PDA

צפייה בגרסה מלאה : החלפת שמן בעצמי לאחר 15000

MikiDuster
27-06-22, 12:26
שלום
בדאסטר הטיפולים הם כל 30 אלף
האם יש תועלת בלהחליף שמן לאחר 15-16 אלף
והאם זה אותו סיפור כמו לפני 30 שנה , החלפת פילטר שמן , לפתוח פקק לתת לשמן לצאת ולמלא חדש, או שיש דברים נוספים.

מה דעתכם

דרור ברלי
27-06-22, 12:47
זה נכון שטכנולוגיית השמנים התקדמה מאוד, אבל עדיין שמן מתחמצן ומתחיל לאבד מתכונותיו עם הזמן והשימוש, ולכן מומלץ ממש!!! להחליף ב-10,000-15,000 ק"מ/או לכל הפחות אחת לשנה. מה שבא קודם.

הצהרות על החלפות שמנים ב-30,000 זה מין קטע שיווקי כזה. מישהו מהיחצ"נים שמשוויצים במרווחי טיפולים גדולים שאל פעם את המנוע איך הוא מרגיש?..... ועוד בישראל, עם כל הפקקים ותנאי האבק והחום?.... ואל תשכח שאצלנו הרכבים גם נוסעים בשטח בתנאים קשים ובמאמצים ומחייבים החלפות בתדירות גבוהה יותר ואת זה כל היצרנים כותבים במפורש. אז שמן איכותי טרי בתדירות גבוהה יעשה למנוע שלך, לכל מנוע בעצם, רק טוב.

פעולת החלפת שמנים בדאסטר לא שונה משום רכב אחר.

איל מ
27-06-22, 12:53
אני לא מתיימר להיות חכם יותר מהיצרן אבל!
לרוב (אם לא כל) היצרנים יש הוראות תחזוקה לתנאים קשים. התנאים בישראל הם בהגדרה תנאים קשים לפי כל תתי הקטגוריות (טמפרטורות גבוהות, אבק, נסיעות בפקקים), וזה עוד לפני שירדנו לשטח. בד"כ הוראות החלפת השמן בתנאים כאלו הן באינטרוולים קצרים בהרבה (עד כדי חצי).

נדב42
27-06-22, 15:10
הצהרות על החלפות שמנים ב-30,000 זה מין קטע שיווקי כזה. מישהו מהיחצ"נים שמשוויצים במרווחי טיפולים גדולים שאל פעם את המנוע איך הוא מרגיש?.....

נראה לי שזה הולך יפה מאוד יד-ביד עם התחושה הכללית שרכבים חדשים לא עמידים כמו פעם ...

חנן-ג'יפולוג
27-06-22, 15:30
ב15000 אני כבר אחרי שתי החלפות.

דרור ברלי
27-06-22, 16:27
נראה לי שזה הולך יפה מאוד יד-ביד עם התחושה הכללית שרכבים חדשים לא עמידים כמו פעם ...

בפירוש ככה
אבל אתה נתקל גם בהרבה מאוד שטויות שאנשים עושים.
ואחר כך מאשימים את "המכוניות החדשות הלא אמינות", "רכב ישראלי", "רכב צרפתי".... ועוד שלל דיאגנוזות אה-לה-פייסבוק.

asafk
27-06-22, 18:54
אין שום סיבה טכנית לאפשר החלפה כל יותר מ 10000 או שנה. אלו רק תעלולי שיווק.

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

raanan
27-06-22, 19:18
אין שום סיבה טכנית לאפשר החלפה כל יותר מ 10000 או שנה. אלו רק תעלולי שיווק.

אסף.

מעניין אותי האם לא "רצים" באוטומט על נתון מנדטורי ארכאי
של 10 אלף קמ' או שנה ?
מישהו בחן את זה מעבדתית ? (שחיקה/פגיעה במנוע עם סטייה מהקבועים הללו)
כמו כן, משתמע מכך שכל השמנים זהים ואין בעצם הבדל בין מינרלי לסינטטי או מפרט.

GodsFather
27-06-22, 19:21
מניח ש10 אלק"מ זה המקבילה לשע"מ שלמעשה אמור להיות המדד האמיתי.

Sent from my HD1903 using Tapatalk

חנן-ג'יפולוג
27-06-22, 20:27
של 10 אלף קמ' או שנה ?
כמו כן, משתמע מכך שכל השמנים זהים ואין בעצם הבדל בין מינרלי לסינטטי או מפרט.

לקחתי לבדיקה שמן מרכב תקין עם 25k ק"מ. הרכב אמור לעבור טיפול כל 30000.

