PDA

צפייה בגרסה מלאה : התייעצות על הג'ימני החדש - כמה שאלות

tamir128
20-04-22, 21:52
הג'ימני הישן הלך פייפען כדרך כל ג'ימני אחרי שאיזה אידיוט נכנס לצומת באור אדום.
היה רכב מדהים ומשופר בטוב טעם, נסע בכל מקום והיה איתי מעל 12 שנים (מ 2009).

אני שוקל לקנות את החדש ויש כמה נושאים שטרם הצלחתי לברר.
אשמח לכל מידע.

1. האם נחוץ לו גיר קולר?
בישן היה. יודעי דבר אמרו לי שמערכת הקירור שופרה, אולם יודעי דבר אחרים ממליצים לכל רכב אוטומט שנוסע בשטח, לשים גיר קולר.
לשים או לא?

2. איזה מיגון לשים לו?
בישן היה טרנספר ומדרגות צד של אספיר בלבד, שהותקנו לבקשתי עוד ע"י היבואן.
ראיתי את הרוקר פאנל החדש של אספיר, נראה לי שצריך לפרק פלסטיקה בשביל להרכיב אותו אבל מצד שני הוא לא פוגע במרווח גחון.
למישהו יש נסיון בנושא?

3. נעילת דיפרנציאל.
בישן היה לוקרייט שעבדה נפלא.
שמעתי שהיום הלוקרייט ירדו ברמה וכבר לא טובים ומתקינים נשלטת.
עם כל האלקטרוניקה של היום, צריך בכלל?
מה כדאי לשים אם צריך?

4. הגבהה
מה כדאי לשים?

5. פילטר מזגן
האם הוא מגיע עם פילטר מזגן או שצריך לקנות כמו בישן?
איפה נמצא הפילטר מזגן של החדש, באותו מקום כמו בישן?

6. חיתוך טמבון קידמי
בישן חתכתי בלי בעיות לשפר את זוית הגישה, בחדש אמרו לי שאי אפשר לחתוך.
האם זה אכן כך? למה?

7. מערכת מולטימדיה
בישן לא היה :) בחדש, מודל 2022 אמרו לי שמגיעה מערכת מקורית של היצרן ולא הרכבה מקומית.
זה טוב ליהודים? צריך לדעת משהו בנושא?

8. עבירות באופן כללי
ברור שהחדש במצב סטוק נותן עבירות טובה יותר מהישן במצב סטוק, אבל בישן חתכתי טמבון, שמתי צמיגים 215/75/15 MT ברשיון לעומת ה 195 שיש בחדש.
לאיזו עבירות אני יכול לצפות ביחס לישן המשופר?

חפרתי.
תודה לעונים.

raanan
21-04-22, 07:39
1. האם נחוץ לו גיר קולר?
בישן היה. יודעי דבר אמרו לי שמערכת הקירור שופרה, אולם יודעי דבר אחרים ממליצים לכל רכב אוטומט שנוסע בשטח, לשים גיר קולר.
לשים או לא?

כן ! תמיד רצוי להוסיף קולר גיר.
אם אתה מוסיף בטור (לא מבטל את החליל) אין שום סיכון ורק שיפור נטו.

רענן

מוני אורבך
21-04-22, 09:30
האלקטרוניקה עובדת מצוין. אלא אם אתה הולך לעשות עבירות קשה באופן קבוע אין צורך בנעילות הגבהה עשיתי אצל מורי, מה שהמליץ. אני מרוצה.
לי יש ידני אז לא ענין אותי קולר.
המערכת המקורית מספקת בהחלט. אין מה לשנות.
מיגונים עשיתי לכל הרכב אצל היבואן, של רסטה נראה סביר.
לא התקנתי מיגון סף. אחרי הגבהה הם מאוד גבוהים ובשימש סביר לא רואה בעיה איתם.

