PDA

צפייה בגרסה מלאה : פרוייקט שיפוץ כרסומת CNC מדגם Kondia K-76

kd2
29-10-22, 21:01
פוסט פתיחה :

כמוכם....כמונו.... איזה אנשים טכניים לא חלמו פעם על בניית כרסומת CNC בגודל מלא ?!
למי זה לא ב Wish List של "יום אחד כשאני אהיה גדול"...?
כרסומת כזאת כמו של הפבריקטורים האמריקאיים החאר!ת האלו שמפגיזים אותנו בכל המדיות האפשריות בגראז'ים המדוגמים והמלוקקים שלהם,
וכל היותר מידי אופציות שלהם,
להשיג הכל בזול...
ולבנות הכל...
ולהזמין הכל אובר-נייט...
סעמק נשבר לי מהם כבר.
מכל מקום ברשת היום צצים לך הסירטונים של הבנייה המגניבה הזאת, והכלי המגניב ההוא, ואני רוצה להצטרף לחגיגה.
לא מגיע לנו גראז' חלומות לעזאזל ?
זאת פחות או יותר הייתה נקודת המוצא לפרוייקט (ואני חושב שאני מדבר בשם כל הקבוצה שלנו, ובטח גם רובכם).

- - - - - - - - - - - - - - - -

אבל CNC אמיתי מהחנות זה יקר, ממש יקר.
אפילו כיד 2 זה ממש יקר. לא רק לקנות , אלא גם לתחזק.
מדובר בחיה מורכבת, מדוייקת, מלא אלקטרוניקה, ענקית פיזית, תלת פאזית, שדורשת רצפה חזקה וייעודית,
ואין לי ניסיון בזה מעבר ללהוציא קבצי סוליד לאלו שכן מבינים בזה.
בעיה...

אך התמזל מזלי לפני 3 שנים למצוא עוד פנטזיונרים כאלו (אנחנו 4, יחשפו ויגיבו כרצונם, הם פה).
שבמסגרת הפינטוזים והטיולים בג'נקיות נתקלו במועמדת טובה מאוד להסבה לCNC בתקציב שפוי.
ודבר ראשון – קנו אותה, ויהיה מה שיהיה, זאת הייתה הזדמנות מצויינת נקודה, גם אם במקרה הכי גרוע היא תשאר קונבנציונלית.

הכרסומת היא Kondia K-76 Powermill, תוצרת ספרד, שנת ייצור מתחילת האייטיז ככל הנראה 82-83, כלומר כבת 40.
ארחיב בהמשך למה היא מועמדת טובה (ולמה גם קשה להבין מתי בדיוק יוצרה ושאר פרטים עליה ועל חברותיה).

מונפת למשכנה -
140829

והיום -
140827

עכשיו מרגע שזה לא דיבורים באויר אלא אתה עומד מול הכלי, אתה חש את מצבו הטוב לכל הדעות, מסתובב סביבו ורואה ש....בואנה... יש פה בסיס ממש נדיר.
אז קשה להגיד לא לרעיון של להכנס למסע של בניית כרסומת CNC שלך, שפשוט מוכנה לקבל את השיגעונות שלנו on demand כל יום בשבוע.
איפה נרשמים ?

ידענו שזה יהיה לא פשוט לביצוע, הרצנו קצת חישובים כלכליים.
זה התברר כאפשרי.
אז....יצאנו לדרך.

מכיוון שהמכונה היום כבר עובדת ו"מבצעית" חשבנו להתחיל את הדיון "מהסוף", ממצבה כיום,
ומידי פעם לחזור אחורה לשלבי השיפוץ שרובם מתועדים מאוד.
שיפוץ שהיה לא פחות מ-3 שנים, בדילוגים, בין לבין הלו"ז לעבודה לפה ולשם...

וכמובן לשתף קדימה לשלבים העתידיים.
גם לשידרוגים המתוכננים, וגם לתחזוקה השוטפת שבטוח תהיה כשהמכונה תתחיל "לעבוד", בסוף צריך לזכור שהיא "אספנות"
ותמיד יש עוד משהו לטפל בו.
ברשותכם נתחיל בתאכלס, תמונות וסירטונים, ונמשיך בפוסט הבא.
איך מודי היה אומר...
תבלו !

סירטון כירסום גלגל שיניים מאלומיניום 6061

https://www.youtube.com/watch?v=aSF0W7TsFio

140830

140831

עוד בהמשך

kd2
29-10-22, 21:12
צ'אמפר (שבירת פינות) על אותו גלגל"ש.
יצא קצת עמוק מהמתוכנן (טעות תיכנותית שלי, תתרגלו זה ימשיך)אבל עדיין סבבה.

https://www.youtube.com/watch?v=5zDkPgwCXcs

קלוז אפ על כרסום הChamfering.
הפעולה הכי מספקת שיש.

140832

ועוד עיבוד.
פייסינג וקונטור ראשוני, גס.
140833

סרטון של הפוקט.
שימו לב לשיטת הכרסום, התנועות הסיבוביות האלו נועדו לספק כרסום יעיל עם כמה שיותר שטח מגע עם החומר.

https://www.youtube.com/watch?v=aFaNZ7c8lsQ

והתוצאה הסופית.
מן יאן ויאנג כזה שאחד החבר'ה אצלנו מידל, אין לזה פואנטה, זה מה שהוא שעשה ולא היה נעים לו להגיד ש...."מה נסגר אחי" ? מול כולם...
בכל אופן זאת צורה טובה כדי לבחון את ביצועי המכונה בשלב זה.
140834

שבבים בסלואו מושן, כיף גדול.

https://www.youtube.com/watch?v=Cqh4l-I88To

kd2
29-10-22, 21:24
אנחנו מעריכים שאת הדיון יקראו גם אנשים שרוצים לבנות מכונה או נמשכים לתחום אבל אין להם רקע בעיבוד שבבי.
ולכן אשתדל לשמור על ההסברים ענייניים ככל האפשר ומידי פעם לשים כוכביות (*) על מילות מפתח אותם אסביר בסיום.
אם לא הבנתם משהו, תשאלו בכיף.

נתחיל מהבסיס, למה בכלל דווקא Kondia k76 ?

או שבעצם עדיף להתחיל ב- למה לא פיתרון אחר ?

במקביל להחלטה להתחיל את הפרוייקט.
אני, שידעתי שהשיפוץ יקח הרבה זמן, כי יש הרבה עבודה והרבה נעלמים.
חיפשתי פיתרון מוכן כדי להתחיל בינתיים ברקע לשחק בתחום הזה, מאוד דיגדג לי, וגם היו לי שימושיים מעשיים לכך, חלקים לייצור שהיינו צריכים לפיתוחים שלנו (על זה בהמשך).
אפשר לראות את הדיון שפתחתי בפורום בנושא ב2019 – כאן. (https://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/112610-%D7%9E%D7%97%D7%A4%D7%A9-%D7%A7%D7%99%D7%98-%D7%9B%D7%A8%D7%A1%D7%95%D7%9E%D7%AA-CNC-%D7%9C%D7%A6%D7%A2%D7%93%D7%99%D7%9D-%D7%A8%D7%90%D7%A9%D7%95%D7%A0%D7%99%D7% 9D-%D7%91%D7%AA%D7%97%D7%95%D7%9D)
אבל אחרי שראיתי פיזית כ7-8 "ראוטרים" סיניים, ועוד כמה סיורים מקצועיים עם החבר'ה, הבנתי שחבל על הזמן.
בעולם בו 0.02 מ"מ (שתי מאיות המ"מ) הם וואחד מדרגה מורגשת בפיניש של החומר, אלו לא כרסומות סבירות אפילו לאלומיניום להתרשמותי, הן יתקשו מאוד לשמור על קשיחות בטולרנסים כאלו.
או לכל הפחות הן יתקשו לשמור עליהם ולעבוד באיזשהו קצב עבודה סביר, אף אחד לא רוצה לייצר חלק ב18 שעות.
כשגם היבואנים של הראוטרים די גמגמו לגבי היכולות שלהם באלומיניום (על פלדה אין מה לדבר), ולא ממש ששו לבצע חלקי הדגמה שניתן למדוד, הבנתי סופית שאין תחליף למסיביות והתקווה שלנו היא רק הקונדיה.

ולמה כן הקונדיה ?

אז כמו שאמרתי הקונדיה שלנו היא מדגם K-76 Powermill.
הסיבה לכך שהיא מועמדת כל כך טובה היא שהיא במקור מכונת CNC.
ברחבי הרשת מקובל למצוא שהיא ה"Bridgeport Clone" המוצלח ביותר.
(ברידג'פורט היא המותג המוביל באותם שנים בענף, הגולד סטנדרט של כרסומות הברך*, עם השנים כשפקעו הפטנטים של ברידגפורט כולם התחילו להעתיק את הקונספט המוצלח עם שינויים קלים)

יתרונותיה באים לביטוי במיוחד ב :

1. שטח עבודה גדול :

ציר X: הארוך ביותר, ימין/שמאל כשאתם מול המכונה – 600 מ"מ.
ציר Y: קדימה/אחורה כשאתם מול המכונה – 300 מ"מ.
ציר Z: או למעלה/למטה (כמו מקדחת עמוד) כשאתם מול המכונה – 125 מ"מ.
מכובד לכל הדעות ובטח בשבילנו.

ברך : נוסף לכך קיימת אפשרות להזיז את כל הברך באופן חשמלי או ידני כדי לעבד חלקים גדולים יותר בטווח של 395 מ"מ (בהם למכונה עדיין תהיה תנועת Z רק של 125 מ"מ, חשוב להבין את ההבדל).
הברך עם מסלולי דאבטייל*, ורוכבת על בורג טרפזי ולא כדורי משום ששם אין צורך בשליטה כזאת.
לברך 2-3 נעילות (תלוי בדגם) כדי להגביר קשיחות לאחר סט-אפ ראשוני (בCNC כל ציר שלא זז, עדיף שיהיה נעול).

צריח (turret): מתכוונן קדימה ואחורה כמה עשרות ס"מ ("כאילו" כמו ציר Y) במידה ונדרש לעבד משהו באזורים היותר רחוקים מהגוף.

2. השלד ומערכת ההנעה שלה מסיביים מאוד ומתאימים במיוחד לעבודת CNC, יש לה ברגים כדוריים* עבים ואיכותיים לתקופה, ומסלולים מרובעים במימדים מאוד מכובדים.
המכונה מגיעה עם ברגים כדוריים מטריים, פסיעה 5 מ"מ, בכל הצירים כסטנדרט.
כאשר הברגים הארוכים (X/Y) בעובי 32 מ"מ, ובעלי אום כדורי כפול, כלומר אחד עובד מול השני, מה שמספק קשיחות מאוד גבוהה, דיוק וחזרתיות משופרים, והתנגדות מצויינת לBACKLASH*.
קונדיה טוענים לקשיות מאוד גבוהה בברגים האלו 59-62 רוקוול C בבורג, ו61-63 בכדורים עצמם.
לתדהמתנו המכניקה של מערכת ההנעה הגיעה ללא רבב, אין שום חופש נתפס בברגים או בצירים, לא נדרשו עוד כיוונים בברגים (PRELOAD) או בגיבים*.
פה ושם קצת שחיקה אבל שום דבר רציני, מצד שני ההצהרה הזאת עוד לא גובתה במלואה על ידי מכשירי מדידה מקצועיים אלא רק נבדקה בעיבודים שנעשו עד כה, באיפוסי שולחן בסיסיים*, ובתחושות.
עובדות אלו מוכיחות שככל הנראה המכונה לא עבדה קשה בעברה, שהוא לא לגמרי ברור לנו, אך ככל הנראה הייתה ב2 סדנאות פיתוח לפני שהגיעה אלינו ולא ממש עבדה בצורה מסחרית, ולכן לא פיתחה חופשיים משמעותיים ב40 שנה של פעילות.
זהו כמובן מצב נדיר ביותר שללא ספק עזר "לרתום" אותנו לפרוייקט.
הדיוק הסופי שלה עוד לא ידוע לחלוטין והוא אחד האתגרים שלנו להמשך, אגב גם למדוד ברזולוציות האלו זה אתגר לא קטן ולא זול.

3. משקל המכונה הוא כ1500 קילו יבשים בקירוב. על אזור ה2.5 מטר גובה.
מאוד מאוד מסיבית וכבדה ביחס למטרה, שזה מעולה.

4. עוצמת מנוע הספינדל – 3 כ"ס תלת פאזי, נתון מכובד.
הוא עובר ברצועה דרך תיבת הילוכים רציפה (וריאטור) ועוד תיבת (מתבקש בגיפולוג לקרוא לזה טרנספר...) HIGH/LOW שמחלקת את טווחי המהירויות ל -
גבוה : 500-4000.
נמוך: 60-500.
לוריאטור שליטה חשמלית דרך מנוע (פינוק במונחים של אז) שמקלה על השימוש מאוד.
לספינדל קיים ברקס פנאומטי.

5. סוג התפסנית BT30, סוג נוח ונפוץ בישראל, יתרון גדול.

6. ספציפית המכונה שלנו גם הגיעה מצויידת בPOWER DRAWBAR* להחלפת כלים מהירה וללא כלים, זה לא היה סטנדרט בכולן וזה דבר מעולה.

7. מערכת שימון אוטומטית (על פניו יתרון, בפועל הורידה לי שנים מהחיים).

8. מערכת אמולסיה מובנת בבטן המכונה עם אגנית ייעודית.

עד פה, לכאורה חלום.
שטח עיבוד גדול, מכונה קשוחה, ספינדל 3 כ"ס, פאוור דרובאר.
אז מה בעיה ? חבר לחשמל וסע.

הבקרה.

הכרסומת מגיעה עם מערכת בקרה בטכנולוגיית סוף שנות השבעים (בתמונות):
1. מנועי סטפר DC 200 צעדים לסיבוב, לרוב מתוצרת SLO-SYN.
2. מערכת מחשב שמתוכנת בקלטת (כן כן, בתמונה מצורפת) מתוצרת או מיבוא של חברת קונלוג (וראיתי בעיני במכונה כזאת אחרת גם תיכנות בנייר מנוקב, לא פחות! ולא תאמינו מה היא ייצרה - בהמשך).

140835

140836

השתעשענו בראש בערך כשבועיים של מחשבות על לנסות לעשות למערכת הבקרה הזאת האקינג,
כלומר להשאיר את רוב הhardware אבל לתת לה פקודות "מעל הראש".
וזאת כי התהליך חוסך קניית מנועים, התאמתם לכרסומת, וטונות של חיווט, ובכך הרבה יותר מהר יכולנו להגיע למצב בסיסי של עבודה.
קו המחשבה היה שבעתיד תמיד אפשר לשדרג.
זה האקינג לא פשוט בכלל והשארנו אותו למומחה האלקטרוניקה של הצוות.
ולמרבה ההפתעה הוא הצליח, וברמה הבסיסית הצלחנו להשתלט על המכונה ולתת לה GCODE * ידני.

אבל בסופו של דבר היו 2 עובדות שהניעו אותנו מלהמשיך איתה.
1. אמינות, מה נעשה כשזה יתקלקל ? אין חלפים, זה עתיק.
דיברנו עם החברה שבמקור לפני 200 שנה טיפלה במערכת, כדי לקבל קצת אינפוטים וכיוון, תשובתם הייתה שספק אם מישהו מהמבינים בה עוד חיי או לפחות מתפקד.

2. מנועים, למרות שברור לנו שאלו סוסי עבודה אמריקאיים שיחזיקו עוד 100 שנה, הרזולוציה שלהם היא רק 200 צעדים לסיבוב*, והם לא מנועי סרבו* אלא מנועי צעד.
חלקו את פסיעת הבורג במספר הצעדים ותוכלו לקבל את הרזולוציה של השליטה בתנועה שהמערכת יודעת לתת.
5/200 = 0.025 מ"מ תנועה פר צעד, וזה רק היחס התיאורטי כלומר שצפוי לגדול בפועל אם מחברים את כל החופשים ביחד.
תראו, זה לא נורא, אבל גם לא משהו.
לשם ההשוואה כרגע מותקנים במערכת מנועים עם חלוקה ל2500 צעדים לסיבוב.
לכן "הוחלט" להעיף אותם.
וכשאני אומר "הוחלט" אני מתכוון לזה שמה שקרה תוך כדי ההתלבטויות, זה שמי שמוביל את הפרוייקט ואיגד את כולנו סביבו, לקח קאטר חתך הכל וקבע עובדות בשטח, עכשיו כבר היה קל להחליט.

140837

אגב עובדת בונוס, בהיסטוריה של המכונה היא צויידה בשלב מסויים בבקרה ומנועים עם אפשרות ל"חצי צעד", שהכפיל את דיוק המכונה.

נמשיך בפוסט הבא.

kd2
29-10-22, 21:49
הכוכביות מהפוסט הקודם :

* כרסומת ברך – באנגלית Knee mill, על שם במת העיבוד שהיא כמו "ברך". בחלק מהמקומות תקרא כרסומת "צריח", באנגלית TURRET, על אותו עיקרון רק הפעם על שם החלק הבולט שמחזיק את הספינדל.

* דאבטייל -Dovetail – "זנב סנונית", צורה הנדסית שנפוצה במסלולים של צירי מכונות עיבוד שבבי, ויוצרת מן חיבור זכר-נקבה, לצורה יתרונות רבים של מירכוז עצמי וקשיחות למול תכונות חיכוך ותנועה טובות, שהם תמיד ניגודים במערכות הנעה.
משום שככל שזה יותר קשיח ו"הדוק" ככה יותר קשה לזוז, ובטח שקשה לזוז ליניארי, אחיד ו"נעים".
ומצד שני, לא קשיח, לא הדוק, לא ישר /ממורכז זאת לא אופציה, כי צריך לדייק מאוד.
הפשרה הזאת היא הבסיס לכל מכונת CNC, צריך שהצירים יהיו הכי הכי הדוקים שאפשר, אבל בכל זאת נוכל לזוז מהר.

* בורג כדורי וBACKLASH – צורה של בורג הנעה מאוד מדוייק המשתמש בכדורים (כמו כדורי מיסב) שרצים במחזוריות במסלולי הבורג המדוייקים, דרך תעלות ייעודיות באום.

מגוגל - ballscrew (https://www.google.com/search?q=ballscrew&rlz=1C1GCEA_enIL973IL973&sxsrf=ALiCzsb-LLxrKQhnwPBpMOFH5rz_-QBLEw:1667069059992&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjS4YuZjIb7AhVP04UKHdqkBtgQ_AU oAXoECAIQAw&biw=1536&bih=664&dpr=1.25)

משתמשים בו במערכות מדוייקות בגלל שבורג רגיל סובל מתכונה לא רצויה שנקראת "בקלאש", שהיא החופש הקטן הקיים כשמנסים להפוך תנועה קדימה של הבורג, לתנועה אחורה.
נסו לתפוס בורג גדול ולהפוך כיוון, הכמה מעלות הראשונות של הסיבוב לא עושות כלום והם למעשה "באוויר".
בCNC זה גורם לכך שהצעדים האלו נספרים במערכת הבקרה אבל למעשה שום תנועה לא התרחשה ולכן הכרסום יחזור למקום הלא נכון.
גם ברגים כדוריים מפתחים לבסוף בקלאש, גם אם קטן מאוד, וניתן לפצות על כך במערכת הבקרה של המכונה כך שתספור עוד קצת צעדים בכל היפוך כיוון תנועה.

