PDA

צפייה בגרסה מלאה : חלק לא מזוהה בתא המנוע

אמנון
11-04-06, 00:04
בתא המנוע יש חלק אחד שאני לא מזהה. בניקוי פילטר האוויר הוצאתי את החלק הנ"ל והוא מלא בפיח ושמן שהתערבבו - עכשיו במצב צבירה של חלקים שחורים קטנים. אם זה סוג של שסתום, הוא לא תקין בוודאות.
מה תפקידו של החלק, המחובר בין פתח הנשם האחורי שעל מכסה השסתומים לבין הכיפה שעל הקרב' המחברת בינו לבין פילטר האוויר.
מכל מקרה שלא הייתי ברור מספיק הנה תמונות.
בתמונה אחת רואים את החלק בין צינור האוויר לבין הבוסטר, בתמונה השניה יש התמקדות על החלק.

מה שמו של החלק הזה? איך הוא נקרא שכשאני הולך לקנות חדש לא יביטו בי כאילו נפלתי ממאדים?
מה התפקיד שלו?

תודה מראש.

ערן המסוקס
11-04-06, 01:13
בדיוק היום טיפלתי, אחרי הרבה זמן, בפילטר הזה.

הפילטר הזה הוא חלק ממערכת הנשם של המנוע. על ראש המנוע (מכסה השסתומים) ישנם 2 פתחים המחוברים לצינורות.
הפתח הקדמי מחובר לשסתום PVC אשר יונק, בעזרת ואקום מהמנוע, אדי שמן ובנזין מחלל המנוע למיחזור בתא השריפה. השסתום הזה צריך לקבל ניקוי בבנזין או ממיס אחר כל טיפול. תפקיד השסתום הוא להסגר בזמן עומס על המנוע. אם הוא לא תקין אז המנוע יחתוך בעומס בסל"ד נמוך.

הפתח האחורי על המכסה הוא הפתח דרכו נכנס לחלל המנוע אויר נקי, כאשר שסתום הPCV מתגבר על כמות האדים שנפלטת מהמנוע. תפקידו של הפילטר שאתה מדבר עליו הוא במקרים שהמנוע עובד תחת עומס ושסתום הPCV סגור. במקרים כאלה האדים מחפשים דרך לצאת ממנוע ונכנסים ישירות לפתח האחורי דרך הפילטר אל הקרבורטור. אדי השמן יגרמו לסתימה בקרבורטור ולכן הפילטר המדובר מחובר בדרך, ותפקידו לכלוא את האדים בתוכו.
אני נוהג לנקות את הפילטר הזה בטיפולים בהשרייה בבנזין וניקוי בזרם של מים. היום הוספתי לתוכו אלמנט סינון מוגבר בצורת ספוג פשוט שדחפתי פנימה. דאגתי לכך שעדיין מעבר האויר דרכו יהיה ללא התנגדות גדולה, ולכן אסור לדחוס את הספוג בכח.

אמנון
11-04-06, 02:23
תודה ערן.

אצלי אני חושש שלא ניקו את הנ"ל כבר תקופה ארוכה מאוד ולכן הוא מלוכלך כ"כ.
עכשיו התסדר לי העניין של הגושים השחורים בצנרת הזו - אדי שמן מהפתח האחורי ופיח מהקרב' הלא מכוון שלי (יכול להיות שהפיח גם מקורו ביציאה מהפתח האחורי במכסה שסתומים? כנראה שזה המקור הרציני יותר).
הפילטר הזה כבר לא מסנן ולכן בניקוי שעשיתי שם ראיתי שגם המכסה שעל פתח הקרב' מלא בגושים השחורים האלו (כאמור פיח ושמן). מכאן משתמע שאכן נכנסו לכלוכים לקרב' וזה רק הגיוני נוכח התפקוד שלו בזמן האחרון - המנוע נכבה בסל"ד סרק. בכדי שזה לא יקרה כיוונתי את הסל"ד סרק ליותר גבוה ופתחתי את המכסה של הקרב' מעט. האם הגיוני שיש סתימה בדיזת סרק? איך אני יכול לנקות אותה?

