איל מ
23-12-21, 19:58
? הרי החשמליים עברו במסלולים שרכב עם מנוע בעירה רק יכול לחלום עליהם...

דודו ברוך הבא לפורום. נא הסבר את הקביעה הזאת שלך. כאן נהוג לכתוב מידיעה ולתת סימוכין או לפחות הסברים לטענות.
נ.ב.
מה שלום נולי בימים אלו?

nirs
23-12-21, 22:10
או בץ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

duduzar
24-12-21, 10:37
דודו ברוך הבא לפורום. נא הסבר את הקביעה הזאת שלך. כאן נהוג לכתוב מידיעה ולתת סימוכין או לפחות הסברים לטענות.

תודה, אמרתי תראה דאג... בריביאן למשל כבר הרכב מוגן ומוכן לכל מה שתזרוק עליו

נ.ב.
מה שלום נולי בימים אלו?

סתם זקנה כל היום רוטנת, אין לי כוח בשבילה

דרור ברלי
26-12-21, 13:51
תגיד לי בכנות נולי, ראית את הריביאן במציאות ולא בתמונות?
שכבת מתחתיו וראית מה קורה שם? איך זה בנוי מלמטה? איפה הסוללה ועד כמה היא באמת מוגנת?
נסעת עליו? נסעת על משהו שדומה לו? שמזכיר אותו במשהו? בשטח?

אל תענה. התשובות הן לא ולא ולא ולא ולא.
אתה עוד לא יודע כלום עליו וגם אני לא.
כל מה שאנחנו יודעים עליו זה לדקלם נתונים ומספרים מרשימים שקראנו ברשת.

כל מה שקראת ברשת, נדחף לשם ע"י יחצ"נים. ותרשה לי לגלות לך (אחרי 22 שנים בעיתון יומי ו-23 שנים בעיתונות הרכב. מקצוע נפסד) שיש הבדל קטן (באנדרסטייטמנט) בין הצהרות יחצ"ניות בומבסטיות לבין מה שקורה אחר כך בפועל. הריביאן באמת מרשים, אבל אני מבטיח לך בץ, וגם מוכן לשים על זה כסף שאין לי (:rolleyes:... כי עיתונות רכב היא כאמור מקצוע נפסד, כזה ששכרו אינו בצידו. אני עדיין בשלב ההתאוששות הכלכלית ממנו), שעין קצת יותר מנוסה תמצא גם בו שלל טעויות יסוד שפוסלות אותו כרכב שטח עוד לפני שנסע מטר אחד בסלעים/חולות/בוץ, אבל נעזוב את זה עכשיו. תאמין לי שזה יגיע כשהריביאן יגיע - אם וכאשר תהיה לי הזדמנות להשתטח מתחתיו ויותר מזה, לקחת אותו ל-48 שעות, אני מבטיח לך שהוא לא יהיה שמן זית זך כמו שאתה מפנטז, ולא כי יש לי משהו כנגד האוטו הזה או כנגד רכב חשמלי בכלל, אלא כי העולם של היום מונע על ידי שקרים, פנטזיות, מצגי שווא ובעיקר הצהרות יח"צניות - כלומר בעיקר פייק אחד גדול. ולפעמים אין שום קשר בין כל אלה לבין המציאות.

ואכן העתיד הוא חשמלי ומנועי הבעירה מתקרבים לסוף דרכם. וזה לא כי חשמל זה טוב ובעירה פנימית זה רע או להיפך, אלא כי זה עניין שמוכתב על ידי רגולציות = בכפייה. בדברים כאלה מה שחשוב זה מי צועק יותר חזק ולא האמת, במיוחד כשיש יותר מאמת אחת.

עכשיו כל המכורים לטכנולוגיה יקפצו ויספרו שוב שפעם היו רק עגלות וסוסים ומנועי קיטור ובכלל שכל נסיון לומר משהו רע על הנעה חשמלית בפרט ונגד טכנולוגיה בכלל, זה דמגוגיה. בוא נספור - 10...9...8...7...6...5...4...3...2...1.. .

or_t
26-12-21, 17:24
תגיד לי בכנות נולי, ראית את הריביאן במציאות ולא בתמונות?
שכבת מתחתיו וראית מה קורה שם? איך זה בנוי מלמטה? איפה הסוללה ועד כמה היא באמת מוגנת?
נסעת עליו? נסעת על משהו שדומה לו? שמזכיר אותו במשהו? בשטח?

אל תענה. התשובות הן לא ולא ולא ולא ולא.
אתה עוד לא יודע כלום עליו וגם אני לא.
כל מה שאנחנו יודעים עליו זה לדקלם נתונים ומספרים מרשימים שקראנו ברשת.

כל מה שקראת ברשת, נדחף לשם ע"י יחצ"נים. ותרשה לי לגלות לך (אחרי 22 שנים בעיתון יומי ו-23 שנים בעיתונות הרכב. מקצוע נפסד) שיש הבדל קטן (באנדרסטייטמנט) בין הצהרות יחצ"ניות בומבסטיות לבין מה שקורה אחר כך בפועל. הריביאן באמת מרשים, אבל אני מבטיח לך בץ, וגם מוכן לשים על זה כסף שאין לי (:rolleyes:... כי עיתונות רכב היא כאמור מקצוע נפסד, כזה ששכרו אינו בצידו. אני עדיין בשלב ההתאוששות הכלכלית ממנו), שעין קצת יותר מנוסה תמצא גם בו שלל טעויות יסוד שפוסלות אותו כרכב שטח עוד לפני שנסע מטר אחד בסלעים/חולות/בוץ, אבל נעזוב את זה עכשיו. תאמין לי שזה יגיע כשהריביאן יגיע - אם וכאשר תהיה לי הזדמנות להשתטח מתחתיו ויותר מזה, לקחת אותו ל-48 שעות, אני מבטיח לך שהוא לא יהיה שמן זית זך כמו שאתה מפנטז, ולא כי יש לי משהו כנגד האוטו הזה או כנגד רכב חשמלי בכלל, אלא כי העולם של היום מונע על ידי שקרים, פנטזיות, מצגי שווא ובעיקר הצהרות יח"צניות - כלומר בעיקר פייק אחד גדול. ולפעמים אין שום קשר בין כל אלה לבין המציאות.

ואכן העתיד הוא חשמלי ומנועי הבעירה מתקרבים לסוף דרכם. וזה לא כי חשמל זה טוב ובעירה פנימית זה רע או להיפך, אלא כי זה עניין שמוכתב על ידי רגולציות = בכפייה. בדברים כאלה מה שחשוב זה מי צועק יותר חזק ולא האמת, במיוחד כשיש יותר מאמת אחת.

עכשיו כל המכורים לטכנולוגיה יקפצו ויספרו שוב שפעם היו רק עגלות וסוסים ומנועי קיטור ובכלל שכל נסיון לומר משהו רע על הנעה חשמלית בפרט ונגד טכנולוגיה בכלל, זה דמגוגיה. בוא נספור - 10...9...8...7...6...5...4...3...2...1.. .

דרור הטענה העיקרית בעד ״כפיית״ רכב חשמלי היא אקולוגית. אתה טוען שהוא לא יותר אקולוגי ממנוע בעירה?

