PDA

צפייה בגרסה מלאה : ספורטז' 2012 AWD יציאה מחול

duduzar
05-01-22, 21:19
היי חברים

חניתי בחול הים ולחיצה על כפתור הדיפרנציאל לא עזרה לי לצאת והרכב התחפר.. הייתי בטוח שהכפתור בדגם הזה אמור לעזור לצאת ממצבים כאלה... מישהו מכיר טכניקה אחרת מלבד חילוץ ידני מהבור? אולי הכפתור בכלל לא פעיל (אחרי הכל רכב 2012) ולא עושה שום דבר באמת...?
מה שווה AWD אם הוא לא עושה AWD שצריך :mad:

תודה מראש
דז

erezgur
05-01-22, 22:09
בחול - קודם כל תוריד משמעותית את לחץ האוויר הצמיגים.

נשלח מהנייד

duduzar
05-01-22, 22:14
בחול - קודם כל תוריד משמעותית את לחץ האוויר הצמיגים.

נשלח מהנייד

נכון, עדיין - מה בעצם עושה הלחיצה על הכפתור המסתורי? הייתי בטוח שזה יגרום לכל הגלגלים להסתובב ולהוציא אותי משם

דרור ברלי
05-01-22, 23:28
זה רק גורם לכל ארבעת הגלגלים להתחפר.

כשנכנסים לחול, קודם כל מוציאים אויר.

duduzar
06-01-22, 06:57
זה רק גורם לכל ארבעת הגלגלים להתחפר.

אוקיי תודה

ועכשיו שיצאנו מהחול, תוכל להסביר מה מטרתו של הכפתור ברכב זה ומתי כן יש להשתמש בו שזה נותן יתרון כלשהו (שהוא לא באמת ג'יפ) ?

ואגב, איך זה שאין פה כפתור תודה :confused:

asafk
06-01-22, 07:30
יש לך במכונית סוג של שילוב הנעה לכל הגלגלים אוטומטי.
הכפתור מאלץ את השילוב כלומר עוקף את המערכת האוטומטית.

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

duduzar
06-01-22, 08:25
יש לך במכונית סוג של שילוב הנעה לכל הגלגלים אוטומטי.
הכפתור מאלץ את השילוב כלומר עוקף את המערכת האוטומטית.

אסף.

נשמע טוב (לא?), למה בעצם לא להפעיל את זה כל הזמן?

אבי ביטר
06-01-22, 09:37
לפני שנכנסים לחול נועלים/מוציאים אוויר/מתכוננים ולא כששוקעים כבר.

כל זה עם רכב "שטח" אמיתי, ולא הצ'קמוק הזה שהזכרת.

(-:

יום טוב.

assafy
06-01-22, 14:41
נשמע טוב (לא?), למה בעצם לא להפעיל את זה כל הזמן?עונה לך כאן אך בהתייחס למקלחת הקרה ולהסברים שכבר קיבלת בשרשור השני. לא קל למישהו חדש להיכנס כאן לפורום ובעיקר כשנכנסים קצת ברוח סערה כשלא ממש באים עם נסיון בג'יפאות וידע ברכבי שטח. עדיף לבוא קצת בצנעה ולבקש הדרכה ומידע.
אנסה לענות על הנקודות שעלו כאן.
1. לא מפעילים נעילה כל הזמן בגלל שבסיבובים כל גלגל בעצם נע במהירות שונה (תנסה לחשוב על הרדיוס השונה שיש לכל גלגל בעת פניה). בשטח הם יכולים להחליק על הקרקע כדי לפצות על כך אך כשיש אחיזה טובה כמו על כביש זה עלול להביא לבעיות כמו שבירת מכלולים או אף התהפכות.
ממליץ לך לקרוא על מערכות 4*4, דיפרנציאלים אורכיים ורוחביים, למה צריך אותם ולמה בשטח הם בעייתיים. יש חומר כאן, באתר השטח הישראלי, באתר שבילים של יואב קווה ובעוד הרבה מקומות בעיברית ובאנגלית כולל סרטונים ביוטיוב.
2. כל רכב יכול להתחפר בדיונות וכשהגלגלים כבר חופרים לעצמם בור גם נעילה לא עוזרת. לכן מוציאים הרבה אויר מהצמיגים (בצמיגים עם חתך גבוהה שמאפשרים את זה) כדי להגדיל את שטח המגע עם החול ושומרים על תנועה רציפה. כשכבר עוצרים עדיף לעשות את זה עם הפנים לכיוון ירידה.
3. אני מקווה שאתה מודע שיש איסור בחוק לנהוג 100 מטר מקו החוף ושאם תתפס יש קנס גבוה מאוד.
4, ספורטאז' מודל 2012 זה לא רכב שטח, אפילו לא רך גם אם יש לו AWD. הדור הראשון שלו בתחילת שנות האלפיים היה לגמרי רכב שטח עם הילוך כח, שלדת סולם וסרן אחורי. הדור שהחליף אותו כבר היה משהו אחר אך לדעתי רכב שטח רך ראוי למדי. בדורות שאחר כך נראה שאיבדו את העיניין בשטח ורק שמרו על השם.

