PDA

צפייה בגרסה מלאה : מיכל מים מנירוסטה 2022

grossfeld
03-09-22, 16:09
שלום לפורום הנכבד,

קראתי המון חומר בנושא, גם כאן בג'יפולוג.
כבר כמה שנים לא דיברו על זה, ולאחרונה כשמצאתי דיבור על זה לא קיבלתי תשובות לשאלות שמעניינות אותי.
לכן פתחתי פוסט חדש בנושא כדי לענות לי על השאלות.

יש לי יכולות של ריתוך אלומיניום ונירוסטה. הרתכת הנכונה ושאר כלי העבודה והמקום.
אבל זה כמובן לא מספיק אם אני רוצה להכין לבד את המיכל מים לג'יפ שלי.

אני רוצה להכין לבד מיכל מים של בערך 20 ליטר.

אני צריך עזרה בכמה דברים ואשמח שמי שמכיר את החומר יענה לי
הנה השאלות:

א. מאיזה חומר אני צריך לבצע את המיכל? שמעתי על נירוסטה מסוגים שונים ומספרים תלת ספרתיים שהוצמדו לשם. לא הצלחתי להבין מה אני צריך לרכוש כדי שיתאים לי למיכל מים בג'יפ שניתן יהיה למלא אותו ולשתות ממנו מים. (304?? 316?? אולי מספר אחר שאני לא מכיר? אולי אות אנגלית?)

ב. אני צריך המלצה לעסק בשרון שחותך ומכופף נירוסטה על פי תכנון שאכין בפיוזן 360. עם מידות וסרטוט. איזור כפר סבא, נתניה, הרצליה וכיוצב.

ג. שלב הריתוך, מה צריך לדעת כאשר מרתכים מיכל מים מנירוסטה? צריך להשתמש בפילר מסויים? צריך למלא בארגון את המיכל מבפנים כדי למנוע חמצון של הריתוך בצד הפנימי? מה חובה לעשות ומה טוב לעשות אבל לא חובה?

ד. איפה רוכשים בארץ אביזרים למיכל כזה כמו פקקים מנירוסטה, וצינורות קטנים כדי לחבר אביזרים מאוחר יותר כאשר המיכל מוכן? אולי בכלל עדיף לרכוש אביזרים כאלה באמזון? מה צריך לדעת לגבי האביזרים? שהם יהיו מאותו החומר של המיכל? או לא חובה?

ה. אחרי הריתוך, שמעתי משהו על חומר שיש לפזר על איזור הריתוך, צריך לפזר מבפנים? בתוך המיכל? מחוץ למיכל? על הריתוכים? אשמח להסבר על החומר הזה.

ו. כשהמיכל מוכן ובדקתי אותו לנזילות, איך אני מנקה אותו ומכין אותו לשימוש במי שתיה?

ז. אחרי כמה שימושים, איך אני דואג שלא תיווצר לי חלודה על הריתוכים מבפנים, אולי בכלל לא צריך לדאוג לזה?

כל מידע אחר שאתם יכולים לתת לי כדי להכין לבד את המיכל שלי, אני אקח בשתי ידיים ואודה לכם מאוד.
אנא השתדלו להסביר כל מושג שאתם כותבים (פסיבציה??, אלקטרו פוליש?? וכיוצב...) שיהיה לטובת הבונים בעתיד.

תודה רבה

ד ו ר ו ן
03-09-22, 16:23
בשביל 20ל הייתי משכיב ג’ריקן סטנדרטי.
הכי זול והכי פשוט.

grossfeld
03-09-22, 16:56
תודה דורון.
כעקרון אתה צודק.
אבל דווקא בגלל שיש לי חלל שמתאים בדיוק ל20 ליטר והצורה שלו לא סטנדרטית, הייתי רוצה לנצל אותו בצורה הכי טובה. אם אצטרך לשאת מיכל מוכן 20 ליטר אבזבז נפח רב שהייתי יכול לעשות איתו משהו יעיל אחר. ובזמן הזה לא לנצל את המקום למיכל שאני מתכן.
חוץ מזה אני מעוניין ללמוד לעשות מיכל מים. אם המיכל יצליח לי אז אוכל לעשות עוד מיכל ולהתקין אותו מתחת לג׳יפ או בכל מקום שבא לי ולחברו למשאבה שכבר קיימת ובכך יהיו לי הרבה יותר מ20 ל.
בכל מקרה תודה על ההערה, אשמח לקבל תשובות טכניות לשאלות ששאלתי. [emoji120][emoji120]

נמרוד
04-09-22, 09:32
א. מאיזה חומר אני צריך לבצע את המיכל? שמעתי על נירוסטה מסוגים שונים ומספרים תלת ספרתיים שהוצמדו לשם. לא הצלחתי להבין מה אני צריך לרכוש כדי שיתאים לי למיכל מים בג'יפ שניתן יהיה למלא אותו ולשתות ממנו מים. (304?? 316?? אולי מספר אחר שאני לא מכיר? אולי אות אנגלית?)

נירוסטה שבאמת לא מחלידה זה 316, ומה שנועד לריתוך זה 316L. אבל 304 שזה החומר הנפוץ יעשה את העבודה מצויין. תהיה חלודה שטחית פה ושם, זניח לחלוטין.

ב. אני צריך המלצה לעסק בשרון שחותך ומכופף נירוסטה על פי תכנון שאכין בפיוזן 360. עם מידות וסרטוט. איזור כפר סבא, נתניה, הרצליה וכיוצב.

לא מכיר בשרון, יכול להמליץ במפרץ חיפה.

