PDA

צפייה בגרסה מלאה : מידת קלין נכונה-סופה ארוכה

Udim
24-07-22, 23:27
אחד הקלינים שלי בקפיץ האחורי נשבר, איך אני יודע את המידה הנכונה?
כרגע יש קלין של 2.5°
ראיתי שיש מספר אופציות, איך אני יודע מה מתאים אצלי?
139404

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

דרור ברלי
25-07-22, 11:56
אתה בטוח שאתה זקוק ליתדות (קלינים) בקפיצים האחוריים?

תפקיד הקלינים להשוות זויות/מישורים בין ציר היציאה בטרנספר לבין היוק בדיפרנציאל. המישורים שלהם צריכים להיות מקבילים. אחרת יהיו רעידות.
בסרן קדמי בסופה, היכן שגל ההינע כמעט אופקי לחלוטין גם אחרי הגבהה (הודות לדיפרנציאל עם פיניון גבוה), תפקיד הקלינים הוא בעיקר לתקן את זוית קדם האופן (קאסטר) שעלולה להשתנות אחרי הגבהה. זה קורה הרבה בייחוד אחרי הגבהה באמצעות עלים יותר ארוכים והחלפת הנדנדות (שלות) לארוכות יותר, מה שמשנה את זוית הקפיץ ביחס לשילדה ובעקבות זאת, את זוית קדם האופן.

בסרן אחורי, עם הזמן ושקיעת הקפיצים, הזויות עלולות להשתנות ויתחילו לך רעידות. זה יהיה הזמן להחליף לקלינים בזויות שונה או בכלל להעיף אותם. אני היום ללא קלינים מאחור. אין רעידות.

בסרן קדמי, זוית קאסטר לא נכונה תתבטא בהשפעות שליליות על איכות ההיגוי.

תתייעץ עם קפיצאי שמבין את הנושא.

נמרוד
25-07-22, 12:15
אחד הקלינים שלי בקפיץ האחורי נשבר, איך אני יודע את המידה הנכונה?
כרגע יש קלין של 2.5°
ראיתי שיש מספר אופציות, איך אני יודע מה מתאים אצלי?
139404

בסרן אחורי זה קל - הצלב שיוצא מהסרן צריך להיות מקביל לצלב שיוצא מהטרנספר. קח מד זוית או את הטלפון עם אפליקצית מד זוית ותניח על החלק השטוח של הצלב. צריך להיות כמה שיותר מקביל, לא יותר ממעלה-שתיים הפרש.

139410

מוטי ג.
25-07-22, 12:25
נמרוד, אתה בטוח שאין טעות בתמונה בחלקה התחתון?
שני חלקי הצלב הפנימיים מחוברים קשיח אחד לשני ומרותכים לצינור, מלבד טעות ייצור או חופש בזכר - נקבה איך יכול להיות בהם הבדל?
החלק שצריך להמדד הוא דווקא החלק השני, שנכנס לדיפרנציאל ולטרנספר

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

נמרוד
25-07-22, 12:43
צודק

Udim
25-07-22, 12:46
אתה בטוח שאתה זקוק ליתדות (קלינים) בקפיצים האחוריים?

תפקיד הקלינים להשוות זויות/מישורים בין ציר היציאה בטרנספר לבין היוק בדיפרנציאל. המישורים שלהם צריכים להיות מקבילים. אחרת יהיו רעידות.
בסרן קדמי בסופה, היכן שגל ההינע כמעט אופקי לחלוטין גם אחרי הגבהה (הודות לדיפרנציאל עם פיניון גבוה), תפקיד הקלינים הוא בעיקר לתקן את זוית קדם האופן (קאסטר) שעלולה להשתנות אחרי הגבהה. זה קורה הרבה בייחוד אחרי הגבהה באמצעות עלים יותר ארוכים והחלפת הנדנדות (שלות) לארוכות יותר, מה שמשנה את זוית הקפיץ ביחס לשילדה ובעקבות זאת, את זוית קדם האופן.

בסרן אחורי, עם הזמן ושקיעת הקפיצים, הזויות עלולות להשתנות ויתחילו לך רעידות. זה יהיה הזמן להחליף לקלינים בזויות שונה או בכלל להעיף אותם. אני היום ללא קלינים מאחור. אין רעידות.

בסרן קדמי, זוית קאסטר לא נכונה תתבטא בהשפעות שליליות על איכות ההיגוי.

תתייעץ עם קפיצאי שמבין את הנושא.אני לא בטוח בכלל, בגלל זה שאלתי
אני כן יודע שעד עכשיו היה קלין של 2.5, ושמי שבנה את הרכב (כפי שאתה יודע) עשה עבודה מעולה ומקיפה, עד עכשיו גם לא הרגשתי רעידות מהחלק האחורי או תוחשה לא טובה כלשהי, אבל אני תמיד מעדיף לשאול ולהבין מה אני עושה ולמה
אנסה לבדוק לפי השיטה שנמרוד שם כאן

תודה

דרור ברלי
25-07-22, 13:24
אנסה לבדוק לפי השיטה שנמרוד שם כאן

+1

רק שים לב להערה הנכונה של מוטי. את הטלפון/מד הזוית להקפיד לשים על היוק בדיפרנציאל ועל היוק ביציאה מהטרנספר, לא על היוקים של גל ההינע.....

