PDA

צפייה בגרסה מלאה : התלבטות אישית - שינה בתוך הרכב מול שינה באוהל גג (וגם חיסכון במשקל?)

KOOKE
17-05-23, 00:28
הרכב שלי - רנגלר סהרה ארוך שנת 2010 מוגבה ומשופר מאד אינו משמש כרכב יום יומי אלא רק כרכב טיולים.

תא המטען כולל מיכל מים נירוסטה שטוח על פני כל שטח רצפת תא המטען מקובע למקומו עם מסגרת ברזל נפח המיכל 60 ל' (יש גם משאבה וצנרת לברז המותקן בדלת האחורית). מעליו משטח עץ סנדויץ' שמכסה את כולו כשבערך למחצית מהמשטח מחובר משטח סנדויץ נוסף עם ציר פסנתר שנפתח למעין מיטה לאחר קיפול המושבים האחוריים.
בתא המטען מאופסנים שולחן פלסטיק מתקפל גדול וכבד יחסית ארגז כתר שחור גדול המכיל כלי מטבח+ מצרכי אוכל יבש, כיסא מתקפל, כירת גז + מיכל 2.5 ק"ג וארגז כתר שקוף קצת קטן יותר המכיל את מחמם המים למקלחת.
עוד ציוד שנלקח דרך קבע לטיול 2 מזרונים (אוהב נוחות שינה על המשטח הקשיח) תיק מצעים (כרית, סדין ושמיכת פליז) ובחורף מתווסף גם שק שינה גדול ועבה. בנוסף ציוד חילוץ (רצועות שאקלים) תיק כלי עבודה גדול וכבד ועוד פיציפקס שמאוחסנים בתיקי צד המחוברים לקשת ההתהפכות.
על הכיסא החורי שבצד הנהג שמקופל דרך קבע מעוגן מקרר 40 ל'.
כמעט כל הטיולים נוסע לבד ברכב או מקסימום + כלבה. רק פעמיים בשנה (בחגים) נוסע לטיול גם עם זוגתי.
כל הטיולים הם לשלושה ימים לפחות כשבכל לילה ישנים שמקום אחר.

יתרונות השינה ברכב עבורי - קלות ומהירות ההתארגנות לשינה , הבידוד מהקרקע ומהסביבה גם במזג אויר חורפי קשה יותר ונוחות השינה. החסרונות - סידור שינה כזה עדיין מחייב ריקון מחצית ממטען הרכב פריסת המזרונים וכו'+ מקום השינה קצת צפוף וקלסטרופובי (הוצאת המטען זה לא נורא כי ממילא רוב המטען נפרק מהרכב במחנה הלילה ובעיקר לסעודת הלילה.

שרשור החיסכון במשקל גרם לי לחשוב על ריאורגאניזציה של זיווד הרכב ואירגון אפשרות השינה ברכב בצורה אחרת ואולי קלה יותר (פירוק מיכל הנירוסטה וכל המושבים האחוריים- משטח עץ אחד על כל החלל ומעבר למיכל מים פלסטיק וכו')

התכוונתי להיעזר (וככל הנראה עדיין היעזר) בעצותיו ובסיעור מוחות עם חבר פורום נדיב שהציע את עצמו כעזרה בעניין- אבל בין לבין הזדמנה לי האפשרות לרכוש אוהל גג קשיח מאלומיניום הנפתח כצדפה ועם צללית נמוכה ושטוחה יד שנייה (חדש כמעט שומש רק פעמיים) במחיר ממש טוב יחסית.

האוהל הורכב לניסיון על הרכב ואתנסה בחוויה במהלך הסופ"ש הקרוב בטרם ההחלטה הסופית אם לרכוש אותו או לא.

