PDA

צפייה בגרסה מלאה : יעלות מנוע וגנרטור חשמלי

shahav
28-03-23, 20:49
מה היעלות של מנוע חשמלי? נדייק
נניח שהרכב נוסע יחסית לאט, כך שאין איבוד אנרגייה משמעותי מהאוויר. נניח כ 30 קמש.

נניח שירדתי עם הרכב גובה מסויים. ברור שהטענתי את המצבר.
איבדתי חלק מהאנרגיה הפוטנציאלית בהמרה למצבר. עכשיו אני מטפס חזרה לאט . שוב מאבד אנרגיה... לאיזה גובה יטפס הרכב ?
כלומר מה יעלות גנרציה?
מה יעלות המנוע?

חנן-ג'יפולוג
28-03-23, 23:57
בגס מאוד: צריכת האנרגיה הכוללת תהיה מאוד קרובה לצריכה שהיתה אילו היית נוסע את אותו מרחק במישור. לא יכול לומר לך פער באחוזים אבל זה די קטן. כנראה פחות מ20, אולי אף קטן מ10. אם למשל נסיעה של 60 ק"מ במישור צורכת 12קוט"ש, אז ירידה מערד לסדום וחזרה לערד, שזה גם 60ק"מ, תיקח, נגיד, 13.5קוט"ש.

עליתי וירדתי ל/ממצפה דרגות ועקבתי אחרי צריכת האנרגיה. היעילות הרשימה אותי מאוד.

צריך לומר: לא כל הרכבים החשמליים נולדו עם רגנרציה שווה. אצלי אני רואה החזרת אנרגיה של עד 130 קילוואט. חבר עם byd מדווח על על 30-40 קילוואט, מה שמאלץ אותו להשתמש בחלק מהירידות גם בבלמים המכניים.

amir_shai
29-03-23, 01:12
הוסבר לנו שה BYD לא מפעיל את הבלמים המכנים מיד עם לחיצה על דוושת הבלם אלא מגביר את הרגנרציה.
בפועל ממש ניתן לראות זאת מנתוני החזר החשמל שמטפסים באופן משמעותי כאשר אתה לוחץ על דוושת הבלם. אני ראיתי עבר קרוב ל 100 כאשר אני לוחץ על הדוושה.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk

חנן-ג'יפולוג
29-03-23, 06:51
בהחלט.
בכל רכב חשמלי/היברידי בעת לחיצה על דוושת הבלם מחשב הבלימה קודם כל ממצה את יכולת הבלימה הרגנרטיבית, ורק אם אין ברירה הוא מפעיל בנוסף גם את הבלמים המכניים.

לגבי ה100 שרשמת: מאה מה? אחוזים מהספק הרגנרציה המקסימלי? קילוואטים?

amir_shai
29-03-23, 08:43
קילוואט

מיכה100
29-03-23, 08:54
מה היעלות של מנוע חשמלי? נדייק
נניח שהרכב נוסע יחסית לאט, כך שאין איבוד אנרגייה משמעותי מהאוויר. נניח כ 30 קמש.

נניח שירדתי עם הרכב גובה מסויים. ברור שהטענתי את המצבר.
איבדתי חלק מהאנרגיה הפוטנציאלית בהמרה למצבר. עכשיו אני מטפס חזרה לאט . שוב מאבד אנרגיה... לאיזה גובה יטפס הרכב ?
כלומר מה יעלות גנרציה?
מה יעלות המנוע?
חיפוש שטחי באינטרנט העלה שעד 70% מהאנרגיה הקינטית שהרכב מאבד בתאוטה מוחזר לסוללה בתור חשמל, כמובן ברגנרציה טהורה כשהבלמים המכניים לא מופעלים.
מניח שזה משתנה מרכב לרכב.
אגב אחד הפיצ'רים שחסרים לי באיוניק זו אינדיקציה ברורה (כן/לא) מתי הבלמים נכנסים לפעולה. יש גרפיקה של עוצמת הרגנרציה אבל לא של שילוב הבלמים.

חנן-ג'יפולוג
29-03-23, 09:17
אני גם הייתי שמח לאינדיקציה כזו. בינתיים המקום היחיד שראיתי בו את זה, זה בסורק.

amir_shai
29-03-23, 09:43
בדיוק השאלה שאני שאלתי - איך יודעים מתי הבלמים נכנסים לפעולה?
ברכב מנוע בעירה פנימית יש גיר שניתן להאט בעזרתו בירידות ולדעת בדיוק כמה משתמשים בבלמים. איך יודעים ברכב חשמלי?

חנן-ג'יפולוג
29-03-23, 09:58
מהמידע שזמין לנהג אני חושב שהדרך היחידה לדעת זה כשאתה מגביר את הלחיצה על דוושת הבלם וההספק של הרגנרציה לא עולה בהתאמה, אז התאוטה הנוספת שמתקבלת היא בהכרח מבלמי הברזל.