ג. שלב הריתוך, מה צריך לדעת כאשר מרתכים מיכל מים מנירוסטה? צריך להשתמש בפילר מסויים? צריך למלא בארגון את המיכל מבפנים כדי למנוע חמצון של הריתוך בצד הפנימי? מה חובה לעשות ומה טוב לעשות אבל לא חובה?

הריתוך הנכון זה טיג. אבל במקרה שלך מדובר על מיכל קטן יחסית, אני אם אני מתעקש לעשות לבד הייתי עושה מעובי יחסית גדול (2 ממ פלוס) ומשתמש באלקטרודה.

ד. איפה רוכשים בארץ אביזרים למיכל כזה כמו פקקים מנירוסטה, וצינורות קטנים כדי לחבר אביזרים מאוחר יותר כאשר המיכל מוכן? אולי בכלל עדיף לרכוש אביזרים כאלה באמזון? מה צריך לדעת לגבי האביזרים? שהם יהיו מאותו החומר של המיכל? או לא חובה?

כן, אמזון. לא צריך הרבה - למשל -
https://www.amazon.com/Stainless-Steel-Female-Threaded-Stepped/dp/B0922YF1R9/ref=sr_1_3?crid=3KTXDI4JY07MJ&keywords=stainless+weld+bung&qid=1662272746&sprefix=stainless+weld+bung+%2Caps%2C263&sr=8-3

ה. אחרי הריתוך, שמעתי משהו על חומר שיש לפזר על איזור הריתוך, צריך לפזר מבפנים? בתוך המיכל? מחוץ למיכל? על הריתוכים? אשמח להסבר על החומר הזה.

http://www.limat.co.il/%D7%9E%D7%95%D7%A6%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%9C%D7%98%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%9C-%D7%91%D7%A4%D7%A0%D7%99-%D7%A9%D7%98%D7%97-%D7%A9%D7%9C-%D7%A0%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A1%D7%98%D7% 94.html

ו. כשהמיכל מוכן ובדקתי אותו לנזילות, איך אני מנקה אותו ומכין אותו לשימוש במי שתיה?

מיכל מלא חלקית בחומצת פסיבציה מדוללת במים, נוסע ככה שכל הבפנים ישתקשק, אחר כך ממלא במים, נוסע, מרוקן, וחוזר חלילה כמה פעמים.

ז. אחרי כמה שימושים, איך אני דואג שלא תיווצר לי חלודה על הריתוכים מבפנים, אולי בכלל לא צריך לדאוג לזה?

תיווצר חלודה קלה על הריתוכים מבפנים, ואין לה שום משמעות.

*אני כותב מידיעה אישית אבל יותר מזה, מצטט את מורי ורבי לריתוך ונירוסטה בפרט - עידו לוריה.

המשוטט
04-09-22, 10:29
עובדיה אייל
שנקר 3 פתח תקווה

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

איש
04-09-22, 12:36
הגבתי על זה בשרשור אחר כאן בהקשר של ריתוך נירוסטה.
אבל נעשה סדר כיוון שהכותרת מאוד אניפורמטיבית ולטובת הכלל.

לצורך בחירת חומר חשוב להגדיר שימוש.
נחלק את העבודה לשני סוגים:

1) מיכל הנועד למים אפורים לא מי שתייה אלא בעיקר לשטוף ידיים:

א) חומר אם: נירוסטה 304L תהיה האופציה הזולה אבל שניתן לחיות איתה.
ב) חמר רתך: 304L נרתך עם חוט ריתוך 308L, בטיג או במאג.
ג) הזרמה (מילוי המיכל בגז גיבוי): ארגון או חנקן כל זמן הריתוך.
ד) כלי עבודה: המיועד לפלבם בלבד אסור להשתמש בדיסק פלאפ או כל כלי עבודה ששומש לצורך עבודה בפלדה ברזלית, צריך שיהיה רשום על הדיקסים INOX או בעברית פלב"מ/נירוסטה.
ה) פסיבציה: באמצעות חומצה ( בדרך כלל 20-30% חנקתית) או חומר ייעודי לאחר קירור הריתוך או מברשת פלב"מ כאשר הריתוך עדיין חם בלבד.
לא חובה אבל אבל אפשר לבצע פסיבציה פנימית.

2) מיכל הנועד למי שתייה:

א) חומר אם: נירוסטה 316L רצוי מאוד גימור אלקטרופוליש.
ב) חמר רתך: חוט ריתוך 316L.
ג)הזרמה (מילוי המיכל בגז גיבוי): ארגון בלבד.
ד) כלי עבודה: פלבם בלבד אסור להשתמש בדיסק פלאפ או כל כלי עבודה שנוצל לצורך עבודה בפלדה ברזלית.
ה) פסיבציה: באמצעות חומצה ( בדרך כלל 20-30% חנקתית) או חומר ייעודי לאחר קירור הריתוך או מברשת פלב"מ כאשר הריתוך עדיין חם בלבד.
חובה לבצע פסיבציה פנימית.

3) הערות:
א) נירוסטה, בעיקר L304 אבל גם 316L לא אוהבות כלורידים בכלל.
אז שימוש באקנומיקה או כל חומר מבוסס כלור אסור בהחלט.
חיטוי המיכל ניתן לביצוע ע"י חומצה ציטרית (מלח לימון) ומים חמים .

ב) מים עומדים לאורך זמן לא מומלץ, הכלורים במים ישקעו ויתחילו להגיב עם הנירוסטה בעיקר באזורי הריתוך.

ג) עיגון אסור שיתבצע במגע ישיר עם מתכת ברזלית כל שהיא, אפשר להשתמש כאשר יש פס גומי שמגן על הנירוסטה.
אבל לשים לב שלא מטפטף מיץ חלודה בחורף על המיכל.

