PDA

צפייה בגרסה מלאה : דיון בשיטות חיסכון בדלק או רעיון טיפשי ?

גיא
26-09-03, 00:16
האם יש טעם לחשוב על מה עדיף או שזה זניח ?

נוסעים על הכביש ופתאום האידיוט לפני דופק ברקס ! ככה סתם כי היה נידמה לו שראה חייזרים ..
אני דופק ברקס אחריו .. ואז הוא ממשיך ונוסע ולי יש שאלה, להוריד הילוך להרים סל"ד ולהאיץ ?
או להישאר בהילוך הגבוה ולתת לאוטו לאט לאט להגיע לסל"ד שבו הוא יכול להאיץ ?

אני אפרט עוד ... אם אני מוריד הילוך ומעלה סל"ד אז המנוע עובד מהר ומבזבז דלק ....
ואם אני לא מוריד אז המנוע מקבל הרבה דלק אבל לא שורף אותו טוב ומבזבז שוב ..

אז מה עדיף ?

ואגב, אם זה מעניין מישהו קניתי אתמול בסוף חרמש מוטורי .. בנזין ! רבותי .. איזה כיף ! כמו ילד מפגר נותן מכות גז מתלהב איך כל החרמש רוצה להסתובב נגד סיבוב הרוטור ומחייך לאשה .. היא מצידה לא מבינה עם איזה מטומטם ילדותי היא התחתנה ...
:P :? 8) :lol: :o :wink: :idea:

t_uri
26-09-03, 01:07
גיא. השארות (יש מילה כזאת????) בהילוך נמוך והאצה איטית מביאה נזק למנוע. הבוכנות, הרינגים והצילינדרים עובדים בלחץ גבוהה יותר והשחיקה גבוהה. צריכת הדלק לא אמורה השתפר באופן משמעותי ע"י שימוש בשיטה זו כי הזמן שיקח לך להגיע למהירות גדל לעומת הורדת הילוך.

ככלל, כשהמנוע לא מתאמץ, הוא לא שורף הרבה דלק. המסקנה היא שעדיף להוריד הילוך כדי שהמנוע יתאמץ פחות. המנוע לוקח רק כמה שהוא צריך (היה פעם דיון על זה, לא?) סל"ד גבוהה מעל התחום היעיל, הברך, (מעל סל"ד הכ"ס המקסימלי - אם אני לא טועה) גורר אחריו צריכת דלק גבוהה.

חוץ מזה. אם אתה מוריד הילוך, אתה פשוט מגיע מהר יותר למהירות שיוט, מה שאומר שאתה שוב נכנס לתחום היעיל בהילוך הנכון לשיוט.

לילה טוב.

אורי טל.

polar bear
26-09-03, 11:25
- הניצול הכי טוב של הדלק הוא בערך בסל"ד שיא מומנט, לכן אם תיסע באיזור סל"ד זה במיצערת שמאפשרת תאוצה ראויה או את השיוט שלך - לדעתי - זה הכי חסכוני.

t_uri
26-09-03, 12:39
"תחום העבודה האופטימאלי" (בו נקרא לזה ככה) נמצא בין סל"ד שיא המומנט (נמוך) לסל"ד שיא הכ"ס (גבוהה).

אורי טל.

אדי
28-09-03, 21:49
אני מניח שרובנו , אפילו בלי לשים לב , נוסעים , או לפחות מעוניינים לנסוע , ב"תחום העבודה היעיל"/"רצועת הכח"/או איך שנקרא לזה (הסל"ד בין נקודת שיא המומנט לנקודת שיא ההספק) , נראה הגיוני שגם צריכת הדלק תושפע לטובה .

אבל מישהו שם לב האם זה קורה בפועל?
בשיוט בסופה , למשל , ב100 קמ"ש בהילוך חמישי המנוע מסתובב באיזור ה-2000 סל"ד , כאשר רצועת הכח היא בין 3000 ל4750 , אם אני לא טועה . אז אולי כדאי לסוע על הילוך רביעי בשיוט?
כשאני חושב על זה בחלק גדול מכלי הרכב בעלי מנוע בנזין (חוץ מסיקס...) הנסיעה בשיוט היא מתחת לרצועת הכח המדוברת . אז כנראה שיש חשיבות די גדולה גם לצורת עקומת המומנט ... ואולי לעוד פרמטרים .

אדי

חנן א.
28-09-03, 22:12
מי אמר שצריכת הדלק הכי יעילה באיזור שיא המומנט?
זה נכון שהנצילות הנפחית של המנוע היא באופטימום באותו סל"ד, כלומר מקסימום מומנט פר נפח מנוע, אבל אין קשר ליעילות של השריפה של הדלק.
צריכת הדלק האופטימלית תהיה בחצי מצערת שכן, אז התערובת היא הענייה ביותר. אם הילוך גבוה מדי יגרום לך לנסוע עם מצערת מלאה, התערובת תועשר ואתה תבזבז דלק.
מעבר לנקודה הזו, זה רק עניין של כמה מתוך הדרך אתה נוסע במהירות גבוהה. ככל שאתה מאיץ פחות מהר, אתה נוסע במשך יותר מהדרך במהירות נמוכה יותר ולכן אתה חסכוני יותר.

רכס חיים
29-09-03, 05:15
גיא...... שקלת גם את האפשרות לשמור מרחק מהרכב שלפניך ואז גם אין בעית ניצול הדלק???????????????????????????????????? ?????????????????????????

eran4x4
29-09-03, 07:26
צריכת הדלק האופטימלית תהיה בחצי מצערת שכן, אז התערובת היא הענייה ביותר. אם הילוך גבוה מדי יגרום לך לנסוע עם מצערת מלאה, התערובת תועשר ואתה תבזבז דלק.
מעבר לנקודה הזו, זה רק עניין של כמה מתוך הדרך אתה נוסע במהירות גבוהה. ככל שאתה מאיץ פחות מהר, אתה נוסע במשך יותר מהדרך במהירות נמוכה יותר ולכן אתה חסכוני יותר.

האם צריכת הדלק אופטימלית (בחצי מצערת) פר סל"ד או פר ק"מ?

האם אין בעיה בנסיעה לאורך זמן עם תערובת עניה (אם אני זוכר נכון זה גורם נזק למנוע - לא יודע למה)?

מה קורה כשהמצערת פתוחה פחות מחצי?

חנן א.
29-09-03, 08:34
אופטימלית במובן של הספק תמורת יחידת דלק.
בסל"ד סרק ובמצערת פתוחה לגמרי התערובת מועשרת. במצערת חצי פתוחה התערובת ענייה יותר ובאיזורים שקרובים יותר לסרק או למצערת פתוחה התערובת נמצאת היכנשהו בין עשירה לענייה.
תערובת ענייה בצורה קיצונית גורמת נזק, אך המתכננים עשו אותה ענייה במידה כזו שלא תגרום נזק.

-->