אגב
בסופה כל רכבת ההינע (מנוע-גיר-טרנספר) מותקנת בזוית קלה כלפי מטה בצידה האחורי. כמו בשרטוט התחתון.
ולכן הנטיה להוסיף קלינים גם מתחת לסרן האחורי בג'יפ שמוגבה 4' או יותר.

yoni_0000
25-07-22, 18:18
ברכב עם קפיצי עלים שלא עברו ערגול כלשהו, כל עוד אין שינויי במיקום של הטרנספר או שלא עברנו לקרדן כפול, לא אמורה להיות סיבה לשים קלינים.

דרור ברלי
25-07-22, 19:08
ברכב עם קפיצי עלים שלא עברו ערגול כלשהו, כל עוד אין שינויי במיקום של הטרנספר או שלא עברנו לקרדן כפול, לא אמורה להיות סיבה לשים קלינים.

אתה מכיר ג'יפ כזה?
שעוד לא עבר ערגול או החלפת קפיצים למשהו ארוך וגבוה מהמקור?

yoni_0000
25-07-22, 19:15
אז זהו, ערגול זה משהו אחד - אם לוקחים קפיץ מקורי לדוגמא ומערגלים אותו להגבהה, אוטמטית הוא קצר מדי, מיקום הסרן המקורי משתנה, ולכן הזווית משתנה.. זה שווה ערך להרכבה של הגבהה קיצונית ברכב עם סלילים וזרועות.

קפיץ הגבהה אמור להיות ארוך יותר מהקפיץ המקורי ולהחזיר את הסרן למיקומו המקורי לאורך הרכב לאחר ההגבהה, ולכן הזווית לא אמורה להשתנות.

איל מ
25-07-22, 19:20
לא מבין.
יש כאן רכב שעבד טוב עם קלין במידה x. למה לשנות? קנה אותה מידה.

דרור ברלי
26-07-22, 11:27
קפיץ הגבהה אמור להיות ארוך יותר מהקפיץ המקורי ולהחזיר את הסרן למיקומו המקורי לאורך הרכב לאחר ההגבהה, ולכן הזווית לא אמורה להשתנות.

זה נכון - אבל רק בתיאוריה.

במציאות, כשעוברים לקפיץ ארוך יותר, מחליפים גם נדנדה (שאקל) לארוכה יותר, כדי לאפשר לקפיץ לעבוד.
בוודאי בסופות מאחור, כי התושבת הסטטית של הנדנדה מאחור היא בעצם בוקסה שתקועה באמצע קורת השילדה, והיא קרובה מדי לתושבות המרכב, ובסופה עם קפיצים ארוכים שגם עובדים טוב, הנדנדה המקורית הישרה והקצרה פוגעת בהן.... אז עוברים לשאקל-בומרנג שמראש גם ארוך יותר והופ - זה כבר משנה את זוית ציר הפיניון בדיפ' ואז פתאום אין מקבילות בין מישורי היוקים ביציאות מהדיפ' ומהטרנספר.....
ואז יש רעידות.
ומלפנים - כל תחושת ההיגוי הופכת למוזרה ומתחרבנת

ואז אתה מבין שאין לך ברירה וצריך קלינים.
מה הזוית המדוייקת? לך לכיוון פרונט. או שתתענג על ניסוי וטעייה.....

חנן-ג'יפולוג
26-07-22, 11:33
לא מבין.
יש כאן רכב שעבד טוב עם קלין במידה x. למה לשנות? קנה אותה מידה.

בול.

דרור ברלי
26-07-22, 11:45
כי עם הזמן קפיצים שוקעים והקלין במידה X כבר לא מתאים.

נסעתי שנים רבות עם קלינים מאחור ופתאום התחילו רעידות.
הספיק מבט קצר על הזויות כדי להבין שהגיע זמנם של הקלינים לעוף משם. קצת זיעה מתחת לג'יפ, אין יותר רעידות, הכל טוב.

ובסופות - כל ג'יפ לגופו. אין שניים זהים.

zivo
26-07-22, 15:37
ובסופות - כל ג'יפ לגופו. אין שניים זהים.

++++

איל מ
27-07-22, 00:24
אבל לא היו לו רעידות. ולא בעיות.

דרור ברלי
27-07-22, 10:07
אז לשים קלינים חדשים באותה זוית.

שים לב - קלינים ולא קלין. תחליף את שניהם - ששני הצדדים יהיו זהים. עם הזמן הם נמעכים ומתבלים ובסוף הקצה הדק נשבר

ד ו ר ו ן
27-07-22, 11:03
לא מעט קפיצי הגבהה, בעיקר הפשוטים, הם פשוט קפיץ באורך זהה עם קבוע גבוה יותר, שיושבים גבוה יותר, והמרחקים מתקצרים ואז הזוית כן תשתנה.

זה ״מקרה לגופו״.

במקרה הנוכחי הפתרון כבר נאמר.

Udim
27-07-22, 12:46
בכל מקרה תכננתי להמשיך עם מה שהיה ועבד טוב, אבל הבנתי את הרציונל מאחורי הקלינים
תודה לעוזרים

-->