היתרונות בשינה באוהל גג (בחינה על יבש כשהאוהל גג פתוח על הרצפה) - קלות ומהירות ההתארגנות לשינה - תוך שניות אפשר כבר לנחור - פותחים הסוגרים ובהינף אצבע תרתיי שמע כבר מוכנים לשינה ההתקפלות גם מאד מהירה אם כי קצת יותר ממושכת כי צריך להקפיד על הכנסת יריעות האוהל פנימה בטרם סגירה סופית. יתרון נוסף האוהל הרבה יותר מרווח לשינה של יחיד (יהיה קצת צפוף בזוג) וכן לא צריך להוציא החוה את מטען הרכב כדי להתארגן לשינה.
החיסרון הכי גדול של אוהל הגג - משקל כבד של 75 ק"ג וההשפעה על התנהגות הרכב. נעלם נוסף שייבחן במהלך סוף השבוע נוחות השינה והבידוד מהסביבה ודיי בטוח שהאוהל אינו מבודד מהסביבה כמו השינה ברכב. חיסרון נוסף של אוהל הגג הספציפי הזה יש לו מזרון דקיק שלא בטוח שיספק נוחות שינה ובגלל המבנה עם הצללית הנמוכה והשטוחה לא בטוח עד כמה ניתן להשאיר בו את המצעים. יתרון המבנה השטוח - עדיין אפשר להוסיף מעל האוהל גג שתי קשתות שישמש כגגון בעת הצורך לעצים וכו'

בעניין החיסכון במשקל הכולל - גם אם החליט סופית לרכוש את אוהל הגג עדיין אעשה ריאורגניזציה בזיווד הרכב כולל פירוק כל המושב האחורי או חלקו, פירוק מיכל המים מנירוסטה וכו'- כך שבהערכה גסה משקל הרכב הכולל לא יהיה גבוה או יהיה גבוה רק בקמת ממשקל הרכב הכולל הנוכחי.

אחרי הטיול וההתנסות בפועל עם אוהל הגג אדווח כאן את מסקנותיי ובינתיים אשמח לדעות או רעיונות או דברים שלא חשבתי עליהם

boaz avrahami
17-05-23, 00:38
אם הפסקת לפרק את המושב לצידך אז תמשיך לישון באוטו.
You can’t teach an old dog new tricks

רנגלר לא מחייב אותך מסגרת חיצונית כתשתית לגגון כזה כבד?
זה לא רק משקל האוטו… גם אתה די HD

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

KOOKE
17-05-23, 06:53
בועז, אכן גג הפיבר לבדו לא יוכל לשאת לאורך זמן את הגגון שאוהל גג מותקן עליו. הגגון שלי מחובר בצורה דיי מסיבית לגג הפיבר. אבל אם אחליט אכן לרכוש את אוהל הגג אז אוסיף לגגון חיזוקים וחיבורים דרך הגג לקשתות ההתהפכות. טיול אחד העסק ישרוד ואל תשכח שיש הבדל עצום בין יכולת הנשיאה הדינאמית והסטאטית של כל גגון ובמיוחד של הגגון שיש לי. הוא מסיבי מאד בחיבורים ראה סירטון:

https://studio.youtube.com/video/AsqjNItTqHQ/edit

דווקה בגגל שאני כלב זקן מחפש עוד יותר נוחות וקלות בהתארגנות לשינה ובקטע הזה אין שום אופצייה המשתווה לאוהל גג למעט רכבי שטח שהוסבו ממש לקמפר עם מיטה מוכנה בילט אין.

מיכה100
17-05-23, 08:54
אני ישן באוטו בשנים האחרונות.
הדיסקו 4 מרווח להפליא ואני סוחב מעט ציוד, אז זה כמעט NO BRAINER.
בכל זאת כמה נקודות לשיקולך:

צריך למצוא מקום מפולס, לא תמיד יש (לא השקעתי בX LIFTER, נראה לי אוברקיל).
לא תמיד המאהל של הקבוצה נגיש לרכב, לפעמים אתה מוצא את עצמך ישן בדד באיזה מגרש חניה או לייד שביל שנוסעים עליו מדי פעם גם באמצע הלילה.
מתעוררים באור ראשון כי האור נכנס דרך החלונות.. האמת לי זה בדרך כלל מתאים, טיול בדד רגלי לעת זריחה לפיסטין הקרוב נותן בוסט לנפש. אני שם ליידי כיסוי עניים של אל על, אם בכל זאת ארצה להמשיך לישון, אבל לא קרה שהשתמשתי.
איוורור: קניתי רשתות נמתחות שמתלבשות על החלונות האחוריים, מה שמאפשר פתיחה עד החצי ללא כניסת מעופפים - עובד מצויין.