שואל כי אף פעם לא התעמקתי בזה ונראה שאתה כן [emoji12]

duduzar
27-12-21, 01:28

בעולם של היום אין ממש חשיבות ללכת ולראות ולהרגיש בידיים. פעם הייתי דופק על אבטיחים, היום אני פשוט מזמין אותם אונליין.
לענייננו, תחתית הרכב מוגנת ע"י פלטה משוריינת, הרכבים כבר נוסו ע"י עשרות אולי מאות נסיינים ש"קרעו" אותם בשטח, שככל הנראה בארץ לא תגיע לרמות כאלה של מאמץ.
צריך לזכור, הרכב מסוגל לעבור כמעט כל שטח שתזרוק בפניו, אבל הוא לא מיועד לקריעה, אלא פשוט לעבור מכשולים בדרך ל...

הנה כמה קטעים שיעשו שכל (אפילו הבאתי לנקודה הספציפית, אבל כדאי להקשיב להכל)

https://youtu.be/qdaC-HVd9Ww?t=111

ועוד אחד שבדיוק מדבר על הטענה שלך לגבי המכות בגחון

https://youtu.be/KGqexebCcUo?t=176

כל הסימנים מראים שזה הולך להיות להיט

asafk
27-12-21, 08:01
להיט. מה גודל הגלגל? משום מה הביקורות שראיתי לא מופיע. אולי כי הנסיינים לפחות בכל הראשון של נסיעות המבחן היו כולם בלוגרים מתחום הרכב החשמלי והגאדג'טים ולא אנשי רכב. והאם הגודל הוא פולסייז או מיד ביחס? זה לא מיני טראק בטוח. ואם זה כמו f150 זה אולי יהיה להיט אבל בישראל הגודל כן קובע. דרגת רשיון למשל.

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

baSS4
27-12-21, 08:48
פנטזיה מעניינת. 80 אלף דולר בארה"ב = 800 אלף ש"ח בארץ. לא חושב שלחכות שיגיע זה באמת רלוונטי למישהו.

דרור ברלי
27-12-21, 08:49
בעולם של היום אין ממש חשיבות ללכת ולראות ולהרגיש בידיים. פעם הייתי דופק על אבטיחים, היום אני פשוט מזמין אותם אונליין.

ברור.

לפנתיאון

דרור ברלי
27-12-21, 09:08
להיט. מה גודל הגלגל? משום מה הביקורות שראיתי לא מופיע. אולי כי הנסיינים לפחות בכל הראשון של נסיעות המבחן היו כולם בלוגרים מתחום הרכב החשמלי והגאדג'טים ולא אנשי רכב. והאם הגודל הוא פולסייז או מיד ביחס? זה לא מיני טראק בטוח. ואם זה כמו f150 זה אולי יהיה להיט אבל בישראל הגודל כן קובע. דרגת רשיון למשל.

אסף.

הגלגל דווקא גדול. רובו כמובן מורכב מג'נט 20 אינץ' = צמיג חתך נמוך. בדיוק מה שצריך בשטח... בדיוק כמו אבטיחים במשלוח אונליין.

מזכיר לי שיחה בין שני בעלי פורסטר. "בוא'נה, הוא עובר הכל אחי. זה כמו ג'יפ".

עוד מעט יתחילו נסיעות המבחן של הברונקו בארץ. תוכלו לקרוא אחלה מבחנים של כל מיני בלוגרים שמתמחים בשטח.

asafk
27-12-21, 12:00
לקרוא?
אתה מתכוון לצפות.

אסף.

amir_shai
27-12-21, 12:43

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk34 inch

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

איל מ
27-12-21, 13:04
עוד מעט יתחילו נסיעות המבחן של הברונקו בארץ. .

כבר התחילו.
חבל שאי אפשר לצרף כאן סרטונים מהפלאפון (ולא, אני לא אעלה ליוטיוב).

דרור ברלי
27-12-21, 14:40
עוד לא התחילו.
אלה הסרטונים של המרכז הישראלי לסיור של יקי שקרל (עוד יש דבר כזה, מסתבר, הם מבינים משהו בשטח בלשון המעטה, והיום הם עוסקים בהפקת אירועים) שמתאמנים/לומדים את האוטו לקראת ההשקה הישראלית לעיתונאים שהם מפיקים אותה.

אני לא יודע מי זה דאג ומי זה דג ומי זה שו-איסמו כזה או אחר ואיך קוראים לצמד-חמד הזה, אבא ובן או משהו וכל מיני כוכבי יוטיוב אחרים. לא רוצה לזלזל באף אחד, חלקם כן יודעים מה הם עושים. אבל עובדה שריביאן הזמינו קודם כל את הבלוגרים האלה, כל מיני גיקים של טכנולוגיה ורכב חשמלי שהם סוג של קהל שכבר נמצא בכיס של היצרן הזה שעוד לא קיים בתכל'ס ועוד לא מכר מכוניות בכלל, כדי לחוות דעה - כאלה שאפשר לדחוף להם סיסמאות יחצ"ניות ולהרשים אותם עם שפריצים של בוץ, ולא את עיתונות הרכב הסו-קולד "מקצועית" שאולי תשאל שאלות קשות מדי? ותצביע על חסרונות שבטוח התפלקו?..... זה אומר משהו. הרכב מאוד מרשים ועם נתונים שומטי לסת, אבל אני לא ממהר להתלהב מהסרטונים לפני שאניח יד על אחד כזה וארגיש אותו בעצמי או לכל הפחות שאיזה שם מפורסם שידוע כמקצועי בתחום, יגמור עליו את ההלל.

duduzar
27-12-21, 16:59
אני לא יודע מי זה דאג ומי זה דג ומי זה שו-איסמו כזה או אחר

לא מפתיע... אתה גם כנראה לא קונה אבטיחים באונליין :rolleyes:

אז הנה, ה 2 סנט שלי. אגב דאג אולי הסוקר האובייקטיבי היחיד והוא לא חושש "להיכנס" ביצרניות ולומר את דעתו.
https://www.youtube.com/c/DougDeMuro/videos

וקישור לסקירה על הריביאן
https://www.youtube.com/watch?v=CYrunRy8hmw

ולבדיקה הקלה בשטח
https://www.youtube.com/watch?v=QeACRO3hoek

ymandel
27-12-21, 17:10
דאג דימיורו מבין בשטח כמו שאני מבין באבטיחים אונליין...
דווקא הסקירה של הפיצ'רים ב F150 Lightning עשתה רושם של רכב שבנוי לעבודה,אולי לא לשטח אבל לפחות נבנה במחשבה על מי שבאמת צריך פיקאפ..
(דרך אגב, האבא והבן לא קיבלו את הריביאן...כנראה למדו לקח מסיפור הדיפנדר. .)

איל מ
27-12-21, 17:11
עם כל הכבוד לדאגי. העליה הזאת לא בוחנת שום דבר. אולי בעצם את יעילות הבקרת משיכה של האוטו.

דרור ברלי
27-12-21, 17:59
עם ארבעה מנועים טבוריים, אין דיפרנציאלים (כי אין צורך), ולכן גם אין צורך בנעילות וגם לא בבקרת משיכה.

אבל להוציא קצת אויר מהצמיגים תמיד צריך. מה זה משנה איזה מנוע מסובב אותם? צמיג זה צמיג. עגול, שחור, עשוי מגומי ומנופח באויר.
הדג לא חשב על זה כנראה. מה לעשות, מומחה לשטח שקונה את האבטיחים שלו באונליין.