איל מ
06-01-22, 15:04
אסאפי,
מדובר כאן על נעילה אורכית (וגם לא מכאנית קלאסית).
מכאן שאין שום בעיה ללחוץ על זה ברגע שיורדים מהכביש.

assafy
06-01-22, 15:50
אסאפי,
מדובר כאן על נעילה אורכית (וגם לא מכאנית קלאסית).
מכאן שאין שום בעיה ללחוץ על זה ברגע שיורדים מהכביש.הבנתי את זה אך להבנתי השאלה היתה למה לא להיות תמיד במצב נעול ולא רק בהקשר של שטח. אולי לא הבנתי את השאלה.
ואכן מן הסתם בספורטאז' הזה אין דיפרנציאל אורכי אמיתי אלא סוג של פטנט אחר כמו קלאצ'ים מבוקרי מחשב או משהו דומה.

דרור ברלי
06-01-22, 15:57
לכן מוציאים הרבה אויר מהצמיגים (בצמיגים עם חתך גבוהה שמאפשרים את זה) כדי להגדיל את שטח המגע עם החול ושומרים על תנועה רציפה. כשכבר עוצרים עדיף לעשות את זה עם הפנים לכיוון ירידה.

זהו, שבחול אין ברירה אלא להוציא המון אויר גם מצמיגים עם חתך נמוך שממש לא אוהבים את זה..... עוד משהו שמבדיל בין הגברים לילדים ובין רכבי שטח אמיתיים לצעצועים בכאילו.

duduzar
31-01-22, 03:43
אגב, אתמול נתקעתי קצת בשלג... לא עזר ה AWD ולא הורדת אויר, לא הפסקתי להתחפר...
במזל אחרי 20 דקות בערך עבר איזה צדיק עם לנד קרוזר שמשך אותי החוצה :D
גוד בלס דה ג'יפאים

שלמי
31-01-22, 12:10
אגב, אתמול נתקעתי קצת בשלג... לא עזר ה AWD ולא הורדת אויר, לא הפסקתי להתחפר...
במזל אחרי 20 דקות בערך עבר איזה צדיק עם לנד קרוזר שמשך אותי החוצה :D
גוד בלס דה ג'יפאים

נראה לי שכדאי לך לקרוא את החתימה שלי, למטה
בסופה הפתוחה זה היה מודבק על הדשבורד

duduzar
31-01-22, 14:27
נראה לי שכדאי לך לקרוא את החתימה שלי, למטה
בסופה הפתוחה זה היה מודבק על הדשבורד

לגמרי... אבל אתה מכיר את זה שאתה עם רכב כל כך הרבה שנים שכבר לא ממש אכפת לך לאן להיכנס איתו ואיך להתנהג איתו?...אז זה המצב
הערך שלה גם ככה ברצפה אז מה כבר יכול להיות

raanan
31-01-22, 14:58
לגמרי... אבל אתה מכיר את זה שאתה עם רכב כל כך הרבה שנים שכבר לא ממש אכפת לך לאן להיכנס איתו ואיך להתנהג איתו?...אז זה המצב
הערך שלה גם ככה ברצפה אז מה כבר יכול להיות
שמע ,
רוב מי שמחזיק פה ג'יפ ישן (גם לא מתוך מחסור במזומנים) מפתח רגש לבייבי שלו
ושומר עליו במצב תחזוקתי גבוה ככל שניתן.

האמת,
מכל השאלות שלך, אני לא בטוח ש 4X4 אצלך תקין,
וכנראה שאתה לא יודע לזהות זאת.