ד) השחזה של מתכת ברזלית על המיכל תגרום לנקודות חלודה על פני השטח ומצריכה פסיבציה חוזרת.
כל נקודת חלודה בנירוסטה יכולה להתפתח במקרים מסויימים מאוד מהר לחור במיכל.

asafk
04-09-22, 16:29
לגבי תכנון המיכל -
אחרי שתיכננתי כמה מיכלים מח מכופף וראיתי את הבעייתיות - אני מעדיף לתכנן רק מלוחות שטוחים בלי כיפופים.
הריתוכים כולם יהיו ריתוכי פינה פנימיים וזה אומר שמ4 פאות מתוך ה 6 יהיו שוליים בולטים שבהם אפשר להשתמש גם לעיגון בלי אביזרים נוספים.
לאחר הריתוך - בדיקה בלחץ אויר נמוך כדי למצוא דליפות ותיקון לפי הצורך.

בהצלחה...

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

grossfeld
04-09-22, 19:38
תודה לכולם.
כולכם מקצוענים ואלו התשובות שקיוויתי לקבל.

אתחיל להריץ את הפרויקט. אבדוק מקומות וחומרי גלם.
אני מקווה שאצליח להגיע לרמה גבוהה.

אם מישהו מדבר עם עידו לוריה, אז תגידו לו שאשמח לשמוע גם את מה שיש לו להוסיף לדיון. תודה.

אני מתכוון לרתך את המיכל בטיג.
אשיג את הפילרים שרשמתם שצריך.

לאלומיניום שאני מרתך אני משתמש ב100 אחוז ארגון, אפשר להשתמש בגז הזה גם לנירוסטה בפרויקט הזה? או שצריך גז אחר? תערובת?

לגבי מילוי מבפנים של הארגון בעת הריתוך,
לא ברורה לי השיטה, בהתחלה, עוד הרבה לפני שיש לי על השולחן מיכל שאפשר לקרוא לו מיכל, אין לי איך למלא את המיכל בארגון, בזמן הזה אפשר לרתך בלי הארגון מבפנים?
מאיזה שלב מתחילים למלא את הגז מבפנים?

אני מתכוון לקבע את המיכל על פלטפורמה מאלומיניום שבניתי בעבר כך שאין לי סכנה של מגע עם פלדה ברזלית.
אנסה להשתמש בכיפוף וכך להמעיט בריתוך והריתוך שיהיה יהיה ברובו בחלק העליון שלא יגע במים ברוב הזמן.

ארכוש אביזרים באמזון. תודה.

אנסה לעשות אוזניים לקיבוע שירותכו למיכל ויבודדו בשטח המגע עם פס גומי.

תודה לכולם.
אעדכן. [emoji120]

נמרוד
04-09-22, 20:22
עם הידיים שלך אין ספק שתצליח. ארגון זה הגז המתאים. עזוב את גז הגיבוי בתוך המיכל, זה לא פרקטי ולא קריטי עבור מיכל מים מנירוסטה.

אני כן בעד כיפופים ולא נתקלתי בבעיות בכמה מיכלים שונים שיצא לי לתכנן או לבקר את התכן.

איש
04-09-22, 23:21
פחים, אביזרים וכו אתה יכול לרכוש ב:
סקופ מתכות, מנדלסון, טכנובר ועוד...
סקופ לרוב יהיו יקרים יותר אבל יתנו לך מענה לא משנה באיזה כמות, יספקו לך גם תעודת טיב, ומוצר ארוז בצורה נקייה.

*גילוי נאות אין לי שום יחסים כלכליים עם אף אחת מהחברות פרט לכך שאני לקוח שלהם ומזמין מהם חומרים בעבודה היומיומית שלי.
וכן נתתי לסקופ שירותי ייעוץ בעבר.

מרגע שיש לך פחים חתוכים למידות, בהנחה והלכת לפי התכנון של אסף שחוסך קשיים מסויימים.
תכנון נכון יכול לחסוך עבודה וסיבוכיות, וכמו לכל דבר יש חסרונות והיתרונות.
ההיתרון הגדול במחבר בריתוך מסוג "מילאת" ( ריתוך ללא חדירה - שורש פתוח) Fillet weld היא כמובן הנוחות והקלות בביצוע.
אם אתה מרתך פנימה אחוצה אתה יכול לוותר בזמן הזה על הזרמת הארגון (גיבוי) הפנימית.
כיוון שיש לך גישה חיצונית לנקיון ופסיביצה בצורה איכותית.
בסוף נשאר לך תפר של המכסה אותו אני עדיין כן חושב שצריך לגבות בגלל שמודבר בפח דק יחסית והחום מאוד משפיע על הפלדה בחלק הפנימי שלה.

החסרון במחבר פינה הוא חוזק הריתוך שכאן לא רלוונטי בכלל, אבל יש עוד חיסרון והוא שפינה היא מלכודת לחיידקים ובקטריות.
במערכות מים לשתייה. צנרת מזון לרוב נמנעים ממחברים מסוג SOCKET בדיוק מהסיבה הזאת אבל זה כבר דיון אחר לגמרי.

אזהרת חומר טכני יבש*
אני אכנס קצת לטכני זה מידע לא רלוונטי לרוב אבל למי שמעוניין:

בפסיבציה:
מהיא בעצם פסיבציה ?

פסיבציה היא תכונה כימית המתרחשת בפלדות/ מתכות מסויימות חלקן באופן טבעי חלקן לא.
במקרה שלנו פלדת כרום ניקל אוסטוניטית(מבנה גבישי) , יש תהלך כמעט מידי של יצירת קשר כימי בין גרעיני הכרום לחמצן.
הקשר הזה יוצר שכבה מיקרונית יציבה כימית לרוב השימושים שאנו צרכים בחיי היום יום והופך אותה לאל חלד.