בץ, תמשיך לצרוך "עיתונות רכב" מהיוטיוב.

נמרוד
27-12-21, 18:06
מוזר לי שבכל מיני קטעים נראה כאילו יש דיפרנציאלים ובקרת משיכה רגילה.
למה שגלגל אחד יחליק והשני יעמוד? לדעתי או שהדגם שקיבלו הוא עדיין אבטיפוס לא מבושל עד הסוף או שבאמת משהו בתפעול לקוי.

אבל בגדול, אני מסכים עם דודו זר. זה ברור שהאבטיח הזה טעים. על פניו יש לריביאן רק שתי נקודות חולשה בשטח - הצמיגים (שאפשר להחליף) ומשקל גדול יחסית, שזה מה יש.

מיכה100
27-12-21, 18:12
מהסרטון הזה נראה שבקרת האחיזה לא מכויילת בשיט. או שהבוחן לא שם אותה במוד הנכון.
ממש ממש לא מרשים.

Sent from my HD1903 using Tapatalk

איל מ
27-12-21, 18:21
עם ארבעה מנועים טבוריים, אין דיפרנציאלים (כי אין צורך), ולכן גם אין צורך בנעילות וגם לא בבקרת משיכה.
.

דרור לכולנו מובנת הכוונה. אבל בוא נצא שניה מהקופסא הישנה. בקרה היא לא בהכרח משהו שחונק מנוע או מפמפם על הבלמים. בעידן המודרני, אני מתייחס לזה כאל כל בקר/מחשב שיודע לגרום לגלגל לא לפרפר ולהעביר כוח ביעילות לקרקע.
ואם נזרום קצת הלאה, דווקא כאן במנוע החשמלי, שמרגיש גם את מומנט ההתנגדות לסיבוב, יכול להיות יתרון אדיר על פני מערכת מיושנת שמנטרת רק מהירות סיבוב. זמן התגובה אמור להיות אפסי.
(בכוונה לא מדבר על מערכת שיודעת לזהות הבדלי פתיחת מתלה ולנעול סרן ברכב מנוע בעירה, או מערכת שיודעת לחוש משקל על כל גלגל).

דרור ברלי
27-12-21, 18:31
לא נבדקו מהלך מתלים והצלבות (מהלך המתלים לכאורה אמור להיות טוב, כי אין ציריות שזויות העבודה שלהן יפריעו לבניית מתלה עם מהלך ארוך). מצד שני אין צורך במהלך ארוך שיחרבן לו את התנהגות הכביש.

הוא ציין כמה פעמים כמה הרכב הזה כבד, 6,000LB (יותר מ-2.7 טון יבש, שזה המון - ועדיין פחות מהטנדרים פולסייז המקובלים בישראל) אבל לא צויין המשקל הלא-מוקפץ החריג (כי למשקל הלא מבוטל של כל יחידת מתלה+בלם+גלגל נוסף מנוע טבורי בתוך הגלגל, שמוסיף עוד משקל גדול שלא נתמך מתלה).

עם מנועים טבוריים למעשה אין צורך במכניקה כלל. למעט מערכות בלמים והיגוי. אין דיפרנציאלים. בקרת משיכה יש? האם צריך בכלל TC כשאין דיפרנציאל? להבנתי לא. מספיק שגלגל אחד יאחז בקרקע והרכב יתקדם. גם אין מה לפחד מגלגלים מסתחררים שנבלמים בפתאומיות. כי הגלגל ייבלם ויעצור מנוע חשמלי - אין התנגדות מכנית. אין ציריות ומפרקי ציריות וסטליטים שיישברו.

ובסוף זה הסיפור של כל רכב בשטח - אחיזה ומשיכה. הגלגלים החליקו על הדרדרת כי היו מלאים באויר. אמנם חתך נמוך וג'נט 20, אבל עדיין קוטר חיצוני 34', וזה אומר שהדופן מספיק גבוהה (כמו בלנדקרוזר "ישראלי", נגיד) כדי לרוקן ממנו קצת אויר ולשפר אחיזה ומשיכה. דאג לא חשב על זה כי.... כי הוא אולי לא באמת איש שטח?...

האוטו הזה סופר-מעניין עם פוטנציאל מטורף וכנראה טוב בהרבה ממה שמסתמן מה"מבחן" הזה. הוא ראוי למבחן רציני יותר.

איל מ
27-12-21, 18:36
לדעתי גם עשו לו איזה מבחן. ואפילו דיברנו על זה.

נמרוד
27-12-21, 18:37
דרור אתה כותב שוב "מנועים טבוריים" אבל נדמה לי שאתה טועה.

והמשקל הוא לא הרבה יותר מדיסקברי 4.

מיכה100
27-12-21, 18:41
תחשבו על זה שהם יכלו בקלות ליצור מצב שבו ארבעת הגלגלים מסתובבים באותו קצב, יענו נעול כפול + מרכזי, ומעל זה לתאם את מהירויות הגלגלים לפי זוית סיבוב ההגה.
פשוט חלום של פלטפורמה. מישהו שם התבלבל.

Sent from my HD1903 using Tapatalk

איל מ
27-12-21, 18:45
כן הוא טועה. אני נזכר גם על מה דיברנו. במבחן שאני מצרף רואים בבירור ציריות, ואז הבעתי את אכזבתי מכך שלא הלכו עד הסוף ועשו מנועים בכל גלגל. תשובת המלומדים טענה שהמשקל הבלתי מוקפץ יוצר יותר בעיות מאשר יתרונות. אני עדיין מאוכזב ציפיתי לפתרונות הנדסיים יותר מגניבים. מניח שאם היו בונים רכבים לעבירות נטו, זה היה נראה אחרת.
בכל מקרה הנה. סתכלו על הציריה באזור 2:20, אח"כ ב9:00 הוא מפרק גלגל ומראה את המתלה (הוא אורח של ריביאן קחו בחשבון):

https://www.youtube.com/watch?v=KGqexebCcUo

דרור ברלי
27-12-21, 19:27
אכן ציריה.
ועדיין מנוע נפרד לכל גלגל - אז לא צריך דיפרנציאלים.
ואם אין דיפרנציאלים, אין צורך ב-TC.

והזאק הזה כבר הרבה יותר רציני מהליצן הקודם.

איל מ
27-12-21, 19:40
יש צורך, ואתה גם רואה שקיים tc מההתנהגות של הרכב.
הוא פשוט עובד אחרת מהtc המסורתי (אני לא מאמין שאני משתמש במילה הזאת על tc). בוא נקרא לו בשביל הדיון ש.ר.ג.א.

erezgur
27-12-21, 20:37
והזאק הזה כבר הרבה יותר רציני מהליצן הקודם.

