PDA

צפייה בגרסה מלאה : יעילות חגורות הרכב הסטנדרטיות ברכב שטח

אמנון
19-04-06, 01:25
אחרי הרבה זמן והמון טרטורים הלוך ושוב מצפון לדרום, קניתי היום זוג כסאות של סוואנה. נוחות עילאית, תמיכה מצויינת בגב ובצדדים, וגם נראה טוב ללא משענת ראש מכוערת (לדעתי כמובן).
שוב הנקודה החשובה עלתה לנגד עיניי שהשקעה בכסאות נוחים וטובים, עושים הבדל של שמיים וארץ בנוחות הנסיעה, בהרגשה הכללית של נסיעה בג'יפ, וההשקעה שהוצאנו על הכסאות היום (לא מעט) תשתלם ובגדול.
אני ממליץ לכל אחד להשקיע בכסאות.

אבל עכשיו עולה הנקודה החשובה שנמצאת בראשי זמן מה;
אחרי טיול בחורשן לפני שבועיים, נשבעתי שאני לא עולה ומטפס עם הג'יפ משהו בסגנון עד שרמת הבטיחות תעלה.
מה שאומר החלפת הכסאות שהיו, הרכבת חגורות שיבטיחו בטיחות מקסימלית, בניית כלוב התהפכות מאוד מאוד חזק.
אז ככה אני מגיע למטרת השרשור הזה. חגורות.
משום מה נראה לי, שבמקרה של התהפכות, חגורות סטנדרטיות של רכב לא יספקו בטחון מספיק להחזקת הגוף. אני ממש לא רוצה לקחת שום סיכון. ואני יכול לדמיין בקלות אדם חגור בחגורות רגילות נזרק מהרכב בעת התהפכות של שניים שלושה גלגולים במקרה רע, ולא הכי רע. אפילו לא נזרק, הגוף לא רתום לכיסא והראש יכול להיפגע, או כל חלק בגוף למעשה.
כמובן שקיימת האופציה של רתמות 3 או 4 נק' עיגון, שיחזיקו את הגוף רתום למושב ולא יאפשרו בשום מצב שהגוף יתנתק מהם. כל מטרתן של הרתמות היא לספק עיגון לגוף במקרה של התהפכות וכדומה.

אשמח לשמוע את דעותיכם.
אני מוכן לחיות עם רתמות בכל הנוגע לסירבול וחוסר נוחות להקשר אליהן כל פעם.
יש סעיף נוסף לרעתן והוא הסעיף החוקי.
וגם מחיר, שהוא לא מעט. 600 מינימום לזוג.

אמנון.

נמרוד
19-04-06, 02:44
לא תמצא מילה רעה על רתמות. כל רתמת 4 נקודות, לא צריך תקנית FIA, תהיה הרבה יותר טובה ובטוחה מחגורת 3 נקודות מקורית. נקודות למחשבה:

תתכנן ותחשוב מראש והיטב לאן בדיוק הרתמות יתחברו כי אתה במילא לפני בניית הכלוב.
כסאות הונדורה לא הכי מתאימים לרתמות... אין בהם חורים כמו בכסאות מרוץ, וגם אין את המרווח שבין המשענת למשענת הראש, אז איך בדיוק תמקם את הרתמות ביחס לכתפיים שלך? אז הנה יש לך פרויקט ברפדות רכב... תעשה חורים לרתמות הכתף בכסא ונדורה.
אל תיתן לפחד לשתק אותך... אתה יכול לטייל, גם לפני שיש לך רתמות וכלוב התהפכות, כמו רוב האנשים. לאט, בזהירות, שלב אחרי שלב.

אמנון
19-04-06, 03:07
תודה.

לגבי הנקודות:

1. בהחלט שהעיגון יתבצע במקביל לבניית הכלוב, וזה אחד השיקולים שיכנסו לתכנון.
2. חשבתי על הבעיה הזו לא מעט. חורים לרתמות בכסאות הם לא אופציה כלל, לא אחרי המחיר שהם עלו. יש פרוייקט בפיראטים על עיגון רתמות לכלוב, והכסאות שם דומים בבעייתיות שלהם:
http://www.pirate4x4.com/tech/billavista/PR-Harnesses/index.html
לא יצא לי לקרוא אותו עדיין במלואו. בילוויסטה מתייחס שם לבעיה?
תמונה:
http://www.pirate4x4.com/tech/billavista/PR-Harnesses/DCP_6147.JPG
זאת בעיה לא קטנה. אני חושב שבמצב הזה, החגורות יאפשרו תזוזה של הגוף של כמה ס"מ במקרה של התהפכות, והראש יפגע במשהו.
http://www.pirate4x4.com/tech/billavista/PR-Harnesses/DCP_6167.JPG
למישהו יש פתרון?
3. ללא כלוב וללא רתמות עוד אפשר בהחלט, אבל ללא חגורות בטיחות כלל (הרכב היה מדברי ולא היה מחוייב) אני לא רוצה, זה לא בטיחותי בעליל.