Asaf-a
29-03-23, 11:26
אני מניח שכל הדיןן מתייחס לכך שהנהג מראש בוחר מצב רגנרציה מקסימלי (בשאיפה נהיגה על דוושה אחת) ואז כאשר לוחצים על הברקס בהכרח זו תאוטה שמתווספת רק מהרפידות.
בג׳ילי לצערי לא מצאתי דרך לקבע שזו ההגדרה הדיפולטית ובתחילת כל נסיעה בוחר זאת ידני

חנן-ג'יפולוג
29-03-23, 11:33
כנ"ל באיוניק.
בתחילת כל נסיעה אני מבצע שלוש פעולות של הפעלת Ipedal, ביטול היגוי אקטיבי והפעלת קרוז אדפטיבי.

מיכה100
29-03-23, 13:22
אני מניח שכל הדיןן מתייחס לכך שהנהג מראש בוחר מצב רגנרציה מקסימלי (בשאיפה נהיגה על דוושה אחת) ואז כאשר לוחצים על הברקס בהכרח זו תאוטה שמתווספת רק מהרפידות.

לא מדוייק.
לפחות באיוניק (מהתבוננות בחיווי הרגנרציה), במצב נהיגה בדוושה אחת:
במהירות גבוהה הורדת הרגל מדוושת התאוצה מייצרת מקסימום רגנרציה, ובמצב הזה אכן לחיצה על דוושת הבלם מן הסתם תפעיל את הבלמים.
אבל ככל שהמהירות יורדת, נניח 50קמ"ש ומטה, עוצמת הרגנרציה יורדת ובשלב הזה לחיצה מתונה על דוושת הבלם תגביר את הרגנרציה ולא תפעיל את הבלמים.
זה מאוד הגיוני שהרגנרציה מופחתת ככל שהמהירות יורדת, כדי למנוע בלימה חריפה ולא נעימה בשלב הסופי של הבלימה והעצירה.
אנחנו עושים בדיוק את אותה מודולציה תלויית מהירות עם דוושת הבלם במכונית רגילה.

חנן-ג'יפולוג
29-03-23, 14:09
אני חושב אחרת. הספק הרגנרציה יורד ככל שהמהירות יורדת לא בגלל שהמחשב או מישהו אחר החליט שזה נכון, אלא כי מהירות המנוע יורדת ובהתאמה יכולת יצור החשמל יורדת.

בכל מקרה, בכל שלב, בכל מוד הפעלה, אם יש יתרת רגנרציה שניתנת לניצול המחשב יפעיל אותה לפני שהוא יפעיל בלמים מכניים. אין כל הגיון באלגוריתם אחר.

Asaf-a
29-03-23, 14:34
בג׳ילי התיאור של מיכה לא מתאים, גם במהירות נמוכה הרגנרציה מורגשת מאוד כבלימה

מיכה100
29-03-23, 14:46
אני חושב אחרת. הספק הרגנרציה יורד ככל שהמהירות יורדת לא בגלל שהמחשב או מישהו אחר החליט שזה נכון, אלא כי מהירות המנוע יורדת ובהתאמה יכולת יצור החשמל יורדת.

בכל מקרה, בכל שלב, בכל מוד הפעלה, אם יש יתרת רגנרציה שניתנת לניצול המחשב יפעיל אותה לפני שהוא יפעיל בלמים מכניים. אין כל הגיון באלגוריתם אחר.
הפתעת אותי. האמת אני קצת נבוך להתווכח עם איש מקצוע, אבל תעשה ניסוי פשוט:
I-PEDAL, תוריד רגל מהגז, כשהחיווי רגנרציה יראה בערך חצי מהטווח המקסימלי שלו תלחץ על דוושת הבלם.
מה שתראה זה שחיווי הרגנרציה עולה.
להבנתי זה מוכיח שעוצמת הרגנרציה בסל"ד (נמוך) נתון כן נשלטת ע"י המחשב.
שווה העמקה מנגנון הרגנרציה, קשה לי להאמין שזה דינמו 'טיפש' תלוי סל"ד.

חנן-ג'יפולוג
29-03-23, 14:51
עוד לפני שאני בודק את עצמי ועונה ברמה הטכנית, תרגיש חופשי, אתה וכל אחד אחר, לחלוק עליי בכל תחום שבעולם.

אין לי שום בעלות על אף אמת.

חנן-ג'יפולוג
29-03-23, 14:59
ראשית, טיפש או לא, ההספק המקסימלי הפוטנציאלי של הרגנרציה יורד ככל שסל"ד המנוע יורד. פשוט כי ההספק המכני שהוא מכפלה של מומנט בסל"ד שמגיע אל המנוע יורד. אני לא חושב שניהול חכם יכול לשנות את זה.