Tzvika-Pick
21-04-22, 10:02
חמשת הסנט שלי, מנסיון של כמה שנים עם הג'ימני הישן ועוד כמה שנים עם החדש -

1. בוא נתחיל מהסוף. עוד לא הלך גיר אוטומטי אחד בג'ימני החדש בגלל חימום. זה בגלל שהוא... ובכן, חדש. באופן כללי זה נשמע כמו רעיון טוב לשים קולר כזה, מה זה כבר יכול להזיק? אז אני אגיד לך במה זה יכול להזיק - באחריות היצרן. לא הייתי חושב על זה בכלל בשנים הקרובות, אולי כשהרכב יסיים את האחריות.

2. בדגם החדש, בניגוד לישן, גם מיכל הדלק ומשאבת הדלק יחסית פגיעים ולכן כדאי למגן גם אותם. לדעתי המיגון המינימלי הוא סט של 3 חלקים - טרנספר, מיכל דלק ומערכת דלק. אני יודע שגם בסוכנות וגם חלק ממתקיני האביזרים נוהגים למכור סט של 4 חלקים, שכולל בנוסף ל-3 שצינתי גם מיגון לביצה הקדמית. לדעתי הוא מיותר.
לגבי רוקר פאנל - אכן זה דורש פירוק של הפלסטיק השחור שמגן על הסף והחלפתו ברוקר פאנל. יש כמה כאלו שנראים די מגניבים, אני רציתי להתקין אבל המכונאי שמטפל לי ברכב טוען שהם על הפנים כי השפשוף שלהם בבודי של הרכב עושה כל זמן רעשי חריקה ועדיף להתקין מדרגות צד. אישית עדיין לא קיבלתי החלטה, נשארתי עם הפלסטיק השחור המקורי ובינתיים אני חי עם זה בשלום.

3. היום כבר יש נעילות דיפרנציאל חשמליות נשלטות במחירים שהם רק קצת יותר גבוהים מנעילה של לוקרייט. ולאור פער המחירים הקטן, אני לא רואה סיבה "להתפשר" על נעילה אוטומטית שעושה מה שבא לה. אני התקנתי נעילה חשמלית כזאת ומרוצה מאוד.

4. לא בדקתי את כל ההגבהות בשוק אז קטונתי מלהגיד מה כדאי. אני אישית התקנתי סט של ג'ימני ביטס 50 מ"מ (המקסימום המותר בחוק) והוא די סבבה, אבל פגע בצורה משמעותית בנוחות הנסיעה של הרכב.

5. בחדש יש פילטר מזגן, אין לי מושג איפה הוא מותקן. לא צריך לקנות, הרכב מגיע עם פילטר מהמפעל.

6. תסתכל על הטמבון של הדגם החדש, זה לא שאי אפשר לחתוך זה פשוט שאין כל כך מה לחתוך... אם תסתכל טוב אתה תראה שהטמבון מגיע "חתוך" בצורה סטנדרטית באזור של הגלגלים הקדמיים. מה בדיוק אתה רוצה לחתוך עוד? כל שאר הפלסטיקה לא פוגעת בצורה משמעותית בזווית הגישה, אין ממש סיבה לעשות את זה. אבל אם אתה בעניין יש בשוק פגושי ברזל נחמדים וחתוכים.

7. בחדש יש שני סוגים של מולטימדיה - חלק מהרכבים מגיעים עם מולטימדיה מקורית של היצרן, חלק מהרכבים (כמו שלי למשל) מגיעים עם מולטימדיה אנדרואיד בהתקנה מקומית. לכל אחד יש את היתרונות והחסרונות שלו -
למערכת המקורית יש apple carplay ו-android auto והיא יותר יציבה (פחות נתקעת). אבל המסך שלה קטן יותר וקשה עד כדי בלתי אפשרי להתקין עליה אפליקציו ניווט לשטח.
למערכת בהתקנה מקומית יש מסך גדול יותר, אנדרואיד פתוח אז אפשר להתקין עליה עמוד ענן ו-off road ויש אפשרות לחבר דונגל עם אינטרנט מובנה. אבל היא קורסת מידי פעם, הממשק שלה פחות ׳*וח ויש כמה דיווחים ברשת של אנשים שהיא פשוט מתה להם יום אחד.