בסדרת סרטונים נפרדת הוא עסוק כעת בהפיכת האמר צבאי 1995 לרכב חשמלי...
אמריקה

talw
27-12-21, 20:49
אפשר לחשוב על שרגא יעיל במערכת חשמלית כי הרי בקרת אחיזה חשמלית היא שליטה על זרם הנצרך בעקבות מומנט מסויים שתלוי באחיזה רגעית מסויימת.- גלגל מאבד אחיזה - הורדת זרם בהתאם - גלגל מגביר אחיזה- העלאת זרם בהתאם. אני מניח שהמתח קבוע, וחנן מנסיונו יתקן אותי.
לגבי מהלך , אפשר לדמיין מנוע לכל צד שיושב רחוק בצידה השני של השלדה, כך שהציריה ארוכה מאוד וכמעט מקבילה לקרקע, מה שתורם לפתיחת/סגירת מתלה מוגברת לעומת התכן המסיונרי של ציריות מתלים נפרדים שיוצאות מדיפ׳ במרכז שלדה.
מחשבות בפאזה אחרת, תרתי משמע.

landY
27-12-21, 22:20
4XE הוא היברידי ולא חשמלי מלא. וגם זה בקושי. הטווח החשמלי שלו הוא 40 ק"מ מוצהר על המצבר, בפועל יגיע אולי ל-30. זה לא נותן כלום. רק מוסיף 260ק"ג של משקל קבוע לרכב גם אחרי שהמצבר מתרוקן. (כמו 3 אנשים נוספים ברכב קבוע).
זה אולי מתאים למי שמשתמש בג'יפ יום יום לנסיעות קצרות לעבודה וחזרה ורוצה לחסוך את הדלק.
למי שבעיקר מטייל עם הרכב ועושה שטח אמיתי, הטווח החשמלי לא נותן כלום והמשקל הנוסף מפריע.

לא ממש מדוייק. הסוללה שם אמנם ניתנת לטעינה בבית, אבל היא נטענת ונפרקת כל הזמן. כשצריך כח זמין הוא יהיה שם.
הביצועים והמשקל של ה 4XE לא רחוקים משל ה -392, וזה לפני המשחקים שבטח יעשו על המנוע טורבו.
מסתדר לי מאוד נסיעה בשטח על מנוע חשמלי, בשקט...

גיא
27-12-21, 23:24
אחרי אבי ביטר ודודו זר ...

רק אני מחכה שבתיה עוזיאל תצטרף לפורום ?

duduzar
27-12-21, 23:38

כנראה שכן :cool:

dudu
27-12-21, 23:41
מוזר לי שבכל מיני קטעים נראה כאילו יש דיפרנציאלים ובקרת משיכה רגילה.
למה שגלגל אחד יחליק והשני יעמוד? לדעתי או שהדגם שקיבלו הוא עדיין אבטיפוס לא מבושל עד הסוף או שבאמת משהו בתפעול לקוי.

אבל בגדול, אני מסכים עם דודו זר. זה ברור שהאבטיח הזה טעים. על פניו יש לריביאן רק שתי נקודות חולשה בשטח - הצמיגים (שאפשר להחליף) ומשקל גדול יחסית, שזה מה יש.

וזה שהוא מכוער כמו איירפודס

מוטי ג.
28-12-21, 02:48
אפשר לחשוב על שרגא יעיל במערכת חשמלית כי הרי בקרת אחיזה חשמלית היא שליטה על זרם הנצרך בעקבות מומנט מסויים שתלוי באחיזה רגעית מסויימת.- גלגל מאבד אחיזה - הורדת זרם בהתאם - גלגל מגביר אחיזה- העלאת זרם בהתאם. אני מניח שהמתח קבוע, .במערכות מנועי סרוו בתעשיית מכונות (שזה תחום עיסוקי) מבצעים חוג בקרת זרם עם מגבלת מהירות, קיים כמעט בכל סרוו דרייב תעשייתי מצוי, הדרייב מקבל פקודות זרם + ערך מהירות מקס ' מותר, ואם מתנתק העומס המנוע לא מאבד שליטה. ככה מבצעים גוללים למיניהם, מותחני כבלים וכו.... אז אני מניח שהמימוש גם עבור רכב הוא מאוד אפשרי.

מוטי ג.
28-12-21, 03:39
במחשבה שנייה, אם כל מנוע מפוקד בנפרד מה מפריע שמנוע באויר ימשיך להסתובב באותה מהירות גם כשהוא ללא עומס כמו בדיפרנציאל נעול?

talw
28-12-21, 05:24
כל עוד מדובר על זחילה, וחיכוך משחק תפקיד ראשי , תמיד עדיף להשאר בתחום הסטטי שלו. כשהגלגל באוויר אין שאלה בכלל, שיסתובב .

duduzar
28-12-21, 05:44
במחשבה שנייה, אם כל מנוע מפוקד בנפרד מה מפריע שמנוע באויר ימשיך להסתובב באותה מהירות גם כשהוא ללא עומס כמו בדיפרנציאל נעול?

מדובר ברכב חשמלי, גלגל לא יסתובב סתם אם אין סיבה אמיתית...
כל הקונספט בנוי על חיסכון באנרגיה.

מוטי ג.
28-12-21, 06:43
אם אין התנגדות לגלגול(=גלגל מסתובב באוויר) אין באמת צריכת אנרגיה משמעותית, ואתה צריך שהוא יסתובב קצת על מנת להתחיל לתפוס אחיזה כשהוא יתחיל לגעת בקרקע

asafk
28-12-21, 07:03
חוג בקרה של
Launch control
עובד שונה ממנוע תעשייתי.
כי פונקציית המטרה היא לא מהירות. זה עובד יותר על השוואת מהירויות מצד אחד וזרמים מצד שני.
זה בגדול... מאוד... בלי להיות מומחה.

אסף.

איל מ
28-12-21, 07:20
אם רק היה כאן מישהו ששותף לפיתוח פלטפורמה ממונעת חשמלית שכולנו מאחלים לה הצלחה בעולם, שיכתוב איך הם עושים את זה.....

מוטי ג.
28-12-21, 07:22
יש מצב שאתה מדבר על מנוע AC אסינכרוני?
כי סינכרוני עובד אחרת לגמרי, בטח עם אנקודרים שם המטרה היא אינה "רק" מהירות, אפשט את זה המון ואגיד שזה "מיקום" כי רזולוציית המדידה של מיקום ציר המנוע (אתייחס לסיבובי בלבד ולא ללינאריים ושאר ירקות) היא בערך 2בחזקת 20, שזה משהו כמו 0.000343323 מעלה (degree)

אבל אני מסיט את הדיון....
אני חושב שחזית האוטו מכוערת אימים, מבט צד הוא סביר בהחלט.
האם זמין בליסינג בעוד 3 שנים?

מיכה100
28-12-21, 08:31
במערכות מנועי סרוו בתעשיית מכונות (שזה תחום עיסוקי) מבצעים חוג בקרת זרם עם מגבלת מהירות, קיים כמעט בכל סרוו דרייב תעשייתי מצוי, הדרייב מקבל פקודות זרם + ערך מהירות מקס ' מותר, ואם מתנתק העומס המנוע לא מאבד שליטה. ככה מבצעים גוללים למיניהם, מותחני כבלים וכו.... אז אני מניח שהמימוש גם עבור רכב הוא מאוד אפשרי.
לכך כיוונתי: מוד "נעול" לבחירת הנהג שבו כל הגלגלים מסתובבים באותה מהירות (נשלטת ע"י דוושת התאוצה) ללא תלות בעומס שמופעל עליהם, כמובן בתוך חלון עבודה מוגדר. יותר פשוט מזה אין.

חנן-ג'יפולוג
28-12-21, 10:32
מי שבנה עליי באשר להבנת בקרות מנוע למיניהן, כתוצאה מנסיוני בעבודה, יתאכזב כנראה. בעבודה אני אחראי על בלימת הרכב. לא על הסעתו ולא על היגויו.

