PDA

צפייה בגרסה מלאה : תאונת שטח אתמול בגליל

ש01
31-05-22, 10:33
בתאונה אתמול באשור שאר ישוב התהפכה (כנראה) סופה במה שנראה כמו שביל רחב ונוח.
הרוגה אחת ומספר פצועות קל
האם משהו מכיר, יודע מה קרה שם?

https://www.ynet.co.il/news/article/sksunkgu5#autoplay

סולי
31-05-22, 10:37
רק רואה שמדובר בדיפנדר.

Sent from my SM-G781B using Tapatalk

KOOKE
31-05-22, 10:45
אכן דיפנדר.

לא יודע מה קרה שם אבל על פניו נראה שמדובר בתאונה במהירות לא גבוהה ואיבוד שליטה כך שהרכב התהפך הצידה.

להערכתי ולהשערתי, התוצאה הקטלנית היא בגלל שככל הנראה המנוחה לא הייתה חגורה כפי שנהוג בטיולי ג'יפים מודרכים ברכבים כמו הדיפנדר - הרבה נוסעים/ מטיילים ישובים מאחור ואולי גם בספסלי אורך.

זו תזכורת חשובה לכולנו על חשיבות חגירת חגורות הבטיחות גם בשטח!!! כן זה לא נוח, כן החגורה ננעלת לפעמים בגלל טלטלות השטח, כן זה פוגע ברוח החופשית של טיול בשטח אבל זה יכול להציל חיים בעיקר ברכב שטח פתוח!!!

ש01
31-05-22, 10:48
זו תזכורת חשובה לכולנו על חשיבות חגירת חגורות הבטיחות גם בשטח!!! כן זה לא נוח, כן החגורה ננעלת לפעמים בגלל טלטלות השטח, כן זה פוגע ברוח החופשית של טיול בשטח אבל זה יכול להציל חיים בעיקר ברכב שטח פתוח!!!

כל מילה בסלע!

ברכב מדברי (אאל"ט) אין חובת חגורות...

nirs
31-05-22, 11:37
בכל הדרכה / טיול, אנחנו מחייבים את מודרכים / מטיילים, לחגור.
לצערי, נתקל לא אחת, במטיילים המושיבים ילדים על ברכיהם, נוסעים העומדים תוך כדאי נסיעה עם חצי גוף מחוץ לחלון בגג הרכב, ועוד אי אלו ווריציות של הפקרות (כן, זו המילה המתאימה).
בתאונה בשטח, חגורת בטיחות היא בהרבה מקרים, ההבדל בין להחזיר קיטבג לבין לצאת עם חבלות קלות…

Sent from my iPhone using Tapatalk

דרור ברלי
31-05-22, 12:52
דיפנדר 110 פתוח של אחת מחברות טיולי הג'יפים.
הם לא עושים אתגרי עבירות. רוב הנסיעה שלהם מתבצעת בשבילים פשוטים בתכלית אבל זו לא תאונה ראשונה, גם לא אחרונה.

בתכל'ס, בטיולים האלה אף אחד לא חוגר בשטח.
בעיקר לא המדריך/נהג. כי עוצרים הרבה, כי עולים ויורדים הרבה מהרכב, כי צפוף, כי ספסלי אורך, אז מי חוגר בכלל?....
הרכבים האלה נוסעים כשהם עמוסים עד קצה גבול יכולתם - 8-9-10 אנשים בדיפנדר. 8 אנשים בסופה. רוב המשקל הזה מאחור. איך אפשר לשלוט ברכב כזה בכלל?.... כל התהפכות פשוטה על הצד תסתיים בהתגלגלות החוצה מהרכב, ברוב המקרים הקורבן עף/ה מהרכב ונמחץ על ידו. אבל "אנחנו נוסעים לאט, מה כבר יכול לקרות".