איך נקרא החלק הזה וכיצד אני מתאר בחנות מה אני מחפש?
עוד שאלה היא איזה חנות מחזיקה את הפילטר הזה? האם רק אצל יאנוביץ'?

תודה.

מוני אורבך
11-04-06, 07:51
גם ראוף מחזיק את זה (נצרת) וקרוב לוודאי שיהיה לו אחד משומש במצב טוב.
אבל לא נראה לי שאתה צריך לקנות אחד. לרוב ניקוי יסודי יסדר אותו.

AvigdorAharon
11-04-06, 12:22
איך נקרא החלק הזה וכיצד אני מתאר בחנות מה אני מחפש?
עוד שאלה היא איזה חנות מחזיקה את הפילטר הזה? האם רק אצל יאנוביץ'?
תודה.

יאנוביץ' לא מוכר כאלו, מניסיון.
בעבר ניסיתי לנקות את הפילטר ולאחר שהתיאשתי, ויתרתי על שירותיו.
את הצינור האחורי ממכסה השסתומים הארכתי עד לחלקו התחתון של המנוע, הגזים נפלטו לאויר החופשי...

ד"א, השמשוני המליץ פעם לשמן עם האדים את הקפיצים של ה CJ...

AvigdorAharon
11-04-06, 12:24
תפקידו של הפילטר שאתה מדבר עליו הוא במקרים שהמנוע עובד תחת עומס ושסתום הPCV סגור. במקרים כאלה האדים מחפשים דרך לצאת ממנוע ונכנסים ישירות לפתח האחורי דרך הפילטר אל הקרבורטור. אדי השמן יגרמו לסתימה בקרבורטור ולכן הפילטר המדובר מחובר בדרך, ותפקידו לכלוא את האדים בתוכו.

ובנוסף למה שכתב ערן, תקנות זיהום האויר בארה"ב אוסרות על פליטת אדים לאויר החופשי, ולכן מחזירים אותם לקרבורטור.

אביגדור

coas
11-04-06, 13:25
בעבר ניסיתי לנקות את הפילטר ולאחר שהתיאשתי, ויתרתי על שירותיו.
את הצינור האחורי ממכסה השסתומים הארכתי עד לחלקו התחתון של המנוע, הגזים נפלטו לאויר החופשי...

כפי שנאמר הפתח האחורי תפקידו להכניס אוויר נקי, הפילטר נועד לסנן את האוויר הנכנס למנוע ולא למנוע מעבר של אדיי שמן.
אביגדור, במצב הנוכחי אצלך אתה מכניס אוויר מלוכלך למערכת השמן במנוע ובכך מקצר את חיי השמן ופילטר השמן
.
הצטברות של גושי פיח ושמן באיזור הקרבורטור יכולה להיות תוצאה של שמן ישן ו/או שסתום PCV סתום.
לכל מנוע מותאם שסתום PCV עם ספיקה מתאימה.

http://home.sprynet.com/%7Edale02/vac-pcv.png
מערכת PCV סגורה:
http://z.about.com/d/autorepair/1/0/8/B/41921072.gif

קצת חומר בנושא:
PCV System (http://home.sprynet.com/%7Edale02/vac-pcv.htm)

PCV Valve (http://www.innerauto.com/Automotive_Systems/Exhaust_System/Pcv_Valve/)

ערן המסוקס
11-04-06, 14:29
אשר, המערכת של אמנון אינה זהה למערכת שהצגת בדיוק. אצלו, גם ללא הפילטר הנ"ל המנוע יקבל אך ורק אויר נקי, כי הפתח האחורי מחובר לצינור אחרי פילטר האויר.
תפקיד הפילטר הקטן הזה הוא, כמו שאמרתי, למנוע פליטה של אדי שמן ללוע הקרבורטור בזמן מאמץ.

