PDA

צפייה בגרסה מלאה : חידה(בעיני) היברידית אנרגתית

בןבן
30-11-22, 08:22
בקצרה , מישהו יכול להסביר לי איך יכול להיות שרכב היברידי בסופו של יום צורך הרבה פחות דלק? כבוגר מגמת חשמל למדתי שאין אנרגיה יש מאין ,אז ברכב היברידי אתה מפעיל מנוע כדי לטעון מצבר כדי להוציא את הארגיה חזרה לגלגלים -אמור להיות כאן איבוד אנרגיה. כלומר בדיוק ההיפך! אז זאת החידה ..רכב היברידי יעשה 20 לליטר ואותו רכב ללא היברידי יעשה 15 לליטר. איפוא כאן המכשול? חוץ מהחזרת אנרגית הבלימה אני לא רואה את החיסכון באנרגיה ואולי רק זה מה שעושה את ההבדל? אנא עזרתכם לפתרון התעלומה שבראשי. תודה מראש.

חנן-ג'יפולוג
30-11-22, 08:37
החזרת אנרגיה מהבלימה.
בנוסף, מדובר בד"כ ברכבים שהושקע בהם מאמץ רציני בשיפור אירודינמיות, ובחלקם מותקן מנוע במבנה אטקינסון. אטקינסון אמיתי או פסאוודו אטקינסון.

asafk
30-11-22, 15:49
לא רק זה. נצילות של מנוע חשמלי היא סביב 80 אחוז ואף יותר. נצילות של מנוע בעירה פנימית תלויה מאוד בסלד שלו ולעולם לא תהיה יותר מ 30 אחוז. בהאצה הנצילות גרועה ממש, ברמה של חצי מזה. אבל בתור גנרטור הנצילות מגיעה לערך כמעט הכי טוב.
אז להאצה משתמשים במנוע החשמלי וככה הנצילות הכוללת טובה יותר.
כלומר זה לא אנרגיה יש מאין אלא ניצול טוב יותר של כל גרם דלק.

אסף.

ש01
30-11-22, 15:58
אם כך, אז למה לא לשים מנוע בערה פנימית קטן שייצר חשמל ורק מנועים חשמליים לגלגלים?

zivo
30-11-22, 16:49
אם כך, אז למה לא לשים מנוע בערה פנימית קטן שייצר חשמל ורק מנועים חשמליים לגלגלים?
כי על מנת להתמודד עם הבעיה של הספק משתנה (מה שאסף הסביר) מה שחסר בשאלה שלך זה גם המצברים ועוד המרת אנרגיה (לתוך המצבר והחוצה מהמצבר), ואז, סה"כ ההפסדים בהמרות גבוה מהחיסכון בפעולה הרציפה של המנוע.

נדב42
30-11-22, 18:16
אם כך, אז למה לא לשים מנוע בערה פנימית קטן שייצר חשמל ורק מנועים חשמליים לגלגלים?למה אתה שלילי ?

נדמה לי שפורד הוציאו מסחרית קטנה בתצורה כזו ...

ש01
30-11-22, 23:05
למה אתה שלילי ?

נדמה לי שפורד הוציאו מסחרית קטנה בתצורה כזו ...

גם הקטרים עובדים כך
אבל עם מנוע גדול.
מאוד גדול..

נדב42
01-12-22, 00:32
לא ככה.

בקטרים זה כנראה הזנה ישירה, כי כדי להאיץ הם מעלים סל"ד, במסחרית ההיא הגנרטור טען סוללות. למיטב זכרוני כל התעלול הזה היה כדי לאפשר למסחרית להיכנס לאזורי "אוויר נקי" במרכזי הערים ...

בןבן
02-12-22, 09:17
לא רק זה. נצילות של מנוע חשמלי היא סביב 80 אחוז ואף יותר. נצילות של מנוע בעירה פנימית תלויה מאוד בסלד שלו ולעולם לא תהיה יותר מ 30 אחוז. בהאצה הנצילות גרועה ממש, ברמה של חצי מזה. אבל בתור גנרטור הנצילות מגיעה לערך כמעט הכי טוב.
אז להאצה משתמשים במנוע החשמלי וככה הנצילות הכוללת טובה יותר.
כלומר זה לא אנרגיה יש מאין אלא ניצול טוב יותר של כל גרם דלק.

אסף.
מה שאתה טוען לא הגיוני אנרגתית - אתה מוציא אנרגיה ממנוע בנזין לכיוון המצבר -שומר אותה - ושוב מנצל אותה במנוע חשמלי. איך יכול להיות שאקבל יותר מהמקור? הרי המקור הוא מנוע בנזין .למה לא להשתמש ישר באנרגיה של מנוע הבעירה הפנימית ללא כל ההפסדים בקו אחרי ההעברה? זה בדיוק מה שאני לא מצליח להבין.

נדב42
02-12-22, 09:22
מנוע בנזין לא אחיד בנצילות שלו בכל טווח הסל"ד ובכל רמת מאמץ. בתור גנרטור הוא פועל בנקודה האופטימלית עבורו, שאינה קשורה בכמות האנרגיה שדרושה להנעת הרכב באותה נקודת זמן ...

ehudzeelim
02-12-22, 09:31
מה שאתה טוען לא הגיוני אנרגתית - אתה מוציא אנרגיה ממנוע בנזין לכיוון המצבר -שומר אותה - ושוב מנצל אותה במנוע חשמלי. איך יכול להיות שאקבל יותר מהמקור? הרי המקור הוא מנוע בנזין .למה לא להשתמש ישר באנרגיה של מנוע הבעירה הפנימית ללא כל ההפסדים בקו אחרי ההעברה? זה בדיוק מה שאני לא מצליח להבין.להבנתי אם אתה משתמש במנוע בנזין בנצילות קרובה לנצילות המירבית שלו, מכפלת הנצילויות של חשמלי ובנזין היא בערך 30%×80%, שזה 24%~, כלומר כנראה גבוהה מנצילות ממוצעת של מנוע בנזין ברכב לא היברידי.

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

zivo
02-12-22, 10:06
החישובים שלכם חלקיים.
הבסיס הוא מה שחנן כתב.
למרות המשקל הנוסף של המערכת החשמלית (מנוע, מצבר וכו), היכולת להפוך את אנרגיית הבלימה לזמינה להאצה, מביאה חסכון אנרגטי.
בנוסף, יש את ההערה של אסף, אם המנגנון קיים, אז בואו נעזר בו גם "ליישור" עקומת השימוש של מנוע בנזין.
ובכלל, אפשר לשים מנוע בנזין קטן יותר, וטויוה אוריס שמים גם מיכל דלק קטן יותר :-(
בקיצור, המשוואה האנרגטית קצת יותר מסובכת.

ehudzeelim
02-12-22, 10:12
נכון זיו,
אני רק ניסיתי להסביר איך תיאורטית,
בנזין+חשמלי יכול להיות יותר יעיל מבנזין בלבד.

-->