לא טוב. לא טוב.
בסוף הרשויות יגיבו.
וכרגיל, זו תהיה תגובת יתר קולקטיבית.

gp1
31-05-22, 20:51
[QUOTE=דרור ברלי;991822]דיפנדר 110 פתוח של אחת מחברות טיולי הג'יפים.

מכיר את החברה הזאת ???

חנן-ג'יפולוג
31-05-22, 22:05
ראשית, תנחומיי לכל המעורבים ולמשפחת ההרוגה.

לעניין עצמו, ונעזוב את החוק בצד, אני מבין שזה סקסי לדבר על הנסיבות הספציפיות ועכשיו גם על כל מי שנוסע בצורה לא חוקית בשטח, על כל הוואריאציות שהוזכרו כאן, ועדיין מדובר בסיכון שהוא אפסי ביחס להרבה התנהגויות בנאליות אחרות. בניהול סיכונים מדברים על אימפקט ועל סיכוי להתרחשות והמכפלה ביניהם.
אז האימפקט גבוה אין ויכוח. עד כדי מוות. אבל הסיכוי לאירוע מסוכן בשטח נמוך מאוד. תוצאת המכפלה נמוכה. רואים את זה בסטטיסטיקה השנתית.
על הבנאלי: אימפקט גבוה, סיכוי גבוה וסיכון גבוה לא מדברים. זה לא סקסי מספיק. דוגמאות על קצה המזלג: רכיבה יומיומית על קטנוע לעבודה, השמנת יתר או עישון. כל אלה הורגים בשום פרופורציה להתנהלות כזו או אחרת בנסיעת שטח ברכב 4x4.

מציע להסתכל על הדברים בעיניים פקוחות, בלי היסטריה. באסה. עצוב. צריך להמשיך להיות מחושבים, ומאוזנים. כל אחד ונקודת האיזון הפרטית שלו בין סיכון לסיכוי והנאה מנסיעת שטח.

בראייה הפרטית שלי: אני רואה משפחה נוסעת בנחל ערוד במהירות של 5-20 קמ"ש וכולם חגורים, עצוב לי עליהם. לא כיף. אני מהמר שהילדים לא ישושו להמשיך לטייל עם ההורים האלה עד בגרותם. באותה מידה אני חושב שהחבר שעולה את הזיק או מטייס בנקרות המזרחי לא חגור, טועה.

לגבי מדריך או נהג בשכר, אני מסכים עם כל מי שמכריח את המשתתפים לנהוג לפי כל חוק. יש לו אחריות עליהם ונכון שינהג כך.

KOOKE
01-06-22, 08:06
חנן, נכון שכל אחד יעשה את חישוב הסיכון/ סיכוי לעצמו אבל לצערי יותר מדי פעמים ראיתי רכבי שטח גם במהירות אפס בשל חוסר תשומת לב רגעית גם בתוואי שטח מאד נוח נשכבים על הצד...במקרה כזה הסיכון לנזק גופני משמעותי הוא עצום למי שאינו חגור ובעיקר ברכב פתוח.

חייבים להבהיר ולהבין עניין זה ומכאן שכל אחד יעשה עם זה מה שהוא רוצה.

אישית כנראה שעם הגיל הפנמתי את זה...ברנגלר יש ציפצוף התראה טורדני כשלא חוגרים את החגורה. בעבר הרחוק (ברנגלר הקודם) פשוט הייתי מכניס אבזם החגורה לתפס שלה (כדי לבטל הציפצוף) ונוסע לא חגור בשטח...כיום תמיד חגור

יובל48
01-06-22, 08:29
חנן, נכון שכל אחד יעשה את חישוב הסיכון/ סיכוי לעצמו אבל לצערי יותר מדי פעמים ראיתי רכבי שטח גם במהירות אפס בשל חוסר תשומת לב רגעית גם בתוואי שטח מאד נוח נשכבים על הצד...במקרה כזה הסיכון לנזק גופני משמעותי הוא עצום למי שאינו חגור ובעיקר ברכב פתוח.