* איפוסי שולחן : כשמסתכלים על מכונת CNC יפה וחדשה אומרים, אוי איזה כיף, הכל פה כל כך מדוייק, ישר זה ישר, 90 מעלות זה 90 מעלות, עגול זה עגול, נכון ?
הרי ייצרה אותה איזה כרסומת-על סופר דופר משוכללת ומדוייקת**
אז צר לי לבאס אתכם, זה לא המצב (אני באמת ובתמים התבאסתי שזה לא ככה !).
כשמכונה מגיעה למשכנה הסופי במפעל צריך לבדוק עם כלי מדידה שאכן היא מאופסת ומכויילת מול השולחן שלה עקב עיוותים בשלד (מההובלה או המיקום מחדש) , סטיות בייצור, או בהרכבה.
התהליך נעשה לרוב בעזרת שימסים עדינים ביותר והוא תהליך ארוך ומייגע.
אחריו כל הזזה או פירוק של חלקים מהמכונה נשקל 8 פעמים...

** (איך ייצרו את הראשונה המדוייקת שיצרה את כל השאר, או ההיסטוריה של הדיוק, זה נושא שיצא לי לחשוב עליו הרבה, אם מישהו מכיר חומר טוב על זה, אשמח).
------------------------

* גיבים (GIBS) אלו לוחיות מתכת המותקנות בתוך צידי המסלולים (בין מסלול למסלול נגדי), עם יכולת לכוון את מיקומן ומידת הלחץ שלהם על המסלול, איתם ניתן לסגור חופשים המתפתחים במסלולים עם הזמן.
מגוגל - Gibs (https://www.google.com/search?q=milling+machine+gibs&tbm=isch&ved=2ahUKEwjM9L-ajIb7AhVhxoUKHbVHAbcQ2-cCegQIABAA&oq=milling+machine+gibs&gs_lcp=CgNpbWcQAzIECCMQJzoHCAAQgAQQEzoIC AAQgAQQsQM6CwgAEIAEELEDEIMBOgUIABCABDoHC AAQgAQQAzoICAAQsQMQgwE6BAgAEB46CAgAEAUQH hATOggIABAIEB4QE1DuC1j1M2DNOGgAcAB4AIABk wGIAYASkgEEMS4yMJgBAKABAaoBC2d3cy13aXota W1nwAEB&sclient=img&ei=hnRdY8yZOeGMlwS1j4W4Cw&bih=664&biw=1536&rlz=1C1GCEA_enIL973IL973)

* Power Drawbar – ה"דרובאר" הוא מוט מתברג שעובר דרך הספינדל ודואג לנעילת הכלים.
אם הוא לא אוטומטי צריך בכל החלפת כלי להגיע אליו לראש הספינדל עם מפתח ולשחרר אותו ידנית בכמה סיבובי הברגה ואז משתחררת תפסנית הכלי.

בגלל מיקומו הגבוה בכרסומת זה תהליך מעצבן, שעם הזמן מיכנו אותו, ובכרסומת שלנו הוא נעשה על ידי בוכנה פנאומטית שמתפקדת כ"קלאץ" בין הספינדל למנוע מערכת הדרובאר.
כלומר בפועל אנחנו מחליפים כלי בלחיצה על כפתור וזה מאודדדדד נוח.

* Gcode – שפת התיכנות בה מדברים עם בקרי מערכות CNC.

* מנועי סרבו – מנועים עם אנקודר ובקרה במעגל סגור.
אנקודר הוא רכיב המותקן בזנב המנוע (לרוב), הוא קורא את מיקום ציר המנוע ומשדר אותו למערכת הבקרה וכך היא יודעת כמה המנוע זז.
במכונות CNC זה מתורגם לכמה זזו הצירים ו"איפה אנחנו נמצאים".
ההבדל בינו לבין מנוע צעד רגיל הוא שמנוע צעד מקבל פקודה לזוז "כך וכך צעדים" אבל אין בקרה שזה באמת קרה.
לפעמים בגלל תקלה מכנית או עומס גבוה מנוע הצעד לא מסוגל לזוז, אבל מערכת הבקרה "חושבת" שהוא זז ומתפקדת בהתאם.
התוצאה היא איבוד המיקום של הכלי ופגם בחלק המעובד ולכן מכונות CNC מודרניות עובדות עם מנועי צעד שהם גם "סרבו".

כלומר המנועים הם גם "מנועי צעד" באופי העבודה והם זזים ב"צעדים" כדי לדייק ברזולוציות גבוהות, הם לפעמים עושים זאת מאוד מאוד מהר כך שתנועת המנוע מרגישה כאילו "אין צעדים", אבל הם שם ברקע.
אותם "צעדים" מפוקחים בתדירות פסיכית על ידי מערכת הבקרה וכך מוודאים שכל פקודה שנשלחה למנוע גם בוצעה בדיוק ועד הסוף, אם הדבר לא קרה תתקבל תקלה במערכת.
הדבר מבטיח מיקומים מאוד מאוד מדוייקים.

עד הפעם הבאה....
ים

מוטי ג.
29-10-22, 22:06
וואו יפה לכם!
2 דברים טכניים ברשותך,
1. בבקרה של היום ניתן לקחת מנוע צעד 1.8 מעלות לצעד (=200 צעדים בסיבוב) ולבצע איתו מיקרו סטפינג לרזולוציה של 12000 צעדים בסיבוב (גם ללא אנקודר, נכון שאם יש החלקה לא תדע עליה)
2. לכל בורג הנעה יש "טעות" ייצור, מומלץ למקם אנקודר לינארי על החלק שבתנועה על מנת לטפל בטעות המיקום הנ"ל או בחופשים באקלאש אם קיימים (הבנתי שאצלך אין או לפחות אינך מודע להם בלי להעליב) , אם בכל זאת נאלצים להתקין אנקודר סיבובי על המנוע /בורג ההנעה ניתן עם מכשיר מדידה (מומלץ לייזר) ללמוד את טעות הייצור בבורג ולקזז אותה בבקרה, כלומר לייצר פקודת מיקום מתקנת.

בהצלחה בהמשך.

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

kd2
29-10-22, 22:31
תודה.

אענה לך לפי בסעיפים שלך :

1. מכירים מיקרוסטפינג.
אחלק ל2 את התשובה :

א. הבעיה הייתה צריכת הזרם של המנועים, אם אני זוכר נכון זה בסביבות 20-30 אמפר DC.
עכשיו בגלל שעולם הסרבו עבר במנועים החזקים לAC, מייצרים בעיקר בקרים למנועי AC.
חיפשנו בקר מתאים למנועים שלנו ולא מצאנו שום דבר, וזה לפני שבכלל דיברנו על המחיר.
אם נגיע למצב שבקר DC למנוע עתיק עולה יותר ממנוע AC חדש חזק פי 2-3 ? אז כבר אין היגיון בזה.
אבל - אם בחברה שלך מציעים כאלו בקרים, או שאתה יודע איפה ניתן להשיג, נשמח.
יש לי עוד 4 מנועים כאלו בצד שיהיה אפשר להשתמש בהם לפרוייקטים שהם גם לא CNC.

ב. יש בעיה של מומנט במיקרוסטפינג, מה יחס ההפחתה ? צריך גם לקחת בחשבון.

2. זה נושא שנבחן בעתיד.
אנחנו בכלל בדיונים באיזה רזולוציה אנחנו מעוניינים להתערב ואיזה רזולוציה היא good enough.
זה גם תלוי בסוג החלקים והשימוש.
ימים יגידו.

מוטי ג.
29-10-22, 22:47
סטפר 30 אמפר זה אכן מפלצת, לא מכיר בקר הינע בזרמים כאלה לסטפר(זה לא אומר שאין)
לגבי איבוד מומנט במיקרון סטפינג - לא מכיר, אבל אחקור, זה מעניין.

בכללי, מאז שמחירי האלקטרוניקה ירדו ב15 שנים האחרונות (לפני שהם טיפסו שוב בגלל משבר השבבים בקורונה) מנועי סרוו השתלטו על התעשייה, התנועה נהייתה מדוייקת וחלקה יותר, פחות קפיצות ("פיצוי מגנטיות"), אנקודרים ברזולוציה של 20 ביט נותנים משוב מדוייק לכל פיפס שהמנוע מבצע , בקרי הינע עם חוגי משוב כפולים לסגירת חוג על החלק הנע ולא רק לתנועת הבורג וכו... לא הייתי מייצר מכונת cnc אמיתית עם מנועי צעד ולכן לא מציע לך להשקיע את המאמץ שם.

shmil
29-10-22, 23:07
.
.
.
(או בקצרה: אין מילים, גם לי תהיה פעם)

kd2
29-10-22, 23:19
מוטי,

הסטפר שאנחנו מדברים עליו נשמע כאילו "מפלצת" בגלל צריכת הזרם.
אבל הוא לא, פשוט המתח שלו נמוך יחסית ואז האמפרז' גבוה כי צריך להגיע להספק מסויים.
זה פשוט ציוד "של פעם".

המכונה שלנו כבר עם מנועי AC סרבו, סיניים אבל חזקים ומתקדמים (תחשף אליהם בפוסטים הבאים בהמשך).
אין שום סיבה בעולם לבנות עם מנוע צעד.

אבל כן יש לי שימוש במנועי הצעד הישנים למשהו אחר, והם מתאימים בול לאפליקציה ההיא, אחד לאחד בלי שינויים.
ולכן אם יש בקר, במחיר הנכון, זה מעניין.

רמז דק...
140839

yadin.ganon
30-10-22, 08:36
סיימתי את הקריאה של הפוסט הזה עם הלסת ברצפה...
פשוט מדהים!!!

ד ו ר ו ן
30-10-22, 08:51
וואו!..

baSS4
30-10-22, 10:05
כיף לקרוא!
תמשיך לעדכן ולפרט (ולצלם).. תודה!

מוני אורבך
30-10-22, 10:48
חלום עתיק שלי, רק שאני לא מצאתי 4 פסיכים שישקיעו בחלום..

מנועי סרוו זה הכיוון, ומשוב על החלק הנע יתן לך דיוק מאוד גבוה.
באיזו תוכנה אתם מתכוונים להשתמש כבקרה?

כדאי שתבדקו fusion 360 הפכה להיות אופציה זולה וטובה בשנים האחרונות (ל cad כמובן)

איל מ
30-10-22, 12:41
מנועי סרוו זה הכיוון, ומשוב על החלק הנע יתן לך דיוק מאוד גבוה.
באיזו תוכנה אתם מתכוונים להשתמש כבקרה?

כדאי שתבדקו fusion 360 הפכה להיות אופציה זולה וטובה בשנים האחרונות (ל cad כמובן)
לדעתי הכל כבר אחרי ביצוע, והוא רק מעדכן אותנו בפרקים.

kd2
30-10-22, 13:03
לדעתי הכל כבר אחרי ביצוע, והוא רק מעדכן אותנו בפרקים.

נכון,
כפי שציינתי המכונה כבר עובדת ומייצרת חלקים מספר חודשים.
אבל רק בשבוע שעבר היא הגיע לבשלות כזאת שאפשר להגיד ש"היא מוכנה" אחרי הבאגים וחבלי הלידה של ההתחלה (והיו...)

ומפה כמובן גם נשדרג אותה.
וגם סביר להניח שנדרש לכל מיני תיקונים (הלוואי ולא) כתוצאה מהחזרה לכשירות אחרי הרבה שנים של עמידה, גם זה יהיה כאן.

לגבי תוכנות ארחיב בפוסט מסודר.

יוסיבR
30-10-22, 16:02
שאפו על הפרויקט
מי שאם זכור לי נכון נתן שירות אחזקה למכונות כאלו וייתכן שעדיין בשטח
איציק הופמן
09-7443732

נדב ש.
30-10-22, 18:03
פשוט שאפו.
ככל הנראה ש"נפלתם" על מכונה שמורה במיוחד שלא עבדה קשה מידי, עבדתי על קונדיה קצת יותר חדשה מזו כנראה, וגם היא היתה עם קצת חופשים.
המכונות שראיתי עד היום מאותו שנתון בערך(גם בריג'פורט מקוריות) שחוטות עם חופשים לא מבוטלים.

kd2
30-10-22, 19:40
כדי להרחיב על הבקרה שהותקנה, אני חושב שנכון להסביר קודם איך העסק הזה עובד כדי להשלים לכם את הפאזל.

כל חלק שרוצים לייצר עובר דרך 3 תוכנות בדרך לייצורו.

CAD -
השלב הראשון די ברור, החלק ממודל בתוכנת תיב"מ (CAD) כלשהי.
אני משתמש ב- Onshape, לה יש לי רישיון כבר שנה חמישית.
את הרעיון להתחיל לעבוד איתה קיבלתי פה בג'יפולוג.
הבחירה בה היא עניין של עלות-תועלת במחיר התוכנה, והיתרון שלא נדרש מחשב מפלצת בשבילה.
האמת שזה נכון גם לפיוז'ן, אבל פיוז'ן לתחושתי פחות טובה/נעימה/חזקה, או אולי שפשוט "גדלתי" באונשייפ והכל נראה לי שם יותר קל.
אפשר להתווכח על תוכנות CAD יותר מעל נושא "טויוטה-לא טויוטה", ולכן לא אמשיך לפרט על זה כרגע.
שורה תחתונה יוצא מודל CAD.

מתוך מסך הבית של Onshape (חבר'ה אני ממש פתוח לספונסרשיפ שלכם, רק דברו איתי :cool: היה לכם פעם נציג פה בפורום)
140846

CAM -
השלב השני הוא שהקובץ נלקח לתוכנת CAM – Computer Aided Manufacturing.
בתוכנת הCAM המתכנת קובע איך יתבצע תהליך הייצור על החלק.

ראשית המתכנת בוחר את גודל חומר הגלם (סטוק) שאיתו הוא הולך לעבוד.
והוא קובע את נקודת הייחוס עליו (מערכת קוארדינטות).
למעשה הוא מודיע למכונה מול איזה גוש היא עובדת ואיפה נקודת האפס של צירי הX-Y-Z שלה כדי שתתמצא במרחב ותהיה לנו "שפה משותפת".
נגיד אני נוהג לשים את מערכת הקורדינטות בפינה השמאלית/קרובה אלי של הסטוק, כמו בתמונה המצורפת.
כך אני והמכונה יודעים שפקודה X+ היא ימינה, ופקודה Z- היא למטה, לדוגמא.

מערכת הקוארדינטות מוקפת בצהוב, הצללית סביב החלק היא הדמיית חומר הגלם.
140850

(מסתמן שככל הנראה חלק מהיוקרה של תוכנת CAM נובע מכמה קשה לקבוע בה את הקורדינטות עם "Z למעלה", זה כנראה מה שעושה את זה למפתחי התוכנה, זה ממש משחק מחרפן בו אתה הופך את הY ומתהפך לך הX ואז אתה הופך אותו ומתהפך לך הZ, וחוזר חלילה...אוי כמה קללות עפו שם).

בשלב הבא המתכנת בוחר היכן בחומר הגלם הוא רוצה שהחלק יכורסם.
באמצע, בפינה, למעלה, למטה. הוא יכול להיות בכל מקום שהעיבוד נכנס על הסטוק ושהדפינה מאפשרת לו.

לדוגמא בגלגלש שייצרנו היה לי סטוק בגודל גבולי ולכן הייתי חייב לתכנת את מהלך העיבוד ככה שהגלגלש ייוצר מהחלק הממש עליון של הסטוק (פייסינג 1 ממ), וישאיר לי את הבסיס התפוס במלחציים לא מעובד, לטובת ההחזקה של חומר הגלם.

ניתן לראות באזור החץ את הגובה שהושאר על ידי הצמדת העיבוד לחלק העליון ביותר של הסטוק עם פייסינג מינימלי.
ניתן לראות שהחלק יושב על "פרללים"*
140848

בשיטה כזו אני בסופו של העיבוד על הפאה הזו, הופך ב180 מעלות את החומר, תופס אותו במלחציים שוב, עושה לו "פייסינג" (גילוח של פני השטח העליונים למצב חלק) והתוצאה היא שנשאר רק הגלגל"ש.

השלב הבא פחות או יותר מתחלק ל2 :

צריך להצביע לתוכנה על קווי מתאר או פני שטח, ולהחליט איזה כלי יבצע את העבודה :
1. בהיבט של איזה מסלול (toolpath)?
2. ובהיבט של נתוני העיבוד, כלומר - של איזה סל"ד, קידמה (Feed&speed), עומק כרסום וכו..

1. על פניו בהיבט הtoolpath זה נשמע פשוט לביצוע, כי הרי כבר יש מודל ופשוט צריך "לעקוב" אחריו. לא ?
אבל הפרקטיקה של זה היא קצת יותר מסובכת, וצריך ללמוד אותה טוב כדי לקבל מה שאתה באמת רצית ולא מה שהתוכנה הנפיצה.
כל מי שמשתמש בתוכנות הנדסיות מכיר את זה, לפעמים הן לא "מקבלות" את האובייסט ואתה צריך לעשות להם איזה "workaround" שעלול לפעמים להיות שווה ערך למשהו כמו.....כיוון שסתומים דרך האגזוז.
אבל בסדר, לאט לאט אנחנו מכירים את כל הטריקים והשטיקים.

מהלך הכלי "Tool path" בתוכנת פיוז'ן 360 -
ניתן לראות בקווים גסים את התנועה של הפייסמיל הגדול.
ואחרי זה עבודת "פוקט" או "Adaptive Clearing" * של החללים האחרים עם כרסומים קטנים יותר.
בחורים רואים תנועה לוליינית לתוך החומר, שזו השיטה היעילה ביותר לבצע מהלך כזה (helical entry).
140847

2. ההיבט השני, של "טכניקת הכירסום" ונתוני העיבוד הוא כמובן עולם ומלואו שלוקח הרבה יותר זמן ללמוד ולהתמקצע בו.

כל הסיפור של סוג הכלי הנבחר, שזה דבר כמעט אינסופי בוריאציות, בגדלים ובצורות, כמות הFLUTES, זויות הHELIX- ומה שרק תרצו.
הסיפור של ה- feed&speed, ה- depth of cut (עומק הכירסום), ו-Stepover/overlap (חפיפה).
כיווני כרסום (*conventional vs climb), רדיוסים של כניסה ויציאה, זווית הRAMP לתוך החומר.
כמה מהעיבוד לעשות בעיבוד גס (ROUGH) ועם איזה כרסום ?
כמה להשאיר לפיניש ? באיזה סל"ד לעשות אותו ?
כמה כל פרמטר כזה משפיע על זמני העיבוד ? מה אני מוכן להקריב בשביל זה ?
עם אמולסיה ? עם שמן ? עם מיסט ? עם אויר ?
לכרסם 3 צירים או 2.5* ? לבצע "פוקט" בצורה של ירידה של כל גובה הZ, ורק אז להרחיב את הפוקט ?
או להרחיב אותו בכל גובה Z בנפרד ?
ועוד מלא מלא קטעים כאלו שגורמים לכך שתיכנון הCAM למתחילים הוא הרבה יותר ארוך מלפחות מה שאני חשבתי בהתחלה.