אני יודע מעט על הנושאים שהוזכרו. בין השאר אני יודע שניתן לבקר מנוע לפי מיקום/מהירות/מומנט/מהירות וכל השילובים שביניהם.

אם יש כאן סרטון (לא היה לי זמן לראות) שמראה רכב שלא מצליח לעבור עלייה עקב גלגל שנעצר, אז לדעתי או שמישהו פישל בתכנות, או שלגלגל בודד אין מספיק מומנט כדי להסיע את הרכב בעלייה.

איל מ
28-12-21, 11:14
אז בעצם אתה אומר חנן:
"...שם שלי לא REE, שם שלי רועיייי...." (יש לקרוא במבטא רוסי). ;)

רמי גלבוע
29-12-21, 01:13
היי, טל!
לא קשור לריויאן, אבל הקפצת לי נקודה - כשאתה כותב "מנוע לכל צד שיושב רחוק בצידה השני של השלדה, כך שהציריה ארוכה מאוד וכמעט מקבילה לקרקע" אתה ממש מתאר את הקונספט של המתלה העצמאי לרנגלר, אותו פיתח איציק מיני בשדרוג REGO. הציריות והמשולשים של המתלה הימני יוצאים מצד שמאל של הדיפרנציאל הרוחבי, לכן הם ארוכים יותר ממחצית רוחב הרכב, זה מאפשר מהלך גדול יותר של המתלה העצמאי.

רני דקל
29-12-21, 09:06
למרות שעל פניו הקונספט של 4 מנועים נפרדים עדיף דינמית על מנוע 1, ישנם תנאים ספציפיים שבהם ישנם חסרונות בארכיטקטורה כזו בשטח קשה (על כביש ובטח בנסיעה מהירה היא נוטה להיות עדיפה). בעוד ברכב נעול כפול אנחנו יכולים לתת מומנט קבוע וזהה לכל הגלגלים כאן זה נהיה קשה הרבה יותר, ומבוסס על חישה והיזון חוזר ותגובות ואינרציות לא זניחות בכלל, וזה מה שרואים בסרטוני הפרפור של הריוויאן. הרכב להבנתי מנסה לשמור על מומנט קבוע לכל הגלגלים אבל תלוי בקצב הדגימה (קראתי איפשהו 100 הרץ באינוורטר של המנוע) וביכולת להאיץ ולבלום גלגל 34 בקבועי זמן קצרים. זה אתגר. זה במקרה שגלגל אחד מפרפר, מה קורה כשארבעתם מפרפרים? תחשבו כמה קשה למערכת להבין מה מהירות הנסיעה והמומנט הנכון במצב כזה, לא קל:)

עוד נקודה היא העובדה שבניגוד לרכב נעול כפול שלמעשה יכול להעביר את כל מומנט המנוע (דרך ההפחתות) דרך גלגל אחד, רכב בו לכל גלגל מנוע יוכל להעביר דרך גלגל בודד לכל היותר את המומנט המלא של המנוע שמחובר אליו. בריוויאן זה לא מעט כי רבע מהמון זה גם הרבה אבל יש מצבים שבהם זה עלול להקשות.

דרור ברלי
29-12-21, 09:06
היי, טל!
לא קשור לריויאן, אבל הקפצת לי נקודה - כשאתה כותב "מנוע לכל צד שיושב רחוק בצידה השני של השלדה, כך שהציריה ארוכה מאוד וכמעט מקבילה לקרקע" אתה ממש מתאר את הקונספט של המתלה העצמאי לרנגלר, אותו פיתח איציק מיני בשדרוג REGO. הציריות והמשולשים של המתלה הימני יוצאים מצד שמאל של הדיפרנציאל הרוחבי, לכן הם ארוכים יותר ממחצית רוחב הרכב, זה מאפשר מהלך גדול יותר של המתלה העצמאי.

המערכת של REGO אכן התמקדה בשיפור מהלך המתלים של פרונט IFS וטיפול בבעיה שמציבות זויות העבודה של הציריות כמשהו שמגביל מהלך מתלה, ואחרי שנסעתי על הדבר הזה אני מעיד שהפתרון הזה לא רק יצירתי אלא גם עובד ממש יפה - אבל מוסיף מכניקה מורכבת וכמובן משקל, מסבך ומייקר מאוד את כל העסק וגם אם נעזוב לרגע את ענייני החוקים המטומטמים בישראל (שינוי מבנה וכו') עובדה שלא רואים איך זה מתקדם לאן שהוא (ייצור מסחרי או מכירה של זה ליצרן גדול שישלב את זה במכוניות שלו. אולי אני טועה ודברים כן מתקדמים אבל לאט - אני מקווה בשביל איציק שיצליח ויראה מזה ברכה).

talw
29-12-21, 18:29
למרות שעל פניו הקונספט של 4 מנועים נפרדים עדיף דינמית על מנוע 1, ישנם תנאים ספציפיים שבהם ישנם חסרונות בארכיטקטורה כזו בשטח קשה (על כביש ובטח בנסיעה מהירה היא נוטה להיות עדיפה). בעוד ברכב נעול כפול אנחנו יכולים לתת מומנט קבוע וזהה לכל הגלגלים כאן זה נהיה קשה הרבה יותר, ומבוסס על חישה והיזון חוזר ותגובות ואינרציות לא זניחות בכלל, וזה מה שרואים בסרטוני הפרפור של הריוויאן. הרכב להבנתי מנסה לשמור על מומנט קבוע לכל הגלגלים אבל תלוי בקצב הדגימה (קראתי איפשהו 100 הרץ באינוורטר של המנוע) וביכולת להאיץ ולבלום גלגל 34 בקבועי זמן קצרים. זה אתגר. זה במקרה שגלגל אחד מפרפר, מה קורה כשארבעתם מפרפרים? תחשבו כמה קשה למערכת להבין מה מהירות הנסיעה והמומנט הנכון במצב כזה, לא קל:)

עוד נקודה היא העובדה שבניגוד לרכב נעול כפול שלמעשה יכול להעביר את כל מומנט המנוע (דרך ההפחתות) דרך גלגל אחד, רכב בו לכל גלגל מנוע יוכל להעביר דרך גלגל בודד לכל היותר את המומנט המלא של המנוע שמחובר אליו. בריוויאן זה לא מעט כי רבע מהמון זה גם הרבה אבל יש מצבים שבהם זה עלול להקשות.

נניח שאנחנו מתייחסים בעבירות למהירות זחילה של קמ"שים בודדים, גג שבגגות 5 קמ"ש , אם אני מבין נכון את הסיטואציה- באותה מהירות של כל הארבעה ,הגלגל בעל האחיזה הטובה ביותר יצרוך את הזרם הגבוה מהשאר, השאר נניח שיפרפרו.
האם אפשר לדעתך לקבוע לשלושת הגלגלים מהירות סיבוב זהה לגלגל בעל האחיזה/צריכת זרם הגבוהה ביותר? אחרי הכל אין פה אינרציות גבוהות ומאה הרץ ניתור הוא תדר מספיק גבוה במהירויות זחילה לניתור הגלגל בעל האחיזה הגבוהה ביותר והשוואת מהירויות אליו.
במהירויות יחסית גבוהות ,מעבר לגבול מסוים, בשטח עם אחיזה נמוכה,זו אכן בעיה.