אישית כנראה שעם הגיל הפנמתי את זה...ברנגלר יש ציפצוף התראה טורדני כשלא חוגרים את החגורה. בעבר הרחוק (ברנגלר הקודם) פשוט הייתי מכניס אבזם החגורה לתפס שלה (כדי לבטל הציפצוף) ונוסע לא חגור בשטח...כיום תמיד חגור

++1

assafy
01-06-22, 08:46
לא מבין את הקישור של "כיף" ללנסוע ללא חגורה. מעולם זה לא הפריע לי ויש לי אף הרגשה של חוסר בעת נסיעה ללא חגורה.

מיכה100
01-06-22, 08:54

+1000
חנן אני ממש לא שמרן בניהול סיכונים, בכל זאת אופנוע שטח וכאלה.
עדיין כולם בשטח חגורים, נקודה.
אצלי האסימון נפל בירידה לבקעת הורקניה כשחתיכת שביל בוצי נשברה לי מתחת לגלגל והגעתי למצב שהדיסקברי 1 תלוי על בלימה מעל וואדי תלול, עם שני הילדים שלי ואחת של חברים יושבים באוטו לא חגורים. נסעתי אולי 10 קמ"ש בירידה הזו כשזה קרה.
חבר עם לנדקרוזר עמוס במשפחה שלו ושל אישתו כולל מבוגרים איבד ריכוז לשניה בעליה מאלמוג למצוק ההעתקים ומצא את עצמו הפוך על הגג בקוליס עצום לצד הדרך. לא חסרות דוגמאות.

אומי5
01-06-22, 08:58
ראשית, תנחומיי לכל המעורבים ולמשפחת ההרוגה.

לעניין עצמו, ונעזוב את החוק בצד, אני מבין שזה סקסי לדבר על הנסיבות הספציפיות ועכשיו גם על כל מי שנוסע בצורה לא חוקית בשטח, על כל הוואריאציות שהוזכרו כאן, ועדיין מדובר בסיכון שהוא אפסי ביחס להרבה התנהגויות בנאליות אחרות. בניהול סיכונים מדברים על אימפקט ועל סיכוי להתרחשות והמכפלה ביניהם.
אז האימפקט גבוה אין ויכוח. עד כדי מוות. אבל הסיכוי לאירוע מסוכן בשטח נמוך מאוד. תוצאת המכפלה נמוכה. רואים את זה בסטטיסטיקה השנתית.
על הבנאלי: אימפקט גבוה, סיכוי גבוה וסיכון גבוה לא מדברים. זה לא סקסי מספיק. דוגמאות על קצה המזלג: רכיבה יומיומית על קטנוע לעבודה, השמנת יתר או עישון. כל אלה הורגים בשום פרופורציה להתנהלות כזו או אחרת בנסיעת שטח ברכב 4x4.

.

מי שעושה ניהול סיכונים ובוחר לא לחגור...ניחה. גם לנהוג בסופה 94 או היילקס 97 זה לא הכי בטוח בעולם.
הבעיה שלי היא עם אלו שבטוחים שכלום לא יכול לקרות ב30 קמ"ש. אלו שלא מבינים שהם כן לוקחים סיכון, בדרך כלל התגובה שלהם תהייה נגד הרכב, התחביב או אלף דברים אחרים לפני ההשלמה עם זה שהם לקחו סיכון ונפלו בסטיסטיקה.

ד ו ר ו ן
01-06-22, 09:18
בראייה הפרטית שלי: אני רואה משפחה נוסעת בנחל ערוד במהירות של 5-20 קמ"ש וכולם חגורים, עצוב לי עליהם. לא כיף. אני מהמר שהילדים לא ישושו להמשיך לטייל עם ההורים האלה עד בגרותם..
עניין של חינוך גישה ותחושה אישית.
הילדים שלי חוגרים באדיקות גם בלי להגיד להם מילה, והם באים לטיולים ומחכים לטיולים.
למעשה, הם מעירים לי אם התחלתי נסיעה לא חגור.