בCAM כרגע אנחנו משתמשים בפיוז'ן חינמי (יש מגבלות על החינם, לא מפריע כרגע).
ויש עוד כמה חינמיות ששווה לבדוק כמו free mill, freecad ועוד...

בתחום הזה כולנו תקווה שבג'יפולוג ימצאו איזה חבר של חבר של בן דוד שבמקרה מתעסק בתחום ומוכן לייעץ לנו איך אפשר להשתפר ואפילו לרכוש פתרונות מתקדמים יותר שמתאימים וכדאיים לנו.

השלב הבא היא שתוכנת הCAM מייצרת GCODEים לבקר המכונה ומייצאת אותם דרך "פוסט פרוססור".
חשוב לוודא שתוכנת הCAM שתבחרו תדע לדבר עם התוכנה הבאה בתור, תוכנת המכונה, על ידי אותו פוסט פרוססור, סוג של "קומפיילר" אם תרצו.
בפיוז'ן יש פוסט פרוססור לתוכנת המכונה שלנו מובנה.

שלב שלישי ואחרון – תוכנת המכונה MACH3.
בפוסט הבא.
אבל לפני כן - העיבוד של החלק שראיתם בתמונות

https://www.youtube.com/watch?v=cU1XrXAeJM8

kd2
30-10-22, 20:15
* פרללים - ספייסרים מאוד מדוייקים ויקרים (עוברים השחזת שטח) שתפקידם להגביה את החלק למקומו בצורה מדוייקת כדי לשמור עליו ישר מול הכלי.
השימוש בפרללים לא רק מקל על היישור הזה אלא מספק תמיכה תחתונה לחלק.
בלי אותה תמיכה כל עיבוד קצת אגרסיבי יטיס את החלק מהמלחציים.

* 2.5 צירים, נשמע בהתחלה כמשהו לא הגיוני, מה זה 2.5 צירים? זה או 2....או 3.....
זהו כינוי לעיבוד שמתבצע בגובה Z קבוע (constant Z), כלומר שהZ קודם כל יורד לגובה מסויים לתוך החומר, ומשם רק צירי X-Y יזוזו.
ואז חוזר חלילה "במדרגה" הבאה.
למה זה משנה ? זה עיבוד הרבה פחות מסובך כי בעצם עובדים "במדרגות" והדרישה המיחשובית הרבה יותר רגועה.
לרוב כך נהוג לעבד חלקים פשוטים גם משום שעיבוד זה לא דורש כרסומים מיוחדים.
צורות יותר משופעות למשל מתבצעות בעיבודים שהם 3 צירים "אמיתיים".

* כיוון כירסום - (conventional vs climb)
מציע לראות את הסירטון של Blondihacks (וכל סרטון אחר שלה).

בנושא (https://www.youtube.com/watch?v=5V0s6fLyRH0&list=PLY67-4BrEae9m8v20LNARIRl9Pd9bdFRZ&index=4)

זהו פרק 4 מתוך סדרה למתחילים בכירסום, סדרה מצויינת שהיא חובה למתחילים בענף.
אם תראו תבינו הרבה יותר טוב מה הולך פה.

* Adaptive Clearing – מונח שהוא כזה "באזז וורד" של פיוז'ן ומשמעותו תנועות כלי מסויימות בסוג של גלים קטנים, תואמי גאומטריה,
שהן התנועות הנפוצות היום בעולם העיבוד שבבי, כל אחד קורא לזה בשם אחר אבל העיקרון דומה.
שואפים שהכרסום יהיה במגע עם כמה שיותר שטח כדי להסיר אותו הכי מהר ויעשה זאת עם "לחץ כלי" אחיד לאורך כל התנועה.
לרוב התנועה תתבצע ב"עומק מלא" במטרה שוב, לפגוע בכמה שיותר חומר גלם במעבר.
זה אלגוריתם ממש טוב לרוב הפעולות אבל לפעמים בא לך פשוט לעשות תנועה נורמלית בלי כל ההייטק הזה, זה יוצא יותר פשוט.
דוגמא לזה בסירטון (https://www.youtube.com/watch?v=1TgYz_LBdkw)

עוד קצת תמונות רלוונטיות

הצריח מהצד
140852

חוגת הוריאטור עם לוגו קונדיה
140853

מימדים כלליים
140854

הבהרה לגבי איך נראה בורג כדורי עם אום כפול, מתוך מדריך המכונה (כיוון חופש בברגים).
140855

140856

kd2
30-10-22, 20:29
פשוט שאפו.
ככל הנראה ש"נפלתם" על מכונה שמורה במיוחד שלא עבדה קשה מידי, עבדתי על קונדיה קצת יותר חדשה מזו כנראה, וגם היא היתה עם קצת חופשים.
המכונות שראיתי עד היום מאותו שנתון בערך(גם בריג'פורט מקוריות) שחוטות עם חופשים לא מבוטלים.
תודה.

עבדת על K76 ?
כי רוב הסיכויים שעבדת על קונדיה FV1 הקונבנציונלית. שהיא באמת הבסט סלר של היצרן. גם בארץ יש עוד המון המון כאלו.

אכן מדובר במכונה נדירה, כל הסיפור זה האם באמת היא ייצרה חלקים באופן סדרתי או לא, ככל הנראה שזו לא.

שאפו על הפרויקט
מי שאם זכור לי נכון נתן שירות אחזקה למכונות כאלו וייתכן שעדיין בשטח
איציק הופמן
09-7443732

תודה.
מידע כזה מעניין אותנו מאוד ונשמח לקבל תובנות מאנשים שעבדו על קונדיות.
כי באמת קשה מאוד להשיג עליהן מידע מעבר לmanual שלהן, שרחוק מלהכיל הכל.
אפרט על זה עוד בפוסט בהמשך.

מוטי ג.
30-10-22, 20:38
בתחום הזה כולנו תקווה שבג'יפולוג ימצאו איזה חבר של חבר של בן דוד שבמקרה מתעסק בתחום ומוכן לייעץ לנו איך אפשר להשתפר ואפילו לרכוש פתרונות מתקדמים יותר שמתאימים וכדאיים לנו.

אם התכוונת אליי.... אני יכול לסייע לך עם בקר cnc לייט שיודע להריץ קבצי g code על 3 צירים פלוס ספינדל וכל מיני m functions.
אני מאוד לא רוצה להפוך את הפוסט הזה למסע פרסום של החברה שאני עובד בה, אז אני רק אציין שאני יכול לסייע לך עם פתרונות מבוססות תוכנת הבקרה שלנו כמעט על כל מחשב סטנדרטי, שיתחבר כמעט לכל סרוו דרייב שתביא,
את החלק חומרתי של ההתחברות
(+-10v /pulse - dir /com כזה או אחר)
תצרכו ככל הנראה לרכוש(לא מבטיח שיש במלאי)

בקיצור, אם אתה צריך אותי יש לך את הטלפון שלי

kd2
30-10-22, 20:46
אולי לא הייתי ברור לגמרי,
התכוונתי לסיוע בתחום תוכנות הCAM.

בתחום הבקרה, הינע, סרבואים, הכל מורכב, עובד, סגור.
פשוט עוד לא הגעתי לזה בפוסטים.

בכל אופן שלח לי חומרים שלכם בפרטי, אולי יצוץ משהו.

sportage
30-10-22, 23:35
אני מזהה בברור את טביעות האצבע של "המומחה לאלקטרוניקה" שבחבורה.

אם אתם צריכים סיוע בתוכנות - הוא שולט להפליא בסוליד.

אני יותר בתחום של ה"בזול" וממדל בפיוזן 360 ומשם כל מה שניתן להדפיס מדפיס ומה שאין מנוס מכרסם ומשתמש במודול ה-CAM של פיוזן, שבשנים האחרונות חסמו בגירסה הלא מסחרית כמה תכונות, ובעיקר תמיכה בכמה כלים.

בכל מקרה כל הכבוד על הפרוייקט הזה.

ללא ספק לראות שבבים עפים זה משהוא ממכר, משהוא בין אהבה לא מוסברת למזוכיזם..

להבדיל ממדפסת תלת מימד, יחסית שקיטה, נקיה שאפשר להשאיר אותה יממה ללא השגחה, הכרסומת דורשת פיקוח צמוד, אטמי אזניים ופנוי עיסת שבבים טובלת בשמן כל הזמן..

אבל כמו שנאמר, לתחביב (כמו הג'יפאות למשל) אין מודל עיסקי לרבות להנאה לסבול...

kd2
31-10-22, 00:29
אני מזהה בברור את טביעות האצבע של "המומחה לאלקטרוניקה" שבחבורה.

זה החיבה לסיורים בג'אנקיות + חומוס, שחשפו אותו ?
הוא שולט בהמון דברים ואנחנו לומדים ממנו כל מה שאפשר, גם מעבר לCNC וג'יפים...
אני כותב את הפוסטים, אבל הוא מקור הידע מאחורי הפרוייקט הזה.
נחשוף אותו ברשותך בצורה מסודרת בהמשך.

--------------------------------

שבבים זה באמת מכה, בפעם הראשונה שאתה רואה מכונה כזאת מנגנת, youre hooked.
אם אתה אוהב כלי עבודה אי אפשר להשאר אדיש לזה.
ממש בעיה.

אבל לגבי האיסוף של השבבים, שכרגע הוא אכן סיוט כי הכל פתוח ומתערבב עם השמנים והכל ברדק...
כבר יצא לייצור אמבט שמתלבש בקו השולחן כדי לקלוט את כל הבלאגן הזה.
על המבנה המתכתי הזה עתידים להיות מותקנים מגיני פרספקס שיאפשרו לראות את העיבוד גם מהצדדים ולשמור על כל הנוזלים בפנים.
בחזית מתוכננת דלת כלשהי, זה עוד לא סגור מה בדיוק.

הנה מודל הסוליד, בתוספת חתך שיסביר את זה יותר טוב.
החלקים האפורים במודל הם הT-סלוטים של השולחן.

140857

140858

האמבט הזה הוא הכי שטוח שאפשר יחד עם שיפוע סביר, כדי שניתן יהיה לעבוד על השולחן גם עם מוצרים גדולים שבולטים.

אגב מה אתה מכרסם ובמה ?

asafpeleg
31-10-22, 04:32
תתרגל לקבוע את ה Y בלחי הקבועה של המלחציים - כלומר רחוק ממך - זאת נקודה קבועה ושם תמיד Y=Y, כלומר אם סובבת את העובד, נשאר לך רק לקבוע מחדש את X ו Z.

kd2
31-10-22, 12:13
צודק זה טיפ טוב.
במקרה של העיבוד ההוא ידעתי שאני לא משחרר אותו עד הפייסינג בצד ההפוך.

kd2
31-10-22, 20:04
הבקרה החדשה :
מחשב, כרטיס בקרה ותוכנת המכונה – "MACH3".

תפקיד תוכנת הCAM מסתיים ברגע שנוצרו G-קודים.
מרגע שהדבר קורה קובץ הG-קוד עובר לתוכנת המכונה, ליישום המעשי שלו בשטח.
התוכנה, דרך הכרטיס שלה, לוקחת את הG-קוד ונותנת הוראות תנועה ומיקום למנועים.
היא במקביל מקבלת חזרה פלט מהאנקודרים של המנועים, כדי לבקר את התנועה ב"מעגל סגור", ומתקנת במידת הצורך.
זהו עיקר התפקיד והייחוד שלה, ניהול התהליך המורכב הזה של תנועת הסרבו-ים.
שכן הקצבים שבהם העיבוד הזה מתרחש הם ממש ממש מהפנטים, והשליטה המוחלטת בתנועה דרך מנועי הסרבו זה לא פחות ממחזה מרהיב כשהמכונה ב"פול-גז".
ואם ראיתם דבר כזה ולא התלהבתם, עזבו, אין לכם את השריטה, הדיון הזה לא בשבילכם.

המאך שולטת בנוסף למנועי התנועה ב:
- הפעלת ספינדל בכיוון CW או CCW.
- הפעלת קירור/אמולסיה.
- חיווי ה-HOMING של המכונה (סרטון מה זה אומר, בהמשך).
- בקרה על מפסקי הגבול הקשיחים שלה (למכונה יש Hardwired limit switches למקרה שהתוכנה השתגעה והמנוע מנסה להוציא את הציר מחוץ לתחום שלו).
- מפסק החירום הרגיל.
- ובנושאים אחרים מתקדמים יותר שלא רלוונטיים כרגע.

יש כמה וכמה תוכנות וכרטיסים כאלו בשוק שמתאימים לרמתנו, כולל אפילו תוכנה מתקדמת יותר מסדרת המאך.
אך למשימה נבחר סט-אפ (כרטיס-תוכנה-מחשב) שהוכיח את עצמו בעבר ולכן העדפנו אותו על אחרים אולי מתקדמים יותר, שתאכלס אין לנו ממש צורך בהם.
אנחנו ממש בעד הפשוט והאמין (K-I-S-S).
וגם אם בעתיד נרצה נגיד ציר רביעי, מאך 3 תומכת בו בלי בעיה (המופרעים שלנו כבר מדמיינים חמישי, שגם בו היא תומכת).

הסטאפ הזה לא נולד סתם.
הוא מגיע מאחד מחברי הצוות, יורם שלום ("מומחה האלקטרוניקה" מהפוסט הקודם),
מקור הידע של הקבוצה והיחידי שבאמת יש לו ידע קודם בעיבוד שבבי כחובב התחום.
יורם כבר בנה בהצלחה כרסומת CNC, רק קטנה הרבה יותר, שמוכיחה את עצמה כבר שנים, אז למה להחליף סוס מנצח ?

עצם העובדה שהמכונה שלו קטנה יותר לא משנה למערכת הבקרה, היא למעשה לא יודעת את זה.
מערכת המאך נותנת פקודות לדרייבר של המנוע או לקונטקטורים, במתח נמוך מאוד, והיא אחראית רק על ניהול הקונצרט הזה, ולא על דרישות ההספק.
לכן אם זה עובד מצויין אצלו, אנחנו רוצים את זה גם פה.

הסט-אפ כולל כרטיס מאך מסוג מאוד מסויים.

הכרטיס -
140872
(חיווט חוטים גמישים תמיד עם סופיות אצלנו !!! איפה שנראה שאין זה בגלל שזו סופית קטנה ללא בידוד וכולה בתוך הטרמינל)

ודווקא אחד עם "פורט פרללי" (parallel port) של "מדפסת של פעם" לטובת התקשורת.
כאשר הUSB שבכרטיס הוא רק למתח.

140873

מצד אחד זה כרטיס שנבדק ונמצא אמין וטוב,
ומצד שני הוא תוקע אותך עם הצורך במחשב קצת ישן עם פורט פרללי (או שאולי תחדשו לנו ויש קומבינה אחרת?)
העדפנו להתאמץ להשיג מחשב כזה מאשר להמר על כרטיס אחר שלא מוכר לנו..

וכך היה, נמצא מחשב מתאים, פורמט, והותקן עליו רק המינימום של המינימום.
זה עוד כלל שיורם מצא לנכון עם השנים, המחשב משרת את המכונה בלבד.
לא אינטרנט, לא שום דבר שרץ ברקע, רק מאך 3, הוא רק מדבר עם המכונה.
אחרת...בקצבים שהזכרתי קודם, זה פתח לצרות.
אותו גישה ננקטת במקלדת והעכבר - רק חוטי, האלחוטי לעיתים ממש לא עובד טוב בסביבת הסרבו-ים ואין לנו עניין להתעסק בעוד משתנה מיותר.

המחשב (שימו לב למקלדת ועכבר חוטיים עם מאריכים)
140874

תוכנת מאך 3 מגיעה חינם רק כגרסת דמו שיכולה להריץ 500 שורות, שזה כלום בפיתה במונחי G קוד.
הגלגל שיניים שראיתם בסרטון ? עשרות אלפי שורות קוד.
הרי כל שורה מכילה רק נקודת מיקום אחת, שהיא מן פיקסל קטן קטן בים עצום של מיקומים בתוך החלק.
כדי להריץ את התכונה המלאה צריך לקנות גם אותה, 175 דולר ואתה יכול כמה שורות שתרצה.
והיא נרכשה ברישיון.

מסך הבית של מאך 3 נראה ככה.
לא בדיוק הגרפיקה הכי עדכנית בעולם, אבל זה באמת לא משנה.

מאתר החברה :
140875

המאך שלנו באמצע עיבוד, כולל הדמיית התנועה שלה (צורת הגלגלש מימין)
140876

בבסיס מאך 3 מאפשרת לנו :

1. מסך הפעלה דומה למה שיש למפעיל CNC במכונה "אמיתית",
וממנה גם מגדירים את כל ההגדרות של מערכת ההינע ובכלל (לא נכנס לזה כרגע בפירוט כי זה לא יאמר לכם כלום בשלב זה).

סתם לדוגמא, את פרופיל התנועה של המנוע.

140877

2. מהמאך גם מנהלים את העיבוד עצמו תוך כדי עבודה, גם אם זה אומר שינוי תוך כדי תנועה של הפרמטרים הקבועים מראש מתוכנית העיבוד (CAM) אם המצב בשטח "לא נראה" למפעיל.
- נגיד שינויי Feed או סל"ד אם העיבוד נשמע לנו קצת "קראנצ'י" ואלים מידי, או לייט מידי.
- או נגיד ביצוע מן סוג של Direct editing ברמת המפעיל,
על ידי קיזוז מידות מסויימות (קוטר כלי, איפוס ציר) ובכך שינוי העיבוד ללא צורך לחזור לתכנת הכל.
אתן דוגמא שמסבירה :
נניח שתיכננתי בCAM ביצוע פייסינג של 1 מ"מ, אבל עכשיו אני רוצה 2 ממ ואני לא רוצה לחזור אחורה כל הדרך, אני יכול "לעבוד על הבקר" ולהגיד לו שהZ שלו שונה ובכך הוא יחשוב שהוא נכנס רק 1 ממ, אבל בפועל הוא יכנס 2 ממ.
צריך להזהר עם שינויים כאלו כי לעיתים הזזת מידה כזאת עלולה לגרום להתנגשות, זה תלוי פעולה.

