PDA

צפייה בגרסה מלאה : עמדת טעינה בבניין משותף

alonh100
17-02-23, 21:27
שלום,
וועד הבית בבניין בו אני מתגורר דורש מדייר המעוניין להתקין עמדת טעינה בחניון הבניין ביטוח צד' ג על סך 4 מליון ש"ח (כן, זה לא טעות - 4 מליון ש"ח)
מאחר ואין רגולציה בנושא הוועד רשאי לדרוש מה שבא לו ואין מקום למיקוח איתו.
ביטוח כזה עולה כ 3000 ש"ח לשנה

הייתי מעוניין לשמוע מבעלי מכוניות חשמליות הגרים בבניין משותף מה הוועד אצלם דורש.
אני מתגורר ברמת השרון

oferc
18-02-23, 00:14
שלום,
וועד הבית בבניין בו אני מתגורר דורש מדייר המעוניין להתקין עמדת טעינה בחניון הבניין ביטוח צד' ג על סך 4 מליון ש"ח (כן, זה לא טעות - 4 מליון ש"ח)
מאחר ואין רגולציה בנושא הוועד רשאי לדרוש מה שבא לו ואין מקום למיקוח איתו.
ביטוח כזה עולה כ 3000 ש"ח לשנה

הייתי מעוניין לשמוע מבעלי מכוניות חשמליות הגרים בבניין משותף מה הוועד אצלם דורש.
אני מתגורר ברמת השרון

סוגיה מעניינת , קראתי כתבות שמנסים להסדיר את זה על ידי חוק , אני חושב שהתקנת טעינה בחניון סגור מתחת לבית מעורר דאגה , במיוחד לאור הסרטונים שמופצים על רכבים חשמליים שנדלקים תוך כדי טעינה.

asafk
18-02-23, 09:16
להבנתי הנזקים נגרמים מהאילתורים שהם תוצאה של הערמת קשיים על התקנת עמדה תקנית. כלומר - האם הם מעדיפים שיטעין עם 'כבל סבתא' לשקע שלא ידוע עם יכול לשאת את הטעינה (אבל לא דורש אישור מאיש) על פני עמדה תקנית עם התקנה תקנית?
עמדה תקנית שהותקנה על ידי חשמלאי ומטעינה רכב תקין - לא מסוכנת באופן שמצדיק ביטוח מיוחד.
לשם הויכוח אם זה לעניין - השכן יכול לדרוש ביטוח צד ג' דומה מכל מטעיני האופניים החשמליים והקורקינטים בבניין. אם כבר אז כבר.
מציע לבעל הרכב במקום לריב עם השכנים (אני מוכן להתערב שאחד מהם עורך דין) - להציע להם לנהל עבורם פרוייקט של התקנת עמדות טעינה תקניות עבור כלל הדיירים - מתוך הנחה שלכולם יהיה רכב חשמלי בשנים הקרובות.

אסף.

ד ו ר ו ן
18-02-23, 09:22
עמדה תקנית שהותקנה על ידי חשמלאי ומטעינה רכב תקין - לא מסוכנת באופן שמצדיק ביטוח מיוחד.
לשם הויכוח אם זה לעניין - השכן יכול לדרוש ביטוח צד ג' דומה מכל מטעיני האופניים החשמליים והקורקינטים בבניין. אם כבר אז כבר.

אני מעריך שגובה הכיסוי הנדרש ממנו נגזר מחישוב גס של שווי כלל הרכבים בחניון+נזק תשתיתי, במקרה שריפה.

טעינה של אופניים חשמליים מתבצעת בבית שלך, בשטח הפרטי שלך, ולא מחייב עמדה ייעודית.

בהתקנת עמדה לרכב בשטח המשותף, זה שינוי תשתית.

אבי ביטר
18-02-23, 10:03
מציע לבעל הרכב במקום לריב עם השכנים (אני מוכן להתערב שאחד מהם עורך דין) - להציע להם לנהל עבורם פרוייקט של התקנת עמדות טעינה תקניות עבור כלל הדיירים - מתוך הנחה שלכולם יהיה רכב חשמלי בשנים הקרובות.

אסף.