קשרים דומים קורים גם באלומיניום, נחושת, אבץ וכו ..

למה לזה רלוונטי לדיון ?
בזמן הריתוך אנחנו בעצם שוברים את הקשר הזה, ויוצרים מצבי התחמצנות שונים של הכרום על פני השטח.
את השכבה הזאת אפשר לראות בצבעים השונים: צהוב , כחול, שחור...
המצבים הנ"ל אינם יציבים כימית מספיק, ולא רק שהם אינם יציבים הם גם מונעים מהקשר שאנחנו רוצים מלקרות.
ובעצם המתכת באזורים הללו מאבדת את יכול העל חלד שלה.
בניגוד לפלדות פחמן, תהליכי השיתוך (קורוזיה) מתרחשות בתהליך מהיר מאוד בשל תוכונת אלקטרוכמיות (לזה אני לא אכנס בדיון הזה).
גם מגע עם מתכת ברזלית (פלדה שחורה) יוצרת שכבה שמונעת מתהליך הפסיבציה להתרחש וחושפת את המתכת לסביבה.
לכן לא נשתמש בשום חומר שנגע לפני כן בפלדה שחורה.

אם לא היה את תהליך הריתוך לא היינו צריכים לבצע פסיבציה כמו שכמו שכבר אמרנו היא מתרחשת באופן טיבעי ומהיר.
אפשר לראות את זה בסכום שאנחנו אוכלים איתו, הוא נשרט אבל לא מחליד כיוון שהפסיבציה מתרחשת שוב באופן מיידי וסוגרת את המקום החשוף לחמצן.

התהליך שאותו אנחנו מבצעים כדי להשיב את הפסיבציה יכול להתבצע במגוון שיטות.
צריבה ע"י חומצה חנקתית, השחזה עם כלי מתאים או כל דבר אחר אשר חושף את המתכת שוב לחמצן ונותן לה לייצר את הקשר היציב.

הזרמה - Backing Gas (גיבוי):

הזרמה היא תהליך שבו אנו נזרים גז גיבוי לאזור הנגדי של החלק המרותך.
בכדי להגן על אזור הריתוך מהתחמצנות.
הזרמה חובה בפלדות/מתכות מסויימות כאשר מבצעים ריתוך עם שורש פתוח BUTT WELD (ריתוך השקה) או כל סוג מחבר שבו אזור הריתוך חשוף לחמצן.
אנחנו נזרים עם גזים אינרטים כמו ארגון/ הליום תלוי בשימוש.
אבל אפשר גם להשתמש בגזים פחות אינרטים כמו חנקן כיוון שהוא כמעט ולא מגיב עם המתכת.
במתכות מסויימות זה מותר באחרות לא חשוב לדעת את זה, לא תמיד ניתן לגבות עם חנקן.

אלקטרופוליש:
תהליך גימור למגוון מתכות שבו מבצעים באמצאים אלקטרוכימיים גימור טיב שטח חלק באופן משמעותי, ובכך מצמצמים באופן משמעותי ביותר זיהומים במתכת.
וזה גם ניראה ממש טוב.
אלקטרופוליש יחד עם הפסיבציה יוצר עמידות גבוה יותר מאשר מתכת עם טיב שטח גס על אף שגם היא פלב"מ עם הרכב כימי זהה.
למעשה התהליך הזה יותר סניטציה מעולה לכלי מטבח ומזון.
אבל לא רק גם לתעשיות השביבים שם מאוד חשוב הנקיון של הצנרת המובילה את חומרים להתהליך.

--------------------------------------- סוף החפירה.

אז איך מבצעים הזרמה בארגון:
ההיתרון בהזרמה בארגון הוא שהוא כבד משמעותית מהאוויר ועדיין זול יחסית, לכן הוא שוקע ודוחף את האוויר אחוצה.
לכן תמיד נזרים מהחלק התחתון של החלק שאותו נרתך ולו נשאיר פתח -חור בגדול חור או שניים של קיסם בחלק העליון של המיכל כדי לנקז אוויר ולא לבנות לחץ.
יש להזרים בלחץ נמוך של 5-6 ליטר לדקה, אפשר להשאיל מיכל מחבר או לקנות ווסת מפוצל.
בחלקים קטנים זה פחות קריטי בצינורות/ מיכלים בגדלים גדולים זה קריטי אחרת אתה יכול לחכות שעות רבות עד לדילול החמצן באופן מספק.
כיוון שנוצרות מערבולות אוויר וארגון.
לבסוף אנחנו רוצים סביבה שיש בה פחות מ 1% חמצן, גלאי גזים יכול לוודא את זה,
למי שאין יכול פשוט להמתן בסבלנות ולנסות להצתית גפרור או מצית ליד פתח נקוז האוויר זה לא מדעי אבל כשאין ברירה.
לצורך שמירה על סיבבה אינרטית נשתמש בנייר דבק לבן פשוט כיוון שהוא לא נדבר חזק וגם דיי קל ונוח לעבוד איתו.
גם לזה יש דבקים יעודיים אבל פה לא צריך להגזים.
נתפוס פיקים בצורה חיצונית עם פלחים מאותו החומר בכדי לא לרתך את הקצה שאנחנו רוצים לרתך ולשרוף אותו ללא גיבוי.
ונדביק את כל הפינות והאזורים שמהם יכול לחדור אוויר עם נייר הדבק.

לגבי שיטת הריתוך עצמה.
אם בחרת בטיג שהיא השיטה המועדפת לכך, כרגיל גז גיבוי בידית ארגון.
להשתדל לא לעבור את ה150 מעלות בכדי לא לפגוע בתכונות המתכת באופן ניכר.
ריתוך DC רגיל לחלוטין עם מחט טונגסטון (איזה סוג שאתה מעדיף) מחודדת כמו פלדה רגילה.
רצוי כן לרתך עם כוס גודלה לפחות 8 בכדי לגבות כמה שניתן את אזור הריתוך.