3. מהתוכנה גם מבצעים את ההכנה לפני העיבוד.
ההכנה לפני העיבוד היא נושא נפרד ויחסית ארוך ונשמור אותו לפוסט הבא.
את הפוסט הזה לא חייב לקרוא מי שלא בראש של בניית מכונה כזאת, כי הוא יותר ספציפי וטכני.
אני מאוד ממליץ משום שזה עוזר להבין איך ולמה מאפסים את המכונה במרחב ומול חומר הגלם
וזה הבסיס לכל האירוע הזה.

kd2
02-11-22, 00:07
חג בחירות שמח לכולם,

כפי שנאמר בפוסט הקודם, ההסבר המובא לפניכם הוא לא הסבר על תהליך הבנייה של המכונה.
ולכן מי שלא בעניין, יכול לדלג.
הסיבה שהתהליך מפורט פה לפרטי פרטים הוא שאנו רואים בדיון הזה :
לא רק יומן של מה שהיה,
אלא מדריך לבנייה של מכונת CNC לבונה שלא מתמצא ברזי התחום, ובכל זאת חולם לצאת לפרוייקט כזה בעתיד.
המדריך שהלוואי והיה נגיש כשאנחנו היינו בתחילת הדרך.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

הכנה לעיבוד:

תוכנת המכונה היא זאת שדרכה מבצעים את תהליך ההכנה לעיבוד.
ולכן כדאי מאוד שהממשק שלה בתחום הזה יהיה פשוט, נעים ונוח.
במאך הדבר הזה מאוד נוח ומתרכז בריבוע אחד בתוך התוכנה, שכמעט מסביר את עצמו.
משמאל נמצא כפתור ההומינג (Ref all home), לימינו כפתורי איפוס הצירים,
ולימינם אפשרות להכניס את מיקום הציר ידני כשרוצים איזשהו "אופסט" או מיקום שונה.

140913

התהליך הנדרש לביצוע כולל 2 אלמנטים מרכזיים:

1. ביצוע הומינג ("homing").
2. מציאת מיקום ה-"0.0.0" של החלק.

בחרתי להסביר תהליכים אלו בסדרה של 4 סרטונים משום שזהו נושא שנלמד הרבה יותר טוב
ויזואלית על המכונה, מאשר במלל.

אין לי ניסיון בביצוע סרטונים כאלו או בעריכה שלהם ולכן מתנצל מראש על כל מיני בעיות טכניות.
החלק החשוב הוא שההסברים מדייקים את הנושא ומבהירים אותו טוב למתחילים.

לפני שנתחיל שנתחיל אצרף תמונת עזר של איך הצירים מסודרים במכונת CNC, הדבר יקל עליכם להתמצא במרחב (אני מסביר גם בסירטונים, אבל זה עוזר).

140914

בואו נתחיל :

הכנות לעיבוד 1 - הומינג ומציאת נקודת ה- 0.0.0

https://www.youtube.com/watch?v=JU_lEl2PGZo

הכנות לעיבוד 2 - איפוס ציר X וציר Y

https://www.youtube.com/watch?v=RtbFeKmrZWE&t=2s

הכנות לעיבוד 3 - איפוס ציר Z

https://www.youtube.com/watch?v=BT9iq2_GJwg

הכנות לעיבוד 4 - מוודאים שהתהליך התבצע נכון

https://www.youtube.com/watch?v=Ls83rmWyJLM

הערה ששווה להעיר היא שאיפוס הX-Y הוא טוב לכל הכלים, וזאת משום שאיפסנו את מרכז הספינדל על מרכז הקוארדינטות.
מאיפוס זה תוכנת הCAM כבר יודעת לאן להסיע את הכלי לפי הקוטר של כל כלי וכלי.

עד הפעם הבאה...

kd2
05-11-22, 21:49
משנבחרה והותקנה מערכת הבקרה החדשה ניגשנו לשלב הבא – בחירה וקנייה של מנועי הסרבו.

תחילה היה לנו דיון בנושא - איזה סרבו רוצים? מותג או סיני ?

השנים לימדו את חברי הקבוצה שלרוב עדיף לקנות ציוד איכותי פעם אחת מאשר "בררה" 5 פעמים.
ואני אישית ראיתי במסגרת העבודה סרבואים טובים שעובדים שנים על גבי שנים יום יום בתעשייה.
ולכן תחילה פנינו למספר חברות איכותיות המתעסקות בתחום בארץ, וקיבלנו הצעות של צפונה מ1500 אירו למנוע בודד + דרייבר (האירו אז היה 4+ שקל).
כלומר מחיר בסיס של +18,000 שקל למנועים והדרייברים.

על אף חיבתנו לציוד מעולה זה היה פער פשוט גדול מידי מסרבואים סיניים עם ביקורות מעולות וניסיון טוב אצל בוני המכונות ברחבי העולם.
כמה פער?
המנועים הסיניים עלו לנו כ2150 שקל למנוע + בקר, מקצה לקצה כולל הכל, אפילו כולל מיסי השקר של הקרייר התורן (אזור ה6500 לכל החבילה).
אבל צריך לזכור שזה היה לפני הקורונה ואני מעריך שהיום זה עלה בהרבה.
הם נרכשו דרך EBAY מהמוכר עם הביקורות הכי טובות, שרואים שמוצרים כאלו הם ליבת העיסוק שלו, ושידע לפרט בעמוד שלהם את הפרטים הטכניים "כמו שצריך".
היום עם יכולת לשלם ב-PAYPAL בעלי, כנראה שעדיף להביא אותם בזול יותר מעלי, זה מסוג המוצרים שמיוצרים על ידי בערך אותם 2 יצרנים ואין להם מותג אמיתי חוץ "ממותגי מדבקה".
אז איך מבדילים בין הסוגים ? לפי התמונות, ממש ככה.
ניתוח של פרוייקטים מוצלחים בחו"ל הביאו אותנו ל"סוג הזה" של המנועים ולכן הלכנו עליהם.

בגלל שאנחנו והסינים חברים טובים כבר הרבה שנים, ואנחנו מכירים טוב את החארטות שלהם בנושא הספקים, החלטנו להגזים ולקחת מנוע בנתונים גבוהים בהרבה ממה שצריך כדי להיות על הסייף סייד.
ומעבר לכך, מכונה עם מנועים חזקים היא לא חיסרון בשום צורה, אז בשביל הפער הכספי זה היה כדאי.

למשימה נבחרו הסרבואים AC עם הנתונים הבאים :
מתח: 220V, חד פאזי AC.
כוח : 1800W (2.5 כ"ס).
מומנט 6 ניוטון-מטר בציר.
מהירות : 3600 סל"ד.
אנקודר : 2500 צעדים.
מבנה / תקן פלטה : ST110.

140957

לשם השוואה, ההמלצות בחו"ל למכונות דומות היו כ900W, אם אתה רוצה להתפנק.
כלומר בחרנו פי 2 מהאוברקיל הרגיל.
במחירים האלו, לא תגזים ???
תעמיסו לי 3.

חוץ מכוח המנוע יש פה עוד נתונים מעניינים במיוחד :

1. סל"ד : מעניין אותנו גם הסל"ד משום שיש פעולות שלא דורשות כוח כמעט בכלל, אבל רוצים לבצע אותן מהר.
כמו למשל "מיקום מחדש" על השולחן ללא חיתוך, או מעברי פיניש סופר מהירים.

2. אנקודר : כפי שכבר נכתב, משמעות הנתון היא שהמנוע יודע להתמקם ב2500 מיקומים שונים על כל סיבוב (!).
שוב נעשה את המתמטיקה, 2500 חלקי פסיעת הבורג (5) = 0.002 מ"מ, או 2 מיקרון (אלפית המ"מ).
זאת כבר רזולוציה תיאורטית שהיא וואו.

המנועים מגיעים תוך כ14 ימי עסקים בערך ואני לא מתאפק ופותח אותם מיד עם הקבלה על הרמפה של מקום העבודה.

140958

הם נראים להפתעתי ממש טוב ואיכות הבנייה והגימור ממש אחלה, גם של הכבלים והמחברים.
אבל בנושא הזה תאכלס המנועים עצמם הם פחות ההימור, אלא יותר האלקטרוניקה שתומכת בהם, הבקרים (דרייברים) והאנקודר הם אלו שצריכים להוכיח את עצמם בטווח הארוך.

בפוסט הבא – על ההתקנה שלהם.

מוטי ג.
06-11-22, 06:04
הערה טכנית לקוראים, לא בוחרים מנועי סרוו עפ"י הספק חשמלי watt ולא על פי כ"ס, והסיבה שיש כל מיני יצרני מנועים עם נצילות טובה פחות או טובה יותר, והסיבה השנייה שיש יצרנים בשוק שמייצרים רק מנועים בקפיצות של 500 ואט, ויש יצרנים שקופצים בקפיצות קטנות יותר ובדכ שם ניתן למצוא מנוע מתאים למהירות +מומנט+אינרציה טובה יותר לאפליקציה שלכם, אז הפרמטרים הכי חשובים למנועי סרוו הם:
1. מומנט ב NM
2. מהירות סיבוב בסלד במתח ההזנה הנבחר(כי מתח משפיע על מהירות)
3.הגרף מומנט ביחס למהירות הסיבוב ,וזה חשוב כי אם אתם צריכים כוח רציף בכל תחום המהירות צריך לבדוק את הגרף הנ"ל על מנת לוודא שזה אכן מתקיים לכל גרף המהירות.
4. מומנט אינרציה של הרוטור , שצריך להתאים ביחס בין בין 1:3 ל1:10 למומנט אינרציה של המאסה שנעה, ככל שאתם מתרחקים מיחס הנ"ל, צריך להתאמץ יותר לכוון את חוגי הבקרה של המנוע על מנת לקבל תנועה במהירות יציבה יותר ו/או הגעה לנקודת יעד בצורה מדויקת יותר ללא אובר שוט (לדוגמא במכונת כרסום, כשעובדים על עיבוד שטח במהירות קבועה, תרצו שלא יהיו גלים בכרסום, או כשאתם קודחים חור שלא יהיה עמוק יותר ממה שתכננתם)
5. רזולוציית אנקודר, ככל שיש יותר "פולסים" הרזולוציה עולה=הדיוק שלכם עולה והבקרה יודעת טוב יותר מה המנוע עושה.
6. התאמה לתחום מתחים והזרמים של הדרייב המפעיל את המנוע.

בהצלחה בהמשך.

( גילוי נאות, אני מתעסק ביו היתר בתפקידי באפיון מנועי סרוו שעולים כ500 יורו עם דרייב שעולה בין 450 ל1500יורו)

מוטי ג.
06-11-22, 06:42
עוד משהו קטן, למי שמתקשה לבחור את המנוע הנכון, לרוב יצרני המנועים והגירים יש כלי - מחשבון לבחירת מנוע, גיר דרייב וכבל , מכניסים שם את נתוני האפליקציה והמחשבון מציין איזה מנוע מתאים (מק"ט של היצרן +נתונים שמהם ניתן לחפש גם אצל יצרנים אחרים)

kd2
06-11-22, 15:01
שלום מוטי,

אשמח לקבל הוכחה פרקטית לדברים שכתבת בהקשר לכרסומות CNC.
משהו השוואתי בלתי תלוי שאומר שיש יתרון לשלם פי 3 ויותר בפרופיל השימוש שלנו.
צריך לקחת הכל בפרופורציות אל מול הדיוק הנדרש.

מוטי ג.
06-11-22, 15:40
לא אמרתי שהמנוע שלך לא מתאים לאפליקציה שלך, בוא נגיד שככה יצרני מכונות לא בוחרים מנוע, לפחות לא מי שרוצה דיוק ואיכות ללא פשרות,ומחיר ודיוק אלה פשרות.
ייתכן, שזה מתאים בול, במקרה, בדיוק כמו שאטם ראש מנוע חלופי הוא אולי פתרון טוב, ואולי לא.

יצרני ציוד בקרה טובים מאפשרים טווח כיול טוב יותר למנוע לא מתאים לאפליקציה, אומרים בתחום שבו אני עובד שבקגה טובה יכולה לתקן מכניקה חרא, בדיוק כמו שטייח טוב יכול להעלים טעויות בנייה של קבלן שלד, אבל הבסיס חייב להיות איכותי (ואוסיף איכותי מספיק/יחסית).

לגבי הבדלי העלות, יש מי שמנוע ובקר ב300 ש"ח טובים לו, ויש מי שלא, זה בסדר גמור ולכולם יש שוק ולקוחות מרוצים, ואתם מרוצים מהמוצר שלכם וזה מה שחשוב.

מוטי ג.
06-11-22, 17:23
אבל אם כבר שאלת אז: חוג מהירות "לא תקין" יגרום לדוגמא לתקלות הבאות : ייצור הברגות לא מדוייקות, פני שטח לא אחידים וכל מה שאתה יכול לחשוב עליו שבא לידי ביטוי בתנועת מנוע במהירות (רצויה) קבועה, כי כשהיא לא קבועה(מצוי) הנ"ל קורה.

חוג בקרת מיקום לא תקין ישפיע על כל מה שצריך להתבצע בעצירה, כמו קידוח לעומק מסויים (להבדיל מחור עובר)
כרסום שטח עד לנקודה מסוימת ולא מעבר (חלון בתוך חומר)

הגבר מיקום לא מספק אולי לא יגיע ליעד כי המנוע יעצור "קצת" לפני(במקום לזוז 100 מ"מ החלק יזוז רק 99.9ממ), הגבר גדול מידי יגרום לאובר שוט = במקום לכרסם 100ממ יהיה לך שטח מכורסם בגודל של 100.1 מ"מ (סתם מספרים להמחשה)

וכו וכו....

בקרת סרוו לא תקינה "קצת" תגרום לטעויות ייצור קטנות (נגיד מיקרוסקופיות) , בקרת סרוו לא תקינה "הרבה" תגרום ל"רעש" ולטעויות ייצור גדולות (אגזים ואומר גלים שמרגישים ביד)

מכונת כרסום היא לא מכונת כביסה, ולא קומפרסור ולא סתם מסוע פינוי שבבים, איכות העבודה מושפעת מאיכות הבקרה בצורה ישירה, ואז כשזה לא טוב מורידים מהירות, וייצור חלק x לוקח פי 2 זמן, ואז אתה חוזר לדרישות הבסיס, מה הדיוק ומה הנצילות של המערכת, כשזה מכונה של חלק פעם ב... אולי לך זה לא יהיה נורא, אבל אם זה מכונת לייזר (סתם דוגמא) שצריכה לחתוך הרבה פלטות ביום בדיוק גבוה ואז זה כבר מתחיל להיות לא רווחי.
או מעולם אחר, אבל אותו פרנציפ, מכונת SMT, ראית פעם באיזו מהירות היא מניחה שבבים על pcb?

kd2
06-11-22, 17:50
הכל ברור, אבל דבר איתי בנתונים.
אם אין בדיקה כזאת רצינית בלתי תלויה על תרחישים מהעולמות שלנו, אז זה רק דיבורים באוויר.

מאתגר אותך למצוא כזאת, אחרת זה רק מלל שיווקי.

מוטי ג.
06-11-22, 18:01
אני יכול להראות לך את זה על המכונה שלך, אפילו די בקלות, פשוט משחקים עם חוגי הבקרה ואתה מקבל קפיצות בלתי רצוניות בזמן תנועה רציפה.
זה נכון אגב לכל מערכת בקרה מבוססת pid (טמפרטורה, לחות, כוח, מיקום, מהירות.....)
זה לא עניין של כסף, זה עניין של בקרה טובה או לא טובה, אבל אני מרגיש שאני מפריע לך בשרשור שלך ואין לי כוונה כזו.

kd2
06-11-22, 18:59
ממש לא מפריע, זה דיון טכני על מכונות CNC וזה בול נושא השיחה: האם סרבו-אים סיניים הם בחירה ראויה להסבה כזאת ?

ואתה יודע מה ?
זה אפילו עדכני לדיון, כי ליד הקונדיה הזאת עומדת הגברת הזאת.

Colchester Triumph 2000
7.5 כ"ס.
מטר בין העוקצים.
140969

וכשנסיים לגמרי עם הקונדיה אנחנו נרצה להסב גם אותה לCNC מתישהו (ממש כיף לי לחרוט ידנית אז אני לא "רץ" לזה).
ולכן זה ממש שאלה שעל הפרק, כי למה לעשות את אותה טעות ?
אם סרבו סיני הוא טעות, לא רוצה להרכיב אותו שוב.

אבל בשביל זה צריך נתוני אמת.
על המכונה שלי לא תוכל להראות את זה בגלל שכבר מורכבים בה מנועים ולא נראה לי שבא לכם להתקין לנו סרבו שלכם בחינם, נכון ?
וחוץ מזה נדרש לזה ציוד מדידה מצויין שאין אצלנו.

לכן אני שואל על מסמך טכני מכובד שבו ביצעו השוואות כאלו לאורך השנים בענף העיבוד שבבי, ונותן סדרי גודל של הבדלים מדידים בביצועים.
אז בוא נחליט שאם אתה רוצה להמשיך את הדיון, תספק כזה.
ואם אין לכם כזה אז באמת חבל על הזמן של כולנו.

למען הסר הספק אני בטוח שסרבו מצויין יותר טוב ממה שיש אצלי, בוודאות.
אבל בכמה ? והאם זה מספיק הבדל כדי להתאמץ בשבילו ?
כמו שנהוג פה בגיפולוג - דבר בהוכחות ברורות.

מוטי ג.
06-11-22, 19:52
לא אמרתי שמנוע סיני לא טוב, הכל תלוי נתונים טכניים של המנוע והתאמתו לדרישות האפליקציה, כשיהיו(אם) לך דרישות גבוהות תגלה (אולי) שהמנועים האלה לא מתאימים, או שלא מספיק ניתן להתאמות וכיולים או לא מספיק חזרתיות בסדרות ייצור שונות משנה לשנה ואז פתאום סט כיול מסוים אינו עובד בדיוק אותו דבר כמו סדרת ייצור משנה שעברה, ואז כשאתה "רק" מחליף מנוע במנוע או דרייב בדרייב באותו מק"ט עקב תקלה פתאום יש לך מכונה שעובדת מעט שונה, וזה באסה.
ולפעמים זה סתם בפרטים קטנים, כמו מה היכולת שלך לשנות את סט ההגברים ע"ב עומס משתנה, של נגיד, בנושא הדיון, ראש כרסום עם קוטר שונה, וסכיני חיתוך גדולים יותר שדורשים סט הגבר שונה בגלל אינרציית עומס שונה, וצריך לטעון אותם תו"כ עבודה כי הכלים מתחלפים בספינדל ע"י מחליף כלים אוטומטי ולכן גם התאמות בקרה צריכות להטען ע"י קוד הבקר בהתאם לראש החיתוך המורכב בכל רגע.

ולא התכוונתי שאני אתן לך מנוע למשחקים (למרות שאני יכול) אלא להציג לך שינויי pid על המערכת שלך, אם בכלל ניתן להתחבר אליה בתקשורת לשנות זאת [emoji6] (סתם עקיצה)

וכדי לשים דברים בפרופורציה, החברה שבה אני עובד לא נחשבת חוד החנית בטכנולוגיית הינע מדוייק , יש חברות שמתמחות רק בזה,אפילו חברות ישראליות שנשחשבות תותחיות בתחום.

אני אזכיר שבעיקר רציתי להסביר שבחירת מנוע סרוו ע"ב הספק חשמלי יהיה טעות, טעות שרווחת מאוד בשוק, אבל היא לא נכונה, כמו מדידת הספק תאורה בוואט ולא בלומן אם המטרה היא להאיר ולא סתם לצרוך זרם, נכון?

