PDA

צפייה בגרסה מלאה : משאבת דלק דיזל לעומת בנזין - למה נעצרת יותר?

yochaytzur
13-12-22, 13:34
היי
עברתי לרכב דיזל אחרי 25 שנה של רכבי בנזין. בתחנות דלק שמתי לב לשני הבדלים: הידית תדלוק יותר מלוכלכת בדיזל לעומת בנזין (תמיד רטובה מסולר), והמנגנון שמחזיק את התדלוק פתוח עד הסוף אף פעם לא עובד. צריך לתפוס עם היד לכל אורך התדלוק, אחרת זה נעצר. שני ההבדלים בבדיקה על 20 תחנות שונות.
מניח שהלכלוך קשור לאופי המשתמשים (או שיש סיבה אחרת?). אבל לא ברור לי למה דיזל לא מחזיק את התדלוק בלי לקפוץ. מישהו יכול להאיר בנושא?

Sent from my SM-A736B using Tapatalk

ד ו ר ו ן
13-12-22, 13:41
סולר יותר שומני ופחות נדיף מבנזין, ותופס יותר אבק ומייצר לכלוך.
אני עם רכב דיזל מעל 20שנה.
לא זוכר מתי בפעם האחרונה שפגשתי ידית תדלוק שלא ניתן לנעול במצב זרימה גבוה.
יותר סביר שניקוז האויר במיכל שלך לא מיטבי והידית מזהה בטעות מצב של מיכל מלא.

boaz avrahami
13-12-22, 18:12
חפש בגוגל תחת נושא זיקוק דלק או עמוד זיקוק.
הרעיון הוא שלוקחים את הנפט הגולמי השחור ומחממים אותו לאט.
בשלב הראשון יצאו אדים של דלקים קלים ודליקים יותר ופחות שמנוניים.
בסוף יצא דיזל, נפט, מזוט וכל החולירע שלא התנדפה בקלות והיא יותר תרכיז שקרוב לשמן.

זו גם הסיבה שבנזין מציתים בלחץ ( יחס דחיסה נמוך ) וניצוץ בעוד דיזל רק בלחץ גבוה. הוא לא ממש יגיב לניצוץ

ehudzeelim
13-12-22, 19:47
זו גם הסיבה שבנזין מציתים בלחץ ( יחס דחיסה נמוך ) וניצוץ בעוד דיזל רק בלחץ גבוה. הוא לא ממש יגיב לניצוץ

סליחה רק הערה קטנה..
אני חושב שמבחינה לוגית ההסבר קצת אחר,
הסיבה (בכלליות) שצריך ניצוץ בבנזין היא שלא קל מבחינה טכנית, ויקר מבחינת עלויות, להזריק בנזין בלחצים גבוהים כמו שמזריקים סולר במנוע דיזל, אז מזריקים בלחצים נמוכים ומציתים עם ניצוץ.
בפועל עקרון העבודה של המנועים שונה, גם מסיבות היסטוריות. בנזין מוזרק בתהליך היניקה, ולא בשיא הלחץ כמו בסולר, ונדחס יחד עם האוויר. אבל גם בלי ההיסטוריה, היום כבר יודעים להזריק בלחצים גבוהים, ובבנזין זה כנראה לא פרקטי.

במנוע דיזל הסולר מוזרק בנקודה מתה עליונה (או קרוב לה), ביחס דחיסה גבוה הרבה יותר מהקיים במנוע בנזין. האוויר נדחס- ורק אז הסולר מוזרק. אז גם הבעירה יעילה, וזו אחת הסיבות שהנצילות גבוהה יותר (יחס הדחיסה הגבוה).

הסיבה לכל זה היא תכונות החומר, שאותן ציינת בהתחלה. אבל דווקא התכונות ה"שליליות" הן אלה שמאפשרות את זה (יכולת הסיכוך למשל)

אם היה אפשר לעשות בבנזין מה שעושים בסולר, תיאורטית היה מתקבל מנוע בנצילות גבוהה יותר ממנועי הבנזין הקיימים. אבל כאמור זה לא פרקטי.

זה לא קשור לשרשור, אבל הנושא מעניין. כתבתי על רגל אחת ממה שאני זוכר, הנושא כמובן הרבה יותר מורכב. לא בטוח שדייקתי, אז אשמח אם תתקנו אותי..

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

TDI
13-12-22, 22:41
מאזדה עשו משהו כזה למנוע בנזין:
https://www.cartube.co.il/%D7%98%D7%9B%D7%A0%D7%95%D7%9C%D7%95%D7% 92%D7%99%D7%94-%D7%95%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A7/%D7%9E%D7%90%D7%96%D7%93%D7%94-%D7%97%D7%95%D7%A9%D7%A4%D7%AA-%D7%9E%D7%A0%D7%95%D7%A2-skyactiv-x-%D7%9E%D7%A9%D7%95%D7%A4%D7%A8

-->