רענן

duduzar
31-01-22, 18:22
שמע ,
רוב מי שמחזיק פה ג'יפ ישן (גם לא מתוך מחסור במזומנים) מפתח רגש לבייבי שלו
ושומר עליו במצב תחזוקתי גבוה ככל שניתן.

הרגש קיים אצלי, אבל אצל הילדים לא, הם פשוט מחרבים את האוטו בכל הזדמנות, וזו הסיבה גם שאני "תקוע" עם הרכב הזה עד שהם יגדלו... בינתיים סוגר איתו עשור... (זה בעיקרון הרכב של האישה)
הרכב השני (שאני נוהג בו בעיקר) מדוגם ומצוחצח...

האמת,
מכל השאלות שלך, אני לא בטוח ש 4X4 אצלך תקין,
וכנראה שאתה לא יודע לזהות זאת.

חשבתי על זה גם אתמול, כי כמו שאני מבין מהדברים שרשמתם, ברגע ששילבתי את הכפתור של הנעילה הדמיונית, זה היה אמור לסובב גם גלגלים אחוריים... אבל הם לא זזו...

raanan
31-01-22, 19:37
חשבתי על זה גם אתמול, כי כמו שאני מבין מהדברים שרשמתם, ברגע ששילבתי את הכפתור של הנעילה הדמיונית, זה היה אמור לסובב גם גלגלים אחוריים... אבל הם לא זזו...
רק עכשיו שמתי לב שמדובר בספורטאז' 2012,
אם כך, סלח לי ואל תתבאס, זה לא רכב שטח !
מערכת ההינע AWD היא לכביש, "ובלחץ" לשבילי קק"ל מכסימום.

נ.ב - מערכת ההינע לא ברת השוואה לפורסטר או XV שהם כבר יותר מסוגלים להתמודד עם שטח (חוץ מהגיר CVT הדרעק שלהם )

רענן

דרור ברלי
01-02-22, 08:52
אהבתי את ההגדרה "נעילה/4X4 דמיוני".

במציאות זה בהחלט ככה. כל מערכות ה-AWD "על פי דרישה" האלה, שבפועל וב-99% מהזמן הן 2WD נטו, נועדו לחסוך חצי גרם CO ורבע מיכל בנזין על כל 100,000 ק"מ, זה לא באמת 4X4. זו הנעה כפולה דרדל'ה, בכאילו. עוזרת קצת, אם בכלל, בכביש חלק/רטוב ותו לא. ברגע שיורדים מהאספלט היא הופכת לדמיונית בהחלט.

ואני מצטער שוב להטיף מוסר - זה שלא אכפת לך לחרב את האוטו זה עניין שלך, אבל בצירים כמו שנכנסת אליהם לפני יומיים-שלושה (ונזקקת לחילוץ) זה הופך מהר מאוד לבעיה של אחרים. הרכב מפסיק להתקדם, עוד כמה לחיצות בגז והוא כבר נתקע וחוסם ציר ומעכב את אלה שכן יכולים לנסוע שם, מאלץ אותם להפסיק את רצף הטיול שלהם ולחזור אחורה או לחלץ/לגרור אותך, לעתים לאורך מרחק לא קטן, רק כדי לפנות את הציר.

עכשיו תכפיל את זה בעשרות קרוסאוברים כאלה שתקועים + מאות פרייבטים תקועים, כמו שקרה ברמת הגולן בסופ"ש האחרון - ותבין איזה כאב ראש, פקקים, עצבים וכאוס מסוגלים לגרום נהגי כלי הרכב הלא-מתאימים, שכנגד כל האזהרות מתעקשים לרדת לשבילים בוציים ומושלגים (או אפילו לכבישים צדדיים מושלגים).

איל מ
01-02-22, 09:18
עם כל התסכול,
אני לא חושב שיש למישהו זכות להגיד למישהו אחר שמותר או אסור לו לנסוע איפשהו.
כבר היו כאן דיונים. אפרטהייד כאלו. על רכבים שהם לא באמת שטח ש"טוחנים עליות". (מי אמר דאסטר). או חוסמים ציר כי הם נתקעו (מי אמר גרוטאראלי).
אני לא מדבר על התנהגות פסולה של חסימת ציר ולא לתת לרכבים קשוחים יותר לעבור, אלא על מקרה תמים של תקיעה בלי יכולת לפנות ציר.