מוטי ג.
06-11-22, 20:24
ואוסיף גם.... שבדכ ההבדל הקריטי ביותר עבורך בסרוו דרייב הוא היכולת שלו לקבל פקודות ולדווח את מיקום המנוע לבקרה (או כל תקלה שיש פתאום בזמן אמת =בקצב מהיר וקבוע כדי שהבקר המרכזי (מן חמ"ל קטן שמרכז פעילות של כמה יחידות לוחמות) יוכל לבצע תזמונים נכונים ומדויקים בין צירי ההינע שלך ליצירת קשתות, תבריגים או כל תנועה מסונכרת שאתה יכול לחשוב עליה בצורה מדויקת וחזרתית ואם יש תקלה באחד המנועים לעצור את כל השאר כדי לא לשבור את הכלי או המכונה עצמה, בשביל לעשות את כל זה בצורה טובה, פעם עבדו עם פקודות אנלוגיות (פלוס מינוס 10 ווולט, כאשר הקוטביות =כיוון תנועה, והמתח =מהירות התנועה) אח"כ עברו לדיגיטלית (2 חוטים עבור פולס וכיוון, כשאר תדר הפולס =מהירות התנועה) והיום פשוט משתמשים בתקשורת מבוססת ethernet שבה גם מבצעים את כל הקונפיגורציה ודיאגנוסטיקה וגם מעבירים מידע זמן אמת לפקודות ומשוב, התקשורת מאפשרת לבצע המון ניתוחי זמן אמת, כמו עלייה זרם רגעית בתלות במיקום או מהירות, או שינוי "רעש" בזרמים שיכול לייצג מיסב פגום או בעיה אחרת ולייצר דו"ח תקלה עוד לפני שבאמת יש תקלה.

הזולים בד"כ לא תומכים ברשתות תקשורת מהירות, רק בפולס וכיון(pulse & direction ) ובמקרה הטוב מעבירים כלפי הבקר המרכזי גם פולס מיקום כלשהוא ובמקרה הרע רק "תקין/תקלה".

אז כן, סיכוי גבוה מאוד שאותך זה לא מעניין, אבל מפעל עיבוד שבבי, שיש לו 100 מכונות שעובדות 24/7 והשבתה של מכונה על שבר עולה המון כסף, הוא יעדיף לקבל דיווח על מיסב תקול הרבה לפני שהוא באמת ניזוק ונתקע, או אפילו לקבל הודעה איזה מנוע נתקע ולמה בצורה איכותית דרך סמס לטלפון של הטכנאי.

מוטי ג.
06-11-22, 21:08
ולגבי המחרטה, אני חושב, שיש שם רק מנוע אחד והכל מבוסס על מערכת גירים, אם זה המצב, כל מנוע AC אסינכרוני "רגיל" יעשה את העבודה, הסנכרון בין זוית העובד ומיקום הסכין היא מכאנית נטו וכל סטייה במהירות המנוע מיד תשפיע על כולם באותו היחס ולכן איכות התנועה של המנוע היא שולית, אבל באמת שזה בלי להכיר מה יש מאחורי ערימת הברזלים של מחרטה, יצא לי מעט מאוד לעבוד על מחרטות כמפעיל.

kd2
07-11-22, 02:34
מה אני ביקשתי ?
ומה אתה ענית ?

שוב מוטי, בוא נמשיך את הדיון אם יש לך חומר כפי שביקשתי, לא פרשנויות, הוכחות.
מבחנים השוואתיים.
אחרת - אני מקבל הבטחות באוויר מסוכני מכירות פעמיים בשבוע, אין מה לעשות עם זה, כל אחד יכול ככה לטעון מה שבא לו.

זה מזכיר לי טענות של היצרנים הגדולים בתחומים אחרים בענף הזה, למשל: כלי מדידה וכלי שיבוב.
הסיניים יצרו בתחום הזה "שיבוש תחתית שוק" עם מוצרים זולים וטובים מספיק, שנציגי התאגידים כמובן מנסים להשמיץ, אבל מה לעשות ?!
הם באמת זולים ומשתלמים הרבה יותר וממש "עושים את העובדה" (לאחד כמוני) ולכן הצרכן הנבון כבר מבקש שתוכיחו את היתרונות בצורה מסודרת ולא רק בניפנופי ידיים.

מוטי ג.
07-11-22, 06:18
לדעתי 2 המשפטים שלך הוכיחו את מה שאתה מחפש, זולים ומספיקים לצרכים שלך.
וכנראה הפסדת משהו בדרך, מה? אולי זה לא מעניין אותך ולכן לא רלוונטי לדיון.
כמו מה ההבדל בין מקרר וצידנית, האם הם באמת עושים את אותו דבר? (אגב, אני בחרתי בצידנית אבל מבין לגמרי את ההבדל ביניהם ומה אני מפסיד /מרוויח מהבחירה שלי)
סיימתי לנסות לטעון בפנייך טענות *טכניות*, אינני איש מכירות ואני לא מנסה למכור שום דבר למישהו שלא רוצה לקנות "מקרר", כמו שאמרתי מקודם לכל היצרנים יש לקוחות אחרת הם לא היו ממשיכים לייצר ולמכור, יש לך מוצר זול שמתאים לצרכים שלך, מעולה, להמון לקוחות (יצרני מכונות) זה פשוט לא מספיק טוב.

מוטי ג.
07-11-22, 06:38
ואם אתה רוצה השוואה טכנית, תספק לי בבקשה את שני הנתונים הבאים:
מה קצב העדכון (במילי/מיקרו שנייה או הרץ) של חוג בקרת המיקום בדרייב שלך, ומה קצב העדכון מיקום שהוא מקבל "מלמעלה" (מהבקר המרכזי שמטפל בסנכרון צירים =כל כמה זמן נוצרת פקודת מיקום חדשה)

kd2
07-11-22, 15:45
אני לא מתמצא בתחום לחלוטין, ממה שאני מכיר :
25,000 פולסים לשניה מהמאך לכל בקר של מנוע.
ובתוך בקר המנוע הנתונים שיש לי הם :
140982

אבל שוב, תשובה מעשית לעיבוד שבבי עם הוכחות, או שאיבדנו עניין.

מוטי ג.
07-11-22, 16:22
בוא נדבר על המספרים ששלחת, המאך עומד בקצבים יפים. הוא שולח דרישת מיקום חדשה (ע"ב התוכנית ג'י קוד שאתה רוצה לבצע) לסרוו דרייב (שתכלס אין לו מושג לאן הוא נוסע ולמה, הוא לא מכיר את תוכנית הגי קוד) כל 25000 פעמים בשנייה =25אלף הרץ שהם עדכון כל 40 מיקרו שנייה, זה נתון יפה ואיכותי.
אבל...
הדרייב שלך מבצע חוג מיקום בכפול מזמן חוג מהירות שעפי התמונה שלך היא 400 הרץ עבור חוג מהירות, ולכן חוג מיקום יהיה רק 200 הרץ = הוא תכלס מסתכל על הפקודה מהמאך "רק" פעם ב125 פקודות מיקום של המאך = 124 פקודות מתוך 125 הולכות לפח,
בוא נראה כמה זה בדיוק העיבוד:
200 הרץ הם 5 מילי שנייה, כלומר הוא מתקן את מיקום את מנוע (ע"ב ערכי האנקודר, מול הדרישה מהמאך) רק פעם ב5 מילי שנייה (הדרייב שלנו עושה את זה כל 30 מיקרו שנייה, פי 166 יותר מהר)
וגם... אם נניח שמהירות העיבוד שטח שלך לאורך חלק באורך 10 מ"מ היא כ 1ממ בשניה (סתם מספר, אשמח שתתקן אותי עם מספר אמיתי ) אז הדרייב שלך בודק איפה הוא נמצא רק פעם ב5 מילי שנייה, כלומר רק פעם ב5 מיקרו מטר = כל דבר שדורש דיוק מתחת ל5 מיקרו מטר חייב להתבצע בקצב איטי יותר וכל מהירות גבוהה שתבחר לעבוד בה תוריד את הדיוק בהתאם.
ודיוק מול זמן עיבוד הוא פשרה זה כבר לשיקולך.

תכלס, מפה אני כבר סתם משתעמם, ואני בד"כ לא עושה דברים שמשעממים אותי, אז אתה לקוח מרוצה של הציוד שלך, ולי יש המון לקוחות שמרוצים מהציוד שלי, וגם אני עצמי מרוצה מהציוד שלי, אז כולנו מרוצים, ונפרד כידידים, יצא לי חרוז [emoji3]

*קיים סיכוי קטן שטעיתי במספרים, סתם קשקשתי על דף נייר בין שיחות עם לקוחות

kd2
07-11-22, 20:05
התקנת המנועים :

בתמונה מנוע ה-Z לפני הפירוק:
140985

העיקרון של כל המנועים זהה, רצועת תזמון מחברת בין המנוע לבורג הכדורי ביחס 1:1.
(בתמונה ניתן לראות גם את מפסקי הגבול ומפסקי ההומינג, ומערכת השימון של בורג Z).

כדי להתאים את המנועים נדרשו לנו שינויים גם בפלטת החיבור/מתיחה וגם בגלגלת עצמה.
בשלב זה צריך בעצם מכונת CNC כדי לייצר את מכונת ה-CNC הבאה.

למזלנו היה לנו את המכונות של יורם שביצעו את העבודה עבורנו, אחרת זה היה נשלח החוצה.
שבעיקרון אין בזה שום בעיה, חוץ מזמנים, ניסיתם לשלוח עבודת CNC קטנה החוצה לאחרונה ?
זה חלק מהמוטיבצייה שלנו לבנייה של המכונה הזו.

התאמת הגלגלות דורשת הגדלת קוטר החור (מנוע גדול וחזק יותר), ומקום חדש לקייל בהתאם.
הגלגלות (בתמונה) נחרטו במחרטת CNC למידה המתאימה במחרטה של יורם.

140986

ומהי המידה המתאימה ?
צריך להגיע למצב שהתוצאה הסופית היא קדח שהוא 1-2 מאיות מעל קוטר הגל כדי שהחלקים יכנסו בדיוק "ברמת השיכנוע הנכונה" אחד לתוך השני
(ברשותכם לא אתחיל עםH7/h6 פה...).
מדוייק, קונצנטרי, אבל עדיין "זז".
להגיע בול לsweet spot דורש לא מעט ניסיון מעשי, טאץ' של בעל המקצוע, והיכרות שלו עם המכונה שלו עצמו, שכן לפעמים יש לה כל מיני באגים משל עצמה בחריטה שצריך לקחת בחשבון.
הפרקטיקה של זה היא חריטה עד נקודה מסויימת מתחת למידה הרצויה, ומשם שימוש במקודד* שנקנה ייעודית לטווח האפיצות הנדרשת.

בהמשך חבר התגייס עם ברוץ'* כדי לבצע חריץ מחדש לקייל, שגם השתנה בגודל שלו.
המו"מ בין הקייל לחריץ שנוצר יכול גם להיות משהו מדעי ומדיד כמו קטרי הגלים, אבל הפרקטיקה של זה בשטח היא שלרוב זה עניין של תחושה, משחק של שיופים של הקייל ובדיקות עד שזה "בול".
אסור שהגלגלת תרקוד, אבל מצד שני אם המו"מ יגמר באפיצות מדחק איימתנית, הגלגלת הזאת לא יוצאת משם בלי חולץ חזק והרבה אלימות.
או בקיצור – אני שמח שהפעם לא אני עשיתי את זה ויש מישהו אחר להאשים :cool:

קיבוע גובה הגלגלת נעשה עם סרגל ישר שאיפס אותה למול הגלגלת השנייה (זה לא קריטי ברמת מכשירי מדידה).

הפלטה המתאמת :
תחילה התחלנו במרווחי החורים.
מידול מרווח החורים בצד המנוע היה קל, מרווח החורים של המנוע הוא ברור ויש לו תקן שניתן למצוא באינטרנט, לכן לא ממש צריך למדוד אלא רק לוודא מדידה.
ומהצד השני, צד המכונה, לא ברור לנו מה התקן וצריך למדוד אותו "על המכונה" ולהתחיל לריב אחד עם השני ש"הלו הלו הקליבר שלך לא ישר".
ו"עזוב עזוב לך תביא את המשקפיים של הקרוב".
ושאר משפטים שתפקידם לערער את המודד שכבר במילא מספיק מעורער, חברים טובים אמרנו ?

הפלטות של מנועי המקור
140987

קצת ספיירים במידות לכל כיוון ומקווים שיצא לנו טוב.

הפלטה כורסמה גם כן אצל יורם, מפלדת פחמן פשוטה.

חומ"ג מוכן (שימו לב לבחירת תהליך הקליבה והמשטח התחתון).
140988

בתהליך :
140989

והתוצאה(צד המנוע) :

140990

צד שני (המכונה) ובדיקת התאמה על המנוע
140991

התושבות הנ"ל בעצם מותקנות סטטית מול הכרסומת והמנוע רוכב חופשי עליהן דרך (תמונה עליונה מבין השתיים האחרונות):
1. הסלוטים בצדדים, של ארבעת הברגים.
2. האליפסה הגדולה שכורסמה, שתפקידה "לאכול" את הבליטה שיש בפלאנג הקדמי של המנוע, ולאפשר תזוזה למעלה ולמטה.

התזוזה נדרשת בכדי למתוח את הרצועות.

בצידה השני נדרש שהפלטה תשב "אפס" עם גוף הכרסומת, אך עם זאת שברגי המנוע יוכלו להתהדק אליה לכל אורך התנועה של מנגנון המתיחה.
הרעיון של יורם היה חריטת 4 סלוטים בצד הנגדי, והכנסה של 4 לשוניות עם הברזה תואמת שיאפשרו:
גם התקנה שטוחה.
גם הידוק ללא כלים
וגם תנועה קדימה ואחורה בסלוט.
די מחוכם.

בתמונה - הסלוטים והלשוניות בצד המכונה (ניתן לראות מותקן בתמונה הבאה)
140994

מנוע הZ.
יושב "אפס" עם הגוף ובעל יכולת תנועה ומתיחה ללא צורך בקונטרה לברגים.

140993

לשמחתנו המדידות היו טובות וההתקנה הלכה די חלק.
נשתלו שלושת המנועים, הכבלים שלהם הוכנסו לצינורות שרשוריים יעודיים, והם חווטו לדרייברים שלהם. כאשר אלו הותקנו בתא חשמל של צד ימין של המכונה.
140992

השוני בגודל של המנועים גרם לצורך לשנות את מגיני המנועים של צירי X ו-Y, שמקבלים מגן מנוע משום שהם מתחת לשולחן ובסכנת מקלחת שבבים ואמולסיה.
אחד המגינים השתנה ממש בקטנה, עבודת דיסק של רבע שעה.
ואילו השני נבנה מחדש ממש מאפס.

kd2
07-11-22, 20:27
כל דבר שדורש דיוק מתחת ל5 מיקרו מטר חייב להתבצע בקצב איטי יותר

מוטי אני חושב שענית לעצמך.
מה לנו ולדיוקים של מתחת ל-5 מיקרון ?
זאת כרסומת בת 40, מיקרונים ?
טריטוריה לא רלוונטית.

וזאת בהנחה שכל החשבון פה נכון והלוגיקה של המערכת היא כמו שציינת, שבכנות אני לא מכיר מספיק טוב כדי לדון עליה.
ולכן אני מחפש חומר פרקטי, השוואתי, לקחנו כרסומת X, הגענו לדיוקים כאלו וכאלו, החלפנו סרבו ואז קרה קסם.
כי בדרך יש עוד כמה וכמה וכמה משתנים שיש לי עליהם השגות.

עם מידע קונקרטי כזה יהיה לנו באמת חומר להתלבטות.
בכל אופן, מעניין ותודה

kd2
07-11-22, 21:08
הכוכביות :

* מקודד (Reamer) - כלי עיבוד שבבי המיועד להגדלה מדוייקת של חורים, מן מקדח/כרסום על.
צריכים להכין לו חור מקדים במידה טיפונת מתחת למידה הסופית (מאיות) והוא מבצע חור סופי מדוייק עם פני שטח טובים מאוד.

* ברוץ' (Broach tool) - כלי עיבוד שבבי בצורה כללית של מן מסורית, יודע לבצע את פעולת יצירת חריץ השגם ("קייל") בצורה נוחה ומהירה יחסית לשיטות אחרות.
השימוש הוא בעזרת פרס שדוחף את הברוץ' דרך מוביל, המוביל גורם לנטייה של הברוץ' להצמד לדופן הקדח וכך הוא "מגלף" ממנו שבבים שן אחר שן, ליצירת הצורה הסופית של חריץ השגם.
ניתן לראות איך זה נעשה למשל בסרטון הבא :

https://www.youtube.com/watch?v=ZRbOux9NfeU

tomer s
08-11-22, 17:01
צוות של אלופים!
מסוג האתגרים שבודדים האנשים בעולם שהיו נכנסים אליהם, מסיימים אותם, ובהצלחה ורמה כזאת.
שיחקתם אותה והירידה לפרטים וההתמדה שלכם ראויים להערצה.
איך אמרה הגברת "הוא מאוהב במכונה!"
אני בהחלט מבין למה :-)

kd2
08-11-22, 20:16
ספר להם על החלקים המצויינים שייצרנו לך. בול כמו בשרטוט.

tomer s
09-11-22, 10:51
ספר להם על החלקים המצויינים שייצרנו לך. בול כמו בשרטוט.

למה? למה לערבב ששון ויגון?

אבל אם כבר ערבבת... מעשה שהיה כך היה
בעקבות שינוי בקרבורטור הייתי צריך מתאם,
חריטה פשוטה של פלטה בעובי 8 ממ,
טלפון לים שהתלהב מהבקשה ואמר "שמע אם את הלא לחוץ תביא את החומר גלם ונכין לך, זה בטיימינג טוב אנחנו צריכים משהו לתרגול!"
ואז עבר לשאלות של מקצוענים: רמת פני שטח, סטיה וכו, ואני הכי קליל, שיהיו רק 2 חורים לפי הסקיצה המדוייקת ששלחתי לך. השאר זניר ובטוח יהיה טוב יותר ממה שאכין עם מקדח כוס. לכאורה.
פחות מ 24 שעות החומר גלם אצל ים ואני לא מלחיץ רק ממתין, עובר שבוע עובר חודש ים שולח לי תמונה של המוצר חצי מוגמר באמצע עיבוד.
כולו בהתלהבות. ואני לא מבין מה אני רואה. מצלצל לים שואל מה זה? החלק שביקשת! הוא גוער בי. אני מתבונן שוב וואלה החלק שביקשתי זה עם 2 חורים ללועות uחורים לברגים ואני רואה חור אחד גדול במרכז (זה אומר שהלכה הפלטה) שולח לים שוב את הסקיצה.
ים נקרע מצחוק ואומר המכונה מעולה!

אנחנו הדפוקים.

141022141023141024 ו4

kd2
09-11-22, 13:38
:cool::);):p:rolleyes:

מאז קבענו חוק של למדל בבית ולהגיע מוכנים, כי ברגע שנפגשים מתחילים הבירות....ו.....נו....ראיתם.