ד ו ר ו ן
01-06-22, 09:24
בתאונה אתמול באשור שאר ישוב התהפכה (כנראה) סופה במה שנראה כמו שביל רחב ונוח.
הרוגה אחת ומספר פצועות קל
האם משהו מכיר, יודע מה קרה שם?
לא מכיר אישית את האירוע, אבל ברשת יש לא מעט תמונות נוספות של הזיקה.
מהמרחק מהשביל על הסוללה ועד למיקום הרכב נראה שיש אפשרות שהרכב עשה גלגול שלם ונחת על צידו.
זה רחוק מידי בשביל רק ליפול על הצד.

דרור ברלי
01-06-22, 09:55
אני לא מתעסק בסוג הזה של טיולים. אני מוביל קבוצות שמגיעות ברכבים שלהן. לא מעלה נוסעים בשכר לרכב שלי (אני לא "מדברי").
לא מכיר את החברה הספציפית. יש עשרות רבות של חברות כאלה, בעיקר בצפון ובאילת.

הכלים מתוחזקים סביר מאוד, אבל גם מאוד ישנים. בעיקר סופות. קצת דיפנדרים, קצת סיקסים ארוכים ישנים ממש.
רוב הכלים האלה פתוחים. אחרת החוויה של "טיול ג'יפים" לא קיימת בעצם.
כולם עם ספסלי אורך - כדי לדחוס כמה שיותר אנשים לרכב. המקסימום שרשיון הרכב מתיר.
בסופות הארוכות זה 1+7. בדיפנדר 110 עם 4 דלתות זה 1+8. יש גם דיפנדרים 110 סגורים, בעיקר בטיולי מדבר בנגב. יש גם כמה שעובדים עם טויוטות 75 סגורות. גם זה רכב ישן אבל די גדול ויותר "משאית" באופי ובמבנה ושם כנראה אפשר לדחוס ולצופף עוד קצת בשר אנושי.... אבל הוא סגור ופחות נפוץ.
כמובן שכל מי שמתעסק בתחום הזה הוא "מדברי" ברשיון. יש להם ביטוח. הם לא משחקים בזה.

אופי הטיול: בד"כ יוצאים לסיבוב סטנדרטי של שעתיים-שלוש. לפעמים יותר. הנהג הוא גם המדריך.
אין לי מושג מה רמת הידע שלהם כמדריכים וכנהגי שטח. מהיכרות-חפיף עם כמה מהם, חלקם מדריכים/מורי דרך מוסמכים.

ראוי לציין - אין "עבירות קשה" או בכלל "עבירות" בטיולים האלה. לכאורה אין סיכונים והם נוסעים די לאט ורק על שבילים מסודרים. לכאורה, לא אמור לקרות להם שום דבר דרמטי.

אישית אני יודע שהרוב - נהגים ומטיילים, לא טורחים לחגור. ואל תצפו שבסופה ודיפנדר בני 25-30 יהיה זמזם שמצפצף כשאתם לא חוגרים... בטיול כזה יש הרבה עצירות, עולים ויורדים מהרכב, מסובבים את הגוף כדי לראות דברים, זה ממש לא נוח ולא נעים לנסוע חגור על ספסלי האורך, במיוחד כשמדובר בחגורות בטן, שיעילות בערך כמו כוסות רוח.

אין לי מושג מה קרה בטיול המדובר. אנחנו לא יכולים להצביע בהתכתבות על הגורם לתאונה ואני חושב שאנחנו גם לא רוצים, לא יכולים או אפילו יש לנו זכות לשפוט אף אחד, במיוחד בשעת אסון כזה. זו גם החוכמה הכי קטנה להיות חכם וצודק בדיעבד.