במנוע עייף, אשר יש בו פליטה מוגברת של גזים לחלל המנוע, עלול להווצר מצב בוא הפילטר הקטן הזה לא יהיה מספיק, ואז עדיף לנתק את הצינור האחורי מהמערכת לאויר. גם כך הוא פולט גזים ולא יונק, כך ששמן המנוע וחלקי המנוע הפנימיים לא יזדהמו מלכלוך חיצוני.

במנוע תקין מצד שני, מאוד לא מומלץ לנתק את הצינור הנ"ל ולהשאיר אותו באויר. יש שם יניקה של אויר מלוכלך מבחוץ ישירות לתוך המנוע. לא בריא בכלל.

אמנון, סביר מאוד להניח שיש לך סתימה בדיזות הסרק. לפי מה שהבנתי ממך, שחררת את המכסה המתאם על הקרבורטור כך שהקרבורטור יונק אויר מבחוץ ולא דרך הפילטר! זה ממש לא נכון לעשות את זה וזה לא תורם לכלום מלבד נזק למנוע וסתימה חמורה יותר של הקרבורטור.
אתה מוזמן לקפוץ אלי לסידור כל המערכת הנ"ל, ניקוי וכוון קרבורטור. הקפה עלי, חומרי הניקוי עליך.

אמנון
11-04-06, 15:19
ערן, לא שחררתי את המכסה מהקרב' לגמרי אלא רק הרפתי את הבורג שמחזיק את המכסה על מנת שאוויר יוכל להיכנס מהצדדים. זה היה פתרון אלתור בשטח כדי שהרכב לא יכבה, רק להגיע הביתה.
אני אשמח אם יתאפשר לפרט כיצד אני מנקה את דיזת הסרק, איך אני מגיע אלייה בכלל?
תודה מראש.

coas
11-04-06, 15:48
ערן, אותו עיקרון עובד גם עם הפילטר הגדול, קצת דמיון.
גם במנוע "עייף" אין פליטה דרך הנשם האחורי בכל מצב פעולה של המנוע, בשלבים מסוימים, ישנה יניקה. האילתור של להוריד צינור ארוך מפתח הנשם אל מתחת לגובה המנוע רק יקצר עוד יותר את חיי המנוע.

תזכור שתפקיד מערכת הPCV הוא להכניס אדיי שמן למנוע, לתאי השריפה, ולא למנוע.
שסתום הPCV אחראי על ויסות כמות הגזים הנכנסת בהתאם לואקום/עומס המנוע.

ערן המסוקס
11-04-06, 18:47
ערן, לא שחררתי את המכסה מהקרב' לגמרי אלא רק הרפתי את הבורג שמחזיק את המכסה על מנת שאוויר יוכל להיכנס מהצדדים.

למה לתת לאויר להכנס מהצדדים? פילטר האויר שלך סתום? זה לא אמור לעזור בכלום שאויר מלוכלך נכנס לקרבורטור, ולא משפר זרימת אויר או משהו בסגנון. פילטר האויר מספק כמות מספקת של אויר. פשוט בנוסף לבעיות הקרבורטור גם נתת לו מנה של אבק.

ערן, אותו עיקרון עובד גם עם הפילטר הגדול, קצת דמיון.

בפילטר הצלחת, אם אני זוכר נכון, וייתכן שאני טועה, הצינור שמגיע מהפתח האחורי של מכסה השסתומים מחובר לצלחת לפני פילטר האויר. מה שאומר שהוא חייב אלמנט סינון גם ליניקה, אחרת הוא מקבל אויר מלוכלך.
בפילטר "דוד" הצינור מחובר לצנרת עם אויר מסונן ועקרונית לא צריך את הפילטר הקטן. הוא נחוץ רק במיקרים בהם הוא מונע מאדים מהמנוע, העוברים דרכו בכוון ההפוך, להכנס ישירות לתוך הקרבורטור.

תזכור שתפקיד מערכת הPCV הוא להכניס אדיי שמן למנוע, לתאי השריפה, ולא למנוע.

זה מה שרשמתי בתגובה הראשונה שלי.