ERAN NO 1
19-04-06, 08:17
אני בספק אם חגורות הרכב הסטנדרטיות בכלל ינעלו במצב של התהפכות כי הם מתוכננות להנעל במקרה של תאונה במהירות מסוימת ועצירה פיתאומית.

בשביל לשים חגורות מרוצים אתה צריך שיהיה מאחוריך מקום לקשור אותם כלומר צינור לרוחבו של הרכב שמעוגן היטב מה שיחסום לך את המעבר לחלק האחורי של האוטו.
אם התכנון שלך הוא במילא לחסום את אפשרות המעבר מקדימה אחורה אז אפשר פשוט להוסיף חגורה נוספת בכיוון הנגדי ללא גלגלת אלה עם אורך קבוע שבכל עליה מסוכנת פשוט תקשר.

דבר נוסף שאפשר לעשות הוא פשוט לנעול את הרצועה המקורית באיזשהיא דרך כשהיא מתוחה עליך
נעילה שאין לה סיכוי שתשתחרר

אמנון
19-04-06, 11:28
2. חשבתי על הבעיה הזו לא מעט. חורים לרתמות בכסאות הם לא אופציה כלל, לא אחרי המחיר שהם עלו. יש פרוייקט בפיראטים על עיגון רתמות לכלוב, והכסאות שם דומים בבעייתיות שלהם:
http://www.pirate4x4.com/tech/billavista/PR-Harnesses/index.html
לא יצא לי לקרוא אותו עדיין במלואו. בילוויסטה מתייחס שם לבעיה?
תמונה:
http://www.pirate4x4.com/tech/billavista/PR-Harnesses/DCP_6147.JPG
זאת בעיה לא קטנה. אני חושב שבמצב הזה, החגורות יאפשרו תזוזה של הגוף של כמה ס"מ במקרה של התהפכות, והראש יפגע במשהו.
http://www.pirate4x4.com/tech/billavista/PR-Harnesses/DCP_6167.JPG
למישהו יש פתרון?

אני אדיוט. הפתרון של בילוויסטה פשוט מאוד.
http://www.pirate4x4.com/tech/billavista/PR-Harnesses/DCP_6315.JPG (http://www.pirate4x4.com/tech/billavista/PR-Harnesses/DCP_6315.JPG)
למרות שממש לא בא לי לעשות חורים בכסאות, כנראה שאחפש רפד שיעשה את זה.
למרות שאין לי כסף כבר.
מה שאעשה כנראה זה להתקין את רתמות ללא חורים ובעתיד הקרוב לחרוץ את הכסאות.

ערן חשבתי באמת על האפשרות של להרכיב זוג חגורות בצורת X, אחת מכל צד.
אבל אני חושב שכבר עדיף להרכיב רתמות.

asafk
19-04-06, 14:47
תנשום עמוק ותירגע.
חגורות אינרציאליות 3 נקודות "רגילות" יינעלו במקרה של התהפכות, ויחזיקו אותך בצד הנכון של כלוב ההתהפכות. הן בהחלט מספקות. רתמת 4 נקודות לא חוקית אתה לא בונה רכב לתחרויות- אז זה לא רלוונטי מבחינתך, אם אתה שואל אותי. פשוט חבל להוסיף עוד משהו שיהיה סיבה להורדה מהכביש.
אם אתה מתעקש, אתה יכול להוסיף זוג רצועות שמחוברות מהצינור העליון של הקשת (נקודת חיבור אחת מעל הרא שלך) ומתחברות לשתי נקודות הריתום התחתונות של החגורה הרגילה. בשטח, תשים עליך את החגורה הרגילה ועוד שתי הרצועות האלו, ואתה תקבל רתמת 4 נקודות "לעניים", שגם לא פוגעת בחוקיות.

אסף.

lizard
19-04-06, 19:47
אותי הכריחו בטסט לשים ריפוד בגלל שהריפוד הקיים היה מרופט.
קח בחשבון שלעשות חור בכיסא (לא משנה איפה) יכול לגרום להם לדרוש ממך החלפה של כיסא.
אני לא מדבר מנסיון (למזלי) אלא מתוך תחושת בטן.
מה גם שאחרי כל הכסף שהשקעת לעשות בהם חור נראה לי מיותר.