zivo
17-05-23, 09:23
שלמה,
בהרבה מאפינים אנחנו דומים - גיל, מטיילים בעיקר לבד, יומיים שלושה (טיול, לא מחנה במקום יחיד), מקלחת, מקרר.....שני מזרונים.... השאיפה לנוחות והחשיבה על התארגנות מהירה.
ואכן שנינו עם פתרונות דומים - לינה בתוך הרכב.
שוני עיקרי, אתה מטייל טיולים מאוד קשוחים ועושה הרבה עבירות, אני מטייל הרבה יותר קל (אני פחות רגיש למרכז כובד).
החיסרון העיקרי בשינה בתוך רכב כמו שלנו (אתה ברנגלר, אני בטרופר) , אחרי שהריצפה הוגבהה, התימרון במיטה אפסי, אין מה לדבר על לשבת זקוף ולהתלבש ולארגן בנוחות.
חוץ מזה, כמו שאמרת, את רוב הציוד בכל מקרה מוציאים (דברים מיותרים אני פשוט מניח על הגגון - רשת צל, כסא נוסף?, מחצלת?).

לאוהל צדפה יש כמה חסרונות מובנים - הוא מעלה את מרכז בכובד, הוא לא מבודד כמו הרכב עצמו (אין ספק שלישון בתוך הרחב בלילה של סופה, גם אם זה רק רוח, ללא גשם, זה הרבה יותר שקט ונוח), תשכח מלהכנס לרוב החניונים. ולגבי התנהגות כביש, אין לי מושג, ואני חושב שזה די תלוי רכב. בנוסף, למי שמתעורר בלילה וצריך לשרותים, העליה והירידה בסולם, בלילה..... לא בטוח שאני אוהב את זה.
מבחינה התארגנות, הוא כנראה נוח יותר מאשר בתוך הרכב.

מה הייתי מציע לך?
תעזוב את האוהל, תשאר עם לינה בתוך הרכב.
את המיכל מים תוציא ותתקין על השילדה מתחת לבודי ( זה יחייב קצת התאמות, אולי פיצול לשני מיכלים צורניים). זה הכי נכון גם מבחינת מקום וגם מבחינת נקודת כובד.
דברים כבדים שאתה לא אמור להוציא, כמו ציוד חילוץ, כלים, מצבר צרכנים,, מקרר? תצמיד לדפנות ( אני מניח שמה שקובע את הרוחב של משטח השינה זה המרווח בין הבתי גלגלים. הנפח שלפני ואחרי הבתי גלגלים, שמה תקבע ציוד כבד שאתה לא רוצה להוציא).
כמו אוהל צדפה, ברגע שקובעים את כיוון השינה \ ראש, באזור הרגלים, על הדופן, 40-50 ס"מ מעל מישור השינה, אפשר לשים ציוד שקצת בולט פנימה ( למשל מקרר).
דברים כמו המקלחת \ חימום , תנסה לקבע מחוץ לרכב (מתחת למרכב או על הדלת מאחור), הצנרת מחוברת קבוע.
זה גם יקצר ויפשט את התפעול, וגם יחסוך לך הוצאה והכנסה של ציוד בזמן ההתארגנות.
השולחן פלסטיק - תחליף לאלומיניום קל. אני בכלל קושר אותו על הגג (אבל התנאי זה שולחן קל).
מזרונים - גם אני עם שניים. אחד 5 ס"מ שנלקח מספה ישנה ( מה שנהוג לקרוא גומ-אוויר), והשני 5 ס"מ מתנפח של קולמן. אני פותח המתנפח בחלל הרכב ונותן לו להתנפח. שהוא מנופח אני סוגר ושם אותו מתחת למזרון ספוג. כמות הניפוח קובעת את הרכות, אבל העליון מבד ונח לישון עליו.