עכשיו כל זה טוב ויפה אבל... אם אתה מזמין רכב חדש מהסוכנות בתכלס אתה תיקח מה שיש כי אין לך ממש אפשרות לבחור. וגם בסוכנות לא ממש יידעו להגיד לך מה יגיע, מקורי או התקנה מקומית, עד שהרכב יגיע. פשוט תזרום, מה שיהיה יהיה.

8. כמו שכתבת, סטוק מול סטוק - החדש טוב יותר. משם, פוטניציאל השיפורים של החדש זהה לפוטנציאל השיפורים של הישן. כל מה שעשית בישן אפשר לעשות גם בחדש. לפעמים זה קצת קשה יותר, יקר יותר, אבל לגמרי אפשרי. בניגוד למצב שהיה לפניי 3 שנים כשקניתי את שלי, הכל כבר זמין והידע כבר קיים בסדנאות בארץ.

אם כל השיפורים שהיו לך בג'ימני הישן הסתכמו בטמבון חתוך וצמיגי 215, אז כל מה שאתה צריך לעשות זה להתקין צמיגי 215 על החדש ואתה מסודר מבחינת עבירות. זה לא היה חוקי בג'ימני הישן וזה לא חוקי בג'ימני החדש, מהבחינה הזאת זה same same.

ותשובה לשאלה שלא שאלת, אבל אני עונה בכל זאת -
אם תיגש היום לסוכנות של סוזוקי ותזמין ג'ימני חדש, תקבל אותו פחות או יותר לקראת ראש השנה. אם תזמין את הידני אז אולי קצת קודם. אין רכבים במלאי והמחיר עלה לאחרונה לאזור ה-160 אלף ש"ח לדגם האוטומטי. אין הנחות ואין מבצעים ואין כלום, תגיד תודה שאיש המכירות בכלל מתייחס אליך.

tamir128
21-04-22, 15:38
תודה על התשובה הארוכה והמושקעת

חמשת הסנט שלי, מנסיון של כמה שנים עם הג'ימני הישן ועוד כמה שנים עם החדש -

1. בוא נתחיל מהסוף. עוד לא הלך גיר אוטומטי אחד בג'ימני החדש בגלל חימום. זה בגלל שהוא... ובכן, חדש.
זוהי השאלה. איך אנחנו יודעים שבאמת לא הלך שום גיר כזה?
סה"כ יש ג'ימנים שעשו הרבה קילומטרז' ואם בקיץ תתעקש לעלות איזה מעלה ארוך בנגב דווקא על high, יש סיכוי לא רע לטגן את הגיר ותמיד יש את החכם שעושה את זה.

2. בדגם החדש, בניגוד לישן, גם מיכל הדלק ומשאבת הדלק יחסית פגיעים ולכן כדאי למגן גם אותם.
זה חדש לי. לא ידעתי את זה. למה זה ככה? אמרו שמלמטה החדש זהה לישן... לא?

לגבי רוקר פאנל - אכן זה דורש פירוק של הפלסטיק השחור שמגן על הסף והחלפתו ברוקר פאנל. יש כמה כאלו שנראים די מגניבים, אני רציתי להתקין אבל המכונאי שמטפל לי ברכב טוען שהם על הפנים כי השפשוף שלהם בבודי של הרכב עושה כל זמן רעשי חריקה ועדיף להתקין מדרגות צד. אישית עדיין לא קיבלתי החלטה, נשארתי עם הפלסטיק השחור המקורי ובינתיים אני חי עם זה בשלום.
זהו שאני רוצה גם אפשרות להשתמש עם הייליפט ואת זה אפשר רק עם מדרגה או רוקר פאנל. אמנם ב 12 שנה השתמשתי בו אולי 5 או 6 פעמים אבל עדיין שווה לי...