אתה חושב שבשנים הקרובות יוכלו לטעון את כל הרכבים בבניין?
מבחינת התשתית של חברת החשמל? אני בספק.

קצין רכב שאני מכיר, ניסה להחליף את כל רכבי האיגום לחשמליים כדי לחסוך עלויות דלק משמעותיות.
בערך 30-40 רכבים.
בלתי אפשרי.
הגיעו מומחים, הגיעו חברת חשמל - בלתי אפשרי, מבחינת תשתית החשמל לטעון כמות רכבים כזאת ביחד בשעות הערב באותו האיזור.

asafk
18-02-23, 10:40
מתוך הנחה שלכל השכנים או לרובם תהיה מכונית חשמלית - אז כן.
מה זה אומר?
אפשרות ראשונה מגדילים את חיבור החשמל לבניין.
אפשרות שניה - בהקמת מצבור של עמדות טעינה מתקינים בקר שמנהל אותן כך שלא כל כלי הרכב נטענים בהספק מירבי כל הזמן. זה קיים, מקובל, עובד.
אפשרות שלישית - גם וגם.
זה היתרון של פרוייקט לטובת כלל הבניין לעומת כל אחד לעצמו.

(יש ערים בעולם שבהם אין כמעט מכוניות לא חשמליות. לא המצאנו כלום).

ואם אותו קצין רכב היה קצת יותר חכם הוא היה מתייעץ עם מי שמקים עמדות טעינה ולא עם חברת חשמל.....
(אני בעצמי עוסק בפרוייקט כזה ממש עכשיו)

אסף.

ד ו ר ו ן
18-02-23, 12:08
(יש ערים בעולם שבהם אין כמעט מכוניות לא חשמליות. לא המצאנו כלום).

ואם אותו קצין רכב היה קצת יותר חכם הוא היה מתייעץ עם מי שמקים עמדות טעינה ולא עם חברת חשמל.....
(אני בעצמי עוסק בפרוייקט כזה ממש עכשיו)
אסף.
ואם הדיירים האחרים בבניין לא מעוניינים?
תכריח אותם לשדרג תשתית בבניין קיים על חשבונם?

ויש מדינות שלקחו ״אחורה-פנה״ כי הבינו שהעומס האנרגטי הצפוי גדול על תחזיות הזמינות.
ע״ע מגבלת שימוש באירופה בגלל משבר האנרגיה.

היום לחשמול מלא מתרחק, לא מתקרב המציאות הנוכחית.
כאן פחות מורגש הבעיה האנרגטית, אבל במדינות המובילות מבחינת כמות משתמשים, שיכתיבו ליצרנים ביקוש, המגמה בשנה האחרונה נרגעה.

אגב,
צרפת, עם תשתית חשמל חזקה שנשענת על כורים גרעיניים, אין בעיית חשמל, למעשה מוכרים לשכנים, ובסיבוב האחרון שלי שם, מעט מאד רכבי חשמל.

alonh100
18-02-23, 12:16
היי,

מדובר בעמדת טעינה תקנית שהותקנה על ידי חשמלאי.
הוועד מנסה לכסות מקרה שהרכב הנטען עלה באש וגרם נזק לצד ג'.
מובן שלא יכול להגרם נזק לכל הרכבים בחניון-אולי לרכבים שחונים בסמוך.
יש גם ספרינקלרים בכל חניון שממזערים את הנזק. בכל מקרה 4 מליון ש"ח כיסוי לצד ג' זה הזוי.

אבי ביטר
18-02-23, 12:29
אני חושב שהקצין רכב התייעץ גם עם חברות ביצוע, קיימת איזושהי מגבלה שקשורה לתשתית של חברת החשמל באותו האיזור קרוב לחנייה בה חונים הרכבים.

הוא לא היה יורד מזה בקלות, מדובר בחסכון משמעותי למפעל, מאחר והרכבים האלה נוסעים ללא הפסקה ביום, ועלויות הדלק אסטרונומיות.

האם בכל בניין בישראל זה אפשרי? אני בספק.

בניין של 8 קומות = בערך 40-60 מכוניות.