מה יקרה אם הרצועות יהיו מעל או לצידי החלק העליון של המושב ותחבר בניהן בחלק האחורי של המושב כדי שהן לא יזוזו לצדדים?

ד ו ר ו ן
19-04-06, 20:08
אני בספק אם חגורות הרכב הסטנדרטיות בכלל ינעלו במצב של התהפכות כי הם מתוכננות להנעל במקרה של תאונה במהירות מסוימת ועצירה פיתאומית.

יש סימולטור נחמד שמראה איך להשתחרר מרכב הפוך כשאתה חגור-רכב "גולם" שיושבים בו חגורים ומגולגל עד היפוך מלא של הרכב.
החגורות סטנדרטיות והן ננעלות, הן ננעלות עד כדי שצריך לדחוף את הגוף למעלה עם הידיים כמו עמידת ראש כדי להוריד מהן לחץ ע"מ לשחרר אותן.

ERAN NO 1
19-04-06, 20:24
יש סימולטור נחמד שמראה איך להשתחרר מרכב הפוך כשאתה חגור-רכב "גולם" שיושבים בו חגורים ומגולגל עד היפוך מלא של הרכב.
החגורות סטנדרטיות והן ננעלות, הן ננעלות עד כדי שצריך לדחוף את הגוף למעלה עם הידיים כמו עמידת ראש כדי להוריד מהן לחץ ע"מ לשחרר אותן.

אני לא יודע על איזה סימולטור אתה מדבר ויותר מכך איזה גלגול ואיזה מהירות
אנחנו מדברים על ג'פ במהירות אפסית, במצב שהנהג יודע שהוא הולך להתהפך ונאחז בכל מה שמסביבו(אינסטינקט)ולא בתנאי מעבדה שה"גולם" לא זז, ובכך מקטין עוד יותר את המשיכה הפתאומית של החגורה.
שוב אני בספק אם זה יעבוד ומי שמדבר בביטחון גמור עושה טעות, ועל סמך מה התשובה החד משמעית?
השאלה היא פשוטה האם אתה סומך ב100% על החגורה בהתהפכות בשטח כן או לא?
התשובה שלי היא לא!

asafk
19-04-06, 21:37
ערן, מנגנון של חגורת בטיחות כולל משקולת. ברגה שהיא זזה מזווית מסויימת יחסית למצב ה"0" שלה, החגורה ננעלת. המשקולת זזה כתוצאה מתאוצה (תאוטה במקרה הזה) או כתוצאה מהתהפכות.

לגבי זה:

התשובה שלי היא לא!

תרשה לי לצטט:

ומי שמדבר בביטחון גמור עושה טעות, ועל סמך מה התשובה החד משמעית?

כדאי שתחשוב על זה, באמת.

אסף.

ד ו ר ו ן
19-04-06, 22:56
אני לא יודע על איזה סימולטור אתה מדבר ויותר מכך איזה גלגול ואיזה מהירות
אנחנו מדברים על ג'פ במהירות אפסית, במצב שהנהג יודע שהוא הולך להתהפך ונאחז בכל מה שמסביבו(אינסטינקט)ולא בתנאי מעבדה שה"גולם" לא זז, ובכך מקטין עוד יותר את המשיכה הפתאומית של החגורה.
שוב אני בספק אם זה יעבוד ומי שמדבר בביטחון גמור עושה טעות, ועל סמך מה התשובה החד משמעית?
השאלה היא פשוטה האם אתה סומך ב100% על החגורה בהתהפכות בשטח כן או לא?
התשובה שלי היא לא!
אני מדבר על רכב שהעבירו דרכו ציר לכל האורך,הציר מחובר למנוע חשמלי עם שלט.
מושיבים 2 אנשים חגורים והופכים את הרכב ל-א-ט ומראים איך החגורות שומרות אותך מרותק לכיסא ואיך אתה אמור במצב תאונה לשחרר את עצמך או פצוע מרכב שאינו יכול לשחרר את עצמו.
לא מדובר על שמעתי\סיפרו לי\ראיתי באינטרנט אלא התנסות בפועל.

בנוסף,
בפעם הבאה שאתה בשיפוע רציני, צד או קדימה אחורה תשחרר את החגורה אם היא היתה מחוברת ותנסה למשוך אותה שוב-היא לא זזה וזו הגולה שאסף מדבר עליה-שוב,מנסיון אישי ולא נעים של שחרור חגורה במצב מחורבן ואי יכולת לחברה מחדש.