התוצאות היו שהשמן לא ראוי לשימוש. כל המדדים היו רחוקים מהסף התקין.

asafk
27-06-22, 20:33
יש הבדלים גדולים בין שמנים שונים.
אבל לא בעובדה שהם סופחים אבק, פיח ותוצרי שחיקה, וגם לא את התחמצנות ודעיכת התוספים.
הדבר הכי גרוע לשמן מנוע הוא כבישים שבורים, אבק, נסיעות קצרות טמפ' סביבה גבוהה ותנועה כבדה.
בקיצור מדינת ישראל.

אסף.

ehudzeelim
27-06-22, 21:31
של 10 אלף קמ' או שנה ?
כמו כן, משתמע מכך שכל השמנים זהים ואין בעצם הבדל בין מינרלי לסינטטי או מפרט.בוצע פעם ניסוי בארה"ב,
בניסוי השתתפו עשרות (אולי יותר, לא זוכר) מוניות ניו יורקיות. רכבים שנוסעים קילומטראז גבוה מאד בסביבה עירונית.
טיפולי הניסוי היו תדירויות החלפת שמן, סוגי שמן, שמן עם תוספים וכו'.
בסוף הניסוי פורקו המנועים ונבדקה השחיקה בהם.
המסקנה היתה שכל עוד מחליפים שמן במרווחים של פחות מ-14 אלף ק"מ, אין בלאי חריג.
כלומר תדירות ההחלפה יותר חשובה מכל פרמטר אחר.

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

raanan
27-06-22, 21:32
בעבר היה לי איש קבע שדגל באחזקת שבר קיצונית לרכב שלו,
שום טיפול, שום החלפת שמנים ומסננים , בעצם רק היה משלים שמן מנוע.
הרכב (סובארו ג'אסטי 1000 ) הגיע לאזור ה 300 אלף קמ' ושבק חיים,
במקרה זה היה בנופש אנשי קבע באילת...

אין לי מושג כמה חסך לשיטתו, אבל כנראה כל נושא
החימצון ספיחת פיח וירידה בפרמטרים, לא כל כך השפיע על הסובארו המסכנה.

כמובן שלא ממליץ על אחזקה זו, רק נקודה למחשבה.

רענן

ehudzeelim
27-06-22, 21:35
יש לי חבר שעשה ניסוי דומה עם היילקס,
לא החליף שמן ורק הוסיף.
אחרי 70k הלך המנוע. אמנם הוא התחיל כשלרכב כבר היה קילומטראז לא זניח, בסביבות 200k, אבל להיילקס משנות ה-90 זה מוקדם מאד..

מתן הירש
27-06-22, 22:03
מניח ש10 אלק"מ זה המקבילה לשע"מ שלמעשה אמור להיות המדד האמיתי.

Sent from my HD1903 using Tapatalkמתעלק על השרשור, יש לי שעון שעות מנוע שהתקנתי. יש המלצה/נתונים כל כמה שע"מ להחליף שמן ללא תלות בקילומטר?

Sent from my SM-A526B using Tapatalk

asafk
28-06-22, 00:04
במנועים תעשייתיים שעובדים בטווח סל"ד קבוע ובעומס די קבוע - יש מה לדבר עד שעות מנוע.
אבל אני כבר שנוסע - פעם בשנה לכל היותר מחליפים פשוט כי השמן מתיישן. וברכה שנוסע מעל 10000 בשנה - כל 10000.
במשך שנים בג'יפים עשיתי טיפול קטן של החלפת שמן מנוע בראש השנה לפני טיולי החגים וטיפול גדול עם החלפת שמני מכללים לפני פסח.

בצבא הגרמני - בהחלט גוף מסודר שיש ללמוד ממנו - מחליפים שמן בכלי רכב מיוחדים - למשל רכבי קשר או מכ"מ - על פי כמות הדלק שנצרכה. כלומר כל ככה וככה ליטרים מחליפים שמן. ככה נוצר ממוצע שמשקלל בתוכו את העומס, הנסועה והעבודה בסרק.

אסף.

ehudzeelim
28-06-22, 09:57
אני לא חושב ששיטת ההחלפה על פי כמות דלק משקללת את הנסועה, היא כן משקללת את העומס ושעות העבודה.
אני יכול להעיד על המקרה הפרטי שלי, שבשטח הרכב צורך מעט מאד סולר פר שעת עבודה (בעיקר כי אני נוסע רגוע), אני חושב שזה נכון לעוד רכבי דיזל. במקרה כזה, שיטת ההחלפה לפי כמות דלק היא טעות לדעתי, כי למרות שהמנוע בעומס נמוך, אין יחס ישר בין הבלאי (או שחיקת השמן) בתנאים בשטח לצריכת הדלק. כלומר הפחיתה בבלאי אינה גדולה כמו הירידה בצריכת דלק.
החלפה לפי שעות נכונה בעיקר לרכבים או מנועים שזזים מעט, למשל כלים כבדים גנרטורים וכו'. לרכבי שטח שייעודם העיקרי הוא טיולים ולא נסיעה בכביש היא מתאימה. גם לרכבים שנוסעים בממוצע במהירויות נמוכות (רוב הזמן בפקקים למשל).
עבור כל השאר, נסועה מבטאת טוב את הבלאי.

