PDA

צפייה בגרסה מלאה : יישום פריימר אפוקסי - גמר ומה שבינהם...

de fox
26-10-22, 10:06
יש לי שכן, מהנדס חומרים מנוסה שעובד בנירלט, פה ושם אני משתף אותו על הפרויקט שלי (כאן (https://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/111823-%D7%92-%D7%99%D7%A4%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%9D-%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%A0%D7%95-%D7%94%D7%A1%D7%91%D7%AA-CJ-%D7%9C%D7%A8%D7%9B%D7%91-%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%9E%D7%95%D7%AA%D7%90%D7%9D-%D7%90%D7%99%D7%A9%D7%99%D7%AA) למי שלא מכיר) לאחרונה תפסתי אותו לשיחה על רקע הרצון שלי להבין את חלונות הזמנים המומלצים ליישום שכבת גמר על הפריימר ועל הכנת השטח המומלצת לקראת שכבת הגמר. היתה שיחה מאוד מעניינת ומבחינתי הוא ניפץ לי כמה מיתוסים שחשבתי לנכון לשתף כאן בפורום:

אסייג מראש ואומר, לא הוא ולא אני מכירים את תעשיית הצבע בתחום הרכב. הוא לעומת זאת מאוד בקיא בתעשיית הצבע בעולם התעשייתי במיוחד לאפליקציות קורוזיביות.

באופן כללי אפשר להגיד שתפקיד מערכות הצבע (כמכלול) הוא לספק שכבת הגנה אטומה בין המתכת לתנאי הסביבה בעיקר לחות אשר תגרום להתחלת תהליכי קורוזיה של המתכת.

מכלול מערכת הצבע מורכב מאלמנטים שונים (בסיס, ביניים וגמר) אשר יחד תפקידם להווה מחסום לחדירת לחות לפני שטח המתכת. סוג השכבות והקשר המיטבי בינהם מאופיין על פי סוג האפליקציה הנדרשת כך שלכל אופי עבודה מותאם תיאורטית מערכת של פריימר מומלץ שעליו שכבת ביניים מומלצת מתאימה ושכבת גמר מותאמת.

שוב אסייג ואומר שבעולם שלנו ה DIY לרוב אנחנו עושים סלט ומשתמשים במוצרים שונים מיצרנים שונים ומחברים אותם למערכת. שזה לא בהכרח פסול אבל צריך להיות איזשהו מודעות והבנה לעניין הזה.

למה למעשה צריך שכבת ביניים וגמר אם משתמשים ביסוד אפוקסי? הרי בואו...אנחנו מצפים את המתכת באפוקסי...מה יותר טוב מזה? אז תכלס אין יותר טוב מאפוקסי אלא שהחיסרון האולי היחיד שלו הוא קריטי והוא - שהוא לא עמיד ב- UV, כלומר תנו לו מספיק זמן בשמש והוא ייתפרק.
מה עושים? מצפים את האפוקסי בשכבה של צבע פוליאורתני שעמיד ב UV ובא לציון גואל.

אז מה זה שכבת הביניים שהזכרתי קודם? אז כאן אני שוב מסייג כי אנחנו מדברים על פרקטיקות בעולם התעשייה ומאוד יכול להיות שבעולם הרכב המתודה שונה אבל עדיין חשוב להבין את העקרון - שכבת הפריימר יש לה ייעוד מסויים והוא להקשר מכאנית למתכת ולהוות בסיס לשכבות שיבואו מעליה. תיאורטית שכבת הפריימר היא מאוד דקה, ברמה שתפקידה למלא את הסדקים והחריצים שנוצרים בפני השטח כתוצאה מהחספוס המקדים במתכת, לא יותר. הרבה פעמים מוסיפים לפריימר פיגמנטים אנטיקורוזיבים אשר נועדו למזער ולהשתלט על נקודות קורוזיביות שיכולות להתפתח בפח כתוצאה מחדירה אפשרית של לחות בדיפוזיה.
מאחר וכל הרעיון של מערכת הצבע זה להוות מחסום דפוסיבי, ואנחנו רוצים לעבות את המחסום הזה נהוג ליישם שכבת ביניים של אפוקסי שהיא בהגדרה עבה ומלאה ללא תוספים אנטי קורוזיבים למינהם.

כך התנפץ לי מיתוס ראשון - שימו לב, באופן רשמי - פריימר, שכבה אחת דקה - אחר כך שכבת ביניים יעודית עבה ולבסוף גמר. בפרקטיקה המקובלת אצלנו מיישמים 2 שכבות פריימר ואז שכבת גמר.

זה לא שיש איזה בעיה עם מה שאנחנו עושים, בסוף אני צובע רכב ולא מנוף ימי שחשוף 24/7 לאלמנטים אבל מעניין להבין את העקרונות מאחורי זה - הרעיון בשכבות האפוקסי זה לייצר שכבה עבה של הגנה. אפשר להשיג אותה אם כמה שכבות של פריימר ואפשר להשיג אותה עם שכבה יעודית של אפוקסי. יש כאן יותר שיקולים של התעסקות עם כמה מוצרים \ עלות \ נוחות, יותר מכל דבר אחר לדעתי.

הקשר בין שכבת הגמר לאפוקסי - כאן זה הניפוץ מיתוס הכי גדול מבחינתי. יש אמירה שחוזרת על עצמה שוב ושוב בפורומים שהיא שיש ליישם את שכבת הגמור בתוך חלון זמנים קצר לסיום שכבת הפריימר מתוך הרעיון שייווצר חיבור חזק בין השכבות תוך כדי האיחוי (curing) של האפוקסי.
ובכן האמת היא שזה תלוי, במה זה תלוי? בסוג האפוקיסי. לא כל האפוקסים זהים, יש כאלו שנאטמים לאחר תקופת זמן מסויימת שלאחריה הם לא ייתחברו טוב עם שום דבר שיבוא עליהם (לטוב ולרע), ויש כאלו שגם לאחר שיסיימו את תהליך האיחוי, יידעו לקבל עליהם שכבות נוספות.
צריך להבין עם מה אתם עובדים וכמו תמיד RTFM!

אבל בכל מקרה, וזה חשוב! צריך להבחין בין 2 שלבים בתהליך ייבוש הצבע: השלב הראשון זה התנדפות החומרים הממיסים, גם באפוקסי לא הכל מוצקים ועל החומרים הממיסים להתנדף לפני שצובעים שכבה נוספת. לכן יש זמן מינימום לפני הנחת שכבה שנייה. זה חשוב... אם אני עושה שכבה שנייה של אפוקסי ניחא, אני "בסה"כ" פוגע ביכולת השכבה להתייבש כראוי אבל עם אני מיישם גמר פוליאוריתני על גבי האפוקסי הרי שיש כאן מערכת ממיסים ממשפחות שונות ואני בהחלט יכול לפגוע ביכולות 2 השכבות להתייבש ולהיקשר כמו שצריך.
אז לסיכום שלב זה - RTFM! חכו את הזמן המוגדר לפני שמיישמים שכבה נוספת!
השלב השני זה האיחוי (curing) שיכול להתרחש גם במשך כמה ימים הרבה אחרי שהחומר יבש למגע ועבודה.

באופן פרקטי ונקודתי - פריימר אפוקסי HB55 של נירלט הוא מסוג שאינו מוגבל בחלון זמנים ליישום שכבות ואין שום משמעות ליישום שכבת גמר בסמוך ליישום שכבת היסוד. איך יודעים מה יש לכם? קראו את הגדרות הייצרן (אמרתי כבר:rolleyes:) , במקרה של ה HB:

140776

במקרה שלי אני מתכנן ליישם רפטור כצבע גמר (מכל מיני סיבות, אדון על כך בשרשור בנייה שלי) ואז אני צריך להבין איך נכון ליישם אותו על גבי הפריימר. מאחר ולרוב, היישום שלו נועד להיות על גבי צבע קיים, ההוראות הן לחספס את הצבע לפני התזה. במקרה של צביעה על גבי מתכת הם (כמובן) ממליצים להשתמש בפריימר אפוקסי "ייעדוי" שלהם. אני צריך להבין מה הקורולציה בין הרפוטר ל HB. מסתמן אבל שנכון יהיה להתייחס אליו ככל צבע פוליאורטני ואין בעיה להתיז על הפריימר שלי AS IS.

-->