הרי,
הפתרון הוא להחליט שלכל ציר יש דירוג קושי, ומי שלא עומד בקריטריונים לא יכול לנסוע בו (דמגוגיה מכוונת, אל תיקחו אותי קשה).
למשל,
אני נוסע על רכב לא מוגבה, לא ממוגן, ולא נעול עם צמיגי at בגודל המקורי המבאס של 29.5". בוא נגדיר אותו בדרגת "רשיון שטח 2+" בדירוג הרישוי-קושי הדמיוני שלנו.
האם מותר לי לפנות שמאלה למעלה עשוש, המוגדר ב"דרגת קושי 3" כדי להמשיך בציר המעיינות דרומה, או שלנצח נגזר עלי לעשות את המעקף?*

* האם חברות בקבוצת החילוץ של ג'יפולוג נותנת נקודות זכות ומזכה אותי ברשיון לנסוע בדרכים שהם בחצי דרגת קושי מעל דרגת הקושי המותרת לרכב שלי? ;)

דרור ברלי
01-02-22, 09:42
עזוב רגע בצד את "זכותי" ו"זכותך".

אצל האמריקאים זה בדיוק ככה.
יש דירוג קושי של שבילים. מגדיר במדויק לאיזה מפרט טכני של רכב זה מתאים/מומלץ ועובדה - הם מכבדים את זה.

אצלנו זה כמובן לא יעבוד ואף אחד לא יכבד את זה, כמו שלא מכבדים כללים בסיסיים הרבה יותר - דברים שקשורים לשרשור ההוא על סגירת צירים בגלל נזקים לחקלאות ולטבע, ירידה משבילים, השלכת פסולת וכו' וכו'. במקרה של רמת הגולן ובכלל איזורים מושלגים - המשטרה והרשויות מזהירים מראש ובריש גלי את המוני בית ישראל לא להגיע ובצדק - כי זה מסוכן, כי הפרייבטים בישראל לא מצויידים בצמיגי חורף ולכן מחליקים, כי נתקעים, כי רכבים 2WD שלא מסוגלים לנוע חונים באמצע כביש וחוסמים אותו "כי זכותם לשחק בשלג", כי בורות נפערים ומפנצ'רים צמיגים וכו' וכו' וכל אלה ביחד מייצרים עומסים ופקקים וכאוס שלם. וזה גם למה יש חסימות.
כמובן שאף אחד לא מתייחס (הגדרה מכובסת ל"מזלזל בבוטות") והתוצאות בהתאם.

וכן - רכבי 2WD בהחלט מחרבים שבילים. אני יודע שזה מעצבן את חובבי הגרוטראלי למיניהם אבל זו עובדה.

duduzar
01-02-22, 11:04
אז ככה, לא חסמתי ציר, חניתי במקום לצד עוד מספר רכבים, הציר מאחוריי היה פנוי.
הטעות שלי זה שלא חניתי ברברס (כך שהגלגלים על הצד היבש) ואז הגלגלים הקדמיים היו על השלג/בוץ.
עבר שם בחור עם לנד קרוזר שתוך 2 דקות התחבר אליי ומשך אותי 2 מטר אחורה... זה כל הסיפור.

איל מ
01-02-22, 11:34
הדיון גלש למשהו הרבה מעבר לתקיעה שלך, ובהקשר לדיונים אחרים בנושא. במילא, זה לא בשליטתך אם להתקע עם לחסום ציר, או בלי לחסום ציר. אל תיקח את זה אישית.

Crabbing
01-02-22, 12:21
אז ככה, לא חסמתי ציר, חניתי במקום לצד עוד מספר רכבים, הציר מאחוריי היה פנוי.
הטעות שלי זה שלא חניתי ברברס (כך שהגלגלים על הצד היבש) ואז הגלגלים הקדמיים היו על השלג/בוץ.
עבר שם בחור עם לנד קרוזר שתוך 2 דקות התחבר אליי ומשך אותי 2 מטר אחורה... זה כל הסיפור.

עוד חידוד- מלבד לחנות את הגלגלים המניעים על היבש, יש גם עניין השיפוע וחלוקת המשקל.
לפעמים אתה כן רוצה לחנות עם האף קדימה אם אתה עם הנעה קדמית.

Sent from my iPhone using Tapatalk

-->