תנחומיי למשפחת ההרוגה.
איחולי החלמה מהירה לפצוע/ות.

אומי5
01-06-22, 09:56
באחת התמונות מכסה המנוע נמצא בדיוק באמצע הדרך.
אני מאמין שהוא עשה גילגול וחצי.

דרור ברלי
01-06-22, 10:01
במקור בדיפנדר, הצירים של מכסה המנוע "פתוחים" - אתה יכול להסיר אותו בזמן עבודה על הרכב.
כך שבהתהפכות, הוא עף ממקומו לבד.

דרור ברלי
01-06-22, 11:24
והנה כולם נזעקים לציין כמה הם צדיקים ואיך הילדים שלהם תמיד חגורים.
מאמין לכם לגמרי ועדיין - קבלו את זה כעובדה: רבים מאוד לא חוגרים בכלל.
זה עדיין לא מוכיח שבמקרה הספציפי מישהו שם חגר או לא חגר. הכל ספקולציות שלנו.

נדב42
01-06-22, 11:46

זה לא מוכיח, אבל זו הנחה סבירה.
בהתהפכות רכב בודד במהירות נמוכה, רוב הסיכויים למוות הם כאשר הנוסע מועף מחוץ לרכב, ואולי אפילו נפגע ממנו אח"כ.

דרור ברלי
01-06-22, 11:54
עם חגורות בטן המקובלות בכלי רכב עם ספסלי אורך, בוודאי אם הן לא מהודקות אלא חופשיות לטובת "נוחות", אני די סקפטי עד כמה הנוסעים יישארו במקומם.

נדב42
01-06-22, 11:56
חגורות לא מהודקות שקולות לקסדות גדולות מדי ולא רכוסות ברכיבה על דו גלגלי.
מי שנוהג כך, שיהיה לו בהצלחה...

דרור ברלי
01-06-22, 12:06
מבלי לרמוז אפילו שזה היה המצב במקרה הזה..... כמי שהרכב שלו מצויד במקור בספסלי אורך מאחור ומכיר את הנושא מקרוב, אני יכול להבטיח לך שאף אחד לא באמת מהדק את החגורות הללו..... הן לא ציוד מקורי ברכב (הג'יפים האלה ישנים ויצאו מהמפעל ללא חגורות מאחור) החגורות הן תוספת ונמצאות שם כדי לצאת ידי חובה בטסט, ואם מישהו משתמש בהן זה אך ורק כדי לצאת ידי חובה.

בכלל, ספסלים לאורך כל כך לא נוחים עד שאתה מוכרח לנוע בהם ללא הרף כדי לשנות תנוחה.... עם חגורה מהודקת זה יהפוך לסבל שקשה להתמיד בו לאורך זמן.

raanan
01-06-22, 12:18
כל ספסלי האורך צריך להעיף מחוץ לחוק (כולל חגורות הבטן).
לגוף שלנו (השלד והמוח) לא טוב שפועלים עליו כוחות צידיים .
הגוף עמיד יותר משמעותית לכוח המגיע מקדימה או מאחור.

רענן

דרור ברלי
01-06-22, 12:24
כל ספסלי האורך צריך להעיף מחוץ לחוק (כולל חגורות הבטן).
לגוף שלנו (השלד והמוח) לא טוב שפועלים עליו כוחות צידיים .
הגוף עמיד יותר משמעותית לכוח המגיע מקדימה או מאחור.

רענן

מסכים!

חנן-ג'יפולוג
01-06-22, 12:29
אני מנחש, לא בטוח, שזה גם ככה כבר לא עומד בתקנים חדשים. כך או אחרת זה לא שספסלי אורך מציפים את כבישי המדינה.
יש כאן אשכרה אנשים שמאמינים שכמות הנפגעים השנתית שספסלי אורך גורמים מצדיקה תיקון/חיקוק ופגיעה בקניין?