אה.....וגם לתת שמות לקבצים, כמו :
"הזה לקרבורטור v12 סופי מאושר",
ולא "תומר 1", "תומר 2" וכו...

kd2
23-11-22, 06:14
הקושי העיקרי שלנו בבניית המכונה הזאת היה, ועודינו, מידע.
כמעט שאין מידע טוב ברשת על Kondia K76.

למרות שהיצרן הוא יצרן מוכר מאוד, והדגם "חיקוי הברידגפורט" שלו, הFV-1, הוא מאוד מאוד פופולארי, אפילו בארץ, ובאמת שיש עליו הרבה מידע ברשת.
על האחות הגדולה שלו, הK76 , כמעט ואין כלום.
חרשתי את הרשת לאורכה ולרוחבה עם כל מילת חיפוש, עשרות שעות של חפירות.
ממש מעט מאוד מידע כשזה מגיע תאכלס למכניקה של הכרסומת ולא רק ל: תמונות, מודעות מכירה, או תחילתו של פרוייקט שחזור שלעולם לא נגמר.
כשניסיתי להבין בכלל מה סדרי הגודל של כמות המכונות המסתובבות כדי לאמוד את המצב, לא הצלחתי למצוא כמה k76 בכלל נמכרו בעולם לאורך השנים.

בארץ אני יודע על 4 כאלו, 2 מהן אצלנו, עוד אחת (מתת דגם שונה) בעבודה של חבר פורום נוסף (מודה לו שוב על העזרה בשאלות),
ועוד אחת עם בקרה עתיקה שמבקשים עליה מחיר גבוה מידי, וחבל, כי היא יכלה גם להיות פה ולקבל טיפול של מלכים.

הן כל כך לא נפוצות כיום, שבפועל אנחנו מכירים רק הסבה אחת של מכונה כזאת לCNC מודרני, על ידי היוטיובר martyscncgarage (ארה"ב).
וגם המכונה שלו היא לא מתת הדגם כמו שלנו ולא עם אותה בקרה/מנועים במקור.
ההסבה נעשתה בעזרת קיט ייעודי של חברת Centroid.

לצפייה :

https://www.youtube.com/watch?v=BAdH1P9LzQc

אז חוץ מבעיית פופולאריות של הדגם, למה חסר מידע?
כמה סיבות :

1. חברת קונדיה לא קיימת יותר.
החברה פשטה רגל ב2015 ונקנתה על ידי החברה האמריקאית Clausing שהייתה יבואן קונדיה לארה"ב ומכרה את הגרסאות
האמריקאיות של הכרסומות כ-Clausing-Kondia ברוב המקרים (קלאוזינג הם חלק מתאגיד גדול בענף שנקרא 600group).
קלאוזינג קנתה אותה בנזיד עדשים, ממש בסכום מביך של 50,000 אירו, ומדובר ביצרן הכרסומות הגדול בספרד, לא משהו צדדי וקטן.
תאכלס ? הם קנו אותה בעיקר בשביל מלאי החלפים של החברה, בתור היבואן האמריקאי שצריך לתת תשובות ללקוחות, ולא בשביל לשקם אותה.
לכאורה החברה שולבה בתוך קלאוזינג, אבל בפועל?
מאז נעלמו עקבותיה.
חוץ מרמזים עיצוביים של הקונדיות של פעם ב-ליין כרסומות הברך המודרניות של חברת קלאוזינג, לא ברור לגמרי לאן קונדיה נעלמה?
האם קברו אותה סופית? או שעדיין מיוצרות כרסומות או אפילו רק חלקים במפעל החברה בספרד ?
המפעל ממוקם בעיירה קרובה לבילבאו (Elgoibar).
אנחנו עובדים על לברר את זה.

בחלומותינו אנחנו חותכים כולנו לשבוע בספרד ונוסעים לעיירה הספרדית המנומנמת הנ"ל, עם שלט "מידע על קונדיות ? בירה חינם עלינו".
וכך על כמה וכמה וכמה ליטרים של Estrella, אנחנו מוציאים מעובדי החברה לשעבר את כל הסודות והפינות הלא סגורות.

ובואו נגיד שלא חסר פינות לסגור...
141149

2. חברת קונדיה הייתה חברה ספרדית ושם מדברים......ספרדית.
ולכן בטוח שהולך לנו לאיבוד שם מידע טוב.
נגיד אם אנחנו אומרים Mill , הם? Fresadora.
וכמו שאני מכיר ספרדים (שורשים ארגנטינאים), הרבה מאלו שיודעים הכל על קונדיה, פשוט לא מדברים אנגלית ברמה של להשתתף בדיונים ברשת.

3. צריך לזכור שמדובר במכונה בת 40, גם פה בישראל כשאנחנו מנסים למצוא קצוות חוט, רומזים לנו שרוב מי שמכיר אותה כבר פנסיונר במקרה הטוב.

4. יש יותר מגרסה אחת לכרסומת הזאת, אני מכיר 3 ואולי יש יותר, השינוי בין הכרסומות לא מתועד בשום ספרות שהשגנו על הכלי ולא ברור איך כל העסק עובד.
וכשמדובר בפרטים הקטנים זה חשוב, אם דברים מסויימים לא ידועים אפשר לרדוף הרבה אחרי הזנב של עצמך (הדוגמא המובילה עד כה היא מערכת השמן עליה ארחיב בהמשך).

ביחד כל אלו מקשים על השגת מידע מהימן ואיכותי על הכרסומת.

עם הזמן שמנו את ידינו על 2 מדריכים שונים של המכונה ועוד מדריכים של כרסומות קונדיה אחרות, כמעט של כל אלו שיוצרו באותן שנים,
אבל זה לא מספיק.
המדריכים לא מעט פעמים מובילים למבוי סתום, כמו למק"טים שחיפוש שלהם בגוגל לא מחזיר אפילו תוצאה אחת.
או הוראות פירוק שמכוונות למספרי חלקים שלא קיימים בשירטוט המצורף, או ב5 האחרים שיש לנו.
חלקם בספרדית וחלקם באנגלית.
שוב זה כנראה סיפור של גרסאות ושנתוני ייצור, אבל אין שום מקור שיעשה בהם סדר.

141156

איפה ההוא שאחראי בקונדיה על version control... אתם שואלים ?
הייתם בספרד? פגשתם ספרדים?
איפה הוא היה? הוא כנראה היה באותו רגע בסיאסטה או שהוא "יטפל בזה מחר".
שהרי ידוע שבספרד יש שבוע שונה מאיתנו, שבו יש 8 ימים בשבוע.
7 רגילים ו.....mañana (מנייאנה = מחר), אליו באופן קוסמי נדחות כל המשימות ומתגלגלות מ"מחר" ל"מחר"...:mad:

איי...אייי...למה לא שיפצנו ברידג'פורט? למה תמיד חייבים להיות מיוחדים?

בימים האחרונים פתחנו דיונים מקבילים לשרשור הבנייה הזה בפורומים בחו"ל, ואנחנו מנסים לדוג בעלי ומומחי קונדיה שיעזרו לנו בהמשך בנושאים אלו.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

איפה זה פוגש אותנו ?
עכשיו אנחנו רוצים להחליף רצועת וריאטור ורצועת "הילוך נמוך" (הוא מועבר על ידי רצועה לגיר מפחית מהירות), ובמדריכים או באינטרנט אין שום מק"ט שימושי.
התקווה היא שלפחות רצועת הגיר היא כמו בFV-1.

את אחד המק"טים יש לנו, של רצועת הV של הוריאטור (בתמונות הקטנות), הבעיה ?
היא של הוריאטור של הקונדיה השנייה שברשותינו (עוד על זה בהמשך).
ובכלל לא בטוח שיש להן את אותה הרצועה (תת דגם שונה) , זה סביר, אבל לא בטוח.
ומעבר לכך, למדנו על בשרנו שכדאי לנסות להגיע להמלצות היצרן ולהצליב אותן עם הקיים בשטח.
וזאת למה?
כי לפעמים מותקנים במכונה כל מיני חלקים שהם בכלל לא המקוריים והם סוג של קומבינה שעבדה סביר אז השאירו אותה,
ואנחנו לא רוצים להמשיך לגלגל את הטעות הזאת במידת האפשר.

והרצועה השניה? כתוב עליה "166DS" וזה לא אומר לאף אחד כלום.
כיף גדול.
אם הפורומים האחרים לא יוכלו לעזור תמיד נשארת לנו האופציה לפרק ולמדוד אותה, אבל זה פשוט חבל, כי זה משבית את המכונה עד שתגיע רצועה חדשה ולכו תדעו אם זה מוצר מדף או עניין של חודש מחו"ל.

המלצות לחברות המחזיקות רצועות V וטיימינג יתקבלו בברכה, ספציפית אם מישהו יודע מי מייבא רצועות של המותגים : Contitech או Roulunds זה מעולה.

עד הפעם הבאה
ים

kd2
28-05-23, 21:30
ממשיכים מאיפה שהפסקנו.
החלפת רצועת הוריאטור המחליקה, ורצועת התזמון של העברת הכוח להילוך הנמוך.
ובין לבין עושים קצת חלקים... נשאיר את זה לסוף.

כמובן שהמשכנו לחפש בכל מקור אינטרנטי מה מידות הרצועות...
וואלה כלום. כלום ועוד קצת כלום.
חיפשנו עוד יותר חזק בארץ ומצאנו עוד איזה 2 מכונות כאלו במצבי עבודה שונים, ביקשנו מהם לברר מה מידת הרצועות, אך גם אצלם הן שחוקות לגמרי ואין שום סימן מזהה.
אפילו ניסינו מול החברה שנתנה שירות לבקרה העתיקה של המכונה (ראש אלקטרוניקה), גם הם לא חזרו עם תשובות.

אם כך, לא הייתה לנו ברירה אלא להזמין את רצועת ה-וריאטור במידה של הקונדיה ה"אחות" ולקוות לטוב (הרצועה שפה בתמונות למעלה במידה 880/37/10).
הזמנו אותה מראש כי ידענו כבר מלכתחילה שמדובר במידה קשה להשגה ולכן כדאי שהיא תהיה בידינו, אחרת באמת נצטרך להשבית את המכונה לזמן ארוך.
בעוד את רצועת התזמון יחסית קל יותר למצוא בארץ, לא משנה באיזה מידה, ולכן החלטנו שלאחר הפירוק ניקח אותה פיזית לחנות ונבקש מתאימה, והימרנו שתהיה אחת במלאי וכך נצליח לחזור לסגור את המכונה בהקדם.

מתחילים את הפירוק.
וזה לא פירוק קטן...
שמתי לכם תמונה עם מקרא של מספרים כדי שתבינו על מה מדובר :

143773

1. מערכת שינוי מהירות בוריאטור - מנוע , 2 גירים, תצוגה ולימיט סוויצים.
2. האוזינג של כל אזור הוריאטור.
3. מנוע ספינדל.
4. מנוע ומערכת פאוור דרובאר (גיר חלזוני טבול).
5. בוכנת אויר של ה-דרובאר.
6. גיר הילוך גבוה/נמוך.
7. סרבו של ציר Z (רובו לא נראה).
8. ברקס ספינדל שנמצא בצד השני ולא נראה פה.
* קווים סגולים , הגובה של רצועת הוריאטור (עליון) ורצועת ההילוך הנמוך (תחתון).

כל מה שמעל גובה הגיר של ההילוך נמוך/גבוה (מעל מספר 6, קו כתום בציור) צריך לצאת, זאת הדרך היחידה להגיע לרצועת ההילוך הנמוך שיושבת מתחת לרצועת הוריאטור.
ובנוסף צריך להוציא את הסרבו של ציר Z, אחרת ההאוסינג הגדול (2) לא יוצא.
או בקיצור – יום ארוך לפנינו.
מתחילים

מנגנון דרובאר יוצא
143774

מה שלום הבוכנה עצמה ?
אוקיי....תוסיף לרשימת השיפוצים, ומייבש אויר לרשימת הקניות.
143775

מנוע יוצא יחד עם הפולי בצד שלו.
143776

מבט מלמעלה לאיפה שהמנוע היה, רצועת הוריאטור משוחררת בצד אחד, משמאל ניתן לראות שפורק כבר מנוע מהירויות הוריאטור.
מימין סרבו ציר Z שעתיד להתפרק.
143777

מנתקים חשמל בזהירות, תמונה כאן שווה 15,000 מילים, במיוחד כשכל המנועים הקטנים ההאלו תלת פאזיים ואין לנו כוח להפוך שוב כיווני סיבוב.
143778

והמשך בפוסט הבא...

kd2
28-05-23, 22:31
משחררים את מנוע ציר Z, דורש גישה לתא הקדמי של הבורג ופנל המפעיל -יאללה פרק גם את זה.
143779

בדרך התפרק הברקס של הספינדל, בוכנה וזרוע (לא צולם).

ונותקה כל מערכת הוריאטור גם מההאוזינג, וגם ממערכת כיוונון המהירות של הוריאטור ששוכנת בתוכו.

מרגע שהגלגלת העליונה הייתה מנותקת מההאוזינג אפשר היה להרים אותו.

ואחרי הרבה אלימות הוא עולה ונח בצד.
143780

חושף את צד הספינדל של הוריאטור.
אסביר מה רואים -
חצי הגלגלת התחתון הצמוד לחלק הצהוב הוא הצד הקבוע בגלגלת.
והחצי העליון נע עם נדנדה הנמשכת על ידי שרשרת.
השרשרת נגללת על ידי מנוע ו2 גירים בדרך, לא שיא הפשטות.
גלילת השרשרת מושכת את הנדנדה בתמונה למטה/למעלה ובכך מגדילה/מקטינה את הקוטר האפקטיבי של הפולי.

בנוסף ניתן לראות מאחורי גלגלת הוריאטור את גלגלת התזמון של ההילוך הנמוך.
143781

מבט מלמעלה :
הצד המסומן בכחול נתפס להאוזינג ומשמש כנקודת הציר.
החץ האדום הוא כיוון משיכת השרשרת המחוברת לסלוט הסמוך.
143783

הבעיה הייתה שנקודות העיגון האלו תפוסות עם רול פינים בעלי ותק של 40 שנה.
והמאבק איתם בתוך ההאוזינג של הוריאטור, איפה שאין מקום לתנופת פטיש - זה משהו מחורבן באמת.
לא צולם כי.....אמממממ....היינו עסוקים בלהרביץ להם.

הסרת הרצועה של ההילוך הנמוך דורשת פירוק כל האסמבלי התחתון של גלגלת הוריאטור (צהוב), ואז בשיטת 2 המברגים האלימות והקללות, תוך סיבוב מתמיד, הרצועה יוצאת.
פה כבר אחרי הסרת החצי העליון של הגלגלת והרצועה.
143784

אחרי הניקיונות של כל החלקים גילינו שהפולי של גלגלת התזמון בכלל נפתח בצידו העליון ואז אפשר להפעיל הרבה פחות אלימות בהחזרה.
בחצים האדומים אפשר לראות את החלק שהוסר,ואת קיומו בחלק התחתון של גלגלת התיזמון.

143785

ניתן לראות על הגלגלות קצת בלאי, קצת חלודה, קצת חימום.
אין לנו כל כך מה לעשות עם זה והם גם במבחן התוצאה תקינות, אז it is what it is.

הסרה של בסיס הגלגלת הצהוב, חושפת בפנינו את הציר המרכזי של המכונה יחד עם שיני השילוב שמתחברות בהתאם לבחירת המפעיל האם להיות בהילוך מהיר או איטי (בקונדיה זה נקרא "קלאץ", אבל זה לא שם כל כך טוב, כי בואו נראה אתכם מנסים לשלב אותו כשהמכונה עובדת, זה יהיה סיפור מצער מאוד).
דורש ניקוי יסודי.
143786

המשך בפוסט הבא

kd2
28-05-23, 23:40
עכשיו כש-2 הרצועות אצלנו ביד אנחנו מתחילים להשוות אורכים.
והפלא ופלא, הרצועה של המכונה שלנו קצרה יותר מה880 שהוצאנו מהמכונה השניה.

מה יש להם שם בקונדיה ?
נו מילא.

שמחים וטובי ללב ניגשים עם הרצועות לסוחר.
ואחרי מדידת אורכים וספירת שיניים הוא אומר לנו...
"יא קרועים למה לא אמרתם שאתם צריכים רצועות של ברידג'פורט CNC ?"

מה מה אמרת הרגע? של ברידג'פורט? אתה מסתלבט ?!
אני חיפשתי ותשאלתי חצי עולם בשביל שזה יהיה בסוף המידות של ברידג'פורט ?
סעמאמאמאמאמק, אני לא מאמין.

לקונדיה אומנם יש היסטוריה ארוכה של העתקת הכרסומת האמריקאית המוצלחת, אבל בעיקרון לא בדגם הזה, בבסיס לא ידוע לי שיש להם חלקים משותפים, הלוואי והיו.
ואיך אף אחד לא טרח להזכיר את זה? אוףףףףף.

בנוסף, חכו שתשמעו את המחיר של הרצועות האלו בארץ, 2 רצועות כאלו עולות כמעט אלפייה שלמה לרצועות ממותגות.
מזל שמחליפים אותם פעם באיזה עשור.

למען כל בעלי ומשפצי הקונדיות K76 העתידיים -
רצועת התזמון :
143787

143788

רצועת הוריאטור :

143789

הניקוי וההרכבה בפוסט הבא

kd2
29-05-23, 00:30
מתחילים בתהליך הניקוי וההרכבה מחדש :

מילא היינו מרכיבים את זה שלושה ימים אחרי.
אבל פסח וניקיונות ואלללה ודונייה ובקיצור - זה הורכב כחודש + אחריי.
ומילא כל ההרכב שפירק גם היה מגיע להרכבה, אבל ההוא בחו"ל והזה בפה, וההוא בשם...
בסוף מכל הקבוצה שפירקה רק סחבק הגיע להרכיב (עם סיוע של חבר, אבל אחד שלא מכיר את המכונה ולא היה בפירוק).
עכשיו רגע...אני בפירוק...טוב.
אבל בלהחזיר ????
אני בניתי עליהם.
וגם שתיתי איזה 4 בירות בפירוק...
ועבר חודש...
ויש מלא חלקים...
והשירטוטים של קונדיה שווים לתחת...
ומי זוכר...נו טוב.
על החיים ועל המוות.

מתחילים במקלחות :
143790

לאחרונה אני מעדיף במקום מסירי שומנים וברדק עם מים, פשוט להשתמש בספריי ברקס.
גם אם זה יקר יותר, נושא ההתאיידות העצמית של החומר זה פיצ'ר פשוט מנצח.
ספציפית התכשיר של וירט מגיע בלחץ פסיכי שהוא גורם ניקוי בפני עצמו.
בקנייה בכמויות המחיר יורד וזה הופך לאחלה של דבר.
צריך להזהר איתו על חלק מסוגי הפלסטיק.

ההאוזינג הגדול היה מפוצץ במשקעי שמן ו"אבק רצועות" של כמה עשורים, ודרש איזה 5 סבבי ניקוי להביא אותו למצב סביר.

143791

מעבר ל"אבק רצועות" גם היה ברור שיש לנו פה בעיה עם שמן או גריז שמגיע מאיפשהו, וללא ספק שהוא גם חלק מסיפור ההחלקה של הרצועות.
לכן תחילה פתחנו קרטון גלי נקי וחדש שימנע מהשבבים להגיע לחלקים, והתחלנו לקרצף חלק חלק בחיפוש אחרי כל מקורות הנזילה.