MikiDuster
28-06-22, 11:31
המון תודה על כל המידע!

מה שלא הבנתי, למה משפיע על שמן המנוע , כבישים שבורים כפי שרשמו , ואבק. מה זה עושה לשמן ואיך זה חודר לשמן

omri_t
28-06-22, 13:20
טיפול כל 30 נועד לשרת את הייצרן.
ולא את הרכב עצמו.

מדובר בפעולה פשוטה בעלות זניחה.
פשוט תחליף אם הרכב שלך ואתה רוצה לדאוג לו.

להחזיק את אותו השמן לאורך זמן של מעל שנה- שנה וחצי בתנאים שלנו... לי נשמע לא הגיוני.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

MikiDuster
29-06-22, 18:38
טיפול כל 30 נועד לשרת את הייצרן.
ולא את הרכב עצמו.

מדובר בפעולה פשוטה בעלות זניחה.
פשוט תחליף אם הרכב שלך ואתה רוצה לדאוג לו.

להחזיק את אותו השמן לאורך זמן של מעל שנה- שנה וחצי בתנאים שלנו... לי נשמע לא הגיוני.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

במוסך אמרו כל 20 ,
אבל שוכנעתי, נעשה כל 15
יש לי נסיון עם רכב אחר שעכשיו אני מבין למה הוא כמו חדש, טיפול כל שנה אפילו שנסע 5000, כמו חדש.

opl
29-06-22, 18:45
היה רצוי שתשתכנע לכל 10K.

נמרוד
02-07-22, 17:26
לצמצם מרווח החלפות שמן כדאי אך ורק אם אתה יודע, מיקי, שאתה הולך להחזיק את הרכב לטווח ארוך - להיות יד ראשונה ואחרונה. אחרת זה לזרוק כסף לפח. אני לא אומר להזניח, אבל אין טעם לטפל מעבר להוראות היצרן ברכב שאתה מתכוון למכור בעוד כמה שנים.

יש לי רכב שאני מתכנן להחזיק לטווח ארוך - בו אני מטפל באדיקות ומחליף כל 10,000 ק"מ. לעומת זאת בפרייבטים שאני קונה חדשים ומוכר אחרי שלוש שנים, אני מטפל במוסך היבואן לפי הוראות היצרן - ראש קטן. גם ככה זה שניים שלושה טיפולים לכל היותר בתקופת הבעלות שלי. אני לא אקבל בונוס במכירה על זה שצמצמתי מרווח טיפולים.

MikiDuster
03-07-22, 10:57
תודה על הטיפ, צודק 100% .

amirmoshe
03-07-22, 12:34
אני עובד במחצבה. בעבר הייתה ברשותי קיה סיד סטיישן.

חברת הליסינג לא שמעה. והלכה בעקבות היבואן/יצרן. לדעתי השמן ספח הרבה אבק וב40 ק''מ הייתה בעיית לחצי שמן. הוחלף בלוק.

ב150000 ק''מ הרכב יצא לטיפול ולא חזר..

בסוף שמן זו הוצאה נמוכה יחסית. שווה ללכת לחומרה.

Sent from my SM-S901E using Tapatalk

MikiDuster
03-07-22, 12:56
אוקיי, מאיפה נכנס אבק למערכת השמן? דרך איזה פתח?

amirmoshe
03-07-22, 13:01
אני מאמין שגם הפילטר הכי טוב. וגם נשם הכי טוב מעבירים בקטנה.

באינטרוולים של 30000 ק''מ זה מצטבר להרבה.

Sent from my SM-S901E using Tapatalk

MikiDuster
03-07-22, 15:24
הסבר טוב יש כאן
(https://topparts.co.il/he/%D7%9B%D7%AA%D7%91%D7%95%D7%AA/%D7%94%D7%97%D7%9C%D7%A4%D7%AA-%D7%A9%D7%9E%D7%9F-%D7%9E%D7%A0%D7%95%D7%94-%D7%98%D7%95%D7%95%D7%97-%D7%98%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%9C-%D7%A8%D7%9B%D7%91)(בדיזל צריך להחליף יותר פעמים)

-->