רני דקל
30-12-21, 09:14
נניח שאנחנו מתייחסים בעבירות למהירות זחילה של קמ"שים בודדים, גג שבגגות 5 קמ"ש , אם אני מבין נכון את הסיטואציה- באותה מהירות של כל הארבעה ,הגלגל בעל האחיזה הטובה ביותר יצרוך את הזרם הגבוה מהשאר, השאר נניח שיפרפרו.
האם אפשר לדעתך לקבוע לשלושת הגלגלים מהירות סיבוב זהה לגלגל בעל האחיזה/צריכת זרם הגבוהה ביותר? אחרי הכל אין פה אינרציות גבוהות ומאה הרץ ניתור הוא תדר מספיק גבוה במהירויות זחילה לניתור הגלגל בעל האחיזה הגבוהה ביותר והשוואת מהירויות אליו.
במהירויות יחסית גבוהות ,מעבר לגבול מסוים, בשטח עם אחיזה נמוכה,זו אכן בעיה.
לאחר התייעצות עם קולגות יותר משכילים ממני בתחום (הייתי מפנה לחנן אבל הוא כבר הרחיק ידיו מהסיפור 😂) נראה שהתשובה היא כן וזה אפשרי. אם צריך לנחש אני מניח שזה יעבוד טוב אבל לא מצויין כמו נעילה אמיתית. למה עוד לא עשו את זה בריביאן? לדעתי או שלא הספיקו או שלא חשבו על זה עדיין.

מוטי ג.
30-12-21, 09:16
הכל אפשרי תלוי חומרה ותוכנה מתאימה....

erezgur
30-12-21, 09:32
היום בכלכליסט על מגוון הטנדרים החשמליים בארה"ב:

הרומן של אמריקה עם הטנדר נמשך מאז שנות ה-40 של המאה הקודמת. השנה עברה ארה״ב לטנדר החשמלי והתאהבה מחדש. אלה הטנדרים ״הירוקים״ ששווה להכיר, וחלקם אף בדרך לארץ
https://bit.ly/3ExWdkV

נשלח מהנייד

חנן-ג'יפולוג
30-12-21, 09:42
אני לא מבין למה זה חשוב לעקוב אחרי מהירות גלגל מסוים, או אחרי מהירות הרכב בפועל.
אני יכול לקבוע שעבור כל אחוז מהלך של דוושת האצה יש מהירות גלגל מתאימה והבקרה של כל גלגל בנפרד מביאה אותו, או לפחות מנסה להביא אותו למהירות הזו.
אם המומנט של המנועים הוא מספיק גבוה כך שיוכלו לעשות את זה בכל סיטואציה, זה אפילו יצליח, אבל גם אם לא, לא נורא.

שזה אגב, בדיוק מה שקורה בהיילקס שלי בהילוך ראשון או שני קצר: מכיוון שמומנט היציאה מהטרנספר הוא הרבה מעבר לחיכוך שהגלגלים מסוגלים לספק, יש מהירות גלגל מיוחסת לכל אחוז של דוושת האצה, ללא קשר לתנאי השטח.
מה רע?

חנן-ג'יפולוג
30-12-21, 10:16
אגב, חישוב קטן שעשיתי, ואשמח שמישהו יתקן אותי אם טעיתי, הביא אותי למסקנה שמנועי הריביאן, במשולב, נותנים כ 1240 קג"מ לגלגלים, שזה משאיר כ300 קג"מ לגלגל בודד אם הוטל עליו להניע את כל ה3 טון לבדו.
ביחס ל1350 קג"מ בהיילקס המסכן שלי, שיודע להעביר את כל המומנט הזה לגלגל בודד, זה לא מספר מרשים במיוחד, ויכול להסביר את הגלגלים שנעצרים פה ושם בסרטונים.

למיטב זכרוני ג'יפ ציידו את הרנגלר החשמלי בתיבה של שלושה הילוכים. הגיוני.

talw
30-12-21, 11:50
אני לא מבין למה זה חשוב לעקוב אחרי מהירות גלגל מסוים, או אחרי מהירות הרכב בפועל.
אני יכול לקבוע שעבור כל אחוז מהלך של דוושת האצה יש מהירות גלגל מתאימה והבקרה של כל גלגל בנפרד מביאה אותו, או לפחות מנסה להביא אותו למהירות הזו.
אם המומנט של המנועים הוא מספיק גבוה כך שיוכלו לעשות את זה בכל סיטואציה, זה אפילו יצליח, אבל גם אם לא, לא נורא.

שזה אגב, בדיוק מה שקורה בהיילקס שלי בהילוך ראשון או שני קצר: מכיוון שמומנט היציאה מהטרנספר הוא הרבה מעבר לחיכוך שהגלגלים מסוגלים לספק, יש מהירות גלגל מיוחסת לכל אחוז של דוושת האצה, ללא קשר לתנאי השטח.
מה רע?

זה מה שחשבתי למנוע.. שגלגל אחד ,או אחד וחצי , לא יספקו את המומנט הדרוש להתקדמות, כתוצאה מכך הנהג ילחץ יותר על הדוושה, הגלגלים הנותרים יטוסו על 100 , פתאום המשקולת השרירית הזו תתחיל להתקדם, וברגע מהיר מאוד שתחזור האחיזה לשאר- בום , המשקולת תטוס קדימה או שתשבור משהו .

talw
30-12-21, 11:52
אגב, חישוב קטן שעשיתי, ואשמח שמישהו יתקן אותי אם טעיתי, הביא אותי למסקנה שמנועי הריביאן, במשולב, נותנים כ 1240 קג"מ לגלגלים, שזה משאיר כ300 קג"מ לגלגל בודד אם הוטל עליו להניע את כל ה3 טון לבדו.
ביחס ל1350 קג"מ בהיילקס המסכן שלי, שיודע להעביר את כל המומנט הזה לגלגל בודד, זה לא מספר מרשים במיוחד, ויכול להסביר את הגלגלים שנעצרים פה ושם בסרטונים.

זהו? 1240 קגמ לגלגלים? יש תמסורת בדרך או שהגלגלים מחוברים ישירות למנועים?

חנן-ג'יפולוג
30-12-21, 12:01
המנועים נותנים ביחד 124 קג"מ ותמסורת אופיינית לרכב חשמלי היא כ1:10.

נמרוד
30-12-21, 13:26
המנועים נותנים ביחד 124 קג"מ ותמסורת אופיינית לרכב חשמלי היא כ1:10.חנן, מצאתי דף נתונים, מצ"ב. כתוב שם grounded torque.
14,000 ניוטון מטר הם 1430 קג"מ. לא היית רחוק. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211230/9354ca35e2931a221217fd86acdd7467.jpg

talw
30-12-21, 13:45
קטונתי ויסלחו לי מתכנני הרכב הזה, עם הנתונים הנ״ל והpayload המוצהר שלהם , בשטח שמאתגר שני גלגלים ומטה , לדעתי הדבר הזה לא יספק את הסחורה.

asafk
30-12-21, 16:20
על מה אתם מדברים?
איפה חסר כוח?
1400 קג"מ על גלגל 35 זה מעל 3 טון כוח. ברכב שהמשקל הכולל שלו 4 טון זה המון.
נכון, לא מספיק לגלגל בודד לדחוף בבוץ עמוק. אבל מספיק ששני גלגלים אוחזים וזה יוציא אותך מכל צרה.

אסף.