במידה וכן לא הבנתם כלום בנושאי איזונים בחקיקה וניהול סיכונים.

דרור ברלי
01-06-22, 13:38
ספסלי האורך לא מציפים את הכבישים, הם כן מציפים את סקטור טיולי הג'יפים בתשלום מהסוג הזה. למעשה, לא נטעה הרבה אם נגיד שזה הסטנדרט בענף הזה.

מי כמוני בעד קדושת זכות הקניין ואפס התערבות של הרשויות ברכב שלי (שבכלל לא מדברי, לא מסיע נוסעים בשכר ובכלל לא חלק מהענף הזה).
אבל במדינה שמקדשת את ה"מבנה המקורי" של רכב, אם זה המקור ומס' המקומות ברכב תואם למה שרשום ברשיון הקדוש, אז ככה גם צריך להגיע לטסט.... הזוי. היה לא מזמן שרשור על זה.

Yaron.nahum
01-06-22, 14:01

החלק המודגש בתגובה (ההדגשה שלי , לא במקור ) זה השילוב המסוכן ביותר למיטב ידעתי.
כאשר אתה מחבר את האבזם , הרכב חושב שאתה חגור ואז בעת תאונה עלול להפעיל את כרית האוויר.

הפעלה של כרית כאשר אתה לא חגור עלולה לגרום ליותר נזק מאשר תועלת.
הפיצוץ עלול להתרחש כאשר אתה קרוב מדי לכרית (אין חגורה שתחזיק אותך במקום ) ולגרום לחבלות חמורות , ויש אומרים אף פטאליות.

KOOKE
01-06-22, 14:24
החלק המודגש בתגובה (ההדגשה שלי , לא במקור ) זה השילוב המסוכן ביותר למיטב ידעתי.
כאשר אתה מחבר את האבזם , הרכב חושב שאתה חגור ואז בעת תאונה עלול להפעיל את כרית האוויר.

הפעלה של כרית כאשר אתה לא חגור עלולה לגרום ליותר נזק מאשר תועלת.
הפיצוץ עלול להתרחש כאשר אתה קרוב מדי לכרית (אין חגורה שתחזיק אותך במקום ) ולגרום לחבלות חמורות , ויש אומרים אף פטאליות.

תודה על הארה/ הערה בונה זו וגם אם היא כבר לא רלבנטית עבורי היא חשובה לאחרים שנוהגים לבטל את הזמזם על ידי נעילה החגורה בתפס שלה מבלי לחגור בפועל.

ד ו ר ו ן
01-06-22, 16:12
והנה כולם נזעקים לציין כמה הם צדיקים ואיך הילדים שלהם תמיד חגורים.
מאמין לכם לגמרי ועדיין - קבלו את זה כעובדה: רבים מאוד לא חוגרים בכלל.
תשקיע קצת בהבנת הנקרא לפני הקריעה.

חנן תהה לגבי משהו והתפתח דיון.
בלי הבעת דיעה על התאונה הנדונה.

קטע כזה של דיון, יש בו כמה דיעות.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

shmulikbg
03-06-22, 16:13
ברכב מדברי (אאל"ט) אין חובת חגורות...

בהחלט יש...

wonderd
03-06-22, 17:57
אני אף פעם לא הבנתי מה הכיף של המטיילים לשבת על ספסלי האורך האלה, ראיתי לא מעט מטיילים ככה וזה נראה לי סבל.

איל מ
03-06-22, 20:06
כי זה חוויה חד פעמית. הטלטלות והקפיצות הן חלק מהעניין.
כמו לשבת על עגלת ברזל נטולת קפיצים שנגררת ע"י טרקטור (על הקצה האחורי, רגליים בחוץ).
כשזה יומיומי זה מתחיל להציק. כשזה פעם ב...ועטוף בעטיפה של חוויה, זה כיף. תשאל כל ילד.

-->