מגדל של 20 קומות יכול לעבור בקלות את ה 100 מכוניות.

asafk
18-02-23, 12:51
ואם הדיירים האחרים בבניין לא מעוניינים?
תכריח אותם לשדרג תשתית בבניין קיים על חשבונם?
.
.

הצעתי שינסה לפתור את הענין בצורה חיובית לטובת הכלל. לא רוצים אז לא. אבל שווה לנסות....

לצערנו יש שכנים קקות שנהנים להערים קשיים, ויש שכנים שלא מבינים אז פוחדים מה"שד" ויש הכי גרוע שזה שכן עורך דין. הפתרון הוא לעבור דירה.

אסף.

ד ו ר ו ן
18-02-23, 13:25
הייש גם ספרינקלרים בכל חניון שממזערים את הנזק. בכל.
ספרינקלרים לא עובדים לכיבוי רכש חשמלי.. זה חלק מהבעיה.

נשמע שזו בעיית אופוזיציה חזקה בבניין.
בסגנון מישהו שקיבל חו״ד מהדוד ששמע מהשכן שמכיר משמיעה בלבלבלה..

אבי ביטר
18-02-23, 13:33
לאט לאט מתחילות לעלות ההתמודדויות השונות.

מה שבטוח, הראשונים הרוויחו. כשהכל עוד היה ״מתחת למכ״ם״.

raanan
18-02-23, 14:58
גילוי נאות,
אני עובד בחברה שבין היתר מקימה תשתיות טעינה בחניונים ומוסדות.

ראשית,
אין כמעט שום אמצעי שיכול לכבות סוללת ליתיום יון אשר מתלקחת.
מה שניתן לעשות זה למנוע התפשטות ע"י מתזים מסוג ערפל מים הדורשים אספקת מים
קבועה כי סוללה בוערת במשך זמן רב ביחס למוצרים מתכלים.

כרגע אין רגולציה. אבל,
רצוי להתייחס לתקן NFPA 855 שכנראה יאומץ ע"י כיבוי והצלה בהמשך (כמו תקנים רבים שאומצו).

וועד הבית לא יכול להתנגד לחיבור לאחר שעון הדירה (לא מעשי בד"כ)
וכל עוד לא עוברים בתשתית הציבורית.

בד"כ הוועדים מתנים את החיבור הפרטי :
א. תכן ע"י חשמלאי ויועץ בטיחות
ב. אי הפרעה או פגיעה (מנימלית) בתשתיות הבניין
ג. ביצוע עם אחריות קבלן בגובה X לנזקים בתשתית
ד. ביטוח שנתי "מתגלגל" שהדייר יערוך לנזקים בגובה Y למוטב וועד הבית
ה. הכנת הוראת קבע של הדייר לתשלום עבור צריכה מהמונה הנוסף שחובר לתשתית הבניין
ו. התחייבות הדייר לפרק את התשתית על חשבונו מרגע שיבוצע התקנת מערכת מרוכזת לכלל הדירים

בקיצור,
מי שגר בבניין ובדירת גן שהחניה צמודה אליו, התקנת עמדת טעינה פרטית יותר רלוונטית.

אגב,
היתכנות כלכלית להקמת תשתית מרוכזת הינה בסביבות ה 100 דיירים.

רענן

יניב עמית
18-02-23, 20:16
ספרינקלרים לא עובדים לכיבוי רכש חשמלי.. זה חלק מהבעיה.

נשמע שזו בעיית אופוזיציה חזקה בבניין.
בסגנון מישהו שקיבל חו״ד מהדוד ששמע מהשכן שמכיר משמיעה בלבלבלה..
כן, אבל היום הדרישה היא וזאת דרישה חדשה שהתקנת עמדת טעינה חדשה בחניון משותף מחוייבת
התקנת ספרינקלרים בחניון.
עכשיו סתם לעניין הביטוח, נניח והתלקח הרכב, שרף עןד 20 מכוניות ,העשן חירב את השטח הציבורי, ואולי גם התפשטה השריפה.
4 מיליון? נראה שעשו איתך חסד

oferc
19-02-23, 01:48
5000$ ואתם מסודרים בוועד הבית

https://www.ptrescue.com.au/bridgehill-fire-blankets/

-->