דרור ברלי
30-12-21, 16:57

הרנגלר JL מגנטו החשמלי שהוצג במואב באיסטר האחרון, הוא רכב קונספט בלבד. והוא מצויד בגיר הידני הסטנדרטי בעל 6 הילוכים, של הגרסה הבסיסית של הרנגלר JL, זה שמשודך למנוע ה-3.6 בנזין.

לעניות דעתי הלא מלומדת, הוא בא להצהיר על משהו אחר לגמרי - אם וכאשר מנועי בעירה ייאסרו כליל לשימוש על פי חוק, נוכל לרכוש קיט הסבה למנוע חשמלי שמגיע אורגינל מיצרן הרכב - ולבצע SWAP פשוט, כדי שנוכל להמשיך לנסוע בג'יפים שלנו. כל זה באמריקה כמובן, לא במדינה מתקדמת כמו שלנו.

איל מ
30-12-21, 17:08
אני חושב שעם הטרנד הירוק עלולה (רק עלולה) לצוץ ישועה בדמות היתר להסבות כאלו.
אם זה יצבור תאוצה בעולם, זה יגיע גם לכאן.
עוד עשרים שנה נראה מי צדק.

talw
30-12-21, 17:08
על מה אתם מדברים?
איפה חסר כוח?
1400 קג"מ על גלגל 35 זה מעל 3 טון כוח. ברכב שהמשקל הכולל שלו 4 טון זה המון.
נכון, לא מספיק לגלגל בודד לדחוף בבוץ עמוק. אבל מספיק ששני גלגלים אוחזים וזה יוציא אותך מכל צרה.

אסף.

1400 זה ארבעה מנועים עם ארבעה גלגלים אוחזים.
מנוע אחד עם גלגל אחד זה רבע.

דרור ברלי
30-12-21, 17:19
אני חושב שעם הטרנד הירוק עלולה (רק עלולה) לצוץ ישועה בדמות היתר להסבות כאלו.
אם זה יצבור תאוצה בעולם, זה יגיע גם לכאן.
עוד עשרים שנה נראה מי צדק.

עוד 20 שנה (אם לא אמות בשנתיים הקרובות כפי שחזו לי) אני אהיה תרח זקן, השד יודע אם עדיין אוכל לנהוג ואם לא, כנראה שלא יהיה אכפת לי בכלל. אבל זה קיים בעולם כבר היום. לא עניין של איזה מנוע, אלא של רגולציה ליברלית במדינות שמתירות לבצע שינויים ברכב כי הן לא רואות בזה משהו לעשות ממנו עניין גדול. אתה בעל הרכב? אתה אחראי. זה הכל.

נכון להיום קיט הסבה למנוע חשמלי אינו זול כלל ועיקר, אולי גם כי כרגע זו התמחות שמוגבלת לסדנאות בוטיק למיניהן. זה גם די קוריוז, כי טווח הנסיעה של המכוניות המוסבות די מוגבל. מבטיח שהן ישמשו רק לנסיעות כיף קצרות בסופ"שים ולא ליומיום.

אני מנחש שברגע שזה יגיע בייצור סו-קולד סדרתי/המוני ממחלקות הביצועים/חלפים של יצרני הרכב עצמם, המחיר יירד. אישור רשמי מהיצרן בוודאי יעזור לזה לעבור, אולי גם אצלנו, מי יודע. אבל מנסיוננו, לא הייתי בונה יותר מדי על גילויי פתיחות והבנה לתנאי השוק המשתנים אצל פקידי משרד התחבורע שלנו.

נמרוד
02-01-22, 09:19
יש עוד הרבה מה לפתח בהנעה חשמלית, גם ובמיוחד בנישה הזאת של רכב שטח.
צימוד מכני של לפחות שני המנועים שצמודים אחד לשני באותו סרן כבר יכול להעלות את היעילות.

אבי ביטר
06-01-22, 15:34

בתיה עוזיאל זה בעצם אתה עם הדאסטר.....;)....

איל מ
06-01-22, 15:37
אין מצב.
פגשתי את בתיה עוזיאל פעם בשטח ליד המנחת שבנחל חיון.
היא נוסעת על רכב שטח שהיא בנתה בעצמה מכל מיני חלקים של גרוטאות,
(שבמקרה היא הכינה מראש).

landY
06-01-22, 15:54
אין מצב.
פגשתי את בתיה עוזיאל פעם בשטח ליד המנחת שבנחל חיון.
היא נוסעת על רכב שטח שהיא בנתה בעצמה מכל מיני חלקים של גרוטאות,
(שבמקרה היא הכינה מראש).

לא בנתה, סרגה

landY
06-01-22, 15:56
יש עוד הרבה מה לפתח בהנעה חשמלית, גם ובמיוחד בנישה הזאת של רכב שטח.
צימוד מכני של לפחות שני המנועים שצמודים אחד לשני באותו סרן כבר יכול להעלות את היעילות.

זה בעצם מה שג׳יפ עשו במג׳נטו,מנוע אחד , סרנים ונעילות

נמרוד
06-01-22, 16:13
אם עברנו לדיון על ארכיטקטורה של רכב שטח - הכל פתוח, התחום חדש לגמרי. הנה עבודה מעניינת מאד:
https://vanderhallusa.com/brawley/

https://youtu.be/zeMSt6ltLEI

136767
136768

erezgur
29-10-22, 17:38
ריביאן בגרסת ה- SUV

https://www.youtube.com/watch?v=XjS0v0w9vpI

נמרוד
19-04-23, 10:10
https://youtu.be/TYl3QiCJVqs

ריביאן R1T מחלץ סמי טריילר מבוץ/שלג, הריביאן על אספלט, אבל זה עדיין מרשים על גבול החשוד.

רני דקל
19-04-23, 12:43
https://youtu.be/TYl3QiCJVqs

ריביאן R1T מחלץ סמי טריילר מבוץ/שלג, הריביאן על אספלט, אבל זה עדיין מרשים על גבול החשוד.

מה ההישג פה בסוף? אם אני מבין נכון זה פונקציה של משקל על הגלגלים ואחיזה שלהם (במילים אחרות למנועי הגלגל ולעובדה שמדובר ברכב חשמלי אין כמעט משמעות). ברגע שעברת את סף המומנט שהצמיגים מסוגלים להוריד על אספלט - משהו שאני מניח שכמעט כל רכב עם לואו מסוגל לעשות - מה מרשים פה? יחס הפחתה, משקל וצמיגים סבירים זה לא כל הסיפור פה?

גיא
19-04-23, 13:26
מנחש שהבקרה המאד הדוקה על מהירות הסיבוב של הגלגל / מנוע מאפשרת להשאר כשערה מתחת לאובדן האחיזה.

Sent from my DN2103 using Tapatalk

רני דקל
19-04-23, 13:45
דווקא אם מחפשים אחיזה מקסימלית במקרה כזה אני חושב שנעילה אמיתית של ארבעת הגלגלים תייצר אחיזה שהארכיטקטורה הזו עם זמני התגובה והמומנט המוגבל שלה יכולים רק לחלום עליה. זה גם מתבטא מאד בסרטונים של הריביאן מטפל בהצלבות. זה עובד אבל לא חלק ובטח שלא אופטימלי. להבנתי גם אם נניח שכל הבקרה והכל מפותח היטב ובצורה אופטימלית תמיד יהיה פה חיסרון במצבים כאלה ביחס לרכב נעול כפול עם הפחתה מספקת. יש יתרון מסויים בעובדה שמדובר באספקת כח חשמלית שמאפשרת שליטה הרבה יותר מדוייקת ממנוע בעירה במומנט שעובר אבל שוב - ברגע שאמרת ארבעה מנועים שצריכים לשנות מומנט בצורה מבוקרת כל הזמן אתה בחסרון במצבים כאלה. במצבים אחרים כמו נסיעה מהירה בשביל מפותל כמובן שיש פה יתרון ענק למערכת של ריביאן וגם כאן התוצאות בשטח, זה נוסע נהדר במצבים כאלה.