3. היום כבר יש נעילות דיפרנציאל חשמליות נשלטות במחירים שהם רק קצת יותר גבוהים מנעילה של לוקרייט. ולאור פער המחירים הקטן, אני לא רואה סיבה "להתפשר" על נעילה אוטומטית שעושה מה שבא לה. אני התקנתי נעילה חשמלית כזאת ומרוצה מאוד.
כמה באמת עולה חשמלית כזו היום?

ותשובה לשאלה שלא שאלת, אבל אני עונה בכל זאת -
אם תיגש היום לסוכנות של סוזוקי ותזמין ג'ימני חדש, תקבל אותו פחות או יותר לקראת ראש השנה. אם תזמין את הידני אז אולי קצת קודם. אין רכבים במלאי והמחיר עלה לאחרונה לאזור ה-160 אלף ש"ח לדגם האוטומטי. אין הנחות ואין מבצעים ואין כלום, תגיד תודה שאיש המכירות בכלל מתייחס אליך.
כבר הזמנתי, עכשיו ממתין שיגיע. אמרו לי מערכת מולטימדיה מקורית. אמרו לי שידני יש במלאי, שלם וקח.
עכשיו אני רק צריך לגייס כסף :(

Tzvika-Pick
22-04-22, 16:31
1. אני נמצא בכל הפורומים והקבוצות של הג'ימני החדש למיניהן, ככה שאם מישהו כבר היה מדווח על תקלה בגיר כנראה שהייתי שומע על זה.
אבל נשאלת השאלה - מה אכפת לך? אתה קונה רכב חדש, באחריות. האחריות כוללת גם את הגיר. שיישרף, זאת יותר בעיה של מכשירי תנועה, פחות שלך.

2. למה זה ככה אני לא יודע, אני חושב שזה בגלל שניסו לסדר את החלק האחורי ככה שברגע שמקפלים את הכיסאות האחוריים תיווצר רצפה שטוחה אז היו חייבים למקם מחדש את מיכל הדלק וזה מה שקרה. אבל אני לא באמת יודע למה.

3. אם אני זוכר נכון נעילה אחורית חשמלית עלתה לי בערך 5000 ש"ח כולל מע"מ והתקנה.

raanan
22-04-22, 16:47
1. אני נמצא בכל הפורומים והקבוצות של הג'ימני החדש למיניהן, ככה שאם מישהו כבר היה מדווח על תקלה בגיר כנראה שהייתי שומע על זה.
אבל נשאלת השאלה - מה אכפת לך? אתה קונה רכב חדש, באחריות. האחריות כוללת גם את הגיר. שיישרף, זאת יותר בעיה של מכשירי תנועה, פחות שלך.
לפעמים אנשים מחזיקים רכב מעבר לאחריות, ואז כל מה "שנצבר" יכול להתפרץ באותה משמרת.
אגב, לא הבנתי את עניין האחריות,
אם היית דבק בכך לכל אורך הדרך ולא ממליץ גם על פתיחת דפרנצאלים וביצוע שינוי, ניחא !

רענן
(וזה שם אמיתי)

asafk
22-04-22, 20:36
רענן....
החלפת דיפרנציאל בנעילה היא פעולה שמבטלת את האחריות רק לסרן עצמו - זה עניין מגודר היטב, והנסיון מראה שזה סיכון קלוש.
לעומת משחקי אופטימיזציית טמפ' נוזל הידראולי בגיר אוטומטי.... שם הסיכון לטעות גדול וגם לנזק היקפי במקרה של בחירת רכיבים שגויה או התקנה לא נכונה, ואם באמת הלך גיר ואין אחריות זה המון כסף. אם שואלים אותי כל ענייני קירור הגיר מיותרים ברוב רכבי השטח וכל מה שצריך זה לקנות רכב שמישהו תיכנן ובנה כמו שצריך ולנהוג נכון. אבל זו דעתי הלא פופולרית, אני יודע.