כל בית מלאכה/מפעל יצרני רציני עובד בצורה הזאת.
בעולם הגיפים יש המון ידע שצריך להכניס בדרך כלל לתוך סדנה אחת, יש פערי ידע ויכולת ביצוע אני מודע לזה לחלטין.
אני באופן אישי לא הייתי שותה מים ממיכל נירוסטה שלא בוצע בהליך מוקפד לא כי זה לא טעים אלא כי זה בריא.
אבל ברור לי שרוב הגיפאים שמטיילים עם מיכלים שנבנו בצורה עצמאית או ע"י סדנאות ללא גיבוי או מפלדת 304 ונהנים.
יש כאן בחור בשם סולי שעשה מיכל קאסטום מפוליאטילן שווה לשקול גם את זה.

אם יש עוד שאלות אשמח לענות.
גלעד.
רתך מוסמך בעברי וכיום מפקח ריתוך מוסמך.

סולי
05-09-22, 07:58
אדייק את גלעד,
אני לא עשיתי בעצמי ולא מפוליאטלן.. הזמנתי מיצרן מקומי מיכל פוליפרופילן צורני 27ליטר. בחרתי בו על נירוסטה בגלל העלות בעיקר.

שנית, מה שגלעד נראה לי אומר...שללא גז הפוך אתה מסתכן בחלודה וסדקים.
אני עד למיכלים שיצאו מסדנאות ללא הקפדה זו ומפח נפש של לקוחות שמים נזלו צהם ברכבים ונאלצו לחזור לסדנה לתיקונים.

Sent from my SM-G781B using Tapatalk

gradar
05-09-22, 11:42
לטעמי אין שום סיבה להשתמש בנירוסטה , אלומניום 5052 3 מ"מ (אני עשיתי מ 2 והיום הייתי עושה מ 3 בגלל נוחות בעבודה עם החומר). ואתה יכול להזמין חתוך ומכופף, כן הייתי הולך על מחיצה אחת, לא קריטי ב 20 ל' אבל ישתיק את התנודות של המים. הייתי מכין פלנ'ג למצוף גובה עם שעון חיצוני, אולי למחמם, גם אם לא תתקין עכשיו שיהיה בהיכון, למרות שמד גובה הייתי מתקין כבר (ראה סוף השרשור שלי). פתח מילוי הלכתי לטמבוריה גדולה והתחלתי לשחק עם כל מיני מחברים עד שמצאתי את המתאים. טיפ קטן, צינור יציאה שיכנס למיכל מלמעלה וירד לתחתית, כך אם נקרע צינור או אתה צריך להוציא את המיכל לא נשפכים לך מים.
https://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/122620-%D7%94%D7%A4%D7%99%D7%9B%D7%AA-%D7%A8%D7%99%D7%99%D7%A0%D7%92-%D7%A8%D7%95%D7%91%D7%A8-%D7%9C%D7%A8%D7%9B%D7%91-%D7%90%D7%95%D7%91%D7%A8%D7%9C%D7%A0%D7% 93

דורון.פ.
05-09-22, 12:18
אדייק את גלעד,
אני לא עשיתי בעצמי ולא מפוליאטלן.. הזמנתי מיצרן מקומי מיכל פוליפרופילן צורני 27ליטר. בחרתי בו על נירוסטה בגלל העלות בעיקר.
......

סליחה על החטיפה - אתה יכול להגיד אצל מי הזמנת את המיכל?

סולי
05-09-22, 12:30
תגגל ש פלסט.

תגובה 88
https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?url=https%3A%2F%2Fwww%2Ejeepolog%2 Ecom%2Fforums%2Fshowthread%2Ephp%3Ft%3D1 22439&share_tid=122439&share_fid=22239&share_type=t&link_source=app

Sent from my SM-G781B using Tapatalk

grossfeld
11-12-22, 23:57
הי
מעדכן
הלכתי לעובדיה אייל, הציעו לי מחיר גבוה מאוד.
אז ישבתי ותיכננתי לבד 6 פאנלים לחיתוך ושלחתי לעסק אחר שחותך בלייזר גם נירוסטה.
חתכתי וקיבלתי את החומר.
חתכתי 304

רכשתי במם בית גז לנס וכוסית 12
ומשחת פסיבציה
וגם סקוצ׳ לשפשוף וניקוי וגם מיכחול כדי למרוח את המשחה.

טרם הזמנתי אביזרים מאמזון אבל בקרוב אזמין.

אמשיך לעדכן ולשלוח תמונות.
תודה
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20221211/a4de74a44ad438c15b63c180521dac7d.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20221211/22c5235e1d7a1cc793b1a5fe1ce0da86.jpg

erezgur
12-12-22, 08:38
יפה!

מרשים לראות אנשים עם יכולת לביצוע עצמי של פרוייקטים לא פשוטים.

Udim
12-12-22, 11:11
יפה!

מרשים לראות אנשים עם יכולת לביצוע עצמי של פרוייקטים לא פשוטים.

לגמרי!
תמשיך לעדכן זה מעניין מאוד

איל מ
12-12-22, 14:56
קשה להבין מהתמונות.
אתה עושה גם מחיצות פנימיות?

grossfeld
26-12-22, 18:20
לא, אני לא עושה מחיצות. זה יוצא מיכל קטן יחסית. אז אין צורך למחיצות לדעתי.

מעדכן

היום התחלתי לחבר את כל החלקים יחד.
הכל עם פיקים.