מה שאני רואה בסרטון זה בעיקר בן אדם שמוכן לקחת טנדר חשמלי (יקרררר) שלא נראה שהוא רובוסטי בצורה יוצאת דופן עם שלדה חצי אחודה (הבודי מחובר שם עם ברגים בקשיחות לשלדה) ולהפליק בלי רחמים סמיטריילר שרתום בשרשרת גרירה (!!!). או שהוא סופר אמיץ או שהוא דביל גדול או שהוא בר מזל וכנראה שילוב של שלושתם. הסיכוי לנזק בתרגיל כזה ענק - אימפקט מטורף לוו גרירה דרך שרשרת לא אלסטית שעובר אחר כך ישירות לשלדה. לא יפתיע אותי אם משהו שם זז כתוצאה מהתרגיל הזה, וכשהוא יבוא לריביאן הם יוכלו לשלוף את הסרטון הזה ולהסביר לו שהוא עשה דברים לא כל כך סבירים עם האוטו שלו.

עריכה: לא הצלחתי להבין אם זה באמת שרשרת או כבל אלסטי מסוג אחר, אבל בכל מקרה נראה לי הפלקה די רעה...

חנן-ג'יפולוג
19-04-23, 13:45
אני חשבתי בעיקר על זה:

https://youtube.com/shorts/7zn4w6SUQpQ?feature=share

זה המשקל. לא הכח ולא האחיזה. לא משהו שf150 עם דיפנדר בארגז לא היה עושה.

גיא
19-04-23, 13:47
מהנסיון שלי ברחפנים, השליטה במספר מנועים עם בקרה על המהירות שלהם מאד לא בעייתית.

רני דקל
19-04-23, 13:56
מהנסיון שלי ברחפנים, השליטה במספר מנועים עם בקרה על המהירות שלהם מאד לא בעייתית.

אף אחד לא דיבר על בעייתית. היא פשוט לא אופטימלית במקרה הזה. יש פה גם מסה מסתובבת לא זניחה שלא קיימת ברחפנים... זה שאלה של פיזיקה לא פחות משאלה של בקרה והנדסה.

יש את העניין הזה שברכב "קומבנציונלי" נעול כפול כל המומנט יכול לעבור דרך גלגל אחד במצבים קיצוניים. פה אתה תלוי במה כל מנוע יכול לתת אז אתה בבעיה אלא אם תצייד מראש כל מנוע במומנט שהגיוני לשים לגלגל אחד רק כפול 4. אני לא שולל שיום אחד זה יעבוד יפה מאד, זה כבר עובד די בסדר, אבל יש עוד עבודה רק כדי להגיע למצב הקיים של רכב בעירה נעול כפול.

עוד עריכה: נראה שמדובר בציוד חילוץ תקני ואפילו אנרגוקינטי, לוקח את כל הלכלוך שלי על האיש חזרה... מודה ועוזב ירוחם

הדסופה
19-04-23, 14:56
זה כמו הסרטון עם טנק המרכבה קופץ
מאוד מרשים
אבל יכול לקרות רק פעם אחת
אחרי זה - למוסך

מיכה100
19-04-23, 16:20
איזה חבל חילוץ בן-זונה..
שרד חילוץ קינטי אלים כשמצד אחד מושך ריויאן במשקל 3.3 טון (פלוס מטען אם היה) ומהצד השני משקולת בצורת סמי תקוע בשלג.
מרשים.

talw
19-04-23, 16:59
נו באמת, נראה לכם שמשקולת כזו כולל האנרציה יכולה לשלוף סמי שבאמת שקוע?
חרטה בפיתה.

רני דקל
19-04-23, 17:25
איזה חבל חילוץ בן-זונה..
שרד חילוץ קינטי אלים כשמצד אחד מושך ריויאן במשקל 3.3 טון (פלוס מטען אם היה) ומהצד השני משקולת בצורת סמי תקוע בשלג.
מרשים.
זו הכלה:
https://factor55.com/product/extreme-duty-kinetic-energy-rope-7-8x30/

אני מתחיל לחשוב שזה הכל מבויים למכור את זה

איל מ
19-04-23, 18:03
...ולהפליק בלי רחמים סמיטריילר שרתום בשרשרת גרירה (!!!). ..

אני רואה שהוא "מפליק" עם חבל אנרגו קינטי, שזה בדיוק מה שאמורים לעשות עם חבל כזה.

מנסיון,
מבחוץ זה נראה הרבה יותר אלים ממה שזה (במיוחד כשהתחת נזרק הצידה)

ואני לא מכיר את חוסן הריביאן, אבל אם מחלץ מקצועי שזאת עבודתו, עושה את זה על בסיס קבוע עם צ'ירוקי, הרי שפעם אחת, עם רכב שבנוי כטנדר...

מיכה100
05-03-24, 14:11
אז הנה עוד חשמלי 4X4 (האמר פיקאפ) ואפילו בארץ הקודש: https://www.youtube.com/watch?v=i3QQbmTyK0I&ab_channel=kfirkasharian
חיסכו לעצמכם את בילבולי המח של הצמד המעצבן, והסתכלו על דקה 24:20.
שוב, כמו בריוויאן, רכב חשמלי עם אין סוף כח שלא מצליח להוריד אותו לקרקע בצורה משכנעת.
את המדרגה הספציפית הזו עליתי בעצמי עם הדיסקו ללא שום דרמה.
חוץ מזה מדובר בבהמה גסה שעושה שם רע לEV..
נמשיך לחכות ליצרן שלוקח את השטח ברצינות.

איל מ
05-03-24, 14:37
דווקא פה לא נראה שחסר כוח לגלגל עם האחיזה,
מה שכן נראה, שלוקח למערכת זמן לנתב את הכוח הזה. בדומה לtc לא מהוקצע.
נראה לי פתיר ברמת התוכנה לחלוטין.

וגם,
לנסוע בחול עם 50 psi, לא מלמד יותר מדי (מודה שראיתי רק את הקטע שהמלצת, אז אולי הם דיברו קודם על משקלים גבוהים שמאלצים לחץ אוויר גבוה, ועדיין 50 זה מוגזם).

asafk
05-03-24, 15:48
בינתיים גםצג'יפ מכינים רכב שטח אמיתי לטענתם שיהיה חשמלי לעוד שנה וגם המותג סקאוט עומד לחזור לחייינו עם רכב שטח 'אמיתי' חשמליב2026.

אסף.

raanan
05-03-24, 15:56
ה U8 של BYD דווקא דיי מרשים

https://youtu.be/oJnYHvofWgo?si=6oBUO5YdUvEItwM3

אפשר לראות אותו קטע מול ניסן פטרול

https://youtu.be/Wuv-CsnH7Mk?si=gRJMAb61dW6eE1jb

-->