לגבי האם בipedal באיוניק5 המחשב נותן את עוצמת הרגנרציה המקסימלית בעזיבת מוחלטת של דוושת הגז או לא (מטעמי נוחות נסיעה למשל), והאם עוד נגיעה בבלם יכולה לשכנע אותו למצות את מלוא הפוטנציאל מהרגנרציה, כן או לא, יתכן שהתנסחתי לא מספיק מדויק, או שאני לא יודע.

מה שאני עדיין אתעקש עליו, זה שלא יופעלו הבלמים המכניים לפני שהפוטנציאל המלא של הרגנרציה ימומש.

חנן-ג'יפולוג
29-03-23, 16:50
https://imageshack.com/i/poRKP0xOj

מהירות בבורדו. הספק בורוד.
עשיתי ניסוי שמנסה לשחזר את מה שתיארת, מיכה.
מצב ipedal.
נסיעה במהירות גבוהה ושחרור דוושת ההאצה.
ההספק הולך ויורד כשהמהירות יורדת. בערך ב4:17 לחצתי על דוושת הבלם. רואים את זה בגרף המהירות שמתחיל לרדת תלול יותר.
הספק הטעינה לא עולה.

חנן-ג'יפולוג
29-03-23, 17:07
עוד אחד. תחילת לחיצה על דוושת הבלם ב85קמ"ש.

https://imageshack.com/i/po2P9nWdj

מיכה100
29-03-23, 17:57
אז מה שאתה אומר זה שבמצב I-PEDAL כל לחיצה על דוושת הבלם בכל מהירות מפעילה את הבלמים.
שוק.

Sent from my HD1903 using Tapatalk

Asaf-a
29-03-23, 20:13
לדעתי זה יותר פשוט:
בכל עזיבת דוושת התאוצה מתבצעת רגנרציה וכתוצאה מכך האטה.

מידת ההאטה תלויה ברמת הרגנרציה שנבחרה.

הבלימה הנוספת עם דוושת הבלם לא תורמת לרגנרציה.

כאשר אתה בולם עם הדוושת בלם אכן רואים בתצוגה (באופן איכותי, לא מדוייק) שמתבצעת רגנרציה, אך זו עקב שחרר דוושת התאוצה

חנן-ג'יפולוג
29-03-23, 20:14
מיכה, רק אם אתה דורש בלחיצה מומנט בלימה שגדול ממה שהרגנרציה מסוגלת לתת. רק אז יתווספו למאמץ גם הבלמים המכניים.

מיכה100
29-03-23, 20:32
מיכה, רק אם אתה דורש בלחיצה מומנט בלימה שגדול ממה שהרגנרציה מסוגלת לתת. רק אז יתווספו למאמץ גם הבלמים המכניים.אבל ב I-PEDAL הרגנרציה תמיד מקסימלית , לא?

חנן-ג'יפולוג
29-03-23, 20:46
נראה שכן. לפחות לא הצלחתי לראות משהו אחר.

נגיד שב50קמ"ש מתקבלת מהרגנרציה תאוטה של 0.2g.

ונגיד שלחצת על דוושת הבלם בכח כזה שמייצג דרישה ל0.2g או פחות.
אז אין למחשב סיבה להפעיל בלמים מכניים, אלא רק את הרגנרציה.

אם תלחץ על דוושת הבלם חזק יותר, בכח שמייצג דרישה ליותר מ0.2g, נגיד 0.3, תקבל 0.2g מהרגנרציה ועוד 0.1g מהבלמים המכניים.

מיכה100
29-03-23, 21:05
כן אבל מן הסתם אני לוחץ על דוושת הבלם רק במצב שהרגנרציה לא מאטה מספיק את האוטו.
התחושה היא שהאוטו מעצים את התאוטה מייד בתחילת מהלך הדוושה, אין מצב שצריך 'לעבור' דרך המהלך שמבוצע כבר ע"י הרגנרציה.

חנן-ג'יפולוג
29-03-23, 21:32
אני לא מרגיש נוח לדבר על רזולוציות עדינות כאלה בלי גרפים מדויקים מול העיניים, של התאוטה, של סיגנלי המיקום והלחץ של הדוושה ושל סיגנל הלחץ ההידראולי בבלמים. כל מה שאין בסורק הנוכחי שלי.

אני חושב שכן ניתן לומר שהתאוטה המתקבלת מרגנרציה היא מספיק קטנה כך שגם נגיעה מאוד עדינה בדוושת הבלם כבר עוברת אותה, וכשאתה לוחץ לבלום "ידנית" קשה לך להעריך אם "עברת דרך המהלך המקביל לרגנרציה" בלחיצה.

shahav
30-03-23, 18:13
חשוב לזכור שהתאוצה\תאוטה מושפעים מאוד ממהירות הרכב. לא בטוח שהוסללה והגנרטור יכולים לעמוד בדרישות הנהג במהירויות גבוהות. רק מזכיר שהאנרגיה הקינטית היא לנארית במהירות בריבוע. שינויי של 10קמש בסביבות 100 קמש זה הרבה יותר משמעותי משינויי דומה ב 30קמש

-->