גם במנוע "עייף" אין פליטה דרך הנשם האחורי בכל מצב פעולה של המנוע, בשלבים מסוימים, ישנה יניקה.

במנוע, שהשחיקה שלו גבוהה, נוצר מצב בו כמות האדים הנוצרת בחלל המנוע גוברת על יכולת שסתום הPCV ואז אדים בורחים מפתחים אחרים. מצב שיכול להיות קבוע לחלוטין לאורך כל זמן הפעולה של המנוע, אפילו בסרק. מדובר במנוע שכנראה גם יאכל שמן. כאשר מדובר במנוע כזה, אין שום בעייה לשחרר את הצינור האחורי לאויר העולם.

אמנון
11-04-06, 20:35
השחרור של הבורג תרם בצורה כלשהי, מכיוון שכך המנוע לא נכבה בסרק.
משתמע מזה שהפילטר אוויר סתום, אבל הוא לא.

היום, בתהליך שמטרתו הייתה למצוא את דיזת הסרק ולנקות אותה, פרקתי את כל הקרב' לגורמים וניקיתי, אטמתי את מה שהיה צריך והרכבתי חזרה. עדיין לא הנעתי אז אין לי רשמים מהניקוי.
אחרי שהמליצו לי לא להתעסק עם הקרב' ולתת אותו ישר לשיפוץ וכיוון, אני מאמין עכשיו שאין צורך בכך. כשעובדים מסודר גם הקרבורטור הוא לא בעיה רצינית. הפלוס הגדול מהניקוי היום הוא שאני מכיר הרבה יותר טוב את הקרב' - ועדיף תמיד לעשות הכרות עם חלק מסויים בתנאי בית\סדנא ולא בתנאי שטח\שדה.
רק הצטערתי שלא היה לי קיט שיפוץ לקרב' כבר, על הדרך.

אמנון.

AvigdorAharon
11-04-06, 23:08
כפי שנאמר הפתח האחורי תפקידו להכניס אוויר נקי, הפילטר נועד לסנן את האוויר הנכנס למנוע ולא למנוע מעבר של אדיי שמן.

אני חושב שזה אותו הדבר, לא? הפילטר שאמנון צילם, תפקידו להכניס אויר נקי לקרבורטור (וקצת יותר חם), ולמנוע משאריות השמן והפיח, לעבור מהמנוע לקרבורטור.

אביגדור, במצב הנוכחי אצלך אתה מכניס אוויר מלוכלך למערכת השמן במנוע ובכך מקצר את חיי השמן ופילטר השמן

לא מדויק. כיום הפילטר הקטן (הצמוד לקרבורטור) עדיין מתפקד, ולכן אני לא מתכוון לפרק אותו. בעבר, ב CJ קודם, הפילטר היה סתום, והייתה נזילת שמן מהמחזיר האחורי של המנוע (בין המנוע לגיר). כאשר פירקתי את הפילטר הקטן, הנזילה פסקה. נכון, הלחץ ברח דרך מכסה השסתומים.

אביגדור

tzagi
12-04-06, 17:01
נשם
Breather, by the looks of it its a standart Mopar Item
It came on many if not all Dodge V8's in the 70's-80's

Purpose:
To provide filtered air into the motor when the PCV is working and provide an outlet for the blowback gases when the PCV is not in use (low vaccum condition)

When it gets cloged up it can and will cause oil leaks

Price:
$3-$5
Also avalable in chrome:-)

אמנון
14-04-06, 01:22
היום נתתי סטארטר ראשון אחרי הניקוי - הרכב הניע כמו גדול. אני הייתי מאושר.
הבעיה נפתרה והרכב לא מזייף בסרק.
מסקנה - מטיפול קרב' לא צריך לפחד כמו שכולם מפחידים לא להתעסק לבד.
כל עוד עובדים מסודר, לאט לאט ובהיגיון, ועם סכימת פיצוץ של הספר הצבאי, אין שום בעיה.
הטיפול הבא בקרב' יכלול כבר שיפוץ ע"י קיט והשרייה בחומר יעודי.

-->