143794

143792

143793

143795

וברקס התוף של הספינדל, אחרי ניקוי - כמו חדש ועם הרבה בשר

143796

המשך בפוסט הבא

kd2
29-05-23, 01:18
הבחינה המדוקדקת של כל החלקים אחרי הניקוי, גילתה לנו שיש חופש ב2 מיסבים, ובעוד אחד יש כבר רעש לא משהו, ברמה שאם כבר הגענו עד הלום, כדאי להחליף.
אחד מהמיסבים הללו נמצא בין הגיר החלזוני של הדרובאר, לבין הציר הראשי של ה-וריאטור ונראה שהוא הנקודה היחידה ממנה נכנס השמן, ואין מסלולים אחרים.

מסלול הנזילה (בשגרה החלקים נמצאים אחד על השני) :

143798

המיסב הישן בחוץ -
143797

SKF for the Rescue
שווה להגיד פה, אם מדובר על כרסומת, רצוי מאוד להכניס מיסבים בעלי דירוג מהירות תואם וגבוה, ולא סתם מיסבים לשימוש כללי.
143799

אחרי קצת מחשבה, לא הסתפקנו בהחלפה של המיסב, אלא גם החלטנו לעבור לשימון בגריז במקום בשמן בגיר של הדרובאר, כי תאכלס, כמה אנחנו משתמשים בו ?
כמה עשרות פעמים בחודש ? הדבר הזה נועד לעבוד מאות פעמים ביום, אין סיבה שגריז לא יספיק לו.
וגריז לא ינזל מהממשק הזה בין הגיר לוריאטור בקלות כמו שמן. מקווים שהחלפת המיסב יחד עם המהלך הזה יסיימו את האירוע.

הלאה,
מעיפים את שאר המיסבים באלימות המתבקשת (בעל הבית עוד לא חיבר לנו את הפרס, על אף שיש אחד, אנו רואים זאת בחומרה).
וממשיכים בהרכבה, עד כה הזיכרון השתוי לא מאכזב.

143800

143801

רצועת הילוך נמוך מורכבת, יחד עם הגלגלת התחתונה/ברקס.

143802

זורקים את רצועת הוריאטור על הפולי, ומרכיבים את ההאוזינג הגדול על הכל.
פה אנחנו כבר מלכי העולם, מכירים את כל הטריקים והשטיקים של המכונה והכל רץ הרבה הרבה יותר מהר.
אפילו הרול פינים עוד מורתעים, ושקט נענה בשקט.
בתמונה - רגע לפני החזרת מנוע הספינדל.

143803

מפה כבר פחות צילמתי כי כל מה שעניין אותי זה להחזיר את ארבעת המנועים :
דרובאר
וריאטור
ספינדל
ציר Z
חשמל.
שמנים.

ויאללללללהההה........רק להפעיל את הדרעק הזה שאני עובד עליו כבר מספר דו ספרתי של שעות (מהמחקרים בניסיון להבין מהו המק"ט הנכון ועד להרכבה).

ואכן, הגברת חזרה לנגן.

143805

האם הניתוח הצליח ?
נראה לי ש...כן.

143806

nir.samo
29-05-23, 09:44
יופי של שיפוץ מעניין מאוד וישר כח על התיעוד!

גלעד .ג.
30-05-23, 22:49
שאפו. אין מילים...

Sent from my iPhone using Tapatalk

kd2
04-06-23, 17:59
הערה קטנה לפני שממשיך, חוזר עליה שוב.
תיאור הבנייה והשיפוץ נכנסים לפרטים, לפעמים הרבה לפרטים.
הדברים נכתבים מנקודת מבט של מי שירצה לעשות פרוייקט כזה בעצמו, ולא בהכרח ל"קהל הרחב".
למי שרק מתעניין בערך, אני משתדל לשים הרבה תמונות :p
בעתיד העידכונים והשיפורים יהיו ככל הנראה קצרים יותר ויותר פונים לכולם.

----------------------------------------------------------

מערכת החשמל :

מזכיר לכם איפה התחלנו +-

143881

143888

ואז מיד להעיף הכל אבל הכל ולהתחיל מאפס.

143884

מערכת החשמל של הכרסומת הזאת מפתיעה בגודלה ובמורכבותה.
בטח יותר ממה שחשבתי שיידרש כשהתחלנו, וזאת למה ?
כמה סיבות :

1. קודם כל כי יש בה 4 מתחים שונים :
* 12VDC לפיקוד ומאך 3 (שנאי א').
* 110VAC לחלק ממערכת הפיקוד ( שנאי ב').
* 230VAC "רגיל".
* 400VAC - 3P תלת פאזי לרוב המנועים.

ומי שבעצם חריג ומסבך פה את האירוע הוא ה- 110V.
עוד על זה בהמשך.

2. הסיבה השנייה היא, שככה בלי לשים לב, יש בכרסומת הזאת 9 מנועים -

סרבו ציר Z
סרבו ציר X
סרבו ציר Y
תזוזת שולחן למעלה/למטה.
ספינדל.
דרובאר.
וריאטור.
משאבת אמולסיה.
משאבת שמן.

מתוכם 3 מנועים הם סרבו – הם מקבלים כבל בריא להזנה, ועוד כבל לאנקודר (הרכיב בזנב המנוע שעוקב אחרי מיקום ציר המנוע המדוייק ומשדר אותו למערכת הבקרה, למי שלא מכיר).
לכל מנוע כזה יש דרייבר משלו , שגם הוא צריך הזנה, הגנה ייעודית, תקשורת מול כרטיס הCNC וכמובן מאורר צמוד.
כי אם לא ידעתם בקר סרבו הוא קודם כל גוף חימום ורק כתופעת לוואי הוא מזיז קצת את המנוע.

עוד 4 מנועים הם תלת פאזיים, וצריכים 2 כיווני סיבוב.
כלומר שלכל מנוע כזה יש 2 קונטקטורים להפעלה, ו8 גידים שיוצאים או מחווטים אליו (אפס, הארקה, 3 לכיוון 1, 3 לכיוון 2).

וה2 שנותרו תלת פאזיים "רגילים".
תוסיפו עכשיו גם הגנות מנוע לכל המנועים החזקים.
עד פה כבר לא רע בכלל.

3. נוספים לכך עוד כמה וכמה לימיט סוויצים.
לכל ציר 2 בקצוות.
homing לכל ציר.
ולימיטים לכל מערכת מכנית אחרת בכלי, כי כל דבר שזז עם מנוע "טיפש" צריך מעצור (וריאטור, דרובאר, ומתלבטים לגבי תזוזת שולחן,
כי כמה טיפש כבר אפשר להיות ?)

4. דרישות בטיחות :
צריך לזכור שבמידה והבקר משתגע הצירים של המכונה יודעים לזוז מאוד מהר במרחב לכל הכיוונים בלי
התראה מוקדמת.
והבקר הגיע מהמוכר הכי זול בעלי, אז....בדיוק.

- כל רכיבי ה"כוח" מחווטים דרך קונטקטור בטיחות ראשי שמפיל הכל ברגע שציר מגיע לקצה
שלו או שנלחץ מפסק חירום.
- למכונה 2 מפסקי חירום (= בכל הצדדים הנגישים) מחווטים "הארד ווירד" ללא התערבות של
בקר או תוכנה.
- מערכת START-STOP למניעת התנעה/תזוזה אחרי נפילת חשמל.

בתמונה - מפסק ראשי ומערכת סטרט-סטופ משולבת עם כפתור חירום.
143885

- ממסר חוסר פאזה להגנה על כל האירוע (בעוטף עזה יש רשת חשמל לא מי יודע מה).
- ממסר פחת.
- הגנות (מאמ"ת), עם סלקטיביות כמו שצריך על מערכת הכוח והפיקוד, גם במתח נמוך וגם בנמוך מאוד.

5. צריך לחווט פה גם פיקוד למערכת לחץ אויר -
בוכנת דרובאר
ברקס ספינדל.

6. ו....אממממ....פיקוד, מלא פיקוד, של הכל.
גם של המאך שצריך דרך הכרטיס לשלוט בהכל, גם כפתורי מפעיל, גם כל סידורי הבטיחות
שהזכרתי.

המשך בפוסט הבא...

kd2
04-06-23, 18:27
זה יוצא בסוף 2 תאים של משהו כמו 1.2 מטר גובה על 80 רוחב, מלאים בכל טוב.
ואם זה לא מספיק מרגש אתכם, אז תשמחו לשמוע שתאכלס חיווטנו את המכונה הזאת כמעט פעמיים.
פעם אחת קומפלט, אבל צולע.
ואז עוד פעם, אבל נכון.

למה ?
חמורים.
שזה מפתיע כי לרובינו כבר יש מספיק ניסיון עם מערכות פיקוד גדולות...that we should have known better.

אבל נו...
בתחילת הדרך הייתה שאלה גדולה האם הדבר הזה בכלל כשיר ? האם יעבוד ?
איך המנוע ? הוריאטור ? הצירים ?
הרצינות של עצמינו ?

ולכן כשראינו את המצב המקורי אחרי הסרת כל הפיקוד הישן, אמרנו יאללה בואו קודם נרוץ מהר מהר לרמה של proof of concept , נראה שהחיה מתעוררת לחיים כמו שצריך, שיש בכלל מה להשקיע פה.
ואז אם צריך, נשפר.
היה בזה היגיון מסויים אז.

ה"שטויות" שעשינו בחיווט הראשוני מתחלקות ל2 :

העניין הראשון הוא שהמכונה הגיעה עם כבלי 12 גידים צבעוניים, 0.5 ממר, מסומנים במספרים, יפים חמודים כאלו, אבל ישנים.

143900

הם היו בול הכבל שצריך, מושחל כבר, ממוספר, לפחות שליש מהגידים אפילו ממש במהדק הנכון, היה את כל התמריצים להגיד "יאללה יאללה..." חווט מה שיש.
היה מפתה להשתמש בהם ונפלנו לזה.

ודי מהר אחרי ההפעלה,
ואחרי איזה 2 תקלות מעצבנות של מגע רופף, אמרתי "תודה רבה", אבל לא מתאים לי / לנו.
לא התקלות ולא רמת הסדר.

בתמונות - לפני : סלטים של 0.5 ממ"ר
143899

והשיט האמיתי -
143895

והחלפתי 95% מהברדק הזה לכבלי 12X0.75, גידים צבעוניים (כשיהיה לי כוח אז גם ממוספרים), סופיות חדשות, חוזק מכני כמו שצריך, הכל כמו בספר.

בתמונה - אחרי : עם 0.75, ספיירים מגולגלים יפה בלוח לשימוש עתידי.
(חדי עין ישימו לב שחסר אנטיגרון, פה כל הכיף, לגלות את זה בסוף, לשחרר את כל הגידים, ואז להשחיל שוב.
זה התאום החשמלי של לעשות פלר בלי אום)
143897

הכבל עולה עשרות שקלים למטר בדלפק, כי זה לא דבר יומיומי בכלל, ולרוב תמצאו כבל 12 גידים כשכל הגידים שחורים ויש עליהם מספר.
אני מאוד לא ממליץ עליהם, כי המספר הזה נמחק ואכלתם אותה.
עוד דבר נוסף ששווה להזכיר על כבל 0.5 ממ"ר, זה שמדובר בסיפור מהתחת להשיג להם מספרי סימון שנתפסים טוב, דיברתי עם לא מעט סוחרים בארץ, ואין.
בסוף מצאתי אותם רק אצל מוכר אחד ספציפי בעלי.
איך פתרו זאת המחווטים המקוריים ?
עשו קשר בכבל בין הסופית למספר בכדי שישאר במקום, בכבל 0.5 זה לא שיא הגאונות לעשות דבר כזה ואני מעדיף שזה לא יהיה.
זה עוד 2 סיבות להעיף את הכבלים האלו.

בואו נגיד שלחווט את כל האירוע הזה שוב, לימד אותי לקח יופי יופי.

והעניין השני היה : שהשארנו קונטקטורים בפיקוד 110V לרוב מערכת הכוח של הכרסומת.
פגשנו שם קונטקטורים של Siemens, מהאלו "של פעם" שלא מתים לעולם, מחווטים למשעי, מג'ומפרים מאחד לשני, עם הגנות מובנות.
גם זה היה מפתה, וגם לזה נפלנו.
ושלא תבינו לא נכון, אין לי שום בעיה עם אורך החיים של הקונטקטורים האלו (שאפילו הגיעו עם קבלים למניעת ניצוץ), ואני גם לא מתכוון להחליף אותם.
וזאת כי אני לא רק "קצת משוכנע" שיחזיקו, אלא 1000% משוכנע שהם טובים בהרבה ממה שמוכרים היום (מי שלא מאמין מוזמן לבוא לראות קונטקטורים של מולר בני 40 עובדים כמו שדים, לא רק פה).
הגיל והקילומטרז זה לא האישיו, אלא זה שהם במתח פיקוד 110V מקורי של המכונה.
(שכמובן מעולם לא הייתה בארהב, אז למה למה קונדיה ??? למה תמיד חייבים לסבך ???)

ובגלל העצלנות הזאת/רצון להתקדם מהר בשלב הגישושים - נשארנו עם הצורך להעמיד מערכת 110V.
שזה לא רק המרה, זה גם פס מהדקים מופרד לפאזה ואפס, צבע ייעודי, סרטים בחיווט,
ו...? אתם רוצים שהפחת יעבוד לכם גם על מעגל ה110V ? אתם צריכים שנאי מיוחד לזה. כיף.
אם היינו משנסים מותניים ועובדים עוד נגיד 3 שעות כולל קניית החומרים, הכל פה היה 230 ושלום על ישראל.

לפחות כלפי העתיד קיבלנו החלטה חכמה ומצאנו דגם קונטקטור של ABB שיודע להיות גם 110 וגם 230, והחלפות עתידיות יתבצעו אליו, כך שנוכל להחליט בשטח האם להמיר אותו או לא באותו רגע או רק בעתיד.

143896

התוצאה הסופית הם לוחות שלא יזכו בשום תחרות יופי.
גם בגלל העירבוב בין חדש וישן, וגם בגלל שהם נוצרו תוך כדי תנועה.
פתאום מחליטים שרוצים ממסר חוסר פאזה, פתאום רוצים טיימר לזה, וריילי להוא, ותוסיף לי כפתור כזה ופס צבירה אחר...

בתמונה - הלוחות היום.
143904

143905

אבל אתם יכולים להיות בטוחים שהם מעולים ונוחים תפעולית.
בטוחים חשמלית ועומדים בכללים והחוקים.

......
143907

נעלי כבלים ללא פשרות.
חתכי כבל מתאימים להספק.
הגנות מחמירות וסלקטיביות.
הארקות תמיד לחומרה.
וחיזוק ברגים אחד נוסף אחרון לייתר ביטחון לפני טקס ההשקה.

יאללה שבבים !!!

143911

מוטי ג.
04-06-23, 20:57
המפלצת בתמונה מספר 2 בתגובה 61 זמינה להעמסה?
אשמח לפנות לך את זה מהמשרד

kd2
04-06-23, 22:26
היא חיכתה כמה חודשים לאיזה חובב וינטג' - הוא בסוף לא בא והיא סיימה בפח.
לא תיארנו שזה משהו נחשק לחובבי ענתיקות.

אחרי זה בכלל הופתענו שעוד יש כאלו מכשירים עובדים, והחלקים שלהם כמובן סופר נדירים ומבוקשים למי שבחר להשאר עם הבקרה הזאת.

לאחרונה אפילו צצה בארץ מכונה ממש זהה לשלנו למכירה עם דבר כזה.

143912

המחיר שלה לא ריאלי יחסית לכמה השקעה היא עוד צריכה לעבור.
ואם יש מישהו שיודע כמה השקעה זה דורש....זה סחבק.

kd2
05-06-23, 02:31
מערכת השימון היא החלק שלדעתי מסכם את שלב השיפוץ הראשוני של המכונה והבאתה למצב עבודה מלא.

-------------------------------------------------------------------

את מערכת השימון השארנו לסוף הפרוייקט כי היא הייתה הכי פחות דחופה, עם קצת שימון ידני בשלבי ההרכבה לא הייתה בעיה לשרוד את כל ההרצות.
ובנוסף אמרנו לעצמנו, כולה משאבת שמן וכמה צינורות, מה הבעיה ?
בדמיוננו המשאבה מזליפה קצת שמן על כל בורג ועל כל מסילה ושלום על ישראל, הרי אין פה צורך באמת בשימון הידרוסטטי כמו במנוע בעירה פנימית.
אם תעבוד המשאבה העתיקה שיש פה, יופי, אם לא – תגיע חדשה הכי סינית שיש.

לכל צוות הבונים זה די היה ברור שמדובר במשהו פשוט של שגר ושכח.
וגם לא סתם בנינו את התדמית הזאת, לרוב הכרסומות יש מערכת שימון ידנית הכי בסיסית, ידית כזאת שמושכים אותה פעם בכמה שעות, והכל סבבה. מאוד פשוט.

ואוי ואבוי כמה שהתברר שזה לא פשוט פה.
ממש לא ידענו שזאת מערכת שימון עלאק חכמה ולא סתם משאבה וכמה צינורות.

ושוב קרה פחות או יותר הסיפור הרגיל.
הציוד שיש לא רוצה לעבוד, המניואלים של קונדיה שווים לתחת, וכל מקט או שם שמעלים בגוגל מעלה אפס עגול מוחלט של תוצאות.
האמת כבר התחילה להגמר לי הסבלנות למוצר כזה שכל חלק בו הופך לחקירה של הFBI , אבל היי, אנחנו כבר בפיניש ליין, לא נסיים ?

בתמונה – מערכת השמן כפי שקונדיה פירטו בספר המכונה, ללא יצרן, ללא שום מק"ט שניתן למצוא.
143913

תאכלס קצרה היריעה מלספר לכם ממש את כל התלאות שעברנו בנושא הזה.
אתרכז בעיקרי הדברים.

פנינו לרשת בניסיון לגלות מול מה אנחנו עומדים, והיה לנו ממש מזל ליפול בקבוצת הCNC בפייסבוק על ירון אמיר מ"ירון אמיר ציוד ומכונות".
אתם בטח יותר מכירים אותו בגלל שולחנות הריתוך של "Demmeler" שהוא מוכר, שהם חלום רטוב של רובינו.
אבל מסתבר שהוא גם נציג של יצרן מערכות שימון לCNC, ובמקרה במקרה הוא עבד על קונדיות בעבר וידע איך להכווין אותנו לדפים טכניים ולעיקרון הפעולה של המערכת.

אם לא הייתי מוצא אותו, הייתי צריך לפרק חצי מהכרסומת הזאת כדי להבין איך זה עובד ומי נגד מי.
משום שרוב חלקי המערכת נמצאים מתחת לשולחן הכירסום עם קרוב לאפס נגישות.

איך זה עובד ?

ראשית המערכת היא של חברת DROPSA האמריקאית.
ככל הנראה מערכת ACCUMINO 04 שלא מיוצרת כבר הרבה שנים.