גיא
19-04-06, 23:06
דורון,

בפעם הבאה, תבקש ממישהו שינדנד לך את האוטו. לפחות בהיילקס זה פועל.
תו"כ משיכה עדינה של הרצועה.

אפשרות אחרת היא מין מתקן מפלסטיק שמלבישים על הבורג העליון של הרצועה ומאפשר לעצור את החזרה האוטומטית של החגורה.

אני משתמש רק במצב של שיפועים כשצריכים לצאת לבדוק מה קורה בחוץ.
לא על הכביש.

ERAN NO 1
20-04-06, 00:24
ערן, מנגנון של חגורת בטיחות כולל משקולת. ברגה שהיא זזה מזווית מסויימת יחסית למצב ה"0" שלה, החגורה ננעלת. המשקולת זזה כתוצאה מתאוצה (תאוטה במקרה הזה) או כתוצאה מהתהפכות.

לגבי זה:

תרשה לי לצטט:

כדאי שתחשוב על זה, באמת.

אסף.

וואו הכנסת לי ! :?
מה שהתכונתי לו ואולי לא הבנת, זה הנחרצות בקביעה שעל המתקן הזה אפשר לסמוך בכל מצב,
ואני תמיד יעדיף לסמוך על משהו מקובע מאשר על מתקן כלשהו משוכלל ככול שיהיה(בלי קשר אם אני חושב שזה נחוץ לג'פ טיולים סטנדרטי).לכן המתקנים האלה לא תקניים בשום תחרות בעולם איטית ככול שתהיה.
לא תשכנעו אותי ולא אשכנע אתכם.

שחר
20-04-06, 08:43
ברוב חגורות הבטיחות (אפילו באלה של סופה) יש מעין גולה קטנה שנועלת את החגורה בזמן התהפכות.
אני התקנתי בגיפ שהיה לי חגורת 3 נקודות של SPARCO. המחיר של החגורה הזו לא יקר והרגשתי הרבה יותר בטוח הנהיגה עם החגורה הזו (במיוחד אחרי ההתהפכות). לגבי רישוי - לא פירקתי את החגורות המקוריות כך שלא הייתה לי בעיה בטסט.

אייל
20-04-06, 10:10
ריתמות 3 נק' של SPARCO עולות כ-400 ש"ח ליח'. את אמור לרתום אותם לאחור. לא חייב לייצר צינור מאחורי הכיסאות אבל זה קצת עלול להתנגש עם ספסל רוחבי.

היתרון שלהם מבחינת התחושה וה"הדבקה" לכסא הוא מצויין אבל יש כמה חסרונות:
1. הסירבול של לפתוח/לסגור בכל כניסה.
2. נסיעה עם חולצה ללא שרוולים משאירה אותך עם שפשופים (פתיר עם ספוגים מעצבנים).
3. החגורות מתרופפות תוך כדי תנועה וצריך למתוח אותם מדי פעם (פתיר ע"י חבקים מגומי).

בכל מקרה אני שמתי את החגורות לפני שהתחלנו להתחרות מתוך ההבנה שהחגורות זה הדבר היחיד שייגן עליי בגרוטאות מהסוג שאנחנו כל כך אוהבים.

אם בכל זאת אתה רוצה חגורות נורמליות אתה מוזמן לבוא לקחת חגורות ישנות (אוט') של BX.

zsahi
20-04-06, 21:32
תגיד זה נראה לך נוח שמאחורי הצוואר תקועות הרצועות האלו?

שחר
23-04-06, 08:32
את החגורות אפשר לפתוח ולהניח מצידי הכיסא במצב רגיל ככה שלא מרגישים אותן כמעט בכלל.

rafi
24-04-06, 03:50
יש אפשרות להתקין את החגורות האלה לבורג של התפס של החגורה מאחורה.(לא חייבים צינור ברזל לרוחב).

בד"כ הרתמות באות עם בורג ארוך יותר מהמקורי (ככה אפשר לתפוס על אותו בורג גם את התפס המקורי וגם את הריתמה).
הבעיה עם זה שזה מפריע במושב האחורי וגם לזה יש פיתרון, יש ריתמות שבאות עם תפס שיחרור מאחורה.

rafi
24-04-06, 03:57
התמונה הכי טובה שמצאתי...תראה לאן הולכת החגורה בחלק האחורי שלה. אלה ללא שיחרור מהיר מאחור.

http://img69.imageshack.us/my.php?image=img05698kd.jpg

Bulldog
26-04-06, 22:50
לא לכיסאות ואנדורה, אבל אצלי מורכבות חגורות 3 נקודות עם Y מאחורי הכתפיים, אני אעלה תמונות מחר

-->