לקחתי לג׳יפ לראות שזה יושב.
המיכל נכנס בול במקום שמדדתי בעבורו.

הפיטינגז בדרך לארץ מאמזון.

אחרי שהכל היה מחובר בפיקים,
ניסיתי לעשות מערך של גז גיבוי בתוך המיכל.
פיצלתי את הקו גז ארגון לרתכת ושמתי ברז קטן שאיתו אני שולט בזרם שממלא את המיכל מפנים.
חיכיתי כמה דקות והתחלתי לרתך את החיבורים של הפאנלים. כל פעם קצת.

הנה תמונות של ההתקדמות.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20221226/7979bba520e380df1e95f5d58782c309.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20221226/ba1aa7eae9fc546329c27b589d993a52.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20221226/62fb794302dddf402a8358c3595f3a9f.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20221226/72d9cdea54501da54212b3d01b84afb4.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20221226/b897cd5dc3c7456bcad7af8f6a757207.jpg

grossfeld
08-01-23, 19:20
סיימתי ריתוכים.
עכשיו בדיקת אטימה
פסיבציה
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230108/51b75b18e6f6be658e8e8cd77e4ae24e.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230108/e7f7d6943f704fddb8d404bafa529f3a.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230108/381fbb7f99efe7b27bc06ee9e7878972.jpg

grossfeld
10-01-23, 14:38
אחרי אידוש
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230110/efde8c6a8ef70c48486730c2160ee4c7.jpg

grossfeld
10-01-23, 14:39
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230110/7c159285d9ba5131e63939cc5339b5f5.jpg
לפני האידוש, בוצעה בדיקת נזילות בלחץ אוויר. נמצאו שני חורים זעירים ותוקנו.

shachar
10-01-23, 16:36
מקסים.

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

kd2
10-01-23, 20:59
שטוף את משחת הפסיבציה 800 פעם ואז עוד קצת.
מוצר מעצבן שאם לא מקלחים לו את נשמה יתנקם בך.

חוץ מזה יפה מאוד.
2 שאלות -
עובי דופן ?
כמה זמן לקח לרתך ?
עלות ?

grossfeld
18-02-23, 20:01
שלום שוב לפורום הנכבד,

שמח להגיד שהפרויקט הסתיים.
תודה לכולם שעזרו ותרמו מהידע המקצועי שלהם.
למדתי ממכם המון.

במהלך העבודה צילמתי את הבניה ותוכלו לראות את הסרטון בערוץ היוטיוב שלי.
זה החלק הראשון שפורסם אתמול. ובעוד שבועיים יפורסם החלק השני. אעדכן בפוסט הזה.

הנה:
<iframe width="964" height="542" src="https://www.youtube.com/embed/vo-mRO_W21g" title="DIY Steinless steel water tank for your Jeep. part 1" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen></iframe>

אני מקווה שבעזרת הסרטון הזה הבא בתור שירצה לבנות לעצמו מיכל מים מנירוסטה יוכל להעזר בו.

לחבר KD2 שענה כאן לפני,
תסביר, איך משחת הפסיבציה מתנקמת אם לא מקלחים אותה היטב?
לשאלותיך- הנירוסטה היא 304 והיא בעובי 2 ממ. לקח לי לרתך כמה ימים אבל כי עבדתי בכיף ולאט ודאגתי לצלם. זה היה תהליך ממש כיפי. בטח בחורף, המיכל מתחמם לאט לאט והחיבוק הזה תוך כדי ריתוך נעים חח

לגבי עלות,
הנירוסטה והחיתוך עלו לי 600 שח.
המשאבה הצנרת וכל השאר עלו משהו כמו עוד 600 שח. אולי מעט יותר.

אני הייתי צריך לרכוש כל מיני אביזרי ריתוך שלא היו לי, שגם אותם כדאי להביא בחשבון.

שוב תודה לכולם. נתראה בפרויקטים הבאים ובשטח.

kd2
18-02-23, 21:27
המשחה ממשיכה לפעול וגורמת להמשך עיכול המתכת ובסוף לחלודה.
בעיקרון יש גם משחה הפוכה שמנטרלת אבל היא פחות נפוצה לרכישה.
בקיצור זאת שיטה חצי כוח, אבל האלטרנטיבות זה ציוד ייעודי.

לגבי זמן הריתוך, לא סתם שאלתי, במיכלים זה יכול להיות כמות ענקית של ריתוך ובטיג יחסית איטי זה קצת עונש לפעמים.
אם אתה עושה באיזי ובהמשכים וזה...סבבה.

תתחדש.

grossfeld
05-03-23, 20:59
הערב עלה גם החלק השני.

תודה שוב למי שעזר.

<iframe width="964" height="542" src="https://www.youtube.com/embed/1IYwTQgl26I" title="DIY Stainless steel water tank for your Jeep. part 2" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen></iframe>

de fox
05-03-23, 22:30
יפה מאוד. מראה מעולה!

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

kd2
05-03-23, 23:50
קודם כל כל הכבוד, באמת אחלה פרוייקט.

אבל כדי שיהיה מעניין אני אתייחס לדברים שאפשר לשפר.

1. אתה עושה לנו פאדיחות בכל יוטיוב עם הלחיצת בנדים בעזרת הקאטר :cool:

2. למה בכלל באנדים כאלו חד פעמיים ?
בנד נירוסטה מתכוונן טוב, שגר ושכח.
באפליקציה כזאת אפילו מחברים מהירים טובים לאויר (מחברי בזק/פוש-פיט) וסלאמת.

3. הטפלון נוזלי/פייפ דופ הזה, איזה מותג והאם אתה ממליץ ?