מה עוד???

My two cents

איל מ
17-05-23, 16:54
מתעוררים באור ראשון כי האור נכנס דרך החלונות..
[/LIST]

אצלי האוטו עובר החשכה.
צילון על החלון הקדמי,
ועל שאר החלונות וילונות שתפרתי משאריות של וילונות איקאה. כל אחד כזה קיבל מגנטים בארבע פינות, ועוד אחד באמצע הפאה העליונה, ואין אור באוטו.
(הוא גם הרבה יותר קריר כשמאירים את האוטו בחניון ויוצאים לטיול רגלי).

sam1g
21-05-23, 10:37
אחרי הטיול וההתנסות בפועל עם אוהל הגג אדווח כאן את מסקנותיי ובינתיים אשמח לדעות או רעיונות או דברים שלא חשבתי עליהם[/QUOTE]

נוווו ????

KOOKE
21-05-23, 13:12
סמי,

אתמול הייתי עסוק עם הנכדים ובערב כבר הייתי עייף מדיי לדיווחים.

חוץ מזה בסופ"ש הקרוב מתוכנן טיול נוסף הפעם בזוג עם הצודקת ואדווח על החוויה כולל לינה זוגית.

בינתיים רוב הסיכויים שהאוהל גג נשאר....

sgill
21-05-23, 13:22
שלמה, תבדוק גם את צריכת הדלק עם האוהל גג. יתכן שההפרש שווה ללינה בצימר... ;)

KOOKE
21-05-23, 13:59
שי, זה נבדק - לא ראיתי הפרש משמעותי

אפשר לחשוב שלפני אוהל הגג הרנלגר שבנוי כמו לבנה ושוקל כמו בית אכן ישתנה מבחינה אוירודינמית ומבחינת תוספת המשקל עד כדי כך...נו שויין...

shachar
04-06-23, 09:45
https://youtu.be/3MpHd3U4gi0

אוהל קל של alucab ומי הדוגמן...?

KOOKE
04-06-23, 10:23
חחח...מכיר אישית את הדוגמן...

אבל המחיר לא ממש קל משקל....2,800 יורו....????!!!

את שלי רכשתי בפחות משליש המחיר...אומנם משומש כחדש... אבל אוהלים כמו שלי נמכרים בארץ כחדשים במחצית המחיר של אלוקאב...!!!

מעניין מה יהיה התמחור של האוהל גג הזה ב"אישטח" שהוא אם אני לא טועה יבואן של מוצרי אלוקאב בארץ

המשוטט
04-06-23, 11:56
העיקר שהוא שומר על העברית ......הגומי /ראבר

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

shachar
04-06-23, 12:28
חכה שתשמע את הגרמנית...

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

המשוטט
04-06-23, 12:54
שמעתי גם את זה

הדבר שאני חושב שאני זוכר מהמפגש האחרון לפני שברח לגרמניה זה השקשוקה

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

gradar
04-06-23, 14:30
אוהל גג זה בבחינת "נגעת נסעת" רוב אלו שיעלו חסרונות פשוט לא חוו
תתחדש

KOOKE
04-06-23, 22:26
גיא נראה לי שאתה צודק אבל מחכה לעוד טיול או שניים כדי לשתף כאן במסקנות שלי ולשתף אם אכן ההחלטה לעבור לאוהל גג הייתה נכונה בכלל ועבורי בפרט.

asafk
05-06-23, 00:23
חלקכם מכיר את הקמפר שלי.
יש בו גם מיטה פנימית וגם פופ-טופ שזה כמו אוהל גג מפיברגלס רק שנכנסים מבתוך הרכב.
ההבדל הגדול בין שתי אפשרויות הלינה הוא בין העונות השונות. בקיץ למטה חם. למעלה מאוורר וממש נעים.
בחורף למעלה קר. למטה חמים ונעים.

אסף.

-->