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

raanan
22-04-22, 20:57
כל מה שצריך זה לקנות רכב שמישהו תיכנן ובנה כמו שצריך ולנהוג נכון.
זה תמיד נכון !

דרור ברלי
23-04-22, 09:46
ולנהוג נכון.

אסף.

זו בדיוק הדעה הלא-פופולרית... במיוחד בישראל.

asafk
23-04-22, 10:14
במיוחד בישראל.
יבואן מסויים שלא נזכיר 'סבל' מהחלפות גירים מרובות באחריות - ו'רק בישראל' הלקוחות מתעקשים שהגיר מתחמם כי האוטו דפוק ומה פתאום לשלב הילוך כוח בדיונות. היבואן ניסה ללמד את הלקוחות - לפחות המוסדיים - לנהוג בהילוך כוח בדיונות בעיקר וגם במקומות אחרים בהם הגיר מתאמץ - אבל ללא הצלחה. החלטה אסטרטגית של היבואן היתה לבלוע את הצפרדע ואת המחיר של תביעות האחריות היצרן והיבואן גילגלו על הלקוחות הבאים (מי שלא יודע האחריות מגולמת במחיר הרכב ועלותה נקבעת על פי כמות התביעות ששולמו בשנה החולפת).
זו דוגמה אחת אבל יש עוד.

בכל מקרה הג'ימני החדש לפי מה שאני יודע לא סובל מהבעייה בכלל וחבל להרוס אותו סתם.

אסף.

דרור ברלי
23-04-22, 12:41
כי שילוב להילוך כוח בדיונות משמעותו לפעמים היעדר תנופה.
עם מנוע חזק מספיק, לעתים דווקא טוב להישאר ב-HIGH כי אז יש תנופה. אבל ב-HIGH מטגנים את הגיר....

בג'ימנים, שגם המנוע 1.5 שלהם גבולי לדיונות, (שלא לדבר על ה-1.3 הישן) זו באמת בעיה. כאן הידניים בהחלט נוסעים הרבה יותר טוב.

רציתם אוטומט. תשלמו.

נדב42
23-04-22, 14:07
הילוך כוח מקורי בסוזוקי הוא לרוב 1:2, מה שמאפשר 60-70 קמ"ש, נראה לי שזה מספיק תנופה בשביל לטפס עלייה בדיונות...

דרור ברלי
23-04-22, 14:17
בג'ימנים ידניים זה סביב 2:1.
באוטומטיים ה-LOW סביב 2.5:1

וכדי להגיע ל-60-70 הם צריכים ריצת המראה ארוכה.... אבל למנוע אין מומנט והם מאבדים סל"ד מיד.
ראית בירדן איך זה. לפני שירדו ל-9 PSI וגם פחות, לא היה על מה לדבר.

בכל מקרה, מי שמכיר את הג'ימני ונוהג בו נכון (מוציא המון אויר מהצמיגים ושומר על סל"ד בשמיים. זה בסדר, המנוע אוהב את זה), יכבוש הרבה סכיני דיונה שברגע הראשון לא מאמינים שהוא יוכל.

נדב42
23-04-22, 14:39
וכדי להגיע ל-60-70 הם צריכים ריצת המראה ארוכה.... אבל למנוע אין מומנט והם מאבדים סל"ד מיד.

ב- high הם יצטרכו ריצת המראה ארוכה יותר, ויאבדו סל"ד מהר יותר, מאשר ב- low

סולי
23-04-22, 14:55
לא חסר גם בארץ דיונות מצריכות 80-90קמש כדי לכבוש אותן.

אבל ברוב השבילים החוליים... רצופי הבאמפים ושינויי הכיוון הlow במרבית כלי הרכב יהיה בחורה טובה יותר כנראה.

ישמור על מהירות שהמתלים מסוגלים לשכך ואת המנוע באיזור הזמין... ומגע מינימלי בבלמים.

כמו בכל תא שטח... אין מניעה לעצור לשלב ל high....לכבוש עליה ארוכה יותר מהשאר... ולחזור לlow.

Sent from my SM-G781B using Tapatalk

nirs
23-04-22, 16:10
נסיעה בחול ב high, זה מתכון בטוח לטיגון תיבת הגיר….
גם את הדיונה הגדולה עולים ב low.

Sent from my iPhone using Tapatalk

raanan
23-04-22, 18:29
נסיעה בחול ב high, זה מתכון בטוח לטיגון תיבת הגיר….
גם את הדיונה הגדולה עולים ב low.

Sent from my iPhone using Tapatalk
גם ב LOW דיי מטגנים את הגיר .
מה שקובע כמה זמן יש עד לטיגון, זה כמה שמן כולל יש לך בממסרה ויעילות הקרור.
ניתן קצת להקל על הגיר אם מסוגלים "לתפוס" את הנקודה שהטורק נעול,
לא מעשי בעליל ברכבים נטולי כוח ביחס למשקל.

רענן

asafk
23-04-22, 18:54
ושוב. סטינו.
זה דיון על ג'ימני חדש.

אסף.

Tzvika-Pick
23-04-22, 19:16
לפעמים אנשים מחזיקים רכב מעבר לאחריות, ואז כל מה "שנצבר" יכול להתפרץ באותה משמרת.
אגב, לא הבנתי את עניין האחריות,
אם היית דבק בכך לכל אורך הדרך ולא ממליץ גם על פתיחת דפרנצאלים וביצוע שינוי, ניחא !

רענן
(וזה שם אמיתי)
כשפתחתי את הדיפרנציאל והתקנתי בו נעילה או כשפירקתי את המתלים והחלפתי אותם עשיתי את זה בידיעה מוחלטת שאני מוותר על אחריות היצרן למכלולים האלו. זאת פשרה שעשיתי לטובת ביצועי שטח טובים יותר והנאה מרובה יותר מהרכב שרכשתי.
להתקין קולר גיר, זה לא משהו שמשפר את העבירות של הרכב. יכול להיות שמי שיקנה ממני את הרכב בעוד שנתיים-שלוש יהנה מזה, אוקיי, סבבה, זה חשוב, אבל איך זה עוזר לי?

אבל שוב, אלו השיקולים שלי. לדעתי ומניסיוני עם הרכב זה מיותר. אבל אם פותח השרשור רוצה להתקין? יאללה בכיף.

הילוך כוח מקורי בסוזוקי הוא לרוב 1:2, מה שמאפשר 60-70 קמ"ש, נראה לי שזה מספיק תנופה בשביל לטפס עלייה בדיונות...
לדעתי להגיע ל-70 קמ"ש ב-low בג'ימני אוטומטי זה גובל בהתעללות. אל תשכח שבג'ימני אוטומטי כשאתה משלב low הגיר האוטומטי מבטל את ההילוך הרביעי. מה שאומר שב-50 קמ"ש אתה כבר בקצה של ההילוך השלישי ומתחיל לגעת בטווח האדום של הסל"ד.

נדב42
23-04-22, 20:11
אל תשכח שבג'ימני אוטומטי כשאתה משלב low הגיר האוטומטי מבטל את ההילוך הרביעי. מה שאומר שב-50 קמ"ש אתה כבר בקצה של ההילוך השלישי ומתחיל לגעת בטווח האדום של הסל"ד.

לא ידעתי את זה ...

דרור ברלי
24-04-22, 08:22
עוד סיבה טובה לדבוק בידני....

Tomer.Giladi
27-04-22, 16:15
יש פילטר מזגן.. צריך לפרק את תא הכפפות כדי לראות/להגיע אליו.

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

-->