4. זוכר מה שדיברנו על השטיפה של הפסיבציה ?
אז פה בקצה התושבת יש כרגע רק קצת קצת חלודה ?
בעתיד יהיה הרבה יותר.
זה קלאסי הבעיה שציינתי.
אני מכיר אותה מהתעשייה אז ההידרדרות שם יותר מהירה כי יש מלא מים, אבל זה בגדול הבעיה ואתה תראה את זה תוך חצי שנה/שנה.
קשה לשטוף את הפסיבציה יסודי מכל מקום.

142797

נרשמתי לערוץ, לא עלה ברדאר/אלגוריתם של יוטיוב עד כה.
בהצלחה.

grossfeld
06-03-23, 12:35
קודם כל כל הכבוד, באמת אחלה פרוייקט.

אבל כדי שיהיה מעניין אני אתייחס לדברים שאפשר לשפר.

1. אתה עושה לנו פאדיחות בכל יוטיוב עם הלחיצת בנדים בעזרת הקאטר :cool:

2. למה בכלל באנדים כאלו חד פעמיים ?
בנד נירוסטה מתכוונן טוב, שגר ושכח.
באפליקציה כזאת אפילו מחברים מהירים טובים לאויר (מחברי בזק/פוש-פיט) וסלאמת.

3. הטפלון נוזלי/פייפ דופ הזה, איזה מותג והאם אתה ממליץ ?

4. זוכר מה שדיברנו על השטיפה של הפסיבציה ?
אז פה בקצה התושבת יש כרגע רק קצת קצת חלודה ?
בעתיד יהיה הרבה יותר.
זה קלאסי הבעיה שציינתי.
אני מכיר אותה מהתעשייה אז ההידרדרות שם יותר מהירה כי יש מלא מים, אבל זה בגדול הבעיה ואתה תראה את זה תוך חצי שנה/שנה.
קשה לשטוף את הפסיבציה יסודי מכל מקום.

142797

נרשמתי לערוץ, לא עלה ברדאר/אלגוריתם של יוטיוב עד כה.
בהצלחה.

Kd2
אנחנו צריכים להיות חברים. אתה מעיר לעניין. תודה.
לגבי הקאטר, אני מעדיף את הפתרון הזה מהבנדים נירוסטה המעפנים שאתה סוגר עם מברג. לא נתקלתי בבנדים טובים. שלא מתפרקים בחיזוק טוב.
אחרי הסרט והשימוש החלפתי חלק מהבנדים בכאלה עם סגירה עם לוחץ מיוחד. אצרף תצלום בהמשך. זאת שיטה שאני מעדיף.

אצרף תמונה של הטפלון שאני משתמש.
מומלץ למערכות מסיביות וגסות.
במערכות לחץ אוויר עדינות אני משתמש בסרט רגיל.
הטפלון הנוזלי מתקשה ולפעמים חלקיקים שלו ממשיכים במערכת ויוצרים סתימות.
זה הנסיון שלי.

לגבי השטיפה- אתה תותח. אני אוציא את המיכל ואשטוף היטב שוב. אלא אם אתה אומר אחרת. שאולי כבר אין טעם?

כבוד שנרשמת לערוץ. תודה.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230306/578e34d22c0bbc342c8cacc96e30ed37.jpg

erezgur
06-03-23, 12:43
ערוץ נהדר - התוכן איכותי, איכות הצילום (והעריכה) מצויינת ותענוג לצפות בתוכן ישראלי עם איכות שלא מביישת את הפבריקנים היוטיוברים מחו"ל.

אין לי ידע מספיק כדי לתת ביקרות בונה כזו או אחרת לתוכן, אבל נהנה להיות מנוי על הערוץ שלך ולצפות בתכנים שלו.

zivo
06-03-23, 14:45
יופי של עבודה ויופי של תיעוד.

הערה אחת לגבי החיבור של המיכל (עם האוזניים והבורג) למסגרת תושבת של כל הציוד.
הנחת העבודה שלי, הבודי של הרכב עובד בזמן נסיעה, בשום מקרה אני לא רוצה את התנועה הזו במיכל.
אישית, אני בתסביך \ פחד שעיוות \ תזוזה של התשתית, תפגע במיכל.
אני מנסה להמנע מחיבור באמצעות אוזניים קשיחות.
לדעתי, הכי נכון לבנות הגבלת תזוזוה (כמו במגש של מצבר), ולהדק מלמעלה עם רצועה או כל פתרון גמיש אחר.
אם מתעקשים על אוניים קשיחות, הייתי מגדיל את החורים, בהרבה, ומכניס איזה "בושינג" מחומר גמיש ( אפילו שני צינורות פלסטיק \ גומי מוכנסים אחד בשני).

kd2
06-03-23, 21:35
לגבי ניקוי החלודה, תראה איך זה מתקדם שם.
אם לאט, אז הייתי מחכה לשידרוג הבא שתפרק שם הכל, ועושה את זה על הדרך.
אבל לשטוף לא עוזר, חייב או פסיבציה שוב או הסרה באמצעים מכניים.
לי נמאס מהמשחה הזאת, היא תמיד מפתיעה אותי באיזה מקום ולכן הפסקתי לעבוד איתה.

אני מכיר טוב את כל הניסיונות לפבריקציה "ביתית" בנירוסטה בגלל שאני מתעסק במכונות לתעשיית המזון.
ועשיתי הרבה נסיונות כאלו בתחילת הדרך.
צריך להבין שבניגוד לברזל, שם יש את נושא הצביעה, בנירוסטה גימור טוב הוא קשה.
זה מקצוע שדורש ציוד ייעודי מאוד כדי להגיע לגימורים טובים, גש למפעל נירוסטה מקצועי ותראה כמה מכשירים ותחנות המוצרים עוברים.
זה הרבה יותר עדין ומדוייק מעבודה עם ברזל.
מוצרים ששלחתי לפסיבציה מלאה, של כל החלק, זה וואו, ונשמר מדהים נגד חלודה.
שווה לבדוק מחיר של ציוד פסיבציה חשמלי ברמה הביתית.
אני גם בצומת הזו בגדול של לבחון האם יש הצדקה לקנות מכונה או חיבור לרתכת.

לגבי בנדים - יש בנדים מתברגים נירוסטה שהם מעולים, זה פשוט לא כזה נפוץ, תמצא בחנויות הצנרת
אבל אני חושב שבנדים זה לא הסיפור פה כי בסוף זאת טכנולוגיה לא אופטימלית, שמשתמשים בה רק כשחייב.
מחברי בזק של חברה איכותית כמו נניח פארקר, ואתה מסודר לשנים קדימה, ועם יכולת לשנות ולפרק בשניות.
יש גם מחברים יותר טובים ויותר מורכבים אבל לא חושב שיש פה צורך.

שלחתי לך את הטלפון בפרטי.

נמרוד
08-03-23, 21:04
יפה מאד, ממש.
תודה רבה על התיעוד המושקע!

Udim
06-08-23, 10:24
עברתי על השרשור. אחלה שרשור ואחלה עבודה
האם יש דרך לעשות את הריתוכים במיג? במידה וכן, מה נדרש?

תודה
אודי

Sent from my SM-A736B using Tapatalk

Udim
08-08-23, 14:48
עברתי על השרשור. אחלה שרשור ואחלה עבודה
האם יש דרך לעשות את הריתוכים במיג? במידה וכן, מה נדרש?

תודה
אודי

Sent from my SM-A736B using Tapatalkאף לא אחד?
:(

kd2
08-08-23, 15:21
בטח שאפשר.
1. סליל נירוסטה.
2. ריתוך עם גז 98/2 ארגון-co2 (או ארגון חמצן, יש ויכוחים מה יותר טוב).
הריתוכים פחות עמידים לחלודה.
אבל אין כמו מיג לעבודות תחזוקה, פויינט אנד שוט.

לעניות דעתי זאת לא רק שיטת הריתוך שגורמת לעמידות הנמוכה יותר לחלודה, אלא גם הסיפור שלרוב במיגים פשוטים אין pre/post flow ופיות הגז פשוט קטנות מידי מכדי להשיג הגנה מלאה על האמבט.

פסיבציה פותרת את זה, אבל כאמור, השיטה עם המשחת חומצה היא לא מדהימה.
אני גם מחפש לזה תהליך אחר בתקציב הגיוני.

נמרוד
08-08-23, 15:22
אפשר, אבל זה ידרוש סליל נירוסטה ותערובת גז מתאימה.

de fox
08-08-23, 15:31
אפשר גם עם ריתוך אלקטרודה (רחמא ליצלן)....רק אומר

ehudzeelim
08-08-23, 17:45
אפשר גם עם ריתוך אלקטרודה (רחמא ליצלן)....רק אומרעם איזו אלקטרודה?

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Udim
08-08-23, 19:52
בטח שאפשר.
1. סליל נירוסטה.
2. ריתוך עם גז 98/2 ארגון-co2 (או ארגון חמצן, יש ויכוחים מה יותר טוב).
הריתוכים פחות עמידים לחלודה.
אבל אין כמו מיג לעבודות תחזוקה, פויינט אנד שוט.

לעניות דעתי זאת לא רק שיטת הריתוך שגורמת לעמידות הנמוכה יותר לחלודה, אלא גם הסיפור שלרוב במיגים פשוטים אין pre/post flow ופיות הגז פשוט קטנות מידי מכדי להשיג הגנה מלאה על האמבט.

פסיבציה פותרת את זה, אבל כאמור, השיטה עם המשחת חומצה היא לא מדהימה.
אני גם מחפש לזה תהליך אחר בתקציב הגיוני.יופי, מתקדמים :)
יכול לכוון בדיוק לאיזה סליל נדרש, האם יש משהו יעודי למיכל מים?
אם אתה מצליח למצוא פתרון לפסיבציה אשמח לשמוע

Udim
08-08-23, 19:53
אפשר גם עם ריתוך אלקטרודה (רחמא ליצלן)....רק אומרלו רק ידעתי לעבוד עם אלקטרודה, אני רתך אינסטנט

איל מ
08-08-23, 19:55
אני ריתכתי בזמנו רגליים מנירוסטה לגגון עם אלקטרודת נירוסטה z-316 של זיקה (נדמה לי. לא זוכר אם זה היה 316 או 308). כמובן שלא מרחתי משחת פסיבציה אחרי זה וזה החליד, אבל הריתוך יצא יפה מאוד.

Udim
08-08-23, 19:58
הריתוכים כולם יהיו ריתוכי פינה פנימיים וזה אומר שמ4 פאות מתוך ה 6 יהיו שוליים בולטים שבהם אפשר להשתמש גם לעיגון בלי אביזרים נוספים.
יכו להסביר מה הכוונה?
האם הכוונה שאתה משאיר מגרעת קטנה בנקודת המפגש בין שני פחים בכדי לאפשר ריתוך פינה?

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk[/QUOTE]

kd2
08-08-23, 22:52
יופי, מתקדמים :)
יכול לכוון בדיוק לאיזה סליל נדרש, האם יש משהו יעודי למיכל מים?
אם אתה מצליח למצוא פתרון לפסיבציה אשמח לשמוע

אני תמיד ריתכתי ב316, לא מכיר משהו אחר.

ריתוכי נירוסטה באלקטרודה מנסיוני דווקא עמידים יותר.
יש להם תנאי ריתוך יותר סטריליים עם שלקה מאוד אכזרית.

-->