המערכת עובדת בשיטה שבה המשאבה דוחסת שמן ל20 באר קבוע.
ברגע שמגיעים ללחץ הנדרש פורק/ווסת פנימי במשאבה מתחיל לבצע ביי-פאס ושומר על הלחץ.

143916

בנקודות השימון יש 2 אופציות ל"מזרק" בקצה.
אחת היא פשוט דיזה בקוטר מסויים שתואם את צרכי השימון של המערכת, פשוט, קל,
ועם המזל שלי, כמובן שזה לא מה שהיה בכרסומת.

והשניה, שיש אצלנו , היא מערכת של "בוכניות", מורכבת יותר.
שתכליתן הוא ייצור של פולס שמן חד פעמי, לא משנה כמה משאבת השמן עובדת.
הרעיון מאחורי השיטה הזאת היא שלא יקרה מצב שהנקודות הרחוקות מהמשאבה מקבלות פחות שמן ואילו הקרובות – יותר שמן, כולן מקבלות בדיוק מה שצריכות ללא תלות במיקום וגובה.
בשיטה זו הלחץ שהמשאבה בונה יודע לייצר רק שוט אחד מכל מזרק, ולכן זה לא משנה אם המזרק קרוב או רחוק.
משנה רק שכל מערכת השמן הגיעה ללחץ העבודה – שיגרה את ה"שוט", וזהו.
לא יתבצע "שוט" נוסף עד שהלחץ שוב יירד, והבוכניות "ידרכו" שוב.

בוכנית של ציר Y, מחוברת לקו שמן
143914

עיקרון הפעולה של הבוכניות, שלב 1 הכי עליון.
תחילה השמן נדחס נגד קפיץ, ומערכת האטמים משתנה כך שנחיר ההזרקה יהיה חסום, וכך לחץ יבנה בכל הקווים.
לאחר מכן בהסרת הלחץ האטמים משתנים, והנחיר נפתח להזרקה.
שוט אחד כל פעם, לא משנה כמה זמן הקווים יהיו תחת לחץ.
143915

מרגע שהבנו את עקרונות הפעולה היה הרבה יותר קל לתפעל את האירוע.
העפנו מהמשאבה את כל האלקטרוניקה שלה והפכנו אותה למשאבה טיפשה עם טיימר.
העברנו ניקיון פנאטי במשאבת השמן והמיכל, מילאנו שמן,
עם העצות של ירון תיקנו את ווסת הלחץ שלה והופה - יש לנו שימון חברים.

מתחילים לפרק
143917

אגנית נקייה
143918

ווסת לחץ
143919

וואלה משמן.
אלו המסילות של ציר X בצד השמאלי (תקין מהרגע הראשון).
143920

המשך בפוסט הבא.

kd2
05-06-23, 03:24
היו חגיגות ל...בערך 10 דקות, עד שהבנו שמסילת צד ימין הרחוק של ציר X לא מקבלת שמן.
וגם ממש רואים את זה, יש בה גם יותר בלאי.
זה כנראה התחיל עוד לפנינו.

הצד העליון - יבש.
מצד ימין - הרצועות בין הבורג הכדורי למנוע ציר X ולגלגלת הידנית.
143921

מהר מאוד אנחנו מבינים שהתקלה היא בתוך השולחן עצמו.
כלומר ככל הנראה שיש מזרק אחד שמוציא שמן לטובת שני הצדדים, והשמן מתועל ממנו במעברים ממש בתוך גוש הברזל של השולחן לעבר הצדדים, ואחד מהמעברים האלו כנראה סתום.
המשמעות של זה היא שאם לא נצליח לשחרר את הסתימה, צריך לפרק את כל ציר X עם השולחן.
באסה גדולה שאני מנסה להתחמק ממנה בכל מחיר.
במכונה בת 40 בלי חלקים זמינים, זה פירוק מיותר שעלול להגמר ממש לא סבבה.
אם אין חופשים במסילות או בבורג הכדורי, להוריד שולחן זה פשוט מיותר.

בשלב הזה אין לנו כבר מה להפסיד.
מנסים עם לחץ אויר, לא הולך.
מנסים עם כל סוגי הממסים שידע האדם, לא הולך.
חושבים חושבים חושבים...
רגע אולי זה לא סתימה, אלא משהו שהוא יותר "תקוע".
ורגע....תמיד היה לי "חלום" לקנות את ה5 ליטר של WD40, אותו ועוד חבילה של 200 קשים אדומים.
או לקפוץ לבריכת כדורים, רק עם הקשים של הWD במקום כדורים, כל אחד והסטיות שלו.
אז זה הזמן להגשים לפחות את הראשון.

143922

קונים את הWD (תודה לtomers- שפעם בחייו היה יעיל במשהו והשתלם להכיר אותו),
מנסים לתדלק את הWD למשאבה, אבל היא לא יכולה לשאוב אותו, דליל מידי.
מערבבים אותו עם קצת שמן רגיל ועושים שטיפות על גבי שטיפות, הרבה מחזורים כאלו.
לא נראה ששום דבר משתפר.
נתנו לזה קצת "לשבת", עוד פעם...ועוד פעם...ולא משתפר.

נראה שגזירת הורדת השולחן קרובה מתמיד.
וזה לא רק הפירוק הטכני שעובר לי בראש, זה גם המשקל של החרא הזה, הוא בטח שוקל איזה 100 קילו.

במסגרת סיעור המוחות מול המכונה חשבנו גם פשוט לעקוף את הנקודה הבעייתית.
לפצל צינור ולשתול מזרק חדש.
רק שבקונדיה כמו קונדיה – הצינור הוא צינור ניילון מילימטרי מיוחד ללחץ גבוה מאוד, ודורש מחברי קומפרשן מיוחדים שלא משיגים בכל מקום.
היציאות מה-T של השמן בכלל אינצ'יות במידה מונפצת ביותר (5/16-24NF אם אני זוכר נכון).
והחיבור למזרק ? הברגה BSP 1/8.
מה ?
אני מתחיל לחשוב שאני מבין איך הם פשטו רגל הספרדים הסתומים האלו.

תמונה של אזור השמן בציר Z
143924

אנחנו עוד משתעשעים ברעיון שתילת המזרק ואחד מחברי הצוות רואה ממש במקרה הזעת שמן מאיזה מן מכסה פלסטי קשיח בקוטר 10 מ"מ
בצידי השולחן, מכסה הכי שולי שלא קשור לכלום.
שהתחיל להזיע רק אחרי הרבה משחקים במערכת ודחיפת הWD.
אוקי...מעניין.

מנסים "לגלח" את המכסה, שיש לו עובי של כמה מ"מ, ומאחריו מתגלה מין plunger קפיצי שזז קדימה ואחורה.

בתמונה - לאחר גילוח הפלסטיק.
143925

אין איזכור לזה במדריכים של קונדיה, לא בשירטוטי השולחן המפורטים, וגם ירון לא יודע על מה מדובר.

בצד השני, הצד עם בעיית השימון, אנחנו מחפשים ומוצאים גם כזה חלק אבל הוא תקוע חזק בעמדה הכי חיצונית שלו, ולא רוצה לזוז בכלל.
הוא אמור להיות ככה? לא אמור ?
אבל אם הוא הבעיה אז איך צד שמאל של אותו ציר כן מקבל שמן ואילו צד ימין לא ?
אולי תזוזה שלו תעשה לי בעיות?
אולי היא תפסיק את השימון גם לצד השני, ואצטרך עכשיו לשתול 2 מזרקים ?

הולכים לקונדיה השניה שלנו לחפש רמזים מה קורה שם, כמובן שבדגם ההוא אין את החלק הזה.

משחקים עם הדבר הזה בצד התקין, ורואים שכשמכניסים את הפלאנג'ר לעומקים שונים, יוצא יותר או פחות שמן למסלול הקרוב לציר שלו.
אבל זה לא משהו החלטי שאפשר להגיד שממש "זה זה".
לא ברור לי למה ואיך הוא קשור בדיוק.
מעניין.

כאמור הפלאנג'ר המקביל תפוס רצח בצד ה"דפוק" ולא ניתן לעשות בו ניסויים.
מחליטים ש – על החיים ועל המוות. דופקים אותו כל פעם קצת פנימה ומנסים לדחוס שמן/WD עם המשאבה במקביל.
כאשר ברור שאי אפשר יהיה להחזיר אותו אחורה, אם דפקת יותר מידי ויש בעיה, נשאר רק להרים שולחן ולגשת אליו מהצד השני (הברזה ומשיכה לא ממש הייתה אופציה, הוא היה תפוס בטירוף).

בתמונה - הפלאנג'ר ה"דפוק", לאחר שהוכנס פנימה
143926

אני ידוע כטיפוס אופטימי, וכהרגלי ידעתי ש99.9% שזה יתחרבש.

דופקים על אותו פלאנג'ר הכי חזק שאפשר והוא עושה טובה וזז אולי אולי איזה 5 מאיות כל דפיקה.
בהתחלה כלום לא קורה.
ואחרי בערך 8-10 מ"מ, הפלא ופלא, זה מתחיל לעבוד !!!

143928

המסילה סופסוף מקבלת שמן לשני הצדדים.

מה אותו פלאנג'ר עושה? לא יודעים.
למה קפיצי? לא יודעים.
למה לא בסכמות ותרשימי הפיצוץ? לא יודעים.

מסתכלים אחד על השני ומסכימים מיד , לא אכפת לנו.
if it aint broken – don’t fix it

2 צדדי המסילה/ציר מקבלים שמן ואנחנו פורשים הביתה מרוצים מאוד כי תאכלס - זהו.
באותו רגע הייתה לנו בפעם הראשונה מכונה "מבצעית" באמת.
בלי כוכביות, עובדת לגמרי.

CNC על "מלא מלא".

אפשר לחגוג עם שמפניה זולה.
היי זה רק לקח איזה 3 שנים (?!) בשעות הפנאי. בקטנה. :p

143927

מוטי טויוטה
09-06-23, 08:41
אין מילים פשוט.

Sent from my SM-N980F using Tapatalk

kd2
09-06-23, 16:02
תודה לכל המגיבים.
מוזמנים לשאול שאלות אם משהו לא הוסבר ברור.
או אם אתם שוקלים להכנס לפרוייקט כזה בעצמכם בצורה כזו או אחרת.

אבל עכשיו לרגע שחיכינו לו - סוף סוף פוסטים עדכניים.

מהשבוע האחרון :
החבורה נוהגת פעם בכמה שבועות לעשות סיבוב ג'אנקיות/סגירות מפעלים (רגשות מעורבים בעניין הזה).
מתחמשים בחומ"ג, וכרסומים בנוהל.
ומידי פעם מצליחים לדוג גם איזה מציאה בצורת מכונה מעניינת או אביזרים למחרטות/כרסומות.

143974

כרסומים משומשים שנפסלו בבקרת איכות, נמכרים לפי קילו.
מידי פעם יש בתוכם גם מציאות במצב טוב.
וזאת משום שהרף שלא עומד בבקרת איכות מקצועית ממש, הוא בשבילנו שולי, במיוחד אם מדובר בכרסום גס שבכל מקרה לא אחראי למידות הסופיות.

143975

like a kid in a candy store
אלומיניום, ולא בדיוק אחד שבא עם coc.
143976

כבר התחלנו לטפל בו...
( מה יצא ? נשאיר אתכם קצת במתח)
143977

שבת שלום

יונימוג אדום
31-10-23, 19:57
עוקב אחרי השירשור הזה מתחילתו ומאוד מתרשם .
היום עברתי על כל השירשור מחדש מתחילתו וזאת עקב כרסומת כזאת בדיוק שהוצאה לי לרכישה .
אשמח לטיפים לבדיקת הכרסומת הזאת .
השימוש עבורי הוא כירסום בסיסי ולא ליין ייצור .

אילן

kd2
01-11-23, 10:57
העצה הכי טובה היא לקנות ברידג'פורט :p
לאו דווקא בגלל איכות אלא בגלל זמינות חלפים ומידע.

הדגשים לבדיקה שלה לא שונים מכל כרסומת אחרת.
רצוי שתפתח את כיסוי ציר Z ואת כיסוי המסלולים של X-Y (בורג אלן ראש 4 ממ כולם) ותבדוק חופשים ושחיקה בברגים ובמסלולים.
ותנסה להפעיל את מערכת השימון המעצבנת ולראות שהיא עובדת בכל הנקודות.

מה התוכניות שלך לגביה ? איזה פיקוד ?

יונימוג אדום
01-11-23, 17:33
היום קפצתי לראות פיזית את הכרסומת , כמעט זהה לשלכם למעט סקלת המהירויות שמעוצבת שונה ( נראה לי טיפה יותר חדשה ) .
סריאל נמבר - K262 .
הכרסומת הזאת נמצאת בתוך כיתה בבית ספר ובמשך עשרים השנים האחרונות הקיף אותה קיר גבס .
אין שם שקע חשמל לבדיקה אבל נראה שהיא כמעט ולא עבדה - מכנית הכל עובד ללא שום חופשים כלל .
הבעיה שעל מנת להוציא אותה יש צורך לפרק לפחות לשלושה חלקים ולשלוף אותה עם מנוף קטן דרך החלון .
כנראה שפינוי הכלי בעצם יהיה מחירו - כלומר ללא תשלום נוסף אולם עדיין ישנו ויכוח של אלף שקל שייפתר .
האמת שלשימוש שלי היא אפילו גדולה עבורי .
עד היום הוצאתי עבודות כירסום החוצה ואילו חריטה עד קוטר 350 ואורך 1200 יש לי מחרטה מצויינת - גרציאנו כולל צגים דיגיטליים .
רוב הדרישות שלי הם חריטות ואילו כרסום - כרגע מסתדר עם מקדחת גיר מצויינת עם שולחן X/Y עם מנועים וגיר .
לפרנסתי אני מייצר מכונות קידוח לקרקע קטנות המותקנות על זחל ויש לי בית מלאכה עמוס בכלים .
מחר אקבל החלטה האם להיכנס להרפתקה הזאת .

אילן

kd2
02-11-23, 14:05
הציעו לנו לקחת את המכונה הזאת בעבר.

יש לנו כבר 2 מכונות K76, אז לא ראינו לנכון להכנס להרפתקאה הזאת.

בסוף השאלה איך אתה הולך להפעיל אותה ביום שתקח אותה ?

אנחנו לא היינו מוכנים להמר על הבקרה + מנועים הישנים (אין היום להשיג בצורה שפויה דרייברים לכאלו מנועים, אז הם חייבים לעוף אם תחליף).

יונימוג אדום
02-11-23, 19:27
כמו שכבר ציינתי - אני ירדתי מהמכונה הזאת .
הדרישות שלי לכירסום לא גבוהות ולכן - או כירסום פשוט עם מקדחת הגיר או להוציא החוצה .
המחרטה שלי היא הרבה הרבה יותר שימושית עבורי - כבר מעל שנה אצלי ואני חורט הרבה יחסית ועדיין לומד את המכונה הזאת .
חורט דברים מורכבים ולומד תוך כדי תנועה ועשיית טעויות לרוב .
חרטתי לא מזמן תוף לכננת באורך 500 וקוטר של 220 .
מי שהמכונה הזאת מעניינת אותו מוזמן ליצור איתי קשר ואחבר אותו לנושא .

אילן

kd2
07-03-24, 19:37
כמו שכבר בטח הזכרתי המכונה שלנו נמצאת אי שם בעוטף.

אז......
אחרי הרבה זמן שלא היינו פה.
וגם כשהיינו, לא היה לנו חשק לכלום.

הגענו,
הדלקנו את האורות,
ניקינו את המקום,
הורדנו את האבק מהכל,
שימנו, גירזנו...

הכל בשביל פרוייקט לא הכי שגרתי למכונה כזאת.
כרסום בעץ עבור ספסל, לזכרו של חברי אביב ברעם ז"ל, שהוצב סמוך לקבר שלו בבית העלמין בשריגים.

אביב היה מחברי כיתת הכוננות של כפר עזה, ונפל ב7.10 בבוקר על הגנת הקיבוץ.
הוא אהב מאוד שטח, היה לו ג'יפ ו-RZR ומידי פעם אפילו הסתובב בפורום הזה.

ב7.10 תוך כדי חילופי האש, כשהוא פצוע, אביב התקשר להודיע שהמחבלים לובשים מדי צה"ל ובכך הציל המון אנשים בכפר עזה.
"אדון עולם" היה הכינוי שלו בחבר'ה.
יהי זכרו ברוך.

146248
---------------------------------------------------------------------
טכנית על העיבוד:

לא היה קל בכלל.
קודם כל הקרש ענק והוא לא נכנס בתוך המעטפת/אמבטיה שהכנו למכונה הזאת.
אז נאלצנו לפרק את הקצוות שלה.
עקב האמבטיה המשופעת, היה צריך להגביה את הקרש הרבה ולדפון אותו גבוה, שזה תמיד בעייתי כי זה הרבה פחות יציב ככה.
ובנוסף הקושי עם הגובה הוא לדפון תוך שמירה על איפוס של ציר הX של המכונה מול הקרש, כדי שהכתב יצא ישר.
כל נגיעה בחיזוק הקלמרות הקרש נוטה "לטייל".

146246

מבחינת החומר, האורן רך מאוד ורגיש לכל ניסיון לעבד אותו אגרסיבית, הוא ישר נשבר בפינות, ולכן נאצלנו לעבוד לאט ובזהירות.
החשיבה הראשונית לגבי עיבוד עץ זה שהעיבוד יהיה קל כי החומר הרבה יותר קל לחיתוך, אבל במקרה הזה, הוא בקיצון השני, הוא חלש מידי, וזה מאבק.

146247

כדי לעבד עץ בצורה יעילה, צריך סל"ד מאוד גבוה (כמו שמקובל בראוטרים).
המלצת יצרן הכרסומים WPW, כ30,000 סל"ד.
אבל המכונה שלנו יודעת לתת רק 4000 :confused:
ניסינו להשתמש במכפיל מהירויות של 1/6 עם סל"ד מקסימלי מותר של 15,000 סל"ד (בצבע זהוב בתמונות).
זה עדיין לא ממש עזר להאיץ את המהירויות ונשארנו עם אסטרטגיה של עיבוד עדין עדין, העיקר לא להרים "שוונצים" בחומר.
אולי עם קצת מחקר היינו מוצאים כרסומים שיודעים לעבוד בסל"דים נמוכים יותר אבל היה יותר קל פשוט לעבוד על המקסימום האפשרי לאט לאט.

באיזשהו שלב כבר חשבנו שאולי עדיף לעשות פה את
הCAD + CAM, ולהוציא את זה החוצה למכונה עם הסל"ד המתאים.
אבל לי היה חשוב לעשות את זה פה בעוטף, במכונה שלנו, תוך כדי שאנחנו שותים לזכרו של אביב.
וזה מה שעשינו.

146241
146243

tomer s
10-03-24, 01:10
ישר כוח על היוזמה העשיה והביצוע

boaz avrahami
10-03-24, 08:27
מרגש. כל הכבוד!

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